Obowiązek przekazania danych statystycznych rocznych za 1994 r. i jednorazowych za maj 1995 r. w zakresie zatrudnienia, wynagrodzeń i warunków pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.17.104

Akt utracił moc
Wersja od: 10 listopada 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 30
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 8 listopada 1994 r.
w sprawie obowiązków przekazania danych statystycznych rocznych za 1994 r. i jednorazowych za maj 1995 r. w zakresie zatrudnienia, wynagrodzeń, czasu i warunków pracy

(znak: PD-1-130-18)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z poz. 06.1.01, 06.1.03, 06.1.05, 06.1.06 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r., zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Ustala się obowiązek przekazania danych statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:

1) Z-01 - sprawozdanie o stanie zatrudnienia za 1994 r.,

2) Z-04u - sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według stanowisk w wybranych urzędach gmin za maj 1995 r.,

3) Z-04s - sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według stanowisk w sejmikach samorządowych za maj 1995 r.,

4) Z-06 - sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w jednostkach sfery budżetowej oraz rolnictwie i pośrednictwie finansowym za 1994 r.,

5) Z-07 - sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w działalności gospodarczej za 1994 r.

2.
Wzory formularzy sprawozdań, o których mowa w ust. 1, stanowią odpowiednio załączniki od nr 1 do nr 5.
§  2.
1.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy podmiotów, do których wojewódzkie urzędy statystyczne prześlą formularz sprawozdawczy, a w szczególności:
1)
w zakresie sprawozdania Z-01 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej i ich samodzielnie bilansujących części składowych (zakładów, oddziałów) wyodrębnionych pod względem techniczno-lokalnym, a także odrębnie finansowanych części składowych osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek sporządzania sprawozdania Z-01 nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie potwierdzonego zgłoszenia działalności gospodarczej albo w formie spółki cywilnej, objętych obowiązkami sprawozdawczymi na formularzu DG-3;
2)
w zakresie sprawozdania Z-06 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie rolnictwa, łowiectwa rybołówstwa i rybactwa (z wyłączeniem rybołówstwa w wodach morskich), pośrednictwa finansowego, administracji publicznej, edukacji, ochronie zdrowia i opiece socjalnej, organizacji społecznych, politycznych i związków zawodowych (z wyłączeniem organizacji wyznaniowych) oraz w jednostkach sfery budżetowej w pozostałych sekcjach;
3)
w zakresie sprawozdania Z-07 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek wchodzących w skład osób prawnych), a także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, u których liczba pracujących wyniosła:
a)
powyżej 50 osób w jednostkach prowadzących działalność produkcyjną oraz w zakresie górnictwa i kopalnictwa,
b)
powyżej 20 osób - w pozostałych rodzajach działalności (z wyłączeniem jednostek, o których mowa w pkt 2, sporządzających sprawozdanie Z-06).
2.
Kryterium ustalanie obowiązków dla podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt. 3, jest liczba pracujących według stanu w dniu 30 listopada 1993 r.; zmiana tej liczby w ciągu roku, którego dotyczą dane sprawozdawcze, na mniejszą lub większą, nie powoduje zmiany zakresu obowiązków ustalonych na ten rok. Obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.
§  3.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań na formularzach, o których mowa w § 1, przekażą je z danymi za rok 1994 do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego mają siedzibę (z wyłączeniem Z-04s, które należy przekazać do GUS) w terminie:
1)
Z-01 - do dnia 19 stycznia 1995 r. (zgodnie z zasadami podanymi w objaśnieniach),
2)
Z-04u - do dnia 20 czerwca 1995 r.,
3)
Z-04s - do dnia 20 czerwca 1995 r.,
4)
Z-06 - do dnia 10 stycznia 1995 r.,
5)
Z-07 - do dnia 16 stycznia 1995 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Z-01

Sprawozdanie o stanie zatrudnienia za 1994 r.

grafika

OBJAŚNIENIA SZCZEGÓŁOWE DO SPORZĄDZANIA SPRAWOZDANIA Z-01

Stosownie do postanowień z § 2 Zarządzenia nr 30 Prezesa GUS z dnia 8 listopada 1994 r. (Dz. Urz. GUS Nr 17, poz. 104), sprawozdanie sporządzają przedsiębiorstwa jednozakładowe oraz zakłady posiadające wewnętrzne numery statystyczne, wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych. Przedsiębiorstwa jednozakładowe przesyłają sprawozdania do wojewódzkiego urzędu statystycznego, na terenie którego mają swoją siedzibę, natomiast zakłady składają sprawozdania do jednostki macierzystej, która przekazuje komplet sprawozdać do właściwego terytorialnie dla jej siedziby wojewódzkiego urzędu statystycznego. W przypadku jednostek nie w pełni dzielonych, jednostka macierzysta sporządza sprawozdanie tylko z części działalności niewyodrębnionej.

