Obowiązki sprawozdawcze w zakresie działalności przedsiębiorstwa w roku 1994 oraz bilansu i rachunku wyników za 1994 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.2.10

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 19 stycznia 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności przedsiębiorstwa w roku 1994 oraz bilansu i rachunku wyników za 1994 r.

(znak: DP-1-020-26/95)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematami 04.03.01 oraz 05.03.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych za rok 1994 na formularzach:
1)
SP-1 - roczna ankieta przedsiębiorstwa za rok 1994, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
F-02 - statystyczne sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień 31 grudnia 1994 r., według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek sprawozdawczy wprowadzony zarządzeniem mają:
1)
w zakresie sprawozdania na formularzu SP-1 - prowadzące działalność gospodarczą: osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek wchodzących w skład osób prawnych), w tym spółki jawne, komandytowe i cywilne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z wyłączeniem indywidualnych gospodarstw rolnych), u których liczba pracujących przekracza 200 osób - prowadzące księgi rachunkowe;
2)
w zakresie sprawozdania na formularzu F-02 - prowadzące działalność gospodarczą: osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek wchodzących w skład osób prawnych), w tym spółki jawne, komandytowe i cywilne, u których liczba pracujących nie przekracza 200 osób oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z wyłączeniem indywidualnych gospodarstw rolnych), u których liczba pracujących jest większa niż 5 osób i nie przekracza 200 osób - prowadzące księgi rachunkowe, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1.
§  3.
1.
Obowiązek sporządzenia sprawozdania F-02 dotyczy również bez względu na liczbę pracujących:
1)
podmiotów, których działalność zaklasyfikowana została według Europejskiej Klasyfikacji Działalności do sekcji A "Rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo",
2)
Polskich Kolei Państwowych, P.P. Poczty Polskiej, Telekomunikacji S.A., Polskich Linii Lotniczych LOT, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 sporządzają:
1)
za przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" Dyrekcja Generalna PKP,
2)
za "Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe" Dyrekcja Lasów Państwowych,
3)
Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie objętym przedmiotem jej działania.
3.
Podmioty określone w ust. 1 nie sporządzają sprawozdania SP-1.
§  4.
1.
Spółki prawa handlowego, objęte obowiązkiem sprawozdawczym, które rozpoczęły działalność w drugiej połowie 1993 r. i były zwolnione z zamykania ksiąg rachunkowych na koniec 1993 r. przekazują dane z zakresu bilansu i rachunku wyników w wymienionych w § 1 sprawozdaniach razem z danymi za 1993 r. (od chwili rozpoczęcia działalności do końca 1994 r.). Spółki, które powstały w drugiej połowie 1994 r. i w oparciu o prawo handlowe nie są zobowiązane do zamykania ksiąg na 31 grudnia 1994 r. wypełniają:

- w sprawozdaniu F-02 dział 1 oraz z działu 2 pozycje 3, 4 i 5.3,

- w sprawozdaniu SP-1 w części III pozycje 3, 4 i 5.3.

2.
Podmioty objęte obowiązkiem sprawozdawczym, które wykonują produkcję na rzecz obronności kraju (grupa 29.6 według Europejskiej Klasyfikacji Działalności), przesyłają sprawozdanie SP-1 do Głównego Urzędu Statystycznego - Kancelarii Tajnej Biura Spraw Obronności z klauzulą "poufne".
3.
Sprawozdań na formularzach SP-1 i F-02 nie sporządzają podmioty, których podstawowym rodzajem działalności jest działalność zaklasyfikowana według EKD do sekcji J "Pośrednictwo finansowe" (dział 65 i 66) i sekcji M "Edukacja" (grupa 80.3) oraz sekcji L "Administracja publiczna i obrona narodowa; gwarantowana prawnie opieka socjalna" i sekcji P "Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników".
§  5.
Liczbę pracujących dla określenia obowiązków sprawozdawczych wprowadzonych zarządzeniem sprawozdań ustala się na podstawie stanu w dniu 30 listopada 1994 r.; zmiana tej liczby w ciągu miesiąca grudnia 1994 r. nie powoduje zmiany ustalonych obowiązków.
§  6.
Wprowadzone zarządzeniem sprawozdania statystyczne przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany, w terminie do dnia 31 marca 1995 r.
§  7.
Traci moc zarządzenie nr 41 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 2 grudnia 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie statystyki finansów i środków trwałych (Dz. Urz. GUS Nr 20, poz. 122).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SP-1

ROCZNA ANKIETA PRZEDSIĘBIORSTWA

za rok 1994

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA SP-1

UWAGA. Wszystkie kwoty wykazywane w sprawozdaniu należy podać w starych złotych (przed denominacją)

CZĘŚĆ I. PODSTAWOWE DANE O PRZEDSIĘBIORSTWIE

Objaśnienia do działu 1. Dane o sytuacji prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa

Pozycja 1. Wydrukowane na nalepce podstawowe informacje o jednostkach prowadzących działalność gospodarczą są zgodne z zapisami w rejestrze Regon. Jeśli jakakolwiek z podanych informacji uległa zmianie, prosimy o skreślenie jej na nalepce i podanie pod nalepką w odpowiednim miejscu informacji aktualnej w dniu 31 grudnia 1994 r.

W przypadku zmiany podstawowej formy prawnej bądź szczególnej formy prawnej należy wstawić jeden z niżej podanych symboli:

- dla określenia podstawowej formy prawnej (OP):

1 - Osoba prawna

2 - Samodzielna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej

9 - Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

- dla określenia szczególnej formy prawnej (FP):

03 - Samorząd terytorialny

16 - Spółki akcyjne

17 - Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

18 - Spółki jawne

19 - Spółki cywilne

20 - Spółki komandytowe

23 - Inne spółki (odrębne ustawy)

24 - Przedsiębiorstwa państwowe

25 - Przedsiębiorstwa komunalne

28 - Państwowe jednostki organizacyjne

29 - Komunalne jednostki organizacyjne

40 - Spółdzielnie

48 - Fundacje

49 - Fundusze

50 - Kościół Katolicki

51 - Inne kościoły i związki wyznaniowe

55 - Stowarzyszenia

60 - Organizacje społeczne oddzielnie nie wymienione

70 - Partie polityczne

72 - Związki zawodowe

73 - Organizacje pracodawców

76 - Samorząd gospodarczy i zawodowy

80 - Przedstawicielstwa zagraniczne

99 - Bez szczególnej formy prawnej (w tym przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości)

W pozycji 7.1 należy wymienić symbole wszystkich zdarzeń, które nastąpiły w ciągu roku kalendarzowego oraz daty tych zdarzeń. Tak więc, jeżeli w przedsiębiorstwie wystąpiło więcej niż jeden raz zdarzenie np. 08 należy wymienić to zdarzenie tyle razy, ile razy wystąpiło w ciągu roku kalendarzowego.

Pozycję 8 wypełnia się, jeżeli w pozycji 7.1 zaznaczono którekolwiek ze zdarzeń o symbolu od 02 do 09.

Jeżeli w pozycji 7.1 zaznaczono (poprzez otoczenie kółkiem i wpisanie daty) symbol zdarzenia:

- 02 (przedsiębiorstwo powstało z całkowitego przejęcia innego przedsiębiorstwa, w tym: zakup, dzierżawa, przejęcie w zarząd), to prosimy podać dane o przejętym przedsiębiorstwie,

- 03 (przedsiębiorstwo powstało z wydzielenia z innego przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, z którego badane przedsiębiorstwo zostało wydzielone,

- 04 (przedsiębiorstwo powstało z podziału innego przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, którego podział był podstawą utworzenia badanego przedsiębiorstwa,

- 05 (przedsiębiorstwo powstało z połączenia przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z których powstało badane przedsiębiorstwo,

- 06 (przedsiębiorstwo powstało z połączenia części przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z części których powstało badane przedsiębiorstwo,

- 07 (z przedsiębiorstwa wydzielono nowe przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach wydzielonych,

- 08 (przedsiębiorstwo badane wchłonęło inne przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach wchłoniętych,

- 09 (przedsiębiorstwo wchłonęło część przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, z którego część została wchłonięta.

Pozycję 7.2 wypełniają WUS-y, a w przypadku wystąpienia niżej podanych zdarzeń wypełniają załącznik w pozycji 8 i tak, gdy nastąpiło zdarzenie o symbolu:

- 14 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku podziału przedsiębiorstwa), podają dane o przedsiębiorstwach, które powstały w wyniku podziału badanego przedsiębiorstwa,

- 15 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku wchłonięcia przez inne przedsiębiorstwa), podają dane o przedsiębiorstwach, które je wchłonęły,

- 16 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku połączenia z innymi przedsiębiorstwami), podają dane o przedsiębiorstwie, które powstało w wyniku połączenia przedsiębiorstwa zlikwidowanego i innych przedsiębiorstw.

W przypadku gdy podanie danych o przedsiębiorstwie, o których mowa w poz. 7, zajmuje więcej niż jedną stronę, należy każdą dodatkową stronę zanumerować wstawiając obok numeru strony "2-" kolejny numer np. 2-1, 2-2 itd.

Objaśnienia do działu 2. Dane o miejscu prowadzenia działalności przedsiębiorstwa na terenie kraju (tzw. jednostkach lokalnych)

W dziale tym należy podać dane o miejscach, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność i w których na rzecz przedsiębiorstwa pracuje jedna lub więcej osób (nawet w niepełnym wymiarze godzin pracy).

Za miejsca, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność należy uznać każdy wyodrębniony geograficznie teren zidentyfikowany konkretnym adresem (tzw. jednostki lokalne). Przykładowo może to być: zakład, filia, magazyn, sklep, zajezdnia, biuro konstrukcyjne i technologiczne, laboratorium doświadczalne, biuro kompletacji dostaw. W tego typu formach zorganizowania przedsiębiorstwa może być prowadzona działalność gospodarcza związana z wytwarzaniem produktów sprzedawanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, a także działalność pomocnicza.

Dla jednostek, które uczestnicząc w badaniu pilotażowym w 1994 r. dostarczyły danych o posiadanych jednostkach lokalnych, w dziale 2 dokonano nadruku sporządzonych na tej podstawie list. W takim przypadku zadaniem przedsiębiorstwa jest skontrolowanie tej listy i jej uaktualnienie poprzez skreślenie jednostek zlikwidowanych i dopisanie jednostek nie uwzględnionych w liście.

Dział ten wypełniają również te przedsiębiorstwa, których działalność zlokalizowana jest pod jednym adresem, traktując całe przedsiębiorstwo jako jedną jednostkę lokalną.

Jednostki lokalne należy wpisywać kolejno, nadając im numer w rubryce 0, wg czterocyfrowego kodu, zaczynając od siedziby zarządu z numerem 0001.

W przypadku gdy wyszczególnienie jednostek lokalnych zajmuje więcej niż jedną stronę, należy każdą dodatkową stronę zanumerować wstawiając obok numeru strony "3-" kolejny numer np. 3-1, 3-2 itd.

W rubryce 3 należy podać typ każdej jednostki lokalnej, tzn. wstawić symbol PR dla jednostek produkcyjnych oraz symbol PO dla jednostek pomocniczych. Przedsiębiorstwa, których cała działalność zlokalizowana jest pod jednym adresem w rubryce tej wstawiają symbol PR1.

