Obowiązki sprawozdawcze w zakresie leśnictwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.10.79

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 20
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 9 września 1994 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie leśnictwa

(znak: RL-6-02-01)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematami: 05.2.01, 05.2.02, 05.2.03, 06.2.02 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
W zakresie statystyki leśnictwa ustala się obowiązek:
1)
przekazywania danych statystycznych poprzez składanie sprawozdań na formularzach oznaczonych symbolami:

a) L-01 - sprawozdanie o lasach Skarbu Państwa, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,

b) L-01/a - sprawozdanie o lasach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,

c) L-02 - sprawozdanie o zadrzewieniach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia,

d) L-03 - sprawozdanie o lasach stanowiących własność osób fizycznych i prawnych (poza Skarbem Państwa), według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia;

2)
przekazywania przez Dyrekcję Generalną Lasów państwowych, w oparciu o wewnętrzny system informacyjny, zestawu danych dotyczących pozyskanie i obrotu drewnem (według sortymentów, nadleśnictw i zespołów składnic - jednostek odpowiadających) oraz podstawowych informacji o stanie lasów, zagospodarowaniu i ochronie, zatrudnieniu (wynagrodzeniu) według rodzajów prac gospodarczych, relacjach i wskaźnikach ekonomicznych.
§  2.
Obowiązek przekazywania sprawozdań, o których mowa w § 1 pkt 1, mają:
1)
na formularzu oznaczonym symbolem L-01 - osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zarządzające lasami państwowymi stanowiącymi własność Skarbu Państwa lub będące ich czasowym użytkownikiem,
2)
na formularzu oznaczonym symbolem L-01/a - oddziały terenowe Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa,
3)
na formularzu oznaczonym symbolem L-02 - osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, prowadzącej działalność gospodarczą zaklasyfikowaną według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) do sekcji A (grupy: 01.1, 01.2, 01.3, 01.4 i 02.0), a także niezależnie od zaklasyfikowania działalności podstawowej, w przypadku gdy prowadzą nasadzenia zadrzewień; obowiązek nie dotyczy urzędów gmin, które sporządzają odrębne sprawozdanie w zakresie określonym na formularzu SG-01,
4)
na formularzu oznaczonym symbolem L-03 - rejonowe urzędy rządowej administracji ogólnej.
§  3.
1.
Sprawozdania statystyczne wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego, właściwego terytorialnie dla siedziby przedmiotu zobowiązanego, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku z danymi za rok poprzedni.
2.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań na formularzach oznaczonych symbolami L-01 i L-01/a posiadające lasy (prowadzące prace) na terenie kilku województw, sporządzają jedno sprawozdanie - wykazując powierzchnię lasów i wykonane prace w granicach administracyjnych właściwych województw (rubr. 2 do 8 poszczególnych działów formularza) - i przekazują do wojewódzkiego urzędu statystycznego, na terenie którego mają siedzibę.
3.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań na formularzu oznaczonym symbolem L-02 prowadzące prace zadrzewieniowe (produkcję materiału sadzeniowego) na terenie kilku województw sporządzają odrębne sprawozdanie dla każdego województwa i przekazują komplet sprawozdań do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa właściwego terytorialnie dla siedziby podmiotu.
4.
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przekazuje do Głównego Urzędu Statystycznego zestaw danych określonych w § 1 pkt 2 w okresach kwartalnych (narastająco) i za rok sprawozdawczy w zakresie, terminach i formie wzajemnie uzgadnianej w trybie roboczym.
§  4.
Traci moc zarządzenie nr 23 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 sierpnia 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych z leśnictwa (Dz. Urz. GUS. Nr 11, poz. 80).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od danych statystycznych za rok 1994.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

L - 01

Sprawozdanie o lasach Skarbu Państwa

za rok 199....

