Obowiązki sprawozdawcze z ruchu budowlanego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.21.116

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 43
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 26 października 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych z ruchu budowlanego

(znak: PI-4-058-23/95)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 06.4.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r., zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:

1) I-02a - sprawozdanie o budynkach przekazanych do eksploatacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,

2) I-03 - karta statystyczna budynku mieszkalnego i obiektu użyteczności publicznej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,

3) I-05 - sprawozdanie o wydanych pozwoleniach na realizację budynków, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.

2.
Wprowadza się obowiązek przekazywania przez rejonowe organy rządowej administracji ogólnej:
1)
meldunku o liczbie mieszkań oddanych do użytku i ich powierzchni użytkowej oraz o liczbie wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych w odniesieniu do osób fizycznych, kościołów i związków wyznaniowych;
2)
wyciągu z "rejestru decyzji o pozwoleniu na budowę" zawierającego nazwę i adres inwestorów (z wyjątkiem osób fizycznych, kościołów i związków wyznaniowych), którym wydano pozwolenie na budowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego oraz na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne.
§  2.
Obowiązek sprawozdawczy wprowadzony zarządzeniem mają:
1)
w zakresie sprawozdania I-02a:
a)
osoby prawne i samodzielne jednostki nie mające osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek i zakładów budżetowych), u których liczba pracujących przekracza 5 osób,
b)
jednostki i zakłady budżetowe niezależnie od liczby pracujących,

z wyjątkiem gmin, krajowych spółek prawa handlowego z przewagą kapitału prywatnego, fundacji i spółek cywilnych;

2)
w zakresie karty statystycznej na formularzu I-03 - osoby prawne i samodzielne jednostki nie mające osobowości prawnej oraz ich samodzielnie bilansujące części składowe rozpoczynające i oddające do użytku budynki mieszkalne, mieszkania w budynkach o innym przeznaczeniu niż mieszkalne oraz oddające do użytku mieszkania uzyskane w wyniku adaptacji inwestycyjnej i modernizacji, w wyniku podziału mieszkań większych na mniejsze lub obiekty użyteczności publicznej wolno stojące oraz wbudowane do budynków o innym przeznaczeniu;
3)
w zakresie sprawozdania na formularzu I-05 oraz danych, o których mowa w § 1 ust. 2 - rejonowe organy rządowej administracji ogólnej.
§  3.
1.
Podmioty określone w § 2 pkt 1 przekazują wypełnione sprawozdania na formularzu I-02a bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na terenie którego mają siedzibę, w terminie do dnia 8 lutego 1996 r. z danymi statystycznymi za rok poprzedni.
2.
Podmioty określone w § 2 pkt 2 składają kartę statystyczną na formularzu I-03 do urzędu statystycznego, na terenie którego inwestycja jest zlokalizowana, w ciągu 3 dni od daty rozpoczęcia realizacji inwestycji oraz w dniu podpisania protokołu odbioru budynku lub obiektu użyteczności publicznej przyjętego do eksploatacji - począwszy od danych za styczeń 1996 r.
3.
Podmioty określone w § 2 pkt 3 przekazują wypełnione sprawozdania na formularzu I-05 bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na terenie którego mają siedzibę, w terminie do dnia 10 kwietnia 1996 r. z danymi za pierwszy kwartał.
4.
Rejonowe organy administracji ogólnej przekazują dodatkowo - począwszy od danych za styczeń 1996 r. - urzędowi statystycznemu właściwemu dla województwa, na terenie którego mają siedzibę:
1)
drugiego dnia każdego miesiąca telefonicznie (teleksem, telefaksem) dane - od początku roku do końca miesiąca sprawozdawczego - o liczbie mieszkań oddanych do użytku i ich powierzchni użytkowej oraz liczbie wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych w odniesieniu do osób fizycznych, kościołów i związków wyznaniowych;
2)
siódmego dnia każdego miesiąca pocztą (teleksem, telefaksem) nazwę i adres inwestorów (z wyjątkiem osób fizycznych, kościołów i związków wyznaniowych), którym w miesiącu poprzednim wydano pozwolenie na budowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego oraz na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne.
§  4.
Kryterium ustalania obowiązków podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 1, jest liczba pracujących, według stanu w dniu 30 listopada poprzedniego roku, a zmiana tej liczby w ciągu roku, którego dotyczą dane sprawozdawcze, nie powoduje zmiany zakresu obowiązków ustalonych na ten rok; obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 37 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie inwestycji (Dz. Urz. GUS Nr 18, poz. 109 i z 1994 r. Nr 23, poz. 121) w części dotyczącej obowiązków sprawozdawczych przekazywanych:
a)
na formularzu I-02 dział 4,
b)
na formularzu I-03 oraz w zakresie obowiązków rejonowych organów rządowych administracji ogólnej określonych w § 1 ust. 2 - po przekazaniu danych za 1995 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

