Komisja do spraw bezpieczeństwa działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2017.43

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 września 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 24
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 9 września 2017 r.
w sprawie Komisji do spraw bezpieczeństwa działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 174d ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2016 r. poz. 1131, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Powołuje się Komisję do spraw bezpieczeństwa działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej "Komisją".
§  2. 
Do zakresu zadań Komisji należy opracowywanie oraz aktualizowanie standardów i wytycznych dotyczących najlepszych praktyk w odniesieniu do kontroli poważnych zagrożeń dla zakładu górniczego, rozumianych jako sytuacje mogące potencjalnie doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia lub wypadku, na każdym etapie wykonywania działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "standardami i wytycznymi".
§  3. 
1. 
Komisja wykonuje swoje zadania:
1)
na posiedzeniach, w których biorą udział:
a)
Przewodniczący Komisji, o którym mowa w art. 174d ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, zwanej dalej "ustawą",
b)
Zastępcy Przewodniczącego Komisji, wyznaczeni przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na podstawie art. 174d ust. 2 ustawy,
c)
Sekretarz Komisji, wyznaczony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na podstawie art. 174d ust. 2 ustawy,
d)
Członkowie Komisji, wyznaczeni przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na podstawie art. 174d ust. 2 ustawy

- zwanych dalej "posiedzeniami plenarnymi";

2)
na posiedzeniach, w których biorą udział osoby wchodzące w skład Komisji, wyznaczone przez Przewodniczącego Komisji, zwanych dalej "posiedzeniami w trybie zwykłym";
3)
w formie korespondencyjnej, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Wyboru formy wykonania zadania, w której będzie rozpatrywana sprawa należąca do zadań Komisji, dokonuje Przewodniczący Komisji.
§  4. 
Rozstrzygnięcia Komisji dotyczące treści nowych lub aktualizacji dotychczasowych standardów i wytycznych są podejmowane na posiedzeniach plenarnych.
§  5. 
Do udziału w pracach Komisji, z głosem doradczym, Przewodniczący Komisji może zapraszać osoby niewchodzące w skład Komisji.
§  6. 
Z inicjatywą podjęcia prac nad opracowaniem albo aktualizacją standardów i wytycznych występują:
1)
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego;
2)
dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych;
3)
przedsiębiorcy wykonujący działalność polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
§  7. 
1. 
Posiedzenia plenarne oraz posiedzenia w trybie zwykłym, zwane dalej "posiedzeniami", zwołuje Przewodniczący Komisji.
2. 
Termin, miejsce oraz porządek posiedzenia ustala Przewodniczący Komisji.
3. 
Zawiadomienie o terminie, miejscu, trybie oraz porządku posiedzenia, a także niezbędne materiały, są przekazywane przez Sekretarza Komisji:
1)
w przypadku posiedzenia plenarnego - osobom wchodzącym w skład Komisji,
2)
w przypadku posiedzenia w trybie zwykłym - osobom wchodzącym w skład Komisji, wyznaczonym przez Przewodniczącego Komisji do udziału w tym posiedzeniu,
3)
osobom zaproszonym

- co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.

4. 
Jeżeli z przyczyn technicznych przekazanie niezbędnych materiałów w formie pisemnej jest utrudnione, Przewodniczący Komisji może zdecydować o przekazaniu ich w postaci elektronicznej.
§  8. 
Przewodniczący Komisji może powoływać grupy robocze spośród osób wchodzących w skład Komisji lub osób zaproszonych na posiedzenie, ustalając dla tych grup lub poszczególnych osób zakres, tematykę oraz termin wykonania określonych prac.
§  9. 
1. 
Komisja podczas posiedzenia podejmuje rozstrzygnięcia dotyczące:
1)
treści nowych lub aktualizacji dotychczasowych standardów i wytycznych - w formie uchwały;
2)
spraw niewymienionych w pkt 1 - w formie ustalenia.
2. 
Uchwała oraz ustalenie są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności:
1)
w przypadku posiedzenia plenarnego - co najmniej połowy osób wchodzących w skład Komisji;
2)
w przypadku posiedzenia w trybie zwykłym - co najmniej połowy osób wchodzących w skład Komisji, wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji do udziału w tym posiedzeniu;

w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.

3. 
Uchwałę podpisuje Przewodniczący Komisji.
4. 
Sekretarz Komisji przesyła uchwałę osobom wchodzącym w skład Komisji, w terminie 14 dni od dnia jej powzięcia.
5. 
Ustalenie jest odnotowywane w protokole z przebiegu posiedzenia.
§  10. 
1. 
Sekretarz Komisji sporządza protokół z przebiegu posiedzenia niezwłocznie po jego zakończeniu i przekazuje do akceptacji Przewodniczącemu Komisji.
2. 
Sekretarz Komisji przesyła zaakceptowany protokół z przebiegu posiedzenia osobom wchodzącym w skład Komisji, w terminie 14 dni od dnia jego akceptacji.
§  11. 
W przypadku realizacji zadania Komisji w formie korespondencyjnej, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej:
1)
Przewodniczący Komisji ustala:
a)
zakres, tematykę oraz termin wykonania określonych prac,
b)
osoby wchodzące w skład Komisji, odpowiedzialne za realizację zadania, w tym koordynatora prac, zwanego dalej "koordynatorem";
2)
uzgodnienia między osobami, o których mowa w pkt 1 lit. b, są dokonywane w trybie roboczym, a sprawy sporne są rozstrzygane przez koordynatora;
3)
uzgodnienia między osobami, o których mowa w pkt 1 lit. b, oraz rozstrzygnięcia koordynatora w sprawach spornych są odnotowywane w protokole z przebiegu prac;
4)
koordynator sporządza protokół z przebiegu prac niezwłocznie po ich zakończeniu i przekazuje, za pośrednictwem Sekretarza Komisji, do akceptacji Przewodniczącemu Komisji;
5)
Sekretarz Komisji przesyła zaakceptowany protokół z przebiegu prac osobom wchodzącym w skład Komisji, w terminie 14 dni od dnia jego akceptacji.
§  12. 
Uprawnienia Przewodniczącego Komisji przysługują odpowiednio Zastępcy Przewodniczącego Komisji, wyznaczonemu przez Przewodniczącego Komisji, w przypadku niemożności wykonywania ich przez Przewodniczącego Komisji.
§  13. 
1. 
Sekretarz Komisji sporządza roczne sprawozdanie z działalności Komisji, zwane dalej "sprawozdaniem", do dnia 31 stycznia następnego roku.
2. 
Sprawozdanie zawiera w szczególności:
1)
określenie liczby posiedzeń plenarnych oraz posiedzeń w trybie zwykłym, uczestnictwa w posiedzeniach osób wchodzących w skład Komisji, a także tematyki posiedzeń;
2)
określenie liczby przypadków, w których zadania Komisji były realizowane w formie korespondencyjnej, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, a także tematyki prac.
3. 
Załącznikami do sprawozdania są:
1)
kopie uchwał;
2)
kopie protokołów, o których mowa w § 10 ust. 2 oraz § 11 pkt 5.
4. 
Sprawozdanie jest podpisywane przez Przewodniczącego Komisji.
§  14. 
Obsługę prac Komisji sprawuje Departament Górnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym.
§  15. 
Sprawy związane z pracami Komisji, nieobjęte przepisami zarządzenia, ustala Przewodniczący Komisji.
§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.