Niektóre zasady przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1997.9.13

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1997 r.

WYTYCZNE NR 4
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 11 sierpnia 1997 r.
w sprawie niektórych zasad przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

W celu jednolitego stosowania zasad przyznawania i wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych określonych w:
1)
ustawie z dnia 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. z 1995 r. Nr 65, poz. 333, Nr 128, poz. 617, z 1996 r. Nr 100, poz. 461 i z 1997 r. Nr 28, poz. 153), zwanej dalej ustawą,
2)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 maja 1981 r. w sprawie rozszerzenia zakresu świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla niektórych osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 14, poz. 65 i z 1983 r. Nr 68, poz. 306),
3)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługujących niektórym grupom ubezpieczonych (Dz. U. Nr 61, poz. 376).
4)
rozporządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 14 lutego 1976 r. w sprawie trybu postępowania w zakresie ubezpieczenia społecznego osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 6, poz. 33),
5)
ustawie z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 138, poz. 681 i z 1997 r. Nr 93, poz. 569),

wyjaśniam.

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

1.
Użyte w wytycznych określenia oznaczają:
1)
ubezpieczony - osobę podlegającą ubezpieczeniu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub z tytułu współpracy przy wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia,
2)
oddział ZUS - oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwy ze względu na siedzibę zleceniodawcy,
3)
składka - składka na ubezpieczenie społeczne,
4)
umowa - umowę agencyjną lub umowę zlecenia, o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy,
5)
dochód - dochód stanowiący podstawę wymiaru składek,
6)
zasiłek - zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy,
7)
przeciętne wynagrodzenie - przeciętne miesięczne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów emerytalnych.

Rozdział  2

Zasady ustalania prawa oraz wysokości zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

2.1.
Ubezpieczonym przysługują następujące świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
1)
zasiłek chorobowy,
2)
świadczenie rehabilitacyjne,
3)
zasiłek porodowy,
4)
zasiłek macierzyński,
5)
zasiłek pogrzebowy.

2.2. Ubezpieczonym wykonującym pracę na podstawie umowy na rzecz:

1)
Spółki Akcyjnej "Ruch",
2)
przedsiębiorstwa obrotu produktami naftowymi Centrali Produktów Naftowych,
3)
Polskiego Związku Motorowego przy obsłudze stacji paliw,
4)
Państwowego Przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy",

przysługują świadczenia wymienione w ust. 2.1. oraz zasiłek opiekuńczy.

3.
Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługują ubezpieczonym w wysokości i na zasadach określonych dla pracowników, z uwzględnieniem ust. 4-15.

Zasiłek chorobowy

4.1.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 6 miesięcy (180 dni) ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się również okresy ubezpieczenia na podstawie innych przepisów.
4.2.
Przerwa w ubezpieczeniu trwająca nie dłużej niż 30 dnie przerywa biegu 6 miesięcy.

Przykład 1:

Ubezpieczony wykonywał pracę na podstawie umowy w okresie od 1 marca do 30 kwietnia i od 25 maja do dnia zachorowania, które nastąpiło 15 listopada. Przerwa w ubezpieczeniu społecznym trwała 24 dni (1-24 maja), a zatem okresy ubezpieczenia podlegają zaliczeniu do 6-miesięcznego okresu ubezpieczenia warunkującego prawo do zasiłku chorobowego. W związku z tym, że łączny okres ubezpieczenia był dłuższy niż 6 miesięcy, ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego.

Przykład 2:

Ubezpieczony zachorował 20 września i był chory do 21 listopada. Do 31 maja przez nieprzerwany okres 3 lat był on pracownikiem, a od 15 czerwca podlega ubezpieczeniu społecznemu osób wykonujących pracę na podstawie umowy. Przerwa w ubezpieczeniu wyniosła 14 dni, łączny okres ubezpieczenia wynosi ponad 6 miesięcy, a zatem ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego.

