Kwalifikowanie policjantów do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2007.3.16

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 2007 r.

DECYZJA Nr 63
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 1 lutego 2007 r.
w sprawie kwalifikowania policjantów do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków

§  1.
1.
Policjant, który chce podjąć służbę w komórce organizacyjnej Policji do spraw werbunków, zwany dalej "kandydatem", powinien pozostawać w służbie stałej i mieć co najmniej 3-letni staż służby związany z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych, a także posiadać prawo jazdy kategorii "B".
2.
Kandydat, spełniający warunki określone w ust. 1, podlega postępowaniu kwalifikacyjnemu, które składa się z następujących etapów: testu psychologicznego, rozmowy kwalifikacyjnej i kursu doskonalenia zawodowego dla policjantów kwalifikowanych do służby w komórkach organizacyjnych do spraw werbunków.
3.
Rozmowa kwalifikacyjna i kurs doskonalenia zawodowego, o których mowa w ust. 2, są etapami selekcyjnymi postępowania kwalifikacyjnego do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków.
§  2.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna złożenie przez kandydata kierownikowi komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków jednostki Policji, w której kandydat pełni służbę lub która jest właściwa ze względu na miejsce pełnienia służby przez kandydata, wypełnionej Karty ewidencyjnej kandydata do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków, zwanej dalej "kartą ewidencyjną".
2.
Wzór karty ewidencyjnej określa załącznik do decyzji.
§  3.
1.
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków w jednostce Policji, w której została złożona karta ewidencyjna, kieruje kandydata do psychologa policyjnego w celu przeprowadzenia badania psychologicznego.
2.
Test psychologiczny sprawdza predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków.
3.
Na podstawie wyników testu psychologicznego, o którym mowa w ust. 2, oraz wyników ewentualnych badań określonych w ust. 3, psycholog policyjny sporządza opinię psychologiczną kandydata, którą następnie przekazuje do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji (KGP).
4.
Opinię psychologiczną udostępnia się do wglądu kandydatowi, na jego wniosek.
§  4.
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków w jednostce Policji, w której została złożona karta ewidencyjna, po przeprowadzeniu testu psychologicznego przesyła kartę ewidencyjną do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków Biura Wywiadu Kryminalnego KGP po zatwierdzeniu jej przez kierownika jednostki Policji.
§  5.
1.
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków Biura Wywiadu Kryminalnego KGP po uzyskaniu karty ewidencyjnej oraz opinii psychologicznej, o której mowa w § 3 ust. 3, zarządza przeprowadzenie z kandydatem rozmowy kwalifikacyjnej.
2.
Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu uzyskanie informacji dotyczących posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, ocenę motywacji oraz innych predyspozycji przydatnych do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków.
§  6.
1.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza Komisja Kwalifikacyjna, zwana dalej "komisją", którą powołuje Komendant Główny Policji, na wniosek Dyrektora Biura Wywiadu Kryminalnego KGP na okres 1 roku licząc od dnia jej powołania. Komendant Główny Policji ustala imienny skład komisji, wyznacza jej przewodniczącego oraz określa szczegółowe zasady i tryb jej działania.
2.
Do udziału w komisji powołuje się policjantów lub pracowników:
1)
Wydziału Rozpoznania i Werbunków Biura Wywiadu Kryminalnego KGP;
2)
Zespołu Psychologa Koordynatora Biura Kadr i Szkolenia KGP;
3)
komórki organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków Wydziału Wywiadu Kryminalnego Centralnego Biura Śledczego KGP;
4)
komórek organizacyjnych właściwych w sprawach werbunków wydziałów wywiadu kryminalnego komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji;
5)
komórek organizacyjnych psychologów komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji.
§  7.
1.
Na podstawie karty ewidencyjnej, opinii psychologicznej i rozmowy kwalifikacyjnej komisja, o której mowa w § 6 ust. 1, ocenia predyspozycje kandydata do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych związanych z pozyskiwaniem i prowadzeniem osobowych źródeł informacji. Komisja sporządza protokół z posiedzenia. Protokół powinien zawierać, w szczególności, informacje o rozstrzygnięciu (ocena pozytywna lub ocena negatywna) rozmowy kwalifikacyjnej w odniesieniu do kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w komórkach organizacyjnych Policji do spraw werbunków.
2.
Dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego KGP informuje przełożonego właściwego w sprawach osobowych kandydata o decyzji komisji.
3.
Dokumentacja z postępowań kwalifikacyjnych w stosunku do kandydatów jest gromadzona w komórce organizacyjnej właściwej w sprawach werbunków Biura Wywiadu Kryminalnego KGP.
§  8.
1.
Kandydaci, którzy uzyskali pozytywną ocenę z rozmowy kwalifikacyjnej, są kierowani przez przełożonych właściwych w sprawach osobowych na kurs doskonalenia zawodowego dla policjantów kwalifikowanych do służby w komórkach organizacyjnych do spraw werbunków.
2.
Kurs, o którym mowa w ust. 1, jest organizowany w sposób określony odrębnymi przepisami.
3.
Warunkiem podjęcia przez kandydata służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków jest ukończenie z wynikiem pozytywnym kursu, o którym mowa w ust. 1.
§  9.
Kandydat, który nie uzyskał oceny pozytywnej z rozmowy kwalifikacyjnej lub który po uzyskaniu pozytywnej oceny z rozmowy kwalifikacyjnej nie został w ciągu 1 roku skierowany na kurs doskonalenia zawodowego dla policjantów kwalifikowanych do służby w komórkach organizacyjnych do spraw werbunków, albo nie ukończył tego kursu z wynikiem pozytywnym, może być ponownie objęty postępowaniem kwalifikacyjnym, jednak nie wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia rozmowy kwalifikacyjnej, będącej elementem poprzedniego postępowania kwalifikacyjnego.
§  10.
Nadzór nad postępowaniem kwalifikacyjnym sprawuje Dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
§  11.
1.
Traci moc decyzja nr 527 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 października 2004 r. w sprawie kwalifikowania policjantów do służby w komórkach organizacyjnych Policji do spraw werbunków (Dz. Urz. KGP Nr 21, poz. 133).
2.
Do postępowań kwalifikacyjnych, o których mowa w § 1 decyzji, wszczętych do dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  12.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

"Zatwierdzam"

............................. .......................

(pieczęć i podpis komendanta (miejscowość, data)

wojewódzkiego Policji

lub kierownika komórki

organizacyjnej KGP)

KARTA EWIDENCYJNA

kandydata do służby w komórkach organizacyjnych Policji właściwych w sprawach werbunków

1. Stopień, imię i nazwisko .................................

2. Identyfikator służbowy ....................................

3. Stanowisko służbowe, komórka organizacyjna i jednostka

Policji ...................................................

4. Wiek / staż służby w Policji / staż w komórkach operacyjno-

rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych:

................ / .................. / ...................

5. Kategorie prawa jazdy posiadanego przez kandydata .........

..........................

(podpis przełożonego)

6. Data przeprowadzenia testu psychologicznego ...............

..........................

(podpis przełożonego)