Klasyfikacja Obiektów Budowlanych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.32.77

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 70
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 25 października 1989 r.
w sprawie Klasyfikacji Obiektów Budowlanych

(znak: PP-7-058-53)

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (jednolity tekst Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Ustala się do stosowania w statystyce i ewidencji Klasyfikację Obiektów Budowlanych, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
2.
Klasyfikacja Obiektów Budowlanych ustala usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych według zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów realizowanych jako produkty finalne działalności budowlanej.
§  2.
Traci moc zarządzenie nr 80 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 3 grudnia 1984 r. w sprawie Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

ZAŁĄCZNIK  1

KLASYFIKACJA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH

I.

Wyjaśnienia wstępne

1.

Wprowadzenie

Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (KOB) stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej, niezależnie od jej form organizacyjnych, np. realizowanych przez uspołecznione przedsiębiorstwa budowlane, jednostki gospodarki nieuspołecznionej systemem gospodarczym. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych, jako jednostek klasyfikacyjnych, do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów KOB jest:

- przeważające przeznaczenie obiektu (jako główne kryterium), np.: budynek mieszkalny wielorodzinny jedenastokondygnacyjny, w którym parter z przybudówkami przeznaczony jest na cele handlowo-usługowe, cały zaliczany jest do podzbioru 112 - budynki mieszkalne wielorodzinne od 6 do 11 kondygnacji,

- ogólny charakter techniczny, np. budynek, budowle, wśród niektórych budynków wyróżniono hale, a wśród budowli wyróżniono budowle naziemne, budowle podziemne itp.

W niektórych zbiorach, zwłaszcza obiektów występujących w dużych ilościach, jako kryterium wyróżnienia podzbiorów przyjęto szczególne cechy techniczne uznane za charakterystyczne i ważne, np.: liczba kondygnacji w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. W ramach wszystkich podzbiorów jako kryterium klasyfikacyjne wyróżnia się grupy konstrukcyjne obiektów, w zależności od przeważającego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego konstrukcji nośnej lub innego elementu obiektu uznanego za główny.

Klasyfikacja Obiektów Budowlanych stanowi jeden z elementów jednolitego systemu klasyfikacji gospodarczych i społecznych, w którym rolę wiodącą ma Klasyfikacja Gospodarki Narodowej (KGN).

W Klasyfikacji Obiektów Budowlanych uwzględniono związki z:

- Klasyfikacją Gospodarki Narodowej wprowadzoną zarządzeniem nr 21 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 maja 1985 r. w sprawie Klasyfikacji Gospodarki Narodowej (Zeszyt Metodyczny nr 55, Warszawa 1985 r.),

- Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych (Zeszyt Metodyczny nr 70, Warszawa 1987 r.),

- Klasyfikacją Usług wprowadzoną zarządzeniem nr 30 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 sierpnia 1985 r. w sprawie Klasyfikacji Usług.

Związki KOB z wyżej wymienionymi klasyfikacjami wyrażają się:

- stosowaniem w KOB (w miarę możliwości) nazw zbiorów głównych, niektórych zbiorów i podzbiorów podobnych do nazw występujących w innych klasyfikacjach,

- utrzymaniem kolejności zbiorów i podzbiorów obiektów budowlanych w kolejności takiej samej lub zbliżonej, jak w innych klasyfikacjach.

Klasyfikacja Obiektów Budowlanych umożliwia powiązanie informacji dotyczących procesu inwestowania w środki trwałe z informacjami dotyczącymi procesu eksploatacji środków trwałych o charakterze budynków i budowli. W tym celu KOB uwzględnia najogólniejszy podział obiektów budowlanych na budynki, budowle oraz melioracje, zasadzenia wieloletnie i urządzenia terenów zielonych przyjęty w Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych.

W KOB w zbiorze głównym 3 Budowle przemysłowe i składowe naziemne wyodrębniono zbiór 34 Fundamenty pod maszyny i urządzenia oraz zbiór 35 Części budowlane pieców i kotłów przemysłowych oraz urządzeń technicznych, które w KRST zaliczane są łącznie z maszynami i urządzeniami, jako ich elementy składowe.

2.

Cel klasyfikacji

Celem klasyfikacji Obiektów Budowlanych jest zapewnienie jednolitości kwalifikowania i grupowania informacji o obiektach budowlanych dla obsłużenia prac statystycznych, cenotwórczych i badawczych, dotyczących zadań i efektów produkcji budowlano-montażowej, a także w opracowaniach normatywnych, gdzie istnieją ścisłe związki między klasyfikacją obiektów budowlanych a katalogami nakładów rzeczowych.

Ujednolicenie takie sprzyja zgodności stosowanych pojęć na różnych poziomach agregacji, zapewnia porównywalność danych liczbowych otrzymywanych w wyniku stosowanych grupowań oraz dostosowanie danych liczbowych o obiektach budowlanych do potrzeb wszystkich współuczestników procesu inwestowania.

Klasyfikacja Obiektów Budowlanych, jako wspólny język o obiektach budowlanych, ułatwia wymianę informacji między uczestnikami procesu inwestycyjnego na i między różnymi poziomami organizacyjnymi, np.

- między inwestorem, biurem projektów, wykonawcą,

- między organami centralnymi a wykonawcami robót budowlanych, inwestorami i odwrotnie,

w zakresie:

- określania i analizy wielkości i struktury potrzeb,

- planowania i bilansowania zadań i środków,

- opracowywania, ustalania i stosowania wskaźników planistycznych oraz techniczno-ekonomicznych dla obiektów budowlanych tego samego rodzaju dla celów projektowania, wdrażania nowych technologii i rozwiązań projektowych itp.,

- stosowania jednolitego grupowania i nazewnictwa obiektów budowlanych przy ustalaniu bazy normatywnej nakładów rzeczowych oraz w kalkulacji cen i kosztów na różnych etapach procesu inwestycyjnego.

3.

Pojęcia podstawowe

3.1.
Obiekty budowlane - przez "obiekty budowlane" rozumie się stałe lub tymczasowe budynki lub inne stałe i tymczasowe budowle, jak: mosty, budowle ziemne, tunele, drogi, linie kolejowe, sieci energetyczne i telekomunikacyjne, budowle hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, ściany oporowe, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe stanowiące całość techniczno-użytkową, wyposażoną w instalacje i urządzenia niezbędne do spełnienia przeznaczonych im funkcji.
3.2.
Obiekt budowlany w rozumieniu KOB jest to "przedmiot" powstały w wyniku działalności budowlanej, stanowiący skończoną całość użytkową lub odrębną pod względem technicznym część zespołu przedmiotów składających się na całość użytkową, wyodrębniony w przestrzeni i połączony z gruntem w sposób trwały.
3.3.
Obiekt budowlany stały - objęty w zasadzie planami zagospodarowania przestrzennego i przeznaczony w okresie jego pełnej trwałości technicznej - do użytkowania w ustalonym miejscu jego posadowienia, np. budynek mieszkalny, budynek żłobka, autostrada itp.
3.4.
Obiekt budowlany tymczasowy - przeznaczony do czasowego użytkowania, który po upływie określonego czasu (w zasadzie oznaczonego w pozwoleniu na budowę) przewidziany jest do demontażu i przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki, np. barak na placu budowy.
3.5.
Budynek jest to obiekt budowlany, stanowiący pomieszczenie naziemne, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (tj. ścian i przekryć), czyli obudowane ścianami w zasadzie ze wszystkich stron i pokryte dachem, podpiwniczone lub nie podpiwniczone wraz z wbudowanymi instalacjami wodociągowymi, kanalizacyjnymi, ogrzewczymi, elektrycznymi, gazowymi itp., a także wbudowanymi meblami, stanowiącymi normalne wyposażenie budynku. Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.

Do budynku jako samodzielnego obiektu budowlanego zalicza się powiązane z nim konstrukcyjnie przybudówki, zadaszenia, tarasy, wykusze i inne pomieszczenia pomocnicze.

W zakresie budynków bliźniaczych, szeregowych lub wchodzących w skład "kompleksu budynków" posiadających wspólne ściany, lecz należących do różnych właścicieli względnie posiadające inne numery lub wyraźnie różniące się konstrukcją, wysokością lub wiekiem - za odrębny obiekt uważa się odpowiednie części danego kompleksu budynków, o ile dadzą się one oddzielić od siebie płaszczyznami pionowymi.

3.6.
Budowla jest to każdy odrębny obiekt budowlany, nie będący budynkiem, np. bunkier, silos, chłodnia, ujęcie wody, zapora, linia lub sieć energetyczna, rurociąg itp. Budowle kubaturowe składające się z części znacznie różniących się konstrukcją traktować należy jako oddzielne obiekty budowlane, jeżeli poszczególne ich części dają się oddzielić od siebie płaszczyznami pionowymi, a oddzielona część posiadać będzie powyżej 100 m3.

Budowle liniowe, np. drogi, rurociągi i przewody, linie i sieci energetyczne i telekomunikacyjne - za odrębne obiekty uważa się poszczególne ich odcinki, których wielkość lub długość uzależniona jest np. od podziału administracyjnego, eksploatacyjnego, wynika z różnic konstrukcyjnych, materiałowych, parametrów technicznych itp. Do budowli w rozumieniu niniejszej klasyfikacji, zalicza się także części budowlane urządzeń technicznych (np. kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

4.

Układ klasyfikacji

4.1.
Klasyfikacja Obiektów Budowlanych jest klasyfikacją czteroszczeblową.
4.2.
Ogólny zbiór obiektów dzieli się w kolejności od najbardziej ogólnego do szczegółowego, na:
a)
Zbiory główne - wyróżniono ich osiem, w tym pierwsze dwa zbiory główne obejmują budynki, pozostałe zaś - budowle. Wśród budynków pierwszy zbiór obejmuje budynki nieprodukcyjne, drugi zaś - budynki produkcyjne.
b)
Zbiory - wyodrębniono ze zbiorów głównych na podstawie kryterium przeznaczenia użytkowego obiektu, uwzględniając jednocześnie - w miarę celowości i możliwości - jako uzupełniające kryterium, ich charakter techniczny.

Przez przeznaczenie użytkowe obiektu rozumie się rodzaj użytkowania, a nie rodzaj użytkownika.

Zbiory oznaczone symbolem od 1 do 8 grupują obiekty budowlane stałe, a oznaczone symbolem 9 - obiekty budowlane tymczasowe.

Zbiory oznaczone symbolem 8 grupują tzw. "pozostałe" obiekty budowlane stałe każdego zbioru głównego nie zaliczone do zbiorów oznakowanych symbolami od 1 do 7.

c)
Podzbiory - wyróżniono w zbiorach na podstawie bardziej szczegółowo określonych kryteriów przeznaczenia użytkowego i charakteru technicznego obiektu. W wyodrębnianiu podzbiorów dotyczących budowli uwzględniono w miarę potrzeby kryterium przeznaczenia obiektu dla pełnienia funkcji w sferze produkcji materialnej i w sferze działalności niematerialnej, dla budynków podział ten osiągnięto już na pierwszym szczeblu grupowania. Podzbiory oznaczone symbolem 9 obejmują tzw. "pozostałe" obiekty każdego zbioru nie zaliczone do podzbiorów oznakowanych symbolami od 0 do 8,

– grupy konstrukcyjne - wyróżniono na podstawie kryterium rodzaju rozwiązania technologiczno-materiałowego konstrukcji nośnej lub innego elementu konstrukcyjnego obiektu uznanego za najważniejszy. Uzyskano w ten sposób zbiory jednorodne pod względem wybranej cechy konstrukcyjnej, a zatem scharakteryzowane technicznie w sposób uproszczony dla potrzeb informacyjnych wyższych szczebli zarządzania.

Dla każdego zbioru głównego, z wyjątkiem zbioru 5, ustalono odpowiedni dla niego zespół jednolitych cech konstrukcyjnych. Dla tych pierwszych zbiorów głównych (1-3) przyjęto ujednolicone zespoły grup konstrukcyjnych o identycznych normach i identycznych symbolach, lecz nieco odmiennych definicjach niektórych grup konstrukcyjnych, uwzględniających szczególny charakter obiektów danego zespołu głównego.

W zbiorze głównym 5 - Budowle inżynierskie lądowe, okazało się konieczne ustalenie odrębnych zespołów grup konstrukcyjnych dla poszczególnych zbiorów, ze względu na ich znaczne zróżnicowanie techniczne.

