Nadanie statutu Instytutowi Europy Środkowo-Wschodniej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2002.1.17

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2001 r.

DECYZJA Nr 22
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 31 grudnia 2001 r.
w sprawie nadania statutu Instytutowi Europy Środkowo-Wschodniej.

Na podstawie art. 4 ust. 3a ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388), postanawia się, co następuje:
§  1.
Instytutowi Europy Środkowo-Wschodniej nadaje się statut w brzmieniu ustalonym w załączniku do decyzji.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Statut Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie

Art.  1.
1.
Instytut Europy Środkowo-Wschodniej zwany dalej "Instytutem" jest państwową jednostką organizacyjną, wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym.
2.
Siedzibą Instytutu jest miasto Lublin.
Art.  2.
1.
Instytut posiada osobowość prawną.
2.
Instytut działa na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388), zwanej dalej "ustawą".
Art.  3.

Instytut używa okrągłej pieczęci z godłem Rzeczypospolitej Polskiej pośrodku z nazwą "Instytut Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie".

Art.  4.

Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  5.

Zasady finansowania działalności statutowej i zasady gospodarki finansowej Instytutu określają ustawy wraz z przepisami, wydanymi w ich wykonaniu.

Art.  6.
1.
Instytut jest instytucją badawczą o charakterze interdyscyplinarnym prowadzącą badania naukowe oraz prace rozwojowe w zakresie nauk historycznych, politologicznych, psycho-socjologicznych, filozoficznych, teologicznych, prawnych, ekonomicznych i filologicznych.
2.
Celem Instytutu jest:
1)
prowadzenie badań naukowych, w szczególności w zakresie:
a)
historii Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno całego regionu, jak i poszczególnych jego krajów i narodów,
b)
zagadnień współczesnej sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej, a także perspektyw rozwoju krajów Europy Środkowo-Wschodniej,
c)
wybranych zagadnień społecznych i kulturowych społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku,
d)
dziejów oraz aktualnej sytuacji Kościołów, wspólnot i organizacji religijnych na wymienionym obszarze,
e)
dziejów i aktualnej sytuacji mniejszości etnicznych i religijnych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, tradycji dialogu ekumenicznego,
f)
historycznego znaczenia i obecnego miejsca procesów integracji politycznej, gospodarczej i wojskowej w Europie,
g)
perspektyw rozwoju wschodniego pogranicza Polski w płaszczyźnie społecznej, gospodarczej i kulturowej;
2)
wydawanie pism, książek i innych publikacji w tym także wydawanych w sieci komputerowej oraz organizowanie kolportażu, prowadzenie działalności oświatowej,
3)
organizowanie konferencji i sympozjów naukowych z zakresu problematyki wymienionej w pkt. 1),
4)
współdziałanie z zainteresowanymi krajowymi, zagranicznymi instytucjami naukowymi, a także zainteresowanymi stowarzyszeniami zagranicznymi, prowadzącymi działalność na rzecz badań Europy Środkowo-Wschodniej, a także całej Europy,
5)
prowadzenie dokumentacji naukowej w ramach badań naukowych Instytutu,
6)
służenie konsultacjami innym zainteresowanym instytucjom i osobom fizycznym.
Art.  7.

Organami Instytutu są Dyrektor i Rada Naukowa.

Art.  8.

Dyrektor zarządza całokształtem działalności Instytutu, a w szczególności:

1)
ustala plany działalności Instytutu,
2)
realizuje politykę kadrową,
3)
zarządza mieniem Instytutu,
4)
odpowiada za wyniki działalności Instytutu,
5)
reprezentuje Instytut,
6)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących Instytutu, z wyjątkiem spraw należących do Rady Naukowej.
Art.  9.

Dyrektor jest powoływany na okres 5 lat i odwoływany w trybie określonym ustawą.

