Obowiązki zakładów pracy będących jednostkami gospodarki uspołecznionej w przypadku utraty uprawnień do zasiłku rodzinnego przez osoby pobierające z oddziału ZUS świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1984.7.18

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 września 1984 r.

WYTYCZNE
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 16 sierpnia 1984 r.
w sprawie obowiązków zakładów pracy będących jednostkami gospodarki uspołecznionej w przypadku utraty uprawnień do zasiłku rodzinnego przez osoby pobierające z oddziału ZUS świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Da-005-3/84
Z dniem 1 lutego 1984 r. weszły w życie:

- ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. Nr 3, poz. 13),

- rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. Nr 4, poz. 21).

W związku z powyższym Zakład Ubezpieczeń Społecznych komunikuje, co następuje:

1. Zgodnie z art. 1 powołanej ustawy o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, osobie pobierającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego, na którą nie przysługują zasiłki rodzinne, przysługuje dodatkowo, niezależnie od świadczenia z funduszu alimentacyjnego, kwota 1.300,- zł miesięcznie.

2. Uspołecznione zakłady pracy, w przypadku zgłoszenia zapytania przez oddział ZUS, obowiązane są poinformować ten oddział, czy zatrudniane przez nie osoby, pobierające z oddziału świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nabyły prawo do zasiłków rodzinnych i od jakiej daty.

3. Dodatkowa kwota, o której mowa w pkt 1, przysługuje również osobom wykonującym pracę nakładczą na rzecz uspołecznionych zakładów pracy, pobierającym równocześnie świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jeżeli osoby te, z uwagi na wysokość osiągniętego za dany miesiąc wynagrodzenia, utraciły prawo do zasiłku rodzinnego. Według § 1 i 2 powołanego rozporządzenia w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, osoby wykonujące pracę nakładczą na rzecz uspołecznionych zakładów pracy tracą prawo do zasiłku rodzinnego za miesiąc, w którym osiągnęły wynagrodzenie miesięczne w kwocie niższej od najniższego wynagrodzenia pracowników, obowiązującego w gospodarce uspołecznionej (aktualnie 3.800,- zł).

4. W przypadku zaprzestania wypłaty zasiłku rodzinnego, uspołeczniony zakład pracy powinien poinformować pracownika - osobę wykonującą pracę nakładczą, pobierającą jednocześnie świadczenia z funduszu alimentacyjnego, o możliwości ubiegania się w oddziale ZUS, z którego osoba ta pobiera świadczenia, o przyznanie dodatkowej kwoty 1.300,- zł.

Jednocześnie uspołeczniony zakład pracy powinien również poinformować te osoby o obowiązku powiadomienia oddziału ZUS, wypłacającego świadczenia z funduszu alimentacyjnego, o utracie prawa do pobierania dodatkowej kwoty w związku z nabyciem ponownie uprawnień do zasiłku rodzinnego.