Obowiązek sprawozdawczego przekazywania miesięcznych informacji o działalności gospodarczej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.16.111

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 42
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 31 października 1991 r.
w sprawie obowiązku sprawozdawczego przekazywania miesięcznych informacji o działalności gospodarczej

(znak: PP-5-020-3)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematami: 05.2.01, 05.3.01, 05.3.02, 05.4.01, 05.4.02, 05.5.01, 05.6.01, 05.7.01, 05.7.04, 05.7.05, 05.7.06, 05.8.01, 05.8.02, 05.9.01. 06.1.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r., zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Poczynając od danych statystycznych za okres od dnia 1 stycznia 1992 r. wprowadza się obowiązek sprawozdawczy przekazywania, według ujednoliconych zasad, miesięcznej informacji o wszelkich rodzajach działalności gospodarczej na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
DG-1 - meldunek o działalności gospodarczej (z wyłączeniem transportu), według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
DG-1t - meldunek o działalności gospodarczej transportu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy działalności z zakresu: rolnictwa (bez obsługi remontowej i konserwacyjnej maszyn i urządzeń rolniczych i pozostałej produkcji w rolnictwie), nauki i rozwoju techniki, oświaty i wychowania, teatrów, oper, operetek, filharmonii, orkiestr, chórów, kapel, zespołów pieśni i tańca, studiów choreograficznych i baletowych, zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, finansów i ubezpieczeń (bez loterii i gier liczbowych).
§  2.
1.
Obowiązek przekazywania informacji mają osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek wchodzących w skład osób prawnych, jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych) oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą:
1)
w których liczba pracujących przekracza 50 osób, w prowadzą działalność w zakresie przemysłu i budownictwa oraz w których liczba pracujących przekracza 20 osób, a prowadzą działalność gospodarczą innego rodzaju,
2)
wylosowane do badań metodą reprezentacyjną, w których liczba pracujących jest większa niż 5 osób i nie większa niż określona w pkt. 1; zawiadomienie o wylosowaniu do badania przekazuje wojewódzki urząd statystyczny. Wylosowane podmioty sporządzają wyłącznie dział 1 sprawozdania.
2.
Kryterium ustalania obowiązków podmiotów, o których mowa w ust. 1, jest liczba pracujących według stanu w dniu 30 listopada poprzedniego roku, a zmiana tej liczby w ciągu roku, którego dotyczą dane sprawozdawcze na większą lub mniejszą nie powoduje zmiany zakresu obowiązków ustalonych na ten rok. Obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.
3.
Przedsiębiorstwa portowe zaliczone do branży "Porty morskie handlowe" i Polska Żegluga Bałtycka przekazują dodatkowo co miesiąc dane o przeładunkach w morskich portach handlowych, a przedsiębiorstwo "Telekomunikacja Polska S.A." - dane o przyroście liczby abonentów telefonicznych, teleksowych i telefaksowych w formie uzgodnionej z Głównym Urzędem Statystycznym.
§  3.
1.
Podmioty zobowiązane składają meldunki DG-1 i DG-1t w terminie do 5 dnia roboczego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, do wojewódzkiego urzędu statystycznego, województwa, na terenie którego mają siedzibę.
2.
Przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" przekazuje meldunek DG-1t do 6 dnia roboczego do Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
1.
Przy sporządzaniu działu 2 sprawozdania DG-1 stosuje się Wykaz Wyrobów Przemysłowych, wydany odrębnie oraz Listę wyrobów i towarów do badania stanu zapasów, stanowiącą załącznik nr 3 do zarządzenia, oparte na Systematycznym Wykazie Wyrobów.
2.
Wojewódzkie urzędy statystyczne dla ułatwienia wykonania obowiązków sprawozdawczych wprowadzonych zarządzeniem przekażą podmiotom zobowiązanym wykaz, o którym mowa w ust. 1 lub wyciąg z tego wykazu.
§  5.
Po przekazaniu sprawozdani z danymi za rok 1991 tracą moc:
1)
zarządzenie nr 66 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 1990 r. w sprawie ustalenia jednolitych zasad zbierania podstawowych danych statystycznych o pozarolniczej działalności gospodarczej i związanych z nimi obowiązków sprawozdawczych (Dz. Urz. GUS Nr 25, poz. 125),
2)
zarządzenie nr 1 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 stycznia 1991 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia jednolitych zasad zbierania podstawowych danych statystycznych o pozarolniczej działalności gospodarczej i związanych z nimi obowiązków sprawozdawczych (Dz. Urz. GUS Nr 2, poz. 11).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

