Gospodarowanie materiałami pędnymi i smarami w Policji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2000.8.88

Akt utracił moc
Wersja od: 29 września 2000 r.

DECYZJA Nr 221
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 29 września 2000 r.
w sprawie gospodarowania materiałami pędnymi i smarami w Policji

Z uwagi na potrzebę określenia sposobu gospodarowania materiałami pędnymi i smarami w Policji, w związku z zarządzeniem nr 7/2000 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP nr 4, poz. 39), oraz zarządzeniem nr 8/2000 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 czerwca 2000 r. w sprawie norm wyposażenia jednostek i komórek organizacyjnych oraz policjantów w sprzęt transportowy postanawia się, co następuje.
§  1.
Wprowadza się do użytku służbowego instrukcję w sprawie gospodarowania materiałami pędnymi i smarami w Policji stanowiącą załącznik do decyzji.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

INSTRUKCJA

w sprawie gospodarowania materiałami

pędnymi i smarami w Policji

§  1.
1.
Przepisy instrukcji stosuje się do:
1)
materiałów pędnych i smarów zwanych dalej "mpis", stosowanych w eksploatacji:
a)
sprzętu transportowego: pojazdów i łodzi motorowych;
b)
agregatów z silnikiem spalinowym, do eksploatacji których używane są paliwa płynne, oleje i smary, zwanych dalej "agregatami",
2)
sprzętu i wyposażenia używanych w gospodarce mpis.
2.
Materiałami pędnymi i smarami, są:
a)
paliwa płynne - etyliny, benzyny, oleje napędowe,
b)
oleje smarowe - oleje silnikowe, przekładniowe, maszynowe, konserwacyjne, amortyzatorowe i inne,
c)
smary plastyczne - smary do łożysk, maszynowe, ochronne itp.,
d)
płyny eksploatacyjne - płyny chłodzące, hamulcowe, nafty,
e)
produkty przepracowane - materiały wymienione w pkt. b, c, d, które w trakcie eksploatacji utraciły swoje pierwotne właściwości fizyko-chemiczne i nie są zdatne do dalszego użytkowania zgodnego z ich przeznaczeniem.
3.
Wielkość zużycia paliwa ustalona dla sprzętu transportowego lub agregatu w określonych warunkach eksploatacji, przypadająca na jednostkę drogi (dm3/100km) lub czasu pracy (dm3/1 mth, /dm3/1 godz.), stanowi normę zużycia paliwa.
4.
Pojazdami /łodziami/ tego samego typu są pojazdy /łodzie/ tej samej marki posiadające jednocześnie następujące wspólne cechy:
a)
jednakowy silnik,
b)
jednakowe przełożenia skrzyni biegów oraz przekładni głównej /dla łodzi - jednakowe przełożenia przekładni redukcyjno-nawrotnej i jednakowy pędnik/,
c)
jednakowy rozmiar ogumienia oraz jednakową liczbę osi napędowych i napędzanych,
d)
jednakowy dopuszczalny ciężar całkowity /dla łodzi - wyporność/,
e)
jednakowy rodzaj nadwozia /dla łodzi - kadłuba/.

