Obowiązki sprawozdawcze w zakresie czasu i zmianowości pracy oraz strajków.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.30.70

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 71
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 26 października 1989 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie czasu i zmianowości pracy oraz strajków

(znak: PD-3-207-1)

Na podstawie art. 16 ust. 2 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (tekst jednolity Dz.U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
Znosi się obowiązek sporządzania i przekazywania danych statystycznych na dotychczas obowiązujących formularzach:
1)
Z-14 - kwartalne sprawozdanie o wykorzystaniu czasu pracy robotników grupy wytwórczej,
2)
Statystyczna Karta Strajku.
§  2. 1
W zakresie czasu i zmianowości pracy oraz strajków ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych w formie:
1)
sprawozdania statystycznego na formularzu oznaczonym symbolem Z-13 - sprawozdanie o zmianowości pracy, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
2)
Karty Statystycznej Strajku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  3. 2
Obowiązek określony w § 2 mają:
1)
w zakresie sprawozdania statystycznego na formularzu Z-13 - osoby prawne i samodzielnie bilansujące jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej zaliczone według obowiązującej Klasyfikacji Gospodarki Narodowej do działów: "Przemysł" branże 011-289 i "Budownictwo" gałęzie 31, 32, 34 i 38 zatrudniające robotników bezpośrednio produkcyjnych w przemyśle i robotników produkcji podstawowej w budownictwie, zatrudniające powyżej 50 pracowników i zobowiązane do sporządzania za wrzesień sprawozdania na formularzu DG-1
2)
w zakresie Karty Statystycznej Strajku - osoby prawne i samodzielnie bilansujące jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, w przypadku wystąpienia strajku.
§  4. 3
1.
Sprawozdanie statystyczne na formularzu Z-13 sporządza się według stanu w środę trzeciego tygodnia października każdego roku i przekazuje się w terminie do dnia 25 października każdego roku.
2.
Kartę Statystyczną Strajku przekazuje się w ciągu 3 dni po zakończeniu strajku.
§  5.
Sprawozdania i kartę statystyczną wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany.
§  6.
Przy sporządzaniu sprawozdań i karty statystycznej stosuje się zeszyt metodyczny statystyki pracy, wynagrodzeń i świadczeń społecznych, wydany przez Główny Urząd Statystyczny w 1986 r.
§  7.
Po przekazaniu danych statystycznych z roku 1989 tracą moc:
1)
zarządzenie nr 80 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 27 października 1988 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie wykorzystania czasu pracy robotników grupy wytwórczej (Dz. Urz. GUS Nr 14, poz. 70),
2)
zarządzenie nr 105 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 30 grudnia 1988 r. w sprawie obowiązku wypełniania Statystycznej Karty Strajku (Dz. Urz. GUS Nr 17, poz. 93).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od danych od dnia 1 stycznia 1990 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 4

Z-13

Sprawozdanie o zmianowości pracy w dniu.... października 199... r.

grafika

Objaśnienia do formularza Z-13

1.
Dane o zatrudnieniu podaje się w osobach fizycznych, bez przeliczania zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin na pełnozatrudnionych.
2.
W liczbie zatrudnionych należy ująć również:
1)
zatrudnionych okresowo (sezonowo) członków zorganizowanych grup roboczych tj.: członków Ochotniczych Hufców Pracy (z wyjątkiem OHP odbywających naukę zawodu, którzy zaliczani są do uczniów), a także żołnierzy i skazanych, junaków straży przemysłowej i pożarnej oraz osoby odbywające w zakładach pracy zastępczą służbę poborowych,
2)
zatrudnionych w działalności finansowanej z zakładowego funduszu socjalnego.
3.
Jako pierwszą zmianę (wiersz 02) należy traktować zmianę ranną.
4.
Normatywna obsada bezpośrednio produkcyjnych stanowisk pracy (wiersz 06) nie może być mniejsza niż zatrudnienie robotników bezpośrednio produkcyjnych na zmianie, dla której wykazano najwyższe zatrudnienie robotników.
5.
Jeżeli w dniu określonym na formularzu praca z różnych przyczyn nie była wykonywana (np. remont, wyłączenie energii elektrycznej) lub nastąpiły zakłócenia w normalnym toku pracy (np. awarie urządzeń, zdarzenia losowe) należy podać dane o zmianowości z najbliższego dnia przed ustaloną datą badania lub po tym terminie.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 5

KARTA STATYSTYCZNA STRAJKU

grafika

OBJAŚNIENIA

do sporządzania Karty Statystycznej Strajku

1. Kartę Statystyczną Strajku sporządza się oddzielnie dla każdego strajku trwającego co najmniej 1 godzinę. W pozycji oznaczonej symbolem 0 kolejność strajków należy liczyć począwszy od 1 stycznia 1989 r., przy czym w latach następnych zachowuje się ciągłość numeracji.

2. Przez strajk rozumie się czasowy przestój w pracy, spowodowany świadomie przez grupę pracowników z zamiarem wymuszenia żądania, przeciwstawienia się określonemu żądaniu względnie wyrażający protest (skargę).

