Obowiązki sprawozdawcze w zakresie statystyki środków trwałych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.23.120

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 38
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 10 grudnia 1994 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie statystyki środków trwałych

(znak: MD-1-020-10/94)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z poz. 06.4.04 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. poz. 240, zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzu F-03 - sprawozdanie o stanie i ruchu środków trwałych za 1994 r. według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek wprowadzony zarządzeniem dotyczy osób prawnych z własnej działalności, samodzielnie bilansujących zakładów będących częścią składową osób prawnych, podmiotów finansowych z budżetu państwa i gmin, banków, instytucji ubezpieczeniowych, szkół wyższych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, w tym spółek jawnych i komandytowych, organizacji społecznych, politycznych i związków zawodowych - niezależnie od liczby pracujących (z wyłączeniem indywidualnym gospodarstw rolnych), oraz spółek cywilnych, w przypadku gdy liczba pracujących przekracza 5 osób.

Sprawozdania F-03 nie sporządzają podmioty państwowe "Polskie Koleje Państwowe" sporządza i przekazuje Dyrekcja Generalna PKP.

3.
Sprawozdanie F-03 w zakresie objętym przedmiotem działania Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa sporządza i przekazuje Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, z wyjątkiem podmiotów, w którym przekazano mienie w obowiązującym trybie.
§  3.
Sprawozdanie wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany, w terminie do 6 lutego 1995 r. z danymi za rok poprzedni.
§  4.
Liczbę pracujących dla określenia obowiązku sporządzania wprowadzonych zarządzeniem sprawozdań ustala się na podstawie stanu w dniu 30 listopada roku poprzedniego; zmian tej liczby w ciągu roku, za który sporządza się sprawozdanie nie powoduje zmiany obowiązków ustalonych na ten rok.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 41 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 2 grudnia 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie statystyki finansów i środków trwałych (Dz. Urz. GUS Nr 20, poz. 122) w części dotyczącej sprawozdawczości w zakresie środków trwałych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

F-03

Sprawozdanie o stanie i ruchu środków trwałych za rok 1994

grafika

OBJAŚNIENIA

do formularza F-03 o stanie i ruchu środków trwałych

W sprawozdaniu F-03 wykazuje się wartość brutto wszystkich środków trwałych jednostek sprawozdawczych (także czasowo nieczynnych, jak np. znajdujące się w rezerwie lub zapasie, będące w naprawie, zbędne, uznane za trwale nieczynne, wydzierżawione innym jednostkom) łącznie z wartością środków trwałych:

- Skarbu Państwa, otrzymanych do użytkowania na podstawie umów najmu lub dzierżawy (w tym również umów leasingu), z których wynika prawo ich zakupu przez najemcę lub dzierżawcę za ustaloną w tych umowach cenę, zawartych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,

- przyjętych do użytkowania na podstawie umowy leasingu, z której wynika prawo do ich amortyzowania i umorzenia.

Podziału środków trwałych na grupy należy dokonać zgodnie ze znowelizowaną w 1991 r. "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" wprowadzoną zarządzeniem nr 51 Prezesa GUS z dnia 17 grudnia 1991 r. (Dz. Urz. GUS Nr 21, poz. 132).

Uwaga. Dane wartościowe należy podać w starych jednostkach pieniężnych (przed denominacją) - w mln zł bez znaku po przecinku.

Dział 1. Wartość ewidencyjna (brutto) środków trwałych

Dane w rubrykach 1, 2 i 9 należy podać według wartości ewidencyjnej figurującej w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

W rubryce 1 należy podać wartość brutto środków trwałych przed aktualizacją, zaś w rubryce 2 - wartość brutto po uwzględnieniu skutków aktualizacji wyceny środków trwałych według ich stanu na 1 stycznia 1994 r. przeprowadzonej zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. z 1994 r. Nr 104, poz. 508).

W rubryce 2 wykazuje się również wartość brutto środków trwałych w momencie rozpoczęcia działalności w ciągu roku sprawozdawczego.

W rubryce 3 należy podać wartość przekazanych do użytku:

- obiektów nowo wybudowanych,

- obiektów nabytych od producenta lub dystrybutora,

- wartości nakładów zwiększających wartość istniejących środków trwałych, np. wynikłe z rozbudowania, przebudowania, adaptacji budynku lub zwiększenia wartości maszyny lub urządzenia na skutek zmodernizowania - w ramach działalności inwestycyjnej.

W rubryce 4 należy wykazać wartość obiektów zakupionych od poprzedniego użytkownika według ceny zakupu powiększonej o koszty związane z jego nabyciem i zainstalowaniem łącznie z kosztami remontu i modernizacji poniesionymi przed oddaniem środków trwałych do eksploatacji.

Zakup używanych środków trwałych pochodzących z importu należy traktować jak zakup nowych środków trwałych i wykazywać je w rubr. 3, natomiast zakup używanych środków trwałych pochodzących z importu, a użytkowanych dotychczas przez krajowych właścicieli - należy uważać za zakup krajowego używanego środka trwałego i wykazywać w rubr. 4.

W przychodach środków trwałych z inwestycji należy podać pełną wartość środków trwałych objętych protokółami przekazania inwestycji do użytku.

W rubryce 5 należy podać wartość (brutto) innego przychodu środków trwałych, np.: otrzymanych nieodpłatnie do dalszego użytkowania, ujawnionych w toku inwentaryzacji nadwyżek itp.

