Klasyfikacja skazanych oraz organizacja, zakres działania i tryb postępowania komisji penitencjarnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1996.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1995 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 grudnia 1995 r.
w sprawie klasyfikacji skazanych oraz organizacji, zakresu działania i trybu postępowania komisji penitencjarnych

Na podstawie art. 212 § 1 kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:
1.Klasyfikacja skazanych
§  1.
1.
Celem klasyfikacji jest tworzenie warunków prawidłowego doboru metod i środków oddziaływania penitencjarnego w zależności od osobowości skazanych i potrzeb wychowawczych, zapobieganie ich wzajemnej demoralizacji oraz kształtowanie środowiska wychowawczego w zakładzie karnym.
2.
Skazanych zalicza się do odpowiednich grup i podgrup klasyfikacyjnych, odpowiadających rodzajom i typom zakładów karnych.
3.
Po dokonaniu klasyfikacji skazanych kieruje się do odpowiednich zakładów karnych.
§  2.
1.
Skazanych i ukaranych klasyfikuje się niezwłocznie po skierowaniu prawomocnego orzeczenia do wykonania.
2.
Tymczasowo aresztowanych skazanych wyrokiem sądu pierwszej instancji klasyfikuje się niezwłocznie po przesłaniu zawiadomienia w tej sprawie, jeżeli sąd, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, nie postanowi inaczej. Decyzja w sprawie klasyfikacji nie może obowiązywać wcześniej niż po upływie 14 dni od daty wyroku.
§  3.
Przy podejmowaniu decyzji w sprawie klasyfikacji bierze się pod uwagę dane zawarte w:
1)
wyroku sądu lub innym orzeczeniu podlegającym wykonaniu,
2)
postanowieniu o tymczasowym aresztowaniu oraz zawiadomieniu o skazaniu przez sąd pierwszej instancji,
3)
karcie informacyjnej,
4)
wykazie informacji dotyczących osoby skazanego,
5)
teczce informacyjnej recydywisty,
6)
informacjach przekazanych z zakładu poprawczego lub wychowawczego,
7)
aktach osobowych skazanego,
8)
orzeczeniu psychologiczno-penitencjarnym,
9)
orzeczeniu lekarskim o stanie zdrowia skazanego,
10)
innych dokumentach dotyczących skazanego, pozostających w dyspozycji aresztu śledczego lub zakładu karnego.
§  4.
1.
Grupy klasyfikacyjne: młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy, recydywistów penitencjarnych, wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych oraz odbywających karę aresztu wojskowego oznacza się odpowiednio symbolami: "M", "P", "R", "S", "W".
2.
Podgrupy klasyfikacyjne: młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy i recydywistów penitencjarnych zakwalifikowanych do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego, półotwartego i otwartego oznacza się odpowiednio symbolami:
1)
"M-1", "P-1", "R-1"
2)
"M-2", "P-2", "R-2"
3)
"M-3", "P-3", "R-3".
3.
Podgrupy klasyfikacyjne skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych: młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy i recydywistów penitencjarnych oznacza się odpowiednio symbolami: "S/M", "S/P", "S/R".
4.
Skazanych, o których mowa w § 95 ust. 2 i 3 regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności, zwanego dalej "regulaminem", klasyfikuje się do grupy "P".
5.
Ukaranych, o których mowa w § 133 regulaminu, oraz skazanych w czasie wykonywania wobec nich kary aresztu orzeczonej za wykroczenie, kary porządkowej albo środka przymusu oznacza się odpowiednią podgrupą klasyfikacyjną, o której mowa w ust. 2 i 3, oraz dodatkowo symbolem "U".
§  5.
W wypadku gdy skazany powinien odbyć dwie lub więcej kar, bierze się pod uwagę łącznie okoliczności związane z tymi karami, mogące mieć wpływ na klasyfikację.