MATERIAŁY PĘDNE I SMARY

§  2.
1.
Pełny asortyment mpis zaleconych przez instrukcje fabryczne lub tabele zamienników do eksploatacji sprzętu transportowego i agregatów oraz mających zastosowanie w zapleczu transportowym jednostki Policji podlega planowaniu.
2.
Roczny plan potrzeb na mpis opracowuje jednostka będąca dysponentem środków finansowych przeznaczonych na gospodarowanie mpis, zwana dalej "jednostką gospodarującą mpis", na podstawie:
1)
wielkości przewidywanych potrzeb finansowych na zakup mpis, wynikającej z planu eksploatacji sprzętu transportowego i przewidywanych środków finansowych na eksploatację,
2)
zużycia mpis w roku ubiegłym,
3)
stanu aktualnych zapasów mpis.
3.
Do obliczania wartości planowanych i zamawianych mpis należy stosować obowiązujące ceny, odpowiednie do formy zaopatrywania oraz rodzaju odbioru mpis.
4.
Jednostka gospodarująca mpis dokonuje zakupu mpis zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych.
5.
Dyrektor Biura Logistyki Policji KGP może kierując się względami organizacyjnymi lub mobilizacyjnymi wskazać jednostkom gospodarującym mpis źródła zaopatrywania w mpis.
6.
Jednostka prowadząca gospodarkę transportową zobowiązana jest przesyłać do Biura Logistyki Policji KGP, w terminie do 31 października roku poprzedzającego rok planowany, roczny zbiorczy plan potrzeb na mpis właściwych jednostek gospodarujących mpis według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji.
§  3.
1.
Jednostki gospodarujące mpis obowiązuje zasada stałego tankowania posiadanego sprzętu transportowego w policyjnej stacji paliw najbliższej rejonowi codziennej eksploatacji tego sprzętu, bez względu na przynależność organizacyjną stacji.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust.1, kierownicy jednostek gospodarujących mpis w drodze pisemnego porozumienia ustalają zasady wzajemnej współpracy dotyczącej mpis.
§  4.
1.
Dopuszcza się z przyczyn organizacyjnych lub ekonomicznych, możliwość stałego zaopatrywaniu policyjnego sprzętu transportowego w mpis w innych niż policyjne stacjach paliw o ile wydatki na zakup tych mpis będą niższe od kosztów zaopatrywania sprzętu transportowego przez policyjną stację paliw tj. kosztów: zakupu paliw, transportu, dojazdu, itp.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust.1, jednostka gospodarująca mpis zobowiązana jest zawrzeć umowę, określającą m.in.:
1)
ceny zakupu mpis,
2)
zasady ewidencjonowania rozchodów mpis na rzecz jednostek Policji oraz książkach kontroli pracy sprzętu transportowego,
3)
numery identyfikacyjne sprzętu transportowego zaopatrywanego w mpis,
4)
formy i terminy płatności,
5)
oznaczony termin obowiązywania umowy.
§  5.
1.
W przypadkach nie wymienionych w § 4 zaopatrywanie w mpis sprzętu transportowego jednostek Policji w innych niż policyjne stacjach paliw może się odbywać doraźnie, jeżeli wymagają tego względy służbowe. W szczególnie uzasadnionych względami służbowymi przypadkach kierownik jednostki gospodarującej mpis lub osoba przez niego upoważniona może w formie pisemnej wyrazić zgodę na ciągłe zaopatrywanie określonych pojazdów w mpis w innych niż policyjne stacjach paliw.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, rozliczenie kierującego pojazdem z zakupu mpis następuje na podstawie wystawionych przez stacje paliw faktur.
3.
W uzasadnionych przypadkach rozliczanie zakupu mpis może nastąpić na podstawie wydruku z kasy fiskalnej dołączonego do oświadczenia kierującego pojazdem, potwierdzonego przez przełożonego.
§  6.
1.
Zaopatrywanie w mpis policyjnych pojazdów spoza terenu działania jednostki gospodarującej mpis odbywa się po aktualnej cenie zakupu mpis, z tym że:
1)
stałe zaopatrywanie w mpis tych pojazdów odbywa się na podstawie pisemnego porozumienia kierowników jednostek gospodarujących mpis, o którym mowa w § 3 ust.2,
2)
podstawą doraźnego wydawania mpis na te pojazdy są dowody wydania-przyjęcia /asygnaty/ wystawione przez osoby wydające paliwo.
2.
Jednostki gospodarujące mpis mogą, o ile nie wpłynie to ujemnie na realizację wykonywanych przez Policję zadań, zaopatrywać w mpis odbiorców spoza Policji.
3.
Policyjne stacje paliw zobowiązane są prowadzić oddzielnie wykazy rozchodów mpis na sprzęt transportowy:
1)
własny,
2)
innych jednostek Policji,
3)
pozostałych odbiorców.
§  7.
1.
Wyróżnia się następujące rodzaje norm zużycia paliwa:
1)
norma wyjściowa - maksymalna wielkość eksploatacyjnej normy zużycia paliwa, możliwa do przyjęcia dla tej samej marki i typu sprzętu transportowego /agregatu/.
2)
norma eksploatacyjna - nominalna wielkość zużycia paliwa ustalona w jednostce dla standardowo wyposażonego sprzętu transportowego /agregatu/ danej marki i typu w typowych warunkach eksploatacyjnych,
3)
norma indywidualna - ustalona w jednostce przejściowo dopuszczalna wielkość zużycia paliwa dla sprzętu transportowego nowego typu, dla którego nie ma jeszcze ustalonej normy wyjściowej lub eksploatowanego w ramach eksperymentu,
4)
norma wyjątkowa - ustalona w jednostce dopuszczalna wielkość zużycia paliwa dla sprzętu transportowego /agregatu/, w którym ze względu na zamontowanie niestandardowego wyposażenia, okresowe napędzanie silnikiem głównym urządzenia specjalnego lub eksploatację w szczególnych warunkach, rzeczywiste zużycie paliwa przekracza normę wyjściową,
5)
dodatek do normy - ustalona w jednostce maksymalna wielkość, o którą można zwiększyć zatwierdzoną do stosowania normę eksploatacyjną lub wyjątkową, gdy rzeczywiste zużycie paliwa przekraczają w przypadku wystąpienia ściśle określonych warunków eksploatacyjnych.
2.
Normy zużycia paliwa, o których mowa w ust.1, ustala się z dokładnością do 0,5 dm3 na 100 km przebiegu, 1 motogodzinę lub godzinę pracy, z wyjątkiem norm zużycia paliwa dla samochodowych urządzeń ogrzewczych, które ustala się z dokładnością do 0,1 dm3 na godzinę pracy.
§  8.
1.
Normy wyjściowe dla eksploatowanego w jednostkach Policji sprzętu transportowego i urządzeń ogrzewczych działających niezależnie od silnika napędowego pojazdu określają tabele stanowiące załącznik nr 2 do instrukcji.
2.
Normy wyjściowe dla sprzętu transportowego nowego typu wprowadzanego do eksploatacji w Policji określa dyrektor Biura Logistyki Policji KGP, przy czym w przypadku pojazdów i łodzi:
1)
zakupionych centralnie, a nie wymienionych w tabeli nr 1 lub tabeli nr 4 pkt 1 załącznika nr 2 - normę wyjściową dla grupy pojazdów /łodzi/ danego typu - po uzyskaniu wyników prób eksploatacyjnych i badań zużycia paliwa zleconych przez Biuro Logistyki Policji KGP do przeprowadzenia jednostkom prowadzącym gospodarkę transportową,
2)
pozyskanych przez jednostkę gospodarującą mpis we własnym zakresie, a nie ujętych w załączniku nr 2 - na jej wniosek udokumentowany protokołami prób eksploatacyjnych i badań zużycia paliwa pod warunkiem, że nie została podjęta decyzja o eksploatacji tego sprzętu transportowego na zasadach eksperymentu. Protokoły z minimum trzech badań zużycia paliwa przeprowadzonych w co najmniej dwutygodniowych odstępach czasu jednostka gospodarująca mpis za pośrednictwem jednostki prowadzącej gospodarkę transportową przekazuje do Biura Logistyki Policji KGP przed upływem 8 tygodni eksploatacji takiego sprzętu transportowego po okresie docierania.
3.
Dla agregatów normę wyjściową stanowi norma fabryczna podana w instrukcji obsługi i eksploatacji agregatu.
4.
Dyrektor Biura Logistyki Policji KGP może dokonać zmiany norm wyjściowych.
§  9.
1.
Normę eksploatacyjną ustala jednostka gospodarująca mpis przed przekazaniem sprzętu transportowego /agregatu/ do eksploatacji w jednostce użytkującej, na podstawie:
1)
tabeli norm wyjściowych, danych zawartych w instrukcjach fabrycznych i wyników badania zużycia paliwa przeprowadzonego zgodnie z § 19 - dla sprzętu transportowego /z wyjątkiem maszyn drogowo-budowlanych/ oraz samochodowych urządzeń ogrzewczych działających niezależnie od pracy silnika napędowego pojazdu,
2)
tabeli norm wyjściowych, danych zawartych w instrukcjach fabrycznych i wyników badania zużycia paliwa przeprowadzonego w warunkach, w jakich ma się odbywać eksploatacja /norma eksploatacyjna tymczasowa/ - dla sprzętu transportowego nowego typu, dla którego nie ma ustalonej w jednostce normy eksploatacyjnej, wprowadzonego do eksploatacji w okresie kiedy temperatura otoczenia wynosi poniżej 0°C bądź znajdującego się w okresie docierania /jeżeli producent przewiduje taki okres w eksploatacji/; w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy § 12 ust.1 pkt 2 ppkt c i pkt 4 ppkt b,
3)
danych zawartych w instrukcjach fabrycznych i wyników badania zużycia paliwa - dla agregatów i nie ujętych w załączniku nr 2 samochodowych urządzeń ogrzewczych działających niezależnie od pracy silnika napędowego pojazdu,
4)
przepisów obowiązujących w resorcie budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych - dla maszyn drogowo-budowlanych.
2.
Normę eksploatacyjną należy ustalać dla:
1)
grupy pojazdów /łodzi/ lub agregatów, określanych jako pojazdy /łodzie/ lub agregaty tego samego typu, jeżeli będą one eksploatowane w zbliżonych warunkach,
2)
poszczególnego pojazdu /łodzi/ lub agregatu indywidualnie jeżeli:
a)
dokonano w nim na stałe przynajmniej jednej zmiany mającej wpływ na zużycie paliwa,
b)
będzie on eksploatowany w odmiennych niż typowe dla danej grupy pojazdów /łodzi/ lub agregatów warunkach,
c)
ilość pojazdów wymienionych w pkt. 1 w jednostce prowadzącej gospodarkę transportową jest mniejsza od czterech.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust.2 pkt 1 normę eksploatacyjną ustala się w oparciu o uśredniony wynik badania zużycia paliwa co najmniej czterech egzemplarzy pojazdów /łodzi/ lub agregatów danej grupy.
4.
Jednostki gospodarujące mpis ze względu na warunki eksploatacji pojazdów mogą wprowadzić do stosowania normy eksploatacyjne miejskie i drogowe. W tym przypadku należy ściśle określić granice obszarów, na których przebiegi pojazdów mogą podlegać rozliczeniu wg normy eksploatacyjnej miejskiej.
5.
Przebieg pojazdu, dla którego ma zastosowanie norma miejska musi być odnotowany w książce kontroli pracy sprzętu transportowego i potwierdzony podpisem osoby dysponującej.
6.
Jednostka gospodarująca mpis zobowiązana jest przeprowadzić co najmniej raz na dwa lata aktualizację stosowanych norm eksploatacyjnych.
§  10.
1.
W odniesieniu do sprzętu transportowego, dla którego nie została określona norma wyjściowa, jednostka gospodarująca mpis ustala normę indywidualną na podstawie wyników badania zużycia paliwa oraz danych podanych przez producenta.
2.
Normę indywidualną można stosować tylko w czasie gdy nie została określona norma wyjściowa i w związku z tym nie można ustalić normy eksploatacyjnej lub sprzęt transportowy jest eksploatowany w ramach eksperymentu.
3.
O fakcie wprowadzenia do eksploatacji sprzętu transportowego rozliczanego na podstawie normy indywidualnej, jednostka gospodarująca mpis jest zobowiązana w ciągu miesiąca powiadomić Biuro Logistyki Policji KGP za pośrednictwem jednostki prowadzącej gospodarkę transportową.
§  11.
1.
Normę wyjątkową można ustalić tylko w przypadku, gdy na podstawie wyniku badania zużycia paliwa norma wyjściowa okaże się niewystarczająca.
2.
Normę wyjątkową ustala jednostka gospodarująca mpis do stałego lub okresowego, zamiennego z właściwą normą eksploatacyjną stosowania w przypadkach, gdy:
1)
pojazd jest eksploatowany w szczególnie trudnych warunkach na trasach:
a)
wymagających ciągłego używania niższych biegów,
b)
prowadzących po drogach grząskich, gruntowych nie utwardzonych lub błotnistych,
c)
górskich, o stromych wzniesieniach z pochyleniem przekraczającym 5%,
2)
pojazd /łódź/ posiada zmienioną konstrukcję lub dodatkowe wyposażenie powodujące zwiększenie zużycia paliwa,
3)
pojazd /łódź/ posiada wmontowane urządzenie specjalne okresowo napędzane silnikiem głównym, ale bez możliwości jednoznacznego określenia ilości paliwa zużytego na jego napęd,
4)
pojazd jest używany do działań operacyjnych /obstawa terenu, pościg itp./.
3.
Normę wyjątkową ustala się na podstawie wyniku badania zużycia paliwa przez dany pojazd /łódź/ przeprowadzonego w warunkach eksploatacyjnych, dla których została przewidziana.
§  12.
1.
Dopuszcza się możliwość rozliczenia przekroczenia normy eksploatacyjnej lub wyjątkowej o wielkość:
1)
do 4,5 % przez pojazd z silnikiem o zapłonie iskrowym lub do 2,5 % z silnikiem o zapłonie samoczynnym, na każdą tonę rzeczywistej masy całkowitej ciągnionej przyczepy lub ciągnionego innego pojazdu /nie dotyczy naczepy/,
2)
do 10 % przez pojazd, który:
a)
był eksploatowany w warunkach, gdy odległość pomiędzy kolejnymi punktami zatrzymania np. w celu załadunku i wyładunku nie przekraczała 2000 m,
b)
był eksploatowany na terenie jednostki (szkoły) w celach zaopatrzenia tejże jednostki (szkoły),
c)
jechał w kolumnie składającej się z co najmniej 6 pojazdów lub taką kolumnę pilotował,
d)
był eksploatowany w okresie zimowym w szczególnie trudnych warunkach pogodowych i drogowych /bardzo niska temperatura, zaspy śnieżne, gołoledź/,
e)
był eksploatowany podczas konwoju przewożącego wartości pieniężne lub pocztę specjalną,
3)
do 15 % przez pojazd, który był użyty do nauki jazdy kandydatów na kierowców,
4)
do 5 % przez pojazd, który:
a)
był użyty do doszkalania kierujących z techniki jazdy,
b)
był eksploatowany w okresie docierania lub posiadał silnik w okresie docierania,
2.
Rozliczenia przekroczenia, o którym mowa w ust.1, dokonuje osoba zajmująca się transportem w jednostce gospodarującej mpis lub osoba przez niego pisemnie upoważniona przyznając odpowiednie dodatki do normy zużycia paliwa, o których mowa w § 7 ust.1 pkt 5.
§  13.
Dla pojazdu dyżurnego, eksploatowanego na zasadzie oczekiwania w stałym pogotowiu wyjazdowym wymagającym częstego uruchamiania /podgrzewania/ silnika może być przyznany dobowy dodatek w wysokości 5 % normy eksploatacyjnej. Dodatek przyznaje w razie potrzeby kierownik jednostki gospodarującej mpis lub osoba przez niego pisemnie upoważniona.

W przypadku stwierdzenia, na podstawie zapisów w książce kontroli pracy sprzętu transportowego, że w okresie rozliczeniowym wystąpił nieuzasadniony brak proporcjonalności między ilością paliwa pobieranego podczas poszczególnych napełnień a wykonanymi przebiegami, dodatków do normy eksploatacyjnej i wyjątkowej, określonych w § 12 i 13 nie przyznaje się.

§  15.
W przypadku zmiany warunków, dla których ustalono normę wyjątkową lub dodatek należy tę normę lub dodatek skorygować lub anulować.
§  16.
1.
Przebieg pojazdu /łodzi/ lub czas pracy silnika w warunkach przewidzianych do zastosowania dodatku, powinien być każdorazowo potwierdzony w książce kontroli pracy sprzętu transportowego przez osobę korzystającą z pojazdu /łodzi/ lub nim dysponującą.
2.
Okresy eksploatacji pojazdu, dla których ma zastosowanie norma wyjątkowa powinny być zaznaczone w książce kontroli pracy sprzętu transportowego.
3.
Czas pracy sprzętu transportowego i agregatu nie posiadającego licznika przepracowanych motogodzin oraz urządzeń ogrzewczych działających niezależnie od silnika napędowego pojazdu powinien być każdorazowo odnotowany w książce kontroli pracy i potwierdzony przez osobę nim dysponującą.
§  17.
Normy eksploatacyjne, indywidualne, wyjątkowe i dodatki do norm mogą być stosowane po zatwierdzeniu ich przez kierownika jednostki prowadzącej gospodarkę transportową.
§  18.
1.
Kierownik jednostki gospodarującej mpis lub osoba przez niego pisemnie upoważniona może uznać za uzasadnione zużycie mpis przekraczające ustalone normy, jeżeli:
1)
zużycie to spowodowane zostało użyciem sprzętu transportowego do:
a)
zwalczania skutków klęsk żywiołowych,
b)
działań operacyjnych /obstawa terenu, obserwacja/,
c)
jazda z dużymi prędkościami w uzasadnionych sytuacjach /pościg itp./,
d)
ćwiczeń taktycznych,
e)
prac budowlanych /z wyłączeniem pojazdów do tego konstrukcyjnie przeznaczonych/ i w związku z tym zachodziła potrzeba jazdy po bezdrożach, przejeżdżania na długich odcinkach przez tereny zalane wodą, zaśnieżone itp.
2)
powstało ono z przyczyn niezależnych od kierującego, co zostało potwierdzone przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym /np. awaria układu zasilania, smarowania czy chłodzenia/,
3)
zostało ono spowodowane koniecznością przejazdów bądź pracy silnika w czasie obsługi lub naprawy.
2.
Jeżeli w czasie wykonywania czynności służbowych zaistniała konieczność pracy silnika pojazdu na postoju i powstało w związku z tym przekroczenie ustalonej normy zużycia paliwa, kierownik jednostki gospodarującej mpis bądź osoba pisemnie przez niego upoważniona może przyznać dodatkową ilość paliwa ustaloną przez pomnożenie ilości minut pracy silnika przez 0,5% normy eksploatacyjnej zużycia paliwa ustalonej dla danego pojazdu.
3.
Eksploatacja sprzętu transportowego w warunkach, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz czas jej trwania powinny zostać odnotowane w książce kontroli pracy sprzętu transportowego i potwierdzone podpisem osoby korzystającej z tego sprzętu lub nim dysponującej bądź udokumentowane oświadczeniem kierującego pojazdem, które powinno zawierać opis warunków, w jakich odbywała się eksploatacja pojazdu oraz czas jej trwania. Oświadczenie to należy przechowywać wraz z książką kontroli pracy sprzętu transportowego.
§  19.
1.
Badanie zużycia paliwa, zwane dalej "badaniem", należy przeprowadzać:
1)
w celu ustalenia lub aktualizacji norm zużycia paliwa dla sprzętu transportowego (agregatów) jednostki,
2)
po zgłoszeniu przez osobę, której sprzęt transportowy powierzono do stałego prowadzenia, nadmiernego zużycia paliwa przez pojazd (łódź).
2.
Badanie w celu ustalenia lub aktualizacji norm zużycia paliwa przeprowadza się:
1)
na sprawnym technicznie sprzęcie transportowym /agregacie/ po okresie docierania,
2)
przy temperaturze otoczenia powyżej 0°C i przy możliwie bezwietrznej pogodzie,
3)
w warunkach, dla których norma została przewidziana,
4)
w trakcie próby drogowej /na wodzie/, na wyznaczonej trasie:
a)
dla pojazdu:

