Obowiązek przekazywania informacji o uzasadnionych przypuszczeniach popełnienia przestępstwa przez policjanta lub pracownika Policji oraz o niektórych zdarzeniach z ich udziałem.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2018.46

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 2018 r.

DECYZJA Nr 85
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 8 marca 2018 r.
w sprawie obowiązku przekazywania informacji o uzasadnionych przypuszczeniach popełnienia przestępstwa przez policjanta lub pracownika Policji oraz o niektórych zdarzeniach z ich udziałem

Na podstawie art. 5 ust. 2 oraz w związku z art. 5b ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r. poz. 2067 i 2405 oraz z 2018 r. poz. 106, 138 i 416) postanawia się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych Policji, dyrektorzy biur lub kierownicy równorzędnych komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji są obowiązani przekazywać Biuru Spraw Wewnętrznych Policji, zwanemu dalej "BSWP", wszelkie informacje o uzasadnionym przypuszczeniu popełnienia przez policjanta lub pracownika Policji przestępstwa lub o zdarzeniu z udziałem policjanta lub pracownika.
2. 
Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji zobowiąże do przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, kierowników bezpośrednio podległych komórek organizacyjnych.
3. 
Należy przekazywać wszystkie informacje, o których mowa w ust. 1, uzyskane przez podległe jednostki i komórki organizacyjne w toku wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych.
4. 
Katalog zdarzeń z udziałem policjanta lub pracownika, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do decyzji.
§  2. 
Informacje, o których mowa w § 1 ust. 1, należy niezwłocznie przekazać właściwemu kierownikowi komórki organizacyjnej BSWP telefonicznie, a następnie przesłać je pisemnie faksem, a w przypadku konieczności nadania przesłanemu dokumentowi klauzuli tajności, pocztą specjalną.
§  3. 
Traci moc decyzja nr 1 Komendanta Głównego Policji z dnia 2 stycznia 2006 r. w sprawie obowiązku przekazywania informacji o uzasadnionych przypuszczeniach popełnienia przestępstwa przez policjanta lub pracownika Policji oraz o niektórych zdarzeniach z ich udziałem (Dz. Urz. KGP poz. 11 oraz z 2014 r. poz. 97).
§  4. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 27 stycznia 2018 r.

ZAŁĄCZNIK

KATALOG ZDARZEŃ, KTÓRYCH INFORMACJE PODLEGAJĄ PRZEKAZANIU DO BIURA SPRAW WEWNĘTRZNYCH POLICJI

Lp.RODZAJ ZDARZENIA
1.Zabójstwo policjanta lub pracownika Policji.
2.Czynna napaść na policjanta lub pracownika Policji.
3.Utrata przez policjanta broni lub udostępnienie jej innej osobie.
4.Użycie przez policjanta broni palnej lub środka przymusu bezpośredniego, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.
5.Sytuacje mogące świadczyć o utrzymywaniu przez policjanta lub pracownika Policji pozasłużbowych kontaktów z grupami przestępczymi i osobami podejrzewanymi o popełnianie przestępstw.
6.Samobójstwo lub usiłowanie samobójstwa przez policjanta lub pracownika Policji.