DG-1

Meldunek o działalności gospodarczej

za miesiąc ....... 199... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

DG-1t

Meldunek o działalności gospodarczej transportu

za miesiąc ...... 199... r.

grafika

Objaśnienia

do sporządzania miesięcznego meldunku DG-1 i DG-1t

Sprawozdawczość meldunkowa na formularzach DG-1 i DG-1t ma charakter danych wstępnych. Dane wykazywane w sprawozdaniach powinny być zgodne z ewidencją prowadzoną stosownie do wymagań zasad rachunkowości lub dla własnych potrzeb. W przypadku braku ewidencji dopuszcza się wykazywanie danych szacunkowych.

W przypadku konieczności skorygowania danych wykazanych w poprzednich okresach, korekty te uwzględnia się w rubryce "od początku roku" w najbliższym sprawozdaniu po stwierdzeniu nieprawidłowości.

W sprawozdaniach za styczeń nie należy wypełniać rubryki "od początku roku do końca miesiąca sprawozdawczego" (w sprawozdaniu DG-1 w dziale 1 rubryki 2 i w dziale 2 rubryki 4 oraz w sprawozdaniu DG-1t w dziale 1 i 2 rubryki 2).

DG-1 Meldunek o działalności gospodarczej

Dział 1. Podstawowe dane o działalności gospodarczej

W wierszu 01 wykazuje się otrzymane i należne kwoty za sprzedane - na zewnątrz przedsiębiorstwa - wyroby i usługi (tj. własnej produkcji wyroby gotowe, roboty budowlano-montażowe, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, dzierżawę taboru itp.) wynikające z przemnożenia ilości sprzedanych wyrobów i usług przez jednostkową cenę sprzedaży, skorygowaną o należne dopłaty, udzielone rabaty, bonifikaty, opusty lub umowne kwoty należne z tytułu sprzedaży wyrobów i usług.

W przypadku zawarcia umowy na warunkach zlecenia w wierszu 01 należy wykazać zryczałtowaną odpłatność agenta, natomiast w przypadku zawarcia umowy agencyjnej - pełne przychody agenta.

W wierszu 01 nie należy wykazywać przychodów ze sprzedaży towarów.

Do przychodów zalicza się należne ze sprzedaży kwoty niezależnie od tego czy zostały zapłacone.

Dane wykazane w wierszu 01 sprawozdania DG-1 powinny być sumą danych wykazanych w wierszu 02 dz. 1 sprawozdania F-01 za miesiąc poprzedni i danych z wiersza 01 rubr. 1 sprawozdania DG-1.

Wiersz 02 wypełniają tylko jednostki zaliczone do działu gospodarki narodowej Budownictwo.

Wykazuje się w nim wydzieloną z wiersza 01 wartość sprzedaży robót budowlano-montażowych, tj. wykonanych w kraju siłami własnymi na rzecz zleceniodawców robót inwestycyjnych, remontowych i robót o charakterze eksploatacyjnym.

Roboty inwestycyjne obejmują:

1)
roboty budowlane polegające na budowie (wznoszeniu), rozbudowie, przebudowie, odbudowie budynków, budowli, części budowlanej kotłów, maszyn i urządzeń technicznych, linii i sieci elektroenergetycznych, elektrotrakcyjnych i telekomunikacyjnych wraz z robotami wykończeniowymi i montażem wewnętrznych instalacji oraz konstrukcji metalowych tych obiektów,
2)
przygotowanie i zagospodarowanie terenu,
3)
budowę i rozbiórkę tymczasowych obiektów dla potrzeb budowy, których koszt - zgodnie z ogólnymi warunkami umowy - pokrywa zamawiający,
4)
roboty geologiczno-inżynierskie i hydrogeologiczne (wiertnicze),
5)
montaż maszyn i urządzeń trwale umiejscowionych,
6)
roboty remontowe, których efektem jest rozbudowa lub zmiana charakteru (przeznaczenia) modernizowanego obiektu albo wyraźne zwiększenie jego pierwotnej wartości użytkowej; o zaliczeniu tych robót do inwestycji decydują kryteria rzeczowe (techniczne), a nie finansowe.

