Nowelizacja zaleceń w zakresie uznawania, oceny i ewidencjonowania odnowień naturalnych, wprowadzonych do stosowania w gospodarce leśnej w nadleśnictwach Lasów Państwowych zarządzeniem nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 4 maja 1999 r.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2005.10.68

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 2005 r.

ZARZĄDZENIE Nr 47A
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 30 września 2005 r.
w sprawie nowelizacji zaleceń w zakresie uznawania, oceny i ewidencjonowania odnowień naturalnych, wprowadzonych do stosowania w gospodarce leśnej w Nadleśnictwach Lasów Państwowych Zarządzeniem Nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 4 maja 1999 r. (znak sp. ZG-7120-1/99).

ZG-7120-1/2005

Na podstawie art. 33 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (jednolity tekst Dz. U. Nr 45 z 2005 r., poz. 435.) oraz § 8, ust. 1 pkt 1 statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r., w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
W celu uproszczenia procedur oraz zwiększenia możliwości uznawania odnowień naturalnych, szczególnie powstających samoistnie na powierzchniach otwartych i pod osłoną drzewostanów, wprowadzam do stosowania w Lasach Państwowych znowelizowane zalecenia w zakresie uznawania, oceny i ewidencjonowania odnowień naturalnych, zwane dalej zaleceniami, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Zobowiązuję Panów dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśniczych do wdrożenia i stosowania znowelizowanych zaleceń w bieżącej działalności gospodarczej.
2.
Zobowiązuję Wydział Gospodarki Leśnej DGLP do zlecenia Wydziałowi Informatyki wprowadzenia zmian w SILP, które umożliwią ewidencjonowanie uznanych odnowień naturalnych w systemie planów i w opisie taksacyjnym oraz poprawią przejrzystość informacji dotyczących odnowień naturalnych zawartych w hurtowni danych.
3.
Zobowiązuję Wydział Informatyki DGLP do opracowania czytelnej instrukcji ewidencjonowania w SILP odnowień naturalnych.
§  3.
Traci moc Zarządzenie Nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 4 maja 1999 r. znak ZG-7120-1-99.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2006 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZALECENIA W ZAKRESIE UZNAWANIA, OCENY I EWIDENCJONOWANIA ODNOWIEŃ NATURALNYCH

Wstęp

Głównym celem działań hodowlanych w gospodarce leśnej jest trwały i stabilny las wielofunkcyjny; sprawnie pełniący wielorakie funkcje ochronne i społeczne, zapewniający wysoką produkcję drewna o wysokiej jakości.

Jednym z elementów realizacji tego celu jest racjonalne wykorzystanie możliwości naturalnego odnowienia lasu. Obecnie naturalne odnowienia są w polskim leśnictwie wykorzystywane w zbyt małym stopniu.

Działaniom zwiększającym efektywność wykorzystania naturalnego odnowienia powinna towarzyszyć świadomość nie tylko zalet, ale i ograniczeń, dotyczących tej metody odnawiania lasu. Uwaga ta odnosi się również do postępowania hodowlanego w spontanicznie pojawiającym się odnowieniu naturalnym. Analiza celowości wykorzystania odnowienia naturalnego powinna uwzględniać korzyści, wynikające z objęcia postępowaniem hodowlano-ochronnym tych odnowień.

Ocena wartości hodowlanej pojawiających się spontanicznie naturalnych odnowień i wynikający z tej oceny program zabiegów hodowlano-ochronnych, powinny uwzględniać warunki ekologiczne odnawianej powierzchni, zróżnicowanie przyrodniczych warunków w zasięgu naturalnego występowania gatunków na obszarze całej Polski.

Efektem przyjęcia powyższych założeń powinno być zróżnicowanie progów wymagań, decydujących o uznaniu spontanicznie pojawiających się odnowień naturalnych. Każdy indywidualny przypadek powinien być traktowany również jako składowy element racjonalnego ładu czasowo-przestrzennego, zapewniającego względną stabilność lasu.

Zalecenia dotyczą:

I. Odnowień inicjowanych i powstałych samorzutnie z obsiewu górnego lub bocznego gatunków lasotwórczych, w drzewostanach ujętych w planie UL, przewidzianych do cięć rębnych - odnowieniowych i gospodarstwa przebudowy.

II. Odnowień powstałych samorzutnie:

a)
na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia - luki i przerzedzenia, halizny, płazowiny;
b)
pod okapem drzewostanów rębnych nie objętych planem cięć rębnych - odnowieniowych;
c)
na powierzchniach przeznaczonych do wprowadzania dolnego piętra.