o długości co najmniej 10 km z zastosowaniem urządzenia pomiarowego,

o długości co najmniej 20 km bez urządzenia pomiarowego, obejmującej odcinek drogi o warunkach drogowych i natężeniu ruchu zbliżonych do typowych warunków eksploatacyjnych pojazdu, przejechany w obu kierunkach,

b)
dla łodzi motorowej - w czasie co najmniej 30 min.; wyznaczoną na rzece trasę należy przebyć z prądem i pod prąd,
5)
przy prędkości poruszania zbliżonej do najczęściej stosowanej w typowych warunkach eksploatacyjnych i nie większej od prędkości dopuszczalnej,
6)
przy obciążeniu wynoszącym:
a)
dla sprzętu transportowego przeznaczonego do przewozu osób - 75 %,
b)
dla sprzętu transportowego przeznaczonego do przewozu ładunku - 50 % dopuszczalnej ładowności,
c)
dla agregatu - 75 % obciążenia znamionowego oraz na biegu jałowym w łącznym czasie co najmniej 30 min.
3.
Pomiar ilości paliwa zużytego podczas badania pojazdów w warunkach eksploatacyjnych wykonuje się metodą pełnego zbiornika lub przy użyciu specjalistycznych urządzeń pomiarowych /np. wyskalowanych zbiorników/.
4.
Badania kontrolne w trakcie i po naprawie bieżącej układu napędowego wykonywanej w związku z ponadnormatywnym zużyciem paliwa należy przeprowadzać na stacjonarnych urządzeniach do kompleksowej kontroli pojazdów /hamownie podwoziowe/.
5.
Badanie przeprowadza wyznaczony pracownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową, w miarę możliwości w obecności osoby, której powierzono sprzęt transportowy /agregat/ do stałego prowadzenia /konserwacji/.
6.
Wyniki badania należy zawrzeć w protokole, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do instrukcji.
§  20.
1.
Każda ilość mpis wydanych kierującemu sprzętem transportowym, konserwatorowi agregatu powinna być wpisana do książki kontroli pracy sprzętu transportowego.
2.
Rozliczenie kierującego /konserwatora/ z pobranych mpis przeprowadza osoba upoważniona przez kierownika jednostki gospodarującej mpis po zakończeniu okresu rozliczeniowego stanowiącego miesiąc kalendarzowy, dokonując porównania ilości mpis rzeczywiście zużytych przez sprzęt transportowy (agregat) w okresie rozliczeniowym z ilością mpis, którą mógł zużyć zgodnie z ustalonymi dla niego normami i wskaźnikami zużycia (obliczoną z dokładnością do 0,5 dm3 dla paliw oraz do 0,1 dm3 lub 0,1 kg dla pozostałych mpis).
3.
Ilość mpis rzeczywiście zużytych w okresie rozliczeniowym ustala się przez zsumowanie wszystkich pobrań odnotowanych w książce kontroli pracy sprzętu transportowego. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady pełnego zbiornika paliwa podczas każdego tankowania oraz na koniec okresu rozliczeniowego.
4.
Ilość mpis, które sprzęt transportowy (agregat) mógł zużyć w okresie rozliczeniowym ustala się na podstawie:
1)
dla paliwa - ilości przejechanych kilometrów (przepracowanych motogodzin) i zatwierdzonej do stosowania dla danego sprzętu transportowego (agregatu) normy eksploatacyjnej, indywidualnej lub wyjątkowej, przy czym w przypadku zastosowania:
a)
normy wyjątkowej okresowo - ilości przejechanych kilometrów (przepracowanych motogodzin) należy odpowiednio rozdzielić i odnieść do właściwej normy,
b)
dodatku do normy eksploatacyjnej lub wyjątkowej - ilość paliwa, które mogło być zużyte na podstawie norm, zwiększyć o wartość wynikającą z przyznanych dodatków,
2)
dla innych mpis - ilości przejechanych kilometrów (przepracowanych motogodzin) i wskaźników zużycia tych mpis zawartych w tabelach i instrukcjach obsługi.
5.
Ilość przejechanych kilometrów /przepracowanych motogodzin/ ustala się na podstawie wskazań licznika. W przypadku niesprawnego licznika przejechanych kilometrów /przepracowanych motogodzin/ eksploatację sprzętu transportowego /agregatu/ należy wstrzymać.
6.
W przypadku sprzętu transportowego i agregatów nie posiadających liczników przepracowanych motogodzin oraz urządzeń ogrzewczych działających niezależnie od silnika napędowego pojazdu łączny czas pracy określa się przez zsumowanie wpisów dokonanych w książce kontroli pracy sprzętu transportowego.
7.
Jeżeli rozliczenie wykazało, że ilość rzeczywiście zużytego paliwa jest mniejsza od ilości, która mogła być zużyta według zatwierdzonej do stosowania normy eksploatacyjnej (bez stosowania dodatków i normy wyjątkowej) - to różnica ta oznacza "oszczędność".
8.
Jeżeli rozliczenie wykazało, że ilość rzeczywiście zużytego paliwa lub innych mpis jest większa od ilości, która mogła być zużyta według zatwierdzonej do stosowania normy zużycia paliwa wraz z ewentualnie możliwymi do przyznania dodatkami, względnie wyższa od odpowiednich wskaźników zużycia innych mpis - to różnica ta oznacza zużycie ponad normę tzw. "przepał" i stanowi szkodę w majątku Policji.
9.
W celu bieżącej kontroli zużycia paliw, zwłaszcza w zakresie przestrzegania norm, kierujący przy napełnianiu oraz dyspozytor po zakończonym przez kierującego dniu pracy zobowiązani są dokonać oceny proporcjonalności zużycia paliwa do ilości przejechanych kilometrów. Zapisy wskazujące na oszczędność lub przepały niemożliwe do osiągnięcia w typowych dla danego sprzętu transportowego warunkach eksploatacji powinny być w jednostce użytkującej wyjaśnione z kierującym.
§  21.
1.
Rozliczenie mpis wydanych na potrzeby stacji obsługi przeprowadza osoba wyznaczona do prowadzenia gospodarki mpis, w jednostce gospodarującej mpis na podstawie sporządzonego przez stację protokołu zużycia (rozliczenia) mpis w stacji obsługi, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do instrukcji.
2.
Protokół zużycia (rozliczenia) należy sporządzić po zakończeniu okresu rozliczeniowego na podstawie ewidencji pomocniczej, założonej i prowadzonej przez stację obsługi w celu bieżącej kontroli zużycia mpis używanych do smarowania, mycia, konserwacji itp. oraz paliw używanych do zasilania badanych na hamowni silników.

