Komisja do spraw Zagrożeń Wodnych, Gospodarki Odpadami oraz Likwidacji Zakładów Górniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2007.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 27 czerwca 2007 r.
w sprawie Komisji do spraw Zagrożeń Wodnych, Gospodarki Odpadami oraz Likwidacji Zakładów Górniczych

Na podstawie art. 107 ust. 8 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Komisję do spraw Zagrożeń Wodnych, Gospodarki Odpadami oraz Likwidacji Zakładów Górniczych, zwaną dalej "Komisją".
§  2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
Przewodniczący;
2)
Zastępca (Zastępcy) Przewodniczącego;
3)
Sekretarz;
4)
Członkowie.
§  3.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ustala skład osobowy Komisji oraz dokonuje zmian składu osobowego Komisji.
§  4.
1.
Do zadań Komisji należy:
1)
opiniowanie technologii bezpiecznego prowadzenia robót górniczych w warunkach zagrożeń wodnych;
2)
opiniowanie metod profilaktyki i zwalczania zagrożeń wodnych;
3)
opiniowanie dokumentacji hydrogeologicznych zakładów górniczych w zakresie oceny zagrożeń wodnych;
4)
opiniowanie projektów wykorzystania w ramach odzysku odpadów w podziemnych technologiach górniczych oraz wprowadzania wód technologicznych i innych do górotworu w aspekcie zagrożenia wodnego dla wyrobisk górniczych;
5)
opiniowanie spraw dotyczących bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
6)
opiniowanie projektów likwidacji zakładów górniczych w aspektach zagrożenia wodnego oraz bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa powszechnego, a także w zakresie zabezpieczenia pozostawionych zasobów złoża kopaliny i rekultywacji terenów zdegradowanych działalnością górniczą;
7)
opiniowanie projektów aktów normatywnych, Polskich Norm oraz rozwiązań organizacyjno-technicznych dotyczących zakresu działania Komisji;
8)
analiza i opracowywanie innych zagadnień z zakresu działania Komisji.
2.
Zadania Komisji, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, dotyczą podziemnych zakładów górniczych.
3.
Zadania Komisji, o których mowa w ust. 1 pkt 6-8, dotyczą wszystkich rodzajów zakładów górniczych.
§  5.
1.
Komisja jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Komisja działa przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
§  6.
Obsługę prac Komisji zapewnia Główny Instytut Górnictwa, w oparciu o porozumienie pomiędzy Wyższym Urzędem Górniczym a Głównym Instytutem Górnictwa, zawarte w odrębnym trybie.
§  7.
W sprawach, o których mowa w § 4 ust. 1, Komisja wydaje opinie.
§  8.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję mogą wystąpić:
1)
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego;
2)
dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych oraz specjalistycznego urzędu górniczego, w uzgodnieniu z właściwym merytorycznie departamentem Wyższego Urzędu Górniczego.
§  9.
1.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach plenarnych Komisji, zwanych dalej "posiedzeniami Komisji", odbywanych w zależności od potrzeb.
2.
W posiedzeniach Komisji obowiązane są brać udział wszystkie osoby powołane do składu Komisji.
3.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komisji może usprawiedliwić nieobecność osoby powołanej do składu Komisji na posiedzeniu.
4.
Do udziału w posiedzeniach Komisji, z głosem doradczym. Przewodniczący Komisji może zapraszać osoby spoza składu Komisji.
5.
Na każde posiedzenie Komisji należy zaprosić stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego, wyznaczonych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  10.
1.
Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący Komisji.
2.
Zawiadomienia o terminach i porządku dziennym posiedzeń Komisji wraz z niezbędnymi materiałami powinny być przekazane osobom powołanym do składu Komisji oraz osobom zaproszonym, w tym stałym przedstawicielom Wyższego Urzędu Górniczego, co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
§  11.
Dla przygotowania projektów opinii lub zebrania materiałów niezbędnych do wydania przez Komisję opinii Przewodniczący Komisji może powoływać grupy robocze spośród osób powołanych do składu Komisji lub osób, o których mowa w § 9 ust. 4, ustalając dla tych grup lub poszczególnych osób zakres, tematykę i termin wykonania określonych prac.
§  12.
1.
Opinie, o których mowa w § 7, Komisja wydaje w drodze uchwały powziętej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu osobowego Komisji na posiedzeniu. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.
