Ogłoszenie "Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań w zakresie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży, realizowanego w Akademickich Centrach Szkolenia Sportowego, Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego, Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży Ludowych Zespołów Sportowych w roku 2018".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSiT.2018.29

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 2018 r.

DECYZJA Nr 19
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 6 marca 2018 r.
w sprawie ogłoszenia "Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań w zakresie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży, realizowanego w Akademickich Centrach Szkolenia Sportowego, Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego, Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży Ludowych Zespołów Sportowych w roku 2018"

Na podstawie art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 165) w związku z § 3 i § 8 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 25 września 2017 r. w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. poz. 1801) ustala się, co następuje:
§  1. 
Ogłasza się "Program dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań w zakresie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży, realizowanego w Akademickich Centrach Szkolenia Sportowego, Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego, Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży Ludowych Zespołów Sportowych w roku 2018", stanowiący załącznik do niniejszej decyzji.
§  2. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ ZADAŃ W ZAKRESIE SZKOLENIA I WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO MŁODZIEŻY, REALIZOWANEGO W AKADEMICKICH CENTRACH SZKOLENIA SPORTOWEGO, WOJSKOWYCH CENTRACH SZKOLENIA SPORTOWEGO, OŚRODKACH SZKOLENIA SPORTOWEGO MŁODZIEŻY LUDOWYCH ZESPOŁÓW SPORTOWYCH W ROKU 2018

Na podstawie art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 165) oraz § 3 i § 8 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 25 września 2017 r. w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. poz. 1801), zwanego dalej "rozporządzeniem", ogłasza się "Program dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań w zakresie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży, realizowanego w Akademickich Centrach Szkolenia Sportowego, Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego, Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży Ludowych Zespołów Sportowych w roku 2018", zwany dalej "Programem".

I. 

ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

Minister Sportu i Turystyki, zwany dalej "Ministrem", w roku 2018 przyznaje, w ramach posiadanych środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zwanego dalej "FRKF", dofinansowanie na realizację zadań z obszaru szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży, realizowanego w Akademickich Centrach Szkolenia Sportowego, zwanych dalej "ACSS", Wojskowych Centrach Szkolenia Sportowego, zwanych dalej "WCSS" i Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży Ludowych Zespołów Sportowych, zwanych dalej "OSSM LZS".

1. Celem Programu jest:

1) zapewnienie zawodnikom optymalnych warunków szkolenia, możliwości podnoszenia poziomu sportowego oraz przygotowania do udziału we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym w sportach i konkurencjach indywidualnych ujętych w programie igrzysk olimpijskich, uniwersjad oraz akademickich mistrzostw świata.

2) awans reprezentacji Polski w klasyfikacjach: medalowej i punktowej na międzynarodowych zawodach mistrzowskich.

2. Realizacja celów nastąpi poprzez realizację zadań, o których mowa w dziale III Rodzaje zadań przewidzianych do realizacji.

3. Dofinansowanie szkolenia zawodników odbywać się będzie niezależnie od ich udziału w innych zadaniach zleconych przez Ministra, z uwzględnieniem uczestnictwa zawodnika tylko w jednej akcji w danym czasie z wyłączeniem przypadków, gdy dofinansowanie nie obejmuje tych samych kosztów rodzajowych.

II. 

PODMIOTY UPRAWNIONE DO UZYSKANIA DOFINANSOWANIA I DOPUSZCZALNE FORMY SZKOLENIA

Wnioski na realizację zadań objętych Programem mogą składać stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym, działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim, wojskowym lub wiejskim, zwane dalej "stowarzyszeniami".

W ramach Programu, dopuszcza się realizację zadań w:

1) ACSS prowadzonych przez stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim,

2) WCSS określonych przez stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku wojskowym,

3) OSSM LZS określonych przez stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku wiejskim.

III. 