4.3.
Niniejsza wersja Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w zasadzie nie narusza układu KOB obowiązującej od 1971 r.

Podstawowe różnice polegają na:

- uaktualnieniu i uzupełnieniu istniejącej klasyfikacji przez wprowadzenie nowych rodzajów obiektów budowlanych,

- podaniu definicji podzbiorów i charakterystyk obiektów budzących wątpliwości przy ich kwalifikowaniu do podzbiorów, do KOB wprowadzono pojęcia już zdefiniowane i używane w innych klasyfikacjach,

- zmianie nazw niektórych podzbiorów, wprowadzono nazwy wynikające z obowiązujących przepisów.

5.

Symbolika klasyfikacji

Przyjęty schemat symboliki klasyfikacji obiektów przedstawia się następująco:
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Symbol czwartego znaku, oznaczający charakterystykę konstrukcyjną podaje informację zarówno o obiekcie, zespole obiektów, jak i grupie obiektów. Dla oznakowania symboli posługujemy się dziewięcioma cyframi 1,2,..,9.

Przy budowie symboli kierowano się następującymi zasadami:

- symbole mają stałą zawartość znakową,

- zawartość znakowa symboli ogranicza się do niezbędnego minimum,

- podział symboli na człony kodowe pokrywa się z zakresem grupowania danych dla potrzeb planowania, ewidencji, sprawozdawczości cenotwórstwa itp.,

- symbole są krótkie, łatwe do zrozumienia, zapamiętania i wymówienia.

6.

Jednostki miary obiektów budowlanych

Nazwa jednostki miaryOznaczenie
cyfroweliterowe
1.Jednostki pieniężne
tysiące złotych .............................011tys. zł
2.Jednostki liczebności
sztuka ......................................020szt
3.Jednostki masy
tona ........................................034t
4.Jednostki długości
metr ........................................040m
kilometr ....................................043km
5.Jednostki powierzchni
metr kwadratowy .............................050m2
hektar ......................................052 ha
6.Jednostki objętości i pojemności
metr sześcienny .............................060m3
7.Jednostki umowne
mieszkanie ..................................256mieszk.
izba ........................................257izba
łóżko .......................................258łóżko
stanowisko ..................................218stan.
pomieszczenie do nauki ......................259pom.
miejsce .....................................191msc.
metr2 powierzchni użytkowej lokali ..........408m2 pu
metr2 pow. użytk. mieszkania ................409m2 pum
metr2 powierzchni produkcyjnej ..............410m2 pr
metr3 kubatury konstrukcji ..................451m3 kons.
wydajność ...................................xl/s
Podział obiektów na zbiory główne
Symbol zbioru głównegoNazwa zbioru głównego
1Budynki mieszkalne i użytku publicznego
2Budynki produkcyjne i usługowe
3Budowle przemysłowe i składowe naziemne
4Budowle górnicze dołowe
5Budowle inżynierskie lądowe
6Budowle inżynierskie wodne
7Linie i sieci elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne
8Urządzenia melioracyjne, zasadzenia wieloletnie, urządzenia terenów zielonych
9

Podział na zbiory

SymbolNazwa zbioru
zbioru głównegozbioru
123
1Budynki mieszkalne i użytku publicznego
11Budynki mieszkalne rodzinne - stałego zamieszkania
12Budynki zbiorowego - okresowego zamieszkania bez turystycznych
13Budynki nauki, oświaty i wychowania
14Budynki kultury i sztuki, radia i telewizji oraz budynki sakralne
15Budynki ochrony zdrowia i opieki społecznej
16Budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku
17Budynki administracyjne
18Budynki użytku publicznego pozostałe
19Budynki mieszkalne i użytku publicznego tymczasowe
2Budynki produkcyjne i usługowe
21Budynki przemysłowe, produkcyjne i energetyczne z wyłączeniem hal
22Hale przemysłowe, produkcyjne i energetyczne
23Budynki składowe (z wyłączeniem hal składowych i budynków rolniczych)
24Hale składowe (z wyłączeniem rolniczych)
25Budynki produkcyjne rolnictwa i leśnictwa (łącznie z halami)
26Budynki transportu i łączności (łącznie z halami)
27Budynki handlowo-usługowe (z wyłączeniem składowych)
28Budynki produkcyjne i usługowe pozostałe
29Budynki produkcyjne i usługowe tymczasowe
3Budowle przemysłowe i składowe naziemne
31Chłodnie kominowe i kominy przemysłowe
32Wieże przemysłowe i inne
33Budowle składowe naziemne (bez rolniczych)
34Fundamenty pod maszyny i urządzenia
35Części budowlane pieców i kotłów przemysłowych oraz urządzeń technicznych
36Budowle produkcyjne rolnictwa i leśnictwa
37
38Budowle przemysłowe i składowe naziemne pozostałe
39Budowle przemysłowe i składowe naziemne tymczasowe
4Budowle górnicze dołowe
41Budowle wyrobisk górniczych
42Otwory wiertnicze
43
44
45
46
47
48Budowle górnicze dołowe pozostałe
49Budowle górnicze dołowe tymczasowe
5Budowle inżynierskie lądowe
51Drogi szynowe
52Drogi kołowe zamiejskie
53Drogi kołowe miejskie (ulice i place)
54Obiekty mostowe
55Rurociągi i przewody
56Budowle przemysłowe i składowe podziemne oraz inne podziemne poza górniczymi
57Budowle sportowe
58Budowle inżynierskie lądowe pozostałe
59Budowle inżynierskie lądowe tymczasowe
6Budowle inżynierskie wodne
61Budowle piętrzące
62Kanały wodne
63Ujęcia i zrzuty wody
64Budowle oczyszczalni wód i ścieków
65Budowle regulacyjne na rzekach i potokach górskich
66Budowle portowe i stoczniowe
67
68Budowle inżynierskie wodne pozostałe
69Budowle inżynierskie wodne tymczasowe
7Linie i sieci elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne
71Linie elektroenergetyczne napowietrzne
72Linie elektroenergetyczne podziemne
73Sieci elektrotrakcji kolejowej
74Sieci elektrotrakcji tramwajowej i trolejbusowej
75Linie kolei linowych
76Sieci telekomunikacyjne napowietrzne
77Linie telekomunikacyjne podziemne
78Linie i sieci elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne, nie objęte zbiorami 71-77
79Linie i sieci elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne - tymczasowe
8Urządzenia melioracyjne, zasadzenia wieloletnie, urządzenia terenów zielonych
81Urządzenia melioracyjne
82Zasadzenia wieloletnie
83Urządzenia terenów zielonych
84
85
86
87
88Urządzenia melioracyjne tymczasowe
89Zasadzenia wieloletnie, urządzenia terenów zielonych - tymczasowe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
111BUDYNKI MIESZKALNE I UŻYTKU PUBLICZNEGO
Budynki mieszkalne rodzinne - stałego zamieszkania020szt
060m3
408m2 pu
409m2 pum
257izba
256mieszk.
011tys. zł
111Budynki mieszkalne wielorodzinne do 4 kondygnacji
112Budynki mieszkalne wielorodzinne 5-kondygnacyjne
113Budynki mieszkalne wielorodzinne od 6 do 11 kondygnacji
114Budynki mieszkalne wielorodzinne ponad 11 kondygnacji
115Budynki mieszkalne jednorodzinne (z wyłączeniem budynków w gospodarstwach rolnych i leśnych)
116Budynki mieszkalne jednorodzinne w gospodarstwach rolnych
117Budynki mieszkalne jednorodzinne w gospodarstwach leśnych
118Budynki mieszkalno-inwentarskie
119Budynki mieszkalne rodzinne pozostałe (budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie, rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej)

111-114 Budynek mieszkalny wielorodzinny - budynek obejmujący samodzielne lokale mieszkalne przeznaczone do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności.

116-117 Budynek mieszkalny jednorodzinny - dom mieszkalny, jak również samodzielna część domu bliźniaczego lub szeregowego, przeznaczony do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właściciela i jego bliskich, chociażby oprócz lokalu mieszkalnego obejmował również lokal użytkowy.

118 Budynek mieszkalno-inwentarski - budynek, w którym przeważająca jego część służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych właściciela, pozostała zaś przeznaczona jest na pomieszczenia dla inwentarza.

Podzbiory 116, 117 obejmują: agronomówki, leśniczówki i gajówki - w zależności od zakresu funkcji mieszkalnej.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
12Budynki zbiorowego - okresowego zamieszkania, bez turystycznych020szt
408m2 pu
409m2 pum
060m3
191msc.
011tys. zł
121Budynki hoteli miejskich
122Budynki hoteli robotniczych
123Budynki domów akademickich
124Budynki burs i internatów
125Budynki hoteli asystenckich
126Budynki konwiktów dla księży i internatów, domy noclegowe prowadzone przez Kościoły i związki wyznaniowe
127
128Budynki ośrodków pracy zorganizowanej (budynki OHP, OTK, ośrodków pracy więźniów)
129Budynki zbiorowego - okresowego zamieszkania pozostałe

121 Budynek hotelu miejskiego - budynek całkowicie lub w przeważającej części przeznaczony do czasowego zamieszkiwania przyjezdnych. Budynek hotelowy poza pokojami gościnnymi wyposażony jest w restauracje, kawiarnie, bary, zakłady usługowe, garaże itp.

123-124 Budynek domu akademickiego, internatu, bursy - budynki mieszkalne dla uczącej się młodzieży, wyposażone w zaplecze kuchenne, stołówki, świetlice, podręczne biblioteki itp.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
13Budynki nauki, oświaty i wychowania020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
131Budynki instytutów i jednostek naukowo-badawczych (bez szkół wyższych) j.w.j.w.
132Budynki laboratoriów i pracowni naukowych020szt
408m2 pu
060m3
259pom.
011tys. zł
133Obserwatoriaj.w.j.w.
134Budynki szkół ogólnokształcących - podstawowych i średnichj.w.j.w.
135Budynki szkół zawodowych - zasadniczych, średnich i policealnychj.w.j.w.
136Budynki szkół wyższychj.w.j.w.
137Budynki przedszkoli020szt
408m2 pu
060m3
191msc.
011tys. zł
138Budynki domów dziecka i młodzieży oraz specjalnych zakładów wychowawczych020szt
408m2 pu
409m2 pum
060m3
011tys. zł
139Budynki nauki, oświaty i wychowania pozostałe (budynki seminariów duchownych, budynki katechetyczne i rekolekcyjne Kościołów i związków wyznaniowych) j.w.j.w.

131 Podzbiór obejmuje budynki jednostek badawczych resortowych i branżowych oraz jednostek naukowo-badawczych PAN.

Do odpowiednich podzbiorów zalicza się również budynki bibliotek naukowych.

Do odpowiednich budynków szkolnych zalicza się budynki sal gimnastycznych, hal i pawilonów sportowych, krytych pływalni, hal technologicznych, warsztatów szkolnych, magazynów, budynków administracji szkolnej, szklarni doświadczalnych, zwierzętarni i tym podobnych obiektów związanych bezpośrednio z obsługą procesu dydaktycznego w szkołach.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
14Budynki kultury i sztuki, radia i telewizji oraz budynki sakralne020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
141Budynki muzeów i stałych wystawj.w.j.w.
142Budynki bibliotek i archiwówj.w.j.w.
143Budynki teatrów i filharmonii020szt
408m2 pu
060m3
191msc.
011tys. zł
144Budynki kinj.w.j.w.
145Budynki domów kultury, klubów i świetlic020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
146Budynki rozgłośni radia i telewizjij.w.j.w.
147Budynki kultury i sztuki pozostałej.w.j.w.
148Budynki sakralne - kościoły, kaplice, cerkwie, meczety itp.j.w.j.w.
149

Do podzbioru 142 nie zalicza się budynków bibliotek naukowych, są one zaliczone do zbioru 13.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
15Budynki ochrony zdrowia i opieki społecznej020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
151Budynki szpitali, klinik020szt
408m2 pu
060m3
258łóżko
011tys. zł
152Budynki sanatoriów, uzdrowisk, zakładów leczniczo-wychowawczych i rehabilitacyjnych, prewentoriij.w.j.w.
153Budynki przychodni i ośrodków zdrowia oraz poradni i stacji pogotowia ratunkowego020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
154Budynki służby zdrowia zakładów specjalnych - stacji krwiodawstwa, stacji sanitarno-epidemiologicznych, wytwórni surowic i szczepionekj.w.j.w.
155Budynki żłobków, domów małych dzieci020szt
408m2 pu
060m3
191msc.
011tys. zł
156Budynki zakładów opieki nad matką i dzieckiem (z wyłączeniem budynków żłobków) j.w.j.w.
157Budynki domów specjalnych opieki społecznej - inwalidów, starców, rencistów oraz charytatywne Kościołów i związków wyznaniowychj.w.j.w.
158Budynki zakładów leczniczo-kąpielowych i fizykoterapeutycznych
159Budynki ochrony zdrowia i opieki społecznej pozostałe np. budynki leżalni, werand, hal spacerowych, pijalni wód, aptek020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
16Budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
161Budynki pawilonów sportowych020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
162Budynki hal sportowych i widowiskowychj.w.j.w.
163Budynki krytych pływalnij.w.j.w.
164Budynki szatni sportowychj.w.j.w.
165Budynki schronisk, moteli i hoteli turystycznych020szt
408m2 pu
060m3
191msc.
011tys. zł
166Domki kempingowej.w.j.w.
167Budynki ośrodków - domów wypoczynkowychj.w.j.w.
168
169Budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku pozostałej.w.j.w.