Roboty remontowe obejmują remonty: budynków i budowli, części budowlanej kotłów, maszyn i urządzeń technicznych trwale umiejscowionych (np. pieców przemysłowych, aparatów do wymiany ciepła, kolumn z wykładziną ceramiczną, fundamentów pod maszyny i urządzenia, zbiorników naziemnych) oraz demontaż i ponowny montaż kotłów, maszyn i urządzeń trwale umiejscowionych.

Roboty o charakterze eksploatacyjnym obejmują:

1)
usługi budowlano-montażowe związane z konserwacją budynków, budowli oraz kotłów, maszyn i urządzeń technicznych trwale umiejscowionych,
2)
roboty górnicze, dołowe i wiercenia finansowane ze środków eksploatacyjnych, wykonywane przez przedsiębiorstwa budowy kopalń,
3)
roboty rozbiórkowo-porządkowe prowadzone dla uzysku materiałów nadających się do dalszego użycia,
4)
roboty w zakresie budowy i rozbiórki obiektów tymczasowych na terenie budowy finansowane ze środków eksploatacyjnych wykonawcy,
5)
roboty poprawkowe związane z usuwaniem szkód losowych.

Do sprzedaży produkcji budowlano-montażowej zalicza się również roboty wodno-melioracyjne i leśne dotyczące budowli i urządzeń terenowych nawadniających i odwadaniających grunty, zagospodarowania pomelioracyjnego i urządzeń stawowych, zasadzenia wieloletnie uznane za inwestycyjne (zalesienia pierwotne, plantacje chmielu), urządzenia terenów zielonych.

W wierszu 03 wykazuje się faktyczną liczbę osób pracujących w ostatnim dniu miesiąca, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łącznie z pracującymi poza granicami kraju.

Dane podaje się bez uczniów i przeliczenia zatrudnionych na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (tj. umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania) łącznie z sezonowymi i zatrudnionymi dorywczo,
2)
osoby wykonujące pracę nakładczą,
3)
agentów we wszystkich systemach agencji oraz osoby zatrudnione przez agentów,
4)
właścicieli i współwłaścicieli zakładów (z wyłączeniem wspólników, którzy nie pracują, a wnoszą jedynie kapitał), łącznie z bezpłatnie pomagającymi członkami ich rodzin.

Do stanu zatrudnionych na podstawie stosunku pracy nie zalicza się osób korzystających w miesiącu sprawozdawczym z urlopów wychowawczych, a także z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 14 dni.

W wierszu 04 wykazuje się przeciętną liczbę zatrudnionych, po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty.

Do zatrudnionych zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy z wyjątkiem osób:

- zatrudnionych poza granicami kraju,

- przebywających na urlopach wychowawczych,

- pozostających na urlopach rehabilitacyjnych;

2)
osoby pracujące w zakładach pracy w formie zorganizowanych grup roboczych, tj. uczestników OHP, żołnierzy, skazanych, junaków obrony cywilnej, junaków straży przemysłowej i pożarnej, osoby odbywające w zakładach pracy zastępczą służbę poborowych oraz zatrudnionych przy pracach interwencyjnych;
3)
osoby przebywające za granicą na podstawie delegacji służbowej.

Do zatrudnionych nie zalicza się:

1)
osób wykonujących pracę nakładczą,
2)
uczniów, którzy zawarli z zakładem pracy umowę o naukę zawodu lub przyuczenie do określonej pracy,
3)
agentów.