grafika

Objaśnienia do formularza L-01

1.
W dziale 1 w. 1 należy wykazać powierzchnię lasów rozumianą zgodnie z art. 3 ustawy o lasach (Dz. U. z 1991 r., Nr 101, poz. 444), tj. grunty leśne o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha pokryte roślinnością leśną (uprawami leśnymi - zalesione) lub przejściowo jej pozbawione (nie zalesione) oraz grunty związane z gospodarką leśną. Dane dotyczące stanu posiadania w w. 1 powinny być zgodne z powszechną ewidencją gruntów prowadzoną przez służby geodezyjne.
2.
W dziale 1 w. 2 należy wykazać grunty leśne zalesione, tj. pokryte aktualnie roślinnością leśną - uprawami, młodnikami i starszymi drzewostanami wraz z plantacjami topoli i drzew szybko rosnących.
3.
W dziale 1 w. 3 należy wykazać grunty leśne nie zalesione (przejściowo pozbawione roślinności leśnej), tj.: przeznaczone do odnowienia - zręby, halizny i płazowiny; w produkcji ubocznej - plantacje choinek, krzewów i poletka łowieckie (z wyłączeniem plantacji i poletek na użytkach rolnych); przeznaczone do wyłączenia z produkcji, np. wylesienia powstałe na skutek działalności przemysłu; przewidziane do objęcia ochroną prawną, np. występujące w lasach bagna, torfowiska, płaty nie użytkowanej roślinności, itp.
4.
Wiersze 2 i 3 działu 1 należy wypełnić w oparciu o prowadzone księgi ewidencji gruntów oraz posiadane plany urządzenia lasu (uproszczone inwentaryzacyjne); w przypadku braku aktualnej dokumentacji źródłowej dane należy ustalić szacunkowo w oparciu o rozeznanie terenowe.
5.
W dziale 1 w. 4 należy wykazać grunty związane z gospodarką leśną, zajęte pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, występujące w lasach urządzenia melioracji wodnych, drogi leśne (nie zaliczane do dróg publicznych), linie podziału przestrzennego lasu, tereny pod liniami energetycznymi przebiegającymi przez lasy (w przypadku, gdy nie zostały wyłączone z produkcji), szkółki leśne, miejsca składowania drewna (z wyłączeniem składnic na użytkach rolnych), parkingi leśne i urządzenie turystyczne.
6.
W przypadku, gdy w ewidencji gruntów nie występuje kategoria użytków "grunty związane z gospodarką leśną" (ewidencja nie dostosowana do wymogów ustawy o lasach) należy wypełnić wyłącznie wiersze 1, 2 i 3 działu 1; w. 1 działu równa się wówczas sumie zapisów w w. 2 i 3.
7.
Dział 1 w. 5 dotyczy gruntów nieleśnych (pozostających dotychczas poza uprawą leśną) przewidzianych do zalesienia i ujętych w planie urządzenia lasu (księdze ewidencji gruntów) oraz określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
8.
Dział 2 wypełniają wszystkie jednostki sprawozdawcze, w tym nadleśnictwa Lasów Państwowych i parki narodowe wykazują prace wykonane w zarządzanych przez nie lasach stanowiących własność Skarbu Państwa (bez lasów nadzorowanych w ramach zawartych porozumień z wojewodą/kierownikiem urzędu rejonowego).
9.
Dział 3 wypełniają wszystkie jednostki sprawozdawcze z wyjątkiem nadleśnictw Lasów Państwowych; parki narodowe wykazują wyłącznie dane dotyczące zarządzanych lasów Skarbu Państwa (bez lasów nadzorowanych w ramach zawartych porozumień z wojewodą/kierownikiem urzędu rejonowego). Dane o pozyskaniu drewna w układzie sortymentowym należy wykazywać według klasyfikacji przeznaczeniowej w oparciu o obowiązujący Systematyczny Wykaz Wyrobów (wyd. IV uzupełnione, tom III).
10.
Jeżeli jednostka sprawozdawcza posiada lasy (zarządza lasami) położone na terenie kilku województw, powierzchnię lasu i wykonane prace (zabiegi) winna wykazać w granicach administracyjnych poszczególnych województw (rubryki 2 do 8 działów 1 - 3 sprawozdania), sprawozdanie zaś wysłać do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby jednostki.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