III. Sukcesji naturalnej na powierzchniach przeznaczonych do zalesienia - grunty porolne, nieużytki.

1. UZNAWANIE I OCENA

a)
Na gruntach leśnych z uznawania należy wyłączyć odnowienia naturalne powstałe z obsiewu drzewostanów złej jakości oraz odnowienia gatunków niedostosowanych do siedliska, niedających się wykorzystać jako przedplon.
b)
Na gruntach bardzo trudnych do odnowienia i zalesienia - podmokłych, trzcinniczyskach itp., zabagnionych, zmrozowiskach, pojawiające się samosiewy bez względu na ich jakość hodowlaną należy zaakceptować i poddać procedurze uznania.
c)
Cenne ekologicznie fragmenty odnowienia naturalnego, które nie spełniają kryteriów uznania należy wykorzystywać, włączając je do upraw odnawianych sztucznie. Samosiewy pojawiające się na gruntach przeznaczonych do zalesienia, które nie spełniają kryteriów uznania powinny być wykorzystywane do celów osłonowych i pielęgnacyjnych.
d)
Dany samosiew może być uznany tylko raz. Odnowienia naturalne wprowadzone do opisów taksacyjnych podczas prac urządzeniowych nie podlegają procedurze uznawania przez nadleśniczego.
e)
Podstawą uznania odnowienia naturalnego jest protokół zatwierdzony przez nadleśniczego, sporządzony na podstawie oceny wstępnej, (wzór PROTOKÓŁU UZNANIA ODNOWIENIA NATURALNEGO stanowi załącznik 2 do zaleceń.)
f)
Celem wszystkich ocen wykonywanych na powierzchniach uznanych za odnowione naturalnie jest określenie potrzeb hodowlanych i ochronnych.
g)
Do sprawozdania LPIR 6 ujmuje się wyłącznie wyniki ocen I i II. Termin ich przeprowadzania określają przepisy o sprawozdawczości i poniższe zalecenia. W sprawozdaniu LPIR 6 nie ujmuje się ocen odnowień naturalnych uznanych podczas prac urządzeniowych.
h)
Termin wykonania oceny wstępnej i ocen etapowych ustala nadleśniczy.
i)
Sposób przeprowadzenia ocen - szacunkowo lub na podstawie powierzchni próbnych, zakładanych losowo, ustala nadleśniczy, biorąc pod uwagę wielkość i stopień zróżnicowania cech odnowienia naturalnego, występującego na ocenianej powierzchni.
j)
Ostateczną decyzję o wykorzystaniu samosiewów oraz o poddaniu ich procedurze uznawania podejmuje nadleśniczy, który w uzasadnionych przypadkach może obniżać lub podwyższać kryteria uznania oraz przyspieszać lub odroczyć termin ostatecznego uznania odnowienia naturalnego.

Ad I. ODNOWIENIA INICJOWANE I POWSTAŁE SAMORZUTNIE Z OBSIEWU GÓRNEGO LUB BOCZNEGO GATUNKÓW LASOTWÓRCZYCH W DRZEWOSTANACH, UJĘTYCH W PLANIE UL DO CIĘĆ RĘBNYCH - ODNOWIENIOWYCH I DO GOSPODARSTWA PRZEBUDOWY

Odnowienia naturalne na powierzchniach otwartych

1.1 Uznanie odnowień naturalnych inicjowanych i powstałych samorzutnie na powierzchniach otwartych przeprowadzić należy najpóźniej w drugim roku od wykonania cięcia rębnego lub w roku wykonania odnowienia sztucznego na tych powierzchniach.

Kryteria uznania:

- kępowa i wielkokępowa forma występowania samosiewu,

- sumaryczna powierzchnia zajmowana przez kępy samosiewu - nie mniej niż 10% powierzchni ocenianego obiektu,

- średnia liczba egzemplarzy na 1 m2:

So - nie mniej niż 5 sztuk

Pozostałe gatunki - nie mniej niż 2 sztuki,

- udział egzemplarzy wadliwych nie przekracza 50%.

1.2 Ocenę, której wyniki ujmuje się w sprawozdaniu LPIR 6 wykonuje się w 2 (I ocena) i 5 (II ocena) roku po uznaniu. Ocenę przeprowadza się równocześnie dla całej powierzchni działki zrębowej odnowionej sztucznie i naturalnie. W zależności od dominującego sposobu odnowienia, występującego na ocenianej powierzchni uprawę (w sprawozdaniu LPIR 6) zalicza się odpowiednio do upraw z odnowienia naturalnego lub sztucznego.

