Korekta Instrukcji Ochrony Lasu, stanowiąca załącznik do Zarządzenia nr 57 Dyrektora Generalnego z dnia 22 listopada 2011 r. oraz korekty Instrukcji Urządzania Lasu, stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 55 Dyrektora Generalnego z dnia 21 listopada 2011 r.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2016.3.42

Akt jednorazowy
Wersja od: 11 lutego 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 7
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 11 lutego 2016 r.
w sprawie korekty Instrukcji Ochrony Lasu, stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 57 Dyrektora Generalnego z dnia 22 listopada 2011 r. oraz korekty Instrukcji Urządzania Lasu, stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 55 Dyrektora Generalnego z dnia 21 listopada 2011 r.

ZO.0210.1.2016

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego m.in. w art. 33 ust. 3 pkt 3 i 4 ustawy o lasach 3 - zarządzam, co następuje:

§  1.
W Instrukcji Ochrony Lasu, w rozdziale 1.1. Kontrola występowania szkodników korzeni, wprowadza się następujące zmiany:
1.
W § 19 lit. c, § 21 ust. 3, § 23 ust. 2 sformułowania "stałe pędraczyska" zamienia się na "uporczywe pędraczyska".
2.
Dodaje się § 19a, który przyjmuje brzmienie:

"1. Za uporczywe pędraczyska uznajemy obszary leśne, na których występują pędraki chrabąszczy (majowego, kasztanowca), guniaka czerwczyka, wałkarza lipczyka i ogrodnicy niszczylistki w ilościach zagrażających trwałości lasu lub powodujących zakłócenia w prowadzeniu zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Czas trwania uporczywych pędraczysk uzależniony jest od szeregu czynników oddziałujących na te obszary. Najczęściej obejmuje on okres od kilku do kilkunastu rójek głównych chrabąszcza. Wygaszanie uporczywych pędraczysk można osiągnąć przede wszystkim poprzez regulację liczebności owadów doskonałych.

2. Do uznania obszaru za uporczywe pędraczysko przyjmuje się następujące kryteria:

a) stwierdzone wzmożone występowanie owadów doskonałych chrabąszczy w drzewostanach;

b) zagrożenie od pędraków wynikające z corocznej oceny wykonanej przez ZOL;

c) poziom poprawek w uprawie 5-letniej, wykonywanych na skutek żeru pędraków, przekraczający 30%;

d) brak możliwości uzyskania odnowienia lub zalesienia z powodu szkód powodowanych przez pędraki;

e) wykonanie zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin w trakcie dwóch kolejnych rójek.

3. Uporczywe pędraczyska, zatwierdzane w systemie informatycznym przez DGLP, wyznacza nadleśnictwo w uzgodnieniu z ZOL i RDLP.

4. Jednostką podziału powierzchniowego, dla której wyznaczane są uporczywe pędraczyska, jest oddział."

§  2.
W Instrukcji Urządzania Lasu, w rozdziale 3.3.5. Cecha drzewostanu, w § 26 ust. 1 dodaje się punkt

"19) uporczywe pędraczysko."

§  3.
Zarządzenie podlega podaniu do wiadomości poprzez kolportaż pocztą elektroniczną oraz opublikowanie w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Art. 33.1. ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 2100) stanowi że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Przepis art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa, a pkt 4, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych organizuje planowanie urządzeniowe w lasach i prognozowanie w leśnictwie.