SPRZĘT DO MPiS

§  22.
1.
Gospodarka sprzętem do mpis obejmuje zagadnienia dotyczące przyjmowania, przechowywania, użytkowania, konserwacji, obsług technicznych, legalizacji, remontów /bieżących, konserwacyjnych, głównych/ i wycofywania z eksploatacji.
2.
Na indywidualne wyposażenie sprzętu transportowego /agregatu/ dla utrzymania niezbędnych zapasów paliwa i oleju silnikowego wydaje się opakowania /kanistry, beczki, lejki do kanistra/, które wpisuje się do zestawu wyposażenia tego sprzętu /agregatu/. Za ilościowy i jakościowy stan sprzętu do mpis odpowiada użytkownik, któremu sprzęt ten został przekazany.
3.
Użytkownicy sprzętu transportowego /agregatu/ powinni posiadane opakowania mpis oznaczyć trwali numerem rejestracyjnym /ewidencyjnym/ sprzętu transportowego /agregatu/ oraz nazwą produktu, na który opakowanie jest przeznaczone.
4.
Prowadzący gospodarkę mpis nadzoruje stan utrzymania opakowań mpis, dokonuje ich wymiany /uzupełnienia/ na podstawie uprzednio zgłoszonych zapotrzebowań.
§  23.
1.
Sprzęt do mpis w jednostkach Policji dzieli się na:
1)
sprzęt stanowiący indywidualne wyposażenie sprzętu transportowego (agregatu),
2)
sprzęt stanowiący wyposażenie magazynowe jednostek,
3)
sprzęt i urządzenia stacji paliw płynnych w jednostkach użytkujących.
2.
W sprzęt, o którym mowa w ust.1 pkt 1, pojazdy, łodzie i agregaty wyposaża się w razie potrzeby
§  24.
1.
Indywidualne wyposażenie sprzętu transportowego (agregatu) w sprzęt do mpis obejmuje:
Rodzaj sprzętuJedn. miaryIlość sprzętu dla:
pojazdułodziagregatu
kanister 5 lszt.111
kanister 20 lszt.1-621-2
lejek do kanistraszt.111
2.
Jednostka gospodarująca mpis powinna być przygotowana do równoczesnego wyposażenia posiadanych pojazdów, w razie potrzeby, w odpowiednią ilość kanistrów tak, aby ich pojemność łącznie z pojemnością zbiornika pojazdu umożliwiła przejazd 650 km.
3.
Sprzęt określony w ust.1 może być, w zależności od decyzji kierownika jednostki gospodarującej mpis, stale przewożony w pojazdach lub zdeponowany w jednostkach użytkujących i doraźnie wydawany osobom kierującym pojazdami.
4.
Do agregatów z silnikami spalinowymi, które nie posiadają własnych zbiorników na paliwo, należy zapewnić odpowiednią ilość kanistrów lub beczek stalowych, aby ich łączna pojemność zapewniała 30 godzin pracy.
§  25.
1.
Sprzęt do mpis stanowiący wyposażenie magazynowe jednostek występuje w zestawach ujętych w załączniku nr 5 do instrukcji. Zestawy te określają maksymalne ilości sprzętu do mpis przewidzianego jako wyposażenie magazynów jednostek.
2.
Ilość i rodzaj wyposażenia magazynowego w sprzęt do mpis jednostek Policji określa kierownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową na podstawie zestawów, o których mowa w ust.1 oraz liczby eksploatowanych w tych jednostkach pojazdów, z wyłączeniem motocykli eksploatowanych na podstawie umowy użyczenia.
3.
Przepisy ust.2 nie mają zastosowania do jednostek posiadających na stanie ewidencyjnym mniej niż 3 pojazdy; jednostkom tym przysługuje tylko sprzęt stanowiący indywidualne wyposażenie pojazdu.
§  26.
1.
Wyposażenie stacji paliw w sprzęt do mpis stanowią zbiorniki podziemne, odmierzacze paliw ciekłych, różnego rodzaju instalacje (elektryczne, odgromowe, uziemiające itp.), pomieszczenia przeznaczone dla personelu stacji i pomieszczenia do przechowywania mpis i sprzętu do mpis oraz inne urządzenia niezbędne do przyjmowania, przechowywania i wydawania mpis.
2.
Dystrybutory stacji paliw płynnych powinny być wyposażone w odpowiednie wiaty zapewniające wydawanie paliw płynnych bez względu na warunki atmosferyczne.
3.
Łączna pojemność zbiorników podziemnych stacji paliw powinna odpowiadać pojemności określonej w załączniku nr 6 do instrukcji, a ich liczba uwzględniać rodzaje paliwa używanego przez zaopatrywane pojazdy.
§  27.
1.
Eksploatacja sprzętu do mpis powinna zapewniać zachowanie warunków BHP, bezpieczeństwa pożarowego i ochrony środowiska.
2.
Eksploatowany sprzęt do mpis podlega przeglądom technicznym i zabiegom konserwacyjnym, zgodnie z wymaganiami odpowiednich instrukcji eksploatacyjnych sprzętu.
§  28.
Do eksploatacji sprzętu może być dopuszczony tylko uprawniony personel posiadający odpowiednie, wymagane przepisami dotyczącymi eksploatacji danego sprzętu przeszkolenie i kwalifikacje. Za nieprzestrzeganie tego wymogu odpowiedzialność ponosi przełożony, który dopuścił pracownika do obsługi sprzętu.
§  29.
1.
Przeglądy techniczne sprzętu do mpis dzielą się na bieżące i okresowe.
2.
Bieżące przeglądy techniczne sprzętu do mpis powinny być przeprowadzane przez personel magazynu mpis.
3.
Okresowe przeglądy techniczne sprzętu do mpis wykonują uprawnieni konserwatorzy sprzętu lub wyspecjalizowane w tym zakresie jednostki gospodarcze.
4.
Przeprowadzone czynności obsługowe sprzętu do mpis należy odnotować w książce przeglądów kontrolnych sprzętu do mpis (materiałów), której wzór stanowi załącznik nr 7 do instrukcji, podając zakres obsługi, datę oraz imię i nazwisko wykonującego obsługę.
§  30.
1.
Kontroli stanu technicznego podlega każdy rodzaj sprzętu do mpis. Przeprowadza się ją:
1)
z tytułu sprawowanej funkcji oraz nadzoru służbowego i fachowego w jednostce,
2)
przy przyjmowaniu lub przekazywaniu sprzętu,
3)
dla oceny stanu sprawności, kompletności i utrzymania /okresowo/.
2.
Kontrole stanu technicznego cystern-dystrybutorów i cystern-przyczep należy przeprowadzać każdorazowo przed ich napełnieniem.
3.
Celem kontroli stanu technicznego jest sprawdzenie:
1)
sprawności i kompletności sprzętu,
2)
stanu utrzymania sprzętu i warunków jego przechowywania,
3)
stanu ilościowego i jakościowego wyposażenia sprzętu,
4)
terminowości i jakości przeprowadzanych obsług technicznych.
§  31.
Przy kontroli stanu technicznego sprzętu powinni być obecni:
1)
personel obsługujący sprzęt,
2)
osoby funkcyjne odpowiedzialne z tytułu nadzoru za dany sprzęt.
§  32.
1.
Oceny stanu technicznego sprzętu do mpis dokonuje się:
1)
przy sporządzaniu protokołu reklamacyjnego w wyniku stwierdzonych uszkodzeń, braków wyposażenia, wad produkcyjnych i wadliwie wykonanych napraw,
2)
przy kierowaniu do remontu lub sporządzaniu wniosku o spisanie ze stanu ewidencyjnego (wybrakowanie),
3)
w razie przedłużania okresów użytkowania lub okresów między remontami,
4)
w razie uszkodzenia sprzętu w wyniku awarii lub wypadku.
2.
Oceny stanu technicznego dokonuje komisja powołana przez kierownika jednostki prowadzącej gospodarkę transportową na druku protokółu stanowiącego załącznik nr 8 do instrukcji.
3.
W ramach oceny stanu technicznego sprzętu sprawdza się jego sprawność, kompletność, stan utrzymania i terminowość wykonania obsług technicznych.
§  33.
1.
Dla potrzeb ewidencji oraz w celu ustalenia wartości i przydatności eksploatacyjno-użytkowej sprzęt do mpis podlega klasyfikacji, tj. zaliczeniu do jednej z czterech kategorii. Zaliczenia sprzętu do określonej kategorii dokonuje się w zależności od stanu technicznego, przebiegu, lat eksploatacji oraz wykonywanych remontów według następujących kryteriów:
1)
kategoria I - sprzęt nowy nie eksploatowany, technicznie sprawny,
2)
kategoria II - sprzęt technicznie sprawny,
3)
kategoria III - sprzęt uszkodzony nadający się do naprawy (nie występuje w odniesieniu do sprzętu ze szkła, ceramiki i drobnego sprzętu z blachy, drewna i tworzyw sztucznych),
4)
kategoria IV - sprzęt nie nadający się do eksploatacji i naprawy.
2.
Przeklasyfikowania sprzętu do mpis do kategorii III i IV dokonuje komisja wyznaczona przez kierownika jednostki gospodarującej mpis na druku protokołu stanowiącego załącznik nr 9 do instrukcji. Komisja przedstawia kierownikowi jednostki wnioski co do dalszego użytkowania sprzętu.
3.
Przeklasyfikowania sprzętu do mpis dokonuje się:
1)
przy przekazywaniu sprzętu kategorii I do eksploatacji,
2)
po stwierdzeniu uszkodzenia,
3)
przy odbiorze sprzętu po naprawie.
4.
Sprzęt kategorii III podlega przeklasyfikowaniu do kategorii IV, jeżeli nie nadaje się do dalszej eksploatacji, a jego naprawa jest niemożliwa lub ekonomicznie nieopłacalna.
§  34.
W zależności od zakresu czynności i terminu ich wykonywania występują następujące remonty sprzętu do mpis:
1)
remont bieżący wykonywany w jednostkach Policji polegający na wymianie uszkodzonych lub zużytych części lub podzespołów oraz wykonaniu napraw drobnych uszkodzeń powstałych w toku eksploatacji sprzętu,
2)
remont główny wykonywany w wytypowanych zakładach remontowych, polegający na całkowitym demontażu sprzętu /motorowego i cystern-dystrybutorów/, weryfikacji wszystkich części i podzespołów, sprawdzeniu jakości wykonanych prac oraz ostatecznym odbiorze sprzętu według warunków technicznych remontu głównego,
3)
remont konserwacyjny wykonywany w wytypowanych zakładach remontowych polegający na usunięciu skutków wpływu czasu i warunków atmosferycznych na sprzęt będący na konserwacji lub eksploatowany przy małych rocznych przebiegach,
4)
remont awaryjny polegający na usunięciu w zakładach remontowych skutków awarii, w razie braku możliwości jego wykonania w ramach remontu bieżącego.
§  35.
1.
Czynnikiem decydującym o zakwalifikowaniu sprzętu do remontu jest okres jego bezawaryjnej i bezpiecznej eksploatacji określony w szczególności przebiegiem kilometrów lub ilością przepracowanych motogodzin.
2.
W przypadku gdy sprzęt kwalifikuje się do remontu głównego lub konserwacyjnego przed upływem okresu, o którym mowa w ust.1, decyzję o skierowaniu go do remontu podejmuje kierownik jednostki gospodarującej mpis.
§  36.
1.
Wybrakowaniu podlega sprzęt wycofany z eksploatacji, przestarzały technicznie i nie mający zastosowania w jednostkach Policji oraz sprzęt, który na skutek awarii uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu, a naprawa jego jest nieopłacalna lub niemożliwa oraz nie znaleziono na niego nabywców.
2.
Sprzęt i materiały są kwalifikowane do wybrakowania komisyjnie na drukach protokołów stanowiących załącznik nr 9 do instrukcji.
3.
Dla sprzętu i materiałów zakwalifikowanych do wybrakowania sporządza się plan wybrakowania, który stanowi podstawę do podjęcia prac przez komisję powołaną w tym celu przez kierownika jednostki gospodarującej mpis
4.
Wybrakowania sprzętu dokonuje się co najmniej raz w roku.
§  37.
1.
Konserwacja przechowywanego sprzętu do mpis obejmuje:
1)
obsługi okresowe,
2)
zabiegi konserwacyjne wykonywane zgodnie z technologią konserwacji,
3)
porządkowanie i ustawienie sprzętu w miejscu przeznaczonym do jego przechowywania.
2.
W zależności od okresu przechowywania sprzętu oraz zastosowanej technologii konserwację dzieli się na:
1)
konserwację czasową:
a)
krótkotrwałą - okres przechowywania sprzętu trwa od 1 do 6 miesięcy,
b)
długotrwałą - okres przechowywania sprzętu trwa od 6 do 12 miesięcy,
2)
konserwację stałą - okres przechowywania trwa ponad 12 miesięcy.
3.
Konserwację przeprowadza personel magazynu mpis oraz kierowcy cystern obsługujący sprzęt lub przeszkoleni konserwatorzy (przy dużych ilościach sprzętu).
4.
Cysterny (dystrybutory) samochodowe, cysterny przyczepy oraz pompy motorowe należy konserwować zgodnie z przepisami dozoru technicznego.

