Nadanie statutu Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2014.242

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 19/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 lipca 2014 r.
w sprawie nadania statutu Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie

Sekretariat Podsekretarza Stanu

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406 oraz z 2014 r. poz. 423), w związku z § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej na działalność kulturalną prowadzoną przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 195), zarządza się, co następuje:

§  1.
Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Nr 3/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie nadania statutu Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 57 oraz z 2014 r. poz. 2).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIK

STATUT WOJSKOWEGO INSTYTUTU WYDAWNICZEGO W WARSZAWIE

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie, zwany dalej "Instytutem", działa w szczególności na podstawie:
1)
ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406 oraz z 2014 r. poz. 423);
2)
rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej na działalność kulturalną prowadzoną przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 195);
3)
niniejszego statutu.
§  2.
1.
Organizatorem Instytutu jest Minister Obrony Narodowej, który zapewnia środki niezbędne do jego utrzymania i rozwoju oraz nadzoruje działalność Instytutu.
2.
Instytut jest państwową instytucją kultury.
3.
Instytut posiada osobowość prawną.
4.
Instytut jest wpisany do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra Obrony Narodowej pod numerem RIK MON 4/2010.
5.
Instytut używa nazwy Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie lub nazwy skróconej WIW.
§  3.
Siedzibą Instytutu jest Miasto Stołeczne Warszawa, a terenem działania obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym Instytut może podejmować działania poza granicami kraju.
§  4.
Instytut używa pieczęci okrągłej z pełną nazwą Instytutu.

Rozdział  2

Zakres działalności Instytutu

§  5.
1.
Celem działalności Instytutu jest informowanie personelu Sił Zbrojnych i społeczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej o sprawach istotnych dla wojska i obronności, w zgodzie z założeniami polityki informacyjnej resortu obrony narodowej.
2.
Warunki organizacyjno-finansowe działania Instytutu oraz program jego działania określa Minister Obrony Narodowej w umowie zawieranej z Dyrektorem Instytutu.
§  6.
1.
Instytut realizuje cel działalności przez wydawanie i rozprowadzanie:
1)
medialnych produktów internetowych, w tym w szczególności:
a)
portalu-dziennika internetowego polska-zbrojna.pl,
b)
serwisu informacyjnego,
c)
serwisu fotograficznego,
d)
profili społecznościowych,
e)
serwisu plików multimedialnych;
2)
miesięcznika "Polska Zbrojna";
3)
kwartalnika naukowego "Kwartalnik Bellona";
4)
dwumiesięcznika "Przegląd Sił Zbrojnych";
5)
innego rodzaju wydawnictw (druków akcydensowych, dodatków, wydań specjalnych), w zależności od potrzeb zgłaszanych przez komórki i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej, po uzyskaniu akceptacji dyrektora (kierownika) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, któremu podporządkowany jest Instytut.
2.
Do zadań Instytutu należy także:
1)
promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza środowiskiem żołnierzy;
2)
upowszechnianie czytelnictwa i szeroko pojętej kultury;
3)
świadczenie usług informacyjnych i wydawniczych;
4)
świadczenie usług reklamowych, z wyłączeniem wydawnictw wymienionych w ust. 1.
3.
Instytut nie świadczy usług reklamowych wobec instytucji będących w sporze prawnym z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Rozdział  3

Organizacja i kierownictwo Instytutu

§  7.
1.
Instytutem kieruje Dyrektor Instytutu, który podejmuje samodzielne decyzje dotyczące funkcjonowania Instytutu, reprezentuje go na zewnątrz i odpowiada za całokształt jego działalności.
2.
Dyrektor Instytutu zarządza Instytutem przy pomocy dwóch Zastępców oraz głównego księgowego.
3.
Zastępcy Dyrektora odpowiadają w szczególności za następujące obszary działalności Instytutu:

a) Zastępca Dyrektora - Redaktor Naczelny do spraw produktów drukowanych odpowiada za redagowanie i wydawanie miesięcznika "Polska Zbrojna", kwartalnika "Bellona", dwumiesięcznika "Przegląd Sił Zbrojnych" i wszystkie produkty drukowane Instytutu oraz ich udostępnianie w formie elektronicznej przez dostępne kanały komunikacji;

b) Zastępca Dyrektora - Redaktor Naczelny do spraw produktów internetowych odpowiada za redagowanie i wydawanie produktów internetowych Instytutu z wyłączeniem formy elektronicznej wydawnictw wymienionych w lit. a.