RODZAJE ZADAŃ PRZEWIDZIANYCH DO REALIZACJI

Szkolenie i współzawodnictwo sportowe młodzieży, realizowane w ACSS, WCSS i OSSM LZS.

IV. 

WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU

1) Na realizację Programu Minister w 2018 r. przeznacza kwotę 15 200 000,00 zł ujętą w ustawie budżetowej na rok 2018.

2) W przypadku zmniejszenia przychodów z FRKF w stosunku do założonego planu, Minister może zmienić kwotę przyznanego dofinansowania, na warunkach określonych w umowie.

V. 

WARUNKI UDZIELANIA DOFINANSOWANIA

1. Wniosek na realizację zadania należy złożyć w terminie określonym w dziale X.

2. Wymogi formalne wniosku z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej określa § 10 rozporządzenia.

3. Załącznikami do wniosku są:

1) preliminarz kosztów bezpośrednich i pośrednich - zestawienie zbiorcze;

2) harmonogram planowanych działań;

3) preliminarz kosztów pośrednich;

4) kryteria powoływania zawodników do OSSM LZS opracowane przez stowarzyszenie działające w środowisku wiejskim, o którym mowa w pkt. II i zaopiniowane przez Zespół Metodyczny 2 , zwany dalej "Zespołem";

5) ramowy program szkolenia oraz regulamin szkolenia zawodników powołanych do ACSS, WCSS, OSSM LZS, zaopiniowany przez Zespół;

6) zaświadczenie lub informacja sporządzona na podstawie ewidencji właściwej dla formy organizacyjnej wnioskodawcy wraz z oświadczeniem potwierdzającym zgodność i aktualność danych na dzień składania wniosku;

7) statut, umowa lub akt założycielski dotyczący prowadzenia działalności przez wnioskodawcę.

4. Wniosek należy złożyć w formie papierowej oraz elektronicznej (do Departamentu Sportu Wyczynowego, zwanego dalej "DSW", na adres: dsw@msit.gov.pl) wraz z załącznikami wymienionymi w ust. 3.

5. Wzór wniosku o dofinansowanie zadań w ramach Programu, a także wzór umowy na realizację zadania oraz wzory załączników do wniosku i umowy, zostaną udostępnione na stronie internetowej MSiT oraz w BIP MSiT.

6. Dokumentacja musi być podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy.

7. Kopie dokumentów załączanych do wniosku należy opatrzyć poświadczeniem "za zgodność z oryginałem" (podpisują te same osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy). Dokumenty niespełniające tego wymogu nie będą uwzględniane.

8. Wniosek musi określać finansowy wkład własny wnioskodawcy lub z innych źródeł w realizację zadania w wysokości nie niższej niż 5 % wnioskowanej dotacji. Wkład ten nie może być finansowany ze środków przekazanych przez MSiT w ramach innych zadań.

9. Wysokość kosztów pośrednich nie może przekroczyć 10 % kosztów bezpośrednich przyznanego dofinansowania.

10. W ramach kosztów pośrednich nie więcej niż 30% środków, może być przeznaczone na wynagrodzenia osobowe, bezosobowe i pochodne od wynagrodzeń za obsługę zadania. Zwiększenie środków na ten cel w ramach kosztów pośrednich wymaga złożenia uzasadnienia oraz uzyskania zgody Dyrektora DSW.

11. Podział środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań przez:

1) ACSS, o których mowa w dziale II pkt 1, dokonany zostanie z uwzględnieniem liczby i poziomu sportowego zawodników zakwalifikowanych do szkolenia oraz udziału klubów - realizatorów programu w rankingu Zarządu Głównego stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym działającego w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim,

2) WCSS, o których mowa w dziale II pkt 2 oraz OSSM LZS, o których mowa w dziale II pkt 3, dokonany zostanie z uwzględnieniem liczby i poziomu sportowego zawodników zakwalifikowanych do szkolenia w roku 2018.