Metodę obliczania przeciętnego zatrudnienia w miesiącu należy dostosować do sytuacji kadrowej w jednostce. W przypadku dużej płynności kadr lub natężenia zjawiska udzielania urlopów bezpłatnych należy stosować metodę średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu. Osób przebywających na urlopach bezpłatnych nie należy liczyć do stanów dziennych w czasie trwania tych urlopów. Przy stabilnej sytuacji kadrowej przeciętne zatrudnienie w miesiącu można obliczyć metodą uproszczoną, tj. na podstawie sumy dwóch stanów dziennych (w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca) podzielonej przez dwa lub metodą średniej chronologicznej. Przy zastosowaniu tych metod nie należy ujmować osób, które korzystały z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 14 dni. Przeciętne zatrudnienie w okresach narastających należy obliczać jako sumę przeciętnego zatrudnienia w poszczególnych miesiącach podzieloną przez liczbę miesięcy w okresie sprawozdawczym (bez względu na to czy zakład funkcjonował przez cały okres sprawozdawczy czy nie). Przeliczenia osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty dokonuje się według godzin pracy ustalonej w umowie o pracę, w stosunku do obowiązującej normy.

W wierszu 05 podaje się wynagrodzenia osobowe brutto pracowników najemnych (wykazanych w wierszu 04) łącznie z wypłatami z zysku do podziału i nadwyżki bilansowej w spółdzielniach (dokonywane również w postaci obligacji bądź akcji), tj. wynagrodzenia zasadnicze, dodatki stałe i przejściowe, premie i nagrody, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenia za czas urlopów, odprawy (emerytalne, dla zwalnianych grupowo i odszkodowawcze), zasiłki chorobowe wypłacane ze środków zakładu pracy, świadczenia deputatowe oraz inne sporadyczne składniki wynagrodzeń. Jednostki wydawnicze i filmowe oraz jednostki zaliczane do działu "Kultura i sztuka" uwzględniają ponadto honoraria wypłacane pracownikom, z którymi zawarto dodatkowo umowę o dzieło lub umowę zlecenia.

W jednostkach z udziałem kapitału zagranicznego uwzględnia się również tę część wynagrodzeń, jaką zatrudnieni obcokrajowcy otrzymują w walutach obcych, przeliczoną na złote według obowiązującego kursu kupna waluty przez NBP w dniu wypłaty.

Do wynagrodzeń nie wlicza się wypłat osobom fizycznym, które nie są pracownikami własnymi, tym również zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Nie zalicza się do wynagrodzeń świadczeń finansowanych przez ZUS, świadczeń rzeczowych, np. w postaci odzieży ochronnej, wartości posiłków regeneracyjnych itp.

Dane dotyczące wynagrodzeń podaje się w ujęciu brutto bez potrąceń wszelkich zaliczek, w tym z tytułu podatku dochodowego, składek, alimentów itp.

Wynagrodzenia za okres sprawozdawczy stanowią:

- faktyczne wypłaty wynagrodzeń dotyczące miesiąca sprawozdawczego dokonane do terminu sporządzenia sprawozdania,

- szacunkowe wypłaty wynagrodzeń (głównie pracowników na stanowiskach robotniczych) należne za miesiąc sprawozdawczy (w tym nagrody i premie za wyniki osiągnięte w danym miesiącu) ustalone w oparciu o informacje dotyczące przeciętnego zatrudnienia, stopnia realizacji zadań i liczby dni roboczych tego miesiąca przewidziane do wypłaty - za prace wykonane lub zakończone w miejscu sprawozdawczym - do 16 dnia kalendarzowego następnego miesiąca po okresie sprawozdawczym. Premie z zysku przewidywane do wypłaty w podanym wyżej terminie należy również ująć w wynagrodzeniach za miesiąc sprawozdawczy.

W wierszu 07 podaje się wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych uzyskujących w jednostce sprawozdawczej wynagrodzenia ze stosunku pracy (wykazany w wierszu 05).

W wierszu 08 wykazuje się również sprzedaż detaliczną łącznie z gastronomiczną towarów handlowych własnych i komisowych, dokonaną przez punkty sprzedaży detalicznej, placówki gastronomiczne oraz inne punkty sprzedaży (np. składy, magazyny) w ilościach wskazujących na zakupy dla potrzeb indywidualnych nabywców.

W wartości sprzedaży detalicznej uwzględnia się wartość wytworzonych potraw, sprzedanych wyłącznie we własnych placówkach gastronomicznych.