I-02a

Sprawozdanie o budynkach przekazanych do eksploatacji

za 1995 rok

grafika

OBJAŚNIENIA

do formularza I-02a

1.
W sprawozdaniu należy wykazać wszystkie budynki przekazane do użytku w 1995 r. (w tym również domki kempingowe oraz kioski towarowe, jeżeli są posadowione na trwałych fundamentach), z wyjątkiem: budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, dla których sporządza się Kartę statystyczną I-03, budynków zakupionych (przejętych), które u poprzednich użytkowników figurowały na koncie środków trwałych, budynków adaptowanych, modernizowanych oraz budynków prowizorycznych.
2.
Dla każdego budynku należy przeznaczyć jeden wiersz podając w rubr. 0 szczegółowe określenie przeznaczenia budynku, tak ażeby z określenia jasno wynikało, jakiego typu funkcje ma pełnić budynek np. budynek administracyjny przedsiębiorstwa, hala przemysłowe produkcyjna, dom towarowy, budynek dworca autobusowego, itp.

Budynki jednorodne, np. domki kempingowe, garaże, itp. o tej samej lokalizacji należy wpisać w jednym wierszu wpisując w rubr. 0 ich liczbę, a w rubr. 4 podając łączną kubaturę budynków, np. 5 domków kempingowych a 100 m3

w rubr. 0 - 5 domków kempingowych

w rubr. 4 - 500 m3

3.
W przypadku, jeżeli w budynkach niemieszkalnych znajduje się mieszkanie rodzinne, wówczas niezależnie od ujęcia tych budynków w sprawozdaniu I-02a inwestor zobowiązany jest sporządzić Kartę statystyczną I-03 (wykazując mieszkanie) i przesłać do US właściwego terytorialnie dla lokalizacji, w którym znajdują się mieszkania.

Imię, nazwisko i telefon osoby, Pieczątka imienna i podpis

która sporządziła sprawozdanie osoby działającej w imieniu

sprawozdawcy

..............................

........................

(miejscowość i data)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

I-03

Karta statystyczna budynku mieszkalnego i obiektu użyteczności publicznej

grafika

OBJAŚNIENIA

do Karty statystycznej budynku mieszkalnego i obiektu użyteczności publicznej (I-03).