12. W ramach posiadanych środków Minister może udzielić dodatkowego dofinansowania w ramach realizowanego zadania na warunkach określonych w niniejszym Programie, z następującymi zastrzeżeniami:

1) Minister w celu rozpatrzenia zasadności wystąpienia o dodatkowe dofinansowanie powoła w MSiT Komisję do spraw oceny wniosków o dodatkowe dofinansowanie;

2) Komisja przedłoży Ministrowi rekomendację odnośnie proponowanej wysokości udzielonego dofinansowania; rozstrzygnięcie o wysokości udzielonego dofinansowania podejmuje Minister;

3) przyznanie dodatkowego dofinansowania wymaga zachowania formy pisemnej, w postaci aneksu do umowy;

4) środki przyznane w ramach dodatkowego dofinansowania mogą być wykorzystane wyłącznie na dofinansowanie kosztów bezpośrednich.

VI. 

TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADAŃ

1) Termin realizacji zadań obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.

2) Warunki dofinansowania oraz jego wysokość a także sposób rozliczenia zadania określa umowa ze Zleceniobiorcą.

VII. 

ZAKRES I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA

1. Zakres przeznaczenia dofinansowania.

W ramach Programu ustala się następujący zakres przeznaczenia dofinansowania, przy czym przeznaczenie dofinansowania określone w Tabeli 1 musi być zgodne z katalogiem kosztów, który stanowi załącznik nr 1 do Programu.

Tabela 1. Zakres przeznaczenia dofinansowania.

I.Koszty bezpośrednie
1.Współzawodnictwo
a)Zawody zagraniczne
b)Zawody krajowe
2.Szkolenie
a)Zgrupowania/konsultacje krajowe*
b)Zgrupowania/konsultacje zagraniczne**
3.Wspomaganie
a)Sprzęt specjalistyczny
b)Sprzęt sportowy
c)Leki, suplementy diety, odżywki, itp.
d)Doszkalanie trenerów/instruktorów
e)Badania diagnostyczne/monitoring
4.Inne
a)Ubezpieczenia zawodników objętych szkoleniem i sprzętu sportowego
b)Bezosobowy fundusz płac (w tym również składki na ZUS płacone przez pracodawcę)***
c)Osobowy fundusz płac (w tym również składki na ZUS płacone przez pracodawcę)***
d)Działalność gospodarcza (związana z realizacją procesu szkolenia sportowego)
f)Inne, wyłącznie związane z bezpośrednią realizacją zadań, po akceptacji Dyrektora DSW
II.Koszty pośrednie
a)Wynajem lokalu
b)Zakup niezbędnego sprzętu, materiałów i urządzeń biurowych oraz programów komputerowych
c)Koszty konserwacji urządzeń biurowych i środków transportu
d)Koszty łączności i korespondencji, w tym koszty związane m.in. z opłatami bankowymi
e)Koszty stworzenia, administrowania, modyfikacji strony WWW - do publikacji informacji związanych z realizowanym zadaniem
f)Opłaty za nośniki energii
g)Koszty niezbędnych podróży w tym koszty związane z kontrolami i wizytacjami
h)Wynagrodzenie za obsługę zadania***
i)Koszty transportu
j)Usługi obce związane z obsługą finansową i organizacyjna zadania
k)Inne, wyłącznie związane z bezpośrednią realizacją zadań, po akceptacji Dyrektora DSW

* - podstawowa forma szkolenia,

** - wyłącznie jako uzupełnienie szkolenia ośrodkowego,

*** - z wyłączeniem odpraw, trzynastej pensji, nagród, premii,

2. Warunki realizacji zadań w ACSS.

W szkoleniu mogą uczestniczyć zawodnicy, zaproponowani przez stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim realizujące program, pozytywnie zaopiniowani przez właściwy polski związek sportowy, zwany dalej "pzs" i Zespół, którzy:

1) w roku objęcia szkoleniem są w kategoriach wiekowych: junior, młodzieżowiec oraz seniorzy-studenci do 25 roku życia;

2) są członkami kadry narodowej właściwego pzs lub spełniają kryteria powoływania zawodników opracowane przez właściwy pzs lub posiadają pierwszą klasę sportową.

