Obowiązki sprawozdawcze gmin o ich działalności.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.13.103

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 36
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 22 października 1991 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych gmin o ich działalności

(znak: BS-6-020-2)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 06.4.05 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995 stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się zakres informacji stanowiący przedmiot badań statystycznych statystyki państwowej związanych z działalnością gmin określony na formularzu sprawozdawczym oznaczonym symbolem SG-01 - statystyka gminy, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa w § 1, jest wykonywany poprzez wypełnienie formularza SG-01 i przekazanie go do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego ma siedzibę gmina - w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.
§  3.
Niezależnie od ustaleń § 1 gmina sporządza i przekazuje dane statystyczne w zakresie wykonania budżetu i zadań zleconych gminom wynikające z Prawa budżetowego oraz inne dane na zasadach i w trybie określonym w zarządzeniach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego adresowane do osób prawnych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy danych statystycznych począwszy od 1991 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

SG-01

Statystyka gminy za rok 199...

grafika

Dział 1 wypełnia się przyjmując objaśnienia zawarte w zarządzeniu nr 75 Prezesa GUS z dnia 4 listopada 1989 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie rolnictwa.

Objaśnienia do działu 2

1.
Gminy nie ujmują w punkcie C i D sprawozdania prac wykonanych przez nadleśnictwa Lasów Państwowych i parki narodowe, państwowe przedsiębiorstwa (gospodarstwa) rolne, rejony dróg publicznych, dyrekcje Kolei Państwowych, zespoły elektrociepłowni, zespoły elektrowni, elektrownie, zakłady energetyczne, kopalnie, huty i zakłady przemysłowe. Wyżej wymienione jednostki sporządzają sprawozdania we własnym zakresie (na formularzu L-02).
2.
W wierszach 1 i 2 punktu C sprawozdania należy wykazać dane dotyczące sadzenia drzew i krzewów w zadrzewieniach, bez nasadzeń materiału szkółkarskiego w szkółkach; w wierszach 3-5 należy podać dane dotyczące wyłącznie szkółek zadrzewieniowych, tj. produkujących materiał do nasadzeń poza terenami zieleni miejskiej, lasami i sadami.
3.
Dane w punkcie D należy określić szacunkowo. Metody szacunku są określone w "Zasadach metodycznych statystyki leśnictwa" (Dz. Urz. GUS z 1990 r. Nr 5, poz. 15).

Objaśnienia do działu 3

1.
Przed przystąpieniem do wypełnienia działu 3 należy zapoznać się z treścią:
a)
ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 11, poz. 79),
b)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 20, poz. 149 z późniejszymi zmianami).
2.
Punkt A sprawozdania należy sporządzić w oparciu o prowadzony rejestr gruntów rolnych i leśnych wyłączonych w roku sprawozdawczym z produkcji na cele nierolnicze i nieleśne.
3.
Punkt B należy wypełnić na podstawie wpisów dokonanych w rejestrze gruntów podlegających rekultywacji i zagospodarowaniu. Przynależność jednostek prowadzących przedmiotową działalność do wyodrębnionych gałęzi przemysłu należy określić w oparciu o obowiązującą Klasyfikację Gospodarki Narodowej (w powiązaniu z Europejską Klasyfikacją Działalności - Dz. Urz. GUS z 1990 r. Nr 11, poz. 17). Do gruntów zdewastowanych i zdegradowanych należy zaliczyć potorfia nie należy zaś włączać odłogów.
4.
W punkcie C należy podać wymierzone kwoty na Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych zgodnie z regulacją i systematyką przyjętą w ustawodawstwie dotyczącym ochrony gruntów leśnych.

SG-01

Statystyka gminy za rok ...

grafika

Objaśnienia do działu 1

W punkcie A jednostka podaje dane o własnych zasobach mieszkaniowych (tj. o liczbie mieszkań, liczbie izb i powierzchni użytkowej), pozostających w jej administracji łącznie z własnymi zasobami zleconymi w administrację innej jednostce - jeżeli fakt taki występuje:

W wierszu 4 punktu A podaje się dane o mieszkaniach użytkowanych przez osoby fizyczne na prawach własności, tj. o mieszkaniach wykupionych w budynkach komunalnych.

W punkcie B należy podać dane o mieszkaniach uzyskanych do rozdziału - w zasobach oddanych do użytku w roku, za który składane jest sprawozdanie, jak i w zasobach uprzednio użytkowanych (wiersz 2).

W punkcie E należy podać:

- w wierszu 1 - liczbę budynków, w których zakończono remonty kapitalne oraz ogólną liczbę mieszkań znajdujących się w tych budynkach,

- w wierszu 2 - liczbę budynków, w których do końca roku, za który składane jest sprawozdanie, remonty kapitalne nie zostały zakończone oraz liczbę mieszkań znajdujących się w tych budynkach,

- w wierszach 3-9 - liczbę budynków i mieszkań, do których w ramach remontu kapitalnego lub robót modernizacyjnych doprowadzono instalacje, których wcześniej te budynki nie posiadały.