- Dla upraw z dominującym odnowieniem sztucznym przyjmuje się kryteria oceny analogiczne jak dla upraw z sadzenia, gdzie normą wyjściową są pożądane liczby sadzonek na 1 ha wynikające z przyjętej więźby sadzenia, zgodnie z obowiązującymi ZHL.

- Dla upraw z dominującym odnowieniem naturalnym przyjmuje się kryteria jakościowe jak dla upraw z sadzenia i poniższe kryteria ilościowe:

uprawy zadowalające: przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL (tabela 6),

uprawy dobre: jako minimum przyjmuje się zwiększone o 50% maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL,

uprawy bardzo dobre: jako minimum przyjmuje się zwiększone o 75% maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL.

Odnowienia naturalne inicjowane pod osłoną drzewostanów

1.3 Uznawanie następuje po 2 latach od obsiewu.

Kryteria uznania przyjmuje się takie same jak dla odnowień naturalnych na powierzchniach otwartych (punkt 1.1).

1.4 I ocenę odnowień naturalnych przeprowadza się w 2 roku od ich uznania, przyjmując kryteria oceny jak w punkcie 1.2.

II ocenę wykonuje się w roku następnym po zakończeniu prac odnowieniowych po cięciu uprzątającym lub w roku następnym po cięciu uprzątającym, jeżeli nie wykonuje się uzupełniającego odnowienia sztucznego. Ocenia się równocześnie całą powierzchnię odnowioną sztucznie i naturalnie. W zależności od dominującego sposobu odnowienia występującego na ocenianej powierzchni, uprawę (młodnik, drzewostan) zalicza się do odnowienia naturalnego lub sztucznego.

- Dla obiektu, w którym dominują naloty podczas II oceny przyjmuje się kryteria jak dla oceny I.

- Dla obiektu, w którym ponad 50% powierzchni zajmują uprawy i młodniki niewykazujące miąższości grubizny (powstałe naturalnie i sztucznie) przyjmuje się kryteria klasyfikacyjne zgodne z obowiązującymi ZHL (stopień pokrycia powierzchni, przydatność hodowlana).

- Dla obiektu, w którym ponad 50% powierzchni zajmują młodniki i drzewostany wykazujące miąższość grubizny (powstałe naturalnie lub sztucznie) określa się czynnik zwarcia i jakość hodowlaną, zgodnie z IUL (par. 34 i 38 tabela).

* Obiekt o zwarciu pełnym i wskaźniku jakości hodowlanej 1 i 2 ocenia się jako bardzo dobry.

* Obiekt o zwarciu pełnym i wskaźniku jakości hodowlanej 3 i 4 oraz o zwarciu umiarkowanym i wskaźniku jakości hodowlanej 1 i 2 ocenia się jako dobry.

* Obiekt o zwarciu umiarkowanym i wskaźniku jakości hodowlanej 3 i 4 oraz o zwarciu przerywanym i wskaźniku jakości hodowlanej 1, 2 i 3 ocenia się jako zadowalający.

Odnowienia naturalne powstałe samorzutnie pod osłoną drzewostanów

1.5 Uznanie następuje w roku stwierdzenia faktu ich istnienia. Kryteria uznania przyjmuje się takie same jak dla odnowień naturalnych na powierzchniach otwartych (punkt 1.1)

1.6 Oceny - I i II wykonuje się analogicznie jak dla odnowień inicjowanych pod osłoną drzewostanów.

Ad II a. NA POWIERZCHNIACH PRZEZNACZONYCH DO ODNOWIENIA - LUKI I PRZERZEDZENIA, HALIZNY, PŁAZOWINY

1.7 W lukach

Uznaniu podlega odnowienie naturalne, które występuje na co najmniej 10 arach lub na całej powierzchni luki.

Termin, kryteria ilościowe i jakościowe uznania oraz terminy i kryteria ocen I i II przyjmuje się takie same jak dla odnowień powstałych samorzutnie na powierzchniach otwartych.

1.8 Na haliznach

Uznanie odnowień naturalnych należy przeprowadzić najpóźniej w drugim roku od powstania halizny lub w roku wykonania odnowienia sztucznego.

Kryteria ilościowe i jakościowe uznania oraz terminy i kryteria ocen I i II przyjmuje się takie same jak dla odnowień powstałych samorzutnie na powierzchniach otwartych.