5.
Jeżeli niezdolność do wykonywania umowy została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy albo chorobą zawodową, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bez względu na okres ubezpieczenia.
6.1.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu za każdy dzień niezdolności do wykonywania umowy trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 kolejnych dni.
6.2.
Jeżeli niezdolność do wykonywania umowy została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy, chorobą zawodową, pobytem w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej albo odsunięciem od pracy w myśl przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych, zasiłek chorobowy przysługuje również za okresy niezdolności do wykonywania umowy trwającej krócej niż 30 dni.
6.3.
Ubezpieczeni wykonujący umowę na rzecz przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2.2, nabywają prawo do zasiłku chorobowego za każdy dzień niezdolności do wykonywania umowy, choćby niezdolność ta trwała krócej niż 30 kolejnych dni.
7.
Ubezpieczony za czas niezdolności do wykonywania umowy ma prawo do zasiłku chorobowego także wówczas, jeżeli umowa w okresie choroby ubezpieczonego wykonywana jest przez inne osoby.
8.1.
Zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do wykonywania umowy powstała:
1)
w czasie trwania ubezpieczenia i trwała nieprzerwanie po jego ustaniu,
2)
w ciągu miesiąca (30 dni) po ustaniu ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie co najmniej miesiąc (30 dni), a w razie zachorowania na gruźlicę (A15-A19, B90), brucelozę (A23), wściekliznę (A28), zakaźne zapalenie wątroby (B15-B19) lub zimnicę (B50-B54) - jeśli powstała w ciągu 90 dni po ustaniu ubezpieczenia.
8.2.
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia nie przysługuje, jeśli ubezpieczony nie nabył prawa do zasiłku chorobowego w czasie ubezpieczenia (np. z braku wymaganego okresu ubezpieczenia).

Świadczenia rehabilitacyjne

9.1.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu w okresie ubezpieczenia.
9.2..
Prawo do świadczenia przysługuje po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli powstało ono:
1)
w okresie ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie po nim,
2)
po ustaniu ubezpieczenia, ale bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego.

Zasiłek porodowy

10.1. Zasiłek porodowy przysługuje ubezpieczonej z tytułu urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia albo w okresie pobierania zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia.

10.2.
Zasiłek porodowy przysługuje również z tytułu:
1)
urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia trwającego 6 miesięcy, jeżeli umowa została rozwiązana lub wygasła w okresie ciąży, chyba że rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy nastąpiło z wyłącznej winy ubezpieczonej; przerwa w ubezpieczeniu trwająca nie dłużej niż 30 dni nie przerywa biegu 6 miesięcy,
2)
przyjęcia w okresie ubezpieczenia, dziecka w wieku do jednego roku na wychowanie z zamiarem jego przysposobienia, jeżeli do sądu opiekuńczego został zgłoszony wniosek w sprawie przysposobienia dziecka.

Przykład:

Ubezpieczona wykonywała umowę w okresie od 10 marca do 10 maja i od 5 czerwca do 5 listopada. W dniu 15 grudnia ww. urodziła dziecko. W związku z tym, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni, a łączny okres ubezpieczenia był dłuższy niż 6 miesięcy, prawo do zasiłku porodowego przysługuje.

11.
Zasiłek porodowy przysługuje nie zatrudnionej i nie pobierającej zasiłku dla bezrobotnych żonie ubezpieczonego, pozostającej z nim we wspólności małżeńskiej

Zasiłek macierzyński

12.1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej z tytułu urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia albo w okresie pobierania zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia.

12.2.
Zasiłek macierzyński przysługuje również z tytułu:
1)
urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia trwającego 6 miesięcy, jeżeli umowa została rozwiązana lub wygasła w okresie ciąży, chyba że rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy nastąpiło z wyłącznej winy ubezpieczonej; przerwa w ubezpieczeniu trwająca nie dłużej niż 30 dni nie przerywa biegu 6 miesięcy,
2)
przyjęcia w okresie ubezpieczenia dziecka w wieku do jednego roku życia na wychowanie z zamiarem jego przysposobienia, jeżeli do sądu opiekuńczego został zgłoszony wniosek w sprawie przysposobienia dziecka.

