Nadanie statutu Operze Wrocławskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiDN.2006.4.31

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 czerwca 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1
z dnia 8 czerwca 2006 r.
w sprawie nadania statutu Operze Wrocławskiej.

Na podstawie art. 13 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (DzU z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.2) oraz umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury - Opery Wrocławskiej zawartej we Wrocławiu dnia 18 maja 2006 r. pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Województwem Dolnośląskim zarządza się, co następuje:
§  1.
Operze Wrocławskiej nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (DzU Nr 220, poz. 1889).

2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w DzU z 2002 r. Nr 41, poz. 364, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 162, poz. 1568 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 11, poz. 96 i Nr 261, poz. 2598 oraz z 2005 r. DzU Nr 131, poz. 1091 i Nr 132, poz. 1111.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Opery Wrocławskiej

Rozdział I.

Postanowienia ogólne

§  1.
Opera Wrocławska, zwana dalej "Operą", jest instytucją kultury prowadzoną jako wspólna instytucja kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Dolnośląskiego, działającą w szczególności na podstawie:
1)
ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. z 2001 r. DzU Nr 13, poz. 123 ze zm.),
2)
ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tj. z 2001 r. DzU Nr 142, poz. 1590 ze zm.)
3)
umowy z dnia 18 maja 2006 r. w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury - Opery Wrocławskiej, zwanej dalej "Umową",
4)
niniejszego Statutu.
§  2.
1.
Siedzibą Opery jest miasto Wrocław.
2.
Opera prowadzi działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
§  3.
1.
Organizatorami Opery są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwo Dolnośląskie.
2.
Opera posiada osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3.
Nadzór bezpośredni nad funkcjonowaniem Opery, poza uprawnieniami poszczególnych Organizatorów, wynikającymi z Umowy i niniejszego Statutu, sprawuje Województwo Dolnośląskie.

Rozdział  II.

Cel i zakres działania

§  4.
1.
Działalność kulturalna Opery obejmuje w szczególności:
a)
krzewienie kultury i sztuki muzycznej oraz teatralnej poprzez organizowanie widowisk operowych, baletowych, teatralnych i koncertów,
b)
organizowanie i wspomaganie festiwali, przeglądów, konkursów, ekspozycji oraz innych imprez,
c)
współdziałanie ze społecznym ruchem artystycznym, w szczególności poprzez promocję, pomoc dydaktyczną, materialną oraz dokształcanie uzdolnionej muzycznie młodzieży, sponsorowanie udziału odbiorców kultury z różnych grup społecznych w imprezach organizowanych przez Operę,
d)
dbałość o rozwój artystyczny oraz właściwe wykorzystanie kwalifikacji zawodowych i uzdolnień zatrudnionych w Operze wykonawców,
e)
współpracę ze związkami i stowarzyszeniami twórców w zakresie inspirowania polskiej twórczości operowej, baletowej i muzycznej,
f)
współpracę ze szkolnictwem artystycznym w zakresie przygotowania kadr artystycznych dla Opery,
g)
współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury, w szczególności z teatrami operowymi, poprzez wymianę artystyczną twórców, zespołów i wykonawców, a także wymianę doświadczeń w zakresie realizacji przedsięwzięć artystycznych,
h)
organizowanie i sprowadzanie do swojej siedziby innych teatrów, zespołów, wykonawców, w celu prezentowania spektakli i imprez godnych upowszechnienia,
i)
promowanie polskiej twórczości operowej, baletowej i muzycznej w kraju i za granicą (w prasie, radiu i telewizji, podczas targów i innych imprez okolicznościowych).
2.
Opera może prowadzić działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów prawa. Środki uzyskane z tej działalności mogą być wykorzystane wyłącznie na działalność statutową.

Rozdział  III.

Organizacja i zarządzanie

§  5.
1.
Operą kieruje Dyrektor Naczelny lub Dyrektor Naczelny i Artystyczny, zwany dalej "Dyrektorem".
2.
Dyrektor powoływany jest w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury (DzU z 2004 r. nr 154, poz. 1629) oraz rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 19 października 2004 r. w sprawie ustalenia listy samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu (DzU z 2004 r. nr 242, poz. 2422), z tym, że powołania i odwołania Dyrektora Opery dokonuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uzgodnieniu z Województwem, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
W celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko Dyrektora Opery, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołuje komisję konkursową, w skład której, jako przedstawiciele Organizatora, o którym mowa w art. 16 ust. 4 pkt 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wchodzi jeden przedstawiciel Województwa Dolnośląskiego i dwóch przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
4.
Dyrektor organizuje pracę Opery, jednoosobowo odpowiada za całokształt jej działalności oraz reprezentuje Operę na zewnątrz. W szczególności odpowiada za właściwy dobór kadr i osób współpracujących oraz właściwą gospodarkę mieniem i środkami finansowymi pozostającymi w dyspozycji Opery.
5.
Dyrektor wykonuje swoje zadania przy pomocy zastępców i głównego księgowego.
6.
Zastępców Dyrektora powołuje i odwołuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uzgodnieniu z Województwem Dolnośląskim, na wniosek Dyrektora.
§  6.
Organizację wewnętrzną Opery określa regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora, po zasięgnięciu opinii Organizatorów oraz opinii działających w Operze organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
§  7.
1.
Dyrektor może powołać organ doradczy Opery. Tryb działalności organu doradczego Opery określa odrębny regulamin, nadawany zarządzeniem Dyrektora.
2.
Dyrektor Opery, tworząc organ doradczy, będzie informował Organizatorów o swoim zamiarze w tym zakresie. Organizatorzy mają prawo desygnowania po jednym przedstawicielu jako członka przedmiotowego organu. Dotyczy to również już istniejących organów doradczych.

Rozdział  IV.

Gospodarka finansowa

§  8.
1.
Opera prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków oraz na podstawie planu działalności Opery, kierując się zasadą efektywności ich wykorzystania.
2.
Opera działa we własnym imieniu na własny rachunek i ryzyko, dysponując przydzieloną i nabytą częścią mienia, prowadząc gospodarkę finansową na podstawie planów finansowych, z zachowaniem zasady pokrywania kosztów bieżącej działalności i zobowiązań dotacją Organizatorów i innymi przychodami.
3.
Przychodami Opery są:
a)
wpływy z prowadzonej działalności,
b)
dotacje od Organizatorów,
c)
darowizny i zapisy osób fizycznych i osób prawnych,
d)
środki otrzymywane z innych źródeł.
4.
Opera prowadzi rachunkowość wg zasad określonych w odrębnych przepisach o rachunkowości
5.
Dyrektor Opery będzie składać roczne sprawozdanie finansowe zbadane przez biegłego rewidenta do Województwa, a kopię zatwierdzonego sprawozdania Opery doręczy Ministrowi. Wyboru biegłego rewidenta dokonuje Opera.

Rozdział  V.

Postanowienia końcowe

§  9.
1.
Połączenie, podział lub likwidacja Opery może nastąpić na warunkach i w trybie przewidzianym w obowiązujących przepisach prawa oraz z uwzględnieniem postanowień Umowy.
2.
Zmiany statutu dokonywane są przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po uzgodnieniu z Województwem Dolnośląskim.