L - 01/a

Sprawozdanie o lasach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa

za 199....

grafika

Objaśnienia do formularza L-01/a

1.
Formularz wypełniają wyłącznie oddziały terenowe Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Sprawozdanie dotyczy lasów nie wydzielonych geodezyjnie z nieruchomości byłego Państwowego Funduszu Ziemi oraz z nieruchomości pozostałych po zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.
2.
Formularz należy wypełnić w oparciu o posiadaną dokumentację źródłową: protokoły zdawczo-odbiorcze, zawarte umowy, akty sprzedaży oraz wydane decyzji Prezesa Agencji.
3.
Dane winny dotyczyć wyłącznie gruntów leśnych. W w. 2 do 9 nie należy wykazywać powierzchni innych nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Agencji zagospodarowanych równolegle z lasami w drodze określonej w w. 3, 5, 7 i 9.
4.
Powierzchnię lasów (obrót lasami) należy wykazywać w granicach administracyjnych poszczególnych województw (rubr. 2 do 8) stanowiących teren działania jednostki sprawozdawczej. Formularz należy przekazać do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby oddziału Agencji.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

L - 02

Sprawozdanie o zadrzewieniach

za rok 199....

grafika

Objaśnienia do formularza
1.Przedmiotem sprawozdania są prace wykonane w ramach zadrzewień, poza lasami i miejskim terenami zieleni.
2.W wierszach 1 i 2 działu 1 sprawozdanie należy wykazać dane dotyczące sadzenia drzew i krzewów w zadrzewieniach, bez nasadzeń materiału szkółkarskiego w szkółkach.
3.Dane w dziale 2 należy określić szacunkowo. Metody szacunkowe są określone w "Zasadach metodycznych statystyki leśnictwa" (Dz. Urz. GUS z 1990 r. Nr 5, poz. 15).
4.Po wypełnieniu działu 2 sprawozdania należy sprawdzić, czy masa wyrąbanego drewna tartacznego iglastego otrzyma przez odjęcie od danych z wiersza 3 danych z wiersza 4, nie jest większa od masy grubizny iglastej (wiersz 1 minus wiersz 2).
5.Jednostka sprawozdawcza prowadząca prace zadrzewieniowe (produkcję materiału sadzeniowego) na terenie kilku województw, sporządza odrębne sprawozdanie dla każdego województwa i przekazuje komplet sprawozdań do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa właściwego terytorialnie dla swojej siedziby.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

L - 03

Sprawozdanie o lasach stanowiących własność osób fizycznych i prawnych (poza Skarbem Państwa) a)

za rok 199....