1.
Kartę statystyczną I-03 sporządza się na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz protokołu odbioru i wypisu do dziennika budowy.
2.
Wypełnienie Karty statystycznej w zakresie budynku mieszkalnego:
2.1.
Kartę statystyczną I-03 sporządza się:
1)
w momencie rozpoczynania nowych budynków (tj. w momencie zakładania ław fundamentowych), jak również budowanych z przeznaczeniem na zastąpienie dotychczas użytkowanych (inwestycje odtworzeniowe) wypełniając dział 1 Karty (bez wiersza 2 i 6) oraz w dziale 2 wiersze 01, 03, 06, 09, 10;
2)
w momencie protokolarnego odbioru do użytku:
a)
budynków mieszkalnych - wypełniając wszystkie dane (bez wiersza 6 działu 1 i bez wiersza 23 i 24 działu 2); jeżeli jednak ze względów technicznych nie można określić prawidłowo wartości budynku lub cyklu realizacji (np. w rolnictwie budynek realizowany łącznie z gospodarczym), nie wypełnia się w dziale 2 wierszy 01 i 22,
b)
budynków o innym przeznaczeniu niż mieszkalne dla mieszkań nowych, a także mieszkań z adaptacji inwestycyjnej (w tym uzyskanych z zagospodarowania strychów) i przebudowy mieszkań większych na mniejsze, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach o innym przeznaczeniu niż mieszkalne - wypełnia się dział 1 Karty (bez wiersza 1, 5, i 6), a w dziale 2 wiersze 06, 07, 09, 10, 12-17, 19, 20;
3)
w przypadku równoczesnego rozpoczynania realizacji (bądź oddawania do użytkowania) domów jednorodzinnych mających jednakowe parametry, a budowanych w większych zespołach (osiedlach), dopuszcza się możliwość wypełnienia jednej Karty statystycznej wpisując w dziale 1 w wierszu 4 w pozycji jednorodzinny nowy lub rozbudowany - liczbę budynków (rozpoczętych lub oddanych do użytku), np. 5 budynków, a w dziale 2 należy podać parametry tylko dla jednego budynku jednorodzinnego.
2.2.
Przy wypełnianiu informacji o budynkach oddanych do użytku, jako odrębne budynki należy traktować zarówno nowe, jak i części nowych budynków, jeżeli stanowią one wyraźnie odrębne części (odrębnie przekazywane do użytku), jak np. pawilony, klatki, skrzydła oraz nowe części stanowiące rozbudowę istniejących budynków (dobudowa, nadbudowa). Dla części budynków nowych, odrębnie oddawanych do użytku wypełnia się Kartę I-03 zgodnie z zasadami podanymi w pkt. 2.1 ust. 2) lit. a).
2.3.
W dziele 1 wiersz 3 pozycja "inne, w tym społeczne budownictwo czynszowe" dotyczy budownictwa realizowanego prze różnych inwestorów (m. in. przez firmy developerskie) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem, w tym społecznego budownictwa czynszowego realizowanego przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
2.4.
Za budynek stanowiący obiekt zamknięty (dział 1 wiersz 5) należy uważać budynek będący w zarządzie Ministerstw: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, do którego bez specjalnego zezwolenia (przepustki) nie mają wstępu osoby cywilne. Są to budynki dla przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, a także dla osób korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.
3.
Wypełnianie Karty statystycznej I-03 w zakresie obiektu użyteczności publicznej:
3.1.
Kartę statystyczną I-03 sporządza się dla następujących obiektów użyteczności publicznej: szpitali, sanatoriów, przychodni zdrowia, ośrodków zdrowia, żłobków, domów pomocy społecznej i rencistów, szkół (różnych typów), internatów szkolnych, warsztatów szkolnych oraz przedszkoli.
3.2.
Kartę statystyczną I-03 sporządza się:
1)
w momencie rozpoczynania nowych obiektów (tj. w momencie zakładania ław fundamentowych budynku) - wypełniając dział 1 Karty (bez wiersza 2, 3, 4, 5) oraz w dziale 2 wiersze: 03, 23 (i 24 w przypadku szkoły). W momencie rozpoczynania Kartę wypełnia się tylko dla obiektów o jednorodnym przeznaczeniu;
2)
w momencie protokolarnego odbioru budynku od wykonawcy wypełnia się:
a)
dla budynków o jednorodnym przeznaczeniu dział 1 Karty (bez wiersza 3, 4, 5) oraz w dziale 2 wiersze: 01, 03, 21-24,
b)
dla obiektów z adaptacji i obiektów wbudowanych w budynkach o innym przeznaczeniu dział 1 Karty (bez wiersza 1, 3, 4, 5) oraz w dziale 2 wiersze: 23 i 24.
3.3.
W przypadku oddawania do użytku obiektów wolnostojących realizowanych przez dwóch inwestorów, tj. odpowiedzialnego za wybudowanie budynku (inwestora zastępczego) i odpowiedzialnego za wyposażenie (inwestora użytkownika), obiekty takie powinny być wykazywane tylko przez tego inwestora, który obiekt wyposaża.
3.4.
W przypadku, gdy obiekty użyteczności publicznej objęte Kartą I-03 stanowią część wbudowaną w budynek o innym przeznaczeniu, np. w budynek mieszkalny, Kartę sporządza inwestor budynku.
3.5.
Dla obiektów rozbudowanych należy podać dane dotyczące tylko części rozbudowanej.
3.6.
Jeśli w ramach jednego zadaniu, np. budowy szpitala, realizuje się szereg obiektów odrębnie oddawanych do użytku, to dla każdego budynku należy sporządzić odrębną Kartę statystyczną.
3.7.
W przypadku, gdy w jednym budynku znajdują się dwa (lub więcej) zadania o różnym przeznaczeniu, np. szkoła + internat + warsztaty, wówczas należy sporządzić odrębne Karty dla każdego obiektu wypełniając dział 1 Karty (bez wierszy 1, 3, 4, 5) oraz w dziale 2 wiersze: 23 i 24.
4.
Jako wartość budynku mieszkalnego oraz obiektu użyteczności publicznej (tylko dla obiektów o jednorodnym przeznaczeniu - w tys zł bez znaku po przecinku) należy podać:
1)
dla budynków rozpoczynanych - wartość wynikającą z dokumentacji w cenach roku rozpoczęcia,
2)
dla obiektów (budynków) oddanych do użytku - wartość aktualną w momencie odbioru, tj. nakłady poniesione od początku realizacji do momentu protokolarnego odbioru, łącznie z odsetkami od kredytów inwestycyjnych za okres realizacji inwestycji, a dla obiektu użyteczności publicznej łącznie z wartością wyposażenia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