3. Zawieszenie strajku traktuje się jako jego zakończenie. W przypadku wznowienia strajku zawieszonego wypełnia się Kartę Statystyczną Strajku ponownie, z kolejnym numerem strajku.

4. Kartę Statystyczną Strajku należy wysłać do właściwego dla siedziby zarządu jednostki sprawozdawczej - wojewódzkiego urzędu statystycznego, w terminie do trzech dni po zakończeniu strajku.

5. Formularze Karty Statystycznej Strajku są dostępne w wojewódzkich urzędach statystycznych i ich oddziałach terenowych.

6. W Karcie Statystycznej Strajku pozycje oznaczone numerami 1, 2, 4 i 7a wypełnia się przez zamieszczenie w odpowiednich kwadracikach znaku "x"; w pozycjach oznaczonych numerami 3, 5 i 6 wpisuje się dane liczbowe, a pozycje oznaczone numerami 7 i 8 wypełnia się wpisując odpowiednią treść według przewidzianej tematyki.

7. W pozycji 1 symbol 11 podaje się informację o strajkach podjętych w trybie przewidzianym w ustawie o związkach zawodowych. Wszelkie inne strajki określa się jako nielegalne. Informacje o tych strajkach podaje się w odpowiednim kwadraciku oznaczonym symbolem 12 lub 13.

8. Pozycję 2 wypełnia się zgodnie z proklamacją strajku, przy czym strajk ostrzegawczy nie może trwać dłużej niż 2 godziny.

9. Jako czas trwania strajku należy rozumieć okres (w godzinach lub dniach kalendarzowych) od chwili rozpoczęcia strajku do jego zakończenia lub zawieszenia.

W pozycji 3, symbol 31 - w zależności od czasu trwania strajku - należy wpisać liczbę godzin strajku, jeżeli trwał mniej niż 24 godziny, natomiast pod symbolem 32 należy wpisać liczbę dni strajku, przy czym 12 godzin i więcej każdej następnej doby należy zaliczyć jako dzień strajku. Na przykład: jeżeli strajk trwał 1 dobę i 12 godzin, to w kwadraciku o symbolu 32 należy wpisać 2 (dni), jeśli 1 dobę i mniej niż 12 godzin, należy w kwadraciku o symbolu 32 wpisać 1 (jeden dzień).

10. W pozycji 4 - w przypadku gdy strajk był spowodowany kilkoma przyczynami równocześnie - należy wpisać znak "x" w odpowiednich kwadracikach i podkreślić treść głównej przyczyny (podaną obok kwadracików). Przy wystąpieniu cechy o symbolu 44 (inne) należy podać krótką informację o przyczynie.

11. W pozycji 5 należy podać ewidencyjny stan zatrudnienia w dniu rozpoczęcia strajku (w osobach, bez przeliczania na pełne etaty), ustalony zgodnie z zasadami zawartymi w Zeszycie Metodycznym GUS nr 64 z 1986 r. pn. "Zasady metodyczne statystyki pracy, wynagrodzeń i świadczeń społecznych". Do osób uczestniczących w strajku należy zaliczyć każdego pracownika biorącego udział w strajku, bez względu na to jak długo strajkował. Jeżeli pracownik strajkował przez pewien czas, później podjął pracę (przerwał strajk), a następnie ponownie wziął udział w tym samym strajku, wówczas tego pracownika należy liczyć jako jedną osobę uczestniczącą w danym strajku.

12. W pozycji 7 należy kolejno wymienić główne postulaty wysunięte przez grupę pracowników strajkujących, a w pozycji 7a należy podać stopień realizacji tych postulatów uzgodniony w toku prowadzonych negocjacji.

13. W pozycji 8 należy wpisać kolejne symbole postulatów wymienionych w pozycji 7 (nie powtarzając ich treści) i podać krótką informację o przewidywanym sposobie ich realizacji.

1 § 2 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 maja 1991 r. w sprawie statystycznego badania czasu pracy robotników grupy wytwórczej (Dz.Urz.GUS.91.6.46) z dniem 1 stycznia 1991 r.
2 § 3:

- zmieniony przez § 4 pkt 2 zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 maja 1991 r. w sprawie statystycznego badania czasu pracy robotników grupy wytwórczej (Dz.Urz.GUS.91.6.46) z dniem 1 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 34 z dnia 15 października 1991 r. (Dz.Urz.GUS.91.12.96) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1991 r.

3 § 4 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 3 zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 maja 1991 r. w sprawie statystycznego badania czasu pracy robotników grupy wytwórczej (Dz.Urz.GUS.91.6.46) z dniem 1 stycznia 1991 r.
4 Załącznik nr 1 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 4 zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 maja 1991 r. w sprawie statystycznego badania czasu pracy robotników grupy wytwórczej (Dz.Urz.GUS.91.6.46) z dniem 1 stycznia 1991 r.
5 Załącznik nr 2 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 4 zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 maja 1991 r. w sprawie statystycznego badania czasu pracy robotników grupy wytwórczej (Dz.Urz.GUS.91.6.46) z dniem 1 stycznia 1991 r.