Instrukcja przeprowadzania oceny przedstawianych przez jednostki samorządu terytorialnego analiz możliwych do uzyskania przychodów z udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z realizacją Programu wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".

Dzienniki resortowe

NFZ.2009.6.42

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 2009 r.

Zarządzenie Nr 42/2009/DEF
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 17 września 2009 r.
w sprawie "Instrukcji przeprowadzania oceny przedstawianych przez jednostki samorządu terytorialnego analiz możliwych do uzyskania przychodów z udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z realizacją Programu wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia"

Na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 5 i art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa:
1)
"Instrukcję przeprowadzania oceny przedstawianych przez jednostki samorządu terytorialnego analiz możliwych do uzyskania przychodów z udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z realizacją Programu wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia", zwanej dalej "Instrukcją", stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia;
2)
"Metodologię przeprowadzania oceny dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego ze względu na siedzibę likwidowanego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, w zakresie możliwości osiągnięcia przewidywanych przychodów ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwanej dalej "Metodologią", stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Instrukcję i metodologię, o których mowa w ust. 1, stosuje się w Centrali i oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  2.
Wzór oceny dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego ze względu na siedzibę likwidowanego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, analizy możliwych do uzyskania przychodów z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowi załącznik nr 3 do Umowy, o której mowa w § 3 pkt 10.
§  3.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Analiza - analiza możliwych do uzyskania przychodów z udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiąca integralną część Biznesplanu;
2)
BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego;
3)
Biznesplan - analiza ekonomiczno-finansowa określającą możliwości i niezbędne warunki dla funkcjonowania spółki kapitałowej w okresie co najmniej pięciu lat od dnia wpisania do rejestru zakładów opieki zdrowotnej niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez spółkę;
4)
Centrala - Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia;
5)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
6)
JST - jednostka samorządu terytorialnego;
7)
OW - oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia;
8)
Projekcje finansowe - dokumenty przygotowane w formie pliku xls zgodnie z Załącznikiem 5.1 do Umowy według wskazówek zawartych w Załączniku 5.2. do Umowy;
9)
Sekcja do spraw realizacji Programu - Sekcję ds. Realizacji Programu Wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia" będącą komórką organizacyjną w Centrali;
10)
Umowa - Umowa w sprawie zlecenia zadań wynikających z Programu Wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia" ustanowionego w dniu 27 kwietnia 2009 rok uchwałą Rady Ministrów Nr 58/2009 zawarta w dniu 2 lipca 2009 roku pomiędzy Ministrem Zdrowia, Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Narodowym Funduszem Zdrowia.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367, Nr 225, poz. 1486, Nr 234, poz. 1570 i Nr 237, poz. 1654 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 22, poz. 120, Nr 26, poz. 157, Nr 38, poz. 299, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 800, Nr 98, poz. 817 i Nr 111, poz. 918.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Instrukcja

przeprowadzania oceny przedstawianych przez jednostki samorządu terytorialnego analiz możliwych do uzyskania przychodów z udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z realizacją Programu wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia"