161 Pawilon sportowy - budynek całkowicie lub w przeważającej części przeznaczony dla celów uprawiania sportu o powierzchni do 500 m2 i wysokości do 7 m.

162 Hala sportowa i widowiskowa - budynki przeznaczone do uprawiania sportu, imprez widowiskowych wyposażony w trybuny dla publiczności o powierzchni powyżej 500 m2 i wysokości powyżej 7 m.

163 Kryta pływalnia - obiekt, którego podstawowym urządzeniem jest basen znajdujący się w pomieszczeniu zazwyczaj ogrzewanym. W pomieszczeniach towarzyszących znajdują się zazwyczaj odpowiednie urządzenia pomocnicze, pomieszczenia usługowe, a w tym zwykle pokoje dla instruktorów i sędziów, magazyn sprzętu sportowego, sala dla zaprawy sportowej.

165 Budynek hotelu turystycznego - obiekt, w którym są świadczone usługi hotelarskie dysponujący co najmniej 10 pokojami, z tym że nie więcej niż 20% miejsc noclegowych może znajdować się w pokojach większych niż dwuosobowe.

Motel - hotel turystyczny dla zmotoryzowanych gości specjalnie przystosowany do obsługi technicznej samochodów.

Schronisko - zakład, który dysponuje co najmniej 10 miejscami noclegowymi, położony poza obszarem zabudowanym, świadczący usługi hotelarskie przede wszystkim osobom uprawiającym turystykę kwalifikowaną.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
17Budynki administracyjne020szt
060m3
011tys. zł
408m2 pu
171Budynki administracji publicznej do 4 kondygnacji
172Budynki administracji publicznej 5-kondygnacyjne
173Budynki administracji publicznej ponad 5 kondygnacji
174Budynki administracji publicznej reprezentacyjne
175Budynki administracji przedsiębiorstw, zakładów, zrzeszeń i zarządów
176Budynki banków, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych
177Budynki wymiaru sprawiedliwości (bez zakładów poprawczych i więzień)
178Budynki zakładów poprawczych, karnych, więzienia, areszty śledcze itp.
179Budynki administracyjne pozostałe

17 Do poszczególnych podzbiorów zalicza się wszystkie budynki biurowe i pomocnicze typu administracyjnego, jak np. wartownie, portiernie, markownie, dyspozytornie.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
18Budynki użytku publicznego pozostałe020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
181Budynki socjalno-bytowe w zakładach pracy - szatnie, umywalnie, jadalnie, łaźnie itp.
182Budynki stacji ratownictwa górniczego
183Budynki strażnic przeciwpożarowych
184Budynki łaźni publicznych
185Budynki domów przedpogrzebowych, kostnice
186Budynki krematoriów
187
188
189Budynki użytku publicznego pozostałe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
19Budynki mieszkalne i użytku publicznego tymczasowego020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
191Budynki mieszkalne rodzinne tymczasowe np. baraki mieszkalne itp.020szt
408m2 pu
409m2 pum
060m3
257izba
256mieszk.
011tys. zł
192Budynki zbiorowego - okresowego zamieszkania tymczasowe - np.020szt
hotele robotnicze tymczasowe408m2 pu
409m2 pu
060m3
191msc.
011tys. zł
193Budynki nauki, oświaty i wychowania tymczasowe020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
194Budynki kultury i sztuki, rtv oraz sakralne tymczasowej.w.j.w.
195Budynki ochrony zdrowia i opieki społecznej tymczasowej.w.j.w.
196Budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku tymczasowej.w.j.w.
197Budynki administracyjne tymczasowej.w.j.w.
198
199Budynki użytku publicznego pozostałe, tymczasowej.w.j.w.

19 Budynek tymczasowy - przeznaczony do czasowego użytkowania, który po upływie określonego czasu (w zasadzie oznaczonego w pozwoleniu na budowę) przewidziany jest do demontażu i przemieszczenia w inne miejsce lub do rozbiórki np. baraki. Zbiór nie obejmuje tymczasowego zaplecza budowy, które zostało ujęte w zbiorze 29.

Grupy konstrukcyjne budynków zbioru głównego 1

SymbolOkreślenie konstrukcji
1 . . 1Konstrukcje z płyt wielkowymiarowych (wielkopłytowych)
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej montowanej na budowie z wielkowymiarowych (wielkopłytowych) elementów prefabrykowanych betonowych i żelbetowych o wysokości całej kondygnacji ("na izbę" lub "na pomieszczenie") i o szerokości co najmniej 2,40 m.
1 . . 2Konstrukcje z płyt średniowymiarowych i wielkich bloków
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej montowanej na budowie z prefabrykowanych betonowych i żelbetowych płyt lub bloków o wysokości całej kondygnacji ("na izbę" lub "na pomieszczenie") o szerokości mniejszej niż 2,40 m.
1 . . 3Konstrukcje ze średnich bloków i dyli
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej ze średniowymiarowych elementów prefabrykowanych betonowych lub żelbetowych (dyli, bloków itp.) o ciężarze nie większym niż 1,5 tony, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu.
1 . . 4Konstrukcje szkieletowe z żelbetowych elementów prefabrykowanych
Należą tu budynki, których konstrukcja nośna składa się z ram, słupów, rygli, belek itp. żelbetowych prefabrykowanych, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego.
1 . . 5Konstrukcje szkieletowe metalowe
Należą tu budynki, których konstrukcja nośna składa się z ram, słupów, rygli, belek itp. z metalowych elementów prefabrykowanych, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego.
1 . . 6Konstrukcje szkieletowe żelbetowe monolityczne
Należą tu budynki, których konstrukcja nośna składa się z żelbetowych ram, słupów, rygli, belek itp. wykonanych z betonu wylewanego w deskowaniach na obiekcie budowanym.
1 . . 7Konstrukcje o ścianach nośnych monolitycznych betonowych lub żelbetowych
Należą tu budynki, których konstrukcją nośną są ściany betonowe lub żelbetowe wykonane z betonu wylewanego w deskowaniach na obiekcie budowanym.
1 . . 8Konstrukcje o ścianach nośnych z cegły, bloczków lub pustaków drobnowymiarowych
Należą tu budynki, których konstrukcją nośną są ściany wykonane z cegły, bloczków lub pustaków o ciężarze i wymiarach umożliwiających ich ręczne wbudowywanie.
1 . . 9Konstrukcje pozostałe (w tym drewniane)
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej wykonanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych i innych, o konstrukcji innej, wyżej nie wymienionej.

Uwagi:

1. Cechą charakterystyczną kwalifikującą budynek do zaliczenia do jednej z wyżej wymienionych pozycji jest konstrukcja nośna określona wyżej niezależnie od charakterystyki konstrukcyjnej pozostałych elementów budynku, jak: stropy, ściany osłonowe, konstrukcje dachu.

2. O zaliczeniu budynku do pozycji 1 . . 1 lub 1 . . 2 decydują największe elementy danej konstrukcji nośnej.

3. Budynki o różnych konstrukcjach zalicza się odpowiednio do pozycji określającej konstrukcję główną lub przeważającą.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
221BUDYNKI PRODUKCYJNE I USŁUGOWE
Budynki przemysłowe produkcyjne i energetyczne (z wyłączeniem hal) 020szt
408m2 pu
060m3
410m2 pr
011tys. zł
211Budynki produkcyjne parterowe
212Budynki produkcyjne wielokondygnacyjne
213Budynki elektrowni atomowych, parowych, wodnych, elektrociepłowni, kotłowni
214Budynki stacji, transformatorni i rozdzielni elektroenergetycznych
215Budynki pompowni, kompresorni i wentylatorów
216Budynki maszyn i urządzeń wyciągowych oraz budynki nadszybia
217Budynki przemysłowe produkcyjne specjalne, nie wymienione wyżej
218
219Budynki przemysłowe produkcyjne i energetyczne pozostałe

211-212 Budynek produkcyjny - budynek całkowicie lub w przeważającej części przeznaczony na cele produkcyjne dla wszystkich gałęzi przemysłu.

216 Budynek maszyn i urządzeń wyciągowych - budynek z maszynami i urządzeniami do wydobycia urobku, materiałów i do jazdy załogi.

Budynek nadszybia - budynek z pomostem i urządzeniami do odbioru urobku oraz miejsce gdzie odbywa się wysiadanie i wsiadanie ludzi.

217 Budynek przemysłowy produkcyjny specjalny - o konstrukcji zdeterminowanej przez technologię procesu produkcyjnego.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
22Hale przemysłowe produkcyjne i energetyczne020szt
408m2 pu
410m2 pr
060m3
011tys. zł
221Hale przemysłowe produkcyjne ogólnego zastosowania
222
223Hale energetyczne
224
225
226
227Hale przemysłowe produkcyjne specjalne
228
229Hale przemysłowe produkcyjne i energetyczne pozostałe

22 Hala jest to budynek (wiata) parterowy (funkcjonalnie związane z nią przybudówki mogą być wielokondygnacyjne) o kubaturze powyżej 2.000 m3, o rozpiętości stropów lub stropodachów powyżej 7 m, jedno lub wieloliniowe wsparte na słupach o dowolnej siatce. Budynek nie spełniający chociażby jednego z określonych wyżej warunków należy zaliczyć do podzbioru 219 "Budynki produkcyjne parterowe".

221 Do podzbioru 221 zalicza się hale wszystkich gałęzi przemysłu, których konstrukcja nie jest ściśle zdeterminowana przez technologię produkcji.

223 Hala energetyczna - pomieszczenie ruchu elektrycznego przeznaczone dla maszyn elektrycznych lub maszyn napędzających prądnice, z należnymi do nich urządzeniami pomocniczymi. Do hal energetycznych zalicza się górną część budynków siłowni wodnych (od rzędnej hali maszyn).

227 Hala przemysłowa specjalna - hala o unikalnej konstrukcji zdeterminowanej przez technologię procesu produkcyjnego.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
23Budynki składowe (z wyłączeniem hal składowych i budynków rolniczych) 020szt
409m2 pu
060m3
011tys. zł
231Budynki składowe ogólnego zastosowania
232Budynki zamrażalni
233Budynki magazynów chłodniczych
234Budynki elewatorów zbożowych
235Budynki magazynów materiałów łatwopalnych
236Budynki magazynów rozlewni (piwa, wina, wód gazowanych itp.)
237Budynki wag wozowych
238
239Budynki składowe (z wyłączeniem hal składowych i budynków rolniczych) pozostałe

231 Budynek składowy ogólnego zastosowania - budynek służący do magazynowania różnego rodzaju wyrobów i produktów.

232 Budynek zamrażalni - budynek z pomieszczeniami chłodniczymi wyposażonymi w parowniki i wentylatory dla programowego zamrażania żywności.

233 Budynek magazynu chłodniczego - budynek z pomieszczeniami wyposażonymi w chłodziarkę, przeznaczony do przechowywania wychłodzonych substancji nietrwałych.

