Instrukcja kancelaryjna oraz jednolity rzeczowy wykaz akt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MAiC.2013.34

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 21
MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI 1
z dnia 29 listopada 2013 r.
w sprawie instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 oraz Nr 171, poz. 1016) oraz § 3 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1375) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się do użytku w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji:
1)
Instrukcję kancelaryjną, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia;
2)
Jednolity rzeczowy wykaz akt, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji są odpowiedzialni za stosowanie przepisów kancelaryjnych, a w szczególności za prawidłowe klasyfikowanie i kwalifikowanie powstającej dokumentacji.
§  3.
Wdrażając system elektronicznego zarządzania dokumentacją stosuje się następujące zasady:
1)
jeżeli przeniesienie metadanych z dotychczas użytkowanego systemu nie skutkuje zmianami w tych metadanych to sprawy prowadzi się w dalszym ciągu pod dotychczasowym znakiem;
2)
w przypadkach innych niż określone w pkt 1, sprawy rejestruje się ponownie w sposób, o którym mowa w § 32 ust. 3 instrukcji kancelaryjnej;
3)
z dokumentacją spraw niezakończonych prowadzonych zgodnie z dotychczasowymi zasadami postępuje się następująco:
a)
zakłada się nową sprawę, odnotowując znak sprawy niezakończonej w aktach nowej sprawy i znak nowej sprawy w aktach sprawy niezakończonej, w sposób umożliwiający odnalezienie wzajemnie powiązanych akt spraw, albo
b)
prowadzi się akta sprawy dalej w systemie tradycyjnym aż do zakończenia sprawy, a odwzorowania cyfrowe z napływających przesyłek powiązanych z takimi aktami sprawy traktuje się jak dokumentację nietworzącą akt sprawy o kategorii archiwalnej Bc lub B5, jeżeli były dekretowane tylko elektronicznie.
§  4.
1.
Dokumentacja wytworzona i zgromadzona w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji przed dniem wejścia w życie zarządzenia podlega ponownej kwalifikacji do kategorii archiwalnych określonych w jednolitym rzeczowym wykazie akt, o którym mowa w § 1 pkt 2, jeżeli dotychczasowe przepisy określały niższą wartość archiwalną tej dokumentacji lub krótszy okres jej przechowywania.
2.
Ponowna kwalifikacja, o której mowa w ust. 1, powinna być przeprowadzona w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  5.
Dokumentacja, która przed dniem wejścia w życie zarządzenia nie była w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji kwalifikowana na podstawie obowiązujących wówczas jednolitych rzeczowych wykazów akt, jest kwalifikowana na podstawie jednolitego rzeczowego wykazu akt wprowadzanego niniejszym zarządzeniem.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

INSTRUKCJA KANCELARYJNA MINISTERSTWA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI

Spis treści

Rozdział 1

Przepisy ogólne

Rozdział 2

System kancelaryjny

Rozdział 3

Przyjmowanie, otwieranie i sprawdzanie przesyłek

Rozdział 4

Przeglądanie i przydzielanie przesyłek

Rozdział

Rejestracja spraw i sposób ich dokumentowania

Rozdział 6

Załatwianie spraw

Rozdział 7

Akceptacja, podpisywanie i wysyłanie pism

Rozdział 8

Przekazywanie dokumentacji do archiwum zakładowego

Rozdział 9

Postępowanie z dokumentacją w przypadku ustania działalności Ministerstwa lub jego reorganizacji

Załącznik nr 1 do instrukcji kancelaryjnej

Załącznik nr 2 do instrukcji kancelaryjnej

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Instrukcja kancelaryjna, zwana dalej "instrukcją", określa szczegółowe zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, zwanym dalej "Ministerstwem".
2.
Określone w instrukcji zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych zapewniają jednolity sposób tworzenia, ewidencjonowania i przechowywania oraz ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem, bądź utratą dokumentacji od chwili jej wpływu do Ministerstwa lub powstania w Ministerstwie do momentu uznania jej za część dokumentacji w archiwum zakładowym lub do momentu jej zniszczenia.
3.
Instrukcja reguluje postępowanie z dokumentacją niezależnie od techniki jej wykonania, postaci fizycznej oraz informacji w niej zawartych, o ile przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie stanowią inaczej.
4.
Dokumentację składaną przez osoby zatrudnione w Ministerstwie, w szczególności w sprawach dotyczących zatrudnienia (np. wnioski o urlop macierzyński i ojcowski, wnioski o urlop bezpłatny, wnioski o urlop wychowawczy) uważa się za przesyłki wpływające do Ministerstwa.
§  2.
1.
Czynności kancelaryjne w Ministerstwie oraz dokumentowanie przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw są dokonywane w systemie służącym do elektronicznego zarządzania dokumentacją, zwanym dalej "systemem EZD". W szczególności dotyczy to:
1)
prowadzenia rejestrów przesyłek wpływających i wychodzących oraz spisów spraw;
2)
wykonywania dekretacji;
3)
wykonywania akceptacji, w szczególności poprzez podpisanie dokumentów elektronicznych podpisem elektronicznym;
4)
prowadzenia możliwych do zrealizowania w systemie EZD innych rejestrów lub ewidencji, z wyłączeniem rejestrów lub ewidencji prowadzonych w dedykowanych do załatwiania określonych rodzajów spraw systemach teleinformatycznych innych niż system EZD;
5)
tworzenia możliwych do zrealizowania w ramach systemu EZD raportów dotyczących przebiegu załatwiania i rozstrzygania tych spraw;
6)
gromadzenia wszelkich dokumentów elektronicznych, w tym odwzorowań cyfrowych, mających znaczenie dla udokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw;
7)
rozpowszechniania treści pism wewnętrznych (np. zarządzenia, regulaminy, komunikaty).
2.
Dyrektor Generalny Ministerstwa ustala wyjątki od zasady, o której mowa w ust. 1, przez określenie klas z jednolitego rzeczowego wykazu akt, jeżeli:
1)
przepisy prawa ustalają sposób dokumentowania przebiegu załatwiania spraw dla określonych rodzajów dokumentacji w postaci nieelektronicznej;
2)
szczegółowe procesy przebiegu załatwiania spraw dla wykonywania określonych, masowo realizowanych, elektronicznych usług publicznych zostały zdefiniowane i wdrożone w:
a)
instrukcji wewnętrznej zatwierdzonej przez Ministra, w przypadku gdy usługa jest realizowana tylko przez Ministerstwo,
b)
instrukcji opracowanej w porozumieniu między podmiotami uczestniczącymi w procesie realizacji elektronicznej usługi publicznej, w przypadku gdy usługa jest świadczona przez kilka podmiotów;
3)
istnieją ważne przyczyny organizacyjne i techniczne uniemożliwiające stosowanie podstawowego sposobu dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i 3, czynności kancelaryjne oraz ich dokumentowanie wykonuje się w postaci nieelektronicznej, w szczególności:
1)
dekretacji i akceptacji dokonuje się na przesyłkach w postaci papierowej;
2)
całość dokumentacji gromadzi się i przechowuje w teczkach aktowych.
4.
Przy realizacji spraw, o których mowa w ust. 2 pkt 1, wykorzystuje się system EZD w celu:
1)
prowadzenia rejestrów przesyłek wpływających i wychodzących oraz spisów spraw;
2)
prowadzenia innych, niż określone w pkt 1, rejestrów i ewidencji;
3)
udostępniania i rozpowszechniania treści pism wewnątrz Ministerstwa;
4)
przekazywania przesyłek.
5.
Przy realizacji spraw, o których mowa w ust. 2 pkt 1, dopuszcza się wykorzystanie systemu EZD w celu dokonania dekretacji, pod warunkiem przeniesienia jej następnie w formie dekretacji zastępczej na dokument w postaci nieelektronicznej.
6.
Odwzorowania cyfrowe wykonane z przesyłek przychodzących, powiązanych z aktami spraw, o których mowa w ust. 2 pkt. 1, traktuje się w systemie EZD jak dokumentację nietworzącą akt spraw o kategorii Bc lub B5, jeżeli były dekretowane tylko elektronicznie.
7.
W Ministerstwie prowadzi się jeden rejestr przesyłek wpływających i jeden rejestr przesyłek wychodzących. Rejestry przesyłek kierowanych do poszczególnych komórek organizacyjnych są częścią tego rejestru, widoczną w systemie EZD dla poszczególnych użytkowników w zależności od posiadanych uprawnień wynikających z pełnionych obowiązków służbowych.
§  3.
1.
Użytkownicy systemu EZD posiadają upoważnienie do przetwarzania danych osobowych nadane przez administratora danych.
2.
Użytkownicy systemu EZD przetwarzają dane osobowe zgodnie z indywidualnym zakresem obowiązków.
§  4.
1.
Dokumentacja w postaci elektronicznej, przez którą należy rozumieć w szczególności odwzorowania cyfrowe, zawiera informacje umożliwiające odnalezienie odpowiadającej jej dokumentacji w postaci nieelektronicznej, jeżeli taka istnieje w Ministerstwie.
2.
Dokumentacja w postaci nieelektronicznej zawiera informacje umożliwiające odnalezienie odpowiadającej jej dokumentacji w postaci elektronicznej, jeżeli taka istnieje w Ministerstwie.
§  5.
Użyte w instrukcji określenia oznaczają:
1)akceptacja- wyrażenie zgody przez osobę uprawnioną dla sposobu załatwienia sprawy lub aprobatę treści pisma;
2)akta sprawy- dokumentację, w szczególności tekstową, fotograficzną, rysunkową, dźwiękową, filmową, multimedialną, zawierającą informacje potrzebne przy rozpatrywaniu danej sprawy oraz odzwierciedlającą przebieg jej załatwiania i rozstrzygania;
3)dekretacja- w przypadku pism w postaci elektronicznej adnotację dołączaną do pisma, a w przypadku pism w postaci nieelektronicznej adnotację umieszczaną na piśmie, zawierającą wskazanie osoby lub komórki organizacyjnej, wyznaczonej do załatwienia sprawy, która może zawierać dyspozycje co do terminu i sposobu załatwienia sprawy;
4)dekretacja zastępcza- adnotację umieszczaną na piśmie w postaci nieelektronicznej lub do niego dołączoną, odzwierciedlającą treść dekretacji elektronicznej dołączonej do pisma zarejestrowanego w systemie EZD i potwierdzoną podpisem odręcznym osoby przenoszącej treść dekretacji na pismo;
5)kierownik komórki

organizacyjnej

- osobę kierującą komórką organizacyjną lub osobę upoważnioną do wykonywania jej zadań;
6)komórka organizacyjna- wydzieloną organizacyjnie część Ministerstwa, wymienioną w regulaminie organizacyjnym Ministerstwa lub wewnętrzną komórkę organizacyjną;
7)komórka merytoryczna- komórkę organizacyjną, do której zadań należy prowadzenie i załatwienie danej sprawy i która w związku z tym zakłada sprawę i gromadzi całość akt sprawy lub grupuje dokumentację nietworzącą akt sprawy;
8)metadane- zestaw usystematyzowanych informacji, logicznie powiązanych z przesyłką, sprawą lub inną dokumentacją, ułatwiających ich wyszukiwanie, kontrolę, zrozumienie i długotrwałe przechowanie oraz zarządzanie;
9)Minister- Ministra Administracji i Cyfryzacji;
10)naturalny dokument

elektroniczny

- dokument będący od początku swojego istnienia zbiorem zapisanym w postaci elektronicznej, możliwy do odczytania wyłącznie za pośrednictwem odpowiednich urządzeń elektronicznych, nieposiadający pierwowzoru w postaci nieelektronicznej;
11)odwzorowanie cyfrowe- dokument elektroniczny będący kopią elektroniczną dowolnej treści zapisanej w postaci innej niż elektroniczna, umożliwiający zapoznanie się z tą treścią i jej zrozumienie, bez konieczności bezpośredniego dostępu do pierwowzoru;
12)pieczęć wpływu- odcisk pieczęci lub nadruk umieszczany przez punkt kancelaryjny na przesyłkach wpływających na nośniku papierowym, zawierający nazwę Ministerstwa, nazwę komórki organizacyjnej w której znajduje się dany punkt kancelaryjny, datę wpływu, a także miejsce na umieszczanie informacji o liczbie załączników;
13)pismo- wyrażoną tekstem informację, stanowiącą odrębną całość znaczeniową, niezależnie od sposobu jej utrwalenia;
14)prowadzący sprawę- osobę załatwiającą merytorycznie daną sprawę, realizującą w tym zakresie przewidziane czynności kancelaryjne;
15)przesyłka- dokumentację otrzymaną lub wysłaną przez Ministerstwo, w szczególności za pomocą listu, paczki, telefaksu, środków komunikacji elektronicznej, w tym dokumenty elektroniczne przesyłane za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, o której mowa w art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm), zwanej dalej ustawą o informatyzacji;
16)punkt kancelaryjny- komórkę organizacyjną, w tym sekretariat, Kancelarię Główną lub stanowisko pracy, których pracownicy są uprawnieni w szczególności do przyjmowania lub wysyłania przesyłek;
17)rejestr- narzędzie służące do rejestrowania pojedynczych przesyłek lub pism pod kątem ich typu lub rodzaju (na przykład rejestr przesyłek przychodzących, rejestr pism wychodzących, rejestr pism wewnętrznych, rejestr zarządzeń Dyrektora Generalnego Ministerstwa), które w systemie EZD są raportami automatycznie generowanymi na podstawie metadanych przyporządkowanych do tych pism i przesyłek;
18)skład chronologiczny- uporządkowany zbiór dokumentacji w postaci nieelektronicznej, w układzie wynikającym z kolejności wprowadzania do systemu EZD
19)skład informatycznych

nośników danych

- uporządkowany zbiór informatycznych nośników danych, na których zapisano dokumentację w postaci elektronicznej
20)spis spraw- narzędzie w systemie EZD służące do rejestrowania spraw w obrębie klasy z jednolitego rzeczowego wykazu akt w danym roku kalendarzowym w danej komórce merytorycznej;
21)sprawa- zdarzenie lub stan rzeczy, w tym z zakresu postępowania administracyjnego, wymagające rozpatrzenia i podjęcia czynności służbowych lub przyjęcia do wiadomości;
22)teczka aktowa- materiał biurowy używany do przechowywania jednorodnych lub rzeczowo pokrewnych akt spraw w postaci nieelektronicznej, objętych tą samą klasą ustaloną jednolitym rzeczowym wykazem akt, jak również teczkę obejmującą akta jednej sprawy oraz teczkę zbiorczą;
23)UPO- urzędowe poświadczenie odbioru, określone w art. 3 pkt 20 ustawy o informatyzacji.

Rozdział  2

System kancelaryjny

§  6.
1.
W Ministerstwie obowiązuje bezdziennikowy system kancelaryjny oparty na jednolitym rzeczowym wykazie akt, zwanym dalej "wykazem akt".
2.
Wykaz akt stanowi podstawę oznaczania, rejestracji i łączenia dokumentacji w akta spraw oraz grupowania dokumentacji nietworzącej akt spraw.
3.
Czynności, o których mowa w ust. 2, są dokonywane przy wszczynaniu spraw w Ministerstwie i skutkują ustaleniem kwalifikacji archiwalnej dokumentacji.
§  7.
1.
Jeżeli w działalności Ministerstwa pojawią się nowe zadania, klasy w wykazie akt odpowiadające tym zadaniom, wprowadza się przed pojawieniem się dokumentacji związanej z realizacją tych zadań albo niezwłocznie po nałożeniu tych zadań na Ministerstwo.
2.
Zmiany w wykazie akt polegające na przekształceniu lub dodaniu nowych klas dokonuje Minister, w porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych.
§  8.
3.
Komórka merytoryczna współpracująca przy załatwianiu sprawy z innymi komórkami organizacyjnymi udostępnia im tę sprawę bezpośrednio w systemie EZD, określając równocześnie, jaka część dokumentacji stanowiącej akta sprawy będzie udostępniona tym komórkom.
4.
Opinie, notatki, stanowiska i inne rodzaje dokumentacji wynikające ze współpracy pomiędzy komórkami organizacyjnymi, komórki inne niż merytoryczne włączają bezpośrednio do akt sprawy komórki merytorycznej, nie tworząc akt oznaczonych odrębnym znakiem sprawy.
5.
System EZD umożliwia ustalenie pracownika włączającego opinie, notatki, stanowiska i inne rodzaje dokumentacji bezpośrednio do akt sprawy komórki merytorycznej oraz terminu włączenia tej dokumentacji.
6.
System EZD umożliwia przygotowanie raportów pokazujących zaangażowanie innych komórek organizacyjnych niż merytoryczne przy załatwianiu spraw, w szczególności przez wykonywanie zestawień pism włączonych w akta spraw przez inne komórki organizacyjne w podziale na:
7.
komórki organizacyjne, z którymi dana komórka współpracowała jako komórka merytoryczna;
8.
komórki organizacyjne, z którymi dana komórka współpracowała jako komórka inna niż merytoryczna.
9.
Informacje lub dokumentacja o charakterze wewnętrznym mogą być przekazywane pocztą elektroniczną.
10.
Wiadomości poczty elektronicznej, o których mowa w ust. 5, mogą być włączane do akt spraw przez prowadzących sprawy w sposób określony w § 16 ust.4, jeżeli zostaną przez nich uznane za mające znaczenie dla spraw załatwianych i rozstrzyganych przez Ministerstwo.