1.9 Na płazowinach

- uproduktywnianych zgodnie ze schematem rębni zupełnej

Termin, kryteria ilościowe i jakościowe uznania oraz terminy i kryteria ocen I i II przyjmuje się takie same jak dla odnowień powstałych samorzutnie na powierzchniach otwartych.

- uproduktywnianych zgodnie ze schematem rębni złożonej

Termin, kryteria ilościowe i jakościowe uznania oraz terminy i kryteria ocen I i II przyjmuje się takie same jak dla odnowień powstałych samorzutnie pod okapem drzewostanu.

Ad II b. POD OKAPEM DRZEWOSTANÓW RĘBNYCH NIEOBJĘTYCH PLANEM CIĘĆ RĘBNYCH - ODNOWIENIOWYCH

1.10 Termin, kryteria ilościowe i jakościowe uznania oraz terminy i kryteria ocen I i II przyjmuje się takie same jak dla odnowień powstałych samorzutnie pod okapem drzewostanu.

Ad II c. NA POWIERZCHNIACH PRZEZNACZONYCH DO WPROWADZANIA DOLNEGO PIĘTRA

1.11 Uznanie następuje w roku stwierdzenia faktu ich istnienia, jeżeli nie występuje potrzeba wykonania uzupełniającego sadzenia lub w roku wykonania uzupełniającego odnowienia sztucznego na tych powierzchniach.

Kryteria uznania:

- sumaryczna powierzchnia zajmowana przez kępy samosiewu - nie mniej niż 10% powierzchni ocenianego obiektu,

- średnia liczba egzemplarzy w kępach - co najmniej 2 tys. sztuk w przeliczeniu na 1 ha,

- udział egzemplarzy wadliwych nie przekracza 50%.

1.12 Ocenę wykonuje się w 2 (I ocena) i 5 (II ocena) roku po uznaniu odnowienia.

Ocenę przeprowadza się równocześnie dla całej powierzchni odnowionej sztucznie i naturalnie. W zależności od dominującego sposobu odnowienia występującego na ocenianej powierzchni uprawę zalicza się odpowiednio do upraw z odnowienia naturalnego lub sztucznego.

Dla upraw z dominującym odnowieniem sztucznym przyjmuje się kryteria oceny analogiczne jak dla upraw z sadzenia, gdzie normą wyjściową są pożądane liczby sadzonek na 1 ha wynikające z przyjętej więźby sadzenia, zgodnie z obowiązującymi ZHL.

Dla upraw z dominującym odnowieniem naturalnym przyjmuje się poniższe kryteria ilościowe:

uprawy zadowalające: przyjmuje się 2-3 tys. szt. w przeliczeniu na 1 ha

uprawy dobre: 3-4 tys. szt. w przeliczeniu na 1 ha

uprawy bardzo dobre: powyżej 4 tys. szt. w przeliczeniu na 1 ha.

Ad III. SUKCESJA NATURALNA NA POWIERZCHNIACH PRZEZNACZONYCH DO ZALESIENIA GRUNTY POROLNE, NIEUŻYTKI

1.13 Uznanie następuje w roku stwierdzenia faktu ich istnienia, jeżeli nie występuje potrzeba wykonania uzupełniającego sadzenia lub w roku wykonania uzupełniającego zalesienia sztucznego na tych powierzchniach.

Kryteria uznania:

- kępowa i wielkokępowa forma występowania samosiewu,

- sumaryczna powierzchnia zajmowana przez kępy samosiewu - nie mniej niż 10% powierzchni ocenianego obiektu,

- średnia liczba egzemplarzy.

Dla nalotu

So - nie mniej niż 2 sztuki na 1 m2,

Pozostałe gatunki - nie mniej niż 1 sztuka na 1 m2,

Dla podrostu

So - nie mniej niż 8 tys. szt./ha

Md - nie mniej niż 1 tys. szt./ha

Pozostałe gatunki - nie mniej niż 4 tys. szt./ha,

- udział egzemplarzy wadliwych nie przekracza 50%.

1.14 Ocenę wykonuje się w 2 (I ocena) i 5 (II ocena) roku po uznaniu. Ocenia się równocześnie całą powierzchnię obiektu zalesionego drogą sukcesji naturalnej i sztucznie. W zależności od dominującego sposobu zalesienia uprawę zalicza się odpowiednio do upraw z zalesienia sztucznego lub powstałego drogą sukcesji.