§  1.
1.
Centrala otrzymuje, drogą elektroniczną, od BGK wniosek zawierający:
1)
Biznesplan wg wzoru określonego w Załączniku 4 do Umowy, wraz z załącznikami;
2)
Projekcje finansowe.
2.
Po zarejestrowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, w systemie kancelaryjnym Centrali, przekazuje go do Sekcji ds. realizacji Programu.
§  2.
Sekcja ds. realizacji Programu dokonuje oceny formalnoprawnej wniosku wymienionego w ust. 1.
§  3.
1.
Niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 2 dni, Sekcja ds. realizacji Programu przekazuje, drogą elektroniczną, otrzymaną wersję wniosku do właściwego OW.
2.
OW przeprowadza następujące czynności związane z przygotowaniem oceny:
1)
rejestruje wniosek wymieniony w ust. 1 w systemie kancelaryjnym OW;
2)
przeprowadza ocenę analizy możliwych do uzyskania przychodów ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z metodologią stanowiącą Załącznik nr 2 do zarządzenia;
3)
w przypadku konieczności uzupełnienia wniosku zwraca się do JST za pośrednictwem Sekcji ds. Realizacji Programu o nadesłanie dodatkowych oświadczeń lub dokumentów pozwalających na dokonanie oceny;
4)
przygotowuje projekt oceny dyrektora OW, o którym mowa w § 2 zarządzenia, i przekazuje go do Sekcji ds. realizacji Programu.
§  4.
1.
Przeprowadzenie oceny, o której mowa § 3 ust. 2 pkt 2, w przypadku, gdy Sekcja ds. realizacji Programu i OW nie będą żądały dodatkowych oświadczeń lub dokumentów, następuje w terminie do 20 dni od otrzymania wniosku przez OW. Weryfikacja projektu oceny dyrektora OW, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 4 realizowana jest za pomocą środków tekstowego kontaktowania się na odległość (fax, mail).
2.
Weryfikacja projektu oceny dyrektora OW jest przeprowadzana przez Sekcję ds. realizacji Programu w terminie nie dłuższym niż 5 dni.
3.
W przypadku pozytywnej weryfikacji projektu oceny dyrektora OW, dyrektor OW podpisuje ocenę.
4.
Podpisana ocena dyrektora OW przekazywana jest niezwłocznie w 3 egzemplarzach do Centrali. Centrala przekazuje po 1 egzemplarzu oceny dyrektora OW do BGK i JST, a jeden egzemplarz przechowywany jest w Sekcji ds. realizacji Programu.
5.
Wykonując zapisy umowy Sekcja ds. realizacji Programu i OW mają obowiązek sporządzenia i wysłania oceny dyrektora OW w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  5.
Czynności, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 - 4, realizowane są w terminie do 20 dni od dnia rejestracji wniosku w OW we współpracy z Sekcją ds. realizacji Programu, która prowadzi bezpośrednią korespondencję w sprawie każdego wniosku, a wypracowane i uzyskane oświadczenia lub dokumenty określone w § 3 ust. 2 pkt 3 przekazuje na bieżąco do OW. Współpraca pomiędzy Sekcją ds. realizacji Programu a OW odbywa się za pomocą środków tekstowego kontaktowania się na odległość (fax, mail).
§  6.
1.
W przypadku konieczności wystąpienia do JST o uzupełnienie wniosku i nadesłanie dodatkowych oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do rzetelnego przeprowadzania oceny, takie żądanie zawiesza bieg terminu wydania oceny dyrektora OW określony Instrukcją. Przepis § 4 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
2.
Złożenie przez JST dodatkowych oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do rzetelnego przeprowadzania oceny wniosku następuje na wezwanie w terminie nie dłuższym niż 30 dni liczonym od dnia nadania dokumentów przez JST. W przypadku nie uzyskania we wskazanym terminie żądanych dodatkowych oświadczeń lub dokumentów wniosek JST pozostawiany jest bez rozpatrzenia.
§  7.
1.
Niedotrzymanie terminu przez JST skutkuje wydaniem negatywnej oceny dyrektora OW. Przepisy § 4 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
2.
Sekcja ds. realizacji Programu informuje BGK dodatkowo o zaistnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1.
§  8.
Sekcja ds. realizacji Programu realizując postanowienia Umowy zobowiązana jest do wymiany informacji z BGK o podejmowanych czynnościach wobec ocenianych wniosków.
§  9.
1.
Dyrektor OW wyznaczy pracownika do przeprowadzania czynności, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 - 4, informując o tym fakcie pisemnie Sekcję ds. realizacji Programu.
2.
Wyznaczeni pracownicy są zobowiązani zachować w tajemnicy rezultaty oceny oraz wszelkie informacje pozyskane w toku dokonywania oceny.
§  11.
Dyrektor OW ustali zasady zabezpieczenia danych i zasobów wniosku JST w systemie informatycznym OW.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Metodologia

przeprowadzania oceny dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego ze względu na siedzibę likwidowanego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, w zakresie możliwości osiągnięcia przewidywanych przychodów ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