Rozdział  3

Przyjmowanie, otwieranie i sprawdzanie przesyłek

§  9.
1.
W Ministerstwie punktami kancelaryjnymi są:
1)
Kancelaria Główna;
2)
sekretariaty członków kierownictwa Ministerstwa oraz sekretariaty komórek organizacyjnych;
3)
prowadzący sprawy w zakresie przesyłek elektronicznych:
a)
kierowanych do nich bezpośrednio,
b)
automatycznie przekazywanych przez system teleinformatyczny w ramach ustalonej reguły.
2.
Kancelaria Główna przyjmuje i odbiera przesyłki kierowane do Ministerstwa, w tym przesyłki przekazane pocztą elektroniczną na oficjalny adres zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej, przesyłki przesłane na elektroniczną skrzynkę podawczą, o której mowa w art. 3 pkt 17 ustawy o informatyzacji, zwaną dalej "ESP", oraz przesyłki na informatycznych nośnikach danych.
3.
Przesyłki, o których mowa w ust. 2, mogą przyjmować sekretariaty, pod warunkiem wykonania wszystkich przewidzianych dla Kancelarii Głównej czynności.
§  10.
1.
Zarejestrowanie przesyłki wpływającej polega na przyporządkowaniu do każdej przesyłki określonego zestawu metadanych opisujących przesyłkę.
2.
Metadane mogą być dodawane automatycznie.
3.
Metadane opisujące przesyłkę wpływającą mogą być uzupełniane w trakcie załatwiania sprawy.
4.
Każda przesyłka otrzymuje automatycznie nadany unikatowy w całym zbiorze przesyłek wpływających identyfikator, określany jako numer z rejestru przesyłek wpływających, prowadzonego dla danego roku kalendarzowego.
5.
Zestaw metadanych opisujących przesyłkę wpływającą określa załącznik nr 1 do instrukcji kancelaryjnej.
§  11.
1.
W trakcie odbioru przesyłek dostarczonych w kopertach lub paczkach punkt kancelaryjny sprawdza stan ich opakowania.
2.
W razie stwierdzenia uszkodzenia lub naruszenia przesyłki nieelektronicznej w stopniu umożliwiającym osobom trzecim ingerencję w zawartość przesyłki, punkt kancelaryjny sporządza w obecności doręczającego adnotację na kopercie lub opakowaniu oraz na potwierdzeniu odbioru.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, sporządza się protokół o doręczeniu przesyłki uszkodzonej. Protokół po podpisaniu przez doręczającego i pracownika Kancelarii Głównej dołącza się do uszkodzonej przesyłki.
§  12.
1.
Przesyłkę mylnie doręczoną przesyła się bezpośrednio do właściwego adresata lub bezzwłocznie zwraca operatorowi pocztowemu.
2.
Ujawnione w przesyłkach pieniądze oraz inne walory, po ustaleniu ich ilości i wartości, składa się do kasy komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej w sprawach finansowych, dokonując odpowiedniej adnotacji o walorach obok pieczęci wpływu.
3.
Na żądanie składającego przesyłkę Kancelaria Główna wydaje potwierdzenie jej otrzymania.
§  13.
Przesyłki na nośniku papierowym punkt kancelaryjny rejestruje na podstawie:
1)
danych zawartych w treści pisma - w przypadku, gdy istnieje możliwość otwarcia koperty i zapoznania się z treścią pisma,
2)
danych na kopercie, w której zamknięte są pisma - w przypadku, gdy nie ma możliwości otwarcia koperty.
§  14.
1.
Kancelaria Główna otwiera wszystkie przesyłki z wyjątkiem przesyłek:
1)
noszących znamiona przesyłek prywatnych;
2)
których nie otwiera się ze względu na regulacje zawarte w przepisach odrębnych, w szczególności:
a)
przesyłek niejawnych;
b)
ofert składanych na podstawie przepisów dotyczących zamówień publicznych;
c)
ofert złożonych przez kandydatów w naborze na stanowisko pracy w Ministerstwie.
3)
niewiadomego pochodzenia, podejrzanych o zakażenie substancjami biologicznymi lub skażenie środkami chemicznymi lub budzących podejrzenia z jakiegokolwiek innego powodu.
2.
Przesyłki o których mowa w ust. 1, pkt. 3 przyjmowane są w trybie określonym odrębnymi przepisami.
3.
Jeżeli po otwarciu przesyłki, o której mowa w ust. 1 pkt 2, nieoznaczonej na zewnątrz w sposób informujący o jej zawartości okaże się, że nie powinna ona być otwierana, przesyłkę przekazuje się bezzwłocznie w zamkniętej kopercie, po dokonaniu rejestracji na podstawie danych na kopercie.
4.
Przesyłki, o których mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 - są przekazywane adresatom;
2)
pkt 2 lit. a - przekazywane są Pełnomocnikowi ds. Ochrony Informacji Niejawnych;
3)
pkt 2 lit. b i pkt 2 lit. c - są przekazywane komórce organizacyjnej właściwej dla prowadzonego postępowania.
5.
Jeżeli pracownik Ministerstwa otrzymał, z pominięciem Kancelarii Głównej i sekretariatu, przesyłkę w zamkniętej kopercie i stwierdził, że dotyczy ona spraw służbowych, jest zobowiązany przekazać ją do Kancelarii Głównej w celu odnotowania jej w rejestrze przesyłek przychodzących.
6.
Po otwarciu koperty punkt kancelaryjny sprawdza:
1)
prawidłowość adresu;
2)
czy wymienione w piśmie załączniki zostały załączone do przesyłki.
§  15.
1.
Punkty kancelaryjne umieszczają na przesyłkach wpływających na nośniku papierowym niepowtarzalny w całym zbiorze przesyłek identyfikator oraz pieczęć wpływu.
2.
Identyfikator oraz pieczęć wpływu umieszcza się na:
1)
kopertach - w przypadku przesyłek, do otwierania których punkt kancelaryjny nie jest uprawniony;
2)
pierwszej stronie pism - w pozostałych przypadkach.
3.
W przypadku, gdy do pisma dołączone są załączniki, podaje się w obrębie pieczęci wpływu liczbę załączników, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1.
4.
Identyfikator umieszczony na przesyłce na nośniku papierowym musi być możliwy do odczytania również bez konieczności stosowania urządzeń technicznych.
5.
Po naniesieniu na przesyłkę na nośniku papierowym identyfikatora wykonuje się pełne odwzorowanie cyfrowe wszystkich stron wraz z załącznikami i ewentualnie kopertą, z wyłączeniem przesyłek, których się nie skanuje ze względu na:
1)
rozmiar strony (na przykład A3 i większe);
2)
dużą liczbę stron;
3)
treść, formę lub postać.
6.
W przypadkach, o których mowa w ust. 5, wykonuje się, jeżeli to możliwe, odwzorowanie cyfrowe co najmniej pierwszej strony przesyłki i ewentualnie koperty, załączając w metadanych opisujących tę przesyłkę informacje o objętości (rozmiarze) przesyłki.
7.
Kierownik komórki organizacyjnej administrującej systemem EZD, uwzględniając aktualnie posiadane zasoby techniczne i organizacyjne, może ustalić wielkości graniczne parametrów, o których mowa w ust. 5, określając rozmiar strony, liczbę stron, wielkość pliku wynikowego, od których nie wykonuje się już pełnych odwzorowań cyfrowych, a także określić rodzaje dokumentacji, której się nie odwzorowuje cyfrowo ze względu na jej formę lub postać.
8.
Jeżeli punkt kancelaryjny nie wykonuje odwzorowania cyfrowego bezpośrednio po zarejestrowaniu przesyłki z uwagi na brak możliwości otwarcia przesyłki, to odwzorowanie cyfrowe:
1)
może być wykonane i dołączone do metadanych w komórce organizacyjnej mającej możliwość otwarcia koperty;
2)
może być wykonane w punkcie kancelaryjnym i dołączone do metadanych dopiero po zapoznaniu się z treścią wpływu przez adresata;
3)
może nie być wykonane, a w systemie EZD pozostają tylko metadane opisujące przesyłkę.
9.
System EZD pozwala na wyszukanie i sporządzenie listy przesyłek, dla których nie wykonano pełnych odwzorowań cyfrowych.
10.
Odwzorowanie cyfrowe sporządza się z należytą starannością i jakością techniczną umożliwiającą zapoznanie się z treścią bez potrzeby sięgania do pierwowzoru papierowego.
11.
Minimalne wymagania techniczne dla odwzorowań cyfrowych określa załącznik nr 2 do instrukcji kancelaryjnej.
§  16.
1.
Przyjmując przesyłki przekazane pocztą elektroniczną, dokonuje się ich wstępnej selekcji mającej na celu oddzielenie spamu, wiadomości zawierających złośliwe oprogramowanie i wiadomości stanowiących korespondencję prywatną. Dopuszcza się dokonywanie wstępnego usuwania spamu i wiadomości zawierających złośliwe oprogramowanie za pomocą oprogramowania wykonującego te funkcje automatycznie.
2.
Po dokonaniu selekcji, o której mowa w ust. 1, przesyłki otrzymane pocztą elektroniczną dzieli się na:
1)
przesyłki adresowane na skrzynkę poczty elektronicznej podaną w Biuletynie Informacji Publicznej jako właściwą do kontaktu z Ministerstwem;
2)
przesyłki adresowane na indywidualne adresy poczty elektronicznej:
a)
mające istotne znaczenie dla odzwierciedlenia przebiegu załatwiania spraw przez Ministerstwo;
b)
mające robocze znaczenie dla spraw załatwianych przez Ministerstwo;
c)
pozostałe, nie odzwierciedlające działalności Ministerstwa.
3.
Przesyłki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, rejestruje się, dołączając do metadanych opisujących przesyłkę odpowiednie wiadomości poczty elektronicznej wraz z załącznikami, przy czym rejestracja może być wykonana przez punkt kancelaryjny lub bezpośrednio przez prowadzącego sprawę.
4.
Przesyłki, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b, prowadzący sprawę włącza bezpośrednio do akt właściwej sprawy w systemie EZD, nie rejestrując ich w rejestrze przesyłek wpływających.
5.
Przesyłek, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. c, nie rejestruje się i nie włącza się do akt sprawy i traktuje jako dokument elektroniczny nieewidencjonowany, o którym mowa w przepisach wydanych na postawie art. 5 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
6.
Przesyłki przekazane pocztą elektroniczną wprowadza się do systemu EZD w taki sposób, aby zachować je w postaci naturalnego dokumentu elektronicznego wraz załącznikami w formatach, w jakich były przekazane, jeżeli były do przesyłki załączone.
7.
Jeżeli przesyłki przekazane pocztą elektroniczną stanowią część akt spraw, o których mowa w § 2, ust. 2 pkt 1 to, po dokonaniu czynności związanych z ich zarejestrowaniem:
1)
przesyłki o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a i b, drukuje się i włącza w takiej postaci do akt sprawy;
2)
przesyłek, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. c nie drukuje się, nie rejestruje i nie włącza do akt sprawy.
§  17.
1.
Przesyłki przekazane na ESP dzieli się na:
1)
przeznaczone do automatycznego rejestrowania w systemie teleinformatycznym przeznaczonym do obsługi danego rodzaju przesyłek;
2)
pozostałe, nieprzeznaczone do automatycznego rejestrowania.
2.
Przesyłek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie rejestruje się, jeżeli system teleinformatyczny, w którym są one przetwarzane, umożliwia wyszukiwanie i sortowanie, co najmniej według daty wpływu oraz podmiotu, od którego przesyłka pochodzi.
3.
Przesyłki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rejestruje się, dołączając do metadanych opisujących tę przesyłkę zarejestrowany naturalny dokument elektroniczny oraz UPO.
§  18.
1.
Jeżeli przesyłki, o których mowa w § 17 stanowią część akt sprawy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 3, to po dokonaniu czynności związanych z ich zarejestrowaniem, drukuje się je wraz z UPO oraz nanosi i włącza w takiej postaci do akt sprawy.
2.
Na wydruk UPO nanosi się czytelny podpis sporządzającego wydruk oraz datę wykonania wydruku.
§  19.
1.
Przesyłki przekazane na informatycznym nośniku danych dzieli się na:
1)
przekazane bezpośrednio na informatycznym nośniku danych;
2)
stanowiące załącznik do pisma przekazanego na nośniku papierowym.
2.
Przesyłki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, rejestruje się dołączając do metadanych opisujących te przesyłki dokument elektroniczny przekazany na informatycznym nośniku danych oraz UPO, jeżeli zostało wydane.
3.
Pisma na nośniku papierowym, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rejestruje się tak jak pozostałe przesyłki w postaci papierowej, dołączając do metadanych odwzorowanie cyfrowe pisma, a także załącznik w postaci elektronicznej zapisany na informatycznym nośniku danych, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Jeżeli nie jest możliwe lub zasadne włączenie do systemu EZD przesyłki przekazanej na informatycznym nośniku danych ze względu na jej rozmiar (na przykład materiał filmowy, zbiór odwzorowań wieloarkuszowej mapy wykonany w dużej rozdzielczości, oprogramowanie instalacyjne), odnotowuje się ten fakt w rejestrze przesyłek wpływających, nie przenosząc zawartości nośnika do zasobów systemu EZD.
5.
System EZD pozwala na wyszukanie i sporządzenie listy przesyłek na informatycznych nośnikach danych, których nie włączono do systemu EZD, zawierającej w szczególności wskazanie nośników, na których się one aktualnie znajdują.
6.
Kierownik komórki organizacyjnej administrującej systemem EZD, uwzględniając aktualnie posiadane zasoby techniczne i organizacyjne, może ustalić maksymalną wielkość przesyłki przekazywanej na informatycznym nośniku danych, którą włącza się bezpośrednio do systemu EZD.
§  20.
Jeżeli przesyłka w postaci elektronicznej lub załącznik do niej, stanowiące część akt sprawy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, zawierają podpis elektroniczny identyfikujący jego posiadacza w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy o informatyzacji, na wydruku przeznaczonym do włączenia do akt sprawy nanosi się informację o ważności podpisu elektronicznego oraz dacie weryfikacji podpisu (na przykład "podpis elektroniczny zweryfikowany w dniu ........... [data]; wynik weryfikacji: ważny/nieważny/brak możliwości weryfikacji"), a także czytelny podpis sporządzającego wydruk.
§  21.
1.
Po wykonaniu czynności związanych z przyjęciem i zarejestrowaniem przesyłek punkt kancelaryjny dokonuje ich rozdziału do właściwych sekretariatów lub osób. Właściwość komórek organizacyjnych lub osób wynika z podziału zadań i kompetencji określonych w regulaminie organizacyjnym Ministerstwa lub regulaminach organizacyjnych komórek organizacyjnych.
2.
Dokonywanie rozdziału przesyłek może być realizowane automatycznie w ramach systemu EZD.
3.
W przypadku przesyłek w postaci elektronicznej w całości włączonych do systemu EZD i przesyłek na nośniku papierowym, dla których wykonano pełne odwzorowanie cyfrowe, dokonywanie rozdziału, o którym mowa w ust. 1, następuje wyłącznie w systemie EZD, przy czym przesyłki na nośniku papierowym przekazuje się do składu chronologicznego bezpośrednio po zarejestrowaniu.
4.
W przypadku przesyłek na nośniku papierowym, dla których nie wykonano pełnego odwzorowania cyfrowego i przesyłek na informatycznych nośnikach danych, których nie włączono w całości do systemu EZD, dokonywanie rozdziału, o którym mowa w ust. 1, jest realizowane:
1)
w ramach systemu EZD przez przekazanie wglądu do metadanych, oraz
2)
poza systemem EZD przez przekazanie brakującej treści nieznajdującej się w systemie EZD.
5.
Dokonanie rozdziału przesyłek, o którym mowa w ust. 1, dotyczących spraw o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 3 jest realizowane:
1)
w ramach systemu EZD przez przekazanie wglądu do metadanych oraz
2)
poza systemem EZD przez przekazanie całości przesyłki.
6.
Przekazywanie przesyłek, o których mowa w ust. 4 pkt 2 oraz ust. 5 pkt 2, jest realizowane na bieżąco, każdego dnia roboczego. Przesyłki oznaczane w dekretacji jako pilne przekazywane są niezwłocznie.
7.
Po zakończeniu sprawy:
1)
przesyłki na nośniku papierowym, dla których nie wykonano pełnego odwzorowania cyfrowego są przekazywane do składu chronologicznego;
2)
przesyłki na informatycznych nośnikach danych są przekazywane do składu informatycznych nośników danych;
3)
przesyłki, o których mowa w ust. 5 pkt 2, gromadzi się w akta sprawy oraz przechowuje w teczkach aktowych, o których mowa w § 31.
§  22.
1.
W Ministerstwie funkcjonują składy chronologiczne:
1)
przesyłek przychodzących, dla których wykonano pełne odwzorowania cyfrowe;
2)
przesyłek przychodzących, dla których nie wykonano pełnego odwzorowania;
3)
przesyłek wychodzących, dla których przepisy prawa wymagają posiadania egzemplarza w postaci papierowej;
4)
pism wewnętrznych, dla których przepisy prawa wymagają utworzenia jego postaci papierowej.
2.
W Ministerstwie funkcjonują składy informatycznych nośników danych:
1)
których zawartość skopiowano w całości do systemu EZD;
2)
których zawartości nie skopiowano w całości do systemu.
§  23.
1.
Dopuszcza się prowadzenie w Ministerstwie kilku składów chronologicznych oraz kilku składów informatycznych nośników danych, jeżeli jest to uzasadnione strukturą organizacyjną lub lokalizacją komórek organizacyjnych.
2.
W przypadku wyjęcia dokumentacji ze składu chronologicznego lub nośnika ze składu informatycznych nośników danych należy to udokumentować przez:
1)
włożenie w ich miejsce karty zastępczej zawierającej znak sprawy, jej tytuł, nazwę komórki organizacyjnej lub nazwisko pracownika wypożyczającego dokumentację bądź nazwę i adres jednostki organizacyjnej, do której dokumentację wysłano, oraz termin zwrotu albo
2)
odnotowanie informacji, o których mowa w pkt 1, w systemie EZD, jeżeli zapewnia on powiązanie informacji o wyjęciu dokumentacji z odpowiadającymi jej aktami sprawy.
3.
Dopuszcza się wykonanie kopii wyjmowanej dokumentacji, o której mowa w ust. 2.