234 Budynek elewatora zbożowego - jedno lub wielokondygnacyjny budynek do przechowywania zboża.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
24Hale składowe (z wyłączeniem hal rolniczych) 020szt
408m2 pu
011tys. zł
241Hale składowe ogólnego zastosowania
242Hale zamrażalni
243Hale magazynów chłodniczych
244
245Hale magazynów materiałów łatwopalnych
246
247
248
249Hale składowe (z wyłączeniem rolniczych) pozostałe

241 Hala składowa ogólnego zastosowania - budynek parterowy o kubaturze powyżej 2.000 m3 o rozpiętości stropów lub stropodachów powyżej 7 m lub w układzie wielonawowym - wsparty na słupach, przeznaczony do magazynowania surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych.

242 Hala zamrażalni - hala o parametrach j.w. wyposażona w parowniki i wentylatory do programowanego zamrażania żywności przechowywanej następnie w mroźni.

243 Hala magazynów chłodniczych - hala o parametrach j.w. przeznaczona do przechowywania wychłodzonych substancji nietrwałych.

245 Hala magazynów materiałów łatwopalnych - hala o parametrach j.w. wykonana całkowicie z materiałów ognioodpornych może być częściowo zagłębiona w ziemi lub obsypana warstwą ziemi stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
25Budynki produkcyjne rolnictwa, leśnictwa (łącznie z halami) 020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
251Budynki inwentarskie dla bydła (obory dla krów, jałowniki, cielętniki, bukaciarnie) 020szt
408m2 pu
060m3
218stan.
011tys. zł
252Budynki inwentarskie dla trzody chlewnej (tuczarnie przemysłowe i tradycyjne, chlewnie macior, warchlakarnie) j.w.j.w.
253Pozostałe budynki inwentarskie dla zwierząt (stajnie, owczarnie, budynki dla drobiu, fermy zwierząt futerkowych itp.) j.w.j.w.
254Budynki składowe gospodarstw rolnych i leśnych (spichlerze, magazyny zbożowe, oczyszczalnie i suszarnie nasion, magazyny i suszarnie pasz, przechowalnie ziemiopłodów i innych okopowych, przechowalnie owoców i warzyw, magazyny nawozów, nasienniki) 020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
255Stodołyj.w.j.w.
256Szklarnie, cieplarnie, hale wegetacyjne, palmiarniej.w.j.w.
257Budynki zaplecza mechanizacji gospodarstw rolnych i leśnych (budynki do przechowywania maszyn i urządzeń, warsztaty naprawcze, kuźnie) j.w.j.w.
258Budynki służby sanitarno-weterynaryjnej rolnictwa (budynki leczenia zwierząt, stacji weterynaryjnych, stacji unasiennienia) j.w.j.w.
259Budynki produkcyjne rolnictwa i leśnictwa (łącznie z halami) pozostałe020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł

Budynki mieszkalno-inwentarskie oraz mieszkalno-administracyjne np. agronomówki, leśniczówki, zaliczane są do zbioru 11.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
26Budynki transportu i łączności (łącznie z halami) 020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
261Budynki dworców, stacji i przystanków kolejowych
262Budynki parowozowni, lokomotywowni, trakcji elektrycznej i spalinowej, wagonowni, garaży kolejowych
263Budynki nastawni, posterunków ruchu i domków (budek) zwrotniczych
264Budynki odcinków sieciowych, podstacji trakcyjnych i kabiny sekcyjne
265Budynki dworców autobusowych, lotniczych oraz żeglugi morskiej i śródlądowej
266Budynki zajezdni i garaży samochodowych i trolejbusowych, stacji obsługi
267Hangary lotnicze
268Budynki techniczne łączności - central automatycznych: międzymiastowych, stacji wzmacniakowych, radiostacji i stacji wzmacniakowych i przekaźnikowych rtv
269Budynki transportu i łączności pozostałe np. budynki stacji paliw

261 Budynki dworców, stacji i przystanków kolejowych - budynki na terenie stacji mające pomieszczenia i urządzenia dla obsługi podróżnych i kontroli ruchu.

262 Podzbiór obejmuje budynki łącznie z kanałami rewizyjnymi, urządzeniami zapadni, suwnicami, obrotnicami itp.

263 Podzbiór obejmuje budynki wszelkiego rodzaju nastawni, posterunków itp. bez względu na wielkość, o ile posiadają charakter stały i nie stanowią przybudówek.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
27Budynki handlowo-usługowe (z wyłączeniem składowych) 020szt
408m2 pu
060m3
011tys. zł
271Budynki domów towarowych
272Budynki sklepów oraz punktów usługowych
273Budynki zakładów gastronomicznych (budynki restauracji, kawiarni, barów mlecznych, stołówek, łącznie z zapleczem)
274Budynki i hale towarowe
275Budynki i hale wystawowe
276Kioski towarowe
277Budynki wielobranżowych domów usług
278Budynki bankowe
279Budynki handlowo-usługowe pozostałe (z wyłączeniem składowych) w tym budynki pralni i farbiarni

Nie zalicza się do podzbioru 276 kiosków przenośnych.

278 Budynki bankowe wyposażone w sale operacyjne oraz zaplecza kasowo-skarbowe, przeznaczone do obsługi klientów, przechowywania wartości pieniężnych i papierów wartościowych.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
28Budynki produkcyjne i usługowe pozostałe020szt
408m2 pu
218stan.
011tys. zł
281Budynki wytwórni filmowych
282Budynki filtrów
283Budynki oczyszczalni wód i ścieków
284Budynki hydroforni
285Budynki ośrodków informatycznych
286
287
288
289Budynki produkcyjne i usługowe nie wymienione wyżej

28 Budynki produkcyjno-usługowe łącznie z zespołem urządzeń technicznych specyficznych dla danego rodzaju produkcji lub usługi.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
29Budynki produkcyjne i usługowe tymczasowe020szt
408m2 pu
011tys. zł
291Budynki i hale produkcyjne i energetyczne tymczasowe
292Budynki i hale składowe tymczasowe (z wyłączeniem rolniczych)
293Budynki zaplecza budownictwa tymczasowe
294Budynki produkcyjne rolnictwa tymczasowe (z halami)
295Budynki produkcyjne leśnictwa tymczasowe (z halami)
296Budynki transportu i łączności tymczasowe (z halami)
297Budynki handlowo-usługowe tymczasowe (z wyłączeniem budynków i hal składowych)
298
299Budynki produkcyjne i usługowe tymczasowe pozostałe

29 Definicja budynku tymczasowego jak przy zbiorze 19.

293 Podzbiór obejmuje wszystkie budynki tymczasowego zaplecza na placu budowy w tym również baraki mieszkalne.

Grupy konstrukcyjne budynków zbioru głównego 2

SymbolOkreślenie konstrukcji
2 . . 1Konstrukcje z płyt wielkowymiarowych
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej montowanej na budowie z wielkowymiarowych (wielkopłytowych) elementów prefabrykowanych betonowych i żelbetowych o wysokości całej kondygnacji ("na izbę" lub "na pomieszczenie") i o szerokości co najmniej 2,40 m.
2 . . 2Konstrukcje z płyt średniowymiarowych i wielkich bloków
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej montowanej na budowie z prefabrykowanych betonowych i żelbetowych płyt lub bloków o wysokości całej kondygnacji ("na izbę" lub "na pomieszczenie") o szerokości mniejszej niż 2,40 m.
2 . . 3Konstrukcje ze średnich bloków i dyli
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej ze średniowymiarowych elementów prefabrykowanych betonowych lub żelbetowych (dyli, bloków itp.) o ciężarze nie większym niż 1,5 tony, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu.
2 . . 4Konstrukcje szkieletowe z żelbetowych elementów prefabrykowanych
Należą tu budynki, których konstrukcja nośna składa się z ram, słupów, rygli, belek itp. żelbetowych elementów prefabrykowanych montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego.
2 . . 5Konstrukcje szkieletowe metalowe
Należą tu budynki, których konstrukcja nośna składa się z ram, słupów, rygli, belek itp. z metalowych elementów prefabrykowanych montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego.
2 . . 6Konstrukcje szkieletowe żelbetowe monolityczne
Należą tu budynki, których konstrukcja nośna składa się z żelbetowych ram, słupów, rygli, belek itp. wykonanych z betonu wylewanego w deskowaniach na obiekcie budowanym.
2 . . 7Konstrukcje o ścianach nośnych monolitycznych betonowych lub żelbetowych
Należą tu budynki, których konstrukcją nośną są ściany betonowe lub żelbetowe wykonane z betonu wylewanego w deskowaniach na obiekcie budowanym.
2 . . 8Konstrukcje o ścianach nośnych z cegły, bloczków lub pustaków drobnowymiarowych
Należą tu budynki, których konstrukcją nośną są ściany wykonane z cegły, bloczków lub pustaków o ciężarze i wymiarach umożliwiających ich ręczne wbudowanie.
2 . . 9Konstrukcje pozostałe (w tym drewniane)
Należą tu budynki o konstrukcji nośnej wykonanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych i innych o konstrukcji innej wyżej nie wymienionej.

Uwagi:

1. Cechą charakterystyczną kwalifikującą budynek do zaliczenia do jednej z wyżej wymienionych pozycji jest konstrukcja nośna określona wyżej niezależnie od charakterystyki konstrukcji pozostałych elementów budynku, jak: stropy, ściany osłonowe i konstrukcje dachu.

2. O zaliczeniu budynku do pozycji 2 . . 1 decydują największe elementy danej konstrukcji nośnej.

3. Budynki o różnych konstrukcjach zalicza się odpowiednio do pozycji określającej konstrukcję główną lub przeważającą.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
331BUDOWLE PRZEMYSŁOWE I SKŁADOWE NAZIEMNE060m3
011tys. zł
Chłodnie kominowe i kominy przemysłowe
311Chłodnie kominowe
312Chłodnie wentylatorowe
313
314
315Kominy przemysłowe
316
317
318
319Chłodnie i kominy przemysłowe pozostałe

311 Chłodnia kominowa - budowla w kształcie wieży, wewnątrz której ochładza się woda krążąca w obiegu technologicznym. Obiektem jest każda oddzielna chłodnia łącznie ze zbiornikiem na wodę, urządzeniami wodno-rozdzielczymi i chłodzącymi.

312 Chłodnia wentylatorowa - budowla w kształcie wieży, wewnątrz której ochładza się woda za pomocą ciągu powietrza wywołanego działaniem wentylatora. Obiektem jest każda oddzielna chłodnia.

315 Komin przemysłowy - konstrukcja murowana żelbetowa stalowa wolno stojąca lub zbudowana na konstrukcji żelbetowej budynku z pionowymi kanałami do odprowadzania spalin z palenisk do atmosfery oraz wytwarzania naturalnego ciągu. Obiektem jest poszczególny komin łącznie z drabiną włazową, pomostami, urządzeniami odgromowymi, obręczami wzmacniającymi, odciągami. Do podzbioru nie zalicza się kominów w pełni wbudowanych konstrukcyjnie w budynek. Stanowią one element wyposażenia budynku.

319 Chłodnia przemysłowa i składowo-magazynowa o kubaturze powyżej 100 m3 służąca całkowicie lub w przeważającej części do utrzymania w niej sztucznie niskich temperatur. Obiektem jest każda odrębna chłodnia wraz z przybudówkami funkcjonalnie związanymi z procesami chłodnicowymi, np. przejścia, klatki schodowe, fundamenty specjalne, pale i studnie opuszczone itp.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
32Wieże przemysłowe i inne060m3
011tys. zł
321Wieże zbiornikowe
322Wieże ciśnień
323Wieże filtracyjne
324Wieże wiertnicze
325Wieże nadszybowe
326Wieże sygnalizacyjne, oświetleniowe
327
328
329Wieże przemysłowe i inne pozostałe

321-322 Budowle wieżowe, gdzie obiektem jest wieża łącznie ze zbiornikami, rurociągami, armaturą itp.

324 Wieża wiertnicza - urządzenie o konstrukcji kratowej w postaci wieży, ustawiona na odpowiednim fundamencie nad otworem wiertniczym i wyposażona w pomosty. Nie zalicza się do podzbioru przenośnych wież wiertniczych stosowanych np. w przemyśle naftowym.