Pod pojęciem "remont kapitalny budynku" - rozumie się roboty remontowe mające na celu przywrócenie budynkowi (mieszkaniom) pierwotnej lub prawie pierwotnej wartości technicznej i użytkowej.

Za remont kapitalny budynku mieszkalnego uważa się remont budynku, w którym co najmniej 60% podstawowych elementów budowlanych i instalacyjnych zostało poddanych naprawom głównym bądź wymianom.

Przez naprawę główną rozumie się gruntowny remont obejmujący co najmniej 50% stanu fizycznego poszczególnego elementu budynku lub instalacji.

Do podstawowych elementów budowlanych zalicza się: fundamenty, ściany konstrukcyjne, konstrukcje i pokrycie dachu, schody, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, stolarkę otworową, podłogi i piece grzewcze.

Do instalacji w budynkach zalicza się instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu sieciowego, elektryczną i dźwigową.

Pojęcia i definicje, którymi należy się kierować przy sporządzaniu działu 1 są zawarte w Dz. Urz. GUS Nr 6 z dnia 2 kwietnia 1990 r., poz. 19.

Objaśnienia do działu 2

Dział 2 sprawozdania należy wypełnić dla następujących urządzeń:

1)
urządzeń własnych, tj. kanalizacji zbiorczej oraz urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę (nie przejętych przez wojewódzkie zakłady usług wodnych);
2)
urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych będących własnością spółek wodnych, komitetów budowy itp. - pod warunkiem, że:
a)
długość sieci wodociągowej lub sieci kanalizacyjnej na ścieki gospodarcze lub wody opadowe (bez przyłączy prowadzących do budynków i innych obiektów) wynosi co najmniej 250 m,
b)
sieć ta obsługuje w sposób stały co najmniej:

– 5 budynków mieszkalnych (mieszkalno-inwentarskich)

– albo 2 zdroje uliczno-wodociągowe, z których korzysta ludność dla potrzeb gospodarstw domowych.

Jednostka, która administruje urządzeniami wodociągowymi (kanalizacyjnymi) zarówno na terenie miasta, jak i wsi podaje w wierszu 1 dane dotyczące wsi, a w wierszu 2 dane dla miasta, według następujących zasad:

- w rubr. 1 - długość sieci wodociągowej - bez przyłączy do budynków i zdrojów podwórzowych; długość tej sieci należy liczyć od ujęcia wody do ostatniego połączenia do budynku lub zdroju podwórzowego,

- w rubr. 2 - liczbę przyłączonych do sieci budynków mieszkalnych oraz budynków, których mieszkańcy korzystają ze zdrojów podwórzowych,

- w rubr. 4 - liczbę zdrojów ulicznych; zdrój jest to urządzenie zainstalowane na sieci wodociągowej, służące do zaopatrywania ludności w wodę; w wierszu tym nie należy podawać hydrantów ppoż., studni publicznych i zdrojów podwórzowych,

- w rubr. 5 - ilość wody dostarczonej gospodarstwom domowym, zbiorowym i indywidualnym gospodarstwom rolnym - odpłatnie i nieodpłatnie. Ilość wody pobranej - w przypadku braku wodomierzy - ustala się na podstawie miesięcznych norm zużycia wody ogłoszonych w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 1989 r. Nr 1, poz. 3,

- w rubr. 6 - długość sieci kanalizacyjnej; sieć kanalizacyjna sanitarna; są to kanały kryte, konstrukcyjnie przeznaczone do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych,

- w rubr. 7 - liczbę przyłączonych budynków mieszkalnych i zbiorowego zamieszkania do sieci kanalizacyjnej wykazanej w rubr. 6.

W informacjach dodatkowych podać:

- w wierszu 1 - długość przyłączy wodociągowych, tj. przewodów łączących budynki lub inne obiekty (np. zdroje podwórzowe) z siecią wodociągową,

- w wierszu 2 - długość przykanalików; są to przewody odprowadzające ścieki z budynków mieszkalnych i innych obiektów (wpustów podwórzowych) do sieci kanalizacyjnej.

Objaśnienia do działu 3

1.
W rubr. 2 należy podać liczbę mieszkań jaką przewiduje się wybudować na przekazanych gruntach.
2.
W rubr. 3 należy podać powierzchnię gruntów uzbrojonych i nie uzbrojonych, które stanowią zasób gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe.

Przez grunty uzbrojone należy rozumieć tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, do których prowadzi droga dojazdowa oraz istnieje możliwość korzystania z energii elektrycznej i wody.

SG-01

Statystyka gminy za rok...

grafika