Obowiązki sprawozdawcze w zakresie gospodarki mieszkaniowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1992.16.77

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 1992 r.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 28 sierpnia 1992 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej

(znak: BS-3-020-1)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z pozycją 01.5.01, 01.5.02 i 01.5.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącym załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych w zakresie gospodarki mieszkaniowej na formularzach oznaczonych symbolami:

1) M-01 - sprawozdanie o zasobach mieszkaniowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,

2) M-02 - sprawozdanie o ubytkach zasobów mieszkaniowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.

2.
Wprowadza się obowiązek przekazania jednorazowych danych o składnikach opłat za mieszkanie spółdzielcze za grudzień 1992 r. na formularzu M-03 - sprawozdanie o opłatach za mieszkanie spółdzielcze za grudzień 1992 r., którego wzór zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym GUS w terminie późniejszym.
§  2.
1.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy odpowiednio:
1)
w zakresie sprawozdania M-01 - osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej władających zasobami mieszkaniowymi,
2)
w zakresie sprawozdania M-02 - rejonowych organów rządowej administracji ogólnej,
3)
w zakresie sprawozdania M-03 - wybranych metodą reprezentacyjną spółdzielni mieszkaniowych władających zasobami mieszkaniowymi, do których zwrócą się wojewódzkie urzędy statystyczne.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dotyczy również wyodrębnionych jednostek organizacyjnych gmin, powołanych do zarządzania mieszkaniami komunalnymi; w gminach, w których nie istnieją wyodrębnione jednostki organizacyjne do zarządzania mieszkaniami komunalnymi, dane statystyczne w zakresie gospodarki mieszkaniowej przekazują urzędy gmin na formularzach SG-01.
§  3.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań na formularzach M-01, M-02 i M-03 przekazują je do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego mają siedzibę, w terminie:
1)
M-01 - do dnia 31 stycznia z danymi za rok poprzedni, a w dziale 2 z danymi za lata 1990-1992,
2)
M-02 - do dnia 10 stycznia z danymi za rok poprzedni,
3)
M-03 - do dnia 31 marca z danymi za grudzień 1992 r.
§  4.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 64 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 6 października 1989 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej (Dz. Urz. GUS Nr 25, poz. 62),
2)
zarządzenie nr 57 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 8 października 1990 r. w sprawie uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej (Dz. Urz. GUS Nr 20, poz. 110),
3)
zarządzenie nr 35 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 października 1991 r. zmieniające zarządzenie w sprawie uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 97).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od sprawozdań za 1992 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

M-01

Sprawozdanie o zasobach mieszkaniowych

za 1992 rok

grafika

Objaśnienia do formularza

1. W dziale 1 jednostka podaje dane o ogólnej liczbie mieszkań oraz liczbie izb i powierzchni użytkowej w tych mieszkaniach, które znajdują się w budynkach stanowiących jej własność; w przypadku, gdy jednostką sporządzającą sprawozdanie jest specjalnie powołana przez samorząd terytorialny jednostka zarządzająca zasobami komunalnymi, podaje ona dane o zarządzanych przez nią zasobach komunalnych stanowiących własność gminy.

2. W wierszach 04-10 działu 1 podaje się dane o mieszkaniach użytkowanych przez osoby fizyczne na prawach własności, tj. o mieszkaniach wykupionych w budynkach komunalnych i zakładowych, a w zasobach spółdzielczych o mieszkaniach użytkowanych na podstawie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu, przy czym:

- w wierszach 04-06 podaje się dane o ogólnej liczbie takich mieszkań,

- w wierszach 07-10 należy wykazać te mieszkania, do których prawo własności zostało nabyte w 1992 r., podając równocześnie (w wierszu 09) ich wartość w mln zł wykazaną w umowach sprzedaży, a w spółdzielniach mieszkaniowych w ewidencji finansowej, zawierającej zaktualizowany koszt mieszkania po potrąceniu amortyzacji.

3. W dziale 2 należy wykazać budynki (a także mieszkania, izby i powierzchnię użytkową mieszkań w tych budynkach), które zostały sprzedane i budynki, które zostały zwrócone dawnym właścicielom bądź ich spadkobiercom - po 27 maja 1990 r., tj. od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. o samorządzie terytorialnym i ustawy z dnia 17 maja 1990 r. tzw. kompetencyjnej.

4. W dziale 3 należy wykazać:

- w wierszu 1 - liczbę lokatorów zalegających z miesięcznymi opłatami za mieszkanie (tj. czynszem i opłatami za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę); przez pojęcie lokator należy tu rozumieć zarówno najemcę mieszkania, jak i właściciela mieszkania, jak też użytkownika mieszkania spółdzielczego,

- w wierszu 2 - łączną sumę zaległości w opłatach za mieszkania - na dzień 31 XII.

Spółdzielnie mieszkaniowe nie powinny w tym dziale wykazywać, ani w wierszu 1, ani w wierszu 2, zaległości z tytułu nie spłacanych kredytów i odsetek.