3) mieszkają na stałe lub przebywają czasowo w związku ze studiami dziennymi lub nauką w szkole i realizują szkolenie w sposób ciągły w miejscowości (ośrodku akademickim), w której działa ACSS. W przypadkach indywidualnych, uzasadnionych specyfiką szkolenia sportowego uzależnionych od warunków klimatycznych lub geograficznych (np. żeglarstwo, narciarstwo) na wniosek właściwego pzs, przy pozytywnej opinii Zespołu i zgodzie Dyrektora DSW, możliwy jest udział w programie zawodników mieszkających lub przebywających czasowo poza miejscowością, w której działa ACSS.

4) legitymują się udokumentowanym wynikiem sportowym w sportach i konkurencjach objętych programem najbliższych letnich i zimowych igrzysk olimpijskich oraz uniwersjad i akademickich mistrzostw świata uzyskanym:

a) w ostatnich zawodach mistrzowskich:

- Igrzyska Olimpijskie - udział,

- Mistrzostwa Świata - udział,

- Mistrzostwa Europy, Igrzyska Europejskie - miejsca 1 - 16,

- Uniwersjada - miejsca 1 - 8.

b) w poprzednich 2 latach i ostatnich zawodach:

- Młodzieżowe Mistrzostwa Świata - miejsca 1 - 8,

- Młodzieżowe Mistrzostwa Europy - miejsca 1 - 8,

- Mistrzostwa Świata Juniorów - miejsca 1 - 8,

- Akademickie Mistrzostwa Świata - miejsca 1 - 6,

- Mistrzostwa Europy Juniorów - miejsca 1 - 6,

c) uzyskanym w poprzednim roku i ostatnich zawodach:

- Puchar Świata -jednorazowe uzyskanie miejsc 1 - 6,

- Puchar Europy - jednorazowe uzyskanie miejsc 1 - 4,

- Mistrzostwa Polski - miejsca 1 - 6,

- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski - miejsca 1 - 3,

- Mistrzostwa Polski Juniorów - miejsca 1 - 3.

5) inni zawodnicy, którzy nie spełniają powyższych warunków ale posiadają pierwszą klasę sportową i uzyskali rekomendację pzs i pozytywną opinię Zespołu, za zgodą Dyrektora DSW.

3. Warunki realizacji zadań w WCSS.

W szkoleniu mogą uczestniczyć zawodnicy zaproponowani przez stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym, działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku wojskowym realizujące program, pozytywnie zaopiniowani przez właściwy pzs i Zespół, którzy:

1) w roku objęcia szkoleniem są w kategoriach wiekowych: junior młodszy, junior, młodzieżowiec oraz seniorzy-studenci do 25 roku życia;

2) są członkami kadry narodowej właściwego pzs lub spełniają kryteria powoływania zawodników opracowane przez właściwy pzs lub posiadają pierwszą klasę sportową;

3) mieszkają na stałe lub przebywają czasowo w związku ze studiami dziennymi lub nauką w szkole i realizują szkolenie w sposób ciągły w miejscowości, w której działa WCSS. W przypadkach indywidualnych, uzasadnionych specyfiką szkolenia sportowego uzależnionych od warunków klimatycznych lub geograficznych (np. żeglarstwo, narciarstwo) na wniosek właściwego pzs, przy pozytywnej opinii Zespołu i zgodzie Ministra, możliwy jest udział w programie zawodników mieszkających lub przebywających czasowo poza miejscowością, w której działa WCSS.