grafika

OBJAŚNIENIE DO FORMULARZA L-03

1.
W dziale 1 w w. 01 i 06 do 10 należy wykazać powierzchnię lasów rozumianą zgodnie z art. 3 ustawy o lasach (Dz. U. z 1991 r., Nr 101, poz. 444). Do lasów zalicza się grunty leśne o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha pokryte roślinnością leśną (uprawami leśnymi, tj. zalesione) lub przejściowo jej pozbawione (nie zalesione) oraz grunty związane z gospodarką leśną, zajęte pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, występujące w lasach urządzenia melioracji wodnych, drogi leśne (nie zaliczane do dróg publicznych), linie podziału przestrzennego lasu, tereny pod liniami energetycznymi przebiegającymi przez lasy, miejsca składowania drewna, szkółki leśne oraz parkingi leśne i urządzenia turystyczne. Dane dotyczące stanu posiadania powinny być zgodne z powszechną ewidencją gruntów prowadzoną przez służby geodezyjne.
2.
W dziale 1 w. w 02 należy wykazać wyłącznie grunty leśne zalesione, tj. pokryte aktualnie roślinnością leśną - uprawami, młodnikami i starszymi drzewostanami oraz plantacjami topoli i drzew szybko rosnących.
3.
W dziale 1 w w. 03 należy wykazać wyłącznie grunty leśne pozbawione przejściowo roślinności leśnej (nie zalesione), tj.: grunty: przeznaczone do odnowienia - zręby, halizny i płazowiny; w produkcji ubocznej - plantacje choinek, krzewów i poletka łowieckie (z wyłączeniem plantacji i poletek na użytkach rolnych); przeznaczone do wyłączenia z produkcji, np. wylesienia powstałe na skutek działalności przemysłu, itp.
4.
Wiersze 02 i 03 działu 1 należy wypełnić w oparciu o zapisy zawarte w uproszczony planach urządzenia lasu, a w przypadku braku planów dane należy ustalić szacunkowo na podstawie obserwacji szacunkowych.
5.
W przypadku, gdy w ewidencji gruntów nie występuje kategoria użytków "grunty związane z gospodarką leśną" (ewidencja nie dostosowana do wymogów ustawy o lasach) w. 01 działu 1 równa się wówczas sumie zapisów w w. 02 i 03 tego działu.
6.
Wiersz 04 działu 1 dotyczy powierzchni lasów ochronnych należy wypełnić w oparciu o dane zawarte w uproszczonym planie urządzenia lasu, korygując je o zaistniałe od momentu obowiązywania planu zmiany w stanie posiadania.
7.
W dziale 1 w w. 05 należy wykazać wyłącznie powierzchnię lasów objętą aktualnymi uproszczonymi planami urządzenia lasu opracowanymi zgodnie z przepisami ustawy o lasach (art. 19, 21 ust. 1, pkt 2 i 3, 22 ust. 1, pkt. 2) oraz rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad sporządzania planów urządzenia lasu (Dz. U. z 1992 r., Nr 67, poz. 338 - §9), bądź też planami dostosowanymi do wymogów określonych w ustawie (§15 rozporządzenia).
8.
W dziale 1 nie należy ujmować lasów stanowiących własność gmin (z wyłączeniem w. 11 do 13). Dane w w. 11 do 13 powinny być zgodne z danymi ujętymi w porozumieniach zawartych pomiędzy wojewodą (kierownikiem urzędu rejonowego), a jednostką, której powierza się sprawowanie nadzoru i ogłoszonymi w dzienniku urzędowym wojewody.
9.
Wypełniając w. 01 do 04 działu 2 należy kierować się zasadą, że powierzchnie na których przeprowadzono prace odnowieniowe lub zalesieniowe mogą być wykazywane w sprawozdawczości jako "odnowienia" i "zalesienia" tylko jeden raz. Wszystkie późniejsze nasadzenia na tych powierzchniach powinny być wykazywane jako "poprawki i uzupełnienia".
10.
W dziale 2 w w. 01 należy ujmować zarówno odnowienia sztuczne jak i naturalne; w w. 02 należy wykazać odnowienia sztuczne wykonane na powierzchni otwartej, jak i pod osłoną drzewostanu.
11.
W dziale 2 w w. 05 należy podawać powierzchnię zredukowaną, obliczoną jako stosunek faktycznego zużycia sadzonek na jednostkę powierzchni do liczby sadzonek potrzebnej do całkowitego jej odnowienia (zalesienia).
12.
W dziale 2 w w. 06 należy wykazać rzeczywiste powierzchnie (określone szacunkowo), na których dokonano wszystkich czynności związanych z pielęgnowaniem upraw i młodników, wprowadzaniem podszytów, formowaniem strzał, koron, itp. Nie należy ujmować powierzchni wykonanych trzebieży, tj. cięć pielęgnacyjnych w drzewostanach w wieku powyżej 20 lat.
13.
W dziale 2 w w. 08 do 10 dane o pozyskiwaniu drewna (grubizny) należy określić szacunkowo w ścisłym kontakcie z jednostką (nadleśnictwem, parkiem narodowym) sprawującą nadzór nad gospodarka w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa, a także wykorzystując wskazania dokumentacji urządzeniowej (uproszczone plany urządzenia lasu i uproszczone inwentaryzacji stanu lasu).