2.
Osoba powołana do składu Komisji podlega wyłączeniu od głosowania nad opinią, jeżeli pozostaje z przedsiębiorcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, mającym związek z opiniowaną sprawą, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
§  13.
Uchwała Komisji nie może zawierać postanowień innych niż służące wyrażeniu opinii Komisji w sprawach, o których mowa w § 4 ust. 1, a w szczególności nie może zawierać nakazów i zakazów skierowanych do przedsiębiorcy.
§  14.
1.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
2.
W protokole zamieszcza się w szczególności informację o wyłączeniu od głosowania osoby powołanej do składu Komisji, o którym mowa w § 12 ust. 2.
3.
Sekretarz Komisji przesyła protokół wszystkim uczestnikom posiedzenia i nieobecnym na posiedzeniu osobom wchodzącym w skład Komisji oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego, w terminie 14 dni od daty posiedzenia.
4.
Zastrzeżenia do treści protokołu rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania. Przepisy § 12 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1.
Do zadań stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego należy w szczególności:
1)
monitorowanie i zapewnienie prawidłowości przebiegu posiedzeń Komisji;
2)
monitorowanie przedstawianych na posiedzeniu Komisji projektów opinii według kryterium ich zgodności z prawem.
2.
Stali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, sporządzają notatką służbową dla dyrektora właściwego merytorycznie departamentu Wyższego Urzędu Górniczego.
§  16.
1.
Uprawnienia Przewodniczącego Komisji określone w zarządzeniu przysługują odpowiednio Zastępcy Przewodniczącego Komisji w przypadku niemożności wykonywania ich przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W przypadku gdy w skład Komisji wchodzi więcej niż jeden Zastępca Przewodniczącego Komisji, uprawnienia wymienione w ust. 1 przysługują Zastępcy Przewodniczącego Komisji wyznaczonemu przez Przewodniczącego Komisji.
§  17.
1.
Szczegółowy tryb pracy Komisji określa regulamin pracy Komisji uchwalony przez Komisją i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Zatwierdzony regulamin pracy Komisji podlega ogłoszeniu przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  18.
1.
Sprawy związane z pracami Komisji, nieobjęte przepisami zarządzenia i postanowieniami regulaminu pracy Komisji, ustala Przewodniczący Komisji wspólnie z Naczelnym Dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa.
2.
Przewodniczący Komisji powiadamia niezwłocznie stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego o dokonanych ustaleniach.
§  19.
Przewodniczący Komisji przedłoży Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego do dnia 31 stycznia 2008 r. sprawozdanie z działalności Komisji, przedstawiające także rzetelne informacje o poniesionych kosztach i uzyskanych przychodach Komisji w oparciu o ewidencją księgową.
§  20.
Przewodniczący:
1)
Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami, powołanej zarządzeniem nr 14 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 4),
2)
Komisji do spraw Zagrożeń Wodnych, powołanej zarządzeniem nr 16 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Zagrożeń Wodnych (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 6)

- przedłożą Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego sprawozdanie z działalności poszczególnych Komisji w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. w terminie do dnia 31 lipca 2007 r.

§  21.
Komisja prowadzi postępowania wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie zarządzenia przez:
1)
Komisję do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami;
2)
Komisją do spraw Zagrożeń Wodnych.
§  22.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 14 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami;
2)
zarządzenie nr 16 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Zagrożeń Wodnych.
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2007 r. i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2007 r., z wyjątkiem § 19, który traci moc z dniem 31 stycznia 2008 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217, Nr 190, poz. 1399 i Nr 249, poz. 1834 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 125 i Nr 82, poz. 556.