Dział 1. Do pracujących (wiersz 01), zgodnie z przyjętymi zasadami zalicza się wszystkie osoby pozostające w ewidencji jednostki w dniu 31 XII, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, tj.:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (tj. umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania) łącznie z sezonowymi i zatrudnionymi dorywczo,
2)
osoby wykonujące pracę nakładczą,
3)
agentów we wszystkich systemach agencji oraz osoby zatrudnione przez agentów,
4)
właścicieli i współwłaścicieli zakładów (z wyłączeniem wspólników spółek kapitałowych, którzy nie pracują w spółce), łącznie z bezpłatnie pomagającymi pełnoletnimi członkami ich rodzin,
5)
członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Do pracujących zalicza się osoby wykonujące pracę w Polsce, a także za granicą na rzecz jednostek, w których zostały zatrudnione, niezależnie od czasu trwania tego zatrudnienia (np. przy realizacji budów eksportowych, jako pracownicy polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów centralnych, polskich przedstawicielstw przy ONZ oraz innych misji, a także osoby skierowane za granicę w celach szkoleniowych i badawczych). Nie należy natomiast zaliczać do pracujących osób skreślonych czasowo z ewidencji, z którymi nie rozwiązano umowy o pracę, tj. między innymi:

1)
osób korzystających z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 3 miesięcy (nieprzerwanie),
2)
osób korzystających z urlopów wychowawczych, w wymiarze powyżej 3 m-cy (nieprzerwanie), udzielonych na podstawie rozporządzenia RM z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych (Dz. U. z 1990 r. Nr 76, poz. 454 i z 1992 r. Nr 41, poz. 179). Za pracowników pełnozatrudnionych (bez sezonowych i zatrudnionych dorywczo) - wiersz 02 - należy uważać osoby, z którymi została zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony, które pracują w pełnym wymiarze godzin pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Jako pracowników pełnozatrudnionych należy również traktować pracowników, z którymi została zawarta umowa na czas określony (np. w celu wykorzystania etatów zajmowanych przez osoby korzystające aktualnie z urlopów bezpłatnych bądź wychowawczych w celu sprawowania opieki nad małymi dziećmi). Za pracowników sezonowych (wiersz 03) należy uważać tych pracowników, z którymi zawarto umowę o pracę na okres z góry określony, a więc pracowników przyjętych do sezonowych prac rolnych, sezonowych prac w przemyśle (np. w cukrowniach), w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej, w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży itp. Zatrudnieni dorywczo (wiersz 03) są to pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy na stosunkowo krótki okres czasu, w zasadzie nie dłuższy niż 1 miesiąc, do wykonywania określonych prac pomocniczych, opłacani z wynagrodzeń osobowych. Niepełnozatrudnieni (wiersz 04) są to pracownicy, którzy zgodnie z umową o pracę, pracują w jednostce sprawozdawczej stale w niepełnym wymiarze czasu pracy bez względu na to, czy osoby te są zatrudnione w innych jednostkach sprawozdawczych w pełnym wymiarze czasu pracy, lub też w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownikami niepełnozatrudnionymi, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy (wiersz 05) są osoby, które w jednostce sprawozdawczej złożyły specjalne oświadczenie, stwierdzające, że to miejsce pracy jest ich głównym miejscem zatrudnienia. Dotyczy to np. pracowników zatrudnionych w placówkach oświatowo-wychowawczych. Pracownicy zatrudnieni w tych placówkach w niepełnym wymiarze czasu pracy uznają za główne miejsce pracy tę jednostkę, w której mają najwyższy wymiar godzin zajęć.

Emerytów i rencistów (wiersz 06) zatrudnionych w jednostce sprawozdawczej w niepełnym wymiarze czasu pracy należy traktować jako osoby dla których głównym miejscem pracy jest jednostka sprawozdawcza. Właściciele i współwłaściciele (wiersz 07) - to osoby wykonujące pracę na własny rachunek tj. prowadzące własne przedsiębiorstwo, zakład, bądź wykonujące wolny zawód. W wierszu tym uwzględnić należy również pomagających bezpłatnie w prowadzeniu rodzinnej działalności pełnoletnich członków rodziny. W wierszu 09 należy wykazać osoby, z którymi zawarto umowy o pracę nakładczą niezależnie od tego czy podjęły one pracę w okresie sprawozdawczym, czy nie podjęły z powodu: zwolnienia lekarskiego, urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego, przejściowego braku surowca, sezonowych prac polowych lub innych uzasadnionych przyczyn.

Agenci (wiersz 10) - to osoby ubezpieczone w ZUS, z którymi jednostka sprawozdawcza zawarła umowę agencyjną lub umowę na warunkach zlecenia o prowadzeniu placówek handlowych, usługowych lub o wykonywaniu zleconych czynności. W wierszu 11 wykazują swoich członków rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz powstałe na ich bazie spółdzielnie o innym profilu produkcyjnym, w odniesieniu do których funkcjonuje prawo spółdzielcze. W wierszu 12 jednostka wykazuje wszystkie osoby (młodociane i pełnoletnie), które pobierają w zakładzie pracy naukę praktyczną, niezależnie od tego czy uczęszczają do szkół zawodowych dla młodocianych pracowników, czy też nie uczęszczają do tych szkół. Do uczniów należy zaliczyć: członków ochotniczych hufców pracy odbywających naukę zawodu oraz uczniów zasadniczych szkół górniczych.

W wierszu 13 należy wykazać osoby przebywające w dniu 31 XII na urlopach wychowawczych udzielonych przez zakład pracy. W wierszu 14 należy wykazać osoby przebywające w dniu 31 XII na urlopach bezpłatnych przyznanych na okres powyżej 3 m-cy. W wierszu 15 - spośród ogółu pracujących - jednostka wyodrębnia wszystkich pracowników wykonujących aktualnie pracę poza granicami kraju, zgodnie z objaśnieniami podanymi wyżej.

