Kontrola dokumentów składanych w celu uzyskania zasiłku rodzinnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1982.4.12

Akt indywidualny
Wersja od: 6 września 1982 r.

OKÓLNIK Nr 20
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 1 lipca 1982 r.
w sprawie kontroli dokumentów składanych w celu uzyskania zasiłku rodzinnego.

znak: Zn-002/3/82

Wobec stwierdzenia licznych przypadków nieprawnych wypłat zasiłków rodzinnych w wysokości podwyższonej, powstałych na skutek składania przez pracowników oświadczeń niezgodnych z prawdą, a w szczególności nieujawniania faktu podlegania podatkowi gruntowemu z tytułu użytkowania działki ziemi o powierzchni przekraczającej 0,5 ha użytków rolnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w celu usunięcia tych nieprawidłowości, przypomina i zaleca, co następuje:

1. Zakłady pracy zobowiązane są do analizowania dokumentów przedkładanych przez pracowników celem ustalenia uprawnień do zasiłków rodzinnych w wysokości podwyższonej i porównywania ich z innymi dokumentami posiadanymi przez zakład pracy.

W szczególności należy sprawdzać, czy oświadczenie złożone przez pracownika o tym, że ani on sam, ani jego małżonek nie jest podatnikiem podatku gruntowego z tytułu użytkowania działki ziemi o powierzchni przekraczającej 0,5 ha użytków rolnych, jest zgodne z dokumentami przedłożonymi w celu uzyskania przydziałów kartkowych i rekompensat.

Dokumenty przedkładane przez pracownika w celu uzyskania zasiłku rodzinnego winny być porównywane zarówno z dokumentami posiadanymi przez wydziały spraw osobowych, jak i przez służby socjalne.

2. W przypadku stwierdzenia, na podstawie porównania, niezgodności oświadczenia pracownika z zaświadczeniem złożonym w innym celu, powstania nieprawnych wypłat, o fakcie tym zakład pracy winien zawiadomić pracownika. Kwoty nieprawnych wypłat zasiłków rodzinnych, powstałych z winy pracownika, zakład pracy winien potrącić pracownikowi z bieżących zasiłków rodzinnych.

W tym przypadku nie jest konieczna zgoda pracownika na potrącanie nadpłaty.

3. W przypadku gdy nie ma możliwości potrącenia nieprawnej wypłaty zasiłku rodzinnego z bieżących zasiłków, potrącenie to następuje z wynagrodzenia za pracę na podstawie decyzji oddziału ZUS, zawierającej klauzulę wykonalności, stanowiącej tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

4. O wydanie decyzji, o której mowa w ust. 3, zakład pracy zwraca się do oddziału ZUS, przedkładając dokumentację dotyczącą zasiłku rodzinnego.

5. O rażących przypadkach wyłudzenia przez pracownika zasiłków rodzinnych, a w szczególności, gdy dotyczy to okresu rocznego, zakład pracy zobowiązany jest powiadomić organy ścigania.