Obniżenie odsetek od kredytu inwestycyjnego udzielanego na niektóre cele uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości oraz handlu rynkowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1986.6.15

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1988 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/13/III/86
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 15 listopada 1986 r.
w sprawie obniżenia odsetek od kredytu inwestycyjnego udzielanego na niektóre cele uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości oraz handlu rynkowego. *

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 57 i 1985 r. Nr 32, poz. 141 i Nr 36, poz. 170) i § 2 zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 7 grudnia 1984 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki (Monitor Polski Nr 28, poz. 189 i z 1986 r. Nr 5, poz. 33), w związku z § 9 ust. 1 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 19 maja 1986 r. w sprawie rozwoju uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 14, poz. 94), zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa cele inwestowania (rodzaje efektów) i warunki, od spełnienia których Bank uzależnia wysokość oprocentowania kredytu na finansowanie niektórych inwestycji, udzielanego:
1)
uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości,
2)
jednostkom państwowym i spółdzielczym uspołecznionego handlu rynkowego.
§  2.
Jednostki, o których mowa w § 1, mają prawo do ubiegania się o obniżenie stawki oprocentowania kredytu na finansowanie inwestycji polegających na modernizacji lub budowie:
1)
małych piekarni, masarni, młynów gospodarczych i zakładów związanych bezpośrednio z obsługą i zaopatrzeniem ludności i potrzebami rolnictwa,
2)
zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, a zwłaszcza przechowalnictwa owoców, warzyw i runa leśnego,
3)
zakładów usług bytowych i remontowych dla ludności w miastach i wsiach,
4)
zakładów remontów i konserwacji maszyn rolniczych, wytwarzania niektórych narzędzi do produkcji rolnej oraz usług związanych z techniczną obsługą rolnictwa,
5)
zakładów produkcji materiałów budowlanych na bazie surowców lokalnych i odpadowych,

pod warunkiem realizacji tych inwestycji w okresie nie przekraczającym dla:

a)
modernizacji - 1 roku,
b)
budowy (rozbudowy) bądź uruchomienia (zagospodarowania) nieczynnych obiektów - 2 lat.
§  3.
1.
Bank obniża oprocentowanie kredytu, jeśli efekty przewidziane do uzyskania z inwestycji będącej przedmiotem kredytu zgodne są z celami inwestowania określonymi w § 2.
2.
Upoważnia się dyrektorów oddziałów operacyjnych do obniżania - w wypadkach, o których mowa w ust. 1 - wysokości stawki oprocentowania kredytu obowiązującej kredytobiorcę o 3 punkty, z tym jednak, że wysokość stawki nie może być niższa od 3%.
3.
Obniżone oprocentowanie kredytu stosuje się w całym okresie kredytowania inwestycji pod warunkiem, że efekty przewidziane do uzyskania z inwestycji zostaną osiągnięte w wielkości i terminie zadeklarowanym we wniosku o przyznanie kredytu.
4.
W razie niedotrzymania warunków umownych, o których mewa w ust. 3, Bank pobiera odsetki od kredytu według stawki obowiązującej kredytobiorcę.
§  4.
1.
Kredytobiorca ubiegający się o obniżenie oprocentowania kredytu na finansowanie inwestycji powinien we wniosku o kredyt dokładnie określić cel inwestowania, a w tym wielkość i rodzaj efektu przewidzianego do osiągnięcia w wyniku realizacji inwestycji oraz termin osiągnięcia tych efektów. Efekt z inwestycji należy określać w jednostkach naturalnych i wartościowo z wyodrębnieniem podstawowych wyrobów (ich asortymentów) lub usług.
2.
Oddział Banku zawierając umowę o kredyt na finansowanie inwestycji zgodnej z celami inwestowania i planowanej do realizacji w terminach określonych w § 2 powinien w ust. 8 umowy zamieścić klauzulę o następującej treści:

"Bank obniża oprocentowanie kredytu do ...... % w stosunku rocznym. W razie nieuzyskania efektów z inwestycji zadeklarowanej we wniosku o kredyt lub niedotrzymania umownego terminu uzyskania tych efektów, wykorzystany kredyt podlega oprocentowaniu według stawki obowiązującej kredytobiorcę, tj. w wysokości ....... %".

§  5.
1.
Obowiązek udokumentowania, że warunki uzasadniające obniżenie oprocentowania kredytu (§ 3 ust. 3) zostały spełnione, spoczywa na kredytobiorcy.
2.
Kredytobiorca powinien udokumentować uzyskanie efektów z inwestycji nie później niż w ciągu 60 dni po upływie planowanego terminu osiągnięcia tych efektów, tj. przekazania inwestycji do eksploatacji lub osiągnięcia projektowanej zdolności produkcyjnej (usługowej).
3.
W terminach, o których mowa w ust. 2, kredytobiorca składa w Banku protokół z przekazania inwestycji do eksploatacji oraz oświadczenie (lub inne dokumenty) potwierdzające uzyskanie założonych efektów tak co do ich rodzaju, jak i wielkości.
§  6.
1.
Bank, oceniając czy warunki określone w § 3 ust. 3 zostały spełnione przez kredytobiorcę, analizuje otrzymane dokumenty, a w razie potrzeby dokonuje kontroli.
2.
Jeżeli z oceny Banku wynika, że kredytobiorca nie osiągnął efektów rzeczowych w zakresie i wielkości zadeklarowanej we wniosku. o kredyt lub nie dotrzymał umownego terminu uzyskania tych efektów, Bank pobiera odsetki od wykorzystanego kredytu aż do całkowitej spłaty zadłużenia w wysokości stawki obowiązującej kredytobiorcę, zawiadamiając go o tym.

Odsetki te Bank pobiera od niespłaconego zadłużenia, poczynając od następnego kwartału, po kwartale w którym upłynął umowny termin uzyskania efektów z inwestycji (§ 5 ust. 2).

§  7.
Do umów o kredyt udzielany na finansowanie inwestycji, o których mowa w § 2 zarządzenia, stosuje się przepisy Instrukcji Kredytowej nr 1/86, wprowadzonej zarządzeniem Prezesa NBP nr A/3/II/86, oraz wytyczne Prezesa NBP do polityki kredytowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1986 r.
* Z dniem 21 marca 1988 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany § 2 zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 7 grudnia 1984 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki (M.P.84.28.189) przez § 12 ust. 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 lutego 1988 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych, gromadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej (M.P.88.12.108).