W wierszu 16 należy wyodrębnić cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce tj. zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz. U. Nr 106, poz. 457 z późn. zm.). W wierszu 17 jednostka wykazuje pracowników zgodnie z ewidencją tj. niezależnie od nieobecności w pracy w danym dniu (z powodu np. urlopu, zwolnienia lekarskiego, delegacji służbowej). Należy tu podać liczbę osób, dla których praca nocna wynika z obowiązującego rozkładu czasu pracy w zakładzie, a nie jest świadczona incydentalnie (zastępstwo).

Dział 2. Za wolne miejsca pracy (wiersze od 1 do 3) należy uznać miejsca pracy powstałe w wyniku ruchu zatrudnionych bądź nowo utworzone, w stosunku do których spełnione zostały jednocześnie 3 warunki:

1)
miejsca pracy w dniu sprawozdawczym były faktycznie nie obsadzone,
2)
pracodawca czynił starania, aby znaleźć osoby chętne do podjęcia pracy,
3)
w przypadku znalezienia właściwych kandydatów, pracodawca byłby gotów do natychmiastowego przyjęcia tych osób.

Nowo utworzone miejsca pracy, (wiersz 4) to wolne miejsca powstałe w wyniku innych zmian niż ruch zatrudnionych tj. m. in. w wyniku zmian organizacyjnych w jednostce sprawozdawczej (np. rozszerzenie działalności, zmiana profilu działalności). W jednostkach nowo powstałych, wszystkie wolne miejsca pracy będą jednocześnie miejscami nowo utworzonymi.

Stanowiska pracy niemożliwe do obsadzenia (wiersz 5) to takie stanowiska, które nie mogą być traktowane jako wolne miejsca pracy ponieważ obsadzenie tych stanowisk (w dniu 31 XII) było niemożliwe bądź nieuzasadnione ze względu na brak popytu na wykonywane usługi, produkcję bądź z uwagi na brak środków na wynagrodzenia.

Dział 3. W danych dotyczących ruchu zatrudnionych nie należy ujmować tzw. ruchu wewnętrznego pracowników, z wyjątkiem przypadków przeniesienia służbowego w ramach jednostki sprawozdawczej na teren (z terenu) innego województwa. Przyjęcia (zwolnienia) do pracy dotyczą wszystkich pracowników pełnozatrudnionych, z którymi w okresie sprawozdawczym, tj. w okresie całego roku, zostały zawarte (rozwiązane) umowy o pracę. Do przyjętych (zwolnionych) należy również zaliczyć powracających do pracy (odchodzących z pracy) z urlopów: rehabilitacyjnych, zdrowotnych (nauczyciele). Za absolwentów podejmujących pracę po raz pierwszy (wiersze od 03 do 06) uznać należy osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia szkoły: wyższej, policealnej, średniej (zawodowej i ogólnokształcącej) oraz zasadniczej, a praca w jednostce sprawozdawczej jest ich pierwszą pracą zawodową podjętą w okresie 12 miesięcy od ukończenia nauki, a także te osoby, które po ukończeniu w jednostce sprawozdawczej nauki zawodu przestały być uczniami i otrzymały zaświadczenie o obytej nauce i zostały przeniesione do grupy zatrudnionych. W wierszu 07 uwzględnione powinny być wszystkie osoby poza absolwentami, dla których praca w jednostce sprawozdawczej jest pierwszą pracą zawodową. W wierszach 08 do 10 należy wykazać te osoby spośród przyjętych do pracy, które pracowały uprzednio, a przerwa od ostatniego zatrudniania nie była dłuższa niż 1 miesiąc. Przez sektor publiczny rozumie się jednostki i zakłady stanowiące własność państwową, komunalną (gmin) bądź mieszaną - spółki z przewagą kapitału (mienia) sektora publicznego, zaś przez sektor prywatny - jednostki i zakłady stanowiące prywatną własność krajową (łącznie z rolnictwem indywidualnym), zagraniczną bądź mieszaną - spółki z przewagą kapitału (mienia) sektora prywatnego. W wierszu 10 jednostki wyodrębniają (z wiersza 09) te osoby, które poprzednio wykonywały pracę w rolnictwie indywidualnym w charakterze właściciela (współwłaściciela) lub dzierżawcy, pracownika najemnego bądź bezpłatnie pomagającego pełnoletniego członka rodziny, a obecna jednostka jest ich głównym miejscem pracy. W wierszach 11 i 12 należy wykazać byłych pracowników jednostki sprawozdawczej, którzy w 1994 roku powrócili do pracy w związku z zakończeniem urlopu wychowawczego bądź urlopu bezpłatnego. W wierszu 13 należy wyodrębnić (z ogólnej liczby przyjętych) osoby, które przed przyjęciem do pracy w jednostce sprawozdawczej zarejestrowane były w urzędach pracy, jako osoby bezrobotne. W wierszu 16 jednostka wykazuje wszystkie osoby, z którymi w ciągu roku rozwiązana została umowa o pracę w drodze wypowiedzenia przez zakład pracy, tj. łącznie np. ze zwolnieniami grupowymi. Należy tutaj uwzględnić również przypadki zwolnienia przez zakład pracy bez wypowiedzenia np. z winy pracownika. W wierszu 17 należy wyodrębnić (z wiersza 16) byłych pracowników, do których przy zwolnieniu zastosowane zostały przepisy ustawy z dnia 28.XII.1989 r. W wierszu 18 jednostka sprawozdawcza zobowiązana jest wykazać byłych pracowników, którzy w 1994 r. sami wypowiedzieli umowę o pracę. Nie należy ujmować tutaj osób wykazanych w wierszach 19 do 24.

