Obowiązki sprawozdawcze w zakresie produkcji przemysłowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1992.12.73

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1992 r.

ZARZĄDZENIE Nr 28
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 17 sierpnia 1992 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej

(znak: PP-4-020-1/92)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z pozycjami 05.3.01, 05.3.02 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995 stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzu P-01 - sprawozdanie o produkcji, według wzorów stanowiących załącznik nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek przekazywania sprawozdań, o których mowa w § 1, mają osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek wchodzących w skład osób prawnych, jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych) oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a w szczególności:
1)
na formularzu P-01 - według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 - podmioty, u których liczba pracujących przekracza 50 osób, jeśli ich podstawowym rodzajem działalności jest działalność w zakresie przemysłu,
2)
na formularzu P-01 - mutacja - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 - podmioty, u których liczba pracujących przekracza 50 osób, jeśli ich podstawowym rodzajem działalności jest działalność w zakresie budownictwa oraz u których liczba pracujących przekracza 20 osób, jeśli prowadzą jako podstawową działalność gospodarczą innego rodzaju niż przemysł i budownictwo, ale produkują wybrane wyroby przemysłowe.
2.
Kryterium ustalania obowiązków podmiotów, o których mowa w ust. 1, jest liczba pracujących według stanu w dniu 30 listopada poprzedniego roku, a zmiana tej liczby w ciągu roku, którego dotyczą dane sprawozdawcze na większą lub mniejszą nie powoduje zmiany zakresu obowiązków ustalonych na ten rok. Obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.
§  3.
Podmioty zobowiązane przekazują sprawozdania do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego mają siedzibę, w terminach:
1)
do dnia 5 lutego każdego roku podmioty określone w § 2 pkt 1,
2)
do dnia 20 stycznia każdego roku podmioty określone w § 2 pkt 2.
§  4.
1.
Przy sporządzaniu sprawozdań stosuje się Wykaz Wyrobów Przemysłowych - wydany odrębnie - będący wyciągiem z Systematycznego Wykazu Wyrobów (wydanie IV z późniejszymi uzupełnieniami nr 1 i 2).
2.
Wojewódzkie urzędy statystyczne dla ułatwienia wykonania obowiązków sprawozdawczych wprowadzonych zarządzeniem przekażą podmiotom zobowiązanym wykaz, o którym mowa w ust. 1 lub wyciąg z tego wykazu.
§  5.
Po przekazaniu sprawozdań na formularzu P-02 - sprawozdanie o rentowności grup wyrobów i wyrobów z danymi za rok 1992 znosi się obowiązek sporządzania tego sprawozdania oraz tracą moc:
1)
zarządzenie nr 51 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 7 września 1990 r. w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej (Dz. Urz. GUS Nr 18, poz. 99),
2)
zarządzenie nr 26 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 12 września 1991 r. zmieniające zarządzenie w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej (Dz. Urz. GUS Nr 10, poz. 83).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od danych statystycznych z roku 1992.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

P-01

Sprawozdanie o produkcji

za rok 19...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA P-01

Objaśnienia ogólne

Do sprawozdania P-01 obowiązuje Wykaz Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1992., zwane dalej WWP.

Wykazywane w sprawozdaniu informacje należy podawać w następujący sposób:

- dla produkcji wytworzonej - całkowitą produkcję wyrobów wytworzonych w roku sprawozdawczym,

- dla produkcji sprzedanej - ilość i wartość sprzedanych w ciągu roku sprawozdawczego wyrobów i usług przemysłowych i nieprzemysłowych niezależnie od momentu wytworzenia.

Wartość produkcji sprzedanej podaje się w sprawozdaniu w bieżących cenach realizacji.

Dział 1. Produkcja wyrobów przemysłowych

Objaśnienia dotyczące treści wierszy

W wierszu 01 wykazuje się otrzymane i należne kwoty za sprzedane w ciągu roku - na zewnątrz przedsiębiorstwa - wyroby gotowe, półfabrykaty i części własnej produkcji wynikające z przemnożenia ilości sprzedanych wyrobów, półfabrykatów i części przez jednostkową cenę sprzedaży, skorygowaną o należne dopłaty, udzielone rabaty, bonifikaty, opusty lub umowne kwoty należne z tytułu sprzedaży. Wartość sprzedaży należy podać łącznie z wartością wyrobów sprzedanych, a produkowanych na indywidualne zamówienie ludności zarówno z materiałów własnych przedsiębiorstwa, jak i z materiałów powierzonych (w przypadku materiałów powierzonych bez ujmowania ich wartości).

