Nadanie statutu Instytutowi Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1986.2.10

Akt utracił moc
Wersja od: 28 marca 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 marca 1986 r.
w sprawie nadania statutu Instytutowi Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie

Na podstawie art. 4 ust. 3 oraz w związku z art. 20 ust. 5, art. 23 ust. 2 i art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytutowi Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 marca 1964 r. w sprawie statutu Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr 3, poz. 19 z późniejszymi zmianami).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Instytutu Ekspertyz Sądowych

im. prof. dra Jana Sehna

w Krakowie

§ 1.
Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie jest instytutem naukowo-badawczym działającym na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) oraz przepisów niniejszego statutu.
§  2.
Nadzór nad działalnością Instytutu sprawuje Minister Sprawiedliwości.
§  3.
Podstawowym zadaniem Instytutu jest działalność na potrzeby wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie nauk sądowych, a w szczególności kryminalistyki, toksykologii i psychologii sądowej.
2.
Działalność określoną w ust. 1 Instytut realizuje poprzez prowadzenie w wymienionych dziedzinach badań naukowych oraz wykonywanie ekspertyz i wydawanie opinii.
3.
Wydawanie opinii należy do biegłych Instytutu, których powołuje Dyrektor spośród pracowników mających wiedzę w danej dziedzinie nauki.
§  4.
Do zadań Instytutu należy ponadto:
1)
działalność dydaktyczno-szkoleniowa, mająca na celu kształcenie i doskonalenie własnych kadr oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości i innych specjalistów w dziedzinach związanych z działalnością Instytutu,
2)
publikowanie wyników prowadzonych prac naukowych i innych opracowań Instytutu mających znaczenie dla rozwoju uprawianych dyscyplin naukowych i podnoszenia poziomu ekspertyz sądowych,
3)
organizowanie konferencji naukowych i innych tego rodzaju spotkań, służących wymianie doświadczeń naukowych,
4)
współpraca z innymi instytucjami i ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą,
5)
wydawanie periodycznego, czasopisma naukowego,
6)
organizowanie konkursów prac naukowych i występowanie do Ministra Sprawiedliwości o przyznanie nagród naukowych,
7)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Sprawiedliwości oraz - w szczególnie uzasadnionych wypadkach - także na rzecz instytucji lub jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  5.
W Instytucie działa Kolegium, w skład którego wchodzą zastępcy Dyrektora, kierownicy zakładów i działów oraz inne osoby, które powołuje i odwołuje Dyrektor. W posiedzeniach kolegium uczestniczą przedstawiciele rady załogi oraz działających w Instytucie związków zawodowych, partii i stronnictw politycznych.
§  6.
W Instytucie tworzy się stanowisko Sekretarza Naukowego.
§  7.
Instytut może zatrudniać również pracowników na stanowiskach profesorów kontraktowych i docentów kontraktowych.
§  8.
Członków Rady Naukowej w liczbie nie przekraczającej 15 osób powołuje - na wniosek Dyrektora Instytutu zaopiniowany przez Kolegium - Minister Sprawiedliwości.