W wierszu 21 jednostka wykazuje osoby, które skorzystały z uprawnień wcześniejszego przejścia na emeryturę tj. w stosunku do których miały zastosowanie postanowienia: - ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r., Nr 13, poz. 68 z późn. zm.); - rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę (Dz.U. Nr 9, poz. 53, i z 1978 r. Nr 19, poz. 85); - ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 z późn. zm.). Do osób korzystających z uprawnień wcześniejszego przechodzenia na emeryturę nie należy zaliczać pracowników, którzy na podstawie odrębnych systemów emerytalno-rentowych uzyskują uprawnienia do emerytury osiągając wiek emerytalny niższy niż wymagany w powszechnym systemie emerytalnym (jak np. górnicy, kolejarze, nauczyciele, zatrudnieni w warunkach szkodliwych dla zdrowia itp.) W wierszach 23 i 24 wykazane zostają osoby, które uzyskały zgodę na urlop wychowawczy bądź bezpłatny w wymiarze dłuższym niż 3 m-ce.

Dział 4. Dane w wierszu "Ogółem" powinny być zgodne z danymi w dziale 1 wiersz 01. W dziale 4 należy wykazywać osoby pracujące w poszczególnych miastach (dzielnicach, delegaturach) oraz gminach, niezależnie od tego w jakim województwie zlokalizowanej jest miejsce pracy. Miejsce pracy należy określić wpisując w rubr. 0 dokładną nazwę miejscowości, gminy i województwa. W wierszach dotyczących gmin należy wykazać pracujących we wszystkich miejscowościach wchodzących w skład danej gminy. W przypadku pracujących na terenie gmin wiejskich oraz miast i gmin o wspólnych urzędach należy podać w odrębnych wierszach pracujących w mieście oraz pracujących na wsi.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Z-04u

Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według stanowisk

grafika

Objaśnienie do sposobu wypełniania formularza

W rubr. 1 wykazuje się pracowników zatrudnionych w dniu 31 maja 1995 r. tj. pracowników pełnozatrudnionych wg wymienionych na boczku formularza stanowisk i niepełnozatrudnionych w osobach oraz w przeliczeniu na pełne etaty finansowanych tylko z rozdziałów budżetowych: 9145 - Zarządy gmin (miast) i 9146 - Urzędy gmin (miast) klasyfikacji budżetowej. Przeliczenia osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty dokonuje się według liczby godzin pracy ustalonej w umowie o pracę w stosunku do obowiązującej normy.

Do pracowników pełnozatrudnionych zalicza się osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w jednostce sprawozdawczej na danym stanowisku pracy z uwzględnieniem w dniu 31 maja 1995 r. zarówno obecnych jak i nieobecnych w pracy (np. z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, delegacji służbowej, itp.). Do zatrudnionych nie należy zaliczać osób zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych finansowanych z funduszu pracy.

W rubr. 2 wykazuje się wynagrodzenia osobowe brutto (łącznie z podatkiem dochodowym od osób fizycznych) pracowników wykazanych w rubr. 1, za maj 1995 r. tj. wynagrodzenia zasadnicze, dodatki funkcyjne, dodatki służbowe, dodatki za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia, dodatki za staż pracy, dodatki za czas pracy w porze nocnej.

W rubr. 3 podaje się dodatek służbowy łącznie tj. naliczony od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

W rubr. 4 należy wykazać nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej wypłacone pracownikom wykazanym w wierszu 1 w okresie od 1 czerwca 1994 r. do 31 maja 1995 r. zarówno ze środków własnych jak i środków przekazanych przez inne jednostki organizacyjne.

W rubr. 5 wykazuje się nagrody z zakładowego funduszu nagród.

W poszczególnych wierszach wymienionych w boczku formularza nie należy wykazywać wypłat o charakterze jednorazowym lub sporadycznym, tj. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych, ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop itp. Wynagrodzenia pracowników ujętych w stanie zatrudnienia, w dniu 31 maja, którzy zostali przyjęci do pracy w ciągu miesiąca np. od 16 maja, należy wykazać w pełnej kwocie miesięcznej podanej w umowie o pracę.

Do wynagrodzeń nie należy zaliczać kwot wypłaconych z tytułu wynagrodzeń za inne miesiące.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Z-04s

Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według stanowisk

grafika

Objaśnienie do sposobu wypełniania formularza

W rubr. 1 wykazuje się pracowników zatrudnionych w dniu 31 maja 1995 r. tj. pracowników pełnozatrudnionych wg wymienionych na boczku formularza stanowisk i niepełnozatrudnionych w osobach oraz w przeliczeniu na pełne etaty finansowanych tylko z rozdziałów budżetowych: 9145 - Zarządy gmin (miast) i 9146 - Urzędy gmin (miast) klasyfikacji budżetowej. Przeliczenia osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty dokonuje się według liczby godzin pracy ustalonej w umowie o pracę w stosunku do obowiązującej normy.

Do pracowników pełnozatrudnionych zalicza się osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w jednostce sprawozdawczej na danym stanowisku pracy z uwzględnieniem w dniu 31 maja 1995 r. zarówno obecnych jak i nieobecnych w pracy (np. z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, delegacji służbowej, itp.). Do zatrudnionych nie należy zaliczać osób zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych finansowanych z funduszu pracy.