W przypadku zawarcia umowy na warunkach zlecenia należy wykazywać zryczałtowaną odpłatność agenta, natomiast w przypadku zawarcia umowy agencyjnej - produkcję wyrobów wykazuje się łącznie z produkcją agentów, z którymi zawarto umowę.

Produkcja sprzedana podana w wierszu 01 musi stanowić sumę wartości podanych w dolnych wierszach w rubr. 6 dla gałęzi wyrobów o symbolu dwucyfrowym.

W wierszu 04 i następnych należy podać wyroby, półfabrykaty oraz części i zespoły maszyn i urządzeń (łącznie z regenerowanymi) według układu przyjętego w I części WWP.

Obowiązują przy tym następujące zasady:

a)
wszystkie wyroby produkowane w przedsiębiorstwie muszą być zaliczone do odpowiednich gałęzi, branż i podbranż 5-, 6- i 7-cyfrowych zgodnie z kryteriami przyjętymi w SWW, a następnie ponownie w odpowiednich pozycjach umownych o symbolach dziewięciocyfrowych;
b)
w sprawozdaniu należy wyszczególnić wszystkie gałęzie (grupy o symbolu 2-cyfrowym) oraz branże (grupy o symbolu 3-cyfrowym), do których zaliczone są wyroby produkowane w przedsiębiorstwie. Każdy wyrób powinien być zaliczony do określonej gałęzi i jednocześnie branży, podbranży (grupy 4-cyfrowej, grupy 5-cyfrowej, 6-cyfrowej i 7-cyfrowej). Jeśli zgodnie z WWP nie ma potrzeby wykazywania danego wyrobu w pozycji o symbolu 7- lub 6-cyfrowym, należy go ująć w grupowaniu wyższego rzędu, tj. w grupie o symbolu 5-, 4-, 3- i 2-cyfrowym;
c)
gałęzie i branże wyrobów, w skład których wchodzą wyłącznie wyroby nie będące przedmiotem sprzedaży (produkcja na własne potrzeby), należy również podać w sprawozdaniu, wypełniając zarówno symbol gałęzi, symbol branży i symbole grupowań pośrednich: dla rubryk 5 i 6 należy w tym przypadku wstawić znak "x";
d)
każda grupa wyrobów powinna być podana w tylu wierszach, ile jednostek miary posiada w WWP. Dla wyrobów z jednostkami miary o cyfrach różnych od 012 (mln zł), np. o cyfrach 020 (sztuki), 034 (tony) itp. powinny być podane dane w zakresie ilości ogółem w rubr. 4, a gdy wyrób został sprzedany - również dane w zakresie ilości i wartości produkcji sprzedanej (rubr. 5 i 6).

Jeżeli wyrób występuje w WWP w kilku jednostkach miary wartość produkcji sprzedanej tego wyrobu należy podać tylko przy pierwszej jednostce miary (tj. jednostce o najniższej wartości cyfrowej), a dla następnych jednostek miary wyrobu należy podać w rubr. 6 "x";

e)
przedsiębiorstwa posiadające zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, oddziały, wydziały itp. położone na terenie innego województwa niż siedziba zarządu wyodrębniają w wytypowanych wyrobach wszystkie województwa, w których te wyroby są produkowane.

Wyodrębnienie dotyczy wyłącznie grup wyrobów oznaczonych w WWP literą "W" w kolumnie piątej.

Dla wyrobów dzielonych na województwa należy podać w rubr. 0 nazwę województwa, a w rubr. 1 symbol województwa według niżej podanych zasad:

- w przypadku, gdy wyrób dzielony jest na kilka województw, w wierszu "ogółem produkcja tego wyrobu", należy w rubr. 1 wpisać symbol 99, a w następnych wierszach - odpowiednie symbole województw;

- w przypadku, gdy produkcja danego wyrobu w całości zlokalizowana jest w województwie, w którym jest siedziba zarządu przedsiębiorstwa, produkcję należy podać w jednym wierszu, wpisując w rubr. 1 symbol województwa zgodny z ostatnim członem numeru statystycznego przedsiębiorstwa (siedzibą przedsiębiorstwa);

- w przypadku, gdy produkcja danego wyrobu w całości zlokalizowana jest w innym województwie, niż województwo siedziby zarządu przedsiębiorstwa, wówczas w wierszu "ogółem produkcja danego wyrobu" należy podać dane: w rubr. 1 wstawić symbol "99", a następnie dane podać drugi raz, a w rubr. 1 podać odpowiedni symbol województwa, którego dotyczy całość wykazanej wyższej produkcji. Symbole województw podano w Wykazie Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1992 r.

