Nadanie statutu Głównemu Inspektoratowi Rybołówstwa Morskiego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MGMiŻŚ.2019.19

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 kwietnia 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 19
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 10 kwietnia 2019 r.
w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Rybołówstwa Morskiego

Na podstawie art. 102 ust. 7 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 514, 650, 2245 i 2340) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Głównemu Inspektoratowi Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT GŁÓWNEGO INSPEKTORATU RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO W SŁUPSKU

§  1. 
Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku, zwany dalej "Głównym Inspektoratem", jest państwową jednostką budżetową stanowiącą wyodrębniony organizacyjnie zespół ludzi i środków powołany do realizacji zadań i kompetencji Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego, zwanego dalej "Głównym Inspektorem", i działający pod jego bezpośrednim kierownictwem.
§  2. 
Główny Inspektor kieruje Głównym Inspektoratem przy pomocy Zastępców Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego, dyrektora generalnego oraz kierujących komórkami organizacyjnymi wymienionymi w § 4.
§  3. 
Główny Inspektor może upoważniać osoby, o których mowa w § 2, a także innych pracowników Głównego Inspektoratu, do załatwiania spraw i wydawania w jego imieniu decyzji, w określonych przez niego sprawach.
§  4. 
W skład Głównego Inspektoratu wchodzą następujące komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska:
1)
Wydział Inspekcji Rybołówstwa;
2)
Wydział Finansowy;
3)
Wydział Administracyjno-Gospodarczy;
4)
Wydział Spraw Pracowniczych;
5)
Zespół Prawny;
6)
Główny księgowy;
7)
Inspektor do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy;
8)
Wydział Audytu Wewnętrznego;
9)
Stanowisko ds. Obronnych;
10)
Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych;
11)
Inspektor do spraw Ochrony Danych Osobowych.
§  5. 
1. 
Główny Inspektor wykonuje zadania przy pomocy:
1)
Pierwszego Zastępcy Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego, zwanego dalej "Zastępcą GIRM.1";
2)
Drugiego Zastępcy Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego, zwanego dalej "Zastępcą GIRM.2".
2. 
W czasie nieobecności Głównego Inspektora jego obowiązki pełni Zastępca GIRM.1.
3. 
W przypadku jednoczesnej nieobecności Głównego Inspektora i Zastępcy GIRM.1 obowiązki Głównego Inspektora wykonuje Zastępca GIRM.2 albo osoba wyznaczona przez Głównego Inspektora.
§  6. 
Główny Inspektor sprawuje bezpośredni nadzór nad samodzielnymi stanowiskami, o których mowa w § 4 pkt 9-11.
§  7. 
1. 
Zastępca GIRM.1 sprawuje nadzór nad Oddziałem Zamiejscowym Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Gdyni oraz Oddziałem Zamiejscowym Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.
2. 
Zastępca GIRM.1 wykonuje powierzone mu zadania przy pomocy kierujących komórkami organizacyjnymi wchodzącymi w skład Głównego Inspektoratu.
§  8. 
Główny Inspektor może powoływać komisje lub zespoły o charakterze stałym lub doraźnym, jako organy pomocnicze lub opiniodawczo-doradcze, określając ich nazwę, cel powołania, skład osobowy, zakres zadań i tryb pracy.
§  9. 
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych, o których mowa w § 4 oraz zadania powierzone Zastępcy GIRM.1 określa regulamin organizacyjny nadany przez Głównego Inspektora na wniosek dyrektora generalnego.
§  10. 
Spory kompetencyjne między komórkami organizacyjnymi i samodzielnymi stanowiskami, o których mowa w § 4 oraz ośrodkami zamiejscowymi Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego rozstrzyga Główny Inspektor.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324 oraz z 2018 r. poz. 100).