I-05

Sprawozdanie o wydanych pozwoleniach na realizację budynków

za okres od początku roku do końca .... kwartału 1996 r.

grafika

OBJAŚNIENIA

do formularza I-05

Wydane pozwolenia na budowę budynków należy w dziale 1 i 3 sprawozdania I-05 pogrupować według rodzajów budynków określonych w wierszach tych działów. Przyjęte grupy budynków i ich symbole podane w rubr. 0 dział 1 i 3 zgodne są z Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, wprowadzoną zarządzeniem nr 70 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 października 1989 r. (Dz. Urz. GUS Nr 32, poz. 77).

Dla ułatwienia sporządzania sprawozdania na formularzu I-05, zakres poszczególnych grup budynków podano również w objaśnieniach do odpowiednich wierszy działu 1 i 3.

Dział 1. Pozwolenie na budowę nowych budynków mieszkalnych

W dziale 1 należy wykazać wszystkie (niezależnie od formy prawno-organizacyjnej inwestora) pozwolenia wydane od początku roku do końca danego kwartału na budowę nowych budynków mieszkalnych.

W rubr. 1 należy podać faktyczną liczbę pozwoleń (bez względu na liczbę budynków, na którą opiewa pozwolenie), w rubr. 2 - liczbę budynków, na które wydano pozwolenia wykazane w rubr. 1, natomiast w rubr. 3 - łączną liczbę mieszkań w budynkach wykazanych w rubr. 2.

Wiersze 1 i 2 - budynki mieszkalne wielorodzinne - obejmują: budynki zawierające samodzielne lokale mieszkalne przeznaczone do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności.

Wiersze 3 i 4 - budynki mieszkalne jednorodzinne - obejmują: domy mieszkalne, jak również samodzielne części domów bliźniaczych lub szeregowych, przeznaczone do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właściciela i jego bliskich (w tym agronomówki, leśniczówki i gajówki).

Wiersze 5 i 6 - budynki mieszkalno-inwentarskie - obejmują: budynki, w których przeważające ich część służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych właściciela, pozostała zaś przeznaczona jest na pomieszczenia dla inwentarza.

Wiersz 7 - budynki mieszkalne pozostałe - obejmuje: budynki Kościołów i związków wyznaniowych, tj. klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie.

Dział 2. Dane uzupełniające do działu 1

W wierszu 1 należy podać liczbę pozwoleń na rozbudowę (dobudowę, nadbudowę) istniejącego budynku mieszkalnego. W rubr. 2 podaje się mieszkania znajdujące się tylko w części rozbudowanej.

W wierszu 2 należy podać liczbę pozwoleń na adaptację (zmiana przeznaczenia użytkowego obiektu) pomieszczeń niemieszkalnych w istniejących budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych, na cele mieszkalne, np. adaptacja strychu na mieszkanie, w budynku szkoły część dydaktyczna adaptowana (przystosowana) na mieszkanie itp.

Dział 3. Pozwolenia na budowę nowych budynków o innym przeznaczeniu niż mieszkalne

W dziale 3 należy podać liczbę wszystkich (niezależnie od formy prawno-organizacyjnej inwestora) pozwoleń wydanych od początku roku do końca danego kwartału na budowę nowych budynków o innym przeznaczeniu niż mieszkalne.

W rubr. 1 należy wykazać faktyczną liczbę pozwoleń (bez względu na liczbę budynków, na którą opiewa pozwolenie), w rubr. 2 - liczbę budynków, na które wydano pozwolenia wykazane w rubr. 1, natomiast w rubr. 3 - łączną kubaturę budynków wykazanych w rubr. 2.