PRZYJMOWANIE I WYDAWANIE ORAZ MAGAZYNOWANIE MPiS I SPRZĘTU DO MPiS

§  38.
1.
Przyjmowanie mpis i sprzętu do mpis do magazynu odbywa się na podstawie dokumentów ogólnie obowiązujących.
2.
Dostawy, których jakość można prawidłowo określić - mogą być odbierane jednoosobowo, bezpośrednio z magazynu dostawcy /producenta/ - bez powoływania komisji odbiorczej.
3.
W przypadku stwierdzenia niezgodności rzeczywistej ilości lub liczby przedmiotów dostawy z wartościami wyszczególnionymi w fakturze /dowodzie wydania-przyjęcia/ za podstawę do zapisów w ewidencji magazynowej można przyjąć komisyjny protokół przyjęcia.
4.
W przypadku dostaw mpis w cysternach kolejowych lub samochodowych w ewidencji magazynowej i w ewidencji głównej /ewidencji na szczeblu jednostki gospodarującej mpis wpisuje się ilości faktycznie przyjęte zgodnie z protokołem przyjęcia. W przypadku odbioru mpis własnym transportem można dokonać przychodu mpis jednocześnie rozchodu faktycznych naturalnych ubytków transportowych.
§  39.
1.
W przypadku dostaw hurtowych lub zmiany jednostki zaopatrującej, dostawca powinien każdorazowo wystawić aktualne orzeczenie laboratoryjne lub inny uwierzytelniony dokument stwierdzający, że dostarczone przez niego produkty odpowiadają obowiązującym w tym zakresie normom.
2.
Jednostki dokonujące zakupu mpis są zobowiązane każdorazowo ustalić ciężar właściwy pobieranych produktów (paliw oraz płynów eksploatacyjnych dostarczonych w opakowaniach niefabrycznych i wpisać go do dokumentów przychodowych).
§  40.
1.
Przy przyjmowaniu mpis dostarczonych w cysternach (wagonach) kolejowych należy:
1)
sprawdzić, czy wszystkie plomby umieszczone na cysternie są w stanie nienaruszonym, a ich ilość jest zgodna z listem przewozowym,
2)
sprawdzić zgodność numeru cysterny z listem przewozowym oraz porównać umieszczone na cysternie orzeczenie laboratoryjne z zamówieniem i danymi zawartymi w liście przewozowym,
3)
stwierdzić, czy cysterna nie wskazuje śladów wycieku lub nie ma innych uszkodzeń mechanicznych,
4)
pobrać próbkę produktu naftowego do kontroli wzrokowej, względnie laboratoryjnej.
2.
Ilość produktu naftowego w cysternach przyjętych od kolei ustala się przez sprawdzenie wagi brutto, tary i wagi netto oraz porównanie tych danych z odpowiednimi adnotacjami w dokumentach dostawy.
3.
W przypadku braku możliwości zważenia nierozładowanej cysterny należy sprawdzić wysokość słupa cieczy w cysternie, ciężar właściwy i temperaturę produktu oraz porównać te dane z danymi zawartymi w liście przewozowym. Ustalenia ilości przyjętego produktu dokonuje się przez pomiar napełnienia produktu oraz gęstości temperatury produktu w zbiorniku przed i po wlewie. Zbiornik musi posiadać ważną legalizację.
§  41.
1.
Przy przyjmowaniu mpis dostarczonych cysternami samochodowymi należy dokonać czynności określonych w § 40 ust.1 pkt 1, 3 oraz porównać ilość produktu deklarowaną w dowodzie dostawy z ilością uzyskaną z pomiarów.
2.
Ilość produktu naftowego w cysternach samochodowych ustala się przez zważenie i sprawdzenie wag brutto, tary oraz wagi netto.
3.
W przypadku braku możliwości zważenia nierozładowanej cysterny należy sprawdzić wysokość słupa cieczy w cysternie /dotyczy dostaw cysternami legalizowanymi przez Urząd Miar; kierowcy takich cystern muszą posiadać świadectwo legalizacji Urzędu Miar lub jego odpis/, ciężar właściwy i temperaturę produktu.
4.
Ilość dostarczonego produktu można ustalić przez pomiar napełnienia oraz gęstości i temperatury produktu w zbiorniku przed i po wlewie. Zbiornik musi posiadać ważną legalizację.
§  42.
1.
W przypadku ustalania faktycznej ilości dostarczonych mpis metodą pomiaru w zbiorniku uzyskany wynik należy zwiększyć o wielkość dopuszczalnego ubytku manipulacyjnego według normy, odnotowując ten fakt w protokole przyjęcia. Uzyskaną w ten sposób wartość należy przyjąć do dalszych rozliczeń i dokonać jej przychodu w ewidencji.
2.
Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości w czasie wykonywania czynności określonych w § 40 ust.1 lub w § 41 ust.1 bądź różnice między ilością deklarowaną a ilością faktycznie stwierdzoną, przekraczające możliwe do uznania ubytki transportowe, należy wszcząć postępowanie reklamacyjne zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami.
§  43.
1.
Czynności wyładowcze cystern kolejowych muszą być wykonane w czasie określonym w przepisach kolejowych.
2.
Cysterny powinny być opróżnione w taki sposób, aby pozostałości produktów nie przekraczały:
1)
100 kg w cysternie dwuosiowej,
2)
200 kg w cysternie czteroosiowej.
3.
Po rozładowaniu cysterny należy zamknąć wszystkie zawory, właz i je oplombować. W liście przewozowym zwrotnym DEC dokonać adnotacji o zaplombowaniu poszczególnych części cysterny.
§  44.
1.
W czasie przyjmowania produktów naftowych do zbiorników należy wstrzymać wydawanie paliwa z tych zbiorników.
2.
Przed przystąpieniem do zlewania produktu do zbiornika magazynowego należy dokonać pomiaru napełnienia zbiornika.
§  45.
Przy przyjmowaniu mpis do zbiorników i beczek należy pozostawić w nich wolną pojemność na zmianę objętości zależną od temperatury:
1)
w zbiornikach cylindrycznych leżących - nie mniej niż 10 % całkowitej pojemności,
2)
w beczkach - 6-7 cm poniżej krawędzi gniazda korka,
3)
w kanistrach - 3-4 cm poniżej krawędzi zamknięcia.
§  46.
1.
Przy przyjmowaniu produktów naftowych w opakowaniach /beczkach, baniakach itp./ powinno się w miarę możliwości poddać produkty kontroli jakości polegającej na:
1)
badaniu laboratoryjnym próbek produktów zgodnym z obowiązującą normą w tym zakresie,
2)
porównaniu danych orzeczenia laboratoryjnego dostawcy z normą przedmiotową i wizualnym sprawdzeniu pobranej próbki produktu.
2.
Przy przyjmowaniu produktów naftowych w oryginalnych opakowaniach dostawcy należy w szczególności sprawdzić stan opakowań. Mpis przyjęte do magazynu w opakowaniach oraz sprzęt do mpis i inne materiały należy posegregować i ułożyć w przeznaczonych dla nich miejscach.
§  47.
Jeżeli zakupywane mpis przyjmowane są według miar objętościowych /dm3/, a opłata należności dokonywana jest według miar masowych /kg/ to w protokole przyjęcia, poza danymi ogólnie wymaganymi, należy odnotować:
1)
ilość produktu w kg i dm3,
2)
ciężar właściwy oraz temperaturę produktu, przy jakiej go pobrano,
3)
wartość w złotych wyliczoną z jednostek /kg lub dm3/, według których dokonuje się zapłaty.
§  48.
1.
Wydawanie mpis i sprzętu do mpis z magazynu jednostki odbywa się na podstawie dokumentów uprawniających do wydania i zaksięgowania rozchodu.
2.
Mpis na pojazdy spoza jednostki nie podlegające stałemu zaopatrzeniu oraz sprzęt do mpis wydaje się osobom upoważnionym w treści dowodu wydania-przyjęcia lub przedstawiającym upoważnienie do odbioru.
3.
Odbierający powinien w obecności wydającego sprawdzić asortyment, ilość i jakość środków materiałowych. Do dowodu wydania-przyjęcia /w rubryce uwagi/ należy wpisać zmierzone gęstości i temperatury mpis. W przypadku wydawania paliw w dużych ilościach, pomiaru ich gęstości i temperatury należy dokonywać w obecności odbierającego.
§  49.
1.
Mpis i sprzęt do mpis wydaje się z magazynu jednostki przestrzegając postanowień § 3 i § 6:
1)
magazynom niższego szczebla zaopatrywania,
2)
innym jednostkom Policji,
3)
stacji obsługi własnej jednostki,
4)
paliwa, oleje i płyny eksploatacyjne na "dolewki" - pojazdom własnej jednostki, oraz przyjętym na zaopatrzenie,
5)
innym instytucjom, przedsiębiorstwom itp.
2.
Wydawanie mpis do sprzętu transportowego /łodzi/ i agregatów innych jednostek Policji bez właściwych dokumentów /dowód wydania-przyjęcia/ jest zabronione.
3.
Stacji obsługi wydaje się tylko mpis przeznaczone do smarowania, mycia, konserwacji itp. oraz paliwo przeznaczone do zasilania badanych na hamowni silników. W pozostałych przypadkach mpis pobierane przez stację obsługi wydawane są na poszczególne pojazdy i wpisywane do książek kontroli pracy sprzętu transportowego z adnotacją, że zostały pobrane przez personel stacji obsługi.
4.
Przy wydawaniu mpis na sprzęt transportowy obowiązuje "dwustronne kwitowanie" tzn., że:
1)
kierowca lub kierownik stacji obsługi kwituje w okresowym wykazie przychodów-rozchodów/, którego wzór stanowi załącznik nr 11 do instrukcji lub w dowodzie wydania-przyjęcia otrzymane ilości mpis,
2)
magazynier wpisuje w książce kontroli pracy sprzętu transportowego wydane ilości i asortyment mpis wraz z numerem okresowego wykazu przychodów-rozchodów.
5.
Sprzęt do mpis wraz z zestawem jego wyposażenia wydaje się na podstawie dowodów wydania-przyjęcia. Wydany sprzęt i wyposażenie muszą być sprawne i kompletne.
§  50.
1.
Przy wydawaniu paliwa wymagane jest utrzymanie w sprawności technicznej urządzeń dystrybucyjnych /przepływomierzy, dławic filtrów odmierzacza paliw, szczelności i czystości pistoletu nalewczego itp./.
2.
Przy wydawaniu olejów silnikowych należy zwracać uwagę na:
1)
wydawanie olejów tylko w ilościach zalecanych instrukcjami fabrycznymi lub wytycznymi ich dostawców, producentów itp.,
2)
oznakowanie naczyń do odpowiednich gatunków olejów i przestrzeganie zasady, że dany gatunek oleju wlewa się tylko do naczynia rozlewczego dla niego przeznaczonego,
3)
przeznaczenie oleju tzn. czy jest on wydawany na wymianę, czy na uzupełnienie poziomu w układzie smarowania silnika. Przy wydawaniu oleju na uzupełnienie układu smarowania obowiązuje zasada jego bezpośredniego wlewania do miski olejowej silnika. W przypadku wyjazdu pojazdem w podróż służbową poza teren województwa dopuszcza się wydawanie oleju w opakowaniu do ewentualnego uzupełniania jego poziomu w silniku pojazdu, do rozliczenia po zakończeniu podróży,
4)
dokładne opróżnianie jednego opakowania z danym gatunkiem oleju i otwieranie następnego po wyczerpaniu zawartości poprzedniego.
3.
Przy wydawaniu smarów powinno się zwracać uwagę na:
1)
stosowanie do każdego gatunku smaru oddzielnych łopatek drewnianych,
2)
chronienie tych produktów przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami i zawodnieniem,
3)
przestrzeganie postanowień określonych w ust. 2 pkt 1 i 4.
§  51.
1.
Organizacja magazynu mpis powinna być podporządkowana następującym podstawowym zasadom:
1)
magazyn mpis powinien stanowić teren wydzielony, wolny od składowania innych produktów,
2)
produkty naftowe w trakcie czynności manipulacyjnych powinny odbywać możliwie najkrótszą drogę,
3)
benzyny, oleje napędowe, nafty, oleje smarowe i inne produkty powinny być składowane oddzielnie,
4)
składowanie nowej dostawy produktów naftowych powinno umożliwić wydawanie w pierwszej kolejności zapasów produktów z poprzedniej dostawy.
2.
Sposób magazynowania produktów naftowych powinien chronić je przed ubytkami i zmianami jakościowymi.
3.
W czasie eksploatacji zbiorników podziemnych należy przestrzegać następujących zasad:
1)
napełniać paliwem tylko zbiorniki oddane formalnie do eksploatacji,
2)
nie przekraczać najwyższego dopuszczalnego stanu napełniania zbiornika, określonego w instrukcji eksploatacyjnej lub tabeli litrażowej sporządzonej przez Urząd Miar,
3)
dążyć do utrzymywania na stanie maksymalnego dopuszczalnego stanu napełnienia każdego zbiornika,
4)
na bieżąco dbać o właściwe uszczelnienie, zamykanie oraz plombowanie wszelkich króćców i włazów,
5)
okresowo kontrolować szczelność zbiornika i jego osprzętu,
6)
okresowo dokonywać czyszczenia zbiornika.
4.
Rozmieszczenie zbiorników, beczek i innych opakowań wewnątrz pomieszczenia magazynowego powinno być oparte na następujących zasadach:
1)
zbiorniki należy montować wzdłuż jednej lub dwóch przeciwległych ścian, zapewniając dojście do każdego zbiornika ze wszystkich stron,
2)
beczki należy ustawiać korkiem do góry w rzędach pojedynczych lub podwójnych, zachowując odległość między rzędami minimum 1 m,
3)