W rubr. 2 wykazuje się wynagrodzenia osobowe brutto (łącznie z podatkiem dochodowym od osób fizycznych) pracowników wykazanych w rubr. 1, za maj 1995 r. tj. wynagrodzenia zasadnicze, dodatki funkcyjne, dodatki służbowe, dodatki za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia, dodatki za staż pracy, dodatki za czas pracy w porze nocnej.

W rubr. 3 podaje się dodatek służbowy łącznie tj. naliczony od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

W rubr. 4 należy wykazać nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej wypłacone pracownikom wykazanym w wierszu 1 w okresie od 1 czerwca 1994 r. do 31 maja 1995 r. zarówno ze środków własnych jak i środków przekazanych przez inne jednostki organizacyjne.

W rubr. 5 wykazuje się nagrody z zakładowego funduszu nagród.

W poszczególnych wierszach wymienionych w boczku formularza nie należy wykazywać wypłat o charakterze jednorazowym lub sporadycznym, tj. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych, ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop itp. Wynagrodzenia pracowników ujętych w stanie zatrudnienia, w dniu 31 maja, którzy zostali przyjęci do pracy w ciągu miesiąca np. od 16 maja, należy wykazać w pełnej kwocie miesięcznej podanej w umowie o pracę.

Do wynagrodzeń nie należy zaliczać kwot wypłaconych z tytułu wynagrodzeń za inne miesiące.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Z-06

Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach za 1994 rok

w jednostkach sfery budżetowej, rolnictwie i pośrednictwie finansowym

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA Z-06

1)
Jednostki zobowiązane do sporządzania i przekazywania sprawozdań rocznych na formularzu Z-06 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach wypełniają pod częścią tytułowo-adresową pozycje 1 i 3, z wyjątkiem jednostek zaliczanych do rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa i rybactwa, pośrednictwa finansowego, administracji publicznej i obrony narodowej, organizacji społecznych, politycznych i związków zawodowych oraz jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych w działach produkcyjnych.

Poz. 1 wypełniają jednostki zgodnie z załącznikiem do objaśnień.

Poz. 2 wypełniają tylko jednostki prowadzące działalność w zakresie Edukacji oraz Zespołów Ekonomiczno-Administracyjnych Szkół.

Poz. 3 należy wpisać jedną z niżej wymienionych form finansowania:

01 - jednostka na rozrachunku gospodarczym

02 - jednostka budżetowa

03 - zakład budżetowy

04 - jednostka utrzymywana z narzutów na koszty przedsiębiorstw

05 - szkoła wyższa, jednostka naukowa nie będąca jednostką budżetową,

06 - gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej

08 - jednostka w sferze budżetu nie bilansująca samodzielnie

09 - inna

10 - środki specjale

11 - fundusze celowe

Poz. 4 wypełnia WUS tylko dla jednostek administ. rządowej ogólnej i samorządowej.

2)
Jednostki sprawozdawcze prowadzące scentralizowaną ewidencję finansowo - księgową (np. zespoły ekonomiczno-administracyjne szkół, zakłady opieki zdrowotnej, zespoły jednostek budżetowych, urzędy miast i gmin) sporządzają odrębne sprawozdania dla:

- każdej grupy EKD,

- każdej z form finansowania,

obejmując każdym ze sporządzanych sprawozdań, wszystkie jednostki objęte scentralizowaną ewidencją.

3)
Banki oraz instytucje finansowe i kredytowe, prowadzące oddziały nie bilansujące samodzielnie zlokalizowane na terenie różnych województw, sporządzają odrębne sprawozdanie dla każdego oddziału i przesyłają do WUS zgodnie z siedzibą jednostki sprawozdawczej.
4)
Organizacje społeczne zaliczone do jednostek "ochrony zdrowia i opieki socjalnej" (np. Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej), świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki socjalnej, zlecone i dotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, sporządzają sprawozdania Z-06 "2" (dot. jednostek ochrony zdrowia i opieki socjalnej tylko z zakresu w/w działalności gospodarczej nie wyodrębnionej). Z działalności statutowej organizacje społeczne sporządzają tylko sprawozdanie Z-06 "5" dotyczące tych organizacji.

Dział 1. Zatrudnienie i wynagrodzenia

W wierszu 01 (rubr.1) wykazuje się przeciętną liczbę zatrudnionych po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty.

Jednostki z udziałem podmiotów zagranicznych wykazują również zatrudnionych cudzoziemców.

Do zatrudnionych zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w tym również:

- osoby zatrudnione przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych, finansowanych z funduszu pracy,

- osoby młodociane pracujące na podstawie umowy o pracę, a nie o naukę zawodu,

- osoby przebywające za granicą na podstawie delegacji służbowej,

- osoby związane z działalnością finansową z zakładowego funduszu socjalnego;

2)
osoby pracujące w zakładach pracy w formie zorganizowanej grup roboczych na podstawie zbiorowej lub indywidualnej umowy o pracę, tj. uczestnicy OHP z wyjątkiem odbywających naukę zawodu, żołnierze, skazani, junacy obrony cywilnej, junacy straży przemysłowej i pożarnej, osoby odbywające w zakładach pracy zastępczą służbę poborowych.