Przykład 1:

W związku z likwidacją zakładu pracy z dniem 10 września została rozwiązana umowa z ubezpieczoną, która podlegała ubezpieczeniu społecznemu od dnia 1 marca. W dniu 26 września ww. urodziła dziecko. W związku z tym, że rozwiązanie umowy nastąpiło w okresie ciąży z powodu likwidacji zakładu pracy oraz, że zainteresowana posiadała wymagany okres ubezpieczenia, prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje.

Przykład 2:

Ubezpieczona wykonywała umowę w okresach od 15 stycznia do 31 marca, od 15 kwietnia do 30 czerwca i od 15 lipca do 20 września. Umowa została rozwiązana na mocy. porozumienia stron. W dniu 18 października ww. urodziła dziecko. W związku z tym, że przerwy w ubezpieczeniu były krótsze niż 30 dni a łączny okres ubezpieczenia wyniósł ponad 6 miesięcy, ww. przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

13.1.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
13.2.
W razie urodzenia dziecka w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia oraz w przypadku., o którym mowa w ust. 12.2. pkt 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

Zasiłek opiekuńczy

14.
Prawo do zasiłku opiekuńczego, na zasadach określonych dla pracowników, mają ubezpieczeni wykonujący pracę na podstawie umowy na rzecz przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2.2.

Zasiłek pogrzebowy

15.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie pokrycia kosztów pogrzebu:
1)
ubezpieczonego,
2)
osoby pobierającej świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia,
3)
członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 1 i 2, który w chwili śmierci nie zarobkował i pozostawał z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym albo do którego utrzymania osoba ta przyczyniała się.

Rozdział  3

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

16.1.
Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny dochód z okres 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.
16.2.
Jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny dochód z faktycznego okresu ubezpieczenia.
16.3.
Do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętny miesięczny dochód osiągnięty u zleceniodawcy, u którego ubezpieczony nabył prawo do zasiłku.

Przykład:

Ubezpieczona wykonywała pracę na podstawie umowy w okresie od 1 września do 31 stycznia następnego roku u jednego zleceniodawcy oraz od 1 lutego do 10 czerwca, tj. do dnia zachorowania u następnego zleceniodawcy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć tylko dochód uzyskany u zleceniodawcy, u którego ubezpieczona nabyła prawo do tego zasiłku. W związku z tym, w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić dochód uzyskany w okresie od 1 lutego do 31 maja.

17.1.
Podstawa wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, dla którego podstawę wymiaru składek stanowi dochód bieżąco zadeklarowany, nie niższy od kwoty odpowiadającej 60% przeciętnego wynagrodzenia, nie może być niższa od najniższej podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.
17.2.
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, któremu podstawę wymiaru składek stanowi dochód określony w umowie (kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej), stanowi ten dochód; podstawa ta może być niższa od najniższej podstawy wymiaru składek.
17.3
Zasada, o której mowa w ust. 17.1. ma zastosowanie także wówczas, gdy podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo z przyczyn określonych w ust. 22.
18.
W podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się dochód faktyczny bez uzupełniania, z uwzględnieniem ust. 17.1.
19.1.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 16, ubezpieczony nie osiągnął pełnego dochodu wskutek niewykonywania umowy w okresie pobierania zasiłku, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku:
1)
wyłącza się dochód z każdego miesiąca, w którym ubezpieczony wykonywał umowę przez mniej niż połowę obowiązującego w tym miesiącu okresu wykonywania umowy,
2)
przyjmuje się faktyczny dochód z miesięcy, w których ubezpieczony wykonywał umowę co najmniej przez połowę obowiązującego w każdym miesiącu okresu wykonywania umowy.

Przykład:

W kwietniu, z którego dochód przyjmowany jest przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, ubezpieczony powinien wykonywać umowę przez 25 dni. Z powodu odbywania ćwiczeń wojskowych umowa była wykonywania przez 12 dni. W związku z tym, że umowa była przez niego wykonywana przez mniej niż połowę obowiązującego w tym miesiącu okresu wykonywania umowy, dochodu z tego miesiąca nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku.

Przykład 2:

W czerwcu ubezpieczony powinien wykonywać umowę przez 30 dni. Z powodu choroby, za okres której ubezpieczony otrzymał zasiłek chorobowy, umowa była wykonywana przez 15 dni. W związku z tym, że umowa była wykonywana przez połowę obowiązującego w tym miesiącu okresu jej wykonywania, w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić faktyczny dochód osiągnięty w tym miesiącu.

