Obejmowanie ubezpieczeniem społecznym osób zatrudnionych w nie uspołecznionych zakładach pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1985.7.20

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1986 r.

OKÓLNIK Nr 8
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 19 października 1985 r.
w sprawie obejmowania ubezpieczeniem społecznym osób zatrudnionych w nie uspołecznionych zakładach pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą.

znak: Du 002-2/85
W celu jednolitego stosowania:

- ustawy z dnia 16 września 1982 r. zmieniającej ustawę o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 31, poz. 213), która weszła w życie 1 stycznia 1983 r.,

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 1985 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. Nr 37, poz. 175), które weszło w życie 21 sierpnia 1985 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia i ustala, co następuje.

1. Osoby wykonujące pracę nakładczą na rzecz nie uspołecznionych zakładów pracy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia, jeżeli nie są objęte przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, o ubezpieczeniu społecznym, o ubezpieczeniu rodzinnym oraz o świadczeniach pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych:

1) w zakładach rzemieślniczych od pierwszego dnia podjęcia pracy, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 stycznia 1983 r.,

2) w pozostałych nie uspołecznionych zakładach pracy od pierwszego dnia podjęcia pracy, nie wcześniej jednak niż od dnia 21 sierpnia 1985 r.

2. Osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników indywidualnych, wykonujące pracę nakładczą na rzecz nie uspołecznionych zakładów pracy podlegają ubezpieczeniu społecznemu również z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

3. W zakresie ubezpieczenia, w tym również przy rozstrzyganiu wątpliwości co do prawidłowości zawarcia umowy o pracę nakładczą lub zawartych w niej postanowień stosuje się postanowienia:

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. z 1976 r. Nr 3, poz. 19, zm: Dz. U. z 1985 r. Nr 37, poz. 175),

- zarządzenia Nr 14 Ministra Pracy, Płac i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1976 r. w sprawie wzoru umowy o pracę nakładczą (Dz. Urz. ZPPiPS Nr 6, poz. 10).

4. Nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą, wobec objęcia przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym osoby, które równocześnie:

1) są pracownikami zatrudnionymi w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego czasu pracy,

2) są członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,

3) są adwokatami wykonującymi pracę w zespołach adwokackich lub indywidualnie,

4) wykonują pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeżeli podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu oraz osoby z nimi współpracujące,

5) prowadzą rzemiosło lub inną działalność zarobkową na własny rachunek, jeżeli podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu oraz osoby z nimi współpracujące,

6) są twórcami lub artystami.

5. Ustalone uprawnienie do emerytury lub renty lub korzystanie z urlopu wychowawczego nie powoduje wyłączenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu wykonywania pracy nakładczej na rzecz nie uspołecznionych zakładów pracy.

6. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2 oddział ZUS obejmuje ubezpieczeniem społecznym na podstawie zgłoszenia do ubezpieczenia dokonanego w deklaracji rozliczeniowej. Jeżeli ze złożonej deklaracji rozliczeniowej wynika, że zgłoszona osoba jest już objęta ubezpieczeniem społecznym lub zaopatrzeniem emerytalnym z innego tytułu oddział ZUS wydaje decyzję o nie podleganiu ubezpieczeniu z tytułu wykonywanej pracy nakładczej.

7. Jeżeli oddział ZUS stwierdzi fakt zatrudnienia osób na podstawie umów o pracę nakładczą:

a)
w rzemieślniczym zakładzie pracy - bez zgody organu, który wydał zezwolenie na prowadzenie rzemiosła,
b)
w przedsiębiorstwie zagranicznym i przedsiębiorstwie z udziałem zagranicznym działającym w zakresie drobnej wytwórczości - bez pośrednictwa terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych oraz z przekroczeniem limitów zatrudnienia określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej

to osoby te obejmuje ubezpieczeniem społecznym, a o fakcie ich zatrudnienia zawiadamia właściwy organ.

8. 1 Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz nie uspołecznionych zakładów pracy stanowi ich wynagrodzenie w gotówce netto nie niższe jednak od:

1) wynagrodzenia uznanego aktualnie za najniższe dla pracowników gospodarki uspołecznionej - w odniesieniu do osób, dla których praca nakładcza stanowi wyłączne lub główne źródło utrzymania,

2) połowy wynagrodzenia uznanego aktualnie za najniższe dla pracowników gospodarki uspołecznionej - w odniesieniu do osób, dla których praca nakładcza nie stanowi wyłącznego lub głównego źródła utrzymania

9. Składka na ubezpieczenie społeczne osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz nie uspołecznionych zakładów pracy wynosi 33% podstawy wymiaru.

10. Traci moc okólnik nr 6 ZUS z dnia 7 lutego 1983 r., znak: Du 002-4/83, w sprawie zadań wydziałów składek w związku z obejmowaniem ubezpieczeniem społecznym osób zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych na podstawie umów o pracę nakładczą.

1 Pkt 8 zmieniony przez pkt 1 okólnika nr 7 z dnia 9 maja 1986 r. (Dz.Urz.ZUS.86.4.8) zmieniającego nin. okólnik z dniem 10 czerwca 1986 r.