Niektóre zmiany dotyczące wysokości i podstawy wymiaru składek.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1991.2.4

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 1991 r.

KOMUNIKAT
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 19 kwietnia 1991 r.
w sprawie niektórych zmian dotyczących wysokości i podstawy wymiaru składek

1.
W 1991 roku składka na ubezpieczenie społeczne członków spółdzielni i pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji rolnej wynosi 25% podstawy wymiaru.

Składkę w tej wysokości opłacają wszystkie jednostki prowadzące produkcję rolną, zarówno uspołecznione jak i prywatne. osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne lub dział specjalny, w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, opłacają składkę w wysokości 25% jeżeli nie prowadzą ponadto innej działalności gospodarczej.

Przy ustalaniu wysokości składek na ubezpieczenie społeczne członków spółdzielni i pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji rolnej należy w dalszym ciągu stosować wytyczne podane w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 marca 1990 r., opublikowanym w Dzienniku Urzędowym ZUS Nr 3, poz. 5.

2..
Wszystkie zakłady pracy zatrudniające pracowników, składki na ich ubezpieczenie społeczne opłacają do 15 dnia następnego miesiąca.

W tym samym terminie powinna być przesłana bezpośrednio do oddziału ZUS deklaracja rozliczeniowa.

3.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia stanowi:
1)
dochód z wykonywania umowy podlegającej podatkowi od wynagrodzeń pomniejszony o opłacony podatek - w przypadkach gdy w umowie określono dochód z jej wykonywania kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej,
2)
dochód bieżąco zadeklarowany przez jednostkę gospodarki uspołecznionej za zgodą osoby, która zawarła umowę, nie niższy jednak od kwoty odpowiadającej 60% przeciętnego wynagrodzenia - w pozostałych przypadkach.

Zakład pracy zwraca uwagę, że składkę na ubezpieczenie społeczne opłaca się tylko za te osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, które zgodnie z ustawą z dnia 19 grudnia 1975 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 31, poz. 146) podlegają ubezpieczeniu społecznemu.

4.
Kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wynosząca 60% przeciętnego wynagrodzenia, podlega odpowiedniemu zmniejszeniu za miesiąc, w którym nastąpiło:
1)
rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo współpracy i była ona wykonywana tylko przez część tego miesiąca,
2)
rozpoczęcie lub zakończenie działalności gospodarczej albo współpracy i była ona wykonywana tylko przez część tego miesiąca,
3)
zakończenie działalności twórczej i była ona wykonywana tylko przez część tego miesiąca
5.
W razie osiągnięcia dochodu (wynagrodzenia) za niepełny miesiąc, odpowiedniemu zmniejszeniu podlega kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników zatrudnionych:
1)
za granicą w polskich zakładach pracy.

Dodatkowo Zakład przypomina, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników zatrudnionych za granicą w polskich zakładach pracy stanowi od 1 stycznia 1991 r. kwota zadeklarowana, za zgodą pracownika, przez zakład pracy, nie niższa od przeciętnego wynagrodzenia (gdy dochód osiągany jest za pełny miesiąc),

2)
w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
6.
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wyłączone zostały premie i nagrody za oszczędne zużycie paliwa płynnego i za oszczędne wykorzystanie ogumienia.
7.
Rozstrzygnięcia podane w pkt. od 2 do 5 obowiązują od 1 kwietnia 1991 r., natomiast podane w pkt. 1 i 6 od 1 stycznia 1991 r.

Ponadto Zakład pracy zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą budżetową na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (dz. U. Nr 21, poz. 89) w roku 1991 do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wchodzą:

1)
nagrody z zakładowego funduszu nagród, wypłacane na podstawie ustawy z dnia 10 lipca 1985 r. o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 141, z późn. zm.),
2)
wypłaty z części nadwyżki bilansowej na premie i nagrody dla pracowników w spółdzielniach, a w spółdzielniach pracy także dla członków z tytułu wkładu pracy, dokonane na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210, z późn. zm.). Wypłata części nadwyżki bilansowej członkom spółdzielni w formie oprocentowania udziałów członkowskich nie wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, ponieważ nie stanowi dochodu z tytułu wykonywania pracy.

Dodatkowo Zakład przypomina, że zakłady pracy powinny odprowadzać składkę na ubezpieczenie społeczne od dokonywanych pracowników wypłat z zysku, poczynając od wypłat z zysku za 1990 rok. Składce na ubezpieczenie społeczne podlegają również nagrody z zysku wypłacane w formie papierów wartościowych.