Inne niż medyczne kwalifikacje mające trwałe zastosowanie w podstawowej działalności zakładów służby zdrowia.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1982.3.18

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 marca 1982 r.
w sprawie innych niż medyczne kwalifikacji mających trwałe zastosowanie w podstawowej działalności zakładów służby zdrowia.

Na podstawie § 2 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1982 r. w sprawie uposażenia pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów (Dz. U. Nr 8, poz. 65) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inne niż medyczne kwalifikacje mające trwałe zastosowanie w podstawowej działalności zakładów służby zdrowia posiadają pracownicy, którzy mają wyższe lub średnie wykształcenie określone w zarządzeniu.
§  2.
1.
Do innych niż medyczne kwalifikacji mających trwałe zastosowanie w podstawowej działalności zakładów służby zdrowia zalicza się następujące wykształcenie:
1)
wyższe wykształcenie w dziedzinie nauk:
a)
matematyczno-przyrodniczych: fizyki, matematyki, chemii, biologii itp.
b)
technicznych: inżynierii sanitarnej, budownictwa lądowego z drogowym, mechaniki (budowa okrętów i statków morskich, mechanika precyzyjna), architektury, automatyki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki,
c)
ekonomicznych,
d)
rolniczych: weterynarii, zootechniki, leśnictwa, ogrodnictwa, technologii rolno-spożywczej, rolnictwa,
e)
humanistycznych: psychologii, pedagogiki, socjologii, profilaktyki społecznej i resocjalizacji, prawa, prawa i administracji, nauk o pracy i polityce społecznej,
2)
inne wyższe wykształcenie:
a)
wychowanie fizyczne,
b)
studium (wydział) muzykoterapii,
3)
średnie wykształcenie:
a)
chemiczne,
b)
ogólne - na stanowiskach określonych w taryfikatorze kwalifikacyjnym pracowników działalności podstawowej,
e)
pedagogiczne,
d)
w zakresie wychowania fizycznego,
e)
techniczne w zakresie: przemysłu spożywczego, budownictwa ogólnego, instalacji sanitarnych, fotografii, elektroniki.
2.
Wyższe wykształcenie w zakresie nauk ekonomicznych oraz prawa, prawa i administracji, administracji oraz nauki o pracy i polityce społecznej dotyczy pracowników zatrudnionych w działach służb społecznych, wojewódzkich ośrodkach opiekuna społecznego z tym, że wykształcenie prawnicze odnosi się również do pracowników działalności podstawowej stacji sanitarno-epidemiologicznych, a wykształcenie ekonomiczne do zatrudnionych w komórkach statystyki medycznej i dokumentacji chorych.
3.
Wykształcenie muzykoterapeutyczne dotyczy pracowników zatrudnionych przy terapii kompleksowej.
§  3.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 września 1972 r. w sprawie innych niż medyczne kwalifikacji mających trwałe zastosowanie w podstawowej działalności zakładów służby zdrowia (Dz. Urz. MZiOS Nr 15, poz. 64, z 1975 r. Nr 23 - 24, poz. 88 i z 1977 r. Nr 10, poz. 32).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1982 r.