Wyodrębnienie dotyczy wszystkich jednostek miary wytypowanego wyrobu, przy czym dla pierwszej jednostki miary należy podać dane dotyczące zarówno ilości, jak i wartości (rubr. 4-6), a dla następnych jednostek miary - wyłącznie dane dotyczące ilości (rubr. 4 i 5), wstawiając kreski w rubr. 6.

Objaśnienia do rubryk

Rubr. 0 oznacza numer kolejny wiersza. W przypadku, gdy do zapisów nie wystarczy jeden formularz, należy kontynuować zapisy na następnych formularzach, wprowadzając w rubr. 0 ciągłą numerację wierszy, tj. począwszy od numeru 49.

W rubr. 0 należy podać nazwę grupy wyrobów zgodnie z częścią I WWP.

Rubr. 1 nie należy wypełniać (z wyjątkiem wyrobów dzielonych na województwa).

W rubr. 4 należy podać całkowitą ilość produkcji wyrobów wyprodukowanych w roku sprawozdawczym zarówno z własnego, jak i powierzonego surowca - we wszystkich grupach wyrobów.

W rubr. 5 i 6 należy podać ilość i wartość sprzedanych w ciągu roku wyrobów przemysłowych własnej produkcji.

Dział 2. Usługi przemysłowe według gałęzi przemysłu

W rubr. 1 nie mogą być podane inne symbole usług niż 2-cyfrowe o następujących cyfrach: 01, 02 i od 04 do 28.

Dział 3. Produkty i usługi nieprzemysłowe według gałęzi

Do opracowania działu 3 obowiązuje II część WWP. W dziale 3 należy podać wartość sprzedanych w przedsiębiorstwie przemysłowym produktów i usług nieprzemysłowych materialnych i niematerialnych zaliczonych do gałęzi od 31 do 99.

Wyjaśnienia do kontroli sprawozdań na formularzu P-01

Przed wysłaniem sprawozdania należy sprawdzić prawidłowość wypełniania formularza z przepisami niniejszej instrukcji, a w szczególności czy:

1)
w dziale 1:
a)
w przypadku podania ilości produkcji sprzedanej (rubr. 5) występują odpowiadające tej ilości dane wartościowe (rubr. 6), dla jednej (pierwszej) jednostki miary,
b)
dla wyrobów oznaczonych literą "W" w piątej kolumnie WWP prawidłowo wydzielono produkcję występującą na terenie innych województw niż województwo, w którym ma siedzibę zarząd przedsiębiorstwa,
c)
podano dane dla symboli umownych (dziewięciocyfrowych) zgodnie z WWP,
d)
prawidłowo podano symbole województw dla wyrobów oznaczonych literą "W".

Ponadto należy sprawdzić zgodność rachunkową w zakresie wartości produkcji w rubr. 6:

- wiersz 01 = sumie wierszy o symbolach dwucyfrowych,

- suma danych dla gałęzi o symbolach dwucyfrowych równa się sumie danych dla branż o symbolach trzycyfrowych,

- branża wyrobów jest równa lub większa od sumy podbranż wyrobów (grup o symbolu 4-cyfrowym),

- podbranża wyrobów o symbolu 4-cyfrowym jest równa lub większa od sumy wchodzących w jej skład grup o symbolu 5-cyfrowym,

- grupa o symbolu 5-cyfrowym jest równa lub większa od sumy grup o symbolu 6-cyfrowym,

- grupa o symbolu 6-cyfrowym jest równa lub większa od sumy grup o symbolu 7-cyfrowym.

Należy też sprawdzić zgodność rachunkową pozycji podzielonych według województw;

2)
w dziale 3 - symbole gałęzi wyrobów i usług nieprzemysłowych podano zgodnie z II częścią WWP - wyd. 1992 r.

Ponadto zobowiązuje się przedsiębiorstwo do porównania danych w sprawozdaniu P-01 z danymi w sprawozdawczości finansowej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

P-01 - mutacja

Sprawozdanie o produkcjia

za rok 19...

grafika