4) legitymują się udokumentowanym wynikiem sportowym:

a) uzyskanym w ostatnich zawodach mistrzowskich:

- Igrzyska Olimpijskie - udział,

- Mistrzostwa Świata - udział,

- Mistrzostwa Europy, Igrzyska Europejskie - miejsca 1 - 16,

- Wojskowe Mistrzostwa Świata - miejsca 1 - 6.

b) uzyskanym w poprzednich 2 latach:

- Młodzieżowe Mistrzostwa Świata - miejsca 1 - 8,

- Młodzieżowe Mistrzostwa Europy - miejsca 1 - 8,

- Mistrzostwa Świata Juniorów - miejsca 1 - 8,

- Mistrzostwa Europy Juniorów - miejsca 1 - 6,

c) uzyskanym w poprzednim roku i ostatnich zawodach

- Puchar Świata -jednorazowe uzyskanie miejsc 1 - 6,

- Puchar Europy - jednorazowe uzyskanie miejsc 1 - 4,

- Mistrzostwa Polski - miejsca 1 - 6,

- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski - miejsca 1 - 3,

- Mistrzostwa Polski Juniorów - miejsca 1 - 3,

- Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - miejsca 1 - 3.

5) inni zawodnicy, którzy nie spełniają powyższych warunków ale uzyskali rekomendację pzs i pozytywną opinię Zespołu, za zgodą Dyrektora DSW.

4. Warunki realizacji zadań w OSSM LZS.

1. Szkoleniem mogą być objęci zawodnicy zaproponowani przez stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym działające w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku wiejskim realizujące program, pozytywnie zaopiniowani przez właściwy pzs i Zespół, którzy:

1) w roku objęcia szkoleniem są w kategoriach wiekowych: junior młodszy, junior, młodzieżowiec oraz seniorzy-studenci do 25 roku życia;

2) są członkami kadry narodowej właściwego pzs lub spełniają kryteria powoływania zawodników opracowane przez właściwy pzs i posiadają jego rekomendację do szkolenia w OSSM LZS;

3) inni zawodnicy, którzy nie spełniają powyższych warunków ale uzyskali rekomendację pzs i pozytywną opinię Zespołu, za zgodą Dyrektora DSW.

5. Postanowienia z zakresu realizacji zadań, wspólne dla ACSS, WCSS, OSSM LZS.

1) Informację o aktualnym wykazie szkolonych zawodników należy składać w formie pisemnej i elektronicznej do DSW w terminie:

- do 30 czerwca 2018 r.,

- do 31 grudnia 2018 r.

2) Wyżej wymieniony wykaz powinien być zatwierdzony przez pzs i zaopiniowany przez Zespół.

3) Zawodnicy objęci szkoleniem muszą posiadać:

- licencję właściwego pzs lub inny dokument potwierdzający uczestnictwo zawodnika we współzawodnictwie sportowym, organizowanym przez dany pzs,

- aktualne lekarskie orzeczenie o zdolności do uprawniania danego sportu,

- nr PESEL zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2017 r. poz. 657 i 2286 oraz z 2018 r. poz. 138).

4) Zaleca się, aby zleceniobiorca do organizacji szkolenia obejmującego przygotowania olimpijskie wykorzystywał bazę sportową w oddziałach Centralnego Ośrodka Sportu, zwanego dalej "COS", ze względu na zachowanie optymalnych standardów szkolenia sportowego.

5) Zaleca się, aby zleceniobiorca wykonywał badania diagnostyczne w Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym. Przy wykonaniu badań diagnostycznych w innych placówkach badawczych Wnioskodawca przesyła wyniki badań do Instytutu Sportu;

6) Zleceniobiorca ma obowiązek prowadzenia:

a) ewidencji dystrybucji suplementów diety i odżywek zawierającej m.in. wykaz i listę zawodników potwierdzających odbiór,

b) ewidencji dystrybucji sprzętu sportowego zawierającej m.in. wykaz i listę zawodników potwierdzających odbiór w formie protokołu zdawczo-odbiorczego,

c) wykazu badań diagnostycznych wraz z listą zawodników potwierdzających udział w badaniach,

d) list uczestników akcji szkoleniowych wraz z potwierdzeniem ich udziału,

e) ewidencji miejsc pobytu zawodnika/zawodników do celów kontroli antydopingowej,

f) ewidencji ubezpieczeń zawodników kadry narodowej od następstw nieszczęśliwych wypadków.