Do zatrudnionych nie zalicza się:

1)
osób wykonujących pracę nakładczą,
2)
uczniów, którzy zawarli z zakładem pracy umowę o naukę zawodu lub przyuczenie do określonej pracy,
3)
zatrudnionych poza granicami kraju,
4)
przebywających na urlopach wychowawczych,
5)
pozostających na urlopach rehabilitacyjnych.

Metodę obliczania przeciętnego zatrudnienia w miesiącu należy dostosować do sytuacji kadrowej w jednostce. W przypadku dużej płynności kadr lub natężenia zjawiska udzielania urlopów bezpłatnych należy stosować metodę średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu. Osób przebywających na urlopach bezpłatnych nie należy liczyć do stanów dziennych w czasie trwania tych urlopów.

Przy stabilnej sytuacji kadrowej przeciętne zatrudnienie w miesiącu można obliczyć metodą uproszczoną, tj. na podstawie sumy dwóch stanów dziennych (w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca) podzielonej przez dwa lub metodą średniej chronologicznej obliczanej na podstawie sumy połowy stanu dziennego w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca oraz stanu zatrudnienia w 15 dniu miesiąca podzielonej przez 2. Przy zastosowaniu tych metod nie należy ujmować osób, które korzystały z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 14 dni.

Przeciętne zatrudnienie w okresach narastających należy obliczyć jako sumę przeciętnego zatrudnienia w poszczególnych miesiącach podzieloną przez liczbę miesięcy w okresie sprawozdawczym (bez względu na to, czy zakład funkcjonował przez cały okres sprawozdawczy, czy nie).

Przeliczenia osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty dokonuje się według liczby godzin pracy ustalonej w umowie o pracę w stosunku do obowiązującej normy.

W wierszu 01 (rubr.2) podaje się wynagrodzenia osobowe brutto pracowników najemnych (wykazanych w wierszu 01, rubr. 1), łącznie z wypłatami z zysku do podziału i nadwyżki bilansowej w spółdzielniach oraz nagrody z zakładowego funduszu nagród (dokonywane również w postaci obligacji bądź akcji), tj. wynagrodzenia zasadnicze, dodatki stałe i przejściowe, premie, prowizje (np. za zawieranie ubezpieczeń, za likwidacje szkód) i nagrody, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenia za czas urlopów, odprawy (emerytalne, dla zwalnianych grupowo i odszkodowawcze), zasiłki chorobowe oraz inne sporadyczne składniki wynagrodzeń.

Jednostki prowadzące działalność artystyczną i agencje informacyjne uwzględniają ponadto honoraria wypłacane pracownikom własnym, z którymi zawarto dodatkowo umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

W jednostkach z udziałem kapitału zagranicznego uwzględnia się tę część wynagrodzenia, jaką zatrudnieni obcokrajowcy otrzymują w walutach obcych, przeliczoną na złote według obowiązującego kursu kupna waluty przez NBP w dniu wypłaty.

Do wynagrodzeń nie wlicza się wypłat osobom fizycznym, które nie są pracownikami własnymi, w tym również zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Nie zalicza się do wynagrodzeń świadczeń finansowanych przez ZUS, świadczeń rzeczowych, np. w postaci odzieży ochronnej, wartości posiłków regeneracyjnych itp.

Dane dotyczące wynagrodzeń podaje się w ujęciu brutto, bez potrąceń wszelkich zaliczek, w tym z tytułu podatku dochodowego, składek, alimentów itp.

Do wynagrodzeń w danym okresie sprawozdawczym należy zaliczyć należności z tytułu pracy wykonywanej w tym okresie i rozliczonej do terminu złożenia sprawozdania. W przypadku wynagrodzeń za ostatni miesiąc okresu sprawozdawczego, nie rozliczonych do terminu złożenia sprawozdania, a stanowiących wynagrodzenia comiesięczne, należy podać dane szacunkowe, opracowane w oparciu o wypłaty z poprzedniego miesiąca. Jednostki sprawozdawcze, które dokonały takiego szacunku zobowiązane są przekazać do wojewódzkiego urzędu statystycznego dane ostateczne w terminie uzgodnionym z WUS. Należności nie rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy, ale nie wypłacane co miesiąc, wlicza się do okresu, w którym dokument płatniczy przekazano do wypłaty, np. premie za IV kwartał wypłacone w I kwartale roku sprawozdawczego wykazuje się w sprawozdaniu za I kwartał. Wynagrodzenia wypłacone "z góry" powinny być zaliczone do tego okresu, którego dotyczą, bez względu na wcześniejszą obsługę kasową tych wypłat, np. wypłaty dokonane w grudniu 1994 r. za styczeń 1995 r. należy wykazać w sprawozdaniu za I kwartał 1995 r.

Zasady podane wyżej wynikają z tego, że informacje dotyczące wynagrodzeń podane w sprawozdaniach stanowią podstawę do obliczania przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w skali roku.

W wierszu 04 (rubr.2) podaje się wysokość obliczonych i pobranych w roku sprawozdawczym zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które pobierają w tych jednostkach wynagrodzenia wynikające ze stosunku pracy i są wykazane w wierszu 01, rubr. 1. Należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych nie rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy wlicza się do okresu, w którym dokument płatniczy przekazano do wypłaty.

W wierszu 05 (rubr.2) należy wykazać kwoty wypłaconych odszkodowań przysługujących w razie rozwiązania umowy o pracę oraz odpraw wypłacanych przy przejściu na emeryturę w jednostkach administracji publicznej i obronie narodowej.

