Obowiązki sprawozdawcze w zakresie rozliczenia użytkowanych gruntów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1993.2.21

Akt utracił moc
Wersja od: 8 marca 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 22 lutego 1993 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie rozliczenia użytkowanych gruntów

(znak: RL-2-220/5/93)

Na podstawie art. 16 ust. 2 i 3 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (tekst jednolity Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221), w związku z pozycjami: 05.1.01, 05.1.03, Programu badań statystycznych na lata 1991-1995 stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzu R-11 - Sprawozdanie o użytkowaniu gruntów w 1993 r., według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek wprowadzony zarządzeniem dotyczy osób prawnych i samodzielnie bilansujących jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej użytkujących grunty, w których powierzchnia użytków rolnych jest wyższa niż 1 ha, niezależnie od rodzaju działalności określonej według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD), w tym:

- wszystkich jednostek prowadzących działalność rolniczą i pokrewną według EKD zakwalifikowanych do działu 01 - rolnictwo, łowiectwo i pokrewne rodzaje działalności usługowej,

- jednostek leśnictwa zakwalifikowanych do działu 02 - leśnictwo i pozyskiwanie drewna oraz pokrewne rodzaje działalności,

- jednostek innych działów, jeżeli spełniają podane wyżej kryteria użytkowania ziemi (w tym m.in. prowadzące gospodarstwa przyszpitalne, przyszkolne, przy domach opieki społecznej, wczasowo-wypoczynkowych oraz obiekty rolne przy różnych jednostkach produkcyjno-usługowych i handlowych).

2.
Podmioty nie posiadające osobowości prawnej będące częściami składowymi osób prawnych, zobowiązane są do składania sprawozdań tylko wówczas, gdy ich jednostki macierzyste znajdują się i prowadzą działalność na terenie innych województw (i w takim przypadku podmiot macierzysty nie ujmuje w swoim sprawozdaniu danych o działalności tych podmiotów) lub w zamian za jednostkę macierzystą, gdy ta ze względu na inny profil działalności nie złożyła sprawozdania.
§  3.
Sprawozdanie statystyczne wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany w terminie do dnia 20 kwietnia 1993 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje dla danych według stanu na dzień 15 kwietnia 1993 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

R-11

Sprawozdanie o użytkowaniu gruntów w 1993 roku

grafika

OBJAŚNIENIA do formularza R-11

1.
Sprawozdanie należy sporządzić dla całego gospodarstwa (obiektu rolnego) niezależnie od miejsca położenia gruntów, w którym powierzchnia użytków rolnych jest wyższa niż 1 ha. Pełne rozliczenie użytkowanych gruntów niezbędne jest dla potrzeb prac przygotowawczych i rozliczeniowo-bilansowych w Powszechnym Spisie Rolnym 1993.
2.
Dział 1 formularza przeznaczony jest do rozliczenia gruntów przedsiębiorstwa (gospodarstwa), spółdzielni lub jednostki lasów państwowych według gmin.

W rozliczeniu tym nie należy uwzględniać gruntów:

- jednostek lasów państwowych oddanych w użytkowanie pracownikom jako deputaty (nieodpłatnie lub odpłatnie),

- wydzierżawionych osobom prywatnym,

- wydzierżawionych lub oddanych w użytkowanie instytucjom państwowym i społecznym.

Grunty te należy wykazać w dziale 2.

Rolnicze spółdzielnie produkcyjne nie uwzględniają w dziale 1 gruntów nie wniesionych przez członków do wspólnego użytkowania, grunty te spisane zostaną jako indywidualne gospodarstwa lub indywidualne działki rolne.

3.
Dział 1 formularza R-11 należy wypełnić w hektarach z jednym miejscem po przecinku (z dokładnością 0,1) wpisując do rubr. 1 ogólną powierzchnię przedsiębiorstwa (gospodarstwa), spółdzielni, jednostki lasów państwowych, a do pozostałych rubryk dane dla gmin, w których położone są grunty.
4.
Dział 2 formularza należy wypełnić w hektarach i arach.

W wierszu 1 należy wpisać "Grunty wydzierżawione osobom prywatnym", niżej podać nazwę gminy, a w kolejnych wierszach wymienić dzierżawców nadając im numerację kolejną, oddzielnie dla każdej z gmin.

Następnie po pozostawieniu jednego wiersza wolnego wpisać tytuł "Grunty wydzierżawione instytucjom państwowym i społecznym" i sporządzić wykaz tych gruntów kolejno według gmin analogicznie jak w przypadku "Gruntów wydzierżawionych osobom prywatnym".

Ponadto jednostki lasów państwowych sporządzają wykaz gruntów deputatowych, tj. w następnym wolnym wierszu wpiszą "Grunty deputatowe", niżej nazwę gminy, a w kolejnych wierszach wymienią pracowników, którzy użytkują grunty z tego tytułu, nadając im numerację oddzielnie dla każdej gminy.

5.
Wykaz gruntów użytkowanych przez przedsiębiorstwo (gospodarstwo), spółdzielnię, jednostkę lasów państwowych itp. oraz wykaz gruntów deputatowych należy sporządzić na podstawie ksiąg ewidencji gruntów. Wykaz gruntów wydzierżawionych osobom prywatnym lub oddanych w czasowe użytkowanie instytucjom państwowym i społecznym należy sporządzić w oparciu o umowy, protokoły przekazań lub inne akty prawne zawarte z danymi osobami lub instytucjami.
6.
Formularz R-11 należy wysłać do właściwego terytorialnie (miejsca siedziby jednostki) wojewódzkiego urzędu statystycznego w terminie do dnia 20 kwietnia br.