Nadanie statutu Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiDN.2006.5.47

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 sierpnia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 26
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 24 sierpnia 2006 r.
w sprawie nadania statutu Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice".

Na podstawie art. 13 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (DzU z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.2)) oraz § 4 umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury - Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" zawartej w Warszawie dnia 18 lipca 2006 r. pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Województwem Lubelskim zarządza się, co następuje:
§  1.
Ośrodkowi Praktyk Teatralnych "Gardzienice" nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (DzU Nr 131, poz. 911).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w DzU z 2002 r. Nr 41, poz. 364, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 162, poz. 1568 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 11, poz. 96 i Nr 261, poz. 2598 oraz z 2005 r. DzU Nr 131, poz. 1091 i Nr 132, poz. 1111.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

I.

Przepisy ogólne

§  1.
Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", zwany dalej "Ośrodkiem", działa w szczególności na podstawie:
1)
ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (DzU z 2001 Nr 13, poz. 123, z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą",
2)
umowy z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie prowadzenia Ośrodka jako wspólnej instytucji kultury, zwanej dalej "Umową",
3)
ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (DzU z 2001 r. Nr 142, poz. 1590, z późn. zm.),
4)
postanowień niniejszego statutu.
§  2.
1.
Organizatorami Ośrodka są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwany dalej "Ministrem", i Województwo Lubelskie, zwane dalej "Województwem".
2.
Ośrodek jest instytucją kultury prowadzoną jako wspólna przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwo Lubelskie.
3.
Siedzibą Ośrodka jest miasto Lublin, zaś głównym miejscem prowadzenia działalności statutowej są Gardzienice w gminie Piaski, w pow. świdnickim, w Województwie Lubelskim.
4.
Terenem działania Ośrodka jest obszar kraju i zagranica.
§  3.
Ośrodek wpisany jest do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
§  4.
Organizatorzy zapewniają środki potrzebne do utrzymania i rozwoju Ośrodka. Szczegółowe zasady współdziałania organizatorów wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 określa Umowa.

II.

Zakres i charakter działalności

§  5.
Ośrodek ma charakter eksperymentalny. Celami Ośrodka są:
1)
wypracowanie niekonwencjonalnych form kulturowych poprzez teatr, edukację, badania tradycji, gromadzenie dokumentacji, jej opracowanie i upowszechnianie w kraju i za granicą,
2)
dążenie do łączenia działalności kulturalnej z ekologią przez wiązanie działań artystycznych ze środowiskiem naturalnym oraz tworzenie infrastruktury, łączącej aktywność kulturalną z pracą nad ekologicznym kształtowaniem otoczenia,
3)
wspieranie i promocja twórczości w zakresie teatru, muzyki, sztuk plastycznych i kultur tradycyjnych, w tym uznanych za archaiczne i wymierające,
4)
działalność na rzecz animacji kultury poprzez rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych,
5)
ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego.
§  6.
Ośrodek wypełnia powyższe cele poprzez:
1)
realizację spektakli teatralnych oraz ich prezentacje w obiektach w Gardzienicach, na występach gościnnych w kraju i za granicą,
2)
prowadzenie działalności edukacyjnej, między innymi poprzez funkcjonującą w ramach Ośrodka Akademię Praktyk Teatralnych, warsztaty, staże, wykłady, konferencje,
3)
prowadzenie działalności wystawienniczej i organizację spotkań literackich,
4)
organizowanie i prowadzenie badań oraz ekspedycji artystyczno-naukowych na terenach kultur tradycyjnych, archaicznych i wymierających,
5)
inne formy działalności kulturalnej.

III.