4.
Dyrektora Instytutu powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej, zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 i 4-7 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Okres kadencji Dyrektora Instytutu powinien uwzględniać termin sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego.
5.
Zastępców Dyrektora Instytutu powołuje i odwołuje Dyrektor Instytutu, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej, na okres nie dłuższy niż kadencja Dyrektora Instytutu.
6.
Organizację wewnętrzną oraz zakres zadań komórek organizacyjnych i stanowisk samodzielnych Instytutu określa Regulamin Organizacyjny nadawany przez Dyrektora Instytutu, po zasięgnięciu opinii dyrektora (kierownika) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, któremu bezpośrednio podporządkowany jest Instytut oraz po zasięgnięciu opinii działających w Instytucie organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
7.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Instytutu upoważniony jest Dyrektor Instytutu samodzielnie, a w przypadku jego nieobecności - działający z jego upoważnienia jeden z Zastępców Dyrektora Instytutu i główny księgowy, działający łącznie.
§  8.
1.
Organem opiniującym i doradczym Instytutu jest Rada Programowa, powoływana przez dyrektora (kierownika) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, któremu bezpośrednio podporządkowany jest Instytut. Rada Programowa powoływana jest na okres czterech lat i liczy od 5 do 10 osób.
2.
Rada Programowa działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez dyrektora (kierownika) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, któremu podporządkowany jest Instytut.
3.
W skład Rady Programowej mogą wchodzić przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej, komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Instytutu oraz niezależni eksperci.
4.
Z tytułu członkostwa w Radzie Programowej nie przysługuje wynagrodzenie.

Rozdział  4

Gospodarka finansowa

§  9.
1.
Gospodarka finansowa Instytutu jest prowadzona na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
2.
Podstawą gospodarki finansowej Instytutu jest zatwierdzony przez Dyrektora Instytutu plan finansowy z zachowaniem wysokości dotacji Ministra Obrony Narodowej, uwzględniający postanowienia umowy, o której mowa w art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
3.
Plan finansowy zawiera elementy określone w art. 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, 938 i 1646 oraz z 2014 r. poz. 379).
§  10.
1.
Przychodami Instytutu są dotacje Ministra Obrony Narodowej, wpływy z prowadzonej działalności statutowej, środki otrzymywane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.
2.
W celu wspierania działalności, o której mowa w § 5, Instytut może prowadzić dodatkową działalność gospodarczą, według zasad określonych w obowiązujących przepisach i zgodnie z celami i zakresem działalności Instytutu określonymi w rozdziale 2.
3.
Działalność określona w ust. 2, może być prowadzona w szczególności w zakresie:
1)
produkcji i sprzedaży publikacji oraz wydawnictw książkowych;
2)
organizacji przedsięwzięć o charakterze naukowo-kulturalnym (w tym konferencji, seminariów, wystaw);
3)
organizacji szkoleń;
4)
organizacji wizyt studyjnych;
5)
obrotu majątkowymi prawami autorskimi.
4.
Środki uzyskane z działalności gospodarczej mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej Instytutu.
§  11.
Dyrektor Instytutu zapewnia terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego, przy czym obligatoryjne jest jego zbadanie przez biegłego rewidenta oraz przedłożenie do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej.

Rozdział  5

Postanowienia końcowe

§  12.
Zmiany w statucie dokonuje się według procedur obowiązujących dla jego nadania.