2. Kierowanie skazanych do zakładów karnych

§  6.
1.
Do zakładu karnego typu półotwartego nie mogą być kierowani, a także nie mogą w nim przebywać skazani:
1)
wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie w związku z toczącym się postępowaniem karnym w kolejnej sprawie,
2)
którzy powodują poważne zakłócenie ustalonego w zakładzie karnym porządku,
3)
którzy odbywają karę za przestępstwa określone w art. 122-133, 136 § 1, art. 138 § 1, art. 148 § 1, art. 157 § 3, art. 168, 176, 210 § 2, art. 233 § 2, art. 234 § 2 (skazanych przed wejściem w życie ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o zmianie kodeksu karnego, kodeksu karnego wykonawczego oraz o podwyższeniu dolnych i górnych granic grzywien i nawiązek w prawie karnym), art. 256 oraz 304 § 2 kodeksu karnego, chyba że za skierowaniem do takiego zakładu karnego przemawiają wyniki badań osobopoznawczych, pozwalające przypuszczać, że można wobec nich wykonywać karę w warunkach zmniejszonej izolacji, zwiększonych uprawnień i samodyscypliny, a względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio wobec skazanych kierowanych i odbywających karę w zakładach karnych typu otwartego.
§  7.
1.
Tymczasowo aresztowanych i skazanych stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego lub zakładu karnego, a w szczególności tych, którzy:
1)
byli sprawcami zamachów terrorystycznych,
2)
dokonali przestępstwa z użyciem broni palnej lub ze szczególnym okrucieństwem,
3)
byli organizatorami lub aktywnymi uczestnikami zbiorowego wystąpienia w areszcie śledczym lub zakładzie karnym,
4)
w czasie pobytu w areszcie śledczym lub zakładzie karnym dopuścili się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub inną osobę,
5)
używali przemocy wobec tymczasowo aresztowanego lub skazanego lub ukaranego,
6)
dokonali lub usiłowali dokonać ucieczki z aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego albo podczas konwojowania poza terenem takiego aresztu lub zakładu

- osadza się w wyznaczonych aresztach śledczych lub zakładach karnych typu zamkniętego.

2.
Tymczasowo aresztowanych i skazanych wykazujących znaczny stopień demoralizacji lub zagrożenia społecznego - również spośród wymienionych w ust. 1 - oraz skazanych za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie osadza się w wyznaczonych aresztach śledczych lub zakładach karnych typu zamkniętego, w warunkach zapewniających ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo tego aresztu lub zakładu.
3.
Wykaz wyznaczonych zakładów karnych, o których mowa w ust. 1 i 2, określają przepisy w sprawie ustalenia wykazu i przeznaczenia jednostek penitencjarnych.