Rozdział  4

Przeglądanie i przydzielanie przesyłek

§  24.
1.
Jeżeli z regulaminu organizacyjnego Ministerstwa lub odrębnej dyspozycji osoby uprawnionej jednoznacznie wynika, że przesyłka powinna być skierowana do załatwienia do określonej komórki organizacyjnej lub do określonego stanowiska pracy, przesyłki rozdziela się bez dekretacji do właściwych komórek organizacyjnych lub do stanowisk pracy. Rozdziału może dokonać:
1)
punkt kancelaryjny bezpośrednio po zarejestrowaniu przesyłki, zgodnie z § 21 ust. 1;
2)
sekretariat po otrzymaniu przesyłki przydzielonej przez punkt kancelaryjny.
2.
Jeżeli nie jest jednoznaczne gdzie ma być skierowana przesyłka, kieruje się ją do dekretacji.
3.
Dopuszcza się definiowanie procesów automatycznej dekretacji, w przypadku gdy:
1)
uprawniony do dekretowania pracownik sam zleci w systemie EZD automatyczne kierowanie pism o określonych metadanych do załatwienia pod wskazany adres;
2)
został zdefiniowany i zatwierdzony proces załatwiania w systemie EZD określonego rodzaju spraw.
4.
W przypadku błędnego rozdzielenia przesyłek odbiorca niezwłocznie przekazuje je zgodnie z właściwością w ramach tej samej komórki organizacyjnej lub do punktu kancelaryjnego, jednocześnie informując dokonującego dekretację.
5.
Przesyłki dekretuje się wyłącznie w systemie EZD, z zastrzeżeniem § 2 ust. 3 pkt 1, w tym także przesyłki, dla których nie wykonano pełnego odwzorowania cyfrowego, oraz przesyłki na informatycznych nośnikach danych, których nie włączono w całości do systemu EZD.
6.
W przypadku przesyłek będących częścią spraw, o których mowa w ust § 2 ust. 2 pkt 1, dekretację wykonaną w systemie EZD przenosi się na przesyłkę w postaci nieelektronicznej w formie dekretacji zastępczej.
7.
Przesyłki mogą być przyjęte do załatwienia bezpośrednio przez osobę, do której je skierowano do dekretacji.
8.
Przesyłki zadekretowane do załatwienia przez komórkę organizacyjną mogą być przyjęte do załatwienia bezpośrednio przez kierownika komórki organizacyjnej lub ponownie dekretowane w celu wskazania prowadzącego sprawę. Ponowna dekretacja nie może zmieniać dyspozycji zwierzchnika dotyczących sposobu załatwienia sprawy lub wydłużać wskazanego w pierwszej dekretacji terminu załatwienia sprawy.
9.
W przypadku błędnej dekretacji jej zmiany dokonuje dekretujący.
§  25.
1.
Jeżeli przesyłka dotyczy sprawy wchodzącej w zakres zadań różnych komórek organizacyjnych i zostały one wskazane w dekretacji, wskazuje się komórkę organizacyjną lub prowadzącego sprawę, do którego należy ostateczne załatwienie sprawy. Wyznaczona w ten sposób komórka organizacyjna stanowi wtedy komórkę merytoryczną.
2.
Jeżeli przesyłka dotyczy kilku spraw, wskazuje się komórki merytoryczne właściwe do załatwienia poszczególnych spraw.

Rozdział  5

Rejestracja spraw i sposób ich dokumentowania

§  26.
1.
Dokumentacja nadsyłana i składana w Ministerstwie oraz w nim powstająca dzieli się ze względu na sposób jej rejestrowania i przechowywania na:
1)
tworzącą akta sprawy;
2)
nietworzącą akt spraw.
2.
Dokumentacja tworząca akta spraw to dokumentacja, która została przyporządkowana do sprawy i otrzymała znak sprawy.
3.
Dokumentacja nietworząca akt spraw to dokumentacja, która nie została przyporządkowana do sprawy, a jedynie do klasy z wykazu akt.
§  27.
1.
Znak sprawy jest stałą cechą rozpoznawczą całości akt danej sprawy.
2.
W przypadku przesyłek, stanowiących część akt sprawy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, znak sprawy nanosi się w górnej części pisma na jego pierwszej stronie.
3.
Znak sprawy zawiera następujące elementy:
1)
oznaczenie komórki organizacyjnej;
2)
symbol klasyfikacyjny z wykazu akt;
3)
kolejny numer sprawy, wynikający ze spisu spraw;
4)
cztery cyfry roku kalendarzowego, w którym sprawa się rozpoczęła.
4.
Poszczególne elementy znaku sprawy oddziela się kropkami i umieszcza w kolejności, określonej w ust. 3, w następujący sposób: ABC.123.77.2013, gdzie:
1)
ABC to przykładowe oznaczenie komórki organizacyjnej;
2)
123 to symbol klasyfikacyjny z wykazu akt;
3)
77 to liczba określająca siedemdziesiątą siódmą sprawę rozpoczętą w 2013 roku

w komórce organizacyjnej oznaczonej ABC, w ramach symbolu klasyfikacyjnego 123;

4)
2013 to oznaczenie roku, w którym sprawa się rozpoczęła.
5.
Oznaczenie komórki organizacyjnej, stanowiące element znaku sprawy, może być przyporządkowane w jednym roku kalendarzowym tylko do jednej komórki organizacyjnej, niezależnie od zmian organizacyjnych w Ministerstwie.
6.
Jeżeli zachodzi potrzeba wydzielenia określonych spraw z danej klasy w wykazie akt w osobne zbiory, to do danego numeru sprawy, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, który jest podstawą wydzielenia grupy spraw, zakłada się oddzielny spis spraw. W takim przypadku znak sprawy konstruuje się następująco:
1)
oznaczenie komórki organizacyjnej;
2)
symbol klasyfikacyjny z wykazu akt;
3)
kolejny numer sprawy, pod którym dokonano wydzielenia grupy spraw;
4)
kolejny numer sprawy, wynikający ze spisu spraw założonego dla numeru sprawy, która jest podstawą wydzielenia;
5)
cztery cyfry roku kalendarzowego, w którym sprawa się rozpoczęła.
7.
Poszczególne elementy znaku sprawy, o którym mowa w ust. 4, oddziela się kropkami w następujący sposób: ABC.123.78.2.2013, gdzie:
1)
ABC to przykładowe oznaczenie komórki organizacyjnej;
2)
123 to symbol klasyfikacyjny z wykazu akt;
3)
78 to liczba określająca siedemdziesiątą ósmą sprawę będącą podstawą wydzielenia grupy spraw w 2013 roku w komórce organizacyjnej oznaczonej ABC, w ramach symbolu klasyfikacyjnego 123;
4)
2 to liczba określająca drugą sprawę w ramach grupy spraw oznaczonej liczbą siedemdziesiąt osiem;
5)
2013 to oznaczenie roku, w którym sprawa się rozpoczęła.
8.
Dopuszcza się stosowanie w oznaczeniu komórki organizacyjnej znaku rozdzielającego minus "-" w następujący sposób: ABC-DEF.000.55.2013, gdzie "ABC-DEF" jest przykładowym oznaczeniem komórki organizacyjnej.
9.
Jeżeli zachodzi potrzeba dodania do znaku sprawy nanoszonego na pismo numeru tego pisma wynikającego z jego kolejności w danej sprawie, to ten numer umieszcza się w znaku sprawy po oznaczeniu roku, w którym rozpoczęto sprawę, oddzielając go kropką w następujący sposób: ABC-DEF.000.55.2013.1.
§  28.
1.
Dokumentacja nietworząca akt spraw nie jest rejestrowana w spisach spraw.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, mogą stanowić:
1)
zaproszenia, życzenia, podziękowania, kondolencje, o ile nie stanowią części akt sprawy;
2)
niezamawiane przez Ministerstwo oferty, które nie zostały wykorzystane;
3)
publikacje (dzienniki urzędowe, czasopisma, katalogi, książki, gazety, afisze, ogłoszenia) oraz inne druki, o ile nie przyporządkowano ich do sprawy;
4)
dokumentacja finansowo-księgowa (np. rachunki, faktury, inne dokumenty księgowe), o ile nie przyporządkowano ich do sprawy;
5)
listy obecności;
6)
wnioski urlopowe;
7)
dokumentacja magazynowa;
8)
środki ewidencyjne archiwum zakładowego;
9)
dane w systemach teleinformatycznych dedykowanych do realizowania określonych, wyspecjalizowanych zadań, w szczególności dane w systemie udostępniającym automatycznie dane z określonego rejestru, dane przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej automatycznie tworzące rejestr;
10)
rejestry i ewidencje (np. środków trwałych, wypożyczeń sprzętu, materiałów biurowych, zbiorów bibliotecznych).
§  29.
1.
Prowadzący sprawę sprawdza, czy przekazana bezpośrednio lub w drodze dekretacji przesyłka:
1)
dotyczy sprawy już wszczętej;
2)
rozpoczyna nową sprawę.
2.
W przypadku, określonym w ust. 1 pkt 1, przesyłkę dołącza się do akt sprawy, a w przypadku, określonym w ust. 1 pkt 2, na podstawie przesyłki rejestruje nową sprawę, wybierając właściwą klasę końcową z wprowadzonego do systemu EZD wykazu akt.
3.
Jeżeli przesyłka przekazana lub zadekretowana do prowadzącego sprawę kończy sprawę, to znaczy nie jest wymagane w sprawie kolejne pismo lub sprawa została załatwiona ustnie i wynika to z treści przesyłki lub treści dekretacji, prowadzący sprawę po włączeniu pisma do akt sprawy kończy sprawę w systemie EZD. Czynność zakończenia sprawy w EZD powoduje przyporządkowanie do sprawy daty jej ostatecznego załatwienia.
4.
W przypadku spraw, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1:
1)
przesyłki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, prowadzący sprawę dołącza do akt sprawy, nanosząc na nią znak sprawy;
2)
przesyłki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, traktuje jako podstawę założenia sprawy, nanosząc na nią znak sprawy.
§  30.
1.
System EZD pozwala w szczególności na wygenerowanie spisu spraw zawierającego:
1)
dane odnoszące się do całego spisu spraw, co najmniej:
a)
oznaczenie roku, w którym zostały założone sprawy przyporządkowane do danej klasy z wykazu akt,
b)
datę utworzenia raportu,
c)
oznaczenie komórki organizacyjnej,
d)
symbol klasyfikacyjny z wykazu akt,
e)
hasło klasyfikacyjne z wykazu akt;
2)
dane odnoszące się do każdej sprawy w spisie spraw, co najmniej:
a)
liczbę porządkową,
b)
kolejny numer sprawy,
c)
tytuł sprawy, stanowiący zwięzłe odniesienie się do treści sprawy,
d)
nazwę podmiotu, od którego sprawa wpłynęła, jeżeli nie jest to sprawa własna,
e)
znak nadany przesyłce wszczynającej sprawę, jeżeli nie jest to sprawa własna,
f)
datę pisma występującą na piśmie wszczynającym sprawę, jeżeli nie jest to sprawa własna,
g)
datę wszczęcia sprawy,
h)
datę ostatecznego załatwienia sprawy,
i)
imię i nazwisko prowadzącego daną sprawę,
j)
uwagi dotyczące sposobu załatwienia sprawy, jeżeli są istotne.
2.
System EZD umożliwia tworzenie raportów na temat założonych spraw dla:
1)
dowolnie wybranych okresów chronologicznych;
2)
dowolnie wybranej klasy z wykazu akt, niezależnie od tego jakiego rzędu jest to klasa.
§  31.
W przypadku spraw, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 3:
1.
Spis spraw oraz odpowiadającą temu spisowi teczkę aktową do przechowywania w niej spraw ostatecznie załatwianych zakłada się dla klasy końcowej w wykazie akt.
2.
Na każdy rok kalendarzowy zakłada się nowe spisy spraw i nowe teczki.
3.
Dopuszcza się w sytuacji znikomej liczby spraw (od 1 do 10) założonych w ciągu roku dla danej klasy końcowej w wykazie akt prowadzenie teczek aktowych przez okres dłuższy niż jeden rok; w takim przypadku zakłada się dla każdego roku odrębny spis spraw.
4.
Dopuszcza się zakładanie teczek aktowych dla podmiotu i przedmiotu sprawy, w których grupuje się wiele akt spraw, o różnych numerach spraw, ale zarejestrowanych w jednym spisie spraw teczki aktowej; w takim przypadku w teczkach założonych dla podmiotu lub przedmiotu sprawy nie prowadzi się dodatkowych spisów spraw.
5.
W przypadkach określonych odrębnymi przepisami zakłada się teczki zbiorcze, do których odkłada się akta spraw zarejestrowanych w kilku różnych spisach spraw.
6.
Dopuszcza się zakładanie teczek aktowych dla akt jednej sprawy.
§  32.
1.
Sprawę niezakończoną ostatecznie w ciągu roku załatwia się w latach kolejnych bez zmiany dotychczasowego jej znaku. Elementy znaku sprawy pozostają niezmienne.
2.
Zmiana znaku sprawy z równoczesnym ponownym założeniem nowej sprawy może nastąpić dopiero wtedy, gdy sprawa ostatecznie zakończona zaczyna się od nowa, lub w przypadku, gdy w wyniku reorganizacji, akta spraw niezakończonych, przejmuje nowa komórka organizacyjna.
3.
W sytuacji, o której mowa w ust. 2, przy sprawach czyni się wzmiankę o ponownym założeniu sprawy i odnotowuje krzyżowo znaki spraw. Wymagane jest dokonanie połączenia tych spraw w systemie EZD. Zmiana znaku sprawy nie usuwa dotychczas nadanego dokumentacji znaku sprawy.

Rozdział  6

Załatwianie spraw

§  33.
1.
Jeżeli sprawa została załatwiona ustnie, ale nie wynika to z treści przesyłki lub treści dekretacji, prowadzący sprawę:
1)
sporządza w aktach sprawy notatkę służbową opisującą sposób załatwienia sprawy, oraz
2)
odnotowuje zakończenie sprawy w systemie EZD.
2.
Forma ustnego załatwiania spraw może być stosowana w odniesieniu do spraw, niewymagających sporządzenia pisemnej odpowiedzi.
§  34.
1.
Jeżeli przesyłka przekazana lub zadekretowana do prowadzącego sprawę nie kończy sprawy, prowadzący sprawę załatwia ją w odpowiednim dla niej trybie, w tym przygotowuje projekty pism.
2.
Pismo w sprawie przygotowuje się z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
pismo sporządza się z odpowiednim nagłówkiem oznaczającym twórcę pisma (Minister, Sekretarz Stanu, Podsekretarz Stanu, Dyrektor Generalny Ministerstwa, Ministerstwo z nazwą komórki organizacyjnej) -umieszczonym w lewym górnym rogu;
2)
pisma z wizerunkiem orła ustalonego dla godła państwowego mogą być używane tylko do sporządzania pism wychodzących z Ministerstwa;
3)
w lewym górnym rogu pod nagłówkiem umieszcza się znak sprawy;
4)
pod treścią pisma z lewej strony umieszcza się informacje o liczbie załączników, a następnie rozdzielnik;
5)
dopuszcza się umieszczenie pod rozdzielnikiem danych identyfikacyjnych prowadzącego sprawę lub sporządzającego czystopis pisma wraz z numerem telefonu;
6)
w dolnej stopce pisma po prawej stronie umieszcza się numerację stron pisma.
3.
Jeżeli w przepisach odrębnych ustalono wzór lub formularz pisma, zasady, o których mowa w ust. 2, stosuje się jeśli nie są sprzeczne z danym formularzem lub wzorem.
4.
W przypadku, gdy prowadzącym sprawę jest Minister, Sekretarz Stanu, Podsekretarz Stanu lub kierownik komórki organizacyjnej czystopis pisma może sporządzić właściwy sekretariat lub wyznaczony pracownik.
§  35.
1.
W trakcie załatwiania sprawy dołącza się do akt sprawy:
1)
przesyłki zarejestrowane w rejestrach;
2)
notatki służbowe z rozmów przeprowadzonych z interesantami lub z czynności poza siedzibą Ministerstwa, jeżeli nie jest dla nich przewidziana forma protokołu;
3)
wiadomości poczty elektronicznej, o których mowa w § 16 ust. 2 pkt 2 lit. b;
4)
projekty pism odrzucone w toku akceptacji przez osoby upoważnione oraz uwagi i adnotacje tych osób odnoszące się do projektów pism, jeżeli mają znaczenie w załatwianej sprawie.
2.
Prowadzący sprawę dba o kompletność metadanych odnoszących się do sprawy oraz przesyłek i pism włączonych do niej, w tym:
1)
nadaje sprawie tytuł;
2)
wpisuje metadane dotyczące przesyłek, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, jeżeli nie zostały określone automatycznie, zgodnie z zestawem metadanych określonych w załączniku nr 1 do instrukcji kancelaryjnej;
3)
uzupełnia metadane przesyłek wpływających, jeżeli nie zostały określone automatycznie lub przez punkt kancelaryjny, zgodnie z zestawem metadanych określonych w załączniku nr 1 do instrukcji kancelaryjnej;
4)
wpisuje metadane dla przesyłek przeznaczonych do wysyłki, jeżeli nie zostały określone automatycznie, zgodnie z zestawem metadanych określonych w załączniku nr 1 do instrukcji kancelaryjnej.