Za działalność pomocniczą należy uznać taką działalność, która spełnia wszystkie następujące warunki:

- służy jedynie jednostce, do której się odnosi; oznacza to, że wytworzone dobra lub usługi nie są sprzedawane poza przedsiębiorstwo,

- nie jest działalnością unikalną, tzn. że może być prowadzona w innych podobnych jednostkach produkcyjnych,

- zasadniczym jej efektem są usługi, a tylko wyjątkowo również wyroby nietrwałe, o ile nie wchodzą w skład produktu finalnego jednostki, np. stawianie rusztowań,

- koszty jej prowadzenia zaliczane są do kosztów działalności bieżącej, tzn. nie są związane z własną działalnością inwestycyjną przedsiębiorstwa.

Pojęcie działalności pomocniczej może być przybliżone na podstawie kilku następujących przykładów:

- produkcja drobnych narzędzi na potrzeby jednostki jest działalnością pomocniczą (spełnione są wszystkie kryteria),

- transport na potrzeby własne jest działalnością pomocniczą (spełnione są wszystkie kryteria),

- przyzakładowa działalność typu socjalnego (żłobek, dom wczasowy, przychodnia) jest traktowana jako działalność pomocnicza.

W szczególności jednostkami lokalnymi prowadzącymi działalność pomocniczą mogą być: siedziba zarządu przedsiębiorstwa, gdzie nie prowadzi się innej działalności niż zarządzanie całym przedsiębiorstwem, ośrodek obliczeniowy funkcjonujący wyłącznie lub w znacznym stopniu na potrzeby przedsiębiorstwa, magazyny służące do składowania wyprodukowanych wyrobów, magazyny rozdzielcze detalu, przychodnie przyzakładowe, dom wczasowy, przedszkole przyzakładowe, hotel robotniczy, a także punkty skupu mleka i punkty skupu żywca.

A zatem, za działalność pomocniczą nie powinny być uznawane:

a)
produkcja dóbr lub wykonywane prace wchodzące w skład działalności inwestycyjnej prowadzonej systemem gospodarczym,
b)
działalność, której efekty są wykorzystywane nie tylko w działalności podstawowej lub drugorzędnej, ale również znacząca (tj. powyżej 50%) ich część jest sprzedawana na zewnątrz przedsiębiorstwa,
c)
produkcja wyrobów, które stają się później trwałą częścią produkcji finalnej działalności podstawowej lub drugorzędnej (np. produkcja skrzynek i pojemników służących w przedsiębiorstwie do zapakowania jego wyrobów),
d)
produkcja energii (elektrownia lub ciepłownia) włączona do przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy produkcja ta jest przekazywana w całości na rzecz działalności podstawowej lub drugorzędnych, czy nie,
e)
zakup towarów w celu ich odsprzedaży w nie zmienionym stanie.

Przytoczone wyżej przykłady (lit. a-e) to typowa działalność produkcyjna.

Za działalność produkcyjną należy uznać działalność sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne, a także hurtownie, których działalność polega na zakupie, gromadzeniu, przechowywaniu i odsprzedaży zakupionych towarów.

Jednostki handlowe wykazują wszystkie swoje jednostki lokalne zlokalizowane pod innym niż siedziba przedsiębiorstwa adresem - tj. np.: samodzielne oddziały, wydzielone punkty gromadzenia towarów (np. magazyny, hurtownie, składy), punkty świadczeń i produkcji gastronomicznej (np. restauracje, bary, stołówki), bazy transportowe, zakłady produkcyjne, zakłady remontowe, ośrodki wypoczynkowe, oddziały konfekcjonowania towarów, oddziały reklamy i marketingu, punkty przyjmowania zamówień itp. Wyjątkiem są sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne (a więc nie takie, które tworzą jednostki lokalne np. wraz z zakładem produkcyjnym), w odniesieniu do których w ostatnim wierszu działu 2 wykazuje się ich łączną liczbę w jednej pozycji z podaniem dla nich łącznej liczby zatrudnionych oraz wysokości wynagrodzeń brutto.

W przedsiębiorstwach budowlanych nie należy traktować jako jednostek lokalnych poszczególnych placów budów, tj. miejsc, w których wykonywane są prace budowlano-montażowe.

W rubryce 4 należy wpisać: symbol 1 - gdy jednostka prowadzi działalność, symbol 3 - gdy jednostka jest w budowie, symbol 4 - gdy działalność w jednostce uległa zawieszeniu lub symbol 7 - gdy jednostka lokalna została zlikwidowana w ciągu roku.

W rubryce 5 należy wykazać przeciętną liczbę zatrudnionych po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na osoby pełnozatrudnione, bez uczniów, osób wykonujących pracę nakładczą oraz bez osób zatrudnionych poza granicami kraju; wykazane w tej rubryce wielkości dla "ogółem przedsiębiorstwa" powinny być zgodne z wykazanymi w wierszu 01 rubryka 1 dział 1 sprawozdania Z-07.

W rubryce 6 należy wykazać wynagrodzenia osobowe łącznie z wypłatami z zysku do podziału i z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach oraz z zakładowego funduszu nagród; bez wynagrodzeń dla pracowników obcych; wykazane w tej rubryce wielkości dla "ogółem przedsiębiorstwa" powinny być zgodne z wykazanymi w wierszu 01 rubryka 2 dział 1 sprawozdania Z-07.

W przypadku gdy przedsiębiorstwo ma tak dużo jednostek lokalnych, że podanie adresu ich siedziby i odpowiednich danych nie zmieści się na jednej stronie działu 2, prosimy o kontynuowanie listy na dalszych stronach, a liczbę posiadanych sklepów (jeśli przedsiębiorstwo takie posiada) oraz odpowiednie dla tej pozycji dane należy wykazać tylko na ostatniej stronie działu 2.

Objaśnienia do działu 3. Rodzaje działalności przedsiębiorstwa

W dziale tym należy podzielić całą działalność przedsiębiorstwa według poszczególnych jej rodzajów, ponieważ w praktyce przedsiębiorstwa prowadzą różnorodną działalność produkcyjną związaną z wytwarzaniem wyrobów, świadczeniem usług budowlanych, transportowych, handlowych i innych.

W rubryce 1 opis rodzaju produkcji, wykonywanych robót oraz świadczonych usług należy wypełnić w oparciu o Europejską Klasyfikację Działalności (EKD) wprowadzoną przez Prezesa GUS do stosowania w statystyce i ewidencji podmiotów gospodarczych od 1.01.1994 r. zastępując obowiązującą do końca 1993 r. Klasyfikację Gospodarki Narodowej (KGN).

Opisu rodzaju działalności należy dokonać na poziomie klas oznaczonych symbolami 4-cyfrowymi w rozdziale IV EKD. W przypadku wątpliwości w sprawie zaklasyfikowania rodzaju produkcji, wykonywanych robót, świadczonych usług należy posługiwać się rozdziałem V EKD zawierającym dodatkowe objaśnienia dotyczące zaliczania do poszczególnych rodzajów działalności: wyrobów, robót i usług; przypadki nietypowe należy konsultować z właściwym terytorialnie WUS.

W rubryce 3 należy wykazać uzyskane ze sprzedaży na zewnątrz przedsiębiorstwa przychody:

- ze sprzedaży produktów, tj. wyrobów gotowych i wykonanych usług,

- ze sprzedaży towarów

oraz wartość wytworzonych, lecz nie zaliczonych do przychodów ze sprzedaży, wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów, świadczeń na rzecz: własnych inwestycji, funduszu świadczeń socjalnych, reprezentacji i reklamy, nieodpłatnie przekazanych produktów na potrzeby pracowników, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku, tzw. darowizny.

Przychody ze sprzedaży produktów i towarów wykazane w rubryce 3 dla ogółem przedsiębiorstwa muszą być zgodne z sumą wartości wykazanych w wierszach 29, 34 i 53 danych uzupełniających do rachunku wyników poz. 5.3 cz. III.

W rubryce 4 należy wykazać dla poszczególnych rodzajów działalności technicznych koszt wytworzenia, przez który należy rozumieć wartość w cenach nabycia zużytych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, koszt wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się bezpośrednio zaliczyć do wartości wytwarzanych produktów, powiększone o ogólne koszty wytworzenia (np. wydziałowe, ogólne budowy).

Techniczny koszt wytworzenia ustalony jest na podstawie kalkulacji kosztów wytworzonych produktów i obejmuje:

- bezpośrednie zużycie materiałów, paliw i energii;

- płace bezpośrednie z narzutami, tj. płace brutto łącznie z dodatkowymi stażowymi, premiami, zasiłkami chorobowymi obciążającymi zakład pracy itp. wraz z narzutami przypadającymi na te płace, takimi jak: składki na ZUS, składki na fundusz pracy, odpisy na fundusz załogi itp.;

- inne koszty bezpośrednie, tj. wszystkie wyżej nie wymienione koszty procesu technologicznego, które w sposób bezpośredni można odnieść na określone jednostki kalkulacyjne, a są to m.in.: usługi obce, zużycie narzędzi i przyrządów specjalnych, przygotowanie nowej produkcji, przejazdy i delegacje związane z czynnościami produkcyjnymi (montaż i rozruch maszyn u odbiorcy);

- koszty wydziałowe, tj. bezpośrednie koszty wytwarzania powstałe w podstawowych wydziałach procesu technologicznego, a są to głównie amortyzacja, koszty związane z utrzymaniem w ruchu maszyn, urządzeń i narzędzi, transportem wewnętrznym, składowaniem i kontrolą techniczną produktów, utrzymaniem budynków, oświetleniem, ogrzewaniem, bezpieczeństwem oraz kierowaniem wydziałem.

Objaśnienia do działu 4. Rodzaje działalności w produkcyjnej jednostce lokalnej (w grupie jednostek lokalnych)

Dział ten wypełnia się tylko dla lokalnych jednostek produkcyjnych, tzn. tych, dla których w rubryce 3 działu 2 części I wstawiono symbol PR lub PR1 oraz grupowej jednostki lokalnej oznaczonej numerem 001 i innych grupowych jednostek produkcyjnych określonych w wyjątkowych przypadkach uzgodnionych z Departamentem Przedsiębiorstw GUS.

Za lokalną jednostkę grupową można przyjąć kilka (kilkanaście) jednostek lokalnych umiejscowionych na terenie tej samej gminy, prowadzących ten sam rodzaj działalności.

W pozycji 1 "numer kolejny jednostki lokalnej" (NRJL) należy wstawić czterocyfrowy numer zgodny z numerem ustalonym dla jednostki lokalnej w dziale 2.

W pozycji 2 "grupowa jednostka lokalna" należy wymienić kolejno czterocyfrowe numery ustalone w dziale 2 dla jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej. Obok symbolu LJL należy podać liczbę jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej, obok symbolu NJG (numer jednostki grupowej) należy wstawić w odpowiedniej kolejności trzycyfrowy numer, zaczynając od 002, gdyż numer 001 zastrzeżony jest dla jednostki grupowej jaką są sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne wykazane w dziale 2. Dla jednostek grupowych o symbolu 001, tj. sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne wykazanych w dz. 2, w poz. 2, wypełnia się tylko pole obok symbolu LJL (przenosząc dane z dz. 2) oraz pole symbolu NJG wstawiając tam numer 001.

