Obowiązek przekazania jednorazowo danych o podaży, popycie, transakcjach i cenach mieszkań, domów mieszkalnych i działek budowlanych w II kwartale 1993 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1993.7.50

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 28 czerwca 1993 r.
w sprawie obowiązku przekazania jednorazowo danych o podaży, popycie, transakcjach i cenach mieszkań, domów mieszkalnych i działek budowlanych w II kwartale 1993 r.

(znak: OB-7-020-1/93)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z pozycją 01.5.01, 01.5.02 i 01.5.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazania jednorazowo danych na formularzu M-04 - sprawozdanie o podaży, popycie, transakcjach i cenach mieszkań, domów mieszkalnych i działek budowlanych w II kwartale 1993 r.
§  2.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, których działalność gospodarcza według Europejskiej Klasyfikacji Działalności jest oznaczona klasą 70.31. Działalność agencji obsługi nieruchomości - obejmującej kupno, sprzedaż, wynajem oraz wycenę nieruchomości przez agentów na zasadzie bezpośredniej płatności lub kontraktu.
§  3.
Sprawozdanie wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany, w terminie do dnia 12 sierpnia 1993 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

M-04

Sprawozdanie o podaży, popycie, transakcjach i cenach mieszkań, domów mieszkalnych i działek budowlanych

w II kwartale 1993 r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA M-04

Dział 1

1. W wierszu 1a) należy wykazać osoby, dla których jednostka sprawozdawcza była w dniu 30 VI głównym miejscem pracy, tj.:

a)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (tj. umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania) łącznie z sezonowymi i zatrudnionymi dorywczo,
b)
agentów we wszystkich systemach agencji oraz osoby zatrudnione przez agentów,
c)
właścicieli, współwłaścicieli zakładów (z wyłączeniem wspólników spółek kapitałowych, którzy nie pracują w spółce), łącznie z bezpłatnie pomagającymi członkami ich rodzin.

2. Przeciętną liczbę zatrudnionych w II kwartale 1993 r. na podstawie umowy-zlecenia (wiersz 1b) należy obliczyć poprzez zsumowanie liczby wszystkich zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia w ciągu II kwartału 1993 r., a następnie podzielenie sumy przez 3. Wynik podać bez znaku po przecinku.

3. Przez sprzedaż własnych mieszkań (domów, działek) należy rozumieć mieszkania hipoteczne (domy, działki) zakupione przez jednostkę na własność, a następnie włączone do obrotu handlowego.

Dział 2

1. Średnie ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań należy obliczyć poprzez zsumowanie powierzchni użytkowej sprzedanych mieszkań, następnie zsumowanie kwot (cen) całkowitych uzyskanych ze sprzedaży mieszkań (cen transakcyjnych), a wynik końcowy (cena średnia) będzie rezultatem podzielenia sum cen przez sumy powierzchni. Wynik podać z jednym znakiem po przecinku.

Przy ustalaniu średnich cen za 1 m2 powierzchni użytkowej typowych mieszkań należy brać pod uwagę jedynie mieszkania o współczesnym standardzie, z kompletem instalacji i z widną kuchnią. W miejscowościach, gdzie gaz z sieci nie występuje powszechnie, należy wziąć pod uwagę również mieszkania korzystające z gazu z butli. Mieszkania o bardzo niskim standardzie i substandardzie oraz mieszkania luksusowo wykończone należy pominąć.

2. Za strefę atrakcyjną (dział 2, 3, 4, 5) uważany jest obszar, który ze względu na swoje położenie geograficzne (np. odległość od centrum i zapewnienie środków komunikacji), położenie geosocjologiczne, zabudowę, infrastrukturę, otoczenie itp. czynniki jest preferowany przy zakupie bądź wynajmie mieszkań (domów, działek). W związku z tym również cena za mieszkania (domy, działki) jest większa na danym terenie. Atrakcyjność wynika często ze specyfiki danego terenu, stąd nie można narzucić sztywnych ram wyznaczania strefy atrakcyjnej; zależy ona od warunków lokalnych. Należy przyjąć taki zasięg strefy atrakcyjnej, jaki jest lokalnie uznawany.

Strefa nieatrakcyjna jest przeciwieństwem strefy atrakcyjnej.

3. Dobry stan techniczny budynku oznacza, że w budynku wszystkie instalacje są czynne i sprawnie działające, ściany i stropy są nie popękane, nie zawilgocone, nie zagrzybione.

4. Luksusowe wykończenie wnętrza mieszkania oznacza wszelkie dodatkowe urządzenia i wyposażenie ponadstandardowe (np. boazeria, glazura, terakota, parkiet, zabudowane szafy i pawlacze itp.).

Dział 3

1. W pytaniach dotyczących domów jednorodzinnych tzw. bliźniaków - obiektem badania jest wyodrębniona część jednorodzinna.

2. Średnie ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej domów należy obliczać podobnie jak średnie ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań (patrz punkt 1 w dziale 2).

Domy, które uwzględniane są przy wyliczaniu średniej ceny, muszą być w dobrym stanie technicznym i wyposażone w urządzenia wodno-kanalizacyjne.

Dział 4

1. Średnie ceny za 1 m2 powierzchni gruntu należy obliczać metodą podaną w pkt. 1 dział 2, a wynik podać z dwoma znakami po przecinku.

Dział 5

1. Średnie ceny za wynajem 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań i domów należy obliczać podobnie jak średnie ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań (domów) sprzedanych. Wynik należy podać bez znaku po przecinku.