7) Zleceniobiorca zobowiązany jest posiadać oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników realizujących zadania objęte Programem, w tym na przetwarzanie ww. danych osobowych przez Ministra Sportu i Turystyki, w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań związanych z dofinansowaniem i rozliczeniem tego dofinansowania. Elementem ww. oświadczenia jest informacja o możliwości cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie oraz informacja o formie w jakiej oświadczenie o cofnięciu zgody ma być złożone.

8) Zleceniobiorca zobowiązany jest do złożenia Ministrowi oświadczenia o posiadaniu oświadczeń, o których mowa w pkt 5.7, nie później niż w dniu podpisania umowy.

9) Zleceniobiorca zobowiązany jest do:

a) dysponowania majątkowymi prawami autorskimi do utworów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2017 r. poz. 880, z późn. zm.) powstałych w związku z realizacją zadania realizowanego w ramach niniejszego Programu. Zleceniobiorca zobowiązany będzie do przekazania ww. praw Ministrowi na warunkach określonych w umowie,

b) publikowania na swojej stronie internetowej aktualnego wykazu prowadzonych akcji szkoleniowych, zawierającego termin i miejsce każdej akcji oraz listę osób w niej uczestniczących.

10) Przy wspólnej organizacji zgrupowań dla uczestników finansowanych z różnych programów Ministra sporządza się oddzielnie listy uczestników dla każdego z programów;

11) Środki FRKF, których dysponentem jest Minister, przeznaczone na pokrycie kosztów udziału w zawodach krajowych i zagranicznych, nie obejmują zawodów mistrzowskich krajowych i zawodów mistrzowskich międzynarodowych z wyjątkiem zawodników/czek kategorii wiekowej młodzieżowiec uczestniczących w młodzieżowych mistrzostwach Polski oraz mistrzostwach Polski seniorów.

6. Zasady dofinansowania wynagrodzenia kadry trenerskiej i osób współpracujących w stowarzyszeniach realizujących szkolenie i współzawodnictwo sportowe młodzieży w ACSS, WCSS i OSSM LZS.

a) Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w ramach niniejszego Programu nie mogą otrzymywać dodatkowych wynagrodzeń z tytułu wykonywanej pracy podczas szkoleń i zawodów sportowych dofinansowywanych w tym Programie. Zleceniodawca ma obowiązek posiadania oświadczeń tych osób, w zakresie, o którym mowa w pkt 5.7.

b) Wysokość dofinansowania wynagrodzeń kadry szkoleniowej i osób współpracujących określa Tabela 4.

Tabela 2. Wysokość dofinansowania wynagrodzeń kadry trenerskiej i osób współpracujących.

Lp.RodzajStanowiskoFunkcjaWysokość dofinansowania wynagrodzenia z dotacji *
1.Kadra szkoleniowa w sportach olimpijskichTrenerTrener głównydo 6 000,00 zł/mies.
Trener asystentdo 5 200,00 zł/mies.
Trener koordynatordo 4 400,00 zł/mies.
2.Kadra współpracującaTrenerdo 250,00 zł/dzień/przy akcji
Lekarz **

Terapeuta

Psycholog

do 250,00 zł/dzień/przy akcji lub do 4 300,00 zł/mies.
Inni (technik, dietetyk, serwisant itp.)do 200,00 zł /dzień/przy akcji lub do 4 000 zł/mies.
Sparingpartner***do 200,00 zł /dzień/przy akcji nie więcej niż 2 000 zł/mies.

