Nadanie statutu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1996.3.18

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 17
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 lutego 1996 r.
w sprawie nadania statutu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi.

Na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lipca 1992 roku w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobów prowadzenia i szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach (Dz. U. Nr 62, poz. 310 i z 1995 r. Nr 53, poz. 287), zarządza się co następuje:
§  1.
Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

ZESPOŁU ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ ZARZĄDU SŁUŻBY ZDROWIA MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH W ŁODZI

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi działa na podstawie:
1)
Ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315 i z 1994 r. Nr 121, poz. 591).

2. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobów prowadzenia i szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach (Dz. U. Nr 62, poz. 310 i z 1995 r. Nr 53, poz. 287).

3. Zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Nr 4 z dnia 22 stycznia 1993 r. w sprawie utworzenia zespołów zakładów opieki zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Dz. Urz. MSW Nr 2, poz. 4 i Nr 4, poz. 68).

4. Niniejszego statutu nadanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

5. Innych przepisów dotyczących państwowych jednostek organizacyjnych i jednostek budżetowych.

§  2.
1.
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi jest zespołem zakładów opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315 i z 1994 r. Nr 121, poz. 591) tworzonym i utrzymywanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych, stanowiącym budżetową jednostkę organizacyjną podległą Centralnemu Zarządowi Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach statutu używa się określenia "Zespół", należy przez to rozumieć Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Siedzibą Zespołu jest miasto Łódź ul. Północna 42.

Rozdział  II

Cele, zadania i kompetencje Zespołu

§  4.
1.
Zespół powołany jest do realizowania świadczeń zdrowotnych osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Obszar działania Zespołu obejmuje województwa: łódzkie, sieradzkie, skierniewickie i piotrkowskie.
2.
Podstawowym celem Zespołu jest organizowanie i prowadzenie działalności profilaktyczno-leczniczej w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej w formie opieki ambulatoryjnej, stacjonarnej i doraźnych świadczeń zdrowotnych, dla osób uprawnionych do świadczeń zdrowotnych w służbie zdrowia MSW.
3.
Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych określają odrębne przepisy.
4.
Innym osobom Zespół udziela świadczeń w razie nagłego zagrożenia życia. W innych stanach chorobowych udziela świadczeń, w miarę posiadanych środków finansowych oraz w drodze porozumień cywilno-prawnych.
§  5.
Do zadań Zespołu należy:

1. Udzielanie stacjonarnych świadczeń zdrowotnych w szpitalu Zespołu w zakresie: chorób wewnętrznych, kardiologii, chirurgii ogólnej; chirurgii naczyniowej, ortopedii, ginekologii, okulistyki, urologii, laryngologii, intensywnej opieki medycznej.

2. Udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w poliklinikach i ambulatoriach Zespołu w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, podstawowej i specjalistycznej opieki stomatologicznej, działalności diagnostycznej, rehabilitacji leczniczej i innych świadczeń zdrowotnych.

3. Wykonywanie doraźnych świadczeń zdrowotnych w zakresie:

- wizyt domowych

- udzielania pomocy medycznej poszkodowanym w wypadkach, zdarzeniach losowych i zagrożeniach nadzwyczajnych.

4. Medyczne zabezpieczanie działań służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

5. Wykonywanie zadań na rzecz obronności Państwa.

6. Sprawowanie nadzoru sanitarnego i organizowanie działalności epidemiologicznej na rzecz osób uprawnionych.

7. Prowadzenie analizy stanu zdrowia, wypadkowości oraz absencji chorobowej osób uprawnionych.

8. Prowadzenie działalności orzeczniczo-lekarskiej na rzecz osób uprawnionych.

9. Rozwijanie działań w zakresie ratownictwa medycznego przedszpitalnego i szpitalnego, zabezpieczającego pomoc medyczną poszkodowanym w katastrofach, stanach nagłych, w wypadkach drogowych oraz nadzwyczajnych zagrożeniach czasu pokojowego i współdziałanie w tym zakresie z innymi służbami ratowniczymi.

10. Zaopatrywanie podległych zakładów opieki zdrowotnej w leki, materiały i sprzęt medyczny.

11. Organizowanie i prowadzenie szkolenia i dokształcania pracowników zatrudnionych w Zespole.

12. Prowadzenie działalności w zakresie kształtowania postaw i zachowań prozdrowotnych, prewencji i profilaktyki schorzeń u podopiecznych.

§  6.
W wykonywaniu zadań Zespół współdziała z innymi zakładami opieki zdrowotnej, lekarzami wojewódzkimi, stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, a także z administracją państwową i samorządową działającą na obszarze właściwym dla danego Zespołu.

Rozdział  III

Struktura organizacyjna Zespołu

§  7.
1.
W ramach Zespołu funkcjonują następujące zakłady opieki zdrowotnej:

Szpital Zespołu w Łodzi ul. Północna 42 z izbą przyjęć, apteką, oddziałami: chorób wewnętrznych, kardiologii, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, ortopedii, ginekologii, okulistyki, urologii, laryngologii, intensywnej opieki medycznej oraz salami dziennego pobytu.

Poliklinika przy Szpitalu Zespołu w Łodzi ul. Północna 42 z apteką.

Poliklinika Zespołu w Sieradzu ul. Sikorskiego 2 z apteką.

Poliklinika Zespołu w Skierniewicach ul. Sobieskiego 26 z apteką.

Poliklinika Zespołu w Piotrkowie Trybunalskim ul. Szkolna 28 z apteką.

Ambulatoria terenowe na terenie województw: łódzkiego, sieradzkiego, skierniewickiego, piotrkowskiego, których wykaz stanowi załącznik do Statutu.

Nad ambulatoriami Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych Zespół sprawuje nadzór merytoryczny. Porozumienie dyrektora Zespołu z kierownikami jednostek określa zakres kompetencji Zespołu w stosunku do pracowników tych ambulatoriów. Wykaz ambulatoriów znajduje się w posiadaniu Zespołu oraz Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

§  8.
1.
Zespołem kieruje Dyrektor Zespołu.
2.
Dyrektor Zespołu bezpośrednio podlega Dyrektorowi Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  9.
1.
Strukturę organizacyjną Zespołu określa Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Ramowy zakres działania komórek organizacyjnych Zespołu określa Dyrektor Zespołu.
§  10.
W skład kierownictwa Zespołu wchodzą:

- dyrektor,

- zastępcy dyrektora,

- główny księgowy,

- naczelna pielęgniarka.

Rozdział  IV

Gospodarka finansowa Zespołu

§  11.
1.
Działalność Zespołu finansowana jest z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz ze środków uzyskanych z działalności pozabudżetowej.
2.
Zasady i tryb działalności pozabudżetowej oraz tryb wykorzystania środków z niej uzyskanych określają odrębne przepisy.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz

ambulatoriów w strukturze organizacyjnej Zespołu

Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia MSW w Łodzi

Lp.WojewództwoSiedziba
1.łódzkieŁódź, Pabianice, Zgierz
2.piotrkowskieBełchatów, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno
3.sieradzkieŁask, Poddębice, Wieluń, Zduńska Wola
4.skierniewickieBrzeziny, Łowicz, Rawa Mazowiecka, Sochaczew, Żyrardów