W wierszu 06 (rubr.1 i rubr.2) należy wykazać przeciętną liczbę zatrudnionych, oraz wynagrodzenia osób zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych, finansowanych z funduszu pracy w jednostkach administracji publicznej i obronie narodowej.

W wierszu 07 (rubr.1 i rubr.2) należy wykazać osoby zatrudnione poza granicami kraju, w sprawozdawczości tych jednostek, które z wysłanymi pracownikami zawarły umowę o pracę na okres zatrudnienia za granicą. W sprawozdaniu Z-06 wykazuje się wyłącznie pracowników zatrudnionych poza granicami kraju u pracodawcy polskiego (rubr. 1) oraz ich wynagrodzenia (rubr. 2), tj.: w polskich miastach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielskich, organizacjach międzynarodowych oraz skierowanych za granicę w celach szkoleniowych i naukowo-badawczych. Nie zalicza się do tej grupy obywateli polskich zatrudnionych poza granicami kraju przez pracodawcę zagranicznego w ramach współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej.

Dział 2. Dane uzupełniające

W wierszu 13 (rubr.1) wykazuje się liczbę osób (bez uczniów), będących w stanie ewidencyjnym w ostatnim dniu roku, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łącznie z pracującymi poza granicami kraju.

Dane podaje się bez przeliczenia na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (tj. umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania) łącznie z sezonowymi i zatrudnionymi dorywczo,
2)
osoby wykonujące pracę nakładczą,
3)
agentów we wszystkich systemach agencji oraz osoby zatrudnione przez agentów,
4)
właścicieli i współwłaścicieli zakładów (z wyłączeniem wspólników spółek kapitałowych, którzy nie pracują w spółce), łącznie z bezpłatnie pomagającymi członkami ich rodzin,
5)
członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych pracujących w gospodarce zespołowej (łącznie z pracującymi członkami ich rodzin).

Do stanu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy nie zalicza się osób korzystających z urlopów wychowawczych, a także urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 3 miesięcy.

Załącznik 

W jednostkach sprawozdawczych, w tym głównie prowadzących scentralizowaną obsługę finansowo-księgową, mogą wystąpić następujące symbole grup EKD (wyciąg z klasyfikacji EKD):

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 5

Z-07

Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w działalności gospodarczej

grafika

OBJAŚNIENIA SZCZEGÓŁOWE

do sporządzenia sprawozdania na formularzu Z-07

I

Dotyczy jednostek transportowych i łączności

1)
przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe sporządza sprawozdanie zbiorcze i przesyła w terminie do 20 stycznia do Departamentu Pracy i Dochodów Ludności GUS - Warszawa, al. Niepodległości 208;
2)
dla zapewnienia przekroju wojewódzkiego: przedsiębiorstwo PKP "Telekomunikacja Polska" Spółka Akcyjna - Dyrekcja Okręgu oraz Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Poczta Polska dane w przekroju wojewódzkim przekazują do właściwego terytorialnie wojewódzkiego urzędu statystycznego w terminie do 25 stycznia.

W dziale 2, wiersza 05 nie wypełnią jednostki przemysłowe i budowlane.

II

Dział 1. Zatrudnienie i wynagrodzenia brutto

W rubr. 1 wykazuje się przeciętną liczbę zatrudnionych, po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty:

Do zatrudnionych zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, z wyjątkiem osób:

- zatrudnionych poza granicami kraju,

- przebywających na urlopach wychowawczych,

- pozostających na urlopach rehabilitacyjnych;

2)
osoby pracujące w zakładach pracy, w formie zorganizowanych grup roboczych, tj. uczestników OHP, żołnierzy, skazanych, junaków obrony cywilnej, junaków straży przemysłowej i pożarnej, osoby odbywające w zakładach pracy zastępczą służbę poborowych oraz zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i przy robotach publicznych;
3)
osoby przebywające za granicą na podstawie delegacji służbowej.

Do zatrudnionych nie zalicza się:

1)
osób wykonujących pracę nakładczą,
2)
uczniów, którzy zawarli z zakładem pracy umowę o naukę zawodu lub przyuczenie do określonej pracy,
3)
agentów.

Przeciętne zatrudnienie należy obliczać jako sumę przeciętnego zatrudnienia w poszczególnych miesiącach podzieloną przez 12 (bez względu na to czy zakład funkcjonował przez cały rok czy nie). Przeliczenia osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty dokonuje się według godzin pracy ustalonej w umowie o pracę, w stosunku do obowiązującej normy.

W rubr. 1 wierszu 01 należy podać przeciętne zatrudnienie ogółem bez uczniów, osób wykonujących pracę nakładczą oraz bez zatrudnionych poza granicami kraju.

W wierszu 02 należy wykazać dane wydzielone z wiersza 01 dotyczące pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i pokrewnych.

W wierszu 03 należy wykazać wydzielone z wiersza 02 dane dotyczące robotników zatrudnionych w komórkach wytwórczych i usługowych. Nie należy w wierszu tym wykazywać robotników zatrudnionych w komórkach zarządu, tj. obsługujących administrację przedsiębiorstwa, np. maszynistek, woźnych, gońców, sprzątających pomieszczenia administracyjne, kierowców samochodów osobowych, robotników straży przemysłowej i pożarnej.

W wierszu 09 wykazuje się liczbę osób pracujących w dniu 31 XII, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łącznie z pracującymi poza granicami kraju.

