Komisja do spraw Ochrony Powierzchni.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2008.2.13

Akt utracił moc
Wersja od: 7 stycznia 2010 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 7 stycznia 2008 r.
w sprawie Komisji do spraw Ochrony Powierzchni

Na podstawie art. 107 ust. 8 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Komisję do spraw Ochrony Powierzchni, zwaną dalej "Komisją".
§  2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
Przewodniczący;
2)
Zastępca (Zastępcy) Przewodniczącego;
3)
Sekretarz;
4) 1
(uchylony);
5)
Członkowie.
§  3.
1.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ustala, na okres 2 lat, skład osobowy Komisji oraz dokonuje zmian składu osobowego Komisji.
2.
Osoby wchodzące w skład Komisji mogą być odwołane przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Do zadań Komisji należy:
1)
inicjowanie i ocena głównych kierunków prac naukowo-badawczych, projektowych i wdrożeniowych w zakresie sposobów eksploatacji górniczej w aspekcie ochrony środowiska i powierzchni na terenach górniczych;
2)
opiniowanie programów eksploatacji górniczej pod terenami chronionymi;
3)
opiniowanie metod budownictwa, zakresu i sposobów profilaktyki budowlanej na terenach górniczych;
4)
opiniowanie sposobów likwidacji zakładów górniczych lub ich oznaczonych części w aspekcie ochrony powierzchni;
5)
opiniowanie kierunków i możliwości zagospodarowania przestrzennego terenów po zakończeniu działalności górniczej oraz ocena przydatności tych terenów do zabudowy;
6)
inicjowanie prac legislacyjnych wiążących się z problematyką wpływów działalności górniczej na środowisko i obiekty budowlane na terenach górniczych;
7)
opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących tematyki, o której mowa w pkt 1-5.
2.
Zadania Komisji, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich rodzajów zakładów górniczych oraz robót podziemnych z zastosowaniem techniki górniczej, objętych przepisami Prawa geologicznego i górniczego na podstawie art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
§  5.
1.
Komisja jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Komisja działa przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
3.
Obsługę prac Komisji sprawuje Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem.
§  6.
W sprawach, o których mowa w § 4, Komisja wydaje opinie.
§  7.
1.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję mogą wystąpić:
1)
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego;
2)
dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych oraz specjalistycznego urzędu górniczego, w uzgodnieniu z właściwym merytorycznie departamentem Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Do wniosku o wydanie opinii przez Komisję należy dołączyć materiały niezbędne do wydania tej opinii, przygotowane przez bezpośrednio zainteresowanego opinią przedsiębiorcę lub inną jednostkę organizacyjną.
§  8.
1.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach plenarnych Komisji, zwanych dalej "posiedzeniami Komisji", odbywanych w zależności od potrzeb.
2.
W posiedzeniach Komisji obowiązane są brać udział wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji.
3.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komisji może usprawiedliwić nieobecność na posiedzeniu osoby wchodzącej w skład Komisji.
4.
Do udziału w posiedzeniach Komisji, z głosem doradczym, Przewodniczący Komisji może zapraszać osoby spoza składu Komisji, w tym przedstawicieli właściwych organów samorządu terytorialnego, właściwych organów nadzoru górniczego lub użytkowników obiektów podlegających szczególnej ochronie.
5.
Na każde posiedzenie Komisji należy zaprosić stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego, wyznaczonych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  9.
1.
Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący Komisji.
2.
Zawiadomienia o terminach i porządku dziennym posiedzeń Komisji wraz z niezbędnymi materiałami powinny być przekazane osobom wchodzącym w skład Komisji oraz osobom zaproszonym, w tym stałym przedstawicielom Wyższego Urzędu Górniczego, co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
§  10.
Dla przygotowania projektów opinii lub zebrania materiałów niezbędnych do wydania przez Komisję opinii Przewodniczący Komisji może powoływać grupy robocze spośród osób wchodzących w skład Komisji lub osób zaproszonych, ustalając dla tych grup lub poszczególnych osób zakres, tematykę i termin wykonania określonych prac.
