Obowiązki sprawozdawcze w zakresie działalności gospodarczej spółek handlowych, fundacji i osób fizycznych prowadzących księgi handlowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.11.31

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 1989 r.

ZARZĄDZENIE Nr 39
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 30 maja 1989 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności gospodarczej spółek handlowych, fundacji i osób fizycznych prowadzących księgi handlowe

(znak: RW-07-020-2/89)

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się obowiązek przekazywania danych liczbowych na formularzu oznaczonym symbolem NP-1 - sprawozdanie o działalności gospodarczej spółek handlowych, fundacji i osób fizycznych prowadzących księgi handlowe.
§  2.
1.
Obowiązek wprowadzony zarządzeniem mają następujące jednostki prowadzące działalność gospodarczą:
1)
spółki handlowe (bez udziału jednostek gospodarki uspołecznionej lub z udziałem mniejszym niż 50%),
2)
fundacje,
3)
osoby fizyczne zobowiązane do prowadzenia ksiąg handlowych.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy spółek z udziałem zagranicznym oraz prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej.
§  3.
Podmioty określone w § 2 sporządzają sprawozdania na formularzu NP-1 dwa razy w roku - za I półrocze i rok - i przekazują w terminach do dnia 15 lipca i 5 lutego każdego roku do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego według ich siedziby.
§  4.
1.
Wprowadzony zarządzeniem obowiązek sprawozdawczy wyczerpuje zakres zobowiązań podmiotów nim objętych na rzecz statystyki państwowej.
2.
Dodatkowe zobowiązania do przekazania danych liczbowych mogą dotyczyć badań jednorazowych oraz niektórych podmiotów wylosowanych do określonych badań statystycznych prowadzonych metodą reprezentacyjną.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od sprawozdań za I półrocze 1989 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

NP-1

sprawozdanie o działalności gospodarczej spółek handlowych, fundacji i osób fizycznych prowadzących księgi handlowe

grafika

Objaśnienia do formularza NP-1

Dział 1. Sprzedaż, koszty, wyniki finansowe

W wierszu 01 wykazuje się:

- sprzedaż wyrobów, robót i usług, na rynek krajowy i eksport,

- różnicę pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży sprzedanych towarów w przypadku działalności handlowej i gastronomicznej oraz odsprzedaży materiałów.

Wartość sprzedaży należy podać w bieżących cenach realizacji obowiązujących w okresie sprawozdawczym.

Przez ceny realizacji należy rozumieć ceny faktycznie uzyskane w transakcjach z bezpośrednimi odbiorcami za wykonane dostawy czy usługi.

Mogą to być np. ceny zbytu, hurtowe, detaliczne, transakcyjne (w przypadku eksportu przeliczone z walut obcych na złote według kursów walut obowiązujących w dniu realizacji transakcji), uwzględniające dopłaty, opusty, bonifikaty przewidziane w warunkach umowy na dostawę lub usługę.

W wierszu 02 wykazuje się:

- koszt własny produkcji i sprzedaży wyrobów, robót i usług materialnych i niematerialnych (np. wynagrodzenia, podatek od wynagrodzeń, ubezpieczenia społeczne i inne).

W wierszu 03 wykazuje się poniesione koszty materialne, tj. zużycie przedmiotów majątkowych, zużycie materiałów i energii, obce usługi transportowe i remontowe oraz inne obce usługi o charakterze materialnym.

W wierszu 06 wykazuje się podatek dochodowy, obrotowy oraz podatek od wynagrodzeń, nieruchomości i inne (np. lokalne), oraz opłaty skarbowe i wypłaty na fundusz gminny i miejski.

W wierszu 13 wykazuje się wartość eksportu ogółem, wyrobów, robót i usług.

W wierszu 15 wykazuje się łączną wartość usług świadczonych odpłatnie ludności i jednostkom gospodarki uspołecznionej.

Nie należy wykazywać:

- usług produkcyjnych i kooperacyjnych tzw. czynności wykonywanych w ramach współpracy produkcyjnej,

- czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów, półfabrykatów, elementów, części z materiałów powierzonych i własnych na zamówienia pozarolniczych jednostek gospodarki nieuspołecznionej i przeznaczonych dla celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży.

W wierszu 16 wykazuje się wartość usług opłacanych bezpośrednio ze środków pieniężnych ludności (osób fizycznych) oraz gospodarstw domowych, jednostek gospodarki nieuspołecznionej (indywidualnych gospodarstw rolnych, ogrodniczych, prywatnych zakładów wytwórczych, handlowych i usługowych, zagranicznych przedsiębiorstw drobnej wytwórczości), organizacji wyznaniowych i zakonnych, placówek państw obcych i szkolnych komitetów rodzicielskich.

W wierszu 17 wykazuje się wartość importu towarów, robót i usług. W przypadku opłaty w dewizach należy ją przeliczyć z walut obcych na złote według kursów obowiązujących w dniu realizacji transakcji.

Dział 2. Pracujący i wynagrodzenia

W wierszu 01 (rubr. 1 i 2) należy podać liczbę zatrudnionych pracowników, z którymi zawarto umowę o pracę, przy czym w rubr. 1 liczbę osób bez przeliczenia na pełne etaty, a w rubr. 2 po przeliczeniu na pełne etaty.

W liczbie zatrudnionych nie należy ujmować m.in.: osób korzystających z urlopów wychowawczych i osób korzystających z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej dwóch miesięcy.

