Obliczanie odpisów na fundusze zachęty materialnej za rok 1970.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1971.6.10

Akt utracił moc
Wersja od: 22 kwietnia 1971 r.

OKÓLNIK Nr 16/KS
MINISTRA FINANSÓW I PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 22 lutego 1971 r.
w sprawie obliczania odpisów na fundusze zachęty materialnej za rok 1970

W związku z wątpliwościami jakie powstały przy obliczaniu odpisów na fundusze zachęty materialnej za rok 1970 wyjaśnia się, co następuje:

I. 1

W przedsiębiorstwach planowo-deficytowych za dyrektywny wskaźnik finansowy, stanowiący podstawę obliczenia funduszów zachęty materialnej za 1970 r. można przyjąć wskaźnik ustalony przez jednostkę nadrzędną, obowiązujący do dnia wejścia w życie decyzji Nr 43/70 Prezydium Rządu z dnia 27 kwietnia 1970 r. w sprawie poprawy wyników działalności przedsiębiorstw przemysłowych objętych planem centralnym, wykazujących straty bilansowe oraz przedsiębiorstw otrzymujących dotacje przedmiotowe. W przypadku takim jednak skutki zmian cen zbytu sprzedawanych wyrobów oraz cen zakupu materiałów, wprowadzonych po dniu 27 kwietnia 1970 r. podlegają korekcie na zasadach ogólnych w celu doprowadzenia wyniku finansowego do warunków istniejących przed dniem wejścia w życie cytowanej decyzji.

II.

1.
 Na równi z urzędową zmianą wysokości składek za ubezpieczenia społeczne traktuje się obciążające wyniki przedsiębiorstw wypłaty zasiłków chorobowych, przekraczające limity tych zasiłków, a poniesione na skutek zachorowań na grypę w pierwszym półroczu 1970 r. Warunkiem zastosowania tej korekty jest potwierdzenie przez właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwoty zasiłków, kwalifikujących się do usprawiedliwienia.
2.
W przypadku gdy w 1970 r. nastąpiło dalsze istotne ograniczenie przyjmowania do przewozu ładunków przez PKP, wówczas można z tego tytułu dokonać korekty wyniku finansowego. Kwotę korekty oblicza się jako różnicę między rzeczywistymi kosztami przewozu ładunków w 1970 r. własnym i obcym transportem samochodowym, a rzeczywistymi kosztami tego rodzaju przewozów, poniesionych w 1969 r. i przeliczonymi wskaźnikiem wzrostu produkcji sprzedanej w 1970 r. w stosunku do 1969 r.

III.

1.
Rezerwy funduszu zakładowego za 1970 r. powinny być wykorzystywane w pierwszym rzędzie na wyrównanie funduszu zakładowego tym przedsiębiorstwom, w których nastąpiło obniżenie funduszu zakładowego w stosunku do roku 1969, spowodowane czynnikami niezależnymi od tych przedsiębiorstw.
2.
Rezerwy funduszu zakładowego, będące w dyspozycji ministrów (przewodniczących wojewódzkich rad narodowych) za 1970 r., tworzone zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach poszczególnych systemów funduszu zakładowego, mogą być łączone w jedną pulę rezerwy. Rezerwa ta może być rozdzielona z uwzględnieniem zasady, o której mowa w pkt 1, między wszystkie podległe ministerstwom (prezydium wojewódzkich rad narodowych) jednostki objęte systemem funduszu zakładowego niezależnie od tego, czy system funduszu zakładowego przewiduje w tym dziale tworzenie rezerw czy też nie.

Wysokość łącznej puli rezerwy funduszu zakładowego nie może przekraczać kwot rezerwy tego funduszu za 1970 r., wynikających z obowiązujących w tym zakresie przepisów.

3.
Upoważnienia w zakresie łączenia rezerw funduszu zakładowego i ich rozdziału przechodzą odpowiednio na dyrektorów jednostek nadrzędnych, jeżeli jednostki te dysponują rezerwami funduszu zakładowego.

IV.

W przypadku gdy na skutek niewykonania dyrektywnego wskaźnika finansowego nie może nastąpić wypłata funduszu premiowego w całości lub części, a jednocześnie w danym przedsiębiorstwie utworzono lub zwiększono fundusz zakładowy z rezerwy - wówczas jednostka nadrzędna może wyrazić zgodę na przyznanie lub zwiększenie w odpowiednim stosunku funduszu premiowego, przysługującego za wykonanie zadań stanowiących podstawę premiowania. Należy przy tym kierować się zasadą, że kwota wypłaty funduszu premiowego powinna pozostawać w stosunku do kwoty przysługującej za wykonanie zadań, stanowiących podstawę premiowania, w takiej samej proporcji, w jakiej pozostaje kwota funduszu zakładowego, utworzonego lub zwiększonego z rezerwy, do kwoty tego funduszu jaką przedsiębiorstwo uzyskałoby za osiągnięcia dyrektywnego wskaźnika finansowego.

Wysokość tak ustalonego funduszu premiowego nie może przekroczyć kwoty tego funduszu jaka by przysługiwała za wykonanie zadań, stanowiących podstawę premiowania przy wykonaniu dyrektywnego wskaźnika finansowego w 100%.
1 Dział I zmieniony przez pkt 2 okólnika nr 20/GM z dnia 25 marca 1971 r. (Dz.Urz.MF.1971.7.13) zmieniającego nin. okólnik z dniem 22 kwietnia 1971 r.