Dla upraw z dominującym sztucznym zalesieniem przyjmuje się kryteria oceny analogiczne jak dla upraw z sadzenia, gdzie normą wyjściową są pożądane liczby sadzonek na 1 ha wynikające z przyjętej więźby sadzenia, zgodnie z obowiązującymi ZHL.

Dla upraw w których dominuje sukcesja naturalna przyjmuje się poniższe kryteria ilościowe:

Dla nalotów:

uprawy zadowalające: jako minimum przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL (tabela 6),

uprawy dobre: jako minimum przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL, zwiększone o 50%,

uprawy bardzo dobre: jako minimum przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL, zwiększone o 75%.

Dla podrostów:

uprawy bardzo dobre: jako minimum przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL (tabela 6),

uprawy dobre: jako minimum przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL, zmniejszone o 20%,

uprawy zadowalające: jako minimum przyjmuje się maksymalne normy wyjściowe jak dla upraw z sadzenia wg obowiązujących ZHL, zmniejszone o 50%.

Prawo rozstrzygania wszystkich nieuregulowanych powyższymi zapisami spraw, dotyczących uznawania i oceny odnowień naturalnych, pozostawia się w gestii nadleśniczego.

2. KOREKTA DO ZAPISÓW W PROTOKOLE OCENY UPRAW (LPIR 6).

Uprawy założone pod osłoną drzewostanu

Rb III a - ocenia się osobno odnowione gniazda i osobno odnowioną powierzchnię między gniazdami. Ocenę wykonuje się dwukrotnie, w 2 i 5 roku ich istnienia.

Pozostałe rębnie złożone - powierzchnie odnowione sztucznie ocenia się po raz pierwszy w drugim roku ich istnienia a odnowione naturalnie w drugim roku po uznaniu.

Ocenę drugą wykonuje się w roku następnym po zakończeniu prac odnowieniowych po cięciu uprzątającym lub w roku następnym po cięciu uprzątającym, jeżeli nie wykonuje się uzupełniającego odnowienia sztucznego. Ocenia się równocześnie całą powierzchnię odnowioną sztucznie i naturalnie. Terminy ocen etapowych ustala nadleśniczy. Wyniki ocen etapowych nie są ujmowane w sprawozdaniu LPIR 6.

Dolesienia luk i wprowadzanie II piętra - Ocenę upraw założonych sztucznie wykonuje się dwukrotnie, w 2 i 5 roku ich istnienia. Ocenę upraw pochodzenia naturalnego wykonuje się również dwukrotnie, w 2 i 5 roku po uznaniu.

3. EWIDENCJONOWANIE

a)
Odnowienia naturalne w roku ich uznania należy wprowadzić do systemu planów "LAS" i do opisu taksacyjnego podczas corocznej aktualizacji.
b)
Informacja o odnowieniach naturalnych, w roku ich uznania, musi być wykazywana w hurtowni danych (LPIR 1).
c)
Wyniki ocen I i II (ujmowanych w sprawozdaniu LPIR 6) oraz innych ocen (np. etapowych), wykonywanych na podstawie decyzji podjętej przez nadleśniczego, można wykorzystywać do aktualizacji opisu taksacyjnego. Decyzję w tej sprawie podejmuje nadleśniczy.

Podany w punktach 3 a) i 3 b) sposób ewidencjonowania odnowień naturalnych wymaga wprowadzenia pewnych zmian i uzupełnień w SILP, które umożliwią rejestrację odnowień naturalnych w systemie planów i opisie taksacyjnym oraz poprawią przejrzystości informacji zawartych w hurtowni danych.

W tym celu konieczne jest:

1.
Utworzenie nowych, podanych niżej grup czynności.
ODN-ZRBNnaturalne odnowienie zrębów
ODN-HALNnaturalne odnowienie halizn i płazowin
ODN-PORNnaturalne zalesienie porolnych (sukcesja)
ODN-ZŁOŻNnaturalne odnowienie w rębniach złożonych
ODN-LUKNnaturalne odnowienie luk
ODN-IIPNnaturalne odnowienie II piętra
ODN-NIEUNnaturalne odnowienie nieużytków (sukcesja)
PBD-ODNNodnowienia naturalne pod przebudowę zręby
PBD-ODNRBNodnowienia naturalne pod przebudowę rębnie
PBD-ODNLNodnowienia naturalne pod przebudowę luki
PBD-ODNIINodnowienia naturalne pod przebudowę II piętro
PBD-ODNHANodnowienia naturalne pod przebudowę halizn