326 Wieże sygnalizacyjne i oświetleniowe, w tym wieże komunikacyjne i łączności, przeciwpożarowe i triangulacyjne. Nie zalicza się do podzbioru urządzeń tele- i radiotechnicznych, budowli oznakowania nawigacyjnego ujętych w zbiorze 66 oraz latarni oświetleniowych ujętych w podzbiorze 584.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
33Budowle składowe naziemne (bez rolniczych) 060m3
011tys. zł
331Bunkry
332Silosy
333Zbiorniki
334Baseny przemysłowe
335Wanny i płuczki
336Zbiorniki przeciwpożarowe
337Suszarnie
338
339Budowle składowe naziemne pozostałe, kubaturowe

33 Obiektem jest poszczególna budowla wraz z urządzeniami i fundamentami jeśli występują.

Do zbioru 33 nie zalicza się budynków, budowli, które są zaliczane do zbiorów 23, 24, 36 oraz podzbiorów 253 i 254.

331 Bunkry - budowle zamknięte, jedno- lub wielokomorowe o niewielkiej wysokości w stosunku do wymiarów rzutu poziomego komory, przeznaczone do magazynowania materiałów sypkich.

332 Silosy - budowle zamknięte, jedno- lub wielokomorowe o wysokości co najmniej 1,5 raza większej od wymiarów rzutu poziomego komory, przeznaczone do magazynowania materiałów sypkich, z dnem w kształcie leja do samoczynnego opróżniania.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
34Fundamenty pod maszyny i urządzenia451m3 kons.
011tys. zł
341Fundamenty pod maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
342
343Fundamenty pod kotły i maszyny energetyczne
344
345
346Fundamenty specjalne
347Fundamenty pod maszyny, urządzenia i aparaty specjalne branżowe
348Fundamenty pod urządzenia techniczne
349Fundamenty pod maszyny i urządzenia pozostałe

34 Do zbioru zalicza się fundamenty pod maszyny i urządzenia, wykonywane jako odrębne obiekty dostosowane do specyfiki maszyn i urządzeń, natomiast nie zalicza się fundamentów stanowiących część innego obiektu budowlanego.

346 Fundamenty specjalne - konstrukcje żelbetowe, przestrzenne, w których monolitycznych bryłach znajdują się np. komory pieców grzewczych, stacje pomp, piwnice olejowe, stacje sterownicze itp. Na wierzchu tego rodzaju podziemnych konstrukcji przestrzennych (fundamentów) montowane są maszyny i urządzenia hutnicze walcowni.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
35Części budowlane pieców i kotłów przemysłowych oraz urządzeń technicznych451m3 kons.
011tys. zł
351Części budowlane pieców przemysłowych i piekarniczych
352Części budowlane kotłów parowych
353Części budowlane kotłów grzejnych
354
355
356
357
358Części budowlane urządzeń technicznych
359Części budowlane pieców, kotłów przemysłowych i urządzeń technicznych

35 Do zbioru zalicza się wyłącznie części budowlane pieców i kotłów przemysłowych oraz urządzeń technicznych; nie zalicza się samych urządzeń oraz zbiorników zaliczonych do zbioru 33.

358 Do zbioru zalicza się zbiorniki naziemne ustawione wewnątrz budynków i budowli lub zbiorniki częściowo zagłębione w ziemi.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
36Budowle produkcyjne rolnictwa i leśnictwa060m3
361Budowle związane z produkcją roślinną
362
363
364
365Budowle związane z produkcją zwierzęcą
366
367
368Budowle produkcyjne rolnictwa pozostałe
369Budowle produkcyjne leśnictwa pozostałe

36 Do zbioru zalicza się silosy i suszarnie związane z produkcją roślinną i zwierzęcą.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
37011tys. zł
38Budowle przemysłowe i składowe naziemne pozostałe
381Rampy za- i wyładowcze
382Estakady
383Ogrodzenia i parkany
384
385
386
387
388
389Budowle przemysłowe i składowe naziemne pozostałe, nie kubaturowe

381 Rampa za- i wyładowcza - pomost, nasyp na stacjach kolejowych, w kopalniach, portach umożliwiający przeładunek towarów.

382 Estakada - pomost lub wiadukt do przeprowadzania trasy komunikacyjnej, rurociągu itp. ponad poziomem terenu.

383 Ogrodzenie - budowla służąca do wyodrębnienia i zabezpieczenia określonego terenu stanowiąca samodzielny obiekt. W skład obiektu zalicza się ogrodzenie właściwe, bramy, furtki, podmurówki, cokoły. Ogrodzenia pojedynczych budowli lub budynków stanowiące element jego wyposażenia nie są zaliczone do omawianego podzbioru.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
39Budowle przemysłowe i składowe naziemne tymczasowe011tys. zł
391Budowle przemysłowe naziemne tymczasowe
392Budowle składowe naziemne tymczasowe
393Budowle zaplecza budownictwa tymczasowe
394Budowle produkcyjne rolnictwa i leśnictwa tymczasowe
395
396
397
398
399Budowle przemysłowe i składowe naziemne pozostałe, tymczasowe

39 Budowla tymczasowa - budowla przeznaczona do czasowego użytkowania, która po upływie określonego czasu przewidziana jest do rozbiórki.

Grupy konstrukcyjne obiektów zbioru głównego 3

SymbolOkreślenie konstrukcji
3. .1Konstrukcje z płyt wielkowymiarowych
Należą tu budowle o konstrukcji nośnej z elementów wielkopłytowych, tzn. z elementów betonowych-żelbetowych o ciężarze przekraczającym 2,5 t, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego. Należą tu przykładowo: fundamenty pod kotły i maszyny energetyczne, części budowlane pieców przemysłowych.
3. .2Konstrukcje z płyt średniowymiarowych i wielkich bloków
Należą tu budowle o konstrukcji nośnej z elementów płytowych średniowymiarowych betonowych-żelbetowych o ciężarze nie przekraczającym 2,5 t, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego. Należą tu przykładowo: wieże ciśnień o konstrukcji z "cegły żerańskiej", fundamenty lub podpory kotłów parowych, części budowlane urządzeń technicznych.
3. .3Konstrukcje ze średnich bloków i dyli
Należą tu budowle o konstrukcji nośnej z elementów prefabrykowanych betonowych-żelbetowych, montowane przy użyciu lekkiego sprzętu o udźwigu do 1,5 t. Należą tu budowle typu ogrodzeń, ramp, zbiorników przeciwpożarowych.
3. .4Konstrukcje szkieletowe z żelbetowych elementów prefabrykowanych
Należą tu budowle, których konstrukcja nośna składa się z ram, żeber, słupów, rygli, belek itp., żelbetowych elementów prefabrykowanych, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego. Należą tu przykładowo: wieże zbiornikowe, wieże ciśnień, fundamenty pod maszyny i urządzenia.
3. .5Konstrukcje szkieletowe metalowe
Należą tu budowle, których konstrukcja nośna składa się z ram, żeber, słupów, rygli, belek itp., metalowych elementów prefabrykowanych, montowanych na budowie przy użyciu sprzętu ciężkiego. Należą tu przede wszystkim konstrukcje stalowe pieców przemysłowych, kominów przemysłowych, wież, budowli magazynowych naziemnych.
3. .6Konstrukcje szkieletowe żelbetowe monolityczne
Należą tu budowle, których konstrukcja nośna składa się z żelbetowych ram, słupów, rygli, belek itp. wykonanych z betonu wylewanego w deskowaniach na obiekcie budowanym. Należą tu przede wszystkim konstrukcje szkieletowe żelbetowe chłodni, wież, kominów, pieców przemysłowych.
3. .7Konstrukcje o ścianach nośnych monolitycznych betonowych lub żelbetowych
Należą tu budowle, których konstrukcją nośną są ściany betonowe lub żelbetowe (zwłaszcza ściany obmurza zewnętrznego jako konstrukcji nośnej) wykonane z betonu wylewanego w deskowaniach na obiekcie budowanym. Należą tu odpowiednio: zbiorniki, chłodnie, suszarnie, kominy, wieże.
3. .8Konstrukcje o ścianach nośnych z cegły, bloczków lub pustaków drobnowymiarowych
Należą tu budowle o konstrukcji nośnej wykonane z cegły, bloczków lub pustaków o ciężarze i wymiarach umożliwiających ich ręczne wbudowywanie.
3. .9Konstrukcje pozostałe (w tym drewniane)
Należą tu budowle o konstrukcji nośnej wykonanej z drewna (np. konstrukcje drewniane chłodni lub wież) lub o konstrukcji innej wyżej nie wymienionej.

Uwagi:

1. Cechą charakterystyczną kwalifikującą budowlę do zaliczenia do jednej z wymienionych pozycji jest konstrukcja nośna określona wyżej niezależnie od charakterystyki konstrukcyjnej pozostałych elementów budowli, jak np. obudowa komór, obmurza pieca, wymurówka ochronna.

2. Budowle składające się z części różniących się znacznie konstrukcją należy traktować jako kilka oddzielnych obiektów, jeżeli poszczególne części budowli dadzą się od siebie oddzielić płaszczyznami pionowymi.

3. Budynki o różnych konstrukcjach zalicza się odpowiednio do pozycji określającej konstrukcję główną lub przeważającą.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
441Budowle górnicze dołowe
Budowle kapitalnych wyrobisk górniczych011tys. zł
411Szyby040m
011tys. zł
412Szybikij.w.j.w.
413Wyrobiska korytarzowe kamiennej.w.j.w.
414Wyrobiska korytarzowe węglowo-kamienne i węglowej.w.j.w.
415Komory060m3
011tys. zł
416
417
418
419Wyrobiska górnicze pozostałe011tys. zł

41 Obiektem jest każde wyrobisko górnicze o ściśle ustalonym charakterze i przeznaczeniu. Do zbioru nie zalicza się maszyn, urządzeń i instalacji technologicznych.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
42Otwory wiertnicze040m
0411tys. zł
421Otwory wiertnicze poszukiwawcze
422Otwory wiertnicze wydobywcze
423Otwory wiertnicze wentylacyjne
424Otwory wiertnicze badawcze
425Otwory wiertnicze mrożeniowe
426Otwory wiertnicze cementacyjne
427
428
429Otwory wiertnicze pozostałe

42 Do zbioru nie zalicza się otworów studziennych do eksploatacji wody, które są ujęte w zbiorze 63.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
43Budowle górnicze dołowe pozostałe011tys. zł
44
45
46
47
48
481
482
483
484
485
486
487
488
489
49

Grupy konstrukcyjne obiektów zbioru głównego 4

SymbolOkreślenie konstrukcji
4. .1Obudowa murowa
4. .2Obudowa stalowa
4. .3Obudowa tubingowa
4. .4Obudowa betonowa, żelbetowa - monolityczna
4. .5Obudowa z elementów prefabrykowanych
4. .6Obudowa kotwiowa
4. .7Obudowa drewniana
4. .8
4. .9Obudowa inna - nie wymieniona

Uwaga

Charakterystyka dotyczy obudowy budowli górniczych, a nie dotyczy obudowy otworów wiertniczych.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
551BUDOWLE INŻYNIERSKIE LĄDOWE040m
043km
011tys. zł
Drogi szynowe
511Drogi kolejowe normalnotorowe użytku publicznego (naziemne i podziemne)
512Drogi kolejowe wąskotorowe (naziemne i podziemne)
513Drogi kolejowe szerokotorowe
514Węzły, stacje kolejowe (w tym perony)
515Drogi kolejowe użytku niepublicznego - bocznice kolejowe
516Tory poddźwigowe
517Drogi tramwajowe
518
519Drogi szynowe pozostałe (w tym kolejki górnicze)

511-513 Drogi szynowe kolejowe (w tym drogi szynowe metra) - obiektem budowlanym jest wyodrębniony odcinek drogi w granicach jednej jednostki gospodarczej. W skład obiektu wchodzą: wykopy i nasypy, podtorza z nawierzchnią, kozły oporowe i wyrzutnie, urządzenia drenażowe, kanalizacyjne, umocnienia techniczne skarp.

Do zbioru 51 nie zalicza się:

- tuneli i przepustów kolejowych. Są one zaliczane do podzbioru 54,

- kolei linowych napowietrznych i naziemnych - są one zaliczane do zbioru 75,

- torów szynowych na fundamentach maszyn i urządzeń technicznych, które stanowią element ich wyposażenia (w tym węzły i stacje metra).