Przeciętną liczbę zatrudnionych oblicza się w następujący sposób: dodaje się liczbę zatrudnionych według stanu na koniec każdego miesiąca, a otrzymaną sumę dzieli się przez:

- 6 w celu obliczenia przeciętnego zatrudnienia w I półroczu,

- 12 w roku.

W rubr. 3 należy wykazać wydatki na wynagrodzenia pracowników najemnych, dodatki stałe i przejściowe, premie i nagrody, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenia za czas urlopów, zasiłki chorobowe, świadczenia deputatowe itp.

Nie zalicza się do wynagrodzeń świadczeń finansowanych przez ZUS (z wyjątkiem zasiłku chorobowego), świadczeń rzeczowych np. w postaci odzieży ochronnej, wartości posiłków regeneracyjnych itp.

Dział 3. Struktura sprzedaży

Z wiersza 01 Działu 1 należy w wierszu 01 Działu 3 podać wartość sprzedanych (zarówno na rynek krajowy jak i na eksport) wyrobów gotowych oraz wartość usług przemysłowych pochodzących z własnej produkcji.

W wierszach 02 do 04 należy wyodrębnić szczegółowe dane dla podanej listy wyrobów i określonych jednostek miary:

symbol SWWjednostka miary
1.Systemy minikomputerowe i mikrokomputerowe092tys. zł
2.Wyroby z betonu145tona
3.Stolarka budowlana otworowa1733m2
4.Wyroby dziewiarskie201tys. szt
5.Wyroby pończosznicze2019tys. par
6.Okrycia z tkanin2112tys. szt
7.Ubiory z tkanin2113tys. szt
8.Obuwie ogółem (z wyjątkiem gumowego)222tys. par
9.Odzież futrzarska2233tys. szt
10.Meble174tys. zł

W wierszu 05 należy wykazać roboty budowlano-montażowe, prace instalacyjne, geodezyjne, geologiczne, projektowania oraz usługi remontowo-budowlane i instalacyjne.

Dział 4. Środki trwałe, inwestycje, zapasy

W wierszu 01 należy podać wartość brutto środków trwałych (budynki i budowle, maszyny i urządzenia techniczne, środki transportowe, narzędzia, przyrządy i ruchomości) w wartości początkowej (bez potrącenia umorzeń).

W wierszu 03 należy podać nakłady inwestycyjne poniesione od początku roku do końca okresu sprawozdawczego, zarówno polegające na budownictwie inwestycyjnym, jak i zakupy gotowych dóbr nie związanych z budownictwem inwestycyjnym, tj.:

- roboty budowlano-montażowe wykonane zarówno systemem zleconym jak i gospodarczym,

- zakupy maszyn, urządzeń, środków transportowych, narzędzi i inwentarza zarówno z produkcji krajowej, jak i z importu z I i II obszaru płatniczego. (Do nakładów na zakupy z importu należy zaliczyć wartość wszystkich nowych zakupów inwestycyjnych pochodzących z zagranicy niezależnie od tego jakimi środkami finansowymi inwestor płacił za ten zakup, zapłacone w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursów walut obcych obowiązujących w dniu realizacji transakcji,

- pozostałe nakłady, do których zalicza się prace budowlane i projektowe, szkolenie i przyuczenie kadr zawodowych do przyszłej eksploatacji nowo uruchomionych zakładów itp.

W wierszu 04 z wiersza 03 wydzielić wartość zakupów inwestycyjnych, maszyn, urządzeń, środków transportowych itp. produkcji krajowej i z importu, zarówno z I jak i II obszaru płatniczego.

W wierszach 07, 08, 09 dotyczących wartości kosztorysowej realizowanych zadań, nakładów inwestycyjnych poniesionych od początku realizacji z wydzieleniem zadań (części zadań) przekazanych do użytku, należy podawać tylko dane dotyczące budownictwa inwestycyjnego.

Jako wartość kosztorysową zadań polegających na budownictwie inwestycyjnym realizowanych w okresie sprawozdawczym podaje się wartość uwzględniającą wszystkie zmiany dokonane w okresie sprawozdawczym. Ponadto ta część wartości kosztorysowej, która pozostała do wykonania po okresie sprawozdawczym (zaangażowanie) powinna być przeliczona i podana w cenach okresu badanego.

W każdym przypadku, gdy wyżej jest mowa o podaniu wartości kosztorysowej zadań inwestycyjnych, należy przez to rozumieć wartość kosztorysową wszystkich zadań realizowanych w okresie sprawozdawczym, zadań wstrzymanych w okresie sprawozdawczym lub przed tym okresem oraz zadań przekazanych do użytku w okresie sprawozdawczym, na które w tym okresie nie poniesiono nakładów.

Jako wartość kosztorysową zadań realizowanych w okresie sprawozdawczym należy podać całą wartość kosztorysową zadań niezależnie od oddania części zadań do użytku przed okresem sprawozdawczym.

W podanej wartości kosztorysowej nie należy ujmować wartości środków przekazanych (lub przewidzianych do przekazania) do realizacji innym inwestorom tytułem udziału ich w kosztach inwestycji.

W wierszu 10 należy podać zapasy ogółem, tj.:

- wartość zapasów materiałów i przedmiotów nietrwałych znajdujących się na składzie i w drodze (zgłoszonych, a nie odebranych),

- wartość produktów gotowych, produkcji nie zakończonej (produkcji w toku, robót i usług w toku itp.), rozliczeń międzyokresowych.

Wartość zapasów należy podać według cen zakupu lub kosztu wytwarzania.