W pozycji 3 "rodzaje działalności" w rubryce 3 należy wykazać wartość wytworzonych produktów (wyrobów i usług) zarówno sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, jak i przeznaczonych do dalszego wykorzystania w procesach produkcyjnych realizowanych w innych jednostkach lokalnych przedsiębiorstw. W pozycji tej należy wykazać również wartość wytworzonych wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów lub zakładów usługowych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i funduszu świadczeń socjalnych, świadczeń na potrzeby osobiste pracowników oraz reprezentacji i reklamy, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku. Wartość wyżej wymienionych produktów należy podać zgodnie ze sposobem wyceny stosowanym w przedsiębiorstwie (np. wg technicznego kosztu wytworzenia, wg cen sprzedaży netto czy wg cen ustalonych dla wewnętrznych rozliczeń w ramach wielozakładowych przedsiębiorstw). Dla działalności handlowej należy podać wartość przychodów ze sprzedaży towarów.

CZĘŚĆ II. PODSTAWOWE DANE O JEDNOSTCE LOKALNEJ (GRUPIE JEDNOSTEK LOKALNYCH)

Do pozycji 1 i 2 obowiązują analogiczne objaśnienia jak do poz. 1 i 2 w dziale 4.

W pozycji 3 należy wykazać nakłady związane z budownictwem inwestycyjnym. Do inwestycji polegających na budownictwie inwestycyjnym zalicza się:

1)
inwestycje polegające na budowie nowych, rozbudowie lub modernizacji istniejących budynków i budowli łącznie z nakładami na pierwsze wyposażenie w maszyny, urządzenia techniczne, środki techniczne, środki transportowe, narzędzia, przyrządy, ruchomości, inwentarz i wyposażenie spełniające kryteria środków trwałych oraz o wartości niższej niż ustalono dla dolnej granicy środków trwałych;
2)
inwestycje polegające na zakupach oraz montażu kompletnych linii technologicznych lub nie podzielonego wyposażenia produkcyjnego objęte wspólnym wieloletnim programem, którego pełne zrealizowanie warunkuje uzyskanie założonego efektu gospodarczego (np. przy modernizacji określonych wydziałów, linii technologicznych, wymagających kompleksowego przezbrojenia parku maszynowego itp.).

W pozycji tej należy wykazać nakłady na budownictwo inwestycyjne zarówno dla inwestycji nowo rozpoczynanych, jak i kontynuowanych.

Suma nakładów na budownictwo inwestycyjne wykazana w poz. 3 dla wszystkich jednostek lokalnych musi być równa wartości wykazanej w wierszu 55 danych uzupełniających do poz. 5.3 cz. III.

W pozycji 4 należy wykazać środki trwałe według wartości ewidencyjnej figurującej w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

Suma wartości brutto środków trwałych wykazana w poz. 4 dla wszystkich jednostek lokalnych musi być równa wartości wykazanej w wierszu 85 danych uzupełniających do bilansu poz. 5.2 cz. III.

Dalsze pozycje, tj. 5-10 wypełniają przedsiębiorstwa wyłącznie dla jednostek lokalnych produkcyjnych lub grupy jednostek lokalnych produkcyjnych.

W pozycji 5 należy wykazać wartość wytworzonych produktów (wyrobów i usług) zarówno sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, jak i przeznaczonych do dalszego wykorzystania w procesach produkcyjnych realizowanych w innych jednostkach lokalnych przedsiębiorstw. W pozycji tej należy wykazać również wartość wytworzonych wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów lub zakładów usługowych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i funduszu świadczeń socjalnych, świadczeń na potrzeby osobiste pracowników oraz reprezentacji i reklamy, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku. Wartość wyżej wymienionych produktów należy podać zgodnie ze sposobem wyceny stosowanym w przedsiębiorstwie (np. wg technicznego kosztu wytworzenia, wg cen sprzedaży netto czy wg cen ustalonych dla wewnętrznych rozliczeń w ramach wielozakładowych przedsiębiorstw). Dla działalności handlowej należy podać wartość przychodów ze sprzedaży towarów.

W pozycji 6 należy wykazać wartość wytwarzanych produktów wykazanych w pozycji 5 pomniejszoną o:

- wartość sprzedaży produktów na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna,

- wartość wytworzonych wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów lub zakładów usługowych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i funduszu świadczeń socjalnych, świadczeń na potrzeby osobiste pracowników oraz reprezentacji i reklamy, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku.

Dla działalności handlowej obroty wewnętrzne nie występują.

W pozycji 7 należy wykazać:

- dla wytworzonych produktów przeznaczonych do dalszego wykorzystania w przedsiębiorstwie, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, całkowite koszty wytworzenia,

- dla produktów sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, koszt własny sprzedaży, a dla sprzedanych towarów - ich wartość wg cen zakupu do nabycia.

W pozycji 8 należy wykazać zużyte bezpośrednio w procesie technologicznym:

- materiały, na które składają się: zużycie surowców, materiałów pomocniczych, półfabrykatów obcej produkcji, opakowań itp.,

- paliwa i energia elektryczna, które obejmują: zużycie paliw ciekłych, stałych i gazowych, wszelkiego rodzaju energii, tj. elektrycznej, pary, ciepłej wody, sprężonego powietrza itp., zarówno nabytych od innych jednostek organizacyjnych jak i wytworzonych we własnym zakresie.

W pozycji 10 należy wykazać wszelkie usługi obce, tj.:

- obróbkę obcą, a w odniesieniu do produkcji budowlanej - podwykonawstwo,

- usługi transportowe oraz sprzętu specjalistycznego, w tym sprzętu budownictwa,

- usługi remontowe,

- usługi łączności (pocztowe, telekomunikacyjne, dalekopisowe itp.),

- informatyczne, wydawnicze itp.

Jednostki handlowe w części II wykazują odpowiednie dane statystyczne dla poszczególnych jednostek lokalnych wymienionych w dz. 2 oraz dane łączne dla sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne.

CZĘŚĆ III. BILANS I RACHUNEK WYNIKÓW

Pozycja 2. Wykorzystanie zysku i innych przychodów źródeł finansowania

W wierszu 01 - należy wykazać razem przychody źródeł finansowania obejmujące zysk netto, amortyzację, zwiększenie kapitałów własnych (bez kwot przeznaczonych na ten cel z zysku netto danego roku), zwiększenie stanu wszelkich zobowiązań (tj. kredytów bankowych, rezerw, funduszy specjalnych, rozliczeń międzyokresowych biernych oraz przychodów przyszłych okresów).

W wierszu 02 - należy wykazać zysk netto wykazany w w. 27 poz. 5.3 cz. III (rachunku wyników).

Uwaga. Wiersze 06-11 przeznaczone są do wykazywania sposobu wykorzystania zgromadzonych środków z w. 01.

W wierszu 09 - należy wykazać wydatki związane ze zwiększeniem majątku trwałego (rzeczowego, wartości niematerialnych i prawnych, finansowych składników majątku trwałego), tj. nakładów w formie: przygotowania inwestycji, oddania do użytku nowych obiektów, środków trwałych, wniesienia udziałów do innych podmiotów, udzielania pożyczek długoterminowych, wykupu papierów wartościowych.

W wierszu 12 - należy wykazać różnicę pomiędzy wpływami a wydatkami środków pieniężnych (nadwyżka - wartość dodatnia; niedobór - wartość ujemna).

Wiersze od 13 do 16 służą do rozliczenia nadwyżki lub niedoboru środków pieniężnych przez zwiększenie lub zmniejszenie aktywów czy pasywów.

Pozycja 3. Wartość zagranicznych wkładów pieniężnych i niepieniężnych.

W przypadku braku informacji o kursie USD w dniu rejestracji spółki prosimy skorzystać z danych zawartych w "Roczniku Statystycznym" lub przyjąć następujące przeliczniki (średnie kursy):

1)dla roku 19851 dolarUSA= 147
2)dla roku 19861 dolarUSA= 175
3)dla roku 19871 dolarUSA= 265
4)dla roku 19881 dolarUSA= 431
5)dla roku 1989:
- styczeń1 dolarUSA= 508
- luty1 dolarUSA= 560
- marzec1 dolarUSA= 573
- kwiecień1 dolarUSA= 680
- maj1 dolarUSA= 850
- czerwiec1 dolarUSA= 845
- lipiec1 dolarUSA= 830
- sierpień1 dolarUSA= 1.054
- wrzesień1 dolarUSA= 1.800
- październik1 dolarUSA= 2.400
- listopad1 dolarUSA= 3.800
- grudzień1 dolarUSA= 6.500
6)dla roku 19901 dolarUSA= 9.500
7)dla roku 19911 dolarUSA= 10.583
8)dla roku 19921 dolarUSA= 13.631
9)dla roku 19931 dolarUSA= 18.145
10)dla roku 19941 dolarUSA= 22.727

Uwaga. Wartość zagranicznych wkładów pieniężnych i niepieniężnych należy podawać tylko w złotych polskich i dolarach USA.

Pozycja 4. Kapitał zakładowy

Spółki, które nie wykazują kapitału zakładowego w danych uzupełniających do bilansu podają wartość kapitału według aktualnego statutu spółki.

Pozycję 5. Bilans i rachunek wyników cz. III należy wypełnić zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 10, poz. 35; Nr 124, poz. 91; z 1992 r. Nr 96, poz. 476; z 1993 r. Nr 46, poz. 208 i z 1994 r. Nr 94, poz. 457).

Wzór bilansu został opracowany w ten sposób, że wiersz oznaczony cyfrą rzymską musi być sumą wierszy pod nim wyszczególnionych, natomiast wartość wierszy oznaczonych literami musi być sumą pozycji oznaczonych cyfrą rzymską.

Uwaga. Osoby prawne zobowiązane do składania bilansu i rachunku wyników nie ujmują w zbiorczym sprawozdaniu po stronie aktywów i pasywów oraz w rachunku wyników wzajemnych rozliczeń pomiędzy zakładami wchodzącymi w skład tej samej osoby prawnej.

Sposoby wyceny zapasów na koniec roku:

- zaznacz odpowiednie pole wg prowadzonej wyceny materiałów:

1) rozchód wg stałych cen ewidencyjnych, skorygowanych o dotyczące ich odchylenia od cen ewidencyjnych,

2) zasada FIFO ("pierwsze weszło - pierwsze wyszło") polega na tym, że rozchód materiałów wycenia się kolejno po cenach tych materiałów, które zostały najwcześniej nabyte,

3) zasada LIFO ("ostatnie weszło - pierwsze wyszło") polega na tym, że rozchód materiałów wycenia się po cenach tych materiałów, które zostały nabyte najpóźniej,

4) rozchód wg cen przeciętnych ustalonych np. na poziomie cen średniej ważonej,

- zaznacz odpowiednie pole wg prowadzonej wyceny produktów gotowych oraz produkcji nie zakończonej:

1) wg cen sprzedaży netto - tj. cenę sprzedaży na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, zmniejszoną o należny podatek obrotowy i podatek akcyzowy oraz powiększoną o przypadające dotacje przedmiotowe i subwencje,

2) po rzeczywistym technicznym koszcie ich wytworzenia z tym, że na koniec roku obowiązuje zasada ostrożnej wyceny, tzn. że jeżeli t.k.w. jest wyższy od ceny sprzedaży netto, to wyceny dokonuje się po cenie sprzedaży netto, a różnicę odnosi się w straty nadzwyczajne.

Uwaga. W poszczególnych wierszach aktywów i pasywów bilansu podaje się salda na początek roku (rubr. 1) i na koniec roku (rubr. 2).