ustawienie innych opakowań jak baniek, skrzynek z butelkami itp. powinno pozwalać na łatwe odróżnianie produktów i swobodną nimi manipulację.
§  52.
1.
Nie wolno przechowywać paliw w naczyniach szklanych, z tworzyw sztucznych /z wyjątkiem opakowań posiadających atest/ oraz w naczyniach otwartych.
2.
Płyny niskokrzepnące przeznaczone do układów chłodzenia przechowuje się w beczkach stalowych 200 l nieocynkowanych, w opakowaniach szklanych lub z tworzyw sztucznych.
3.
Przy przechowywaniu produktów w opakowaniach należy przestrzegać następujących zasad:
1)
opakowania można napełniać do 90 % ich pojemności,
2)
każde opakowanie powinno mieć trwały napis określający nazwę produktu naftowego, datę produkcji, numer orzeczenia laboratoryjnego, wagę brutto, netto i tarę, względnie ilość dm3 produktu w poszczególnym opakowaniu,
3)
opakowania z tym samym produktem i datą dostawy należy grupować w jednym miejscu, w tym przypadku produkty można oznakować jedną tabliczką, zgodnie z pkt. 2.
4.
Przy magazynowaniu produktów naftowych w kanistrach, bańkach, skrzynkach z butelkami lub puszkami itp. należy chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
5.
Opakowania drobne z produktami jak skrzynki, transporterki itp. mogą być składowane wielowarstwowo, beczki drewniane ze smarami w pozycji stojącej najwyżej w dwu warstwach, a balony szklane w koszach ochronnych tylko w jednej warstwie.
6.
W obiektach zaplecza obsługowo-naprawczego zezwala się na przechowywanie produktów naftowych jedynie w specjalnie do tego celu przystosowanych magazynach podręcznych, w ilościach niezbędnych do wykonywania bieżących prac obsługowo-naprawczych.
§  53.
1.
Cysterny-dystrybutory samochodowe, cysterny przyczepy, pompy motorowe przechowuje się na wolnym powietrzu (pod wiatami). Beczki próżne (po produktach) na wolnym powietrzu lub pod wiatami, ułożone na podkładach, z zakręconymi korkami, ułożone korkami do dołu. Pozostały sprzęt do mpis należy przechowywać w pomieszczeniach magazynowych.
2.
Beczki opróżnione i oczyszczone po mpis należy przechowywać oddzielnie, z dala od miejsc pracy i zbiorników z paliwem.
3.
Miejsca składowania opakowań powinny być odgrodzone i w sposób widoczny oznakowane napisami np. "Uwaga materiały łatwopalne".
4.
Place przeznaczone do postoju cystern-dystrybutorów i przechowywania beczek powinny być wyrównane, utwardzone, należycie odwodnione i połączone drogami dojazdowymi.
§  54.
1.
Rozmieszczenie sprzętu do mpis w pomieszczeniach powinno zapewnić:
1)
racjonalne wykorzystanie powierzchni magazynowej,
2)
sprawne przyjmowanie i wydawanie oraz kontrolę ilościową i jakościową sprzętu,
3)
zachowanie przepisów przeciwpożarowych.
2.
Regały na sprzęt należy ustawić tak aby odstęp między nimi był nie mniejszy niż 1 m. Szerokość głównego przejścia powinna wynosić 2 m. Regałów nie wolno przeciążać powyżej dopuszczalnego obciążenia.
3.
Pompy ręczne powinny być przechowywane na regałach lub podkładach. Węże do pomp nieeksploatowanych przechowuje się oddzielnie od pomp. Końcówki /króćce/ pomp powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem.
4.
Pistolety nalewcze, nie należące do kompletu wyposażenia sprzętu oraz inny drobny sprzęt do mpis i części zamienne, przechowuje się w pomieszczeniach magazynowych na regałach ułożony według typów i rozmiarów.
5.
Odmierzacze paliw płynnych stanowiące rezerwę należy przechowywać w pomieszczeniach magazynowych, rzędami na podkładach drewnianych. Odstęp między podwójnymi rzędami powinien wynosić co najmniej 1 m.
6.
Wyroby gumowe powinno się przechowywać w wydzielonym pomieszczeniu magazynowym, w którym temperatura otoczenia w ciągu dnia nie ulega dużym wahaniom.
7.
Węże gumowe nie należące do wyposażenia sprzętu należy przechowywać na regałach w stanie rozwiniętym, z zabezpieczonymi przed zabrudzeniem końcówkami. Węże stanowiące wyposażenie sprzętu użytku bieżącego można przechowywać przy sprzęcie.
8.
Beczki stalowe próżne można układać nie więcej niż w 4-5 warstw. Beczki układa się na podkładach drewnianych w warstwach oddzielonych od siebie podkładami.
9.
Kanistry i wiadra nalewcze powinny być składowane na regałach lub ustawiane w stosy. Stos kanistrów i wiader ustawiony na stojąco nie może mieć więcej niż 5-7 warstw, przy czym poszczególne warstwy należy oddzielać podkładami drewnianymi.
§  55.
1.
Zbiorniki i beczki, w których pozostałość produktów nie przekracza 0,5 % objętości danego opakowania, a które nie wykazują zanieczyszczeń mechanicznych, można napełniać tym samym produktem lub produktem niższego gatunku bez uprzedniego czyszczenia opakowania. W tych przypadkach należy posługiwać się następującą gradacją gatunkową mpis: benzyna lotnicza, benzyna samochodowa, nafta, olej napędowy.
2.
Beczki po olejach smarowych mogą być napełniane paliwami po uprzednim usunięciu resztek oleju, przemyciu naftą, gorącą wodą i osuszeniu.
§  56.
1.
Przez płyn niskokrzepnący należy rozumieć płyn przeznaczony do układów chłodzenia pojazdów.
2.
Przy napełnianiu układu chłodzenia płynem niskokrzepnącym należy zastosować się do zaleceń producenta sprzętu transportowego /agregatu/.
3.
Płynu niskokrzepnącego nie należy mieszać z innego rodzaju płynami chłodzącymi, alkoholowymi lub produktami naftowymi, jeżeli jego wytwórca tego nie przewiduje.
4.
Zużycie płynu niskokrzepnącego na bieżące uzupełnienie ubytków w układzie chłodzenia pojazdu nie powinno być wyższe niż 40% w stosunku rocznym do pojemności układu.
5.
W przypadku ubytku płynu w układzie chłodzenia pojazdu należy:
1)
zmierzyć w temperaturze 20°C gęstość płynu pozostałego w układzie chłodzenia,
2)
uzupełnić brakującą ilość:
a)
przez dolanie wody destylowanej - jeżeli zawartość wody w płynie chłodzącym jest mniejsza od podanej przez producenta,
b)
przez dolanie tego samego płynu - jeżeli po uzupełnieniu wodą do określonego stężenia ilość płynu w układzie jest mniejsza od wymaganej.
§  57.
1.
Wymiany płynów niskokrzepnących w sprzęcie transportowym należy dokonywać co 2 lata, chyba że wytwórca płynu zaleca inne terminy.
2.
Płyny niskokrzepnące nie nadające się do dalszej eksploatacji należy zlewać do specjalnie na ten cel przeznaczonych pojemników i przekazywać je odpłatnie przedsiębiorcom zajmującym się zbiórką takich płynów, za odpłatnością lub w zamian za świeży płyn w ilości równoważnej wartości płynu przekazanego.
3.
Ilość zebranego w ciągu roku przepracowanego płynu powinna wynosić co najmniej 25 % ilości nowo zakupionego w tym okresie płynu niskokrzepnącego.
§  58.
1.
Jednostki zużywające oleje smarowe zobowiązane są do ich zbierania, chronienia przed zanieczyszczeniami i do odsprzedaży skupującym je przedsiębiorcom.
2.
Ze zbiórki olejów przepracowanych wyłączone są:
1)
oleje, które w procesie eksploatacji są zużywane w całości,
2)
oleje nie nadające się do regeneracji ze względu na zawartość substancji chemicznie czynnych,
3)
oleje, do których w czasie eksploatacji dostały się substancje mogące w czasie magazynowania, transportu lub procesów regeneracji powodować uszkodzenia urządzeń i aparatury lub zagrażać bezpieczeństwu pracy.
§  59.
1.
Oleje przepracowane powinny być zbierane do specjalnie na ten cel przeznaczonych oraz odpowiednio oznakowanych beczek lub innych pojemników. Używanie do przechowywania olejów przepracowanych beczek po olejach "świeżych" jest zabronione.
2.
Zlewanie olejów przepracowanych do naczyń powinno odbywać się w sposób pozwalający na oddzielenie zanieczyszczeń mechanicznych.
3.
Magazynowanie olejów przepracowanych nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące.
4.
Przy manipulacji olejami przepracowanymi należy przestrzegać następujących zasad:
1)
oleje powinny być przyjmowane, przechowywane i transportowane w pojemnikach zapewniających zachowanie czystości tych produktów,
2)
niedozwolone jest dolewanie do olejów przepracowanych wody, innych płynów lub produktów,
3)
olejów przepracowanych nie wolno używać do czyszczenia i konserwacji sprzętu, smarowania mechanizmów lub urządzeń ze sobą współpracujących.
§  60.
1.
Ubytkiem naturalnym jest zmniejszenie się początkowej ilości mpis, wywołane charakterystycznymi dla danego produktu właściwościami fizyko-chemicznymi /np. intensywność parowania/ oraz przyczynami, których przy obecnym poziomie techniki całkowicie usunąć nie można.
2.
W zależności od miejsca powstania oraz czynności związanych z obrotem ubytki naturalne mpis dzielą się na:
1)
magazynowe - powstające w czasie przechowywania produktów,
2)
manipulacyjne - powstające w czasie przyjmowania i wydawania produktów oraz innych czynności przeładunkowych,
3)
transportowe - powstające podczas przewozu produktów.
§  61.
1.
Normy ubytków naturalnych służą do obliczania dopuszczalnych ubytków naturalnych poszczególnych rodzajów mpis i określania, czy rzeczywiste ubytki mieszczą się w granicach norm, czy też je przekraczają.
2.
Odmienne normy ubytków naturalnych obowiązują dla okresu letniego od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października oraz dla okresu zimowego od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.
3.
Przy obliczaniu normatywnego /dopuszczalnego/ ubytku naturalnego za okres obejmujący częściowo porę letnią i zimową stosuje się oddzielne normy dla każdego okresu i sumuje otrzymane wyniki.
4.
Normy ubytków naturalnych nie mają zastosowania do mpis przyjmowanych i wydawanych w oryginalnych opakowaniach dostawcy.
5.
Ubytki mpis podlegają spisaniu ze stanu ewidencji magazynowej w trybie określonym w niniejszych przepisach, przy uwzględnieniu norm ubytków naturalnych określonych w załączniku nr 12 do instrukcji.
6.
Przy rozliczeniach z jednostkami pozapolicyjnymi należy stosować normy ubytków naturalnych zawarte w aktualnie obowiązujących przepisach państwowych.
§  62.
1.
Ubytki manipulacyjne od przyjętego produktu rozpatruje się łącznie z ubytkami manipulacyjnymi od wydanego produktu oraz ubytkami powstałymi w trakcie magazynowania.
2.
Ustalenie faktycznych ubytków magazynowych i manipulacyjnych może być dokonane tylko poprzez przeprowadzenie komisyjnego spisu zapasów z natury i sporządzenie protokołu ubytków, którego wzór stanowi załącznik nr 13 do instrukcji. Spis zapasu należy przeprowadzać co najmniej raz w roku.
3.
Niedopuszczalne jest dokonywanie w ewidencji magazynowej rozchodu ubytków mpis obliczonych na podstawie norm ubytków naturalnych, bez przeprowadzenia spisu stanu zapasów z natury.
4.
Ustalenia faktycznych stanów zapasów w zbiornikach, beczkach i innych opakowaniach dokonuje się przez pomiar objętości produktu, obliczenie ilości opakowań lub ważenie produktu.
§  63.
1.
Rzeczywiste ubytki transportowe mpis ustala się przez porównanie faktycznego stanu ilościowego przyjętych przez jednostkę produktów ze stanem wykazanym w dokumentach dostawy.
2.
Ubytki transportowe spisuje się ze stanu ewidencji magazynowej na bieżąco, po każdorazowym przyjęciu danego produktu.
3.
Jeżeli stwierdzone ubytki transportowe są mniejsze od ubytków normatywnych, do dalszych operacji materiałowych przyjmuje się wartości rzeczywiste.
4.
W przypadku, gdy rzeczywiste ubytki powstałe w czasie przewozu produktu są wyższe od normatywnych ubytków transportowych dopuszcza się uznanie ubytków jedynie w wysokości normatywnej.
5.
Ubytków transportowych produktów nie rozpatruje się w przypadku braku różnicy pomiędzy stanem faktycznym produktów, a stanem wykazanym w dokumentach dostawy.
§  64.
1.
Normatywne ubytki magazynowe mpis oblicza się mnożąc odpowiedni wskaźnik procentowy normy określonej w tabeli nr 1 lub nr 2 załącznika nr 12 do instrukcji przez średni dzienny zapas magazynowy produktu, a następnie przez ilość miesięcy dla danego okresu obliczeniowego, uwzględniając warunki przechowywania. Wielkość normatywnego ubytku magazynowego /Ux/ oblicza się wg wzoru:

w którym:

Z1, Z2 - średni dzienny zapas magazynowy produktu odpowiednio w okresie letnim lub zimowym,

E1, E2 - normy ubytków odpowiednio dla okresu letniego lub zimowego,

N1, N2 - ilość miesięcy magazynowania produktu odpowiednio w okresie letnim lub zimowym.

2.
Średni dzienny zapas magazynowy produktu oblicza się przez dodanie codziennych końcowych stanów zapasu, wykazanych w ewidencji magazynowej za okres obliczeniowy i podzielenie sumy przez ilość dni j okresu obliczeniowego. Średni dzienny zapas magazynowy /Z/ oblicza się wg wzoru:

w którym:

S - codzienny końcowy stan zapasu wykazany w ewidencji magazynowej,

D - ilość dni okresu obliczeniowego.

3.
W przypadku gdy w ewidencji magazynowej nie są dokonywane codzienne zapisy, a wykazywane tylko okresowe stany zapasu, średni dzienny zapas magazynowy produktu oblicza się przez dodanie okresowych stanów zapasu tego mpis wykazanych w okresie obliczeniowym i podzielenie uzyskanej sumy przez ilość zapisów dokonanych w ewidencji w tym okresie.
§  65.
Normatywne ubytki manipulacyjne mpis oblicza się, mnożąc odpowiedni wskaźnik procentowy normy określonej w tabeli nr 3 lub 4 załącznika nr 12 do instrukcji przez ilość produktu przyjętego lub wydanego w okresie obliczeniowym, uwzględniając rodzaj opakowania. Wielkość normatywnego ubytku manipulacyjnego /Uy/ oblicza się wg wzoru:

w którym:

P1, P2 - ilość przyjętego produktu odpowiednio w okresie obliczeniowym letnim lub zimowym,

R1, R2 - ilość wydanego produktu odpowiednio w okresie obliczeniowym letnim lub zimowym,

E1, E2 - normy ubytków od przyjętego produktu odpowiednio latem lub zimą,

E3, E4 - normy ubytków od wydanego produktu odpowiednio latem lub zimą.

§  66.
Normatywne ubytki transportowe mpis oblicza się mnożąc ilość produktu, wykazaną w dokumentach dostawy, przez odpowiedni wskaźnik procentowy normy określonej w tabeli nr 5 załącznika nr 12 do instrukcji. Wielkość normatywnego ubytku /Ut/ oblicza się wg wzoru:

w którym:

T - ilość produktu wykazana w dokumentach dostawy,

E - norma ubytku.

§  67.
W razie wykonywania kilku kolejnych manipulacji z mpis /np. czasowe przechowywanie produktu w cysternie, jego przewóz oraz wydawanie z cysterny na pojazdy/ ubytki normatywne oblicza się dla każdej operacji oddzielnie, a następnie sumuje i uzyskany wynik porównuje z ustalonymi ubytkami rzeczywistymi.
§  68.
1.
Rzeczywiste ubytki mpis mieszczące się w granicach normatywnych ubytków naturalnych spisuje się z ewidencji magazynowej na podstawie protokołu zatwierdzonego przez kierownika jednostki, którego wzór określa załącznik nr 13 do instrukcji.
2.
Rzeczywiste ubytki mpis wykraczające poza granicę normatywnych ubytków naturalnych stanowią ubytki ponadnormatywne.
3.
Ubytki ponadnormatywne stanowią szkodę w majątku Policji.
§  69.
1.
Ustalenia stanów faktycznych mpis przechowywanych w zbiornikach magazynowych dokonuje się:
1)
w dniu, w którym ma miejsce obrót paliwem,
2)
w przypadku dużych manipulacji /pow. 1,0 m3/:

- przed i po przyjęciu do zbiornika,

- przed i po wydaniu ze zbiornika,

- przed i po dokonaniu manipulacji mpis wewnątrz magazynu,

3)
obligatoryjnie co 10 dni.

W przypadku wątpliwości co do szczelności zbiornika prowadzący gospodarkę mpis może polecić dokonywanie częstszego pomiaru produktów w zbiorniku.

