Gospodarowanie pokojami internatowymi i gościnnymi Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2001.6.21

Akt utracił moc
Wersja od: 9 października 2001 r.

ZARZĄDZENIE Nr 30
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 9 października 2001 r.
w sprawie gospodarowania pokojami internatowymi i gościnnymi Straży Granicznej

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34. poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 498) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia tymczasowego zakwaterowania dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz innych osób, w Komendzie Głównej Straży Granicznej, oddziałach Straży Granicznej oraz Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie wydziela się pomieszczenia z przeznaczeniem na pokoje internatowe i gościnne.
2.
Za wyznaczenie spośród wydzielonych pomieszczeń pokoi internatowych i gościnnych oraz dysponowanie miejscami w tych pokojach odpowiadają:
1)
w Komendzie Głównej Straży Granicznej - Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej,
2)
w oddziałach Straży Granicznej - komendant oddziału Straży Granicznej,
3)
w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie - Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
§  2.
Osoba ubiegająca się o tymczasowe zakwaterowanie w pokoju internatowym lub gościnnym, z wyjątkiem funkcjonariusza i pracownika Straży Granicznej przebywającego w podróży służbowej, obowiązana jest wystąpić z pisemnym wnioskiem o tymczasowe zakwaterowanie do właściwej z osób, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  3.
1.
Pokoje internatowe przeznaczone są do tymczasowego zakwaterowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w służbie stałej lub przygotowawczej, nie posiadających lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej.
2.
Oprócz osób, o których mowa w ust. 1, do korzystania z tymczasowego zakwaterowania w pokojach internatowych uprawnieni są:
1)
funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej przebywający w podróży służbowej,
2)
funkcjonariusze Straży Granicznej przeniesieni lub oddelegowani do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości,
3)
inne osoby, za zgodą właściwej z osób, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  4.
Osoba tymczasowo zakwaterowana w pokoju internatowym może, po uzyskaniu pisemnej zgody osoby administrującej pokojami internatowymi i współmieszkańców, doposażyć zajmowany pokój w meble lub inny sprzęt gospodarstwa domowego zakupiony ze środków własnych.
§  5.
Funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej, nie korzystający z przydzielonego miejsca w pokoju internatowym z powodu przeniesienia lub oddelegowania do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości, przebywania w podróży służbowej lub wykonywania innych zadań służbowych, po wyrażeniu przez niego pisemnej zgody na tymczasowe zakwaterowanie na jego miejsce w takim pokoju, przez okres jego nieobecności, innej osoby, może być zwolniony z ponoszenia opłat za korzystanie z pokoju internatowego za okres przeniesienia lub oddelegowania, przebywania w podróży służbowej lub wykonywania innych zadań służbowych.
§  6.
Pokoje gościnne przeznaczone są do tymczasowego zakwaterowania:
1)
funkcjonariuszy Straży Granicznej w służbie stałej i przygotowawczej,
2)
pracowników Straży Granicznej,
3)
emerytów i rencistów Wojsk Ochrony Pogranicza oraz Straży Granicznej,
4)
innych osób, za zgodą właściwej z osób, o których mowa w § 1 ust 2.
§  7.
Dyrektor i komendanci, o których mowa w § 1 ust. 2, wyznaczą osoby sprawujące bezpośredni nadzór nad gospodarowaniem pokojami internatowymi i gościnnymi oraz osoby administrujące tymi pokojami.
§  8.
Osoba administrująca pokojami internatowymi i gościnnymi obowiązana jest do:
1)
gospodarowania sprzętem kwaterunkowym, żywnościowym, radiowo-telewizyjnym, przedmiotami zaopatrzenia mundurowego oraz innym sprzętem stanowiącym wyposażenie pokoi internatowych i gościnnych,
2)
prowadzenia ewidencji wyposażenia pokoi internatowych i gościnnych,
3)
opracowania regulaminu porządkowego pokoi internatowych i gościnnych,
4)
prowadzenia ewidencji osób tymczasowo zakwaterowanych w pokojach internatowych i gościnnych oraz ewidencji meldunkowej tych osób,
5)
opiniowania wniosków o tymczasowe zakwaterowanie w pokoju internatowym lub gościnnym,
6)
kwaterowania nowo przyjmowanych osób,
7)
pobierania opłat za korzystanie z pokoi internatowych i gościnnych.
§  9.
1.
Osoby administrujące, o których mowa w § 8, opracują tabele opłat za korzystanie z pokoi internatowych i gościnnych, uwzględniając koszty rzeczywiście poniesione na ich utrzymanie.
2.
Tabele opłat, o których mowa w ust. 1, po uzgodnieniu odpowiednio z Głównym Księgowym Budżetu Komendy Głównej Straży Granicznej, głównym księgowym budżetu oddziału Straży Granicznej lub głównym księgowym budżetu Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, zatwierdzają osoby, o których mowa w § 1 ust. 2.
3.
Osoby tymczasowo zakwaterowane w pokojach internatowych obowiązane są do wnoszenia opłat za korzystanie z pokoju internatowego w terminie do dnia dziesiątego każdego miesiąca za ubiegły miesiąc kalendarzowy lub w dniu zwolnienia miejsca w takim pokoju.
4.
Osoby tymczasowo zakwaterowane w pokojach gościnnych obowiązane są do wnoszenia opłat za korzystanie z pokoju gościnnego w dniu zwolnienia miejsca w takim pokoju, na podstawie faktury VAT lub zlecenia przyjęcia wpłaty gotówkowej przez kasę rejestrującą.
5.
Opłaty za korzystanie z pokoi internatowych i gościnnych przyjmuje oraz ewidencjonuje, zgodnie z obowiązującymi przepisami finansowymi, osoba administrująca, o której mowa w § 8.
§  10.
1.
Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej będący w podróży służbowej korzystają z pokoi internatowych i gościnnych nieodpłatnie.
2.
Osoba administrująca pokojami internatowymi i gościnnymi obowiązana jest do dokonania na poleceniu wyjazdu służbowego osób, o których mowa w ust. 1, adnotacji o bezpłatnym zakwaterowaniu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.