W rubryce 6 należy podać wartość środków trwałych, które zostały postawione w stan likwidacji na skutek zużycia w toku normalnego ich użytkowania oraz środków trwałych, które zostały wycofane z użytkowania (postawione w stan likwidacji) w wyniku zniszczenia (np. wypadków losowych, katastrof itp.) lub zmian sytuacyjnych (np. wyburzenie budynku nie zużytego całkowicie celem uzyskania miejsca na budowę innego obiektu). W rubryce tej podaje się również wartość środków trwałych postawionych w stan likwidacji przekazanych innej jednostce celem fizycznej ich likwidacji.

W rubryce 7 należy podać wartość (brutto) środków trwałych wycofanych z użytkowania na skutek sprzedaży, a w rubryce 8 wartość (brutto) innego rozchodu, np. przekazanych nieodpłatnie do dalszego użytkowania, ujawnionych w toku inwentaryzacji niedoborów itp.

Uwaga. Wartość środków trwałych wykazanych według stanu na koniec roku sprawozdawczego (rubr. 9) powinna być równa stanowi na początek roku po aktualizacji (rubr. 2) zwiększonemu o przychody (suma rubryk 3, 4 i 5) i zmniejszona o rozchody (rubr. 6, 7 i 8).

W wierszu 02 wykazuje się objęte ewidencją księgową i przeznaczone dla własnych celów inwestycyjnych grunty (tereny, place) własne, a także przejęte od Skarbu Państwa w tzw. wieczyste użytkowanie. Zakup gruntów należy traktować zawsze jako zakup używanego środka trwałego i wykazywać w rubr. 4.

Wiersz 03 wypełniają jednostki sprawozdawcze, w których występują urządzenia wodno-melioracyjne zaliczane do melioracji podstawowych objętych grupą 2 "Budowle".

W wierszu 05 należy podać wartość budynków, których powierzchnia użytkowa w przeważającej części użytkowana jest na cele mieszkalne.

Wartość budynków mieszkalnych w gospodarstwach leśnych (w leśniczówkach) należy również podać w wierszu 05.

Uwaga. Nie należy w wierszu 05 podawać wartości budynków burs, domów akademickich, internatów, hoteli miejskich, schronisk turystycznych oraz budynków użytkowanych jako obiekty kolonijne, domy wypoczynkowo-wczasowe itp.

Dział 2. Wartość umorzenia, amortyzacji, remontów i leasingu (najmu, dzierżawy) środków trwałych

W rubryce 1 należy podać wartość umorzenia środków trwałych wykazanych w rubr. 9 działu 1.

W rubryce 3 należy podać wartość nakładów (całość kosztów) poniesionych w roku sprawozdawczym na remonty (zakończone i nie zakończone) środków trwałych.

W rubryce 5 należy podać według stanu na koniec roku wartość ewidencyjną (brutto) środków trwałych Skarbu Państwa otrzymanych do użytkowania na podstawie umów najmu lub dzierżawy (w tym również umów leasingu), z których wynika prawo ich zakupu przez najemcę lub dzierżawcę za ustaloną w tych umowach cenę, zawartych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 i Nr 85, poz. 498 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253 i Nr 111, poz. 480) i zarządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1990 r. w sprawie zasad ustalania należności za korzystanie z mienia Skarbu Państwa (MP Nr 43, poz. 334, z 1991 r. Nr 18, poz. 123 i z 1993 r. Nr 26, poz. 274).

W rubryce 6 należy podać z wartości wykazanej w dziale 1 rubr. 9 - wartość (brutto) środków trwałych oddanych do użytkowania innym jednostkom (leasingobiorcom) na podstawie umów najmu, dzierżawy lub umów podobnych do nich w swoim charakterze (w tym umów leasingu, poza leasingiem prywatyzacyjnym).

Dział 3. Dane uzupełniające

W wierszu 01 rubr. 1 należy podać wartość ewidencyjną środków trwałych ogółem (a w rubr. 2 budowli) służących ochronie środowiska zaliczonych zgodnie z "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" do następujących rodzajów:

- rodzaj 223 - Zbiorniki (doły gnilne, osadniki itp. budowle),

- rodzaj 258 - Budowle do oczyszczania ścieków,

- rodzaj 299-7 - Budowle do gromadzenia i przerobu odpadów przemysłowych i komunalnych,

- rodzaj 655 - Urządzenia do oczyszczania gazów,

- rodzaj 658 - Urządzenia do oczyszczania ścieków.

W wierszu 02 rubr. 1 należy wykazać wartość ewidencyjną (brutto) środków trwałych ogółem (a w rubr. 2 budowli) zaliczonych zgodnie z "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" do melioracji podstawowych, a więc:

- rodzaj 251-4 - Budowle piętrzące wodno-melioracyjne,

- rodzaj 253-5 - Kanały otwarte i kryte melioracyjne melioracji podstawowych w gospodarce rolnej i leśnej,

- rodzaj 257-3 - Wały i groble melioracji podstawowych oraz z rodzaju 255 ujęcia i zrzuty wód dla potrzeb melioracji podstawowych.

W wierszu 03 należy podać wartość brutto zasadzeń wieloletnich, które do dnia 31 grudnia 1989 r. zaliczane były do środków trwałych i pozostają nadal w ewidencji księgowej środków trwałych.

Uwaga. Urzędy gminne, dzielnicowe i wojewódzkie grupujące wydzielone jednostki nie bilansujące samodzielnie, których działalność jest zaliczona do różnych działów gospodarki narodowej, sporządzają oddzielnie sprawozdanie dla każdego rodzaju działalności.