19.2.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 16, ubezpieczony w każdym miesiącu wykonywał umowę mniej niż połowę obowiązującego okresu wykonywania umowy z przyczyn, o których mowa w ust. 19.1., do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się faktyczny dochód ze wszystkich miesięcy.
19.3
Obowiązującym ubezpieczonego czasem wykonywania umowy jest każdy dzień objęty umową, a jeśli umowa obejmowała pełny miesiąc kalendarzowy - wszystkie dni danego miesiąca (odpowiednio 28, 29, 30 lub 31 dni).
19.4.
Zasadę, o której mowa w ust. 19.1., stosuje się również do dochodu z miesiąca, w trakcie którego nastąpiło rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania umowy.

Przykład:

Ubezpieczony rozpoczął wykonywanie umowy 25 maja. Zgodnie z umową była ona wykonywana przez wszystkie dni, na które została zawarta w tym miesiącu, tj. przez 7 dni. W związku z tym, że ubezpieczony wykonywała umowę przez wszystkie dni jej trwania w tym miesiącu, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmujemy dochód z tego miesiąca w faktycznej wysokości.

Przykład 2:

Ubezpieczony rozpoczął wykonywanie umowy 14 sierpnia. Zgodnie z umową, w miesiącu tym powinien ją wykonywać przez 18 dni, ale z powodu choroby była ona wykonywana przez 8 dni. W związku z tym, że ubezpieczony z powodu choroby, za okres której otrzymał zasiłek chorobowy wykonywał umowę przez mniej niż połowę obowiązującego w tym miesiącu okresu jej wykonywania, dochód z tego miesiąca nie powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego.

20.
Jeżeli prawo do zasiłku powstało w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi:
1)
dla ubezpieczonego, o którym mowa w ust. 17.1. - najniższa podstawa wymiaru składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku,
2)
dla ubezpieczonego, o którym mowa w ust. 17.2. - kwota dochodu określona w umowie, a jeżeli kwota ta nie jest w umowie określona, kwota przeciętnego miesięcznego dochodu wypłacona innym ubezpieczonym. z którymi zleceniodawca zawarł taką samą lub podobną umowę, nie wyższa od najniższej podstawy wymiaru składek, o której mowa w pkt. 1.

Przykład:

Ubezpieczony rozpoczął wykonywanie umowy 1 czerwca. Podstawę wymiaru składek stanowi dochód bieżąco zadeklarowany nie niższy od 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał poprzedni. Z powodu wypadku przy wykonywaniu umowy, uzyskał on prawo do zasiłku chorobowego od 10 czerwca, w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi najniższa podstawa wymiaru składek za czerwiec.

21.
Jeżeli ubezpieczony wykonuje umowy na rzecz różnych zleceniodawców, podstawę wymiaru zasiłku ustala się i zasiłek ten wypłaca odrębnie dla każdej z tych umów.
22.
Podstawy wymiaru tego samego rodzaju zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli przerwa między okresami pobierania zasiłku trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe.

Przykład:

Ubezpieczony stał się niezdolny do wykonywania umowy z powodu choroby w dniu 15 czerwca. poprzednio ubezpieczony ten był niezdolny do wykonywania umowy w okresie od 1 lutego do 10 marca. Ponieważ przerwa między okresami pobierania tego samego rodzaju zasiłku była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 15 czerwca stanowi przeciętny miesięczny dochód przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres od 1 lutego do 10 marca.

23.1.
Jeżeli prawo do zasiłku powstało przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawa wymiaru zasiłku nie może być wyższa od kwoty równej 250% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie na okres trzech miesięcy, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego każdego kwartału.