Rozdział  7

Akceptacja, podpisywanie i wysyłanie pism

§  36.
1.
Akceptacja projektów pism dokonywana jest wyłącznie w systemie EZD, z zastrzeżeniem § 2 ust. 3 pkt 1.
2.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się dokonanie akceptacji przez Ministra, Sekretarza Stanu oraz Podsekretarza Stanu oraz Dyrektora Generalnego poza systemem EZD.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust 2, w najkrótszym możliwym terminie dokonuje się akceptacji pisma w systemie EZD oraz zamieszcza się notatkę wskazującą na okoliczności, o których mowa w ust. 2.
4.
Akceptacja może być jednostopniowa lub wielostopniowa.
5.
Akceptacja wielostopniowa polega na wstępnym zaakceptowaniu pisma przez osobę nieupoważnioną do podpisania pisma i przesłaniu lub przekazaniu pisma do akceptacji kolejnej osobie aż do ostatecznego zaakceptowania pisma przez osobę upoważnioną do podpisania pisma.
6.
Jeżeli projekt pisma przedstawiony do akceptacji nie wymaga poprawek, akceptujący akceptuje pismo.
7.
Jeżeli projekt pisma przedstawiony do akceptacji wymaga poprawek, akceptujący udziela prowadzącemu sprawę wskazówek dotyczących niezbędnych poprawek:
1)
nanosząc odpowiednie adnotacje i poprawki w postaci elektronicznej bezpośrednio na projekcie pisma lub dołączając je do projektu;
2)
ustnie;
3)
z wykorzystaniem innych dostępnych środków komunikacji, gdy czasowo nie ma dostępu do systemu EZD.
8.
Akceptujący może także, po samodzielnym dokonaniu niezbędnych poprawek, zaakceptować poprawioną przez siebie wersję pisma.
§  37.
1.
W przypadku ostatecznej akceptacji pisma przeznaczonego do wysyłki w postaci elektronicznej poza Ministerstwo akceptujący podpisuje pismo podpisem elektronicznym, który identyfikuje go w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy o informatyzacji, chyba że przepisy odrębne wskazują potrzebę użycia określonego rodzaju podpisu lub dopuszczają możliwość użycia innego rodzaju podpisu.
2.
Pismo, o którym mowa w ust. 1, zachowuje się w aktach sprawy.
3.
Jeżeli pismo, o którym mowa w ust. 1, jest częścią akt sprawy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, to podpisujący podpisuje także odręcznie wydrukowaną treść pisma w postaci elektronicznej (egzemplarz przeznaczony do włączenia do akt sprawy), na którym umieszcza się informację, co do sposobu wysyłki - np. doręczenie elektroniczne.
§  38.
1.
Pisma przeznaczone do wysyłki w postaci papierowej tworzy się przez:
1)
wydrukowanie ostatecznie zaakceptowanej wersji przeznaczonej do wysyłki;
2)
podpisanie odręczne wydruku.
2.
Wydruk, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zawiera kompletną treść pisma wraz z pełną datą (rok, miesiąc, dzień).
3.
Ostatecznej akceptacji wersji przeznaczonej do wydrukowania i wysyłki w postaci papierowej dokonuje się przez podpisanie podpisem elektronicznym.
4.
W aktach sprawy zachowuje się wersję elektroniczną ostatecznie zaakceptowaną, o której mowa w ust. 3.
5.
Dopuszcza się włączenie do akt sprawy odwzorowania cyfrowego podpisanego odręcznie pisma przeznaczonego do wysyłki.
6.
Nie wykonuje się drugiego egzemplarza pisma w postaci papierowej, chyba, że przepisy odrębne wymagają wykonania i przechowania w Ministerstwie takiego egzemplarza. Drugi egzemplarz przechowuje się w składzie chronologicznym, o którym mowa w § 22 ust. 1 pkt 3 w kolejności wynikającej z rejestru przesyłek wychodzących.
7.
Jeżeli pismo przeznaczone do wysyłki w postaci papierowej stanowi część akt sprawy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, sporządza się co najmniej dwa egzemplarze pisma, przy czym jeden przeznaczony jest do włączenia do akt sprawy. Na egzemplarzu pisma przeznaczonym do włączenia do akt sprawy umieszcza się informację co do sposobu wysyłki (np. list polecony, list priorytetowy) oraz potwierdzenie dokonania wysyłki lub jej osobistego doręczenia.
§  39.
Pisma przeznaczone do wysyłki w postaci elektronicznej mogą być wysłane:
1)
automatycznie, po ich podpisaniu podpisem elektronicznym;
2)
przez punkt kancelaryjny.
§  40.
1.
Punkt kancelaryjny przygotowując pisma do wysyłki:
1)
odnotowuje w systemie EZD sposób wysłania przesyłki (np. list polecony, list priorytetowy) i uzupełnia inne metadane odnoszące się do przesyłki, jeżeli nie zostały określone automatycznie lub przez prowadzącego sprawę;
2)
umieszcza pisma w kopertach, na których w prawej dolnej części znajduje się adres odbiorcy, a w lewej górnej części nadawca;
3)
przekazuje przesyłki do Kancelarii Głównej;
4)
Kancelaria Główna umieszcza na kopertach pieczątkę "opłatę pobrano";
5)
Kancelaria Główna rejestruje wysyłane pisma w rejestrze przesyłek wychodzących oraz w pocztowej książce nadawczej;
6)
Kancelaria Główna przekazuje przesyłki adresatom lub operatorowi pocztowemu.
2.
W przypadku przesyłek w postaci papierowej, stanowiących część akt sprawy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, punkt kancelaryjny o którym mowa w ust. 1 potwierdza na egzemplarzu pisma przeznaczonym do włączenia do akt sprawy dokonanie wysłania przesyłki poprzez umieszczenie na niej numeru z rejestru przesyłek wychodzących.
3.
Po wykonaniu czynności, o których mowa w ust. 2, egzemplarze pism przeznaczone do włączenia do akt sprawy umieszczane są w teczce aktowej przez prowadzącego sprawę.

Rozdział  8

Przekazywanie dokumentacji do archiwum zakładowego

§  41.
1.
Dla dokumentacji w postaci elektronicznej w systemie EZD funkcję archiwum zakładowego spełnia system EZD lub jego moduł.
2.
Dokumentację w postaci elektronicznej spraw zakończonych uznaje się, w trybie i na warunkach określonych w instrukcji archiwalnej, za dokumentację archiwum zakładowego po upływie dwóch lat, licząc od pierwszego stycznia roku następującego po roku, w którym sprawa została zakończona.
3.
Przesyłki na nośniku papierowym, zgromadzone w składzie chronologicznym po upływie pełnych dwóch lat kalendarzowych, licząc od pierwszego stycznia roku następującego po roku, dla którego powstał zbiór przesyłek w składzie, przekazuje się do archiwum zakładowego w trybie i na warunkach, określonych w instrukcji archiwalnej.
4.
Dokumentacja elektroniczna na informatycznych nośnikach danych, zgromadzonych w składzie informatycznych nośników danych, których zawartość skopiowano do systemu EZD, kwalifikowana jest do kategorii Bc i brakowana w trybie i na zasadach, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy.
5.
Dokumentację elektroniczną na informatycznych nośnikach danych, zgromadzonych w składzie informatycznych nośników danych, których zawartości nie skopiowano do systemu EZD, po upływie pełnych dwóch lat kalendarzowych, licząc od pierwszego stycznia roku następującego po roku, dla którego powstał zbiór przesyłek w składzie, przekazuje się do archiwum zakładowego w trybie i na warunkach, określonych w instrukcji archiwalnej.
6.
W przypadku dokumentacji, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 3, teczki aktowe, w których jest ona przechowywana, przekazuje się do archiwum zakładowego po upływie pełnych dwóch lat kalendarzowych, licząc od pierwszego stycznia roku następującego po roku zakończenia spraw, w trybie i na warunkach, określonych w instrukcji archiwalnej. Jeżeli jest ona niezbędna do bieżącej pracy można ją pozostawić w komórce organizacyjnej, wyłącznie na zasadzie jej wypożyczenia z archiwum zakładowego.
§  42.
1.
Każda teczka aktowa zawierająca dokumentację zakończonych spraw, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna być opisana.
2.
Opis umieszczony na okładce teczki aktowej składa się z następujących elementów:
1)
pełnej nazwy Ministerstwa oraz pełnej nazwy komórki organizacyjnej - na środku u góry;
2)
części znaku sprawy, to jest oznaczenia komórki organizacyjnej i symbolu klasyfikacyjnego z wykazu akt, a w przypadku, o którym mowa w § 27 ust 6, dodatkowo numeru sprawy, który stał się podstawą wydzielenia grupy spraw - po lewej stronie pod nazwą komórki organizacyjnej;
3)
kategorii archiwalnej, a w przypadku kategorii B - również okresu przechowywania dokumentacji - po prawej stronie pod nazwą komórki organizacyjnej;
4)
tytułu teczki złożonego z pełnego hasła klasyfikacyjnego z wykazu akt i informacji o rodzaju dokumentacji występującej w teczce - na środku;
5)
roku założenia teczki aktowej, uzupełnionego - po zakończeniu wszystkich spraw założonych w danej teczce - rokiem najpóźniejszego pisma w teczce - pod tytułem;
6)
numeru tomu, jeżeli akta spraw przyporządkowane do tego samego symbolu klasyfikacyjnego z wykazu akt w danym roku obejmują kilka teczek - pod rocznymi datami skrajnymi.
3.
W przypadku teczek aktowych, o których mowa:
1)
w § 31 pkt 4 - tytuł teczki uzupełnia się o nazwę podmiotu lub przedmiotu wydzielonych spraw, a także wszystkie kolejne numery spraw, do których przyporządkowane zostały akta umieszczone w teczce;
2)
w § 31 pkt 5 - tytuł teczki uzupełnia się o informacje identyfikujące teczkę zbiorczą (na przykład imię i nazwisko pracownika w przypadku akt osobowych);
3)
w § 31 pkt 6 - zamiast części znaku sprawy, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zamieszcza się pełny znak sprawy i tytuł teczki uzupełnia się o tytuł sprawy.
§  43.
1.
Wewnątrz teczki aktowej, o której mowa w § 42, akta spraw zakończonych powinny być ułożone w kolejności spisu spraw, począwszy od numeru 1 na górze teczki, a w obrębie spraw - chronologicznie.
2.
W przypadku wyjęcia akt sprawy z teczki aktowej należy w ich miejsce włożyć kartę zastępczą. Powinna ona zawierać: znak sprawy, jej przedmiot, nazwę komórki organizacyjnej lub nazwisko pracownika wypożyczającego akta, lub nazwę i adres jednostki organizacyjnej, do której akta sprawy wysłano, oraz termin zwrotu. Dopuszcza się wykonanie kopii wyjmowanych akt sprawy.

Rozdział  9

Postępowanie z dokumentacją w przypadku ustania działalności Ministerstwa lub jego reorganizacji

§  44.
1.
W przypadku, gdy jest wszczynane postępowanie zmierzające do ustania działalności Ministerstwa lub do jego reorganizacji, prowadzącej do powstania nowego podmiotu Dyrektor Generalny Ministerstwa zawiadamia o tym fakcie Dyrektora Archiwum Akt Nowych.
2.
W przypadku przejęcia części lub całości funkcji zreorganizowanej komórki organizacyjnej przez nową komórkę:
1)
akta spraw niezakończonych w postaci elektronicznej komórka przekazująca udostępnia w systemie EZD nowej komórce organizacyjnej z pełnymi uprawnieniami do zarządzania aktami sprawy;
2)
akta spraw niezakończonych w postaci nieelektronicznej komórka przekazująca przekazuje protokolarnie nowej komórce organizacyjnej.
3.
Komórka organizacyjna, która przejęła dokumentację spraw niezakończonych, dokonuje ich ponownego zarejestrowania. Przepis § 32 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4.
Pozostała dokumentacja jest przekazywana niezwłocznie do archiwum zakładowego, w trybie i na warunkach, o których mowa w instrukcji archiwalnej.

Załącznik Nr  1

Część A - struktura metadanych opisujących przesyłkę wpływającą

L.p.Nazwa elementuSposób zapisuWymagalność*
1.Oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za treść przesyłki w tym:
1aNazwa pomiotu niebędącego osobą fizycznąTekstWymagane, jeżeli nie określono w 1b
1bImię i nazwisko osoby fizycznejWymagane, jeżeli nie określono 1a
2.Adres podmiotu, o którym mowa w pkt 1, a w tym:
2aKod pocztowyTekstWymagane, jeżeli jest
2bMiejscowośćTekstWymagane
2cUlicaTekstWymagane, jeżeli jest
2dBudynekTekstWymagane, jeżeli jest
2eLokalTekstWymagane, jeżeli jest
2fSkrytka pocztowa (nr skrytki pocztowej w urzędzie pocztowym)TekstWymagane, jeżeli jest
2gKrajTekstWymagalne
2he-mail (adres poczty elektronicznej)TekstWymagane - jeśli jest możliwe do ustalenia
2iAdres skrytki e-PUAPTekstWymagane - jeśli jest możliwe do ustalenia
3.Dane identyfikacyjne podmiotu
3aNIPWymagane, jeżeli jest
3bPESELWymagane, jeżeli jest
4.Data widniejąca na piśmie - Data pismaData w formacie RRRR-MM-DD, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia; dopuszcza się podanie niepełnej daty, na przykład tylko RRRR albo RRRR-MM, jeżeli dokładna data nie jest znanaWymagane
5.Data nadania przesyłki - Data stempla pocztowegoData w formacie RRRR-MM-DD, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia; dopuszcza się podanie niepełnej daty, na przykład tylko RRRR albo RRRR-MM, jeżeli dokładna data nie jest znanaWymagane, jeżeli jest
6.Data wpływu przesyłki - Data wpływuData w formacie RRRR-MM-DD, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dniaWymagane
7.Data i czas wykonania rejestracji dokumentu w systemie EZD (zapisana automatycznie) - Data wprowadzeniaData i czas w formacie RRRR-MM-DD hh:mm:ss, gdzie RRRR to cztery cyfry roku,

MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia, hh to dwie cyfry minut, ss to dwie cyfry sekund,

Wymagane
8Nadany automatycznie unikatowy w całym systemie EZD identyfikator dokumentu - UNPTekst bez spacji rozdzielony znakiem (-).Wymagane
9.Tytuł (Opis) - zwięzłe określenie odnoszące się do treści dokumentu (na przykład sprawozdanie z przygotowań do EURO 2012, notatka z wyjazdu do Brukseli, faktura za wywóz nieczystości)TekstWymagane
10.Dostęp - określenie dostępumożliwe wartości:

publiczny - dostępny w całości,

publiczny - dostępny

częściowo, niepubliczny

Wymagane
11.FormatTekst - nazwa formatu danych zastosowanego przy tworzeniu dokumentuWymagane
12.Uwagi (Komentarze) - dodatkowe informacje dotyczące rejestrowane przesyłki wpływającej (na przykład: załączona płyta CD zapisana 500 MB, załączony film na płycie DVD)TekstWymagane
13.Sposób dostarczenia na podstawie zdefiniowanego słownika (na przykład list, fax, mail, osobiście, elektroniczna skrzynka podawca)TekstWymagane
14.Znak nadany przesyłce (Sygnatura nadawcy) przez podmiot odpowiedzialny za jej treśćTekstWymagane, jeżeli jest
15.Typ (wg Dublin Core Metadata Initiative. Typ Vocabulary) http://dublincore.org/documents/dc mi-type-vocabulary/ zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 5 ust. 2a ustawyAutomatyczne mapowanie na podstawie załącznika głównegoWymagane
Część B - struktura metadanych opisujących przesyłkę wychodzącą
L.p.Nazwa elementuSposób zapisuWymagalność
1.Oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za treść przesyłki w tym:
1aImię i nazwisko pracownika dokonującego czynności w systemie EZD tj. przygotowanie projektu pisma, akceptacja pismaTekst wpisany automatycznie na podstawie zidentyfikowanego w systemie EZD użytkownikaWymagane
1bStanowisko pracownika dokonującego czynności w systemie, ok. których mowa w 1aTekst wpisany automatycznie na podstawie zidentyfikowanego w systemie EZD użytkownikaWymagane
2.Oznaczenie adresata, w tym:
2aNazwa podmiotu niebędącegoTekstWymagane, jeśli nie określono
osobą fizyczną2b
2bNazwisko i imię osoby fizycznejTekstWymagane, jeżeli nie określono 2a
3.Adres podmiotu, o którym mowa w pkt 1, a w tym:
3a.Kod pocztowyTekstWymagane, jeżeli jest
3b.MiejscowośćTekstWymagane
2cUlicaTekstWymagane, jeżeli jest
2dBudynekTekstWymagane, jeżeli jest
2eLokalTekstWymagane, jeżeli jest
2fSkrytka pocztowa (nr skrytki pocztowej w urzędzie pocztowym)TekstWymagane, jeżeli jest
2gKrajTekstWymagane
2he-mail (adres poczty elektronicznej)TekstWymagane - jeśli jest możliwe do ustalenia
2iAdres skrytki e-PUAPTekstWymagane - jeśli jest możliwe do ustalenia
3.Dane identyfikacyjne podmiotu
3aNIPWymagane, jeżeli jest
3bPESELWymagane, jeżeli jest
4.Data widniejąca na piśmie - Data pismaData w formacie RRRR-MM-DD, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia.Wymagane
5.Data nadania przesyłkiData w formacie RRRR-MM-DD, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia; dopuszcza się podanie niepełnej daty, na przykład tylko RRRR albo RRRR-MM, jeżeli dokładna data nie jest znanaWymagane, jeżeli jest
6.Nadany automatycznie unikatowy w całym systemie EZD identyfikator dokumentu - UNPTekst bez spacji rozdzielony znakiem (-).Wymagane
7.Tytuł (Opis) - zwięzłe określenie odnoszące się do treści dokumentu (na przykład sprawozdanie z przygotowań do EURO 2012, notatka z wyjazdu do Brukseli, faktura za wywóz nieczystości)TekstWymagane
8.Dostęp - określenie dostępumożliwe wartości: publiczny - dostępny w całości,

publiczny - dostępny częściowo, niepubliczny

Wymagane
9.FormatTekst - nazwa formatu danych zastosowanego przy tworzeniu dokumentuWymagane
10.Uwagi (Komentarze) - dodatkowe informacje dotyczące rejestrowane przesyłki wpływającej (na przykład: załączona płyta CD zapisana 500 MB, załączony film na płycie DVD)TekstWymagane, jeżeli jest
11.Sposób wysyłki na podstawie zdefiniowanego słownika (na przykład list, fax, mail, osobiście, elektroniczna skrzynka podawcza)TekstWymagane
12Typ (wg Dublin Core Metadata Initiative. Typ Vocabulary) http://dublincore.org/documents/dc mi-type-vocabulary/ zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 5 ust. 2a ustawyAutomatyczne mapowanie na podstawie załącznika głównegoWymagane

Część C - struktura metadanych opisujących elementy akt sprawy niebędące przesyłkami