Pozycja 5.2. Bilans

AKTYWA

W wierszu 02 - wykazuje się należne wpłaty na poczet kapitału nie wniesione do dnia sporządzenia bilansu. W zależności od formy spółki (z o.o. lub akcyjna) mogą tu być rozrachunki z tytułu: subskrypcji akcji, ratalnych wpłat za akcje, wniesienie udziałów oraz dopłat do kapitału.

W wierszu 04 - wykazuje się wartość netto objętych ewidencją księgową środków trwałych i wyposażenia w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych (tj. Dz. U. z 1994 r. Nr 104, poz. 508). W wierszu tym wykazuje się również koszty inwestycji rozpoczętych oraz zaliczki wydatkowane na poczet inwestycji.

Uwaga. Dane dotyczące wartości netto środków trwałych wykazuje się po uwzględnieniu aktualizacji na 1 stycznia 1994 r.

W wierszu 05 - wykazuje się objęte ewidencją księgową i przeznaczone dla własnych celów inwestycyjnych grunty (tereny, place) własne, a także przejęte od Skarbu Państwa w tzw. wieczyste użytkowanie. Te ostatnie stanowią nadal własność Skarbu Państwa, dlatego nie zwiększają wartości funduszy podmiotu gospodarczego, lecz zobowiązania długoterminowe wobec Skarbu Państwa.

W wierszu 06 - wykazuje się wartość netto budynków i budowli oraz ich części składowych, stanowiących odrębną nieruchomość (np. lokal zakupiony w obcym budynku, część wartości budynku w wysokości kosztów inwestycji wspólnej, o ile umowa o inwestycji wspólnej tak stanowi), w tym również nawierzchnie dróg, ulic i placów, uzbrojenia terenu, melioracji, budowli wodnych.

W wierszu 10 - wykazuje się wartość netto wyposażenia, do którego zalicza się zużywające się stopniowo rzeczowe składniki majątkowe nie zaliczane do środków trwałych (patrz rozp. MF z 27 marca 1992 r. wym. w objaśnieniach do wiersza 04).

W wierszu 11 - wykazuje się pełne koszty inwestycji rozpoczętych.

W wierszu 12 - wykazuje się kwotę wydatkowanych środków pieniężnych na poczet przyszłych dostaw, robót i usług w związku z inwestycjami, które nie zostały rozliczone do dnia sporządzenia bilansu.

W wierszu 14 - wykazuje się wartość netto nabytych projektów wynalazczych, koncesji, patentów, licencji, znaków towarowych, a także wartość oprogramowania komputerów, jeżeli cena zakupu lub poniesione koszty przekraczają 10 mln zł oraz koszty organizacji i zgromadzenia kapitału zakładowego spółek, o ile przepisy kodeksu handlowego na to zezwalają.

W wierszu 16 - wykazuje się kwotę środków pieniężnych wydatkowanych na poczet zakupu wartości niematerialnych i prawnych, ale jeszcze nie rozliczonych do dnia sporządzenia bilansu.

W wierszu 18 - wykazuje się udziały w obcych podmiotach krajowych i zagranicznych (np.: spółkach akcyjnych, spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacjach) wniesionych w formie pieniężnej i rzeczowej.

W wierszu 20 - wykazuje się wartość udzielonych innym jednostkom długoterminowych pożyczek w walucie polskiej i w walutach obcych.

W wierszu 21 - wykazuje się inne rodzaje finansowych składników majątku trwałego występujące w jednostce, a nie wymienione w poprzednich wierszach.

W wierszach 24-27 - wykazuje się odpowiednio stan zapasów materiałów, wartość produkcji nie zakończonej, wartość produktów gotowych, stan zapasów towarów, wycenionych według zasad Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 10, poz. 35 z późniejszymi zmianami).

W wierszu 28 - wykazuje się wartość udzielonych zaliczek na poczet dostaw materiałów, towarów itp. nie rozliczonych do dnia sporządzenia bilansu, z wyjątkiem zaliczek na inwestycje oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W wierszu 30 - wykazuje się stan bezspornych należności z tytułu dostaw, robót i usług.

W wierszu 32 - wykazuje się stan bezspornych należności z tytułu dotacji i subwencji z budżetów, nadpłaty podatków, opłat oraz innych rozrachunków z budżetem państwa i budżetami gmin.

W wierszu 33 - wykazuje się stan bezspornych należności z tytułu składek i świadczeń ZUS, ceł, należności od pracowników oraz innych osób fizycznych, a także osób prawnych, instytucji i organizacji, jeżeli należności te nie dotyczą dostaw, robót i usług.

W wierszu 34 - wykazuje się wszelkie nie przedawnione roszczenia sporne, tj. wszelkiego rodzaju należności od osób trzecich już skierowane na drogę postępowania sądowego, co do których jednak jeszcze nie zapadło orzeczenie sądowe, a powstały w związku z działalności jednostki.

W wierszu 36 - wykazuje się stan gotówki w kasie oraz wartość bonów pieniężnych.

W wierszu 37 - wykazuje się stan rachunków bankowych, w tym także prowadzonych w walutach obcych, po przeliczeniu na złote polskie.

W wierszu 38 - wykazuje się wartość czeków obcych (gotówkowych i rozliczeniowych), czeków podróżnych, weksli obcych, których wartość wyrażona jest w walucie polskiej lub w walutach obcych oraz krajowych i zagranicznych środków pieniężnych w drodze.

W wierszu 39 - wykazuje się wartość krótkoterminowych papierów wartościowych zakupionych w celu odsprzedaży (np. obligacje obce, akcje obce, skupione własne akcje).

W wierszu 40 - wykazuje się koszty rzeczywiste poniesione w okresie sprawozdawczym przypadającym do rozliczenia w następnych okresach sprawozdawczych.

W wierszu 41 - wykazuje się inne rodzaje aktywów występujące w jednostce, a nie wymienione w poprzednich wierszach (np. nieobligatoryjne odpisy z wyniku finansowego).

PASYWA

Uwaga. Dane dotyczące funduszy na początek roku (rubr. 1) wykazuje się bez uwzględnienia skutków przeszacowania na 1 stycznia, natomiast w rubr. 2 wykazuje się fundusze z uwzględnieniem skutków przeszacowania. Skutki przeszacowania na 1 stycznia wykazuje się w wierszu 51 rubr. 1 (dla celów statystycznych).

W wierszu 44 - wykazuje się w zależności od formy prawnej podmiotu gospodarczego stan kapitałów (zakładowego, akcyjnego, zapasowego, rezerwowego), wkłady oraz kapitał właściciela firmy.

W wierszu 45 - wykazuje się nadwyżkę osiągniętą przy sprzedaży akcji własnych powyżej wartości nominalnej po pokryciu kosztów emisji akcji.

W wierszach 47 i 48 - wykazuje się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych dwa fundusze odzwierciedlające wartość majątku, tj. fundusz założycielski i fundusz przedsiębiorstwa.

W wierszu 49 - wykazuje się fundusze zasadnicze spółdzielni, którymi są: fundusz udziałowy i fundusz zasobowy.

Wiersz 50 - wypełniają jednostki wyżej nie wymienione, które tworzą fundusze podstawowe na podstawie odmiennych przepisów.

W wierszu 51 - wykazuje się zwiększenia lub zmniejszenia kapitałów (funduszy) zasadniczych w wyniku przeszacowania aktywów (np. środków trwałych) lub pasywów na podstawie odrębnych przepisów (przyrost - wielkość dodatnia, zmniejszenie - wielkość ujemna).

Wiersz 51 rubr. 1 obejmuje skutki przeszacowania na 1 stycznia, rubr. 2 nie wypełnia się.

W wierszu 52 - wykazuje się nie rozliczoną do dnia sporządzenia bilansu część wyniku finansowego z lat ubiegłych - stratę w wartości ujemnej, a zysk w wartości dodatniej.

W wierszu 53 - wykazuje się wieloletnie rezerwy celowe kapitałowe, np. na rozwój, powstałe z podziału wyniku zarówno roku bieżącego, jak też lat poprzednich (po naliczeniu podatków i przekazaniu dywidendy).

W wierszach 56 i 57 - wykazuje się wartość nie przeterminowanych długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek krajowych i zagranicznych, tj. wymagających zapłaty w okresie dłuższym niż rok od dnia, na który sporządza się bilans.

W wierszach 59 i 60 - wykazuje się nie przeterminowane (nie objęte wierszami 56 i 57) uzyskane pożyczki krajowe i zagraniczne.

W wierszu 61 - wykazuje się stan nie spłaconych w terminie zarówno długoterminowych, jak i pozostałych kredytów bankowych oraz uzyskanych pożyczek krajowych i zagranicznych.

W wierszu 64 - wykazuje się stan zobowiązań (fakturowanych i nie fakturowanych) z tytułu dostaw materiałów, towarów, robót i usług na cele działalności bieżącej i inwestycyjnej oraz funduszów specjalnych w walucie polskiej oraz w walutach obcych (po przeliczeniu).

W wierszu 66 - wykazuje się zobowiązania wynikające z wystawionych weksli własnych w walucie polskiej oraz w walutach obcych (po przeliczeniu).

W wierszu 67 - wykazuje się stan zobowiązań wobec budżetów (tj. budżetu państwa i budżetów gmin) z tytułu podatków, opłat, kar, odsetek itp.

W wierszu 68 - wykazuje się zobowiązania z tytułu wynagrodzeń pieniężnych oraz świadczeń w naturze (np. deputatów) lub ich ekwiwalentów zaliczanych zgodnie z przepisami do wynagrodzeń (osobowych, bezosobowych, agencyjno-prowizyjnych, honorariów) pracowników i innych osób fizycznych.

W wierszu 69 - wykazuje się zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, łącznie ze składkami na Fundusz Pracy.

W wierszu 70 - wykazuje się wszelkie pozostałe (nie ujęte w wierszach 64-69) zobowiązania zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych (po przeliczeniu).

W wierszu 73 - wykazuje się stan funduszu świadczeń socjalnych tworzonego przez jednostkę w ciężar kosztów na podstawie odrębnych przepisów lub decyzji o podziale zysku.

W wierszu 74 - wykazuje się stan pozostałych funduszów specjalnych, tworzonych na podstawie decyzji jednostki o podziale zysku pozostającego do jej dyspozycji lub ze środków otrzymanych z innych jednostek gospodarczych.

W wierszu 76 - wykazuje się wartość pobranych świadczeń lub innych uznanych za należność przychodów nie dotyczących bieżącego okresu sprawozdawczego.

W wierszu 77 - wykazuje się kwotę rezerwy na wydatki przyszłych okresów przypadającą na bieżący okres sprawozdawczy.

W wierszu 79 - wykazuje się rezerwy utworzone w ciężar strat nadzwyczajnych na wierzytelności od dłużników postawionych w stan upadłości i na przewidywane ryzyko gospodarcze.

W wierszu 80 - wykazuje się inne występujące w jednostce pasywa nie wyszczególnione w poprzednich wierszach bilansu.

W wierszu 81 - wykazuje się wynik finansowy netto ujmowany na koncie "Wynik finansowy" w wysokości zgodnej z poz. "Zysk netto" lub "Strata netto" rachunku wyników.

Dane uzupełniające do bilansu

W wierszu 85 - wykazuje się wartość ewidencyjną środków trwałych figurującą w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

W wierszu 86 - wykazuje się umorzenie własnych środków trwałych zarówno amortyzowanych, jak i nie amortyzowanych oraz umorzenie wyposażenia.

