Nadanie statutu Zakładowi Opieki Zdrowotnej - Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1996.5.34

Akt utracił moc
Wersja od: 8 marca 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 35
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 marca 1996 r.
w sprawie nadania statutu Zakładowi Opieki Zdrowotnej - Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku

Na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lipca 1992 roku w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobów prowadzenia i szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach (Dz. U. Nr 62, poz. 310 i z 1995 r. Nr 53, poz. 287), zarządza się co następuje:
§  1.
Zakładowi Opieki Zdrowotnej - Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

SANATORIUM MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

W CIECHOCINKU

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku działa na podstawie:

1. Ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315 i z 1994 r. Nr 121, poz. 591).

2. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobów prowadzenia i szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach (Dz. U. Nr 62, poz. 310 i z 1995 r. Nr 53, poz. 287).

3. Zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Nr 4 z dnia 22 stycznia 1993 r. w sprawie utworzenia zespołów zakładów opieki zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Dz. Urz. MSW Nr 2, poz. 4 i Nr 4, poz. 68).

4. Niniejszego statutu nadanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

5. Innych przepisów dotyczących państwowych jednostek organizacyjnych i jednostek budżetowych.

§  2.
Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku zwane dalej "Sanatorium" jest zakładem opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315 i z 1994 r. Nr 121, poz. 591) tworzonym i utrzymywanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych, stanowiącym budżetową jednostkę organizacyjną podległą Centralnemu Zarządowi Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Siedzibą Sanatorium jest miasto Ciechocinek, ul. Warzelniana 1.

Rozdział  II

Cele, zadania i kompetencje Sanatorium

§  4.
1.
Sanatorium powołane jest do realizowania świadczeń zdrowotnych osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
Podstawowym celem Sanatorium jest organizowanie i prowadzenie działalności profilaktycznej, leczniczo-sanatoryjnej i rehabilitacyjnej w formie opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej.
3.
Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych określają odrębne przepisy.
4.
Sanatorium realizuje świadczenia zdrowotne osobom, o których mowa w pkt. 1 zamieszkałym na terenie całego kraju.
5.
Leczenie sanatoryjno-rehabilitacyjne dla osób innych niż wymienione w pkt. 3 w miarę posiadanych wolnych miejsc na podstawie zawartych umów.
§  5.
Sanatorium udziela świadczeń zdrowotnych zgodnie z profilem leczniczym przewidzianym dla danej miejscowości uzdrowiskowej. W Sanatorium w Ciechocinku leczy się następujące schorzenia: układu krążenia i naczyń obwodowych, nadciśnienie tętnicze, schorzenia reumatyczne i inne schorzenia narządu ruchu, choroby górnych dróg oddechowych oraz w formie opieki długoterminowej: schorzenia narządu ruchu nabyte po urazach i zabiegach operacyjnych, zmiany degeneracyjne stawów.
§  6.
Do zadań Sanatorium należy w szczególności:

1. Wykonywanie zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych.

2. Wykonywanie badań diagnostycznych dla potrzeb leczniczych.

3. Prowadzenie działalności w zakresie kształtowania postaw i zachowań prozdrowotnych podopiecznych.

4. Realizowanie programu zajęć kondycyjnych, rehabilitacyjnych i psychoedukacyjnych dla osób pełniących służbę (wykonujących pracę) w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

5. Opracowywanie planów materiałowo-finansowych w zakresie całokształtu zaopatrzenia Sanatorium.

6. Organizowanie i prowadzenie szkoleń pracowników zatrudnionych w Sanatorium.

§  7.
W wykonywaniu zadań Sanatorium współdziała z innymi zakładami opieki zdrowotnej służby zdrowia MSW, Naczelnym Lekarzem Uzdrowiska, stacją sanitarno-epidemiologiczną, a także z innymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej działającymi na obszarze właściwym dla danego Sanatorium.

Rozdział  III

Struktura organizacyjna Sanatorium

§  8.
W ramach Sanatorium istnieją oddziały: Reumatologiczny Szpitalny, cztery oddziały ogólnosanatoryjne, oddział dziecięcy, Zakład Usprawniania Leczniczego.
§  9.
1.
Sanatorium kieruje Dyrektor Sanatorium.
2.
Dyrektor Sanatorium bezpośrednio podlega Dyrektorowi Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  10.
1.
Strukturę organizacyjną Sanatorium określa Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Szczegółowy zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy w Sanatorium określa Dyrektor Sanatorium.
§  11.
W skład kierownictwa Sanatorium wchodzą:

- dyrektor,

- zastępca dyrektora,

- główny księgowy,

- przełożona pielęgniarek.

Rozdział  IV

Gospodarka finansowa Sanatorium

§  12.
1.
Działalność Sanatorium finansowana jest z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz ze środków uzyskanych z działalności pozabudżetowej.
2.
Zasady i tryb działalności pozabudżetowej oraz tryb wykorzystania środków z niej uzyskanych określają odrębne przepisy.