Nadzór i zarządzanie ośrodkiem

§  7.
Nadzór nad funkcjonowaniem Ośrodka, w zakresie określonym w Ustawie oraz w Umowie sprawują Minister oraz Województwo.
§  8.
1.
Ośrodkiem zarządza i reprezentuje go na zewnątrz dyrektor.
2.
Dyrektor podejmuje decyzje samodzielnie i ponosi za nie odpowiedzialność.
3.
Dyrektor odpowiada za całość spraw związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Ośrodka.
§  9.
1.
Dyrektor Ośrodka jest powoływany i odwoływany w trybie określonym w Ustawie oraz w rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury (DzU Nr 154, poz. 1629) z tym, że Dyrektora Ośrodka powołuje i odwołuje Minister, w uzgodnieniu z Województwem.
2.
W uzgodnieniu z Ministrem o raz Województwem Dyrektor powołuje i odwołuje zastępców Dyrektora.
§  10.
1.
Dyrektor Ośrodka, może tworzyć organy doradcze i opiniotwórcze, określając ich szczegółowy zakres działania.
2.
Tworząc organy doradcze i opiniotwórcze Dyrektor będzie informował Organizatorów o swoim zamiarze w tym zakresie.
3.
Organizatorzy mają prawo desygnowania po jednym przedstawicielu jako członku powyższych organów. Dotyczy to również już istniejących organów doradczych i opiniotwórczych.
4.
Dyrektor Ośrodka dokona stosownych zmian w regulaminie organizacyjnym Ośrodka, uwzględniających postanowienia niniejszej Umowy.
§  11.
1.
Oryginały oraz kopie kwartalnych i rocznych sprawozdań z wykonania zadań w zakresie rzeczowym i finansowym, zgodnie z zarządzeniem Nr 18 Ministra Kultury z dnia 6 lipca 2004 r., Dyrektor Ośrodka będzie składał odpowiednio do Województwa i do Ministra.
2.
Materiały dotyczące planowania oraz wykonania planów finansowo-rzeczowych Dyrektor Ośrodka będzie składał do właściwych departamentów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z obowiązującą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedurą nadzoru. Kopie wskazanych materiałów Dyrektor będzie przekazywał również Województwu.
3.
Roczne sprawozdanie finansowe Dyrektor Ośrodka będzie składał Ministrowi, a kopię zatwierdzonego sprawozdania Ośrodka będzie składał Województwu.
§  12.
1.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Ośrodka upoważniony jest dyrektor Ośrodka samodzielnie, dwóch zastępców działających łącznie, zastępca dyrektora wraz z pełnomocnikiem działającym łącznie na podstawie pełnomocnictwa ogólnego albo pełnomocnik, działający na podstawie pełnomocnictwa szczególnego samodzielnie.
2.
Ustanowienie i odwołanie pełnomocników wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i podlega ujawnieniu w rejestrze instytucji kultury. Nie dotyczy to pełnomocnictwa do dokonywania poszczególnych czynności oraz ustanowienia pełnomocników procesowych.
§  13.
1.
Ośrodek prowadzi działalność na podstawie własnego planu repertuarowego, nadanego przez dyrektora po zasięgnięciu opinii organizatorów, działających w nim organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
2.
Regulamin organizacyjny Ośrodka ustala zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych, podział czynności oraz zakres odpowiedzialności poszczególnych osób pełniących stanowiska kierownicze i samodzielne.

IV.

Majątek i finanse ośrodka

§  14.
Majątek Ośrodka może być wykorzystywany jedynie dla celów wynikających z zakresu działania Ośrodka.
§  15.
Ośrodek prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w Ustawie.
§  16.
Przychodami Ośrodka są: dotacje od organizatorów, wpływy z prowadzonej działalności, darowizny i zapisy osób fizycznych oraz osób prawnych, środki otrzymywane z innych źródeł.
§  17.
Ośrodek może prowadzić działalność gospodarczą.
§  18.
Środki uzyskane w sposób określony w § 17 i 18 Ośrodek ma obowiązek przeznaczać na cele określone w § 5.
§  19.
1.
Dyrektor Ośrodka składać będzie Ministrowi roczne sprawozdanie finansowe, zbadane przez biegłego rewidenta, a kopię zatwierdzonego przez Ministra sprawozdania doręczy Województwu.
2.
Wyboru biegłego rewidenta dokonuje Dyrektor Ośrodka.

V.

Przepisy końcowe

§  21.
Połączenia lub likwidacji Ośrodka mogą dokonać Organizatorzy na zasadach i w trybie przewidzianym w Umowie i obowiązujących przepisach.
§  22.
Zmiany w statucie mogą być dokonane w trybie określonym w Umowie.