Art.  10.
1.
Liczbę zastępców Dyrektora oraz ich zakres obowiązków określa regulamin organizacyjny Instytutu.
2.
Zastępcy Dyrektora są powoływani przez Dyrektora na okres jego kadencji i przez niego odwoływani, z tym że zastępca Dyrektora do spraw ogólnych jest powoływany na czas nieokreślony.
3.
Zastępcy Dyrektora, poza zastępcą Dyrektora do spraw ogólnych, winni posiadać tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
4.
Kandydatury na stanowiska zastępców Dyrektora winny być zaopiniowane przez Radę Naukową, która może w drodze wyjątku wyrazić zgodę na kandydata, nie odpowiadającego wymogom, określonym w pkt. 3.
Art.  11.
1.
Dyrektor może, po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej, powołać na okres swej kadencji Sekretarza Naukowego, który powinien posiadać co najmniej stopień doktora.
2.
Podporządkowanie organizacyjne i kompetencyjne Sekretarza Naukowego określa regulamin organizacyjny Instytutu.
3.
Dyrektor może ustanawiać pełnomocników do realizacji określonych zadań i ustalać zakres ich umocowania.
4.
W uzasadnionych przypadkach Dyrektor może powołać kolegia lub inne organy opiniodawczo-doradcze; członków tych organów powołuje i odwołuje Dyrektor.
Art.  12.
1.
Organem doradczym i opiniodawczym Dyrektora w zakresie spraw związanych z kierowaniem i działalnością Instytutu oraz jego gospodarką i administracją jest Kolegium Dyrekcyjne, w skład którego wchodzą Zastępcy Dyrektora, Sekretarz Naukowy (w razie ustanowienia tego stanowiska), główny księgowy oraz inne osoby powołane przez Dyrektora.
2.
Dyrektor zwołuje posiedzenie Kolegium Dyrekcyjnego i przewodniczy mu. Zastępca Dyrektora może z upoważnienia Dyrektora zwoływać posiedzenie i mu przewodniczyć. Posiedzenia Kolegium winny być protokołowane.
Art.  13.
1.
Dyrektor może w szczególnych warunkach ustanawiać swych pełnomocników do realizacji określonych zadań i ustalać zakres, czas i umocowania.
2.
Dyrektor zatrudnia Głównego Księgowego oraz kierowników wewnętrznych komórek lub zespołów organizacyjnych.
3.
Dyrektor powołuje i odwołuje kierowników komórek organizacyjnych prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe.
Art.  14.
1.
Rada Naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym Instytutu w zakresie jego działalności statutowej. Czuwa ona nad poziomem naukowym działalności Instytutu i rozwojem jego kadry naukowej.
2.
Rada Naukowa uchwala statut Instytutu, wypowiada się w sprawach kierunków programów i planów działalności naukowo-badawczej i wydawniczej Instytutu, rozpatruje i przyjmuje sprawozdania Dyrektora z działalności Instytutu, opiniuje prace naukowo-badawcze Instytutu i ocenia ich wyniki.
3.
Rada Naukowa wyznacza przedstawicieli Instytutu do komisji konkursowej, powołanej do wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora, występuje z wnioskiem do organu sprawującego nadzór o powołanie Dyrektora wyłonionego w trybie określonym ustawą oraz jego odwołanie.
4.
Rada Naukowa opiniuje regulamin organizacyjny Instytutu.
5.
Rada Naukowa opiniuje wnioski Dyrektora w sprawie powoływania i awansowania pracowników naukowych Instytutu oraz dokonuje okresowej oceny ich dorobku naukowego.
6.
Rada Naukowa przeprowadza przewody w zakresie nadawania stopni naukowych oraz przewody o nadanie tytułu naukowego, stosownie do uprawnień Instytutu w tej mierze i obowiązujących przepisów prawnych.
7.
Rada Naukowa wykonuje inne funkcje określone w przepisach prawnych i niniejszym statucie.
Art.  15.

Rada Naukowa składa się z 12 członków wybieranych na okres 4 lat i odwoływanych w trybie określonym w ustawie.

Art.  16.

Organizację pracy Rady Naukowej określa regulamin Rady przez nią uchwalony.

Art.  17.

Pracownicy Instytutu są mianowani lub zatrudnieni w trybie oraz na zasadach określonych w ustawie i w innych przepisach prawnych. Przepisy te wraz z regulaminem pracy Instytutu regulują status prawny pracowników, ich uprawnienia i obowiązki.

Art.  18.

Majątek Instytutu składa się z przedmiotów i praw należących do niego w chwili wejścia w życie niniejszego statutu. Majątek ten może się powiększyć w wyniku otrzymanych przez Instytut dotacji podmiotowych i przedmiotowych, zapisów darowizn, subwencji fundacyjnych i dochodów własnych.

Art.  19.
1.
Z Instytutem współdziała stowarzyszenie zarejestrowane jako "Towarzystwo Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej", mające swą siedzibę w Lublinie, zwane dalej "Towarzystwem".
2.
Towarzystwo wspiera działalność naukową Instytutu w formie inicjatyw badawczych, opracowań naukowych swych członków, a przeznaczonych do publikowania w wydawnictwach Instytutu, a także przez promocję wydawnictw Instytutu, przez współudział w konferencjach naukowych i ich organizowaniu, oraz przez wspieranie jego kontaktów ze Stowarzyszeniami, zwłaszcza skupionymi w Międzynarodowej Federacji Instytutów Europy Środkowo-Wschodniej.
3.
Dyrektor przedkłada do wiadomości Zarządowi Towarzystwa sprawozdanie, o którym mowa w art. 14.
4.
Szczegóły współdziałania określa osobne porozumienie zawarte przez Dyrektora z Zarządem Towarzystwa i zatwierdzone przez organ sprawujący nadzór nad Instytutem.
Art.  20.

Zmiana statutu Instytutu nastąpić może na mocy uchwały Rady Naukowej, podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków, po zaopiniowaniu przez zakładową organizację związkową i zatwierdzonej przez organ sprawujący nadzór.

Art.  21.

Strukturę organizacyjną Instytutu określa regulamin organizacyjny ustalony przez Dyrektora, po zaopiniowaniu przez Radę Naukową.

Art.  22.

Regulamin pracy ustala Dyrektor, po zaopiniowaniu przez Radę Naukową.

Art.  23.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem stosuje się przepisy o jednostkach badawczo-rozwojowych.

Art.  24.

Statut wchodzi w życie z dniem nadania go przez organ sprawujący nadzór nad Instytutem.