* - podane kwoty są kwotami brutto bez naliczonych pochodnych pracodawcy 3 ,

** - dotyczy monitoringu procesu szkoleniowego,

*** - szkolenie z udziałem sparingpartnerów wyłącznie po wcześniejszej akceptacji Dyrektora DSW.

VIII. 

KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW

1. Wniosek podlega ocenie pod względem formalnym i merytorycznym.

2. Odrzuceniu podlegają wnioski nie spełniające wymogów formalnych.

3. Warunkiem rozpatrywania wniosku pod względem merytorycznym jest pozytywna ocena wniosku pod względem formalnym, tj. złożenie przez wnioskodawcę w terminie określonym w Programie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli wraz z wymaganymi załącznikami.

4. Oceny wniosków dokonuje DSW.

5. Przy ocenie merytorycznej wniosku uwzględnia się:

1) zgodność zakresu merytorycznego wniosku z obszarami zadań określonymi w Programie oraz ich znaczenie dla realizacji zadań z tego obszaru;

2) stan zasobów kadrowych i rzeczowych, wskazujących na możliwość realizacji zadania;

3) doświadczenie wnioskodawcy w realizacji zadań podobnego rodzaju (ocena oparta będzie na danych zawartych we wniosku, jak i na dotychczasowej współpracy w realizacji podobnych zadań);

4) wysokość udziału w dofinansowaniu zadania ze środków własnych, środków jednostek samorządu terytorialnego, funduszy UE oraz innych źródeł;

5) oszczędność i racjonalność kalkulacji kosztów przewidzianych na realizację zadania;

6) rzetelność i terminowość rozliczeń zadań w latach poprzednich (o ile zadania były realizowane).

6. Rozstrzygnięcie o wysokości udzielonego dofinansowania podejmuje Minister. Od rozstrzygnięcia Ministra nie przysługuje odwołanie. Rozstrzygnięcie Ministra nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2017 poz. 1257, z późn. zm.).

7. Minister ogłosi na stronie internetowej MSiT oraz w BIP wysokość przyznanego dofinansowania.

IX. 

WARUNKI REALIZACJI I ROZLICZENIA UMOWY

1. Szczegółowe warunki dofinansowania i rozliczania zadań reguluje umowa zawarta pomiędzy Ministrem a zleceniobiorcą.

2. Załącznikiem do umowy jest wniosek oraz:

1) preliminarz kosztów bezpośrednich i pośrednich - zestawienie zbiorcze;

2) harmonogram planowanych działań;

3) uzasadnienie miejsca organizacji i składu osobowego ekipy wraz z imienną listą uczestników - w przypadku planowanych zgrupowań i konsultacji zagranicznych;

4) preliminarz kosztów pośrednich;

5) statut Zleceniobiorcy zadania publicznego;

6) wykaz sprzętu sportowego i specjalistycznego;

7) wykaz dofinansowywanych wynagrodzeń;

8) wykaz dofinansowywanych wynagrodzeń w kosztach pośrednich;

9) wykaz szkolonych zawodników w Programie;

10) zaopiniowany i zaakceptowany przez Zespół wykaz kadry trenerskiej i współpracującej;

11) plan organizacji szkolenia;

12) plan startów/zadania wynikowe;

13) kryteria podziału środków zatwierdzone przez organ zarządzający zleceniobiorcy zadania publicznego;

14) harmonogram przekazywania transz;

15) zaopiniowane przez Zespół kryteria powoływania zawodników do OSSM LZS;

16) zaopiniowany przez Zespół ramowy program szkolenia oraz regulamin szkolenia zawodników powołanych do ACSS, WCSS, OSSM LZS.

3. Druki załączników do Programu dostępne będą na stronie internetowej MSiT i w BIP MSiT.

4. Środki na realizację zadań mogą być przeznaczone wyłącznie na dofinansowanie kosztów określonych w niniejszym Programie oraz w umowie i załącznikach do umowy.

