Ogłoszenie Regulaminu pracy Komisji do spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.12.61

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 2006 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 20 czerwca 2006 r.
w sprawie ogłoszenia Regulaminu pracy Komisji do spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi

Na podstawie § 15 ust. 2 zarządzenia nr 12 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 2) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia Regulamin pracy Komisji do spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi, uchwalony przez tę Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRACY

Komisji do spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.
Komisja do Spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi, zwana dalej "Komisją", jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Sekretariat Komisji znajduje się w KGHM CUPRUM Spółka z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu, które jednocześnie zapewnia obsługę prac Komisji.
3.
Do zadań Komisji należy:
1)
kompleksowa analiza stanu zagrożenia tąpaniami i zawałami oraz wskazywanie kierunków działań w zakresie zwalczania tych zagrożeń;
2)
opiniowanie projektów kompleksowych eksploatacji złóż w rejonach zagrożonych tąpaniami;
3)
opiniowanie projektów prowadzenia robót górniczych w rejonach szczególnie zagrożonych tąpaniami i zawałami;
4)
opiniowanie nowych technologii wybierania złóż;
5)
inspirowanie prac naukowo-badawczych z zakresu zwalczania zagrożenia tąpaniami, a także stosowania obudowy oraz analiza i ocena możliwości praktycznego zastosowania wyników tych prac;
6)
opiniowanie projektów przepisów i rozwiązań organizacyjno-technicznych regulujących problematykę stosowania obudowy i prowadzenia robót górniczych w złożach zagrożonych tąpaniami;
7)
analiza przyczyn i okoliczności zaistniałych tąpnięć i zawałów oraz opracowywanie na tej podstawie wniosków oraz zaleceń dla dalszego bezpiecznego prowadzenia robót górniczych;
8)
inicjowanie współpracy z zagranicą w zakresie problematyki zwalczania zagrożenia tąpaniami oraz doboru i stosowania obudowy wyrobisk;
9)
inicjowanie stosowania nowych metod i środków zwalczania zagrożenia tąpaniami i zawałami na podstawie doświadczeń górnictwa krajowego i zagranicznego;
10)
analiza i opracowywanie innych zagadnień z zakresu zagrożenia tąpaniami i zawałami.

II.

ORGANIZACJA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI

1.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję może wystąpić każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy działalność Komisji.
2.
Sprawy wnoszone pod obrady Komisji przez przedsiębiorców lub upoważnionych przez nich kierowników ruchu zakładów górniczych wymagają uprzedniego rozpatrzenia przez, działające w zakładach, zespoły opiniodawcze w sprawach rozpoznawania i zwalczania zagrożenia tąpaniami i zawałami.
3.
W pracach Komisji biorą udział przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego wyznaczeni przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
4.
Termin posiedzenia Komisji oraz porządek obrad ustala Przewodniczący, bądź w razie nieobecności Przewodniczącego, jego Zastępca.
5.
Członkowie Komisji, przedstawiciele organów nadzoru górniczego oraz osoby zaproszone powinny być powiadomione o posiedzeniu oraz otrzymać materiały, będące przedmiotem posiedzenia, co najmniej na 7 dni przed jego terminem.
6.
Obecność członków Komisji na posiedzeniach jest obowiązkowa. W przypadku niemożliwości wzięcia udziału w posiedzeniu, nieobecność należy zgłosić w sekretariacie Komisji lub u Przewodniczącego.
7.
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w pracach Komisji inne osoby spoza jej składu. Osobom tym przysługuje głos doradczy.
8.
Dla opracowywania poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania Komisji, jej Przewodniczący może powoływać spośród członków Komisji lub spoza jej składu grupy robocze oraz zlecać im specjalistyczne opracowania, ustalając zakres, tematykę i termin ich wykonania.
9.
W uzasadnionych przypadkach, w celu zaopiniowania wniosku mającego istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i ciągłości ruchu zakładu górniczego, Przewodniczący może zwołać Prezydium (Komisję w niepełnym składzie), które po rozpatrzeniu sprawy określa swoje stanowisko lub wyraża opinię, pomocną dla podejmowania decyzji przez kierownika ruchu zakładu górniczego. Na najbliższym posiedzeniu Komisji Przewodniczący przedkłada informację o celu zwołania Prezydium, podjętym stanowisku lub opinii, a następnie Komisja podejmuje stosowną uchwałę.
10.
Sprawy przedkładane Komisji wymagają formy pisemnej.
11.
Strony występujące z wnioskiem o uzyskanie opinii Komisji zobowiązane są przedstawić Komisji stosowne materiały co najmniej na 14 dni przed terminem posiedzenia.
12.
Przewodniczący Komisji lub upoważniony przez niego Zastępca zobowiązani są do pisemnego uzasadnienia odmowy zakwalifikowania przesłanej sprawy do rozpatrzenia przez Komisję.
13.
Do wniosków przedkładanych Komisji powinny być opracowane recenzje wraz z propozycjami uchwał przez wyznaczonych recenzentów. Recenzje opracowują członkowie Komisji lub inni specjaliści (spoza Komisji) wyznaczeni przez Przewodniczącego.
14.
W wyniku obrad Komisja wydaje opinię w formie uchwały, która jest opinią dla decyzji organów nadzoru górniczego.
15.
Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionego do głosowania składu osobowego Komisji.
16.
W podejmowaniu uchwał Komisji nie uczestniczą autorzy opracowań przedkładanych Komisji oraz pracownicy strony występującej z wnioskiem o uzyskanie opinii.
17.
W przypadku równej liczby głosów za uchwałą i przeciw, o jej podjęciu rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji. Uchwała obowiązuje z dniem jej podjęcia.
18.
Członek Komisji niezgadzający się z podjętą uchwałą może złożyć do protokołu, umotywowane pisemnie, odrębne stanowisko.
19.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządzany jest protokół. Protokół ten przesyłany jest wszystkim członkom Komisji i osobom biorącym udział w posiedzeniu oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego, w terminie do 14 dni od daty posiedzenia Komisji.
20.
Osoby wymienione w pkt II.19 mogą zgłaszać pisemne zastrzeżenia i uwagi do treści protokołu w terminie do 14 dni od jego otrzymania. Zastrzeżenia te rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania. Przyjęte uwagi i zastrzeżenia dokumentowane są w protokole.
21.
Uzgodniony protokół zatwierdzany jest na posiedzeniu Komisji, o którym mowa w pkt II.20.

III.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Obsługę finansową działalności Komisji prowadzi KGHM CUPRUM Spółka z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe według odrębnych zasad ustalonych przez Przewodniczącego Komisji wspólnie z Prezesem KGHM CUPRUM Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe.
2.
Przewodniczący Komisji przedkłada Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego coroczne sprawozdanie z działalności Komisji w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
3.
Wszelkie inne sprawy, związane z pracami Komisji, nieobjęte zarządzeniem nr 12 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 2) i niniejszym Regulaminem ustala Przewodniczący Komisji.