§  11.
1.
Komisja wydaje opinię w drodze uchwały powziętej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu osobowego Komisji na posiedzeniu. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.
2.
Osoba wchodząca w skład Komisji podlega wyłączeniu od głosowania nad uchwałą w sprawie opinii, jeżeli pozostaje z przedsiębiorcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, mającym związek z opiniowaną sprawą, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tej osoby.
3.
Uchwałę w sprawie opinii Sekretarz Komisji przesyła wszystkim osobom wchodzącym w skład Komisji, wnioskodawcy, właściwym organom samorządu terytorialnego oraz właściwym organom nadzoru górniczego.
§  12.
Uchwała Komisji nie może zawierać postanowień innych niż służące wyrażeniu opinii Komisji w sprawach, o których mowa w § 4, a w szczególności nie może zawierać nakazów lub zakazów skierowanych do przedsiębiorcy.
§  13.
1.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
2.
W protokole zamieszcza się w szczególności informację o wyłączeniu od głosowania osoby wchodzącej w skład Komisji, o którym mowa w § 11 ust. 2.
3.
Sekretarz Komisji przesyła protokół wszystkim osobom wchodzącym w skład Komisji oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego, w terminie 14 dni od daty posiedzenia.
4.
Zastrzeżenia do treści protokołu rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania. Przepisy § 11 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  14. 2
(uchylony).
§  15.
1.
Do zadań stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego należy w szczególności:
1)
monitorowanie i zapewnienie prawidłowości przebiegu posiedzeń Komisji;
2)
monitorowanie przedstawianych na posiedzeniu Komisji projektów opinii według kryterium ich zgodności z prawem.
2.
Stali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, sporządzają notatkę służbową dla dyrektora właściwego merytorycznie departamentu Wyższego Urzędu Górniczego.
§  16.
1.
Uprawnienia Przewodniczącego Komisji określone w zarządzeniu przysługują odpowiednio Zastępcy Przewodniczącego Komisji w przypadku niemożności wykonywania ich przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W przypadku gdy w skład Komisji wchodzi więcej niż jeden Zastępca Przewodniczącego Komisji, uprawnienia wymienione w ust. 1 przysługują Zastępcy Przewodniczącego Komisji wyznaczonemu przez Przewodniczącego Komisji.
§  17.
1.
Szczegółowy tryb pracy Komisji określa regulamin pracy Komisji uchwalony przez Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Zatwierdzony regulamin pracy Komisji podlega ogłoszeniu przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  18.
1.
Sprawy związane z pracami Komisji, nieobjęte przepisami zarządzenia i postanowieniami regulaminu pracy Komisji, ustala Przewodniczący Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji powiadamia niezwłocznie stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego o dokonanych ustaleniach.
§  19.
1.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywane są z budżetu Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Przewodniczący Komisji przygotowuje roczny preliminarz wydatków Komisji i przedkłada go do zatwierdzenia Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego w terminie do 31 stycznia roku, którego dotyczy preliminarz.
§  20.
Przewodniczący Komisji przedkłada Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego roczne sprawozdanie z działalności Komisji do dnia 31 stycznia następnego roku, przedstawiające także rzetelne informacje o poniesionych kosztach Komisji w oparciu o ewidencję księgową.
§  21.
Traci moc zarządzenie nr 18 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Ochrony Powierzchni (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 8).
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217, Nr 190, poz. 1399 i Nr 249, poz. 1834 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 125 i Nr 82, poz. 556.

1 § 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 1 z dnia 7 stycznia 2010 r. (Dz.Urz.WUG.10.1.1) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 stycznia 2010 r.
2 § 14 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 1 z dnia 7 stycznia 2010 r. (Dz.Urz.WUG.10.1.1) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 stycznia 2010 r.