514 Węzeł kolejowy - obejmuje budowle stacyjne kolejowe w tym rampy, perony, skrajniki itp. Nie zalicza się do podzbioru dróg kolejowych ujętych w podzbiorach 511-513.

517 Drogi szynowe tramwajowe - do podzbioru zalicza się drogi niezależnie od szerokości usytuowane w jezdni i na torowisku wydzielonym.

Obiektem jest odcinek toru ograniczony punktami węzłowymi, rozjazdami lub odmienną konstrukcją toru. W skład obiektu wchodzą: podtorza z podłożem, stalowe nawierzchnie torowe, nawierzchnie drogowe w obrębie pasa torów, wysepki przystankowe i obudowy ochronne wzdłuż torowisk.

Grupy konstrukcyjne zbioru 51

SymbolOkreślenie konstrukcji
51 . 1Tory normalnotorowe z nawierzchnią S60
51 . 2Tory normalnotorowe z nawierzchnią S49
51 . 3Tory bezstykowe S60
51 . 4Tory bezstykowe S49
51 . 5Tory szerokotorowe
51 . 6Tory magistralne i pierwszorzędne (podstawowe)
51 . 7Tory pozostałe
51 . 8Tory stacyjne
51 . 9Tory bocznicowe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
52Drogi kołowe zamiejskie043km
011tys. zł
521Drogi krajowe
522Drogi wojewódzkie
523Drogi gminne
524Drogi zakładowe
525Drogi wewnętrzne
526Chodniki i ścieżki rowerowe
527Drogi startowe i drogi kołowania oraz płyty postojowe samolotów
528
529

52 Obiektem drogowym jest wydzielony pas terenu, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów oraz do ruchu pieszych, wraz z leżącymi w jego ciągu obiektami inżynierskimi, placami, zatokami postojowymi oraz znajdującymi się w wydzielonym pasie terenu chodnikami, ścieżkami rowerowymi, drogami zbiorczymi, drzewami i krzewami oraz urządzeniami technicznymi związanymi z prowadzeniem i zabezpieczeniem ruchu.

521 Drogi krajowe - drogi o znaczeniu ogólnokrajowym, obronnym, łączące stolicę z miastami będącymi siedzibami woj. rad narodowych, drogi stanowiące najważniejsze połączenia międzywojewódzkie oraz inne drogi o istotnym znaczeniu gospodarczym i turystycznym.

522 Drogi wojewódzkie - drogi stanowiące połączenie (inne niż drogi krajowe) między miastami, drogi łączące miasta z miejscowościami, w których znajdują się siedziby rad narodowych stopnia podstawowego oraz te miejscowości z wsiami, z punktami obsługi rolnictwa, stacjami kolejowymi, portami, drogi stanowiące połączenia dzielnic w miastach i pozostałe drogi stanowiące ważne połączenie w skali obszaru, aglomeracji miasta lub zespołu osiedli.

523 Podzbiór obejmuje pozostałe drogi na terenie gmin i miast, nie zaliczone do dróg krajowych i wojewódzkich, stanowiące uzupełniającą sieć służącą miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg zakładowych.

524 Podzbiór obejmuje ogólnodostępne drogi, stanowiące dojazdy od dróg krajowych, wojewódzkich, gminnych, lokalnych miejskich do określonych jednostek gospodarki uspołecznionej i innych jednostek organizacyjnych, obszarów leśnych oraz obszarów uspołecznionych gospodarstw rolnych, służące przede wszystkim do ich obsługi. Podzbiór obejmuje również place przed dworcami kolejowymi i autobusowymi, portami morskimi i śródlądowymi, dworcami lotniczymi oraz ogólnodostępne dojazdy do ramp wyładowczych i placów składowych.

525 Podzbiór obejmuje drogi ogólnodostępne, nie zaliczone do żadnej z poprzednich kategorii, oznakowane jako drogi wewnętrzne przez zarządców terenów, na których się znajdują.

Grupy rodzajów nawierzchni zbioru 52

SymbolRodzaje nawierzchni
Nawierzchnie twarde ulepszone
52 . 1Nawierzchnie betonowe
52 . 2Nawierzchnie bitumiczne powierzchniowe utrwalone
52 . 3Nawierzchnie z mieszanek (mas) mineralno-bitumicznych - standard III
52 . 4Nawierzchnie z mieszanek (mas) mineralno-bitumicznych - standard II
52 . 5Nawierzchnie z mieszanek (mas) mineralno-bitumicznych - standard I
52 . 6Nawierzchnie inne ulepszone (kostkowe, klinkierowe, z płyt kamienno-betonowych)
Nawierzchnie twarde, nie ulepszone
52 . 7Nawierzchnie tłuczniowe
52 . 8Nawierzchnie brukowe
Nawierzchnie gruntowe
52 . 9Nawierzchnie gruntowe ulepszone (np. żwirem, żużlem)

Standardy nawierzchni drogowych:

52,3 - standard III - dla dróg o ruchu lekkim i bardzo lekkim,

52,4 - standard II - dla dróg o ruchu średnim i lekkośrednim,

52,5 - standard I - dla dróg o ruchu bardzo ciężkim i ciężkim.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
53Drogi kołowe miejskie (ulice, place) 060m2
043km
011tys. zł
531Ulice i place zaliczone do kategorii dróg krajowych
532Ulice i place zaliczone do kategorii dróg wojewódzkich
533Ulice i place zaliczone do kategorii dróg lokalnych, miejskich
534Ulice i place zaliczone do kategorii dróg zakładowych
535Ulice i place zaliczone do dróg wewnętrznych
536
537
538
539

53 Ulicą jest droga na terenach zabudowy miast i wsi, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych komunikacji miejskiej, wydzielona liniami rozgraniczającymi, która jest przeznaczona do obsługi bezpośredniego otoczenia oraz umieszczania urządzeń technicznego otoczenia, oraz umieszczania urządzeń technicznych, nie związanych z ruchem pojazdów lub pieszych.

Grupy rodzajów nawierzchni zbioru 53

SymbolRodzaje nawierzchni
Nawierzchnie twarde ulepszone
53 . 1Nawierzchnie betonowe
53 . 2Nawierzchnie bitumiczne powierzchniowe utrwalone
53 . 3Nawierzchnie z mieszanek (mas) mineralno-bitumicznych - standard III
53 . 4Nawierzchnie z mieszanek (mas) mineralno-bitumicznych - standard II
53 . 5Nawierzchnie z mieszanek (mas) mineralno-bitumicznych - standard I
53 . 6Nawierzchnie inne, ulepszone (kostkowe, klinkierowe, z płyt kamienno-betonowych)
Nawierzchnie twarde, nie ulepszone
53 . 7Nawierzchnie tłuczniowe
53 . 8Nawierzchnie brukowe
Nawierzchnie gruntowe
53 . 9Nawierzchnie gruntowe ulepszone (np. żwirem, żużlem)

Patrz notka pod zbiorem 52.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
54Obiekty mostowe020szt
040m
050m2
011tys. zł
541Mosty, wiadukty i estakady drogowe
542Mosty, wiadukty i estakady kolejowe
543Mosty, wiadukty i estakady funkcji mieszanej
544Mosty inne (zwodzone, składane itp.)
545Tunele i przejścia podziemne
546Przepusty
547Kładki dla pieszych
548
549

54 Do zbioru nie zalicza się ścian (murów) oporowych, wbudowanych w korpus drogowy, jeżeli widoczna powierzchnia wynosi ponad 20 m2, a w przypadku ścian (murów) oporowych odcinkami z przerwami, ciągu ścian o przerwach poniżej 10 m, zaliczonych do podzbioru 581.

Grupy konstrukcyjne zbioru 54

SymbolOkreślenie konstrukcji
54 . 1Konstrukcje stalowe z pomostem trwałym
54 . 2Konstrukcje stalowe z pomostem drewnianym
54 . 3Konstrukcje żelbetowe monolityczne
54 . 4Konstrukcje żelbetowe prefabrykowane
54 . 5Konstrukcje betonowe sprężone, monolityczne
54 . 6Konstrukcje betonowe sprężone, prefabrykowane
54 . 7Konstrukcje betonowe, kamienne, ceglane
54 . 8
54 . 9
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
55Rurociągi i przewody040m
043km
011tys. zł
551Rurociągi przesyłowe produktów naftowych
552Rurociągi przesyłowe gazu
553Przewody sieci rozdzielczej, gazu i sprężonego powietrza
554Rurociągi przesyłowe parowe i ciepłownicze
555Przewody sieci rozdzielczej pary i ciepła
556Przewody wodociągowe przesyłowe i przewody rozdzielcze sieci wodociągowej
557Przewody i sieci kanalizacyjne
558Rurociągi przesyłowe inne (kwasy, tlen ciekły, węgiel)
559Rurociągi i przewody pozostałe w tym podsadzkowe i przeciwpożarowe górnicze

551-552, 554, 556, 558 Rurociąg przesyłowy (przewód główny, magistrala) jest to przewód rurowy wraz z armaturą do przesyłania na znaczne odległości cieczy, gazów produktów stałych. Obiektem budowlanym jest wyodrębniony odcinek rurociągu, wykonany z jednakowego materiału o jednakowej średnicy. W skład obiektu zalicza się jego normalne wyposażenie (zawory, odwadniacze, kształtki itp.) oraz obiekty pomocnicze np.: kanały, estakady, studnie, jeżeli służą jednemu przewodowi i stanowią część składową instalacji rurociągu. Granicą obiektu jest płaszczyzna styku rurociągów o różnych średnicach lub granice ulic.

553, 555, 557 Przewód rozdzielczy - przewód rurowy doprowadzający ciecze i gazy od rurociągu przesyłowego lub wytwórni do przewodów sieci wewnętrznej budynków lub budowli. Granicą obiektu jest zasuwa (zawór) na odejściu od rurociągu przesyłowego oraz kurek główny, zawór główny lub zasuwa, przy budynku, przy wymienniku ciepła lub na hydroforze.

558 Przewody i sieci kanalizacyjne - obejmują przewody kanalizacyjne o różnym przeznaczeniu i kolektory odprowadzające ścieki do odbiorników ścieków oraz przewody sieci zbiorczej. Do zbioru 55 nie należy zaliczać rurociągów i przewodów znajdujących się wewnątrz budynku lub budowli stanowiących ich wyposażenie oraz sieci wewnątrzzakładowych, sieci technologicznych wewnątrzzakładowych.

Grupy konstrukcyjne zbioru 55

SymbolOkreślenie konstrukcji
55 . 1Podziemne stalowe lub żeliwne bez obudowy
55 . 2Podziemne stalowe lub żeliwne w kanałach
55 . 3Podziemne betonowe lub żelbetowe
55 . 4Podziemne kamionkowe
55 . 5Podziemne azbestowo-cementowe
55 . 6Naziemne stalowe na estakadach stalowych
55 . 7Naziemne stalowe na estakadach żelbetowych
55 . 8Naziemne z innych materiałów
55 . 9Pozostałe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
56Budowle przemysłowe i składowe podziemne oraz inne podziemne poza górniczymi060m3
011tys. zł
561Magazyny podziemne
562Zbiorniki podziemne
563Komory podziemne
564Mosty do celów komunikacji w przemyśle
565Tunele i kanały przemysłowe
566Tunele i kanały nieprzechodnie
567Podziemne garaże i parkingi
568
569Budowle podziemne poza górniczymi pozostałe

561 Magazyn podziemny - budowla zamknięta wraz z przybudowanymi wejściami mająca jedną lub kilka kondygnacji podziemnych, w których za pomocą przegród budowlanych pionowych i poziomych wydzielone jest pomieszczenie (lub pomieszczenia) dla magazynowania materiałów opakowanych w stanie płynnym lub stałym.

562 Zbiornik podziemny - zbiornik całkowicie lub częściowo zagłębiony w ziemi przeznaczony do magazynowania materiałów bez opakowania w stanie płynnym lub gazowym. W skład obiektu wchodzą również urządzenia pomocnicze, jak włazy, rury odprowadzające, studzienki zbiorcze.

563 Komora podziemna - samodzielna komora podziemna umożliwiająca dostęp do węzłów, sieci, kanałów, zbiorników lub stanowiąca obudowę podziemną dla maszyn i urządzeń. Nie zalicza się do podzbioru 562 komór ujętych w zbiorze 41 i komór stanowiących wyposażenie budynków i budowli.