W wierszu 88 - wykazuje się te należności i roszczenia z wiersza 29, których termin płatności przypada przed upływem jednego roku.

W wierszu 89 - wykazuje się te zobowiązania z wiersza 63, których termin płatności przypada przed upływem jednego roku.

W wierszu 90 - wykazuje się udziały w obcych podmiotach zagranicznych w formie gotówki lub aportów rzeczowych, np. w postaci środków trwałych lub innych wartości wynikających z umowy spółki.

Uwaga. Wiersze od 92 do 100 wypełniają spółki (cywilne, prawa handlowego) i zagraniczne przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości.

W wierszu 92 - należy wykazać tylko kwotę kapitału zakładowego (akcyjnego) bez kapitału zapasowego i ewentualnie rezerwowego (podać kwotę figurującą w księgach w wysokości zgodnej z umową lub statutem spółki oraz wpisem do rejestru handlowego).

W wierszu 93 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału osób fizycznych krajowych.

W wierszu 94 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem państwowych osób prawnych, bez mienia Skarbu Państwa.

Przez państwowe osoby prawne (zobowiązane do sporządzania działu 3) należy rozumieć przedsiębiorstwa państwowe, państwowe instytucje kultury i kinematografii, spółki prawa handlowego, w których wszystkie udziały stanowią mienie państwowe.

W wierszu 96 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem komunalnym wniesionym przez przedsiębiorstwa komunalne bądź spółki prawa handlowego z wyłącznym udziałem mienia komunalnego.

W wierszu 97 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału wniesionego przez jednostki samorządu terytorialnego.

W wierszu 98 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem spółek z kapitałem mieszanym (np. państwowym, komunalnym, zagranicznym, osób fizycznych) oraz innych osób prawnych, takich jak fundacje, stowarzyszenia. W wierszu tym nie należy wykazywać kwoty bezpośrednio zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 99 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 100 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału zagranicznego, zarówno osób prawnych jak i fizycznych.

Pozycja 5.3. Rachunek wyników

Rachunek wyników po stronie kosztów należy wypełnić w zależności od stosowanego w jednostce gospodarczej wariantu sporządzania rachunku wyników.

Wariant I - porównawczy rachunek wyników - został oznaczony jedną gwiazdką co oznacza, że jednostka wypełnia wszystkie wiersze rachunku wyników oznaczone jedną gwiazdką i wszystkie wiersze nie oznaczone.

Wariant II - kalkulacyjny rachunek wyników - został oznaczony dwiema gwiazdkami co oznacza, że jednostka wypełnia wszystkie wiersze oznaczone dwiema gwiazdkami i wszystkie wiersze nie oznaczone.

W wierszu 01 - wykazuje się ogół kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie sprawozdawczym.

W przypadku wariantu I będzie to suma wierszy 02+(+,-) 10+14+15+17, a w przypadku wariantu II suma wierszy 11+12+13+14+15+17.

W wierszu 02 - wykazuje się wysokość poniesionych w okresie sprawozdawczym kosztów wg rodzajów, nie obciążających funduszów specjalnego przeznaczenia.

W wierszu 03 - wykazuje się amortyzację rzeczowego majątku trwałego (środków trwałych, w tym także inwestycji w obcych środkach trwałych, wyposażenia) oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W wierszu 04 - wykazuje się koszty zużycia materiałów pomniejszone o wartość podlegających wycenie przyjętych do magazynu lub sprzedanych odpadków użytkowych powstałych w toku produkcji.

W wierszu 05 - wykazuje się obróbkę obcą (w odniesieniu do produkcji budowlanej - podwykonawstwo), usługi transportowe, remontowe, bankowe (opłaty manipulacyjne), usługi łączności (pocztowe, telekomunikacyjne), informatyczne, wydawnicze, komunalne itp.

W wierszu 06 - wykazuje się wartość wynagrodzeń pieniężnych oraz wartość świadczeń w naturze (np. deputatów) bądź ich ekwiwalentów zaliczanych zgodnie z przepisami do wynagrodzeń (osobowych, bezosobowych, agencyjno-prowizyjnych, honorariów) pracowników i innych osób fizycznych.

Uwaga. Do wynagrodzeń nie zalicza się wypłat ze środków funduszów specjalnych oraz ze środków otrzymanych od innych podmiotów gospodarczych.

W wierszu 07 - wykazuje się wartość narzutów na wynagrodzenia obciążających zgodnie z przepisami pracodawcę, tj. składek z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz Funduszu Pracy, a także naliczonych w ciężar kosztów odpisów na zakładowe fundusze specjalne.

W wierszu 08 - wykazuje się koszty podróży służbowych krajowych i zagranicznych, jak np. diety, koszty noclegów lub ryczałty dobowe, koszty przejazdów, w tym zwroty kosztów użycia własnych pojazdów samochodowych itp.

W wierszu 09 - wykazuje się wartość pozostałych kosztów nie wykazanych w wierszach 03 do 08, w szczególności - podatki i opłaty obciążające koszty działalności (podatek od nieruchomości, podatki lokalne), ubezpieczenia majątkowe, wydatki na reprezentację i reklamę, a także ekwiwalenty na rzecz pracowników (pranie i reperację odzieży ochronnej i roboczej).

W wierszu 10 - wykazuje się zmianę stanu produktów gotowych, produkcji nie zakończonej i rozliczeń międzyokresowych kosztów w stosunku do stanu na początek roku; zmniejszenia (wielkość dodatnia), zwiększenia (wielkość ujemna). Zmianę stanu produktów odzwierciedla saldo konta 490 - "Rozliczenie kosztów".

W wierszu 11 - wykazuje się techniczny koszt wytworzenia sprzedanych wyrobów, robót i usług.

W wierszu 12 - wykazuje się poniesione koszty utrzymania zarządu jednostki, organizacji i obsługi produkcji oraz koszty sprzedaży produktów.

W wierszu 13 - wykazuje się koszty utrzymania sklepów i innych form działalności handlowej prowadzonej przez jednostkę gospodarczą.

W wierszu 14 - wykazuje się wartość sprzedanych towarów w cenie zakupu (nabycia). W wierszu tym należy wykazać również wartość przekazanych wyrobów do własnych sklepów lub zakładów usługowych.

W wierszu 15 - wykazuje się całość kosztów operacji finansowych, a w szczególności: wartość nabycia sprzedanych papierów wartościowych, odsetki od obligacji, odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek, dyskonto przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe.

W wierszu 16 - wykazuje się wartość odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek z wyjątkiem odsetek od kredytów i pożyczek inwestycyjnych za okres realizacji inwestycji, które zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych oraz odsetek od kredytów i pożyczek przeterminowanych, które obciążają straty nadzwyczajne.

W wierszu 17 - wykazuje się obciążenia przychodów ze sprzedaży, tj. podatek akcyzowy, ewentualnie podatek obrotowy i inne.

W wierszu 21 - wykazuje się wartość skutków zdarzeń losowych, np. powodzi, pożaru, z uwzględnieniem kosztów usuwania szkód.

W wierszu 25 - wykazuje się wysokość należnego budżetowi podatku dochodowego.

W wierszu 26 - wykazuje się inne obowiązkowe odpisy z zysku brutto roku bieżącego, np. z tytułu podatku od wzrostu wynagrodzeń, dywidendy płaconej przez przedsiębiorstwa państwowe od funduszu założycielskiego, odsetek od wniesionego przez Skarb Państwa kapitału w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa.

W wierszu 27 - wykazuje się zysk netto (po opodatkowaniu) stanowiący różnicę między zyskiem wykazanym w wierszu 23, a obowiązkowymi odpisami z zysku roku bieżącego wykazanymi w wierszu 24.

W wierszu 28 - wykazuje się wszystkie należne w danym roku sprawozdawczym przychody ze sprzedaży (choćby nie zostały do końca roku obrotowego zapłacone).

W wierszu 29 - wykazuje się przychody ze sprzedaży produktów, tj. własnej produkcji wyrobów gotowych, wykonanych usług, prac naukowo-badawczych, prac projektowych, geodezyjno-kartograficznych, zakończonych robót, w tym także budowlano-montażowych itp.

Uwaga. Nie uwzględnia się przychodów pobranych z góry, czyli przedpłat, które są zaliczone do przychodów przyszłych okresów.

W wierszu 31 - wykazuje się przychody ze sprzedaży na eksport, niezależnie od tego, czy sprzedaż nastąpiła bezpośrednio przez jednostkę gospodarczą, czy za pośrednictwem jednostki handlu zagranicznego.

W wierszu 34 - wykazuje się przychody ze sprzedaży towarów, tj. rzeczowych składników majątku nabytych w celu odsprzedaży. W wierszu tym należy wykazywać również przychody uzyskane ze sprzedaży wyrobów w sieci własnych sklepów.

W wierszu 36 - wykazuje się przychody z wniesionych przez jednostkę udziałów w innych podmiotach gospodarczych, np. otrzymana dywidenda z podziału zysku jednostki, w której jest się udziałowcem.

W wierszu 37 - wykazuje się odsetki udzielonych kredytów i pożyczek.

W wierszu 38 - wykazuje się pozostałe przychody uzyskane, np. z tytułu dodatnich różnic kursowych na środkach pieniężnych lub rozrachunkach w walucie obcej, sprzedaży papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.), dyskonta przy zakupie weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, umów leasingowych (odsetki od kapitału i inne należności) oraz odsetek od środków ulokowanych na rachunkach bankowych.

W wierszu 39 - wykazuje się wynik na pozostałej sprzedaży, np. ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia, inwestycji nie zakończonych, materiałów, odpadków, odzysku z likwidacji środków trwałych i wyposażenia.

W wierszu 40 - wykazuje się przychody z tytułu dotacji (np. przedmiotowych), subwencji i innych wpływów o podobnym charakterze.

W wierszu 43 - wykazuje się odszkodowania związane ze zdarzeniami losowymi (pożar, powódź i inne klęski żywiołowe).

W wierszu 44 - wykazuje się pozostałe zyski nadzwyczajne wynikające z gospodarki jednostki, np. nadwyżki środków pieniężnych i rzeczowych składników majątkowych, nie zmniejszające kosztów.

W wierszu 46 - wykazuje się obowiązkowe odpisy zwiększające stratę, np. podatek od wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych, dywidenda obligatoryjna od funduszu założycielskiego, a także podatek dochodowy w przypadkach, jeżeli strata po potrąceniu kosztów i strat nie uznawanych dla celów podatkowych zmieni się w zysk.

W wierszu 47 - wykazuje się stratę netto stanowiącą stratę brutto (w. 45) powiększoną o obowiązkowe zwiększenie straty (w. 46).

Dane uzupełniające do Rachunku wyników

W wierszu 48 - wykazuje się uwzględnione w w. 04 koszty zużycia obcej energii elektrycznej, cieplnej itp. na potrzeby technologiczne, energetyczne i gospodarcze działalności eksploatacyjnej.

W wierszu 49 - wykazuje się uwzględnioną w w. 07 wartość odpisów - obciążających zgodnie z przepisami koszty jednostki - na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

W wierszu 50 - należy wykazać wysokość składek na ubezpieczenia społeczne łącznie ze składkami na Fundusz Pracy.

