Jednorazowe badanie statystycznego z zakresu zatrudnienia i wynagrodzeń w ministerstwach.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1989 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 24 stycznia 1989 r.
w sprawie jednorazowego badania statystycznego z zakresu zatrudnienia i wynagrodzeń w ministerstwach.

(znak: PU-3-22-1)

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się obowiązek sporządzania i przekazania sprawozdania statystycznego na formularzu oznaczonym symbolem Z-04 - Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według wybranych stanowisk w ministerstwach (urzędach centralnych) za miesiąc styczeń 1989 r., według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
Do sporządzania i przekazania sprawozdań na formularzu Z-04 zobowiązane są ministerstwa (urzędy centralne), zaliczone do gałęzi gospodarki narodowej "Administracja państwowa", rozdział 9111 budżetu centralnego.
§  3.
Jednostki określone w § 2 przekażą sprawozdania w terminie do dnia 20 lutego 1989 r. do Głównego Urzędu Statystycznego - Departament Pracy i Usług Niematerialnych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Z-04

Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według wybranych stanowisk w ministerstwach (urzędach centralnych)

za miesiąc styczeń 1989 r.

grafika

OBJAŚNIENIA

do sposobu sporządzania sprawozdania na formularzu Z-04 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach według stanowisk w ministerstwach (urzędach centralnych) za styczeń 1989 r.

W rubr. 1 należy podać pracowników zatrudnionych w dniu 31 stycznia 1989 r. w centralach ministerstw i jednostkach równorzędnych, finansowanych z rozdziału budżetu centralnego nr 9111, z wyjątkiem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W wierszach 01-21 - należy podać pracowników pełnozatrudnionych bez względu na to czy w dniu 31 stycznia 1989 r. byli obecni w pracy czy nie, a także bez względu na przyczyny nieobecności (choroba, urlop, delegacja służbowa itp.).

Należy tu również wykazać kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich oraz osoby czasowo niezdolne do pracy z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny.

W wierszu 22 - należy wykazać pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, podając w pozycji "w osobach" - faktyczną liczbę osób według stanu w dniu 31 stycznia 1989 r., a w pozycji "w przeliczeniu na pełnozatrudnionych" - liczbę wynikającą z przeliczenia niepełnozatrudnionych na pełnozatrudnionych.

Sposób przeliczania liczby osób niepełnozatrudnionych na liczbę osób pełnozatrudnionych podany jest na str. 43 Zeszytu Metodycznego GUS nr 64, pt. Zasady metodyczne statystyki pracy, wynagrodzeń i świadczeń społecznych, Warszawa 1986 r.

W rubr. 2 - należy podać wynagrodzenia osobowe pracowników wykazanych w rubr. 1 za styczeń 1989 r., bez dokonywania potrąceń z tytułu zasiłków (macierzyńskich, opiekuńczych).

W rubryce tej należy podać: wynagrodzenia zasadnicze, dodatki funkcyjne dodatki za wieloletnią pracę, a także m.in.: dodatki planistyczne, dodatki rewidenckie, dodatki za znajomość języków obcych, wartość deputatów i umundurowania (w stosunku miesięcznym, tj. 1/12 wartości rocznej) świadczenia (poza dodatkami za długoletni staż pracy) przysługujące z tytułu karty: górnika, hutnika, kolejarza, skalnika, wypłaty za godziny nadliczbowe oraz premie pracowników na stanowiskach robotniczych (w stosunku miesięcznym, tj. 1/3 premii kwartalnej).

Należy tu również ująć wynagrodzenia kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich oraz wynagrodzenia osób czasowo niezdolnych do pracy z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny, ze względu na to, że osoby te wykazane są w rubr. 1.

Podstawę do obliczenia wynagrodzeń powinny stanowić karty wynagrodzeń pracowników, zgodnie z ewidencją podstawową z zakresu wynagrodzeń.

Wynagrodzenia pracowników ujętych w stanie zatrudnienia w dniu 31 stycznia, którzy zostali przyjęci do pracy w ciągu miesiąca, np. od dnia 16 stycznia należy wykazać w pełnej wysokości miesięcznej podanej w umowie o pracę.

Do kwot wynagrodzeń nie należy zaliczać kwot wypłaconych z tytułu wyrównań wynagrodzeń za inne miesiące.

W rubr. 3 - należy wykazać inne wynagrodzenia osobowe wypłacane pracownikom wykazanym w rubr. 1, w okresie od 1 lutego 1988 r. do 31 stycznia 1989 r. zarówno ze środków własnych, jak i środków przekazanych przez inne jednostki organizacyjne. Są to wynagrodzenia, które nie są związane z okresem pracy (godzina, miesiąc, kwartał), lecz są przyznawane albo na podstawie oceny całokształtu pracy pracowników, albo po spełnieniu dodatkowych warunków stanowiących podstawę dokonania wypłaty (np. nagrody za całokształt pracy pracowników), a także nagrody z oszczędności wynagrodzeń osobowych. W rubryce tej nie należy wykazywać wypłat o charakterze jednorazowym lub sporadycznym, tj. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych, ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop itp.

W rubr. 4 - należy podać wypłacone w 1988 r. nagrody z zakładowego funduszu nagród.

Do obliczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za styczeń dane zawarte w rubr. 3 i 4 przyjmuje się w wysokości 1/12.

Szczegółowy zakres składników wynagrodzeń określa uchwała nr 33 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1983 r. w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej (MP Nr 15, poz. 85 z późniejszymi zmianami) oraz zarządzenie nr 21 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18 maja 1984 r. w sprawie Klasyfikacji Składników Wynagrodzeń (Dz. Urz. GUS Nr 3, poz. 6 i z 1987 r. Nr 1, poz. 1).

Sprawozdanie na formularzu Z-04 należy przekazać do Departamentu Pracy i Usług Niematerialnych GUS (blok C, pok. 292) w terminie do dnia 20 lutego 1989 r.