Ogólny opis działania

Dla obiektu, na którym wykonujemy sadzenie i uznajemy odnowienie naturalne, należy założyć w systemie planów dwie pozycje, dla dwóch grup czynności; np. ODN-ZRB i ODN-ZRBN (nowa GC). Pozycja planu z grupą czynności ODN-ZRB aktualizuje się całą powierzchnię obiektu (działki zrębowej), bez względu na to jaka jej część została odnowiona sztucznie. Pozycja planu z grupą czynności ODN-ZRBN nie aktualizuje opisu taksacyjnego, służy natomiast do zaewidencjonowania faktu wystąpienia odnowienia naturalnego i jego powierzchni. Wydzieleniu, na którym występuje odnowienie naturalne oraz gatunkowi (gatunkom) pochodzącemu z odnowienia naturalnego należy przypisać cechę "z odnowienia naturalnego". Dla obiektu odnowionego wyłącznie naturalnie należy założyć również dwie pozycje planu (np. ODN-ZRB i ODN-ZRBN). W każdym przypadku wydzielenie odnowione w sposób naturalny musi być aktualizowane ręcznie poprzez modyfikację opisu taksacyjnego.

Zaproponowane powyżej zmiany nie będą poważną ingerencją w obowiązujący system, a ich wprowadzenie nie będzie bardzo czasochłonne.

Powyższa propozycja nie będzie wymagała poważnej ingerencji w SILP.

2.
Dodanie w hurtowni danych w załączniku "Hodowla lasu - informacje rzeczowe" w dziale "odnowienia i zalesienia", podpozycji, pod wymienionymi niżej pozycjami:

- zręby zupełne

w tym: naturalne odnowienie zrębów

- halizny i płazowiny

w tym: naturalne odnowienie halizn i płazowin

- grunty porolne przeznaczone do zalesienia, nieużytki itp.

w tym naturalne zalesienie porolnych (sukcesja naturalna)

- w wyniku cięć rębniami złożonymi

w tym: naturalne odnowienie w rębniach złożonych

- dolesienia luk i przerzedzeń w drzewostanach

w tym: naturalne odnowienie luk

- wprowadzanie II piętra

w tym: naturalne odnowienie II piętra.

oraz takie skorygowanie "Założeń" (hurtownia danych), aby powierzchnia nie była dublowana.

Znowelizowane zalecenia w zakresie oceny, uznawania i ewidencjonowania odnowień naturalnych upraszczają obowiązujące procedury oraz dają nadleśniczym możliwość wykorzystania odnowienia naturalnego w hodowli lasu w większym niż dotychczas stopniu. Jednocześnie pozostawia się nadleśniczym duży margines swobody w kwalifikowaniu odnowień naturalnych i ich przydatności do dalszej hodowli.

Nadmierna formalizacja zasad wykorzystania odnowień naturalnych, wobec zmienności warunków przyrodniczych, może być przyczyną porażek hodowlanych i w wielu przypadkach zniechęcać do ewidencjonowania tych odnowień. Opracowane powyżej zalecenia, przy odpowiednim poziomie wiedzy leśnej i właściwym rozumieniu praw przyrody, pozwolą nadleśniczym na bardziej efektywne wykorzystanie odnowień naturalnych w bieżącej działalności gospodarczej i prowadzeniu gospodarki leśnej na zasadach ekologicznych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PROTOKÓŁ UZNANIA ODNOWIEŃ NATURALNYCH

Nadleśnictwo ......... Adres leśny .............. Powierzchnia

Całkowita ocenianego obiektu .................................

Rodzaj odnowienia (inicjowane, powstałe samorzutnie, na pow.

otwartych, pod okapem drzewostanu) ...........................

Rodzaj powierzchni (leśna - zrąb zupełny, rębnia złożona, luka, halizna, płazowina,

II piętro

nieleśna - grunty porolne, nieużytki)

Typ siedliskowy lasuOpis odnowienia naturalnego
Gatunek (gatunki)WiekForma występowaniaPowierzchnia zajmowana przez samosiew (ha)Liczba egzemplarzy na 1 m2 lub haŚrednia wysokość (cm)% sztuk wadliwychUwagi
1.
2.
3.

Komisja w składzie: Postanowienie Komisji ............

Przewodniczący .......... ..................................

Członkowie .......... ..................................

.......... ..................................

Protokół zatwierdzam - Nadleśniczy

..................................

Dnia .............................