L.p.Nazwa elementuSposób zapisuWymagalność
1.Oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za treść
1aImię i nazwisko pracownika dokonującego czynności w systemie EZD tj. przygotowanie projektu pisma, akceptacja pismaTekst wpisany automatycznie na podstawie zidentyfikowanego w systemie EZD użytkownikaWymagane
1bStanowisko pracownika dokonującego czynności w systemie, o których mowa w 1aTekst wpisany automatycznie na podstawie zidentyfikowanego w systemie EZD użytkownikaWymagane
2.Data i czas wykonania rejestracji dokumentu w systemie EZD (zapisana automatycznie) - Data wprowadzeniaData i czas w formacie RRRR-MM-DD hh:mm:ss, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia, hh to dwie cyfry minut, ss to dwie cyfry sekund,Wymagane
3.Nadany automatycznie unikatowy w całym systemie EZD identyfikator dokumentu - UNPTekst bez spacji rozdzielony znakiem (-).Wymagane
4.Tytuł (Opis) - zwięzłe określenie odnoszące się do treści dokumentu (na przykład sprawozdanie z przygotowań do EURO 2012, notatka z wyjazdu do Brukseli, faktura za wywóz nieczystości)TekstWymagane
5.Dostęp - określenie dostępumożliwe wartości:

publiczny - dostępny w całości,

publiczny - dostępny częściowo, niepubliczny

Wymagane
6.FormatTekst - nazwa formatu danych zastosowanego przy tworzeniu dokumentuWymagane, jeżeli jest
7.Uwagi (Komentarze) - dodatkowe informacje dotyczące rejestrowane przesyłki wpływającej (na przykład: załączona płyta CD zapisana 500 MB, załączony film na płycie DVD)TekstWymagane, jeżeli jest
8.Typ (wg Dublin Core Metadata Initiative. Typ Vocabulary) http://dublincore.org/documents/dc mi-type-vocabulary/ zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 5 ust. 2a ustawyAutomatyczne mapowanie na podstawie załącznika głównegoWymagane

Część D - struktura metadanych opisujących sprawę

L.p.Nazwa elementuSposób zapisuWymagalność
1.Oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za treść
1aImię i nazwisko pracownika zakładającego sprawęTekst wpisany automatycznie na podstawie zidentyfikowanego w systemie EZD użytkownikaWymagane
1bStanowisko pracownika dokonującego czynności w systemie, o których mowa w laTekst wpisany automatycznie na podstawie zidentyfikowanego w systemie EZD użytkownikaWymagane
2.Data i czas założenia sprawy w systemie EZD (zapisana automatycznie) - Data wpr. sprawyData i czas w formacie RRRR-MM-DD, hh:mm:ss, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia, hh to dwie cyfry minut, ss to dwie cyfry sekund,Wymagane
3.Data i czas ostatniego elementu akt sprawy (zapisana automatycznie najpóźniejsza z dat spośród dat wymienionych w częściach A, B lub C załącznikaData i czas w formacie RRRR-MM-DD, hh:mm:ss, gdzie RRRR to cztery cyfry roku, MM to dwie cyfry arabskie miesiąca, DD to dwie cyfry dnia na przykład 2012-08-04Wymagane w momencie eksportu danych do paczki archiwalnej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2c ustawy
4.Znak sprawy (zapisany automatycznie po wybraniu właściwej pozycji wykazu akt)Zgodnie z zapisami określonymi w ...Wymagane
5.Tytuł (Temat sprawy) - zwięzłe określenie odnoszące się do treści sprawyTekstWymagane
6.Dostęp - określenie dostępumożliwe wartości:

publiczny - dostępny w całości,

publiczny - dostępny częściowo, niepubliczny

Wymagane
7.FormatUstalona wartość "Multipart/Head-Set"Wymagane w momencie eksportu danych do paczki archiwalnej o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2c ustawy
8.Typ (wg Dublin Core Metadata Initiative. Typ Vocabulary) http://dublincore.org/documents/dc mi-type-vocabulary/ zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 5 ust. 2a ustawyAutomatyczne mapowanie na podstawie załącznika głównegoWymagane

* Wymagalność elementu metadanych oznacza obowiązek jego określenia, jeżeli to określenie jest możliwe

Załącznik Nr  2

Minimalne wymagania techniczne dla odwzorowań cyfrowych

Rodzaj skanowanego dokumentuRozdzielczośćIlość bitów na pikselFormatKompresja
teksty drukowane czarno-białe lub takie, w których kolor nie ma znaczenia* format A4 do A3150 dpi1 bit (czarno-białe)wielostronicowy TIFF, wielostronicowy PDFCCITT G4 lub bezstratna
rękopisy A4 do A3200 dpi8-bitowa skala szarościwielostronicowy TIFF,

wielostronicowy PDF

LZW lub inna bezstratna
fotografie czarno-białe (jeżeli załączone osobno)1600 pikseli na dłuższym boku8-bitowa skala szarości lub kolor 24-bitJPG≥ 50%
teksty drukowane - czarno-białe, mniejsze niż A41600 pikseli na dłuższym boku lub 200 dpi (wybór tego, co da większą jakość)1 bitwielostronicowy TIFF,

wielostronicowy PDF

CCITT G4 lub bezstratna
rękopisy mniejsze niż A41600 pikseli na dłuższym boku lub 200 dpi (wybór tego, co da większą jakość)8-bitowa skala szarościwielostronicowy TIFF,

wielostronicowy PDF

LZW lub inna bezstratna
materiały wielkoformatowe większe od A3200 dpidobór w zależności od znaczenia koloru lub odcieni szarościJPG DJVU≥ 50%
Teksty drukowane w których kolor ma znaczenie **200 dpi8 bit - kolorwielostronicowy TIFF,

wielostronicowy PDF

LZW lub inna bezstratna
Fotografia kolorowa2500 pikseli na dłuższym boku24 bit - kolorJPG≥ 50%
* To znaczy, że kolor nie ma znaczenia dla zrozumienia treści, na przykład gdy cały tekst jest w jednym kolorze, a jedynie nagłówki, stopki, podpisy itp. są w innym kolorze.

** Na przykład fragmenty istotne dla zrozumienia treści są wyróżnione kolorem, tekst zawiera kolorowe rysunki itp.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  2 JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT

MINISTERSTWA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI

OBJAŚNIENIA:

1. Konstrukcja jednolitego rzeczowego wykazu akt, zwanego dalej wykazem akt, opiera się na:

1) jednolitości klasyfikowania dokumentacji w oparciu o kryteria rzeczowe;

2) systemie klasyfikacji dziesiętnej;

3) ustaleniu kwalifikacji archiwalnej dla klas na końcowym etapie podziału w wykazie akt;

4) ujęciu w wykazie akt wszystkich zagadnień, którymi zajmuje się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a tym samym całości dokumentacji, która powstaje i jest gromadzona w związku z realizowaniem tych zagadnień.

2. Jednolitość klasyfikacji dokumentacji, o której mowa w pkt. 1. 1, polega na jej niezależności od struktury organizacyjnej Ministerstwa i od podziału kompetencji wewnątrz Ministerstwa.

3. Oparcie budowy wykazu akt na systemie klasyfikacji dziesiętnej, o której mowa w pkt. 1. 2, polega na dokonaniu podziału wszystkich zagadnień, którymi zajmuje się Ministerstwo, a tym samym całości wytwarzanej i gromadzonej w związku z tym dokumentacji, na maksymalnie dziesięć klas pierwszego rzędu, zwanych dalej "klasami głównymi". W ramach każdej klasy głównej dokonuje się podziału na klasy drugiego rzędu (minimum - dwie, maksimum - dziesięć). Dalszy podział klas na klasy kolejnych rzędów dokonywany jest analogicznie aż do stworzenia klasy końcowej, czyli klasy oznaczonej kategorią archiwalną, dla której prowadzi się spis spraw lub w ramach której grupuje się dokumentację bez wymogu rejestracji w ramach spraw.

4. Ustalenie dla klas końcowych kwalifikacji archiwalnej polega na przyporządkowaniu tym klasom oznaczeń kategorii archiwalnej, wynikających odpowiednio z przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 lub art. 5 ust. 2b ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

5. Wykaz akt cechuje się budową logiczną, czyli każda klasa jest rzeczowo powiązana z klasą wyższego i niższego rzędu, przy czym klasa niższego rzędu zawsze wywodzi się z klasy wyższego rzędu. W ten sposób klasa wyższego rzędu mieści w sobie wszystkie zagadnienia przyporządkowane do klas niższego rzędu w ramach tej klasy.

6. Każda klasa otrzymuje symbol klasyfikacyjny stanowiący kombinację cyfr:

1) dla klas pierwszego rzędu to symbole jednocyfrowe od "0" do "9";

2) dla klas drugiego rzędu to symbole dwucyfrowe od "00" do "99";

3) dla klas trzeciego rzędu to symbole trzycyfrowe od "000" do "999";

4) dla klas czwartego rzędu to symbole czterocyfrowe od "0000" do "9999".

Symbole klasyfikacyjne
IIIIIIIV
0
00
000
0000
0001
001
01
010
011
0110
0111
1
10
100
101
1010
1011
11
110
111

7. Wolne klasy wykazu akt mogą być wykorzystane przez Ministerstwo do dodania nowych klas, w trybie i na zasadach określonych w instrukcji kancelaryjnej Ministerstwa.

8. Na opis klasy w wykazie akt składają się:

1) symbol klasyfikacyjny, o którym mowa w pkt 6;

2) hasło klasyfikacyjne, czyli sformułowanie nazwy zagadnienia;

3) w przypadku klas końcowych - kategoria archiwalna, o której mowa w pkt 4.

9. Na opis klasy może składać się, w razie potrzeby, uszczegółowienie hasła klasyfikacyjnego przez wyjaśnienia i szczegółowy komentarz na temat rodzaju dokumentacji, sposobu jej prowadzenia, nietypowych metod liczenia okresów przechowywania lub określenia kryteriów dla przyszłej ekspertyzy archiwalnej.

SPIS

KLAS PIERWSZEGO I DRUGIEGO RZĘDU

0 ZARZĄDZANIE

00 Gremia kolegialne

01 Organizacja

02 Ewidencja i zbiory aktów normatywnych oraz obsługa prawna

03 Strategie, programy, prognozy, planowanie, sprawozdawczość i analizy

04 Informatyzacja Ministerstwa

05 Skargi, wnioski i inne wystąpienia do Ministerstwa

06 Działalność informacyjna, wydawnicza, promocyjna i naukowo-badawcza

07 Współdziałanie z innymi instytucjami w kraju i zagranicą

08 Kontrola, audyt, szacowanie ryzyka dla realizacji zadań

1 KADRY I ZATRUDNIENIE

10 Regulacje oraz wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu spraw kadrowych

11 Nawiązywanie, przebieg i rozwiązywanie stosunku pracy oraz innych form zatrudnienia

12 Ewidencja osobowa

13 Bezpieczeństwo i higiena pracy

14 Dyscyplina pracy

15 Szkolenie i doskonalenie zawodowe osób zatrudnionych

16 Sprawy socjalno-bytowe oraz ubezpieczenia społeczne i opieka zdrowotna

2 ŚRODKI RZECZOWE I SPRAWY ADMINISTROWANIA

20 Regulacje oraz wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu spraw administrowania i środków rzeczowych

21 Inwestycje i remonty kapitalne w obiektach

22 Administrowanie obiektami

23 Gospodarka materiałowa

24 Transport, łączność, infrastruktura informatyczna i telekomunikacyjna

25 Ochrona osób i mienia. Sprawy obronne

26 Zamówienia publiczne

3 FINANSE MINISTERSTWA ORAZ ICH OBSŁUGA FINANSOWO-KSIĘGOWA

30 Regulacje i zasady ekonomiczno-finansowe

31 Planowanie i realizacja budżetu

32 Rachunkowość, księgowość, obsługa kasowa

33 Obsługa i realizacja funduszy i środków specjalnych

34 Inwentaryzacja

4 SPRAWY POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

40 Sprawy Poczty

41 Telekomunikacja

5 INFORMATYZACJA

50 Regulacje prawne w sprawach informatyzacji

51 Koordynacja informatyzacji kraju

52 Rozwój społeczeństwa informacyjnego

53 Przyznawanie środków finansowych na projekty teleinformatyczne administracji publicznej

54 Koordynacja działalności sieci teleinformatycznych

55 Ochrona i bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych

56 Standardy informatyczne i rekomendacje

57 Działania instytucji pośredniczącej dla programów operacyjnych

58 Obsługa zapytań i zleceń organów administracji do systemów teleinformatycznych

6 WYZNANIA RELIGIJNE ORAZ MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE

60 Regulacje prawne w sprawach wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych

61 Wyznania religijne

62 Mniejszości narodowe i etniczne oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego

63 Problemy mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym

7 ORGANIZACJA I NADZÓR ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

70 Regulacje prawne w sprawach organizacji i nadzoru administracji publicznej

71 Komisja wspólna rządu i samorządu terytorialnego

72 Organizacja terytorialna administracji rządowej i samorządu terytorialnego

73 Nadzór nad działalnością organów administracji rządowej w województwie i organów samorządu terytorialnego

74 Postępowania w II instancji w sprawach dotyczących gruntów i nieruchomości

75 Komisja heraldyczna

76 Działalność lobbingowa

8 DZIAŁANIA Z ZAKRESU ADMNISTRACJI PUBLICZNEJ

80 Polityka gospodarcza rządu

81 Polityka społeczna rządu

82 Geodezja i kartografia

83 Zbiórki publiczne

84 Zarządzanie kryzysowe

85 System powiadamiania ratunkowego

86 Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych

87 Rządowe programy rozwoju

9 OBSŁUGA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH

90 Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie realizacji programów operacyjnych

91 Program operacyjny Kapitał Ludzki

Symbole klasyfikacyjneHasła klasyfikacyjneOznaczenie kategorii archiwalnejUszczegółowienie hasła klasyfikacyjnego
1234567
0ZARZĄDZANIE
00GREMIA KOLEGIALNE
000Narady Kierownictwa MinisterstwaAw tym porządki obrad, listy uczestników, wnioski, protokoły, sprawozdania
001Narady z przedstawicielami jednostek podległych lub nadzorowanychAjak przy klasie 000
002RadyAw tym akty powołania, skład, protokoły posiedzeń, referaty, opracowania, sprawozdania, wnioski. Dla każdej rady można tworzyć zbiory, o których mowa w § 27 ust. 6 instrukcji kancelaryjnej
003Komisje, zespoły i grupy robocze własneAjak przy klasie 002
004Komisje, zespoły i grupy robocze resortowe i międzyresortowe z własnej inicjatywyAjak przy klasie 002
005Udział w obcych radach, komisjach, zespołach i grupach roboczychAz wyłączeniem objętych klasami 002, 003, 004. w tym akty powołania, skład, protokoły posiedzeń, referaty, opracowania, sprawozdania, wnioski
006Komisje, komitety, zespoły i grupy robocze międzynarodowe
0060Udział w posiedzeniach Rady UE, komitetów, komisji, grup roboczychAjak przy klasie 005
0061Udział w posiedzeniach organów Komisji EuropejskiejAjak przy klasie 005
0062Udział w posiedzeniach innych komisji, komitetów, zespołów i grup roboczych międzynarodowychAjak przy klasie 005
007Narady i zebrania pracownikówAw tym protokoły, sprawozdania, wnioski, informacje z realizacji wniosków.
01ORGANIZACJA
010Organizacja jednostek organizacyjnych
0100Organizacja MinisterstwaAw tym statut, regulamin organizacyjny, zakresy czynności kierownictwa, wewnętrzne regulaminy komórek organizacyjnych, dokumentacja systemu zarządzania jakością, inne regulacje wewnętrzne, ustalenia i wytyczne w sferze organizacyjnej
0101Organizacja jednostek podległych i nadzorowanychAm.in. Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Instytutu Łączności, Centrum Projektów Informatycznych

Nie dotyczy jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej w województwie

0102Organizacja podmiotów innych niż jednostki podległe i nadzorowaneBE5np. KPRM, inne ministerstwa, jednostki centralne w tym informacje o zmianach zasad funkcjonowania, siedzib, danych teleadresowych
0103Pełnomocnictwa, upoważnienia, wzory podpisów, podpisy elektroniczneBE10w tym Ministra, Dyrektora Generalnego
011Nadzór właścicielski nad spółkamidotyczy Spółki Poczta-Polska SA;

nie dotyczy spraw organizacyjnych, kadrowych i finansowych - por. klasy w obrębie grup rzeczowych 01, 2 i 3