Wiersz 1 - budynki zbiorowego - okresowego zamieszkania, bez turystycznych - obejmuje: budynki hoteli miejskich, hoteli robotniczych, asystenckich, budynki domów akademickich, burs i internatów, budynki konwiktów dla księży, domów noclegowych prowadzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe, budynki ośrodków pracy zorganizowanej, budynki zbiorowego - okresowego zamieszkania pozostałe;

Wiersz 2 - budynki nauki, oświaty i wychowania - obejmuje: budynki instytutów i jednostek naukowo-badawczych, laboratoriów i pracowni naukowych, obserwatoria, budynki szkół ogólnokształcących - podstawowych i średnich, szkół zawodowych - zasadniczych, średnich i policealnych, szkół wyższych, przedszkoli, domów dziecka i młodzieży oraz specjalnych zakładów wychowawczych, budynki seminariów duchownych, katechetyczne i rekolekcyjne;

Wiersz 3 - budynki kultury i sztuki, radia i telewizji oraz budynki sakralne - obejmujące: budynki muzeów i stałych wystaw, bibliotek i archiwów, teatrów i filharmonii, kin, domów kultury, klubów i świetlic, budynki rozgłośni, kościoły, cerkwie, meczety itp.;

Wiersz 4 - budynki ochrony zdrowia i opieki społecznej - obejmuje: budynki szpitali, klinik, sanatoriów, uzdrowisk, zakładów leczniczo-wychowawczych i rehabilitacyjnych, prewentorii, przychodni i ośrodków zdrowia oraz poradni i stacji pogotowia ratunkowego, budynki zakładów specjalnych - stacji krwiodawstwa, stacji sanitarno-epidemiologicznych, wytwórni surowic i szczepionek, budynki żłobków, domów małych dzieci, domów specjalnej opieki społecznej, budynki zakładów opieki nad matką i dzieckiem, zakładów leczniczo-kąpielowych i fizykoterapeutycznych, budynki leżalni, werand, hal spacerowych, pijalni wód i aptek;

Wiersz 5 - budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku - obejmuje: budynki pawilonów i hal sportowych, krytych pływalni, schronisk, moteli i hoteli turystycznych, domki kempingowe, budynki ośrodków - domów wypoczynkowych itp.;

Wiersz 6 - budynki administracyjne - obejmuje: budynki administracji publicznej, przedsiębiorstw, zakładów, zrzeszeń i zarządów, budynki banków, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, wymiaru sprawiedliwości, zakładów poprawczych, karnych, więzienia, areszty śledcze itp.;

Wiersz 7 - budynki użytku publicznego pozostałe - obejmuje: budynki socjalno-bytowe w zakładach pracy (szatni, umywalnie, jadalnie, łaźnie), stacje ratownictwa górniczego, budynki strażnic przeciwpożarowych, łaźni publicznych, domów pogrzebowych, krematoriów itp.

Wiersz 8 - budynki produkcyjne i usługowe - obejmuje:

- budynki i hale przemysłowe produkcyjne i energetyczne, tj. budynki i hale produkcyjne, budynki elektrowni, elektrociepłowni, kotłowni, stacji, transformatorni i rozdzielni elektroenergetycznych, budynki pompowni, kompresorni, itp., hale energetyczne,

- budynki produkcyjne rolnictwa i leśnictwa /łącznie z halami/, tj. budynki inwentarskie dla bydła, trzody chlewnej, zwierząt, składowe gospodarstw rolnych i leśnych, stodoły, szklarnie, cieplarnie, budynki zaplecze mechanizacji gospodarstw rolnych i leśnych, służby sanitarno-weterynaryjnej rolnictwa, itp.,

- budynki handlowo-usługowe /z wyłączeniem składowych/, tj. budynki domów towarowych, sklepów, punktów usługowych, zakładów gastronomicznych, budynki i hale towarowe i wystawowe, kioski towarowe, budynki bankowe (wyposażone w sale operacyjne oraz zaplecza kasowo-skarbowe), pocztowe, budynki pralni i farbiarni, itp.,

- budynki i hale składowe, tj. budynki i hale zamrażalni, magazynów chłodniczych, magazynów materiałów łatwopalnych, budynki elewatorów zbożowych, magazynów rozlewni, itp.,

- budynki transportu i łączności /łącznie z halami/, tj. budynki dworców, stacji, przystanków kolejowych, parowozowni, lokomotywowni, trakcji elektrycznej i spalinowej, wagonowni, garaży kolejowych, budynki nastawni, posterunków ruchu i domków zwrotniczych, dworców autobusowych, lotniczych oraz żeglugi morskiej i śródlądowej, zajezdni i garaży samochodowych i trolejbusowych, stacji obsługi, hangary lotnicze, budynki techniczne łączności - central automatycznych, stacji wzmacniakowych, radiostacji, budynki stacji paliw, itp.,

- budynki produkcyjne i usługowe pozostałe, tj. budynki wytwórni filmowych, filtrów, oczyszczalni wód i ścieków, hydroforni, ośrodków informatycznych.