Przykład:

Ubezpieczony wykonywał pracę na podstawie umowy w okresie od 1 lutego do 10 lipca roku następnego. Zachorował w trakcie ubezpieczenia w dniu 11 grudnia i był chory do 15 stycznia. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjęto dochód z okresu od lutego do listopada. W związku z tym, prawo do zasiłku powstało przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, a faktyczny dochód ubezpieczonego był wyższy od kwoty 250% przeciętnego wynagrodzenia, podstawa wymiaru zasiłku przysługującego do 15 stycznia została ograniczona do tej kwoty. Ubezpieczony ponownie zachorował 21 marca. W związku z tym, że przerwa w pobieraniu zasiłku była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, nowej podstawy wymiaru nie ustala się, odstępuje się natomiast od ograniczenia tej podstawy do 250% przeciętnego wynagrodzenia.

23.2.
Do okresu ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 23.1., zalicza się okresy ubezpieczenia na podstawie ustawy, jeżeli między nimi nie było przerwy, chyba że przerwa przypadała na dni ustawowo wolne od pracy.

Przykład:

W okresie od 2 stycznia do 31 lipca ubezpieczony był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 sierpnia do dnia zachorowania, tj. do 6 listopada wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia. Przeciętny miesięczny dochód osiągnięty u zleceniodawcy, u którego ubezpieczony nabył prawo do zasiłku chorobowego przekracza kwotę 250% przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym, że prawo do zasiłku chorobowego powstało przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia na podstawie umowy, podstawa wymiaru zasiłku nie może być wyższa od kwoty równej 250% przeciętnego wynagrodzenia.

24.1.
Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.
24.2.
Dla ubezpieczonego wymienionego w ust. 17.1., podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie może być niższa od najniższej podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym powstało prawo do świadczenia.
25.1.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego waloryzuje się według zasad określonych dla pracowników.
25.2.
Przy waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu, o którym mowa w ust. 17.1., waloryzuje się faktyczny dochód osiągnięty przez ubezpieczonego w okresie, o którym mowa w ust. 16. zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa od najniższej podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.
26.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest waloryzowana również dla potrzeb świadczenia rehabilitacyjnego, które zostało przyznane po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku chorobowego.
27.
Stawkę zasiłku pielęgnacyjnego za 1 dzień zaokrągla się do 10 groszy w górę, jeżeli końcówka wynosi co najmniej 5 groszy, bądź w dół, jeżeli końcówka jest niższa od 5 groszy.

Rozdział  4

Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne

28.
Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osobom współpracującym zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne przysługują na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych.

Rozdział  5

Zasady wypłaty zasiłków

29.
Prawo do zasiłku chorobowego, porodowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, pogrzebowego i świadczenia rehabilitacyjnego ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
1)
zleceniodawcy zgłaszający bezimiennie ubezpieczonych do ubezpieczenia społecznego w oddziale ZUS - w czasie trwania ich ubezpieczenia, a także po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała w trakcie trwania umowy,
2)
oddział ZUS - w pozostałych przypadkach.
30.
Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne przysługujące ubezpieczonym ustala i wypłaca zleceniodawca, który zarwał umowę.
31.
Dokumentację niezbędną do wypłaty zasiłków stanowią dokumenty określone dla pracowników.
32.
Zleceniodawca, który wypłaca zasiłki prowadzi odrębną kartotekę (poza kartoteką dla pracowników) z podziałem na zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne.
33.
W okresie kontynuowania ubezpieczenia po ustaniu obowiązku ubezpieczenia, prawo do zasiłków ustala oraz zasiłki te wypłaca oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby kontynuującej ubezpieczenie.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

34.1.
Od 1 sierpnia 1997 r. nie ustala się na nowo podstawy wymiaru zasiłku, do którego prawo powstało przed tą datą, za cały okres nieprzerwanego pobierania tego zasiłku.,
34.2.
W razie wystąpienia przerwy w pobieraniu zasiłku, nawet jednodniowej, podstawę wymiaru zasiłku ustala się na zasadach obowiązujących od 1 sierpnia 1997 r.
35.
W razie powstania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po dniu 31 lipca 1997 r., wysokość tego świadczenia ustala się uwzględniając dochód przyjęty do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, nawet jeśli ta podstawa była ustalana według dotychczasowych zasad.
36.
Tracą moc wytyczne nr 3 Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 29 listopada 1995 r. w sprawie niektórych zasad przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. Urz. ZUS Nr 10, poz. 33).
37.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 1997 r.