565 Tunel, kanał przemysłowy - służy do układania wszelkiego rodzaju przewodów, rurociągów i urządzeń oraz do transportu przy pomocy transporterów. W skład obiektu wchodzą elementy wymienione w podzbiorze 562.

566 Tunel, kanał nieprzechodni służy do układania przewodów i rurociągów o małych średnicach. Nie stanowi odrębnego obiektu obudowa pojedynczego przewodu lub rurociągu, stanowi ona element wyposażenia obiektów zbioru 55.

567 Podziemny garaż i parking łącznie z elementami, jak w podzbiorze 561 - samodzielna komora podziemna służąca do garażowania samochodów.

569 Pozostałe budowle podziemne - zbiorniki, doły gnilne, szamba, osadniki, łącznie z urządzeniami specjalnymi jak: filtry biologiczne, komory dozujące, studnie do pompowania i drenażu. Nie należy zaliczać do podzbioru obiektów ujętych w zbiorze 64.

Grupy konstrukcyjne zbioru 56

SymbolOkreślenie konstrukcji
56 . 1Konstrukcja murowana
56 . 2Konstrukcja betonowa
56 . 3Konstrukcja żelbetowa monolityczna
56 . 4Konstrukcja żelbetowa prefabrykowana
56 . 5Konstrukcja stalowa
56 . 6Konstrukcja drewniana
56 . 7
56 . 8
56 . 9Konstrukcje pozostałe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
57Budowle sportowe011tys. zł
571Boiska, bieżnie sportowe, tory płaskie040m
572Stadiony sportowe050m2
191msc.
011tys. zł
573Trybuny sportowe otwartej.w.j.w.
574Budowle ziemne lotnisk sportowych050m2
060m3
011tys. zł
575Nartostrady i tory saneczkowe
576Skocznie narciarskie191msc.
011tys. zł
577Pływalnie, baseny kąpielowe odkryte040m
050m2
011tys. zł
578
579Budowle sportowe pozostałe

57 Zbiór obejmuje obiekty sportowe specjalnie przystosowane do spełniania funkcji obiektu sportowego zgodnie z przepisami i normami obowiązującymi dla danej dziedziny sportu.

Nie należy zaliczać do budowli sportowych budowli prowizorycznych, naturalnych użytkowanych czasowo lub stale, ale nie odpowiadających kryteriom wyżej podanym.

Obiektem jest każda budowla sportowa.

Grupy konstrukcyjne zbioru 57

SymbolOkreślenie konstrukcji
57 . 1Konstrukcje ziemne
57 . 2Nawierzchnie żwirowe
57 . 3Nawierzchnie betonowe
57 . 4Nawierzchnie lub umocnienia żelbetowe
57 . 5Nawierzchnie tartanowe
57 . 6
57 . 7
57 . 8
57 . 9
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
58Budowle inżynierskie lądowe pozostałe011tys. zł
581Ściany oporowe
582Maszty urządzeń telewizyjnych
583Maszty urządzeń radiowych
584Maszty pozostałe w tym latarnie oświetleniowe
585
586
587
588
589Budowle inżynierskie lądowe pozostałe nie wymienione

581 Ściana oporowa - ściana budowli lub samodzielna budowla przenosząca parcie gruntu, materiałów sypkich i cieczy przylegających bezpośrednio do tej ściany.

Obiektem jest ściana (mur) oporowa o powierzchni ponad 20 m2, a w przypadku murów oporowych odcinkowych z przerwami za jeden obiekt uważa się ciąg murów o przerwach poniżej 10 m.

584 Latarnia oświetleniowa - elektryczna i gazowa służąca do oświetlania ulic, placów, parków, terenów przemysłowych i składowych. Obiektem może być odrębna latarnia lub zespół latarni jednego typu usytuowany na terenie jednej jednostki gospodarczej np. zakładu, osiedla, ulicy.

Nie wchodzą w skład obiektu przewody zasilające latarnie w energię lub gaz, mufy kablowe, izolatory.

W skład podzbioru nie wchodzą latarnie nawigacyjne, które ujęte są w podzbiorze 665.

Grupy konstrukcyjne zbioru 58

SymbolOkreślenie konstrukcji
58 . 1Konstrukcja murowana
58 . 2Konstrukcja betonowa
58 . 3Konstrukcja żelbetowa
58 . 4Konstrukcja żelbetowa wstępnie sprężona
58 . 5Konstrukcja stalowa
58 . 6
58 . 7
58 . 8
58 . 9Konstrukcje pozostałe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
59Budowle inżynierskie lądowe tymczasowe011tys. zł
591Drogi szynowe tymczasowe (w tym drogi szynowe przenośne)
592Drogi kołowe tymczasowe
593Drogi zaplecza budownictwa tymczasowe (bez dróg szynowych)
594Mosty i kładki tymczasowe
595Place składowe i targowe tymczasowe
596Tory poddźwigowe tymczasowe
597
598
599Tymczasowe budowle inżynierskie lądowe, pozostałe

591 Do podzbioru zalicza się prowizoryczne przenośne drogi szynowe m.in. drogi szynowe tymczasowe na placach budów, kolejki polowe itp.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
661BUDOWLE INŻYNIERSKIE WODNE
Budowle piętrzące451m3 kons.
011tys. zł
611Zapory piętrzące
612Jazy
613Śluzy, przelewy i spusty piętrzące
614Wały i groble
615Budowle piętrzące wodno-melioracyjne
616Budowle i konstrukcje hydrotechniczne podstawowe i pomocnicze w energetyce
617
618
619Budowle piętrzące pozostałe

Zbiór obejmuje budowle piętrzące oraz budowle hydrotechniczne wchodzące w skład stopni wodno-energetycznych, wykonane w celu piętrzenia wody w ciekach, jak również budowle zasadnicze i pomocnicze umożliwiające właściwą pracę elektrowni wodnych lub zwiększające ich moc produkcyjną oraz budowle piętrzące melioracji podstawowych.

Obiektem w zakresie budowli:

- piętrzących - jest każda indywidualna budowla;

- hydrotechnicznych np.:

- część dolna budynku stanowiąca budowlę podstawową elektrowni wodnej od rzędnej hali maszyn wraz z rurami ssącymi, zamknięciami na wlotach i wylotach itp.,

- część dolna budynku elektrowni będąca częścią stopnia piętrzącego wraz z murami oporowymi, ujęciem wody, rurami ssącymi itp.,

- budynek elektrowni umieszczony w korpusie zapory wraz z murami oporowymi, rurami ssącymi itp.,

- sztolnie ciśnieniowe lub bezciśnieniowe służące dla doprowadzenia wody do elektrowni itp.

Nie zalicza się do podzbioru 616 np. części górnych budynków siłowni.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
62Kanały wodne040m
043km
011tys. zł
621Kanały żeglowne
622
623Kanały doprowadzające
624Kanały zrzutowe
625Tunele i sztolnie bezciśnieniowe
626
627
628
629

623-625 Do podzbiorów zalicza się odpowiednio kanały, tunele i sztolnie, które ujmują wodę na początku biegu i oddają na końcu biegu kanału, tunelu, sztolni. Są to obiekty realizowane w zasadzie dla celów przemysłowych.

Do zbioru 62 nie zalicza się kanałów nawadniających i odwadniających zaliczonych do zbioru 81.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
63Ujęcia i zrzuty wody011tys. zł
631Ujęcia wód powierzchniowych
632Ujęcia wód gruntowych - studnie kopane
633Ujęcia wód gruntowych - studnie wiercone
634Ujęcia wód źródlanych przy pomocy zdroju
635Ujęcia wód przy pomocy galerii poziomej (pobór wody spod koryta rzeki)
636Zrzuty przelewowe wód powierzchniowych
637Zrzuty wielostopniowe wód odprowadzanych kanałami otwartymi (kaskady)
638
639Ujęcia i zrzuty wody pozostałe

63 Samodzielne obiekty stanowią poszczególne zespoły urządzeń technicznych, których zadaniem jest pobór wody ze zbiornika lub cieku i skierowanie jej do odbiornika.

Nie należy zaliczać do zbioru 63 obiektów zaliczonych do zbioru 61 oraz ujęć i zrzutów wody gruntowej służących bezpośrednio do potrzeb melioracji i ujętych w zbiorze 81.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
64Budowle oczyszczalni wód i ścieków011tys. zł
641Baseny, osadniki i odstojniki
642Filtry powolne i filtry pospieszne, pompownie
643Złoża biologiczne
644Oczyszczalnie biologiczne, neutralizatory ścieków
645Komory gnilne
646Poletka osuszające i osadowe
647Stacje uzdatniania wody
648
649Budowle oczyszczalni wód i ścieków, pozostałe

64 Zbiór obejmuje budowle, których przeznaczeniem jest oczyszczanie wód pitnych, wód przesłowych, ścieków przemysłowych agresywnych i nieagresywnych.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
65Budowle regulacyjne na rzekach i potokach górskich040m
011tys. zł
651Tamy podłużne
652Tamy poprzeczne
653Przetamowanie
654Brzegosłony
655Opaski regulacyjne
656Progi regulacyjne
657Ostrogi
658Umocnienia brzegowe, bulwary i mury oporowe
659Budowle regulacyjne rzek i potoków pozostałe

65 Nie należy zaliczać do zbioru budowli wodnych ujętych w zbiorach:

66 - budowle portowe i stoczniowe

61 - budowle piętrzące

62 - kanały wodne

81 - urządzenia melioracyjne

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
66Budowle portowe i stoczniowe011tys. zł
661Nabrzeża
662Pomosty i mola, pirsy, estakady i dalby
663Falochrony
664Urządzenia cumownicze i odbojowe
665Budowle oznakowania nawigacyjnego wizualnego i akustycznego
666Wyciągi podłużne i poprzeczne, podnośniki
667Suche doki
668
669Budowle portowe i stoczniowe, pozostałe

66 Samodzielne obiekty stanowią poszczególne budowle.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
68Budowle inżynierskie wodne pozostałe011tys. zł
681
682
683
684
685
686
687
688
689
69Budowle inżynierskie wodne tymczasowe011tys. zł
691Wały, groble i budowle regulacyjne tymczasowe
692Kanały tymczasowe
693Pomosty i mola tymczasowe
694Oczyszczalnie wód i ścieków tymczasowe
695
696Budowle portowe i stoczniowe tymczasowe
697
698
699Budowle inżynierskie wodne tymczasowe, pozostałe

Grupy konstrukcyjne zbioru głównego 6

SymbolOkreślenie konstrukcji
6 . . 1Konstrukcje ziemne
6 . . 2Konstrukcje faszynowe
6 . . 3Konstrukcje drewniane
6 . . 4Konstrukcje betonowe i żelbetowe
6 . . 5Konstrukcje prefabrykowane
6 . . 6Konstrukcje mieszane
6 . . 7Konstrukcje stalowe
6 . . 8Konstrukcje kamienne
6 . . 9Konstrukcje pozostałe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
771LINIE I SIECI ELEKTROENERGETYCZNE, ELEKTROTRAKCYJNE I TELEKOMUNIKACYJNE
Linie elektroenergetyczne napowietrzne040m
043km
011tys. zł
711Linie elektroenergetyczne przesyłowe napowietrzne
712Linie elektroenergetyczne rozdzielcze napowietrzne
713Linie elektroenergetyczne wewnątrzzakładowe napowietrzne
714
715
716
717
718
719Linie elektroenergetyczne napowietrzne pozostałe

711-712 Linie elektroenergetyczne przesyłowe i rozdzielcze napowietrzne - do linii elektroenergetycznych zalicza się wszystkie linie elektroenergetyczne napowietrzne, niezależnie od napięcia i rodzaju energii elektrycznej, służące do przesyłania i rozdziału energii elektrycznej dla celów energetycznych i oświetleniowych.

Obiektami w podzbiorze 711 są:

- linie, odcinki linii napowietrznych wychodzące z jednej rozdzielni, a kończące się w drugiej rozdzielni lub na drugim układzie szyn zbiorczych tej samej rozdzielni, wraz ze wszystkimi odgałęzieniami,

- linie oświetleniowe zainstalowane na jednym ciągu komunikacyjnym.