Sprzedaż detaliczna powinna uwzględniać dane z zakładów prowadzonych przez agentów. W przypadku braku informacji o faktycznie zrealizowanej sprzedaży detalicznej przez agenta przedsiębiorstwo powinno podać wartość sprzedaży deklarowanej przez agenta.

Dział 2. Produkcja wyrobów i zapasy

Przy wypełnianiu danych:

1)
dotyczących produkcji (rubr. 3 i 4) stosuje się:

- w jednostkach sprawozdawczych zaliczanych zgodnie z obowiązującą Klasyfikacją Gospodarki Narodowej do działu "Przemysł" nomenklaturę ujętą w Wykazie Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1990 w zakresie pozycji oznaczonych w kolumnie 6 symbolem "B",

- w jednostkach sprawozdawczych zaliczanych do innych działów gospodarki narodowej niż "Przemysł" Listę Asortymentową - wydanie II (stanowiącą wyciąg z Wykazu Wyrobów Przemysłowych) w zakresie pozycji oznaczonych w kolumnie 5 symbolem "B";

2)
dotyczących zapasów wyrobów i towarów (rubr. 5) w okresach kwartalnych stosuje się we wszystkich jednostkach sprawozdawczych "Listę wyrobów i towarów do badania stanu zapasów" - załącznik nr 3 do zarządzenia.

Lista wyrobów i towarów do badania stanu zapasów stanowi wyciąg z Wykazu Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1990.

W rubr. 0 o ile pełna nazwa wyrobu nie mieści się w jednym wierszu stosuje się skróty tak, aby nazwa zajmowała tylko jeden wiersz.

W rubr. 1 podaje się symbol SWW zgodnie z rubr. 1 WWP lub Listy Asortymentowej dla pozycji oznaczonych symbolami "B".

W rubr. 2 dla każdego wyrobu podaje się oznaczenia cyfrowe jednostek miary zgodnie z rubr. 2 WWP, Listy Asortymentowej i Listy wyrobów i towarów do badania stanu zapasów. W przypadku gdy dla wyrobu podano kilka jednostek miary, w sprawozdaniu należy dla każdej jednostki miary podać dane w osobnym wierszu (nie stosować ułamków).

W rubr. 3 podaje się:

- w odniesieniu do danych wykazywanych w fizycznych jednostkach miary (różnych od oznaczenia cyfrowego 012 - mln zł) - ilość wyrobów wyprodukowanych w miesiącu sprawozdawczym zarówno z surowca własnego, jak i powierzonego, niezależnie od tego, czy wyroby te są przeznaczone do sprzedaży czy zużywane do dalszego przerobu (montażu) w jednostce sprawozdawczej,

- w odniesieniu do danych wykazywanych w mln zł (jednostka miary 012) wartość produkcji sprzedanej danego wyrobu w miesiącu sprawozdawczym (niezależnie od momentu wytworzenia) w faktycznie uzyskanych cenach (cenach realizacji).

Produkcję wyrobów należy podawać łącznie z produkcją agentów, z którymi zawarto umowę agencyjną.

W rubr. 4 dane powinny być sumą produkcji wykazanej w rubr. 4 sprawozdania za poprzedni miesiąc i produkcji wykazanej w rubr. 3 za miesiąc sprawozdawczy. Ewentualne różnice mogą wynikać z korekt dotyczących danych wcześniejszych okresów.

W rubr. 5 jednostki zaliczane do działu "Przemysł" oraz do innych działów (z wyjątkiem działu "Handel"), w których występuje działalność produkcyjna wykazują zapasy wyprodukowanych wyrobów gotowych przeznaczonych do sprzedaży. Jednostki zaliczane do działu "Handel" wykazują zapasy towarów handlowych znajdujących się w magazynach hurtowych i magazynach rozdzielczych detalu (bez zapasów towarów znajdujących się w punktach sprzedaży detalicznej) oraz zapasy wyprodukowanych wyrobów gotowych znajdujących się w magazynach jednostek prowadzących działalność produkcyjną.

DG-1t Meldunek o działalności gospodarczej transportu

Dział 1. Podstawowe dane o działalności gospodarczej

Przy wypełnianiu działu 1 należy stosować odpowiednio objaśnienia podane do działu 1 formularza DG-1, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.