W wierszu 51 - należy wykazać wysokość dochodów (zysku) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem korekt przychodów oraz wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

W wierszu 53 - należy wykazać wartość produktów wytworzonych nie zaliczonych do przychodów ze sprzedaży produktów, tj. przekazanych wyrobów do własnych sklepów lub zakładów usługowych, wykonanie świadczeń na rzecz funduszu świadczeń socjalnych, wykonanie i przekazanie wyrobów na rzecz inwestycji własnych, przekazanie rzeczowych składników majątku oraz nieodpłatne przekazywanie produktów (tj. wyrobów i usług) na potrzeby pracowników.

W wierszu 54 - należy wykazać nakłady inwestycyjne obejmujące:

- wartość robót budowlano-montażowych,

- wartość zakupów maszyn, urządzeń, środków transportowych, narzędzi i inwentarza,

- pozostałe nakłady: prace badawcze i projektowe, utrzymanie jednostek nadzoru inwestycyjnego, odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości, odsetki od kredytów i pożyczek za okres realizacji inwestycji i inne koszty dotyczące realizacji inwestycji.

Uwaga. Wartości nakładów inwestycyjnych należy wykazać bez zakupionych (przejętych) używanych środków trwałych. Nie traktuje się jako używanych środków trwałych zakupionych (przejętych) środków trwałych pochodzących z importu (nie użytkowanych jeszcze przez krajowych właścicieli).

W wierszu 55 - należy wykazać nakłady związane z budownictwem inwestycyjnym zarówno dla inwestycji nowo rozpoczynanych, jak i kontynuowanych.

W wierszu 56 - wykazuje się liczbę osób (bez uczniów), będących w stanie ewidencyjnym w dniu 31 XII, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łącznie z pracującymi poza granicami kraju. Dane podaje się bez przeliczania zatrudnionych na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy - pracownicy najemni,
2)
osoby wykonujące pracę nakładczą,
3)
agentów oraz osoby zatrudnione przez agentów,
4)
członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
5)
właścicieli i współwłaścicieli zakładów prowadzących działalność gospodarczą łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin.

W wierszu 57 - należy podać liczbę członków spółdzielni (stan w dniu 31 XII) zgodnie z rejestrem członków (art. 30 ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze Dz. U. Nr 30, poz. 210 wraz z późniejszymi zmianami).

Wykaz symboli zastosowanych w formularzu Rocznej Ankiety Przedsiębiorstwa SP-1 za rok 1994 (wg kolejności ujętej w sprawozdaniach)

ID - numer identyfikacyjny przedsiębiorstwa - Regon

EKD - rodzaj działalności nadany zgodnie z Europejską Klasyfikacją Działalności

WO - numer województwa

OT - numer oddziału terenowego WUS-u

GD - symbol gminy

NP - nazwa pełna

AD1 - nazwa ulicy

AD2 - nazwa miejscowości

IMI - symbol miejscowości

TL - telefon

FX - telefax

OP - podstawowa forma prawna

FP - szczególna forma prawna

GE - stan gotowości eksploatacyjnej

KZ - kod zmian

LJ - liczba wszystkich jednostek lokalnych

LJL - liczba jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej

NRJL - numer jednostki lokalnej

NJG - numer jednostki grupowej

PO - symbol jednostki lokalnej prowadzącej działalność pomocniczą

PR - symbol jednostki lokalnej prowadzącej działalność produkcyjną

PR1 - symbol produkcyjnej jednostki lokalnej przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorstwo mieści się pod jednym adresem

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

F - 02

STATYSTYCZNE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

sporządzone na dzień 31 XII 1994 r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-02

Statystyczne sprawozdanie finansowe F-02 należy wypełnić zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 10, poz. 35, z późniejszymi zmianami).

Uwaga. Wszystkie kwoty wykazywane w sprawozdaniu należy wykazywać w starych złotych (przed denominacją).

Objaśnienia do poz. 2 działu 2. Wykorzystanie zysku i innych przychodów źródeł finansowania

W wierszu 01 - należy wykazać razem przychody źródeł finansowania obejmujące zysk netto, amortyzację, zwiększenie kapitałów własnych (bez kwot przeznaczonych na ten cel z zysku netto danego roku), zwiększenie stanu wszelkich zobowiązań (tj. kredytów bankowych, rezerw, funduszy specjalnych, rozliczeń międzyokresowych biernych oraz przychodów przyszłych okresów).

W wierszu 02 - należy wykazać zysk netto wykazany w w. 27 rachunku wyników.

Uwaga. Wiersze 06-11 przeznaczone są do wykazywania sposobu wykorzystania zgromadzonych środków z w. 01.

W wierszu 09 - należy wykazać wydatki związane ze zwiększeniem majątku trwałego (rzeczowego, wartości niematerialnych i prawnych, finansowych składników majątku trwałego), tj. nakładów w formie: przygotowania inwestycji, oddania do użytku nowych obiektów, środków trwałych, wniesienia udziałów do innych podmiotów, udzielania pożyczek długoterminowych, wykupu papierów wartościowych.

W wierszu 12 - należy wykazać różnicę pomiędzy wpływami a wydatkami środków pieniężnych (nadwyżka - wartość dodatnia; niedobór - wartość ujemna).

Wiersze od 13 do 16 służą do rozliczenia nadwyżki lub niedoboru środków pieniężnych przez zwiększenie lub zmniejszenie aktywów czy pasywów.

Objaśnienia do poz. 3 działu 2. Wartość zagranicznych wkładów pieniężnych i niepieniężnych

W przypadku braku informacji o kursie USD w dniu rejestracji spółki prosimy skorzystać z danych zawartych w "Roczniku Statystycznym" lub przyjąć następujące przeliczniki (średnie kursy):

1)dla roku 19851 dolarUSA=147 zł
2)dla roku 19861 dolarUSA=175 zł
3)dla roku 19871 dolarUSA=265 zł
4)dla roku 19881 dolarUSA=431 zł
5)dla roku 1989:
- styczeń1 dolarUSA=508 zł
- luty1 dolarUSA=560 zł
- marzec1 dolarUSA=573 zł
- kwiecień1 dolarUSA=680 zł
- maj1 dolarUSA=850 zł
- czerwiec1 dolarUSA=845 zł
- lipiec1 dolarUSA=830 zł
- sierpień1 dolarUSA=1.054 zł
- wrzesień1 dolarUSA=1.800 zł
- październik1 dolarUSA=2.400 zł
- listopad1 dolarUSA=3.800 zł
- grudzień1 dolarUSA=6.500 zł
6)dla roku 19901 dolarUSA=9.500 zł
7)dla roku 19911 dolarUSA=10.583 zł
8)dla roku 19921 dolarUSA=13.631 zł
9)dla roku 19931 dolarUSA=18.145 zł
10)dla roku 19941 dolarUSA=22.727 zł

Uwaga. Wartość zagranicznych wkładów pieniężnych i niepieniężnych należy podawać tylko w złotych polskich i dolarach USA.

Objaśnienia do poz. 4 działu 2. Kapitał zakładowy

Spółki, które nie wykazują kapitału zakładowego w danych uzupełniających do bilansu podają wartość kapitału według aktualnego statutu spółki.

Objaśnienia do poz. 5.2 działu 2. Bilans

Wzór bilansu został opracowany w ten sposób, że wiersz oznaczony cyfrą rzymską musi być sumą wierszy pod nim wyszczególnionych, natomiast wartość wierszy oznaczonych literami musi być sumą pozycji oznaczonych cyfrą rzymską.

Uwaga. Osoby prawne zobowiązane do składania sprawozdania F-02 nie ujmują w zbiorczym sprawozdaniu po stronie aktywów i pasywów oraz w rachunku wyników wzajemnych rozliczeń pomiędzy zakładami wchodzącymi w skład tej samej osoby prawnej.

Sposoby wyceny zapasów na koniec roku:

- zaznacz odpowiednie pole według prowadzonej wyceny materiałów:

1) rozchód wg stałych cen ewidencyjnych, skorygowanych o dotyczące ich odchylenia od cen ewidencyjnych,

2) zasada FIFO ("pierwsze weszło - pierwsze wyszło") polega na tym, że rozchód materiałów wycenia się kolejno po cenach tych materiałów, które zostały najwcześniej nabyte,

3) zasada LIFO ("ostatnie weszło - pierwsze wyszło") polega na tym, że rozchód materiałów wycenia się po cenach tych materiałów, które zostały nabyte najpóźniej,

4) rozchód wg cen przeciętnych ustalonych np. na poziomie cen średniej ważonej;

- zaznacz odpowiednie pole według prowadzonej wyceny produktów gotowych oraz produkcji nie zakończonej:

1) wg cen sprzedaży netto - tj. cenę sprzedaży na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, zmniejszoną o należny podatek obrotowy i podatek akcyzowy oraz powiększoną o przypadające dotacje przedmiotowe i subwencje,

2) po rzeczywistym technicznym koszcie ich wytworzenia, z tym że na koniec roku obowiązuje zasada ostrożnej wyceny, tzn. że jeżeli t.k.w. jest wyższy od ceny sprzedaży netto, to wyceny dokonuje się po cenie sprzedaży netto, a różnicę odnosi się w straty nadzwyczajne.

Uwaga. W poszczególnych wierszach aktywów i pasywów bilansu podaje się salda na początek roku (rubr. 1) i na koniec roku (rubr. 2).

AKTYWA

W wierszu 02 - wykazuje się należne wpłaty na poczet kapitału nie wniesione do dnia sporządzenia bilansu. W zależności od formy spółki (z o.o. lub akcyjna) mogą to być rozrachunki z tytułu: subskrypcji akcji, ratalnych wpłat za akcje, wniesienie udziałów oraz dopłat do kapitału.

W wierszu 04 - wykazuje się wartość netto objętych ewidencją księgową środków trwałych i wyposażenia w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych (tj. Dz. U. z 1994 r. Nr 140, poz. 508). W wierszu tym wykazuje się również koszty inwestycji rozpoczętych oraz zaliczki wydatkowane na poczet inwestycji.

Uwaga. Dane dotyczące wartości netto środków trwałych wykazuje się po uwzględnieniu aktualizacji na 1 I 1994 r.

W wierszu 05 - wykazuje się objęte ewidencją księgową i przeznaczone dla własnych celów inwestycyjnych grunty (tereny, place) własne, a także przyjęte od Skarbu Państwa w tzw. wieczyste użytkowanie. Te ostatnie stanowią nadal własność Skarbu Państwa, dlatego nie zwiększają wartości funduszy podmiotu gospodarczego, lecz zobowiązania długoterminowe wobec Skarbu Państwa.

W wierszu 06 - wykazuje się wartość netto budynków i budowli oraz ich części składowych, stanowiących odrębną nieruchomość (np. lokal zakupiony w obcym budynku, część wartości budynku w wysokości kosztów inwestycji wspólnej, o ile umowa o inwestycji wspólnej tak stanowi), w tym również nawierzchni dróg, ulic i placów, uzbrojenia terenu, melioracji, budowli wodnych.

W wierszu 10 - wykazuje się wartość netto wyposażenia, do którego zalicza się zużywające się stopniowo rzeczowe składniki majątkowe nie zaliczane do środków trwałych (patrz rozp. MF z 27 marca 1992 r. wym. w objaśnieniach do wiersza 04).

W wierszu 11 - wykazuje się pełne koszty inwestycji rozpoczętych.

W wierszu 12 - wykazuje się kwotę wydatkowanych środków pieniężnych na poczet przyszłych dostaw, robót i usług w związku z inwestycjami, które nie zostały rozliczone do dnia sporządzenia bilansu.