Granicę obiektu stanowią:

- zaciski zewnętrzne izolatorów przepustowych lub izolatorów na bramce rozdzielni odejściowej, odbiorcy, zaciski sieciowe na stojaku dachowym lub konstrukcji wsporczej odbiorcy, miejsce stałego podziału linii między stacjami transformatorowymi,

- dla linii oświetleniowej, połączenie w stacji transformatorowej i miejsce stałego podziału lub zakończenie linii oświetleniowej lub początek i koniec ciągu komunikacyjnego.

W przypadku występowania linii o konstrukcji mieszanej, obiektem jest odcinek linii o jednolitej konstrukcji, chyba że odcinki linii o odmiennej konstrukcji są bardzo małe w stosunku do długości całej linii, wówczas całą linię zalicza się do jednego zbioru.

W skład obiektu wchodzą również: słupowe stacje transformatorowe (bez transformatorów), odłączniki, odgromniki i uziemienia, linki odgromowe itp.

Nie zalicza się do podzbiorów: linii kablowych ujętych w podzbiorze 713, linii zasilających poszczególne odbiorniki stanowiących ich element, latarni oświetleniowych ujętych w podzbiorze 584, sieci elektrotrakcji kolejowej - 73, sieci telekomunikacyjnych - 76 i 77 itp.

713 Linie elektroenergetyczne wewnątrzzakładowe - obejmują linie elektryczne napowietrzne niezależnie od napięcia, rodzaju energii elektrycznej, służące do przesyłu lub rozdziału energii elektrycznej oraz dla celów oświetleniowych na terenie jednego zakładu, wraz ze wszystkimi odgałęzieniami.

Obiektami są:

- sieci napowietrzne (oddzielnie szynowe) przebiegające na zewnątrz budynków na terenie jednego zakładu, pracujące na tym samym napięciu,

- sieci wychodzące z jednej rozdzielni, a kończące się na drugiej rozdzielni wraz z odgałęzieniami.

Nie zalicza się do podzbioru:

- linii przewodów trakcyjnych,

- przewodów jezdnych dźwigów i suwnic - stanowią element ich wyposażenia,

- linii zasilających poszczególne odbiorniki - stanowią ich element,

- latarni oświetleniowych.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
72Linie elektroenergetyczne podziemne040m
043m
011tys. zł
721Linie kablowe elektroenergetyczne przesyłowe
722Linie kablowe elektroenergetyczne rozdzielcze
723Linie kablowe elektroenergetyczne wewnątrzzakładowe (w tym górnicze)
724Linie kablowo-rurowe w izolacji gazowej
725
726
727
728
729Linie elektroenergetyczne podziemne, pozostałe

72 Uwagi jak do zbioru 71, lecz dotyczą linii kablowych.

W skład obiektu wchodzą uliczne rozdzielnie kablowe oraz wymienione w uwagach j.w.

Granice obiektu stanowią - zaciski głowicy kablowej odejściowej w rozdzielni, również rozdzielni odbiorcy lub zaciski głowicy kablowej przyłącza odbiorcy.

Do obiektu zalicza się osłony kablowe, bloki, kanały, studzienki kablowe.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
73Sieć elektrotrakcji kolejowej040m
043km
011tys. zł
731Sieć elektrotrakcyjna na szlaku jednotorowym
732Sieć elektrotrakcyjna na szlaku dwutorowym
733Sieć elektrotrakcyjna na stacjach
734Sieć elektrotrakcyjna w elektrowozowniach
735Sieć elektrotrakcyjna podziemna
736
737
738
739Sieć elektrotrakcji kolejowej, pozostałe

73 Obiektem jest odcinek sieci o jednakowym napięciu i sposobie zawieszenia, mieszczący się w określonych granicach. Do obiektu zalicza się: przewód jezdny, linkę nośną, konstrukcje podwieszające, podpory, osprzęt, przewód zasilający lub powrotny, przewód odgromowy, urządzenie sygnalizacyjne.

Do zbioru 73 zalicza się sieci elektrotrakcyjne kolejowe na liniach napowietrznych i podziemnych (np. w kopalniach, w metro).

Do zbioru 73 nie zalicza się sieci zasilających ujętych w zbiorach 71 i 72.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
74Sieć elektrotrakcji tramwajowej i trolejbusowej040m
043km
011tys. zł
741Sieć elektrotrakcyjna tramwajowa na liniach jednotorowych
742Sieć elektrotrakcyjna tramwajowa na liniach dwutorowych
743Sieć elektrotrakcyjna trolejbusowa
744Sieć elektrotrakcyjna w zajezdniach
745
746
747
748
749Sieć elektrotrakcji tramwajowej i trolejbusowej, pozostała

74 Obiektem jest odcinek sieci o określonych granicach. Do obiektu zalicza się przewód jezdny, linkę nośną, konstrukcje podwieszające, podpory, osprzęt, przewód zasilający lub powrotny, przewód odgromowy, urządzenia sygnalizacyjne.

Do zbioru zalicza się wszystkie sieci tramwajowe (w tym tzw. szybkie) i trolejbusowe eksploatowane przez przedsiębiorstwa komunikacyjne.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
75Linie kolei linowych040m
043km
011tys. zł
751Linie kolei linowych napowietrznych, kabinowych (do publicznego przewozu osób)
752Linie kolei linowych napowietrznych, krzesełkowych (do publicznego przewozu osób)
753Linie kolei linowych naziemnych tzw. terenowych (do publicznego przewozu osób)
754Linie kolei linowych przemysłowych
755Wyciągi przemysłowe
756Wyciągi terenowe narciarskie
757
758
759Linie kolei linowych, pozostałe

75 Obiektem jest odcinek kolei linowej lub wyciągu o ustalonych granicach. Do obiektu zalicza się: liny nośne, nośno-napędowe, zabezpieczające i napinające, podpory z fundamentami i osprzętem, tory szynowe naziemne kolei linowych (terenowych).

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
76Sieci telekomunikacyjne napowietrzne040m
043km
011tys. zł
761Linie telekomunikacyjne międzymiastowe
762Linie telekomunikacyjne okręgowe
763Linie telekomunikacyjne sieci miejscowych
764Linie telekomunikacyjne międzywęzłowe (PKP)
765Linie telekomunikacyjne stacyjne
766
767
768
769Linie telekomunikacyjne napowietrzne, pozostałe

76 Obiektem jest odcinek linii napowietrznej drutowej i kablowej przeznaczony dla celów telefonii, telegrafii, sygnalizacji i rozgłaszania przewodowego. Do obiektu zalicza się przewody, konstrukcje wsporcze, podpory, osprzęt.

Obiektami są odcinki linii np. między dwoma centralami, wszystkie odcinki linii abonenckich lub kierunek linii wraz z odgałęzieniami, tory zasilające i rozdzielcze przy radiowęzłach.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
77Linie telekomunikacyjne podziemne040m
043km
011tys. zł
771Linie telekomunikacyjne międzymiastowe
772Linie telekomunikacyjne okręgowe
773Linie telekomunikacyjne sieci miejscowych
774Linie telekomunikacyjne międzywęzłowe (PKP)
775Linie telekomunikacyjne stacyjne (PKP)
776
777
778
779Linie telekomunikacyjne pozostałe

77 Obiektem jest odcinek linii podziemnej, morskiej i podwodnej o konstrukcji kablowej i światłowodowej przeznaczony dla celów telefonii, telegrafii, sygnalizacji.

Do obiektu zalicza się przewody, obudowy, osprzęt.

Obiektami są odcinki linii np. między dwoma stacjami wzmacniakowymi lub sąsiednimi centralami telefonicznymi, wszystkie linie w zasięgu danej centrali miejscowej.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
78Linie i sieci elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne nie objęte zbiorami 71-77040m
043km
011 tys. zł
781
782
783
784
785
786
787
788
789
79Linie i sieci elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne - tymczasowe040m
043km
011tys. zł
791Linie elektroenergetyczne napowietrzne i kablowe tymczasowe
792
793Linie elektrotrakcyjne tymczasowe
794
795
796Linie telekomunikacyjne tymczasowe
797Linie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne tymczasowe, zaplecza budownictwa
798Linie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne tymczasowe dla rolnictwa
799Linie elektroenergetyczne, elektrotrakcyjne i telekomunikacyjne tymczasowe, pozostałe

Grupy konstrukcyjne obiektów zbioru głównego 7

SymbolOkreślenie konstrukcji
7 . . 1Linie i sieci na podporach stalowych
7 . . 2Linie i sieci na podporach żelbetowych
7 . . 3Linie i sieci na podporach żelbetowych sprężonych
7 . . 4Linie i sieci na podporach drewnianych
7 . . 5Linie i sieci podwieszone
7 . . 6Linie i sieci podziemne w obudowie kanałowej
7 . . 7Linie i sieci podziemne bez obudowy
7 . . 8Linie podwodne
7 . . 9Linie i sieci pozostałe
SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
881URZĄDZENIA MELIORACYJNE, ZASADZENIA WIELOLETNIE, URZĄDZENIA TERENÓW ZIELONYCH011tys. zł
Urządzenia melioracyjne011tys. zł
811Obiekty odwadniające011tys. zł
043km
052km
812Obiekty odwadniająco-nawadniające011tys. zł
043km
052ha
813Obiekty nawadniające011tys. zł
043km
052ha
814Obiekty przerzutowe011tys. zł
043km
815Obiekty magazynujące wodę011tys. zł
062hm3
020szt
816Obiekty przepompowujące wodę011tys. zł
020szt
xl/s
817Obiekty ujmujące wodę011tys. zł
020szt
xl/s
818
819Obiekty melioracyjne pozostałe011tys. zł

811 Do zbioru zalicza się obiekty, których funkcja polega na ułatwianiu odpływu wód z powierzchni gleby i odpływu nadmiaru wód gruntowych pod użytkami rolnymi.

Do obiektu zalicza się systemy rurociągów drenarskich i rowów z wylotami, studzienkami, mnichy, zastawki, przepusto-zastawki itd., jeżeli służą danemu obiektowi i stanowią jego niezbędne wyposażenie.

812 Do zbioru zalicza się obiekty, których funkcja (w zależności od potrzeb) polega na ułatwianiu odpływu wód z powierzchni gleby i odpływu nadmiaru wód gruntowych pod użytkami rolnymi lub na wprowadzaniu do profilu glebowego odpowiedniej ilości wody, z wyłączeniem obiektów podzbiorów 815, 816 i 817.

813 Do zbioru zalicza się obiekty, których funkcja polega na wprowadzaniu do profilu glebowego odpowiedniej ilości wody, z wyłączeniem obiektów podzbiorów 815, 816 i 817.

814 Do zbioru zalicza się obiekty, których funkcja polega na masowym, ciągłym lub okresowym przesyłaniu wody, między różnymi obiektami.

815 Do zbioru zalicza się obiekty służące nawodnieniom i odwodnieniom, których funkcja polega na okresowym lub stałym przechowywaniu mas wody.

816 Do zbioru zalicza się obiekty, których funkcja polega na nadawaniu wodzie koniecznej energii, przez wytwarzanie podciśnienia lub ciśnienia.

817 Do zbioru zalicza się obiekty, których funkcja polega na pobieraniu niezbędnej ilości wody ze środowiska wodnego.

SymbolNazwaOznaczenie jednostki miary
zbiór głównyzbiórpodzbiórcyfroweliterowe
123456
82Zasadzenia wieloletnie052ha
011tys. zł
821Zasadzenia wieloletnie
822Strefy sanitarno-ochronne
823
824
825
826
827
828
829Zasadzenia wieloletnie pozostałe
83Urządzenia terenów zielonych050m2
011tys. zł
831Parki miejskie
832Zieleń na ulicach i placach
833Zieleń na osiedlach
834Zieleń przydrożna
835
836
837
838
839Tereny zielone pozostałe
84
85
86
87
88Urządzenia melioracyjne tymczasowe011tys. zł
89Zasadzenia wieloletnie, urządzenia terenów zielonych - tymczasowe050m2
011tys. zł
1 Załącznik:

-zmieniony przez pkt 8 komunikatuGabinetu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lutego 1990 r. o sprostowaniu błędów (Dz.Urz.GUS.90.2.9).

- zmieniony przez komunikat z dnia 30 września 1993 r. w sprawie interpretacji podzbioru 119 Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.Urz.GUS.93.14.92)z dniem 5 października 1993 r.