Dział 2. Ładowność taboru samochodowego oraz przewozy ładunków i pasażerów

Dział 2 wypełniają tylko podmioty prowadzące działalność przewozową zaliczone do branż: 511, 512, 521, 531, 541, 551.

Wiersz 1 i 2 wypełniają tylko jednostki transportu samochodowego publicznego i specjalizowanego.

Łączną ładowność taboru samochodowego (w. 1) ustala się sumując nominalną ładowność (podaną w dowodzie rejestracyjnym) samochodów ciężarowych, przyczep i naczep ciężarowych znajdujących się w stanie inwentarzowym jednostki sprawozdawczej bez względu na stan techniczny, łącznie z taborem oddanym w agencję lub dzierżawę. Nie należy podawać danych dotyczących taksówek bagażowych oraz taboru wykorzystywanego do własnych potrzeb (gospodarczego).

W wierszu 3:

1)
jednostki transportu samochodowego publicznego i specjalizowanego - wykazują dane dotyczące przewozów ładunków wykonanych na terenie kraju i poza jego granicami taborem samochodowym ciężarowym własnym i eksploatowanym obcym. W wierszu tym nie należy ujmować danych o przewozach wykonanych taborem samochodowym własnym oddanym w agencję (dzierżawę) innym podmiotom;
2)
jednostki żeglugi morskiej - wykazują dane dotyczące przewozu ładunków wykonanych w rejsach zakończonych w okresie sprawozdawczym statkami własnymi oraz statkami dzierżawionymi pływającymi pod banderą polską i obcą. Nie należy podawać danych o przewozach zarobkowych innymi środkami transportu (np. transportem samochodowym);
3)
jednostki żeglugi śródlądowej - wykazują dane dotyczące przewozów ładunków na drogach wodnych śródlądowych i drogach morskich taborem barkowym własnym i w tratwach holowanych.

Należy ująć przewozy zarówno w komunikacji wodnej bezpośredniej, jak i w komunikacji kombinowanej kolejowo-wodnej. Dane o przewozach taborem barkowym należy ująć łącznie z danymi o przewozach tym taborem wydzierżawionym na okres przerwy nawigacyjnej na polskich drogach wodnych przedsiębiorstwom zagranicznym. Do ładunków przewiezionych w danym okresie sprawozdawczym zalicza się tylko te ładunki, których przewóz został zakończony w okresie sprawozdawczym;

4)
jednostki transportu lotniczego publicznego - wykazują dane dotyczące przewozów ładunków (przesyłki towarowe, pocztowe i bagaż płatny) wykonanych we wszystkich rodzajach lotów komunikacyjnych (rozkładowych, dodatkowych i wynajętych);
5)
jednostki transportu rurociągowego - wykazują dane dotyczące ilości przetłoczonej ropy naftowej i produktów naftowych.

W wierszu 4:

1)
jednostki transportu samochodowego publicznego - wykazują liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji krajowej i międzynarodowej taborem autobusowym handlowym własnym i eksploatowanym obcym. Należy wykazać przewozy pasażerów z biletami, w ramach przewozów pracowniczych na podstawie umów z zakładami pracy, w ramach przewozów handlowych i wycieczkowych oraz pasażerów przewiezionych bezpłatnie;
2)
jednostki żeglugi morskiej - wykazują liczbę pasażerów przewiezionych zarówno za płatnymi, jak i bezpłatnymi biletami w rejsach zakończonych w okresie sprawozdawczym statkami pasażerskimi, towarowymi i promami - własnymi i dzierżawionymi od innych armatorów - pływającymi pod banderą polską i obcą;
3)
jednostki żeglugi śródlądowej - wykazują liczbę pasażerów przewiezionych w okresie sprawozdawczym za płatnymi i bezpłatnymi biletami statkami własnymi oraz eksploatowanymi obcymi;
4)
jednostki transportu lotniczego publicznego - wykazują liczbę pasażerów przewiezionych we wszystkich rodzajach lotów komunikacyjnych (rozkładowych, dodatkowych i wynajętych).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

LISTA WYROBÓW I TOWARÓW

do badania stanu zapasów na sprawozdaniu DG-1 w 1992 r.

grafika