2.
Pomiary ilości mpis w zbiornikach nowo wybudowanych lub po remoncie głównym przeprowadza się dwa razy dziennie /rano i po południu/ przez okres trzech miesięcy.
3.
Adnotacje o dokonanych pomiarach stanu ilościowego mpis w zbiornikach magazynowych wpisuje się do książki pomiarów i ewidencji materiałów pędnych w zbiornikach, której wzór stanowi załącznik nr 14 do instrukcji.
§  70.
1.
Listwa (łata) pomiarowa musi być zalegalizowana przez Urząd Miar. Listwa pomiarowa z najmniejszym odkształceniem nie może być używana do pomiarów ilości produktu w zbiornikach.
2.
Ilość produktów naftowych w zbiornikach ustala się przez:
1)
ewentualne odpuszczenie wody ze zbiorników posiadających odpowiednie urządzenie lub ustalenie ilości dm3 wody w zbiorniku nie posiadającym urządzenia do odpuszczania wody; pomiar na zawartość wody powinien być dokonywany w miarę zaistnienia konieczności, lecz nie rzadziej niż co 6 miesięcy,
2)
pomiar wysokości słupa cieczy,
3)
wyliczenie na podstawie tabeli litrażowej ilości produktu w zbiorniku.
3.
Pomiary wysokości słupa cieczy powinny być wykonywane co najmniej dwukrotnie. Jeżeli odchylenie z obydwu pomiarów mieści się w przedziale 1 mm, można je uznać za prawidłowe. Jeżeli rozbieżność jest większa należy pomiary powtórzyć, obliczając następnie wynik średni.
4.
W celu ustalenia ilości produktu w kilogramach należy dokonać pomiaru jego gęstości, temperatury oraz wysokości słupa cieczy w zbiorniku i na tej podstawie wyliczyć jego ilość.
5.
Pomiaru gęstości i temperatury paliwa dokonuje się za pomocą aerometrów, na podstawie próbki paliwa pobranej z dowolnych poziomów paliwa.
§  71.
1.
Różnica między ilością wykazaną w dokumentach a stanem faktycznym obliczonym według tablic objętości zbiorników, wynikająca z dopuszczalnych błędów pomiarowych, nie powinna przekroczyć 0,5 % tak w zbiornikach stojących, jak i leżących.
2.
Gdy przeprowadzone pomiary wykażą, że różnica jest większa niż określona w ust. 1, należy spisać ubytki naturalne, a następnie w związku z ewentualnymi brakami lub nadwyżkami przeprowadzić wyjaśnienie przyczyn ich powstania. Przychodu nadwyżki albo rozchodu braku należy dokonać na podstawie właściwego dowodu materiałowego /protokółu sporządzonego przez komisję dokonującą pomiaru/. Wykazany brak stanowi szkodę w majątku Policji.
§  72.
1.
Ustalenia stanów faktycznych mpis przechowywanych w beczkach, kanistrach i innych opakowaniach dokonuje się przez zważenie pełnych opakowań i odjęcie tary, lub przez orientacyjny pomiar przy pomocy listew pomiarowych. Wyniki pomiarów orientacyjnych przelicza się na jednostki masy po ustaleniu gęstości i temperatury płynnego produktu. Pomiar w beczkach i kanistrach może być obarczony błędem ok.1 %.
2.
Ilość mpis w małych oryginalnych opakowaniach przyjmuje się wg ilości deklarowanej przez producenta.
3.
Stan ilościowy sprzętu do mpis ustala się przez przeliczenie sztuk oraz sprawdzenie kompletności jego wyposażenia.
§  73.
Inwentaryzację mpis i sprzętu do mpis należy przeprowadzać w terminie i w sposób określony w rozdziale 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.).

PROWADZENIE POMOCNICZEJ EWIDENCJI KSIĘGOWEJ MPiS ORAZ SPRZĘTU DO MPiS

§  74.
Jednostki Policji prowadzą rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości, w tym w szczególności z ustawą o rachunkowości, o której mowa w § 73.
§  75.
1.
Przykładowe wzory urządzeń ewidencyjnych przedstawione zostały w załącznikach do instrukcji:
1)
książka ewidencji obrotów materiałów pędnych i smarów - załącznik nr 15,
2)
książka ewidencji przychodów ilościowo-wartościowych mpis - załącznik nr 16,
3)
książka ewidencji obrotów sprzętu do mpis - załącznik nr 17,
4)
książka magazynowa materiałów pędnych i smarów - załącznik nr 18,
5)
pomocnicza książka zużycia mpis - załącznik nr 19,
6)
książka ewidencji sprzętu do mpis w użytkowaniu - załącznik nr 20.
2.
Wzory pomocniczych urządzeń ewidencyjnych przedstawione zostały w załącznikach do instrukcji:
1)
rozliczenie gospodarki mpis w jednostce użytkującej - załącznik nr 21 - zawierające:
a)
rozliczenie zbiorcze przychodów i rozchodów mpis,
b)
zestawienie miesięczne zużycia mpis,
2)
protokół zużycia /rozliczenia/ mpis w stacji obsługi - załącznik nr 4,
3)
okresowy wykaz przychodów-rozchodów - załącznik nr 11,
4)
książka pomiarów i ewidencji materiałów pędnych w zbiornikach - załącznik nr 14,
5)
książka przeglądów kontrolnych sprzętu do mpis (materiałów) - załącznik nr 7,
6)
książka kontroli pracy sprzętu transportowego (agregatu) wg wzoru określonego w zarządzeniu nr 7/2000 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP nr 4 poz.39).
3.
Podstawowe źródłowe dowody materiałowe stanowią w szczególności:
1)
dowód wydania-przyjęcia (asygnata materiałowa),
2)
protokół przyjęcia-przekazania, którego wzór stanowi załącznik nr 10 do instrukcji,
3)
protokół przeklasyfikowania-wybrakowania-zużycia, którego wzór stanowi załącznik nr 9 do instrukcji,
4)
protokół ubytków, którego wzór stanowi załącznik nr 13 do instrukcji,
5)
protokół komisyjnego ustalenia stanów faktycznych MPiS,
6)
faktura.
4.
Zapisy operacji gospodarczych w urządzeniach ewidencyjnych w ewidencji jednostki gospodarującej mpis powinny być dokonywane nie później niż w ciągu 14 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
5.
Rozliczenia dokonuje się co trzy miesiące.
6.
Dopuszcza się prowadzenie ewidencji za pomocą techniki informatycznej.
§  76.
1.
Zapisów w książce kontroli pracy sprzętu transportowego /agregatu/ w zakresie produktów naftowych dokonuje:
1)
magazynier mpis - w przypadku wydawania na pojazd /łódź, agregat/ produktów z magazynu mpis,
2)
osoba kupująca produkty naftowe - w przypadku zakupów doraźnych tych produktów prowadzący gospodarkę mpis powinien skontrolować prawidłowość dokonanego wpisu przy przyjmowaniu rachunku do rozliczenia.
2.
Magazynier mpis zobowiązany jest do każdorazowego wpisywania stanu licznika sprzętu transportowego, przy którym wydano produkty. Kierowcy i dyspozytor powinni dokonywać oceny zużycia paliwa w okresach pomiędzy poszczególnymi tankowaniami. W przypadku stwierdzenia braku proporcjonalności zużycia paliwa w stosunku do ilości przejechanych kilometrów /przepracowanych motogodzin/ dyspozytor informuje o tym fakcie prowadzącego gospodarkę mpis.
3.
Jeżeli zachodzi konieczność wydania paliwa w kanistrach, wydaną ilość wpisuje się do okresowego wykazu przychodów-rozchodów i do książki kontroli pracy sprzętu transportowego /agregatu/ oraz rozlicza na zasadach ogólnych.
§  77.
1.
Ewidencję mpis prowadzi się w jednostkach masy - kilogramach. W okresowych wykazach przychodów-rozchodów oraz w książkach kontroli pracy sprzętu transportowego /agregatów/ wpisuje się wydane ilości mpis w litrach. Po zakończeniu okresowego wykazu przychodów-rozchodów magazynier podsumowuje wydane ilości mpis, poniżej wpisuje zmierzone gęstości poszczególnych produktów i przelicza litry na kilogramy.
2.
Rozliczania zużycia paliw płynnych oraz analizy efektywności tego zużycia jednostki użytkujące sporządzają w litrach, na podstawie książek kontroli pracy sprzętu transportowego (agregatów).
3.
Przeliczania ilości mpis wyrażonej w jednostkach objętości (l) na jednostki masy (kg) w przypadku pobierania materiałów pędnych z magazynów jednostek gospodarczych w ramach zawartej umowy, doraźnych zakupów paliw w pozapolicyjnych stacjach paliw, ujmowania w jednostkach masy (kg) paliwa znajdującego się w zbiornikach sprzętu transportowego itp. należy dokonywać przyjmując do przeliczeń średnią gęstość danego mpis.
4.
Do przeliczeń zmian gęstości mpis w zależności od temperatury należy stosować tabele zawarte w Polskiej Normie PN/C - 04004.

LEGALIZACJA NARZĘDZI POMIAROWYCH

§  78.
1.
Stosowane w gospodarce mpis narzędzia pomiarowe podlegają obowiązkowi legalizacji.
2.
Bezpośrednią odpowiedzialność za stan techniczny narzędzi pomiarowych oraz legalność dokonywanych pomiarów - ponoszą magazynierzy użytkujący (przechowujący) narzędzia pomiarowe, natomiast inne osoby funkcyjne działu mpis ponoszą odpowiedzialność z tytułu nadzoru.
3.
Niezależnie od planowej legalizacji wynikającej z ustalonych okresów ważności, narzędzia pomiarowe należy legalizować:
1)
po naprawie,
2)
po wymianie części /zespołu/ mającej wpływ na wskazania,
3)
w razie uszkodzenia cechy legalizacyjnej,
4)
przed dopuszczeniem do użytkowania, gdy nie ma ważnych cech legalizacyjnych.
4.
Zapasowe narzędzia pomiarowe podlegają legalizacji tylko przed dopuszczeniem ich do użytkowania.
§  79.
1.
Odmierzacze paliw ciekłych stacji mpis (stacjonarnych i ruchomych), przepływomierze instalacji wydawczych i pomiarowe zbiorniki magazynowe należy legalizować w miejscu przeznaczonym do ich zainstalowania.
2.
Przepływomierze zainstalowane w ruchomym sprzęcie podlegają okresowym sprawdzeniom poprawności wskazań w ramach obsług technicznych zgodnie z instrukcjami obsługi sprzętu. Legalizacji tych urządzeń dokonuje się w ramach remontów i przeglądów technicznych.
3.
Narzędzia pomiarowe wmontowane w tablice wskaźników legalizuje się w ramach ich remontów.
§  80.
1.
Przy zbiornikach magazynowych dokonywana jest:
1)
legalizacja pierwotna - legalizacja zbiornika po raz pierwszy,
2)
legalizacja ponowna - każda następna legalizacja wykonana po legalizacji pierwotnej.
2.
Legalizację pierwotną i ponowną mogą wykonywać wyłącznie uprawnieni legalizatorzy Urzędu Miar.
3.
Narzędzia pomiarowe powinny być zgłoszone do legalizacji:
1)
w ostatnim miesiącu ważności legalizacji, jeżeli okres ten wyrażony jest liczbą miesięcy,
2)
w ostatnim roku okresu ważności legalizacji, jeżeli okres ten wyrażony jest liczbą lat,
3)
w terminie 7 dni po zakończeniu prac instalacyjno-montażowych lub pomiarowych.
4.
Jeżeli okres ważności legalizacji wyrażony jest w miesiącach to liczy się go od pierwszego dnia miesiąca, w którym legalizacja została dokonana, a jeżeli w latach to od 1 