3. Organizacja, zakres działania i tryb postępowania komisji penitencjarnych

§  8.
1.
W aresztach śledczych i zakładach karnych działają komisje penitencjarne, zwane dalej "komisjami", powoływane przez naczelnika aresztu śledczego lub zakładu karnego, zwanego dalej "naczelnikiem".
2.
Naczelnik może powołać w areszcie śledczym lub zakładzie karnym, w zależności od potrzeb, kilka komisji.
3.
Naczelnik powołując komisję określa jej szczegółowe zadania, imienny skład członków komisji, terminy posiedzeń, tryb rozpatrywania spraw oraz osoby odpowiedzialne za ich przygotowanie.
4.
Naczelnik może również powołać komisję w oddziale zewnętrznym aresztu śledczego lub zakładu karnego.
§  9.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
naczelnik lub jego zastępca - jako przewodniczący,
2)
co najmniej trzej powołani imiennie przez naczelnika funkcjonariusze aresztu śledczego lub zakładu karnego o odpowiednich kwalifikacjach z działów: penitencjarnego, ewidencji i ochrony oraz w wypadku, o którym mowa w § 8 ust. 4, kierownik oddziału zewnętrznego, a w zakładzie karnym dla odbywających karę aresztu wojskowego - oficer kierujący całością szkolenia wojskowego - jako członkowie.
2.
Naczelnik może powołać w oddziale zewnętrznym jako przewodniczącego komisji kierownika oddziału zewnętrznego.
3.
Naczelnik może powołać w skład komisji również innych funkcjonariuszy albo pracowników aresztu śledczego lub zakładu karnego, zwłaszcza spośród personelu specjalistycznego.
4.
W posiedzeniu komisji uczestniczy wychowawca tymczasowo aresztowanego lub skazanego, którego dotyczy wniosek o wydanie decyzji lub opinii.
5.
Naczelnik wyznacza sekretarza komisji spośród jej członków.
§  10.
Naczelnik może zaprosić do udziału w posiedzeniu komisji z głosem doradczym przedstawicieli: społecznej rady penitencjarnej, rady pedagogicznej szkoły, przedsiębiorstwa oraz instytucji i organizacji, których statuty przewidują udzielanie pomocy skazanym lub ich rodzinom, a także osoby, które ze względu na swoje kwalifikacje, działalność naukową, zawodową lub społeczną mogą przyczynić się do realizacji zadań komisji.
§  11.
1.
Komisja podejmuje decyzje w sprawach:
1)
klasyfikacji skazanych,
2)
kwalifikowania skazanych do nauczania w szkołach i na kursach,
3)
kwalifikowania skazanych do zakładów karnych na podstawie § 96 i § 120 regulaminu,
4)
kierowania skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych do określonych zakładów karnych,
5)
kwalifikowania oraz potrzeby dalszego pobytu w wyznaczonych aresztach śledczych i zakładach karnych skazanych stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztów śledczych lub zakładów karnych,
6)
kwalifikowania tymczasowo aresztowanych i skazanych do "niebezpiecznych".
2.
Komisja wyraża opinie w sprawach:
1)
ustalania kierunków działalności penitencjarnej na podstawie oceny wyników oddziaływań resocjalizacyjnych i atmosfery wykonawczej,
2)
przyznania skazanemu skierowanemu do odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego lub otwartego nagród, o których mowa w § 62 ust. 1 pkt 14 i 15 regulaminu:
a)
po raz pierwszy,
b)
po przerwie trwającej dłużej niż sześć miesięcy,
c)
po powstaniu istotnych zmian w sytuacji prawnej lub rodzinnej skazanego,
3)
przyznania skazanemu skierowanemu do odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 i 15 regulaminu,
4)
przekazanych jej przez naczelnika.
3.
Komisja dokonuje ocen postępów skazanych w resocjalizacji.
4.
Komisja ogłasza decyzje i wyraża opinie dotyczące spraw wymienionych w ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 3 po wysłuchaniu skazanego i w jego obecności.
§  12.
W zakresie czynności, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 2, komisja:
1)
określa rodzaj i kierunek nauczania,
2)
decyduje o zmianie rodzaju lub kierunku nauczania,
3)
wycofuje z nauczania.
§  13.
W zakresie czynności, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 3, komisja kwalifikuje skazanych odbywających karę po raz pierwszy do zakładów karnych dla młodocianych z wyłączeniem:
1)
odbywających karę za przestępstwa określone w art. 122-133, 148, 157 § 3, art. 168-170, 176, 183-185, 187-188 i 210 § 2 kodeksu karnego,
2)
zakwalifikowanych do "niebezpiecznych" oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego lub zakładu karnego.
§  14.
W zakresie czynności, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 5 i 6, komisja:
1)
kwalifikuje tymczasowo aresztowanych i skazanych do wyznaczonych aresztów śledczych lub zakładów karnych typu zamkniętego i dokonuje weryfikacji potrzeby dalszego ich pobytu w takim areszcie lub zakładzie,
2)
podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu tymczasowo aresztowanych i skazanych do "niebezpiecznych" oraz przedłużeniu lub odwołaniu tej decyzji,
3)
dokonuje weryfikacji zakwalifikowania do "niebezpiecznych", co najmniej raz na:
a)
trzy miesiące - w wypadku tymczasowo aresztowanego,
b)
sześć miesięcy - w wypadku skazanego.
§  15.
1.
W zakresie czynności, o których mowa w § 11 ust. 3, komisja dokonuje oceny postępów skazanego w resocjalizacji na wniosek wychowawcy na podstawie dokumentacji osobopoznawczej, a w stosunku do uczniów również na podstawie oceny rady pedagogicznej szkoły.
2.
Postępy skazanych w resocjalizacji poddaje się ocenom także przed:
1)
zmianą decyzji w sprawie klasyfikacji,
2)
wystąpieniem do sądu penitencjarnego o zmianę rodzaju lub typu zakładu karnego, jeżeli sąd penitencjarny jest wyłącznie właściwy do wydania postanowienia w tym przedmiocie,
3)
wydaniem opinii w wypadkach, o których mowa w § 11 ust. 2 pkt 2 i 3,
4)
weryfikacją decyzji w sprawach określonych w § 11 ust. 1 pkt 4-6,
5)
nabyciem przez skazanego uprawnień do warunkowego przedterminowego zwolnienia.
3.
Okres pomiędzy ocenami, o których mowa w ust. 1 i 2, nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
§  16.
1.
Decyzje i opinie komisji podejmowane są większością głosów w głosowaniu jawnym. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego. Członek komisji może zaznaczyć swoje zdanie odrębnie, sporządzając jego uzasadnienie.
2.
Decyzje i opinie sporządza się na piśmie wraz z uzasadnieniem i zamieszcza w aktach skazanych oraz doręcza się w formie wyciągu właściwym działom aresztu śledczego lub zakładu karnego.
§  17.
Jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze, decyzje i opinie komisji podaje się do wiadomości ogółu skazanych.
§  18.
Komisja niezwłocznie zapoznaje się z decyzją dotyczącą klasyfikacji tymczasowo aresztowanego lub skazanego przeniesionego z innego aresztu śledczego lub zakładu karnego i w razie stwierdzenia oczywistego błędu dokonuje jej zmiany.
§  19.
Komisja rozpatruje sprawę ponownie w razie uchylenia decyzji komisji przez sędziego penitencjarnego.
§  20.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 1989 r. w sprawie klasyfikacji skazanych oraz organizacji, zakresu działania i trybu postępowania komisji penitencjarnych (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 38).
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.