Niektóre zadania jednostek upoważnionych do prowadzenia obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu finansów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1972.9.25

Akt utracił moc
Wersja od: 4 września 1972 r.

ZARZĄDZENIE Nr 87
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1972 r.
w sprawie niektórych zadań jednostek upoważnionych do prowadzenia obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu finansów.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 8 uchwały Nr 306 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1965 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej (Monitor Polski z 1970 r. Nr 16, poz. 133) oraz w związku z zarządzeniem Nr 10 Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 12 lutego 1972 r. w sprawie warunków, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia kursów obowiązkowego dokształcania i doskonalenia oraz wykazu jednostek opiniujących programy nauczania (Dz. Urz. KNiT Nr 2, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostkami uprawnionymi do prowadzenia w resorcie finansów obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników są:
1)
Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Kadr Resortu Finansów, zwany dalej Ośrodkiem
2)
Narodowy Bank Polski
3)
Bank Rolny
4)
Powszechna Kasa Oszczędności
5)
Bank Polska Kasa Opieki SA
6)
Bank Handlowy SA
7)
Państwowy Zakład Ubezpieczeń
8)
"Warta" Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA.
§  2.
Organizowanie i prowadzenie kursów zawodowych i samokształcenia kierowanego przez jednostki wymienione w § 1 odbywa się według zasad ustalonych w zarządzeniu Nr 111 Ministra Finansów z dnia 18 października 1965 r. w sprawie zasad prowadzenia kursowego szkolenia lub doskonalenia zawodowego w resorcie finansów (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 9, poz. 31).
§  3.
Programy kursów zawodowych i samokształcenia kierowanego dla jednostek wymienionych w § 1 zatwierdza Minister Finansów lub właściwy podsekretarz stanu na wniosek Ośrodka.
§  4.
Jednostki wymienione w § 1 obowiązane są:
1)
zabezpieczyć w swoich księgozbiorach dla uczestników kursów zawodowych i samokształcenia kierowanego odpowiednią ilość egzemplarzy obowiązkowej i zalecanej lektury (podręczniki, skrypty itp.),
2)
ściśle współdziałać z jednostkami organizacyjnymi szkół wyższych, placówkami Polskiej Akademii Nauk, Instytutem Finansów i instytutami naukowo-badawczymi szczególnie w zakresie:
a)
opracowywania projektów programów i ich realizacji,
b)
opracowywania pomocy naukowych (skrypty, przeźrocza, plansze itp.).
§  5.
Jednostki wymienione w § 1 obowiązane są zgłaszać Ośrodkowi projekty realizacji zadań wynikających z zarządzenia Nr 107 Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1970 r. w sprawie obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu finansów (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 12, poz. 25) w celu ich uwzględnienia w resortowym rocznym planie kursowego szkolenia i doskonalenia zawodowego.
§  6.
Ośrodek prowadzi centralną ewidencję programów nauczania i zbiór programów nauczania dla kursów zawodowych i samokształcenia kierowanego w zakresie księgowości i finansów. Programy te Ośrodek udostępnia zainteresowanym jednostkom organizacyjnym realizującym uchwałę Nr 306 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1965 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej (Monitor Polski z 1970 r. Nr 16, poz. 133).
§  7.
W Statucie Ośrodka, stanowiącym załącznik do zarządzenia Nr 110 Ministra Finansów z dnia 23 października 1968 r. w sprawie Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Kadr Resortu Finansów (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 12/4 gr, poz. 25), § 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Przy Ośrodku działa Rada Programowa składająca się z 18 członków powoływanych przez Ministra Finansów spośród pracowników resortu lub specjalistów spoza resortu.

2. Rada Programowa jest organem opiniodawczym i doradczym Ośrodka. W szczególności Rada Programowa opiniuje przedstawione pod jej obrady:

1) wieloletnie i roczne plany kursowego szkolenia i doskonalenia zawodowego kadr resortu finansów,

2) programy działalności szkoleniowej jednostek uprawnionych do prowadzenia obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu,

3) programy kursów z oderwaniem od pracy i programy form obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz metody ich realizacji,

4) roczne plany wydawnicze Ośrodka,

5) sprawozdania i wnioski z działalności Ośrodka przedstawiane Ministrowi Finansów.

3. Rada Programowa dokonuje okresowej oceny działalności szkoleniowej jednostek uprawnionych do prowadzenia obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu finansów i przedstawia odpowiednie wnioski Ministrowi Finansów.

4. Rada Programowa ocenia przydatność projektowanych do realizacji pomocy naukowych.

5. Rada Programowa opiniuje wnioski co do kandydatów na wykładowców obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników resortu finansów.

6. Rada Programowa może wyłonić ze swego składu odpowiednie zespoły specjalistyczne w składzie 3-5 członków Rady z upoważnieniem do opiniowania programów, o których mowa w ust. 2 pkt 3."

§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.