§  1.
Metodologia przedstawia zasady oceny Analizy, stanowiącej integralną część Biznesplanu przygotowanego zgodnie z Załącznikiem 4 do Umowy.
§  2.
Załącznik 4, o którym mowa w ust. 1, zwany dalej "Wytycznymi", określa zbiór zasad, według których jednostki samorządu terytorialnego powinny przygotować analizy ekonomiczno-finansowe (Biznesplany), w ramach realizacji Programu Wieloletniego "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".
§  3.
Analiza oceniana jest przez Sekcję ds. realizacji Programu i OW w dwóch etapach:
1)
oceny formalnej;
2)
oceny merytorycznej.
§  4.
1.
W ramach etapu oceny formalnej ocenie podlega zawartość Analizy, jej kompletność i zgodność z Wytycznymi, w szczególności czy:
1)
spełnia wymogi dokumentacyjne określone w wytycznych do sporządzania analiz ekonomiczno - finansowych (biznesplanów) zakładów opieki zdrowotnej,
2)
Biznesplan jest kompletny, zawiera wszystkie wymagane rozdziały i załączniki.
2.
Analiza nie jest rozpatrywana, jeśli Biznesplan nie spełnia jakiegokolwiek z wymogów określonych w Umowie, w szczególności:
1)
nie spełnia wymogów dokumentacyjnych określonych w Wytycznych;
2)
zawartość Biznesplanu nie jest kompletna lub jest niezgodna z Wytycznymi;
3)
brak jest wymaganych załączników.
§  5.
1.
Na etapie oceny formalnej w przypadku stwierdzenia braków lub błędów Sekcja ds. realizacji Programu zwraca się do JST o nadesłanie dodatkowych oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do rzetelnego przeprowadzenia oceny.
2.
Ocena merytoryczna Analizy przeprowadzana jest przez pracowników OW we współdziałaniu z Sekcją ds. realizacji Programu.
3.
Ocena merytoryczna Analizy dokonywana jest poprzez:
1)
analizę porównawczą danych zaprezentowanych w Biznesplanie z danymi będącymi w posiadaniu OW;
2)
analizę realności założeń przyjętych dla projekcji finansowych możliwych do uzyskania przychodów z udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
§  6.
Analiza porównawcza danych zaprezentowanych w Biznesplanie przeprowadzana jest poprzez porównanie danych zaprezentowanych w:
1)
części 3.6. Biznesplanu - "Wskaźniki demograficzne" i w pkt 1.2 Załącznika 5.1 - Model Prezentacji Danych z danymi będącymi w posiadaniu OW;
2)
części 3.6. Biznesplanu - "Wskaźniki epidemiologiczne" i w pkt 1.2 Załącznika 5.1 - Model Prezentacji Danych z danymi będącymi w posiadaniu OW;
3)
części 3.7 Biznesplanu - "Analiza stanu obecnego" i w pkt 2 Załącznika 5.1 - Model Prezentacji Danych z danymi będącymi w posiadaniu OW;
4)
części 3.4 Biznesplanu - "Podstawowe informacje dotyczące zakładu opieki zdrowotnej" z danymi będącymi w posiadaniu OW;
5)
części 3.5 Biznesplanu - "Analiza konkurencji i infrastruktury służby zdrowia w rejonie działania SP ZOZ" z danymi będącymi w posiadaniu OW.
2.
Analiza realności założeń przyjętych dla projekcji finansowych przewidywanych przychodów ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przeprowadzana jest w odniesieniu do części 3.9 Biznesplanu "Opis stanu docelowego" oraz pkt 2 i 4 Załącznika 5.1 - Model Prezentacji Danych.
3.
Ocena końcowa Analizy uwzględnia dane zaprezentowane w:
1)
części 3.12. Biznesplanu - "Ocena możliwości wypracowania przyszłych przychodów finansowanych z NFZ";
2)
części 3.14 Biznesplanu - "Projekcje finansowe funkcjonowanie NZOZ.