Dane podaje się bez uczniów i przeliczania zatrudnionych na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się:

1)
osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (tj. umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania), łącznie z sezonowymi i zatrudnionymi dorywczo;
2)
osoby wykonujące pracę nakładczą;
3)
agentów we wszystkich systemach agencji oraz osoby zatrudnione przez agentów;
4)
właścicieli i współwłaścicieli zakładów (z wyłączeniem wspólników spółek kapitałowych, którzy nie pracują w spółce), łącznie z bezpłatnie pomagającymi członkami ich rodzin.

Do stanu zatrudnionych na podstawie stosunku pracy nie zalicza się osób korzystających w dniu 31 XII z urlopów wychowawczych, a także z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 3 miesięcy.

W rubryce 2 podaje się wynagrodzenia osobowe brutto, łącznie z wypłatami z zysku do podziału i nadwyżki bilansowej w spółdzielniach oraz zakładowego funduszu nagród (dokonywane również w postaci obligacji lub akcji), tj. wynagrodzenia zasadnicze, dodatki stałe i przejściowe, premie i nagrody, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenia za czas urlopów, odprawy (emerytalne, dla zwalnianych grupowo i odszkodowawcze), zasiłki chorobowe wypłacane ze środków zakładu pracy, świadczenia deputatowe oraz inne sporadyczne składniki wynagrodzeń.

Jednostki prowadzące działalność związaną z filmem i przemysłem wideo oraz działalność radiową i telewizyjną uwzględniają ponadto honoraria wypłacane pracownikom, z którymi zawarto dodatkowo umowę o dzieło lub umowę zlecenia.

W jednostkach z udziałem kapitału zagranicznego uwzględnia się również tę część wynagrodzeń jaką zatrudnieni obcokrajowcy otrzymują w walutach obcych, przeliczoną na złote według obowiązującego kursu kupna waluty przez NBP w dniu wypłaty.

Do wynagrodzeń wykazanych za dany okres sprawozdawczy wlicza się należności za prace wykonane lub zakończone w tym okresie oraz za prace wykonane w ubiegłych okresach, rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy. Za termin zamykający okres sprawozdawczy uważa się obowiązujący termin sporządzenia sprawozdania na formularzu Z-07. Należności nie rozliczone do terminu zamykającego okres sprawozdawczy wlicza się do wynagrodzeń tego okresu, w którym dokument płatniczy przekazano do wypłaty (należności za 1993 r. rozliczone po 17 stycznia 1994 r. wlicza się do wynagrodzeń 1994 r.).

Do wynagrodzeń nie wlicza się wypłat osobom fizycznym, które nie są pracownikami własnymi, w tym również zatrudnionym na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Nie zalicza się do wynagrodzeń świadczeń finansowanych przez ZUS, świadczeń rzeczowych, np. w postaci odzieży ochronnej, wartość posiłków regeneracyjnych itp.

Dane dotyczące wynagrodzeń podaje się w ujęciu brutto bez potrąceń wszystkich zaliczek, w tym z tytułu podatku dochodowego, składek, alimentów itp.

W wierszu 05 w wynagrodzeniach uczniów należy również ująć kwoty refundowane przez Min. Edukacji narodowej z funduszu aktywizacji zawodowej.

W pozycji tej nie należy wykazywać ekwiwalentów pieniężnych wypłaconych uczniom szkół zawodowych dla niepracujących z tytułu praktycznej nauki zawodu (Uchwała Nr 29 Rady Ministrów z dnia 13 marca 1987 r., MP, Nr 9, poz. 78).

W wierszu 10 podaje się wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych uzyskujących w jednostce sprawozdawczej wynagrodzenia ze stosunku pracy (wykazane w wierszu 01 rubryka 2).

Dział 2. Składniki wynagrodzeń - brutto

W wierszu 02 należy podać wyodrębnione z wiersza 01 wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych zatrudnionych ogółem, które obejmują:

1)
wynagrodzenia wynikające z podstawowych zasad wynagradzania (stawek godzinowych, miesięcznych, akordowych, prowizyjnych) łącznie z dopłatami, dodatkami i innymi wypłatami z tytułu pracy przewidzianymi w układach zbiorowych pracy lub innych przepisach o wynagrodzeniach:

- za pracę przekraczającą dobową i tygodniową normę czasu pracy oraz za nadliczbową pracę w niedziele i ustawowe dni świąteczne wolne od pracy,

- za pracę w dodatkowych dniach wolnych od pracy;

2)
zryczałtowane wynagrodzenia za wykonywanie czynności wchodzących w zakres obowiązków objętych umową o pracę w czasie przekraczającym obowiązującą normę czasu pracy.

Do wynagrodzeń za godziny nadliczbowe nie należy zaliczać wynagrodzeń wypłaconych pracownikom na podstawie odrębnej umowy o pracę, tj. dodatkowego zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W wierszu 04 nie należy wykazywać świadczeń na rzecz pracowników i ich rodzin finansowanych z zysku i z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach z części przeznaczonej na cele socjalne i bytowe oraz oprocentowania udziałów członkowskich.

W wierszu 06 należy wykazać wynagrodzenia bezosobowe wypłacone osobom fizycznym za wykonane osobiście dzieło (na podstawie umowy o dzieło) lub określone czynności (na podstawie umowy zlecenia) oraz wynagrodzenia wypłacone za udział w komisjach, radach naukowych i naukowo-technicznych itp.