5. W dziale 4 należy podać dane o mieszkaniach uzyskanych do rozdziału - w zasobach oddanych do użytku w roku sprawozdawczym, jak i w zasobach uprzednio użytkowanych (wiersz 2).

6. W dziale 7 należy podać:

- w wierszu 01 - liczbę budynków, w których zakończono remonty kapitalne, zgodnie z niżej podaną definicją remontu kapitalnego oraz ogólną liczbę mieszkań znajdujących się w tych budynkach,

- w wierszach 02-05 - liczbę budynków, które wprawdzie nie podlegały remontowi kapitalnemu, ale przeprowadzono w nich (i zakończono) remont (wymianę) elementów budowlanych, wymienionych na formularzu (instalacje, dach, ocieplanie) oraz ogólną liczbę mieszkań w tych budynkach a jeżeli w budynku przeprowadzono wymianę instalacji i ocieplanie to budynek taki wykazać w wierszu 03, jeżeli przeprowadzono remont dachu i ocieplanie - to w wierszu 04, a jeśli tylko ocieplanie - to w wierszu 05.

7.
Pod pojęciem "remont kapitalny budynku" rozumie się roboty remontowe mające na celu przywrócenie budynkowi (mieszkaniom) pierwotnej lub prawie pierwotnej wartości technicznej i użytkowej.

Za remont kapitalny budynku mieszkalnego uważa się remont budynku, w którym co najmniej 60% podstawowych elementów budowlanych i instalacyjnych zostało poddanych naprawom głównym bądź wymianom. Przez naprawę główną rozumie się gruntowny remont obejmujący co najmniej 50% stanu fizycznego poszczególnego elementu budynku lub instalacji.

Do podstawowych elementów budowlanych zalicza się: fundamenty, ściany konstrukcyjne, konstrukcje i krycie dachu, schody, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, stolarkę otworową, podłogi i piece grzewcze.

Do instalacji w budynkach zalicza się instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu sieciowego, elektryczną i dźwigową.

8.
Zakład pracy posiadający zasoby mieszkaniowe na terenie więcej niż jednego województwa, sporządza dla każdego województwa odrębne sprawozdanie M-01 wpisując, w miejscu do tego przewidzianym, nazwę właściwego województwa. Komplet tych sprawozdań należy przesłać do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby jednostki sprawozdawczej.

9. W wierszu 12 działu 7 nie należy sumować danych z wierszy od 06 do 11, lecz wpisać liczbę budynków i mieszkań, do których doprowadzono nowe instalacje, licząc budynek i mieszkanie niezależnie od liczby doprowadzonych nowych instalacji, tylko jeden raz.

Przykładowo: jeśli do dwóch budynków doprowadzono instalacje - do budynku dwumieszkaniowego wodociąg, kanalizację i gaz sieciowy, a do budynku dziesięciomieszkaniowego tylko gaz sieciowy, to zapisy w poszczególnych wierszach działu 7B będą następujące:

- wiersz 06 rubr. 1 - 1, rubr. 2 - 2,

- wiersz 07 rubr. 1 - 1, rubr. 2 - 2,

- wiersze 08, 09, 11 - we wszystkich rubrykach kreski,

- wiersz 10 rubr. 1 - 2, rubr. 2 - 12,

- wiersz 12 rubr. 1 - 2, rubr. 2 - 12.

10. Pojęcia i definicje, którymi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdania M-01 są zawarte w Dzienniku Urzędowym GUS z 1990 r. Nr 6, poz. 19.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

M - 02

Sprawozdanie o ubytkach zasobów mieszkaniowych

Za rok 1992

grafika

Objaśnienia do formularza

1. Dla uzyskania danych w przekrojach terytorialnych prosi się o podawanie informacji w kolejności jednostek podziału terytorialnego (miasta, gminy), oddzielając je wyraźnie od siebie.

2. Podstawą do sporządzenia sprawozdania są dokumenty, ujmujące faktyczne ubytki mieszkań, tj. zgłoszenia o rozbiórkach obiektów budowlanych, decyzje o nakazie przymusowej rozbiórki, wydane zezwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na inne cele niż mieszkalne, wydane decyzje o nakazie rozbiórki obiektów budowlanych nie użytkowanych, zniszczonych lub nie wykończonych, nie nadających się do remontu, odbudowy lub wykończenia.

3. W sprawozdaniu wykazuje się wszystkie ubytki mieszkań w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych, położonych na terenie danego miasta lub danej gminy, bez względu na formę własności zasobów, które wystąpiły w roku, za który składane jest sprawozdanie.

4. Sprawozdanie obejmuje ubytki mieszkań w konkretnych budynkach, identyfikowanych adresowo, na terenie miast i wsi. Jeżeli budynek wielomieszkaniowy podlega likwidacji łącznie z wykwaterowaniem lokatorów, np. w ciągu dwóch do trzech lat, to w sprawozdaniu wykazuje się tylko te mieszkania, które w nim ubyły w roku, za który składane jest sprawozdanie.

5. Pojęcia i definicje, którymi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdania M-02 są zawarte w Dzienniku Urzędowym GUS Nr 6, z dnia 2 kwietnia 1990 r., poz. 19.