5. Przekazywanie środków finansowych odbywać się będzie w formie transz, zgodnie z harmonogramem ich przekazywania.

6. Zleceniobiorca zobowiązany jest poinformować w formie elektronicznej DSW o zmianach terminu i miejsca realizacji akcji wraz z uzasadnieniem dla zmian, przed terminem ich realizacji i po uzyskaniu akceptacji - zmiany zamieścić w planie po zmianach harmonogramu planowanych działań.

7. Wszelkie przesunięcia środków w ramach i pomiędzy grupami kosztów możliwe są jedynie za zgodą Ministra w formie pisemnego aneksu.

8. Na podstawie wyżej określonych zmian zakresu rzeczowo-finansowego zadań jednostkowych sporządza się plan po zmianach dla:

1) I półrocza - należy złożyć w terminie do 31 sierpnia 2018 r.;

2) II półrocza - należy złożyć w terminie do 30 listopada 2018 r.

Ww. zmiany wymagają akceptacji w formie pisemnego aneksu.

9. Zleceniobiorca zobowiązany jest do poddania się kontroli w zakresie objętym umową oraz udostępnienia na wniosek Ministra wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących realizowanego zadania.

10. Wzory załączników do realizacji i rozliczenia umowy, a także sprawozdania częściowego/końcowego zostaną udostępnione na stronie internetowej MSiT oraz w BIP.

11. Minister zatwierdza prawidłowe rozliczenie zadania w terminie 30 dni od daty wpłynięcia rozliczenia. Przy rozliczeniu zadania będą brane pod uwagę w szczególności:

1) terminowe złożenie sprawozdania;

2) osiągnięcie celu zadania;

3) zgodność realizacji zadania z działaniami określonymi we wniosku i zawartej umowie;

4) prawidłowość wykorzystania otrzymanych środków publicznych;

5) rzetelność przedstawionej dokumentacji rozliczeniowej.

12. Zleceniobiorca jest zobowiązany do umieszczania w materiałach promocyjnych i informacyjnych dotyczących realizacji zadania oraz na stronie internetowej informacji: "dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki" wraz z logotypem MSiT.

13. Zleceniobiorca przedstawia sprawozdanie końcowe z wykonania zadania stosownie do treści zawartej umowy i zawartych do niej aneksów. Sprawozdanie należy złożyć osobiście w siedzibie MSiT lub przesłać przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481, z późn. zm.) na adres: Ministerstwo Sportu i Turystyki, ul. Senatorska 14, 00-082 Warszawa.

14. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister może wyrazić zgodę na odstępstwa od warunków określonych w niniejszym Programie.

X. 

TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW

1) Wnioski należy składać w terminie od dnia ogłoszenia niniejszej decyzji do dnia 31 października 2018 r. osobiście w siedzibie MSiT, lub przesłać przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, na adres: Ministerstwo Sportu i Turystyki, ul. Senatorska 14, 00-082 Warszawa.

2) O terminie wpływu wniosku decyduje data złożenia lub data stempla pocztowego.

3) Na kopercie należy zamieścić nazwę i adres wnioskodawcy oraz nazwę zadania z adnotacją "Dofinansowanie zadań ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej - ACSS / WCSS / OSSM LZS".

XI. 

TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKÓW

Wniosek podlega rozpatrzeniu nie później niż w ciągu 30 dni roboczych od daty wpływu do Ministerstwa.
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2318).
2 Zespół Metodyczny - do nadzoru merytorycznego oraz kontroli procesu szkolenia realizowanego w ramach ww. zadań, złożony z ekspertów w dziedzinie sportu, wskazany przez Ministra Sportu i Turystyki
3 Pochodne pracodawcy dotyczą: Funduszu Emerytalnego, Funduszu Rentowego, Funduszu Wypadkowego oraz Funduszu Pracy. Mogą też dotyczyć Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.