0110Walne ZgromadzeniaA
0111Realizacja nadzoru właścicielskiegoAm. in. sprawy związane z bieżącym monitorowaniem sytuacji rozporządzaniem składnikami aktywów środków trwałych, przejrzystością stosunków finansowych
012Systemy zarządzania jakością
0120Wdrażanie systemu zarządzania jakościąA
0121Dokumentacja systemu zarządzania jakością oraz jej aktualizacjaAw tym Polityka Jakości, Misja, Księga Jakości, procedury systemowe zarządzania jakością, procedury procesowe, korespondencja w sprawie ich aktualizacji, bazy danych elektronicznych
0122Audyty jakościAzewnętrzne i wewnętrzne
0123Doskonalenie systemu zarządzania jakościąBE5
0124Prowadzenie i koordynacja działań w systemie zarządzania jakościąBE5m.in. korespondencja porządkowa
013Ochrona i dostęp do informacji
0130Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu ochrony i udostępniania informacjiA
0131Ochrona informacji niejawnychBE10zagadnienia ogólne, w tym polityka w zakresie ochrony informacji niejawnych, wykazy stanowisk i funkcji związanych z dostępem do informacji niejawnych, por. też klasy 1180-1182
0132Ochrona danych osobowychBE10
0133Udostępnianie informacji publicznejBE10zagadnienia ogólne oraz udostępnianie na wniosek
0134Obsługa merytoryczna Biuletynu Informacji PublicznejBE10obsługa od strony informatycznej przy klasie 044
014Obsługa kancelaryjna
0140Przepisy kancelaryjne i archiwalne oraz wyjaśnienia i poradnictwoAw tym instrukcja kancelaryjna, wykaz akt, instrukcja archiwalna, inne instrukcje oraz korespondencja w tych sprawach
0141Środki do ewidencji i kontroli obiegu dokumentacji jawnej (w tym przesyłek i pism)B5z wyjątkiem danych w systemie EZD
0142Opracowanie oraz wdrażanie wzorów formularzy oraz ich wykazyA
0143Ewidencja pieczęci i pieczątek oraz ich odciskówA
0144Ewidencja druków ścisłego zarachowaniaB10
0145Przekazywanie dokumentacji spraw niezakończonychAnp. między komórkami i jednostkami organizacyjnymi w związku ze zmianami organizacyjnymi, zmianami w zakresie zadań
015Obsługa kancelaryjna w zakresie informacji niejawnych
0150Rejestr teczek w kancelarii tajnejA
0151Urządzenia ewidencyjne dla dokumentacji o różnych klauzulach niejawnościBE50
0152Zmiana klauzuli tajnościA
016Obsługa archiwum zakładowegoprzy czym sprawy przekazywania archiwum zakładowego w związku ze zmianami organizacyjnymi - por. klasa 0100
0160Ewidencja dokumentacji przechowywanej w archiwum zakładowymAprzy czym sposób jej prowadzenia został określony w instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego
0161Przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwów państwowychA
0162Brakowanie dokumentacji niearchiwalnejA
0163Ewidencja udostępniania dokumentacji w archiwum zakładowymB5
0164Kwerendy archiwalne w dokumentacji w archiwum zakładowymBE5
0165Skontrum dokumentacji w archiwum zakładowymA
0166Profilaktyka i konserwacja dokumentacji w archiwum zakładowymA
017Zbiory biblioteczne
0170Ewidencja zbiorów bibliotecznychBE50w tym księgi, kartoteki, bazy danych
0171Gromadzenie zbiorów bibliotecznychBE5w tym prenumerata
0172Udostępnianie zbiorów bibliotecznychB5
02AKTY NORMATYWNE, LEGISLACJA I OBSŁUGA PRAWNA
020Zbiory aktów normatywnych
0200Zbiór aktów prawnych otrzymanych od innych podmiotówBE10
0201Zbiór aktów prawnych własnych MinistraAkomplet podpisanych aktów prawnych oraz ich ewidencja. Każdy rodzaj aktów grupuje się oddzielnie na każdy rok kalendarzowy, jeżeli jest taka potrzeba. Założenie i prowadzenie sprawy w związku z przygotowaniem danego aktu następuje we właściwych klasach wykazu akt odpowiadających merytorycznie zakresowi danego aktu
0202Zbiór aktów prawnych własnych Dyrektora GeneralnegoAsposób prowadzenia jak przy klasie 0201
0203Zbiór aktów prawnych kierowników komórek organizacyjnychAsposób prowadzenia jak przy klasie 0201
021Legislacja
0210Opiniowanie projektów aktów prawnych oraz dokumentów rządowych nie będących we właściwości MinisterstwaBE10
0211Uzgadnianie projektów powszechnie obowiązujących aktów prawnych oraz dokumentów rządowych przygotowanych przez Ministra Administracji i CyfryzacjiAklasa ta dotyczy wyłącznie komórki właściwej w sprawach legislacji; w tym sprawy publikowania aktów prawnych.
0212Opracowanie pod względem legislacyjnym projektów wewnętrznych aktów prawnychAklasa ta dotyczy wyłącznie komórki właściwej w sprawach legislacji; w tym sprawy publikowania aktów prawnych.
022Opinie prawneBE10opinie o właściwym zastosowaniu przepisów prawa w konkretnym stanie faktycznym, a także interpretacje przepisów prawa w sprawach nieobjętych innymi klasami
023Zbiór umówBE10jeżeli jest potrzeba jego prowadzenia; komplet podpisanych umów wraz z ich rejestrami.

Materiały źródłowe wraz z jednym egzemplarzem umowy przechowuje się i rejestruje w odpowiedniej klasie zgodnie z wykazem akt w komórce organizacyjnej, która umowę przygotowała

024Postępowania przed TrybunałamiAw tym Trybunałem Konstytucyjnym, trybunałami europejskimi
025Sprawy sądowe
0250Sprawy sądowe przed sądami powszechnymiBE10
0251Sprawy sądowe przed sądami administracyjnymiBE10
03STRATEGIE, PROGRAMY, PROGNOZY, PLANOWANIE, SPRAWOZDAWCZOŚĆ I ANALIZY
030Metodyka i organizacja planowania i sprawozdawczości (opisowej i statystycznej)Azałożenia, wskaźniki, instrukcje, interpretacje, opinie i wyjaśnienia dotyczące sposobu opracowywania strategii, programów, planów, prognoz, analiz i sprawozdawczości opisowej i statystycznej
031Strategie, prognozy i programyAw tym sprawozdania, raporty z ich realizacji
032Planowanie
0320Planowanie na poziomie całego MinisterstwaAjeżeli plany cząstkowe w danym roku są zgodne co do zakresu i rodzaju danych z planami o większym zakresie czasowym, to można akta spraw w zakresie planowania cząstkowego zakwalifikować do kategorii B5
0321Planowanie na poziomie komórek organizacyjnychBE10
0322Planowanie jednostek podległych i nadzorowanychA
033Sprawozdawczość opisowa
0330Sprawozdawczość opisowa na poziomie całego MinisterstwaAjeżeli sprawozdania cząstkowe w danym roku są zgodne co do zakresu i rodzaju danych ze sprawozdaniami o większym zakresie czasowym, to można akta spraw w zakresie sprawozdawczości cząstkowej zakwalifikować do kategorii B5
0331Sprawozdawczość opisowa na poziomie komórek organizacyjnychBE10
0332Sprawozdawczość opisowa jednostek podległych i nadzorowanychA
0333Sprawozdawczość statystycznaA
0334Meldunki i raporty sytuacyjneBE10
034Analizy tematyczne lub przekrojowe, ankietyzacja MinisterstwaA
035Informacje o charakterze analitycznym i sprawozdawczym dla innych jednostek organizacyjnychAinne niż przy klasach 031-034, np. dla Prezydenta RP, Parlamentu, Premiera RP
04INFORMATYZACJA MINSTERSTWAdotyczy informatyzacji Ministerstwa jako jednostki organizacyjnej.

Sprawy dotyczące informatyzacji kraju przy klasie 5.

040Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu informatyzacji MinisterstwaA
041Projektowanie i wdrażanie oprogramowania i systemów teleinformatycznychBE10
042Licencje na oprogramowanie i systemy teleinformatyczneBE10
043Eksploatacja systemów teleinformatycznych i oprogramowania
0430Organizacja prac eksploatacyjnych systemów teleinformatycznych i oprogramowaniaBE5
0431Instrukcje eksploatacji systemów teleinformatycznych, systemów ewidencjonowania informacji, nośników i kopii bezpieczeństwa oraz archiwizowania oprogramowania i zbiorów danychA
0432Ewidencja stosowanych systemów i programówA
0433Ustalanie uprawnień dostępu do danych i systemówB10
0434Zabezpieczenia kryptograficzne systemów i oprogramowaniaA
044Projektowanie i eksploatacja stron i portali internetowychBE10
045Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznychBE10dotyczy spraw włamania do systemów i złego użytkowania (notatki, protokoły, korespondencja, decyzje o blokadzie dostępu do systemu)
05SKARGI, WNIOSKI I INNE WYSTĄPIENIA DO MINISTERSTWA
050Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu skarg, wniosków i innych wystąpieńA
051Załatwianie skarg i wnioskówAw tym rejestr
052Przesyłanie skarg i wniosków, do załatwienia według właściwościBE5
053Petycje, postulaty, inicjatywy i inne wystąpienia do MinisterstwaA
054Sprawy odesłane do załatwienia innym podmiotomB2dotyczy spraw, które nie mieszczą się w zadaniach Ministerstwa, a zostały do niego skierowane przez pomyłkę lub ze względu na brak wiedzy wnioskodawcy
06DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA, WYDAWNICZA, PROMOCYJNA I NAUKOWO-BADAWCZA
060Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne w zakresie działalności informacyjnej, wydawniczej, promocyjnej i naukowo-badawczejA
061PatronatyA
062Kontakty ze środkami publicznego przekazu
0620Udział w polityce informacyjnej Rady MinistrówAw tym współdziałanie z Centrum Informacyjnym Rządu
0621Informacje własne dla środków publicznego przekazu, odpowiedzi na informacje medialneAw tym sprostowania
0622Konferencje prasowe i wywiadyA
0623Monitoring środków publicznego przekazuA
063Promocja działalności MinisterstwaAw tym sprawy związane z prowadzeniem akcji promujących i popularyzujących działania podejmowane przez Ministerstwo, z udziałem w akcjach promocyjnych prowadzonych przez inne podmioty, opracowywaniem materiałów promocyjnych
064Wydawnictwa
0640Wydawnictwa własne oraz udział w obcych wydawnictwachA
0641Techniczne wykonanie materiałów promocyjnych i wydawnictw oraz ich rozpowszechnianieB5
065Materiały fotograficzne lub audiowizualne z wydarzeń, akcji i imprezA
066Zbiór zaproszeń, życzeń, podziękowań, kondolencjiBE5inne niż związane z załatwianiem określonej sprawy
067Udział w pracach naukowo-badawczychA
068Badanie satysfakcji klientaBE10
069Odznaczenia, odznaki honorowe, medale lub tytuły przyznawane przez Ministra lub na wniosek Ministra
0690Odznaczenia, odznaki honorowe, medale lub tytuły przyznawane przez MinistraBE10m.in. odznaki honorowe "Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii", "Zasłużony dla Łączności
0691Wnioskowanie o przyznanie odznaczeń, odznak honorowych, medali lub tytułówBE10m.in. do Kancelarii Prezydenta RP
07WSPÓŁDZIAŁANIE Z INNYMI INSTYTUCJAMI W KRAJU I ZA GRANICĄprzy czym udział w posiedzeniach komisji, zespołów i grup roboczych klasyfikuje się w klasach rzeczowych w ramach grupy rzeczowej 00 "Gremia Kolegialne"
070Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące współdziałania z innymi instytucjami w kraju i za granicąA
071Umowy i porozumienia
0710Zawieranie umów i porozumień z innymi organami i podmiotami w sprawie prowadzenia niektórych zadańA
0711Zawieranie umów w zakresie współdziałania z innymi podmiotami w kraju i za granicąA
072Interpelacje i zapytania poselskie oraz oświadczenia senatorówA
073Interwencje i wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich oraz innych rzecznikówA
074Nawiązywanie kontaktów i określanie zakresu współdziałania z innymi podmiotami na gruncie krajowymA
075Działalność w sprawach zagranicznych
0750Nawiązywanie kontaktów i określanie zakresu współpracy Ministerstwa w sprawach zagranicznychA
0751Spotkania oraz wymiana doświadczeń z partnerami zagranicznymiA
0752Wyjazdy zagraniczne przedstawicieli MinisterstwaBE10
0753Przyjmowanie przedstawicieli i gości z zagranicyBE10
076Zjazdy, konferencje, seminaria, sympozja, fora
0760Własne zjazdy, konferencje, seminaria, sympozja, foraA
0761Udział w zewnętrznych zjazdach, konferencjach, seminariach, sympozjach, forachBE5
077Programy i projekty realizowane przez Ministerstwo, współfinansowane ze środków zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej
0770Wyjaśnienia, rekomendacje, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu programowania i realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznychA
0771Wnioskowanie o udział w programach i projektach finansowanych ze środków zewnętrznychA
0772Realizacja programów i projektów finansowanych ze środków zewnętrznychA
078Nadzór Ministra nad fundacjamiA
08KONTROLA, AUDYT, SZACOWANIE RYZYKA DLA REALIZACJI ZADAŃ
080Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu kontroli, audytu, szacowania ryzyka dla realizacji zadańA
081Kontrole
0810Kontrole zewnętrzne w MinisterstwieA
0811Kontrole w jednostkach podległych i nadzorowanychAnie dotyczy jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej w województwie
0812Kontrole wewnętrzne w MinisterstwieA
0813Książki kontroliBE5
082Audyt
0820Bieżące akta audytu wewnętrznegoA
0821Stałe akta audytu wewnętrznegoA
0822Kompleksowy audyt zewnętrznyA
083Szacowanie ryzyka dla realizacji zadańA
1KADRY 1 ZATRUDNIENIE
10REGULACJE ORAZ WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE, AKTY PRAWNE DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ Z ZAKRESU SPRAW KADROWYCH
100Własne regulacje wyjaśnienia, interpretacje, opinie, dotyczące zagadnień z zakresu spraw kadrowychAw tym regulaminy pracy i ich interpretacje
101Otrzymane od organów i jednostek zewnętrznych regulacje, wytyczne, wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu spraw kadrowychBE10
102Umowy zbiorowe i ich negocjowanieA
103Wykazy etatówA
104Opisy stanowisk pracy i określanie zakresu kompetencji i zadańA
105Kontakty i wymiana informacji ze związkami zawodowymi w sprawach kadrowychA
11NAWIĄZYWANIE, PRZEBIEG I ROZWIĄZYWANIE STOSUNKU PRACY ORAZ INNYCH FORM ZATRUDNIENIA.
110Zapotrzebowanie i nabór kandydatów do pracyB5dokumentacja naboru, korespondencja z kandydatami, dokumentacja dotycząca ogłoszeń o wolnych stanowiskach;

przy czym okres przechowywania ofert kandydatów nieprzyjętych i tryb ich niszczenia wynika z odrębnych przepisów

111Konkursy na stanowiskaBE5akta osób przyjętych odkłada się do akt osobowych; przy czym dokumentację posiedzeń komisji klasyfikuje się przy klasie 003.
112Obsługa zatrudnienia
1120Komunikaty o zmianach personalnych kadry kierowniczejA
1121Obsługa zatrudnienia kierowników jednostek podległych i nadzorowanychBE10
1122Obsługa zatrudnienia pracowników MinisterstwaB5w tym zakończenia stosunku pracy; akta dotyczące konkretnych pracowników odkłada się do akt osobowych danego pracownika
1123Rozmieszczanie i wynagradzanie pracownikówB5między innymi delegowanie, przeniesienia, zastępstwa, awanse, podwyżki, przydział; akta dotyczące konkretnych pracowników odkłada się do akt osobowych danego pracownika
1124Oświadczenia majątkowe lub inne oświadczenia o osobach zatrudnionych i członkach ich rodzinB*)*) czas przechowywania wynika z odrębnych przepisów prawa, w innym przypadku wynosi 6 lat
1125Opiniowanie i ocenianie osób zatrudnionychBE5przy czym akta poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych
113Staże zawodowe, wolontariat, praktyki
1130Staże zawodoweBE10
1131WolontariatBE10
1132PraktykiBE10
114Prace zlecone (umowy cywilno-prawne)
1140Prace zlecone ze składką na ubezpieczenie społeczneB50
1141Prace zlecone bez składki na ubezpieczenie społeczneB10
115Restrukturyzacja zatrudnieniaBE10
116Nagradzanie, odznaczanie i karanie
1160Nagrody dla kierowników jednostek podległych i nadzorowanychBE10
1161Nagrody dla osób zatrudnionychBE10
1162Podziękowania, listy gratulacyjne, dyplomy, pochwałyBE10
1163Odznaczenia państwowe, samorządowe i inne dla osób zatrudnionychBE10akta dotyczące poszczególnych pracowników odkłada się do akt osobowych danego pracownika
1164KaranieB*)*) okres przechowywania uzależniony jest od obowiązujących przepisów prawa
1165Postępowanie dyscyplinarneB*)*) okres przechowywania uzależniony jest od obowiązujących przepisów prawa; posiedzenia Komisji Dyscyplinarnej klasyfikuje się przy klasie 003.
117Sprawy wojskowe osób zatrudnionychBE10
118Postępowanie względem osób i instytucji w sprawie dostępu do informacji niejawnych
1180Dostęp osób zatrudnionych do informacji niejawnychBE20między innymi akta postępowań sprawdzających
1181Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicyBE20
1182Dostęp osób spoza Ministerstwa do informacji niejawnychBE20
12EWIDENCJA OSOBOWA
120Akta osobowe osób zatrudnionychBE50
121Pomoce ewidencyjne do akt osobowychBE50w tym dane z systemu teleinformatycznego do obsługi spraw kadrowych
122Pomocnicza dokumentacja osobowa w komórkach organizacyjnychBE5
123Legitymacje służboweB5
124Zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniuB5
13BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY
130Przeglądy warunków i bezpieczeństwa pracyA
131Działania w zakresie zwalczania wypadków, chorób zawodowych, ryzyka pracyAw tym w jednostkach podległych i nadzorowanych
132Wypadki
1320Wypadki przy pracyBE10przy czym dokumentacja wypadków zbiorowych, śmiertelnych, inwalidzkich kwalifikowana jest do kategorii A
1321Wypadki w drodze do pracy i z pracyBE10przy czym dokumentacja wypadków zbiorowych, śmiertelnych, inwalidzkich kwalifikowana jest do kategorii A
133Warunki szkodliwe i choroby zawodowe
1330Warunki szkodliweBE10
1331Rejestr warunków szkodliwychB40
1332Choroby zawodoweBE10
14DYSCYPLINA PRACY
140Czas pracy
1400Dowody obecności w pracyB3
1401Absencje w pracyB3
1402Rozliczenia czasu pracyB5
1403Delegacje służboweB3w tym ich ewidencja
1404Ustalanie i zmiany czasu pracyB3
1405Praca w godzinach nadliczbowychB5
141Urlopy osób zatrudnionych
1410Urlopy wypoczynkoweB5
1411Urlopy macierzyńskie, ojcowskie i wychowawcze, itp.B5przy czym akta dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika
1412Urlopy bezpłatneB5przy czym akta dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt
osobowych danego pracownika
142Dodatkowe zatrudnienie osób zatrudnionychB5
15SZKOLENIE I DOSKONALENIE ZAWODOWE OSÓB ZATRUDNIONYCH
150Ustalanie ścieżek rozwoju zawodowego dla osób zatrudnionychBE10
151Służba przygotowawczaBE10
152Programy i zasady szkolenia i doskonalenia zawodowegoA
153Szkolenia organizowane we własnym zakresie dla osób zatrudnionych w MinisterstwieBE10w tym przy pomocy osób i jednostek zewnętrznych
154Dokształcanie pracownikówB5studia, szkolenia, specjalizacje, aplikacje organizowane przez inne instytucje dla osób zatrudnionych; kopie dokumentów ukończenia odkłada się do akt osobowych
16SPRAWY SOCJALNO-BYTOWE ORAZ UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I OPIEKA ZDROWOTNA
160Sprawy socjalno-bytowe
1600Sprawy socjalno-bytowe załatwiane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnychB5
1601Zaopatrzenie rzeczowe osób zatrudnionychB5
1602Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymiBE5
1603Akcje socjalne i imprezy kulturalne poza zakładowym funduszem świadczeń socjalnychBE5
1604Wspieranie osób zatrudnionych w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i ulg na przejazdyB5
161Ubezpieczenia społeczne
1610Zgłoszenia do ubezpieczenia społeczneB10
1611Obsługa ubezpieczenia społecznegoB10
1612Legitymacje ubezpieczenioweB5
1613Dowody uprawnień do zasiłkówB5
1614Emerytury i rentyB10
1615Ubezpieczenia zbiorowe, pracownicze, itp.B10
162Opieka zdrowotna
1620Organizowanie i obsługa opieki zdrowotnejBE10
1621Badania lekarskie w zakresie medycyny pracyB10
2ŚRODKI RZECZOWE I SPRAWY ADMINISTROWANIA
20REGULACJE ORAZ WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE, AKTY PRAWNE DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ Z ZAKRESU SPRAW ADMINISTROWANIA I ŚRODKÓW RZECZOWYCH
200Własne regulacje, ich projekty orazA
wyjaśnienia, interpretacje, opinie w sprawach administrowania i środków rzeczowych
201Otrzymane od organów i jednostek zewnętrznych regulacje, wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu spraw administrowania i środków rzeczowychBE10
21INWESTYCJE I REMONTY KAPITALNE W OBIEKTACHBE5dokumentacja dot. przygotowania, wykonawstwa i odbioru.