W wierszu 14 - wykazuje się wartość netto nabytych projektów wynalazczych, koncesji, patentów, licencji, znaków towarowych, a także wartość oprogramowania komputerów, jeżeli cena zakupu lub poniesione koszty przekraczają 10 mln zł oraz koszty organizacji i zgromadzenia kapitału zakładowego spółek, o ile przepisy kodeksu handlowego na to zezwalają.

W wierszu 16 - wykazuje się kwotę środków pieniężnych wydatkowanych na poczet zakupu wartości niematerialnych i prawnych, ale jeszcze nie rozliczonych do dnia sporządzenia bilansu.

W wierszu 18 - wykazuje się udziały w obcych podmiotach krajowych i zagranicznych (np.: spółkach akcyjnych, spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacjach) wniesionych w formie pieniężnej i rzeczowej.

W wierszu 20 - wykazuje się wartość udzielonych innym jednostkom długoterminowym pożyczek w walucie polskiej i w walutach obcych.

W wierszu 21 - wykazuje się inne rodzaje finansowych składników majątku trwałego występujące w jednostce, a nie wymienione w poprzednich wierszach.

W wierszach 24-27 - wykazuje się odpowiednio stan zapasów materiałów, wartość produkcji nie zakończonej, wartość produktów gotowych, stan zapasów towarów, wycenionych według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 10, poz. 35 z późniejszymi zmianami).

W wierszu 28 - wykazuje się wartość udzielonych zaliczek na poczet dostaw materiałów, towarów itp. nie rozliczonych do dnia sporządzenia bilansu, z wyjątkiem zaliczek na inwestycje oraz wartości niematerialne i prawne.

W wierszu 30 - wykazuje się stan bezspornych należności z tytułu dostaw, robót i usług.

W wierszu 32 - wykazuje się stan bezspornych należności z tytułu dotacji i subwencji z budżetów, nadpłaty podatków, opłat oraz innych rozrachunków z budżetem państwa i budżetami gmin.

W wierszu 33 - wykazuje się stan bezspornych należności z tytułu składek i świadczeń ZUS, ceł, należności od pracowników oraz innych osób fizycznych, a także osób prawnych, instytucji i organizacji, jeżeli należności te nie dotyczą dostaw, robót i usług.

W wierszu 34 - wykazuje się wszelkie nie przedawnione roszczenia sporne, tj. wszelkiego rodzaju należności od osób trzecich już skierowane na drogę postępowania sądowego, co do których jednak jeszcze nie zapadło orzeczenie sądowe, a powstały w związku z działalnością jednostki.

W wierszu 36 - wykazuje się stan gotówki w kasie oraz wartość bonów pieniężnych.

W wierszu 37 - wykazuje się stan rachunków bankowych, w tym także prowadzonych w walutach obcych, po przeliczeniu za złote polskie.

W wierszu 38 - wykazuje się wartość czeków obcych (gotówkowych i rozliczeniowych), czeków podróżnych, weksli obcych, których wartość wyrażona jest w walucie polskiej lub w walutach obcych oraz krajowych i zagranicznych środków pieniężnych w drodze.

W wierszu 39 - wykazuje się wartość krótkoterminowych papierów wartościowych zakupionych w celu odsprzedaży (np. obligacje obce, akcje obce, skupione własne akcje).

W wierszu 40 - wykazuje się koszty rzeczywiste poniesione w okresie sprawozdawczym przypadające do rozliczenia w następnych okresach sprawozdawczych.

W wierszu 41 - wykazuje się inne rodzaje aktywów występujące w jednostce, a nie wymienione w poprzednich wierszach (np. nieobligatoryjne odpisy z wyniku finansowego).

PASYWA

Uwaga. Dane dotyczące funduszy na początek roku (rubr. 1) wykazuje się bez uwzględnienia skutków przeszacowania na 1 I, natomiast w rubr. 2 wykazuje się fundusze z uwzględnieniem skutków przeszacowania. Skutki przeszacowania na 1 I wykazuje się w wierszu 51 rubr. 1 (dla celów statystycznych).

W wierszu 44 - wykazuje się, w zależności od formy prawnej podmiotu gospodarczego, stan kapitałów (zakładowego, akcyjnego, zapasowego, rezerwowego), wkłady oraz kapitał właściciela firmy.

W wierszu 45 - wykazuje się nadwyżkę osiągniętą przy sprzedaży akcji własnych powyżej wartości nominalnej po pokryciu kosztów emisji akcji.

W wierszach 47 i 48 - wykazuje się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych dwa fundusze odzwierciedlające wartość majątku, tj. fundusz założycielski i fundusz przedsiębiorstwa.

W wierszu 49 - wykazuje się fundusze zasadnicze spółdzielni, którymi są fundusz udziałowy i fundusz zasobowy.

Wiersz 50 - wypełniają jednostki wyżej nie wymienione, które tworzą fundusze podstawowe na podstawie odmiennych przepisów.

W wierszu 51 - wykazuje się zwiększenia lub zmniejszenia kapitałów (funduszy) zasadniczych w wyniku przeszacowania aktywów (np. środków trwałych) lub pasywów na podstawie odrębnych przepisów (przyrost - wielkość dodatnia, zmniejszenie - wielkość ujemna).

Wiersz 51 rubr. 1 obejmuje skutki przeszacowania na 1 I, rubr. 2 - nie wypełnia się.

W wierszu 52 - wykazuje się nie rozliczoną do dnia sporządzenia bilansu część wyniku finansowego z lat ubiegłych - stratę w wartości ujemnej, a zysk w wartości dodatniej.

W wierszu 53 - wykazuje się wieloletnie rezerwy celowe kapitałowe, np. na rozwój, powstałe, z podziału wyniku zarówno roku bieżącego, jak też lat poprzednich (po naliczeniu podatków i przekazaniu dywidendy).

W wierszach 56 i 57 - wykazuje się wartość nie przeterminowanych długoterminowych kredytów bankowych i pożyczek krajowych i zagranicznych, tj. wymagających zapłaty w okresie dłuższym niż rok od dnia, na który sporządza się bilans.

W wierszach 59 i 60 - wykazuje się nie przeterminowane (nie objęte wierszami 56 i 57) uzyskane pożyczki krajowe i zagraniczne.

W wierszu 61 - wykazuje się stan nie spłaconych w terminie zarówno długoterminowych, jak i pozostałych kredytów bankowych oraz uzyskanych pożyczek krajowych i zagranicznych.

W wierszu 64 - wykazuje się stan zobowiązań (fakturowanych i nie fakturowanych) z tytułu dostaw materiałów, towarów, robót i usług na cele działalności bieżącej i inwestycyjnej oraz funduszów specjalnych w walucie polskiej oraz w walutach obcych (po przeliczeniu).

W wierszu 66 - wykazuje się zobowiązania wynikające z wystawionych weksli własnych w walucie polskiej oraz w walutach obcych (po przeliczeniu).

W wierszu 67 - wykazuje się stan zobowiązań wobec budżetów (tj. budżetu państwa i budżetów gmin) z tytułu podatków, opłat, kar, odsetek itp.

W wierszu 68 - wykazuje się zobowiązania z tytułu wynagrodzeń pieniężnych oraz świadczeń w naturze (np. deputatów) lub ich ekwiwalentów zaliczanych zgodnie z przepisami do wynagrodzeń (osobowych, bezosobowych, agencyjno-prowizyjnych, honorariów) pracowników i innych osób fizycznych.

W wierszu 69 - wykazuje się zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, łącznie ze składkami na Fundusz Pracy.

W wierszu 70 - wykazuje się wszystkie pozostałe (nie ujęte w wierszach 64-69) zobowiązania zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych (po przeliczeniu).

W wierszu 73 - wykazuje się stan funduszu świadczeń socjalnych tworzonego przez jednostkę w ciężar kosztów na podstawie odrębnych przepisów lub decyzji o podziale zysku.

W wierszu 74 - wykazuje się stan pozostałych funduszy specjalnych, tworzonych na podstawie decyzji jednostki o podziale zysku pozostającego do jej dyspozycji lub ze środków otrzymanych z innych jednostek gospodarczych.

W wierszu 76 - wykazuje się wartość pobranych świadczeń lub innych uznanych za należność przychodów nie dotyczących bieżącego okresu sprawozdawczego.

W wierszu 77 - wykazuje się kwotę rezerwy na wydatki przyszłych okresów przypadającą na bieżący okres sprawozdawczy.

W wierszu 79 - wykazuje się rezerwy utworzone w ciężar strat nadzwyczajnych na wierzytelności od dłużników postawionych w stan upadłości i na przewidywane ryzyko gospodarcze.

W wierszu 80 - wykazuje się inne występujące w jednostce pasywa nie wyszczególnione w poprzednich wierszach bilansu.

W wierszu 81 - wykazuje się wynik finansowy netto ujmowany na koncie "Wynik finansowy" w wysokości zgodnej z pozycją "Zysk netto" lub "Strata netto" rachunku wyników.

Dane uzupełniające do bilansu

W wierszu 85 - wykazuje się wartość ewidencyjną środków trwałych figurującą w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

W wierszu 86 - wykazuje się umorzenie własnych środków trwałych zarówno amortyzowanych, jak i nie amortyzowanych oraz umorzenie wyposażenia.

W wierszu 88 - wykazuje się te należności i roszczenia z wiersza 29, których termin płatności przypada przed upływem jednego roku.

W wierszu 89 - wykazuje się te zobowiązania z wiersza 63, których termin płatności przypada przed upływem jednego roku.

W wierszu 90 - wykazuje się udziały w obcych podmiotach zagranicznych w formie gotówki lub aportów rzeczowych, np. w postaci środków trwałych lub innych wartości wynikających z umowy spółki.

Uwaga. Wiersze od 92 do 100 wypełniają spółki (cywilne, prawa handlowego) i zagraniczne przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości.

W wierszu 92 - należy wykazać tylko kwotę kapitału zakładowego (akcyjnego) bez kapitału zapasowego i ewentualnie rezerwowego (podać kwotę figurującą w księgach w wysokości zgodnej z umową lub statutem spółki oraz wpisem do rejestru handlowego).

W wierszu 93 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału osób fizycznych krajowych.

W wierszu 94 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem państwowych osób prawnych, bez mienia Skarbu Państwa.

Przez państwowe osoby prawne (zobowiązane do sporządzania F-02) należy rozumieć przedsiębiorstwa państwowe, państwowe instytucje kultury i kinematografii, spółki prawa handlowego, w których wszystkie udziały stanowią mienie państwowe.

W wierszu 96 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem komunalnym wniesionym przez przedsiębiorstwa komunalne bądź spółki prawa handlowego z wyłącznym udziałem mienia komunalnego.

W wierszu 97 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału wniesionego przez jednostki samorządu terytorialnego.

W wierszu 98 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem spółek z kapitałem mieszanym (np. państwowym, komunalnym, zagranicznym, osób fizycznych) oraz innych osób prawnych, takich jak fundacje, stowarzyszenia. W wierszu tym nie należy wykazywać kwoty bezpośrednio zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 99 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 100 - należy wykazać kwotę zaangażowanego kapitału zagranicznego, zarówno osób prawnych jak i fizycznych.

Objaśnienia do poz. 5.3. działu 2. Rachunek wyników

Rachunek wyników po stronie kosztów należy wypełnić w zależności od stosowanego w jednostce gospodarczej wariantu sporządzania rachunku wyników.

Wariant I - porównawczy rachunek wyników - został oznaczony jedną gwiazdką co oznacza, że jednostka wypełnia wszystkie wiersze rachunku wyników oznaczone jedną gwiazdką i wszystkie wiersze nie oznaczone.

Wariant II - kalkulacyjny rachunek wyników - został oznaczony dwiema gwiazdkami, co oznacza, że jednostka wypełnia wszystkie wiersze oznaczone dwiema gwiazdkami i wszystkie wiersze nie oznaczone.

W wierszu 01 - wykazuje się ogół kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie sprawozdawczym.

W przypadku wariantu I będzie to suma wierszy 02+(+,-) 10+14+15+17, a w przypadku wariantu II suma wierszy 11+12+13+14+15+17.

W wierszu 02 - wykazuje się wysokość poniesionych w okresie sprawozdawczym kosztów według rodzajów, nie obciążających funduszów specjalnego przeznaczenia.

W wierszu 03 - wykazuje się amortyzację rzeczowego majątku trwałego (środków trwałych, w tym także inwestycji w obcych środkach trwałych, wyposażenia) oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W wierszu 04 - wykazuje się koszty zużycia materiałów pomniejszone o wartość podlegających wycenie przyjętych do magazynu lub sprzedanych odpadków użytkowych powstałych w toku produkcji.

W wierszu 05 - wykazuje się obróbkę obcą (w odniesieniu do produkcji budowlanej - podwykonawstwo), usługi transportowe, remontowe, bankowe (opłaty manipulacyjne), usługi łączności (pocztowe, telekomunikacyjne), informatyczne, wydawnicze, komunalne itp.

W wierszu 06 - wykazuje się wartość wynagrodzeń pieniężnych oraz wartość świadczeń w naturze (np. deputatów) bądź ich ekwiwalentów zaliczanych zgodnie z przepisami do wynagrodzeń (osobowych, bezosobowych, agencyjno-prowizyjnych, honorariów) pracowników i innych osób fizycznych.

Uwaga. Do wynagrodzeń nie zalicza się wypłat ze środków funduszów specjalnych oraz ze środków otrzymanych od innych podmiotów gospodarczych.

W wierszu 07 - wykazuje się wartość narzutów na wynagrodzenia obciążających zgodnie z przepisami pracodawcę, tj. składek z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz funduszu pracy, a także naliczonych w ciężar kosztów odpisów na zakładowe fundusze specjalne.

W wierszu 08 - wykazuje się koszty podróży służbowych krajowych i zagranicznych, jak np. diety, koszty noclegów lub ryczałty dobowe, koszty przejazdów, w tym zwroty kosztów użycia własnych pojazdów samochodowych itp.

W wierszu 09 - wykazuje się wartość pozostałych kosztów nie wykazanych w wierszach 03 do 08, w szczególności: podatki i opłaty obciążające koszty działalności (podatek od nieruchomości, podatki lokalne), ubezpieczenia majątkowe, wydatki na reprezentację i reklamę, a także ekwiwalenty na rzecz pracowników (pranie i reperację odzieży ochronnej i roboczej).

W wierszu 10 - wykazuje się zmianę stanu produktów gotowych, produkcji nie zakończonej i rozliczeń międzyokresowych kosztów w stosunku do stanu na początek roku; zmniejszenia (wielkość dodatnia), zwiększenia (wielkość ujemna). Zmianę stanu produktów odzwierciedla saldo konta 490 - "Rozlicznie kosztów".

W wierszu 11 - wykazuje się techniczny koszt wytworzenia sprzedanych wyrobów, robót i usług.

W wierszu 12 - wykazuje się poniesione koszty utrzymania zarządu jednostki, organizacji i obsługi produkcji oraz koszty sprzedaży produktów.

W wierszu 13 - wykazuje się koszty utrzymania sklepów i innych form działalności handlowej prowadzonej przez jednostkę gospodarczą.

W wierszu 14 - wykazuje się wartość sprzedanych towarów w cenie zakupu (nabycia). W wierszu tym należy wykazać również wartość przekazanych wyrobów do własnych sklepów lub zakładów usługowych.

W wierszu 15 - wykazuje się całość kosztów operacji finansowych, a w szczególności: wartość nabycia sprzedanych papierów wartościowych, odsetki od obligacji, odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek, dyskonto przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe.

W wierszu 16 - wykazuje się wartość odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek z wyjątkiem odsetek od kredytów i pożyczek inwestycyjnych za okres realizacji inwestycji, które zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych oraz odsetek od kredytów i pożyczek przeterminowanych, które obciążają straty nadzwyczajne.

W wierszu 17 - wykazuje się obciążenia przychodów ze sprzedaży, tj. podatek akcyzowy, ewentualnie podatek obrotowy i inne.

W wierszu 21 - wykazuje się wartość skutków zdarzeń losowych, np. powodzi, pożaru, z uwzględnieniem kosztów usuwania szkód.

W wierszu 25 - wykazuje się wysokość należnego budżetowi podatku dochodowego.

W wierszu 26 - wykazuje się inne obowiązkowe odpisy z zysku brutto roku bieżącego, np. z tytułu podatku od wzrostu wynagrodzeń, dywidendy płaconej przez przedsiębiorstwa państwowe od funduszu założycielskiego, odsetek od wniesionego przez Skarb Państwa kapitału w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa.

W wierszu 27 - wykazuje się zysk netto (po opodatkowaniu) stanowiący różnicę między zyskiem wykazanym w wierszu 23 a obowiązkowymi odpisami z zysku roku bieżącego wykazanymi w wierszu 24.

W wierszu 28 - wykazuje się wszystkie należne w danym roku sprawozdawczym przychody ze sprzedaży (choćby nie zostały do końca roku obrotowego zapłacone).

W wierszu 29 - wykazuje się przychody ze sprzedaży produktów, tj. własnej produkcji wyrobów gotowych, wykonanych usług, prac naukowo-badawczych, prac projektowych, geodezyjno-kartograficznych, zakończonych robót, w tym także budowlano-montażowych itp.

Uwaga. Nie uwzględnia się przychodów pobranych z góry, czyli przedpłat, które są zaliczone do przychodów przyszłych okresów.

W wierszu 31 - wykazuje się przychody ze sprzedaży na eksport, niezależnie od tego, czy sprzedaż nastąpiła bezpośrednio przez jednostkę gospodarczą, czy za pośrednictwem jednostki handlu zagranicznego.

W wierszu 34 - wykazuje się przychody ze sprzedaży towarów, tj. rzeczowych składników majątku nabytych w celu odsprzedaży. W wierszu tym należy wykazywać również przychody uzyskane ze sprzedaży wyrobów w sieci własnych sklepów.

W wierszu 36 - wykazuje się przychody z wniesionych przez jednostkę udziałów w innych podmiotach gospodarczych, np. otrzymana dywidenda z podziału zysku jednostki, w której jest się udziałowcem.

W wierszu 37 - wykazuje się odsetki od udzielonych kredytów i pożyczek.

W wierszu 38 - wykazuje się pozostałe przychody, uzyskane np. z tytułu dodatnich różnic kursowych na środkach pieniężnych lub rozrachunkach w walucie obcej, sprzedaży papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.), dyskonta przy zakupie weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, umów leasingowych (odsetki od kapitału i inne należności) oraz odsetek od środków ulokowanych na rachunkach bankowych.

W wierszu 39 - wykazuje się wynik na pozostałej sprzedaży, np. ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia, inwestycji nie zakończonych, materiałów, odpadków, odzysków z likwidacji środków trwałych i wyposażenia.

W wierszu 40 - wykazuje się przychody z tytułu dotacji (np. przedmiotowych), subwencji i innych wpływów o podobnym charakterze.

W wierszu 43 - wykazuje się odszkodowania związane ze zdarzeniami losowymi (pożar, powódź i inne klęski żywiołowe).

W wierszu 44 - wykazuje się pozostałe zyski nadzwyczajne wynikające z gospodarki jednostki, np. nadwyżki środków pieniężnych i rzeczowych składników majątkowych, nie zmniejszające kosztów.

W wierszu 46 - wykazuje się obowiązkowe odpisy zwiększające stratę, np. podatek od wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych, dywidenda obligatoryjna od funduszu założycielskiego, a także podatek dochodowy w przypadkach, jeżeli strata po potrąceniu kosztów i strat nie uznawanych dla celów podatkowych zmieni się w zysk.

W wierszu 47 - wykazuje się stratę netto stanowiącą stratę brutto (w. 45) powiększoną o obowiązkowe zwiększenie straty (w. 46).

Dane uzupełniające do poz. 5.3. działu 2

W wierszu 48 - wykazuje się uwzględnione w w. 04 koszty zużycia obcej energii elektrycznej, cieplnej itp. na potrzeby technologiczne, energetyczne i gospodarcze działalności eksploatacyjnej.

W wierszu 49 - wykazuje się uwzględnioną w w. 07 wartość odpisów - obciążających zgodnie z przepisami koszty jednostki - na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

W wierszu 50 - należy wykazać wysokość składek na ubezpieczenia społeczne łącznie ze składnikami na Fundusz Pracy.

W wierszu 51 - należy wykazać wysokość dochodu (zysku) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem korekt przychodów oraz wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

W wierszu 53 - należy wykazać wartość produktów wytworzonych nie zaliczonych do przychodów ze sprzedaży produktów, tj. przekazanych wyrobów do własnych sklepów lub zakładów usługowych, wykonanie świadczeń na rzecz funduszu świadczeń socjalnych, wykonanie i przekazanie wyrobów na rzecz inwestycji własnych, przekazanie rzeczowych składników majątku oraz nieodpłatne przekazywanie produktów (tj. wyrobów i usług) na potrzeby pracowników.

W wierszu 54 - należy wykazać nakłady inwestycyjne obejmujące:

- wartość robót budowlano-montażowych,

- wartość zakupów maszyn, urządzeń, środków transportowych, narzędzi i inwentarza,

- pozostałe nakłady: prace badawcze i projektowe, utrzymanie jednostek nadzoru inwestycyjnego, odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości, odsetki od kredytów i pożyczek za okres realizacji inwestycji i inne koszty dotyczące realizacji inwestycji.

Uwaga. Wartości nakładów inwestycyjnych należy wykazać bez zakupionych (przyjętych) używanych środków trwałych. Nie traktuje się jako używanych środków trwałych zakupionych (przejętych) środków trwałych pochodzących z importu (nie użytkowanych jeszcze przez krajowych właścicieli).

W wierszu 55 - należy wykazać nakłady związane z budownictwem inwestycyjnym zarówno dla inwestycji nowo rozpoczynanych, jak i kontynuowanych.

W wierszu 56 - wykazuje się liczbę osób (bez uczniów), będących w stanie ewidencyjnym w dniu 31 XII, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łącznie z pracującymi poza granicami kraju. Dane podaje się bez przeliczenia zatrudnionych na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy - pracownicy najemni,
2)
osoby wykonujące pracę nakładczą,
3)
agentów oraz osoby zatrudnione przez agentów,
4)
członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
5)
właścicieli i współwłaścicieli zakładów prowadzących działalność gospodarczą łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin.

W wierszu 57 - należy podać liczbę członków spółdzielni (stan w dniu 31 XII) zgodnie z rejestrem członków (art. 30 ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze - Dz. U. Nr 30, poz. 210 wraz z późniejszymi zmianami).