Okres przechowywania liczy się od momentu rozliczenia inwestycji, przy czym dokumentacja techniczna obiektu przechowywana jest u użytkownika przez cały czas eksploatacji i jeszcze przez 5 lat od momentu jego utraty; jeżeli dotyczy obiektów zabytkowych i nietypowych, kwalifikuje się ją do kategorii A

22ADMINISTROWANIE OBIEKTAMI
220Stan prawny nieruchomościA
221Udostępnianie i oddawanie w najem lub w dzierżawę własnych obiektów i lokali innym jednostkom i osobomB5
222Najmowanie lokali od innych na potrzeby własneB5
223Eksploatacja budynków i lokali przez Ministerstwo
2230Przygotowanie i realizacja remontów bieżących budynków, lokali i pomieszczeńB5
2231Dokumentacja techniczna prac remontowychBE5
2232Konserwacja i eksploatacja bieżąca budynków, lokali i pomieszczeńB5
224Podatki i opłaty publiczneB10
23GOSPODARKA MATERIAŁOWA
230Zaopatrzenie
2300Źródła zaopatrzeniaB5zamówienia wysyłane do firm zewnętrznych, reklamacje, korespondencja handlowa
2301Zapotrzebowania materiałowe komórek organizacyjnychB5
2302Zaopatrzenie w sprzęt, materiały biurowe i pomoce biuroweB5zapytania, zamówienia, potwierdzenia, korespondencja towarzysząca, reklamacje. Dla każdego zlecenia może być prowadzona odrębna teczka
2303Zamawianie pieczęci urzędowychB10
231Gospodarka środkami rzeczowymi
2310Magazynowanie i użytkowanie środków trwałych i nietrwałychB5dowody przychodu i rozchodu, zestawienia ilościowo-wartościowe, zestawienia wyposażenia
2311Obsługa wypożyczania i wywozu środków rzeczowychB5w tym przepustki zwrotne i bezzwrotne
2312Gospodarka narzędziamiB5jak przy klasie 2311
2313Ewidencja środków trwałych i nietrwałychB10w tym księgi inwentarzowe
2314Eksploatacja i likwidacja środków trwałych i przedmiotów nietrwałychB10dowody przyjęcia do eksploatacji środka, dowody zmiany miejsca użytkowania środka, kontrole techniczne itp. Okres przechowywania liczy się od momentu upłynnienia środka
2315Konserwacja i remonty środków trwałychB5
2316Dokumentacja techniczno-eksploatacyjna środków trwałychBE5opisy techniczne, instrukcje obsługi. Okres przechowywania liczy się od momentu likwidacji urządzenia
232Gospodarka odpadami i surowcami wtórnymiB5
24TRANSPORT, ŁĄCZNOŚĆ, INFRASTRUKTURA INFORMATYCZNA I TELEKOMUNIKACYJNAna potrzeby Ministerstwa
240Zakupy środków i usług transportowych, łączności, pocztowych i kurierskichB5
241Ewidencja środków transportuB5
242Eksploatacja własnych środków transportowychB5karty drogowe samochodów, karty eksploatacji samochodów, przeglądy techniczne, remonty bieżące i kapitalne, sprawy garaży, myjni
243Użytkowanie obcych środków transportowychB5zlecenia, umowy o wykorzystaniu prywatnych samochodów
244Eksploatacja środków łączności (telefonów, telefaksów, modemów, łączy internetowych)B10w tym dokumentacja dotycząca konserwacji i remontów środków łączności
245Organizacja i eksploatacja infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnejBE10
25OCHRONA OSÓB I MIENIA. SPRAWY OBRONNE
250Strzeżenie mieniaBE10plany ochrony obiektów, umowy z firmami ochroniarskimi, przepustki, karty magnetyczne, ewidencja wydanych przepustek i kart magnetycznych, upoważnienia.

Okres przechowywania liczy się od momentu utraty mocy obowiązującej planu

251Ubezpieczenia majątkoweB10m. in. ubezpieczenia od pożaru, kradzieży nieruchomości, ruchomości, środków transportu, itp. Sprawy odszkodowań.

Okres przechowywania liczy się oda daty wygaśnięcia umowy.

252Ochrona przeciwpożarowaBE10w Ministerstwie
253Obrona cywilnaw Ministerstwie jako jednostce organizacyjnej
2530Planowanie i sprawozdawczość w zakresie obrony cywilnejA
2531Realizacja zadań z zakresu obrony cywilnejBE10
254Obronnośćw Ministerstwie jako jednostce organizacyjnej
2540Programowanie, planowanie i sprawozdawczość w zakresie obronnościA
2541Realizacja zadań z zakresu obronnościBE10
255Zarządzanie kryzysoweAw Ministerstwie jako jednostce organizacyjnej
26ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
260Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu zamówień publicznychA
261Dokumentacja zamówień publicznych (z wyłączeniem dokumentacji dotyczącej realizacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej)B5
2610Dokumentacja zamówień publicznych (z wyłączeniem dokumentacji dotyczącej realizacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej) udzielanych na podstawie przepisów uprawniających do niestosowania ustawy Prawo Zamówień PublicznychB5
2611Dokumentacja zamówień publicznych (z wyłączeniem dokumentacji dotyczącej realizacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej) udzielanych na podstawie przepisów obligujących do stosowania ustawy Prawo Zamówień PublicznychB5
262Dokumentacja zamówień publicznych udzielanych w ramach realizacjiB*)*) czas przechowywania wynika z odrębnych regulacji i umów, w innym przypadku wynosi
programów finansowanych ze środków Unii Europejskiejco najmniej 5 lat
2620Dokumentacja zamówień publicznych udzielanych w ramach realizacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej udzielanych na podstawie przepisów uprawniających do niestosowania ustawy Prawo Zamówień PublicznychB*)*) czas przechowywania wynika z odrębnych regulacji i umów, w innym przypadku wynosi co najmniej 5 lat
2621Dokumentacja zamówień publicznych udzielanych w ramach realizacji programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej udzielanych na podstawie przepisów obligujących do stosowania ustawy Prawo Zamówień PublicznychB*)*) czas przechowywania wynika z odrębnych regulacji i umów, w innym przypadku wynosi co najmniej 5 lat
3FINANSE MINISTERSTWA ORAZ ICH OBSŁUGA FINANSOWO-KSIĘGOWA
30REGULACJE I ZASADY EKONOMICZNO-FINANSOWE
300Polityka rachunkowości i plany kontA
301Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu finansów publicznych, rachunkowości, księgowości i obsługi kasowejBE10
31PLANOWANIE I REALIZACJA BUDŻETU
310Wieloletnia prognoza finansowaA
311Planowanie budżetu
3110Przygotowanie projektu budżetuBE5m. in. materiały, projekty, korespondencja, uzgodnienia
3111Budżet i jego zmianyA
3112Analizowanie i weryfikowanie planów finansowychBE5
3113Budżety komórek organizacyjnych i ich zmianyBE5
312Realizacja budżetu
3120Plan finansowy budżetuA
3121Przekazywanie środków finansowych do jednostek podległychB5
3122Rozliczanie dochodów, wydatków, opłatB5
3123Ewidencjonowanie dochodów, wykorzystania środków, opłatB5
3124Sprawozdania okresowe z wykonania budżetuBE5jeżeli sprawozdania cząstkowe w danym roku są zgodne co do zakresu i rodzaju danych ze sprawozdaniami o większym zakresie czasowym, to można akta spraw w zakresie sprawozdawczości cząstkowej zakwalifikować do kategorii B5
3125Sprawozdania roczne, bilans i analizy z wykonania budżetuA
3126Rewizja budżetu i jego bilansuA
3127Realizacja budżetów komórek organizacyjnychBE10
313Finansowanie i kredytowanie
3130Finansowanie działalnościB5
3131Finansowanie inwestycjiBE5
3132Finansowanie remontówB5
3133Współpraca z bankami finansującymi i kredytującymiB5
3134Obsługa finansowa funduszy ze środków zagranicznych, w tym Unii EuropejskiejB*)*) czas przechowywania wynika z odrębnych regulacji i umów, w innym przypadku wynosi co najmniej 5 lat
3135Gospodarka pozabudżetowaB5
314Egzekucja i windykacja
3140Egzekucja należności pieniężnychB5
3141Egzekucja administracyjnaB5
3142Windykacja należnościB5
32RACHUNKOWOŚĆ, KSIĘGOWOŚĆ, OBSŁUGA KASOWA
320Obrót gotówkowy i bezgotówkowy
3200Obrót gotówkowyB5plany i raporty kasowe (nie stanowiące dowodów kasowych), kopie asygnat i kwitariuszy, grzbiety książeczek czekowych i rozrachunkowych
3201Obrót bezgotówkowyB5wyciągi bankowe, przelewy
3202Depozyty kasowe, obsługa wadiumB5
321Księgowość
3210Dowody księgoweB5
3211Dokumentacja księgowaB5
3212RozliczeniaB5rozliczenia z dostawcami, odbiorcami, pracownikami, instytucjami ubezpieczeniowymi i podatkowymi, w tym wezwania do zapłaty
3213Ewidencja syntetyczna i analitycznaB5
3214Uzgadnianie saldB5
3215Kontrole i rewizje kasyB5
3216Zobowiązania, poręczeniaB5
3217Księgowość materiałowo-towarowaB5
322Rozliczenia płac i wynagrodzeń
3220Dokumentacja płac i potrąceń z płacB5
3221Listy płacB50
3222Kartoteki wynagrodzeńB50
3223Deklaracje podatkowe i rozliczenia podatku dochodowegoB5
3224Rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczneB50
3225Dokumentacja wynagrodzeń z bezosobowego funduszu płacB50
33OBSŁUGA I REALIZACJA FUNDUSZY I ŚRODKÓW SPECJALNYCHB5
34INWENTARYZACJA
340Wycena i przecenaB10
341Spisy i protokoły inwentaryzacyjne, sprawozdania z przebiegu inwentaryzacji i różnice inwentaryzacyjneB5
35DYSCYPLINA FINANSOWA
350Interwencje Głównego KsięgowegoA
351Inne sprawy nadzoru finansowegoBE5
4SPRAWY POCZTY I TELEKOMUNIKACJI
40SPRAWY POCZTY
400Regulacje prawne w sprawach poczty
4000Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw pocztyAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi. W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie.

W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji.

4001Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw pocztyA
4002Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach pocztyA
401Regulowanie i nadzorowanie rynku usług pocztowych
4010Mechanizacja i informatyzacja Poczty PolskiejAw tym analizy
4011Funkcjonowanie rynku usług pocztowychAw tym analizy oraz oceny z UKE
4012Udział w tworzeniu norm i standardów dotyczących zagadnień pocztowychA
402Ekonomika na rynku pocztowym
4020Ustalanie cen urzędowych usług pocztowychA
4021Pomoc publiczna dla operatorów pocztowychA
4022Analizy systemu opłat pocztowychA
403Emisja znaczków pocztowych
4030Planowanie emisji znaczków pocztowychAprzygotowanie, uzgodnienia, materiał ostateczny w tym plan tematyczny emisji, wnioski do planu
4031Zbiory znaczków wprowadzonych do obieguA
404Nadzór nad realizowaniem na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego działań operatorówA
405System pocztowych numerów adresowychA
406Postępowanie administracyjne w sprawach dotyczących opłat abonamentowychBE10Decyzje i postanowienia wydawane przez Ministra w postępowaniu administracyjnym w sprawie rejestracji odbiorników RTV.
41TELEKOMUNIKACJA
410Regulacje prawne w sprawach telekomunikacji
4100Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw telekomunikacjiAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi. W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie. W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji.
4101Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw telekomunikacjiA
4102Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach telekomunikacjiA
411Regulowanie i nadzorowanie rynku telekomunikacyjnego
4110Wymiana informacji z operatorami telekomunikacyjnymi i z izbami gospodarczymiA
4111Nadzór nad Urzędem Komunikacji ElektronicznejAnie dotyczy spraw organizacyjnych, kadrowych i finansowych - por. klasy w obrębie grup rzeczowych 01, 2 i 3
4112Nadzór nad Instytutem ŁącznościAnie dotyczy spraw organizacyjnych, kadrowych i finansowych - por. klasy w obrębie grup rzeczowych 01, 2 i 3
4113Projekty z zakresu telekomunikacji i dostępu do Internetu współfinansowane ze środków UEA
4114Udział w tworzeniu norm i standardów dotyczących zagadnień telekomunikacyjnychA
412Postępowania administracyjne dotyczące zwolnienia z obowiązku budowy kanału technologicznegoA
413Pomoc publiczna na rynku telekomunikacyjnymA
414Współdziałanie z różnymi podmiotami związanymi z telekomunikacją
4140Współdziałanie z Międzynarodowym Związkiem TelekomunikacyjnymA
4141Współdziałanie z regionalnymi organizacjami telekomunikacyjnymiAdotyczy organizacji międzynarodowych
4142Współdziałanie z organizacjami ogólnogospodarczymiA
4143Współdziałanie w ramach europejskich organizacji i ugrupowań regionalnychA
415Promocja przedsięwzięć w zakresie telekomunikacjiBE5
5INFORMATYZACJA
50REGULACJE PRAWNE W SPRAWACH INFORMATYZACJI
500Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw informatyzacjiAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi.

W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie. W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji.

501Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw informatyzacjiA
502Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach informatyzacjiA
51KOORDYNACJA INFORMATYZACJI KRAJU
510Założenia i rozwiązania projektowo-programowe w zakresie informatyzacjiAankiety, oceny, opinie, raporty, notatki dotyczące nowych rozwiązań, przy czym standardy przy klasie 56
511Wdrażanie systemów informatycznychAw tym protokoły, oceny
512Organizacja, utrzymanie i współdziałanie systemów informatycznychAprogramy rozwoju, ankiety, oceny, opinie, raporty, notatki dotyczące działających systemów (np. ePUAP, CEPiK)
513Organizacja i utrzymanie sieciAdziałania odnoszące się do działających sieci np. STAP
514Działania wspierające informatyzację
5140Obsługa kont na ePUAPBE10
5141Wyrażanie zgody dla podmiotów do potwierdzania profilu zaufanego ePUAPBE10
5142Obsługa wzorów dokumentów elektronicznychBE10
5143Certyfikowanie systemów teleinformatycznych w zakresie wymiany informacji z ePUAPBE10
5144Kontrola działania systemów teleinformatycznychA
515Nadzór nad Centrum Projektów InformatycznychAnie dotyczy spraw organizacyjnych, kadrowych i finansowych - por. klasy w obrębie grup rzeczowych 01, 2 i 3
52ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
520Strategie i programy z obszaru społeczeństwa informacyjnegoAw tym międzynarodowe
521Infrastruktura dostępu do usług społeczeństwa informatycznegoBE10
522Budowa i rozwój e-usług w InternecieBE10
523Promocja Społeczeństwa InformacyjnegoBE10
53PRZYZNAWANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA PROJEKTY TELEINFORMATYCZNE ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
530Finansowanie lub dofinansowanie projektów teleinformatycznych administracji publicznejAw tym rejestr wniosków
531Kontrole wydatkowania środków finansowychA
54KOORDYNACJA DZIAŁALNOŚCI SIECI TELEINFORMATYCZNYCH
540Koordynacja działalności sieci teleinformatycznychBE5w tym dołączenia do i odłączenia od sieci
541Koordynacja działalności podsieci teleinformatycznychBE5w tym dołączenia do i odłączenia od sieci
542Koordynacja działalności sieci teletransmisyjnych i komutacyjnychBE5w tym łączność telefoniczna
55OCHRONA I BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW I SIECI TELEINFORMATYCZNYCH
550Bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych w warunkach normalnych funkcjonowania PaństwaA
551Bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych w warunkach zagrożenia funkcjonowania PaństwaA
56STANDARDY INFORMATYCZNE I REKOMENDACJE
560Standardy i rekomendacje oprogramowaniaAwymagania dla oprogramowania
561Standardy formatów danychAdotyczące struktury fizycznej dokumentów elektronicznych (w tym formaty plików, formaty podpisu elektronicznego, formaty kompresji itd.) oraz wymagania dotyczące wymaganych parametrów w ramach stosowania formatów np. (rozdzielczość, próbkowanie, częstotliwość próbkowania)
562Standardy danych i metadanychAdotyczące struktury logicznej dokumentów elektronicznych i baz danych, także oznaczeń elementów danych i metadanych
563Standardy wymiany danychAstandardy interfejsów sieciowych dla wymiany danych z rejestrami publicznymi, pomiędzy systemami teleinformatycznymi (WSDL)
564Standardy sprzętu komputerowegoAdobre praktyki, procedury, zalecenia
565Standardy organizacyjne w zakresie informatyzacjiA
57DZIAŁANIA INSTYTUCJI POŚREDNICZĄCEJ DLA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH
570Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie realizacji programów operacyjnychA
571Programowanie działańBE10przygotowanie i zmiany programów operacyjnych
572Realizacja programów operacyjnych
5720Planowanie i realizowanie wydatków na projektyBE10planowanie (roczne i wieloletnie prognozy wydatków na projekty, wnioski o przydział środków z rezerwy celowej), wykonanie (odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych, autoryzacja zlecenia dokonania płatności), odzyskiwanie (informacje w sprawie kwot wycofanych, odzyskanych i do odzyskania), dłużnicy; korespondencja dotycząca finansów i budżetu
5721Realizowanie poszczególnych płatnościBE10wnioski o płatność, deklaracja i poświadczanie wydatków
5722Pomoc techniczna w realizacji programówBE10realizacja pomocy technicznej, plan zamówień publicznych, zatwierdzanie Planu Działań Pomocy Technicznej, zarządzanie środkami z Pomocy Technicznej w ramach limitów przyznanych przez MRR
5723Kontrole systemowe w IW/RIF i kontrole na miejscu realizacji projektówBE10Roczny Plan Kontroli, kontrole planowe, kontrole doraźne
5724Procedura odwoławcza od wyników oceny wniosków w ramach programów operacyjnychBE10
573Sprawozdawczość i monitoring realizacji programówAinformacje miesięczne z realizacji programów operacyjnych sprawozdania okresowe, roczne i końcowe z realizacji programów operacyjnych raporty i zestawienia dotyczące nieprawidłowości, sprawozdania z przeprowadzonych kontroli i realizacji Rocznego Planu Kontroli
574Informowanie o programach i ich realizacji oraz promocjaBE10
58OBSŁUGA ZAPYTAŃ I ZLECEŃ ORGANÓW ADMINISTRACJI DO SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH
580Obsługa zapytań do systemów realizowana na zlecenie organów krajowych
5800Udostępnianie jednostkowych danychBE5
5801Udostępnianie zbiorów danych lub zapewnienie stałego dostępu do danychBE5
581Obsługa międzynarodowej wymiany informacji w systemach teleinformatycznychw tym międzynarodowa wymiana informacji o zarejestrowanych pojazdach i ich właścicielach/posiadaczach oraz o osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami
5810Udostępnianie jednostkowych danych w wymianie międzynarodowejBE5
5811Udostępnianie zbiorów danych lub zapewnienie stałego dostępu do danych w wymianie międzynarodowejBE5
582Wyjaśnianie niezgodności w danych systemachBE5w tym korespondencja z podmiotami, które zasilają systemy danymi w celu ustalenia stanu faktycznego
6WYZNANIA RELIGIJNE ORAZ MNIEJSZOŚCI NARODOWE 1 ETNICZNE
60REGULACJE PRAWNE W SPRAWACH WYZNAŃ RELIGIJNYCH ORAZ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH
600Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznychAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi. W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie. W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji.
601Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznychA
602Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznychA
61WYZNANIA RELIGIJNE
610Polityka wyznaniowaA
611Komisje
6110Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu i Episkopatu PolskiA
6111Komisje Wspólne Rządu i władz innych kościołów i związków wyznaniowychA
6112Rządowa Komisja KonkordatowaA
612Organizacja i rejestracja kościołów i innych związków wyznaniowychorganizacja i przekształcanie lub wykreślenie
6120Rejestr kościołów i innych związków wyznaniowychA
6121Organizacja Kościoła Katolickiego w RPA
6122Organizacja innych kościołów i związków wyznaniowych posiadających ustawowo uregulowany status prawnyAdla każdego kościoła i związku wyznaniowego można tworzyć zbiory, o których mowa w § 27 ust. 6 instrukcji kancelaryjnej
6123Organizacja i rejestracja kościołów i innych związków wyznaniowych wpisanych do rejestru w dziale AAdla każdego kościoła i związku wyznaniowego prowadzi się odrębne akta rejestrowe obejmujące akta postępowań o zarejestrowanie, oraz dokonanie dalszych wpisów w rejestrze
6124Organizacja i rejestracja organizacji międzykościelnych wpisanych do rejestru w dziale BAjak przy klasie 6123
6125Powiadomienia o erygowaniu kościelnych osób prawnych w trybie art.4 ust.2 KonkordatuA
613Obsługa ewidencji i rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych
6130Wyjaśnienia dotyczące rejestru kościołów i innych związków wyznaniowychBE5wyjaśnienia, odpowiedzi na pytania
6131Wyciągi z rejestru kościołów i innych związków wyznaniowychB5
6132Zaświadczenia i poświadczenia osobowości prawnej kościelnych osób prawnych Kościoła KatolickiegoB5
6133Zaświadczenia i poświadczenia osobowości prawnej kościelnych osób prawnych innych kościołów i związków wyznaniowychB5
614Grupy i nowe ruchy religijne niewpisane do rejestruAw tym opracowania analityczne, informacje zewnętrzne
615Fundusz Kościelny
6150Budżet Funduszu Kościelnego i jego realizacjaAw tym preliminarze, bilanse, okresowe sprawozdania
6151Dokumentacja finansowo-księgowa Funduszu KościelnegoBE10kartoteki ewidencji księgowej, polecenia księgowania i dokumenty bankowe
616Dotacje i rozliczenia z wykorzystania dotacjiwnioski o przyznanie dotacji, opinie, kosztorysy, decyzje przyznanych dotacji i rozliczenia
6160Dotacje na działalność charytatywno-opiekuńczą i rozliczenia z wykorzystania dotacjiBE10
6161Dotacje na działalność oświatowo-wychowawczą i rozliczenia z wykorzystania dotacjiBE10
6162Dotacje na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych i rozliczenia z wykorzystania dotacjiBE10
6163Sprawozdania i monitoring realizacji dotacjiAzestawienia statystyczne i opisowe przyznanych dotacji według celów, kościołów i związków wyznaniowych
617Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych - zobowiązania wobec ZUSAroczne sprawozdania ZUS z wypłaconych świadczeń
618Majątek kościołów i związków wyznaniowych
6180Sprawy majątkowe rozstrzygane w trybie administracyjnymAAkta postępowań administracyjnych I i II instancji
6181Informacje o działalności Komisji MajątkowejAakta postępowań regulacyjnych
6182Komisja Regulacyjna (do spraw Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego)Ajak w klasie 6181
6183Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych ŻydowskichAjak w klasie 6181
6184Komisja Regulacyjna do Spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła PrawosławnegoAjak w klasie 6181
6185Międzykościelna Komisja RegulacyjnaAjak w klasie 6181
6186Sprawozdania z działalności komisji regulacyjnychA
62MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE ORAZ ZACHOWANIE I ROZWÓJ JĘZYKA REGIONALNEGO
620Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości NarodowychA
621Polityka w zakresie mniejszości narodowychw tym analizy, programy
6210Polityka w zakresie mniejszości białoruskiejA
6211Polityka w zakresie mniejszości czeskiejA
6212Polityka w zakresie mniejszości litewskiejA
6213Polityka w zakresie mniejszości niemieckiejA
6214Polityka w zakresie mniejszości ormiańskiejA
6215Polityka w zakresie mniejszości rosyjskiejA
6216Polityka w zakresie mniejszości słowackiejA
6217Polityka w zakresie mniejszości ukraińskiejA
6218Polityka w zakresie mniejszości żydowskiejA
622Polityka w zakresie mniejszości etnicznychw tym analizy, programy
6220Polityka w zakresie mniejszości karaimskiejA
6221Polityka w zakresie mniejszości łemkowskiejA
6222Polityka w zakresie mniejszości romskiejAw tym Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce
6223Polityka w zakresie mniejszości tatarskiejA
623Polityka w zakresie języka regionalnego - kaszubskiegoA
624Polityka w zakresie grup ubiegających się o uznanie za mniejszość narodową lub etniczną oraz grup ubiegających się o uznanie języka regionalnegoA
63Problemy mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym
630Problemy mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym związane z językiemA
631Problemy mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym związane z dostępem do mediówA
632Problemy mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym związane z edukacjąA
633Rejestry prowadzone w sprawach mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym
6330Urzędowy Rejestr Gmin, w których jest używany język pomocniczyA
6331Rejestr gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszościA
634Tożsamość kulturowa mniejszości narodowych i etnicznych oraz ochrona języka regionalnegoA
635Międzynarodowe rozwiązania dotyczące mniejszości narodowych
6350Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowychA
6351Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowychA
6352Wielostronne rozwiązania dotyczące mniejszości narodowychA
6353Mniejszości narodowe w relacjach bilateralnychA
636Koordynacja polityki wobec mniejszości narodowych i etnicznychA
637Realizacja zasady równego traktowania osób bez względu na pochodzenie etniczneA
638(uchylona)
7ORGANIZACJA I NADZÓR ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
70REGULACJE PRAWNE W SPRAWACH ORGANIZACJI I NADZORU ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
700Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw organizacji i nadzoru administracji publicznejAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi.

W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie. W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji.

701Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw organizacji i nadzoru administracji publicznejA
702Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach organizacji i nadzoru administracji publicznejA
71KOMISJA WSPÓLNA RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGOA
72ORGANIZACJA TERYTORIALNA ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
720Koncepcja organizacji terytorialnej administracji rządowejBE10
721Reforma administracji państwowej i samorządu terytorialnegoA
722Tworzenie, łączenie, znoszenie jednostek podziału terytorialnego oraz zmiany granicAw tym podział mienia
723Organizacja administracji zespolonej w województwieAw tym organizacja urzędów wojewódzkich
724Organizacja i funkcjonowanie organów i jednostek samorządu terytorialnego
7240Organizacja i funkcjonowanie organów i jednostek samorządu gminnegoAopinie, wyjaśnienia, korespondencja, uzgodnienia
7241Organizacja i funkcjonowanie organów i jednostek samorządu powiatowegoAopinie, wyjaśnienia, korespondencja, uzgodnienia
7242Organizacja i funkcjonowanie organów i jednostek samorządu województwaAopinie, wyjaśnienia, korespondencja, uzgodnienia
7243Organizacja i funkcjonowanie związków, stowarzyszeń i porozumień międzygminnychAstatuty, opinie, uzgodnienia, korespondencja
7244Organizacja i funkcjonowanie związków, stowarzyszeń i porozumień powiatówAstatuty, opinie, uzgodnienia, korespondencja
7245Organizacja i funkcjonowanie stowarzyszeń i porozumień samorządów województwAstatuty, opinie, uzgodnienia, korespondencja
73NADZÓR NAD DZIAŁALNOŚCIĄ ORGANÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ W WOJEWÓDZTWIE I ORGANÓW SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
730Nadzór nad działalnością organów administracji rządowej w województwieAwystąpienia, interwencje, korespondencja, kontrole
731Nadzór nad działalnością legislacyjną wojewodów i administracji niezespolonejAwystąpienia, uwagi, opinie, uchylenia, korespondencja, kontrole
732Rozstrzyganie spraw kompetencyjnych i odwołania od decyzji wojewodówBE5decyzje, postanowienia, wystąpienia, uwagi, uchylenia, korespondencja, rozstrzyganie sporów o właściwość
733Nadzór nad działalnością legislacyjną organów jednostek samorządu terytorialnegoBE5opinie, wystąpienia, interpretacje, wyjaśnienia, korespondencja
734Samorządowe Kolegia OdwoławczeBE10
735Nadzór nad współdziałaniem organów administracji rządowej w województwie z jednostkami samorządu terytorialnegoAopinie, wystąpienia, interpretacje, wyjaśnienia, korespondencja
736Weryfikacja decyzji dotyczących komunalizacji mieniaA
74POSTĘPOWANIA W II INSTANCJI W SPRAWACH DOTYCZĄCYCH GRUNTÓW I NIERUCHOMOŚCIArozstrzygnięcia, opinie, wyjaśnienia, interpretacje
75KOMISJA HERALDYCZNAA
76DZIAŁALNOŚĆ LOBBINGOWA
760Rejestracja podmiotów prowadzących zawodową działalność lobbingowąA
761Postępowanie administracyjne dotyczące zawodowej działalności lobbingowejBE10
8DZIAŁANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
80POLITYKA GOSPODARCZA RZĄDU
800Założenia przedsięwzięć gospodarczych RząduAmeldunki, rozporządzenia, opinie, uwagi
801Budżety wojewodówBE5
802Przekształcenia własnościoweBE5uwagi, opinie, korespondencja
803Regionalne Izby Obrachunkowe
8030Powoływanie i odwoływanie Prezesów i członków kolegium Regionalnych Izb ObrachunkowychAw tym ustalanie wynagrodzenia
8031Nadzór nad Regionalnymi Izbami ObrachunkowymiBE5budżety, opinie, wyjaśnienia
8032Bieżące informowanie przez Regionalne Izby Obrachunkowe o stanie nadzorczymB2m. in. informacje o urlopach i zwolnieniach Prezesów
804Działalność gospodarcza organów administracji publicznejA
81POLITYKA SPOŁECZNA RZĄDU
810Założenia polityki społecznej RząduA
811Opieka socjalnaBE5
812BezrobocieBE5
82GEODEZJA I KARTOGRAFIA
820Nadzór nad zadaniami realizowanymi przez Głównego Geodetę KrajuA
821Nadzorowanie Instytutu Geodezji i KartografiiBE10
822Monitorowanie ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnegoBE10
823Zintegrowany System KatastralnyA
83ZBIÓRKI PUBLICZNEA
84ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE
840Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw zarządzania kryzysowegoAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi.

W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie. W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji

841Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw zarządzania kryzysowegoA
842Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach zarządzania kryzysowegoA
843Zarządzanie kryzysowe w aspekcie międzynarodowymA
844System zarządzania kryzysowegoA
845Ćwiczenia z zarządzania kryzysowegoA
85SYSTEM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO
850Organizacja i wdrażanie systemu powiadamiania ratunkowegoA
851Funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowegoA
86PRZECIWDZIAŁANIE I USUWANIE SKUTKÓW KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH
860Proces legislacyjny w zakresie aktów prawnych dotyczących spraw usuwania skutków klęsk żywiołowychAprojekty aktów prawnych, opinie o projektowanych aktach prawnych, opinie o obowiązujących aktach prawnych wraz z wnioskami legislacyjnymi. W przypadku projektów aktów prawnych zmieniających więcej niż jeden akt prawny sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla podstawowego aktu prawnego, który ulega zmianie. W przypadku projektów aktów prawnych regulujących zagadnienia objęte różnymi klasami sprawę rejestruje się w klasie właściwej dla głównego przedmiotu regulacji.
861Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie regulacji dotyczących spraw usuwania skutków klęsk żywiołowychA
862Wystąpienia podmiotów zewnętrznych dotyczące konieczności opracowania bądź zmiany przepisów prawnych w sprawach usuwania skutków klęsk żywiołowychA
863Opracowanie, uzgadnianie i realizacja programów związanych z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowychA
864Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemuA
865Pomoc dla osób fizycznych i innych podmiotów niepublicznych poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowychA
866Koordynowanie kontroli przeprowadzanych przez urzędy wojewódzkie w zakresie dotacji udzielanych jednostkom samorządu terytorialnegoBE10
87RZĄDOWE PROGRAMY ROZWOJUProgramowanie, wdrażanie, nadzór, monitoring, sprawozdawczość, interpretacje, opinie, wyjaśnienia, korespondencja
870Nadzór i koordynacja realizacji Oświęcimskiego Strategicznego Programu RządowegoA
871Nadzór i koordynacja realizacji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnychA
872Nadzór i koordynacja realizacji Zagospodarowania przejętego mienia i rekultywacją terenów zdegradowanych przez wojska Federacji RosyjskiejA
873Nadzór i koordynacja realizacji innych rządowych programów rozwojuA
9OBSŁUGA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH
90WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE W ZAKRESIE REALIZACJI PROGRAMÓW OPERACYJNYCHA
91PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI
910Programowanie i ewaluacja działańBE10
911Realizacja projektów systemowychBE10
912Realizacja projektów konkursowychBE10
913Konkursy wyboru projektówBE10
914Rozliczanie wydatków projektówA
915Sprawozdawczość i monitoring realizacji programówA
916Realizacja projektów pomocy technicznejAm. in. roczny plan pomocy technicznej, wnioski o przyznanie środków, sprawozdania z ich wykorzystania
917Kontrole realizacji projektówBE*)*) czas przechowywania wynika z odrębnych przepisów; w innym przypadku BE10
918Nadzór nad informacjami wprowadzanymi do Krajowego Systemu InformatycznegoAKSI (SIMIK 07-13)
1 Minister Administracji i Cyfryzacji kieruje działami administracji rządowej - administracja publiczna, informatyzacja, łączność, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Administracji i Cyfryzacji (Dz. U. Nr 248, poz. 1479).
2 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 zarządzenia nr 16 z dnia 11 grudnia 2014 r. (Dz.Urz.MAiC.2014.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3-6 zarządzenia nr 16 z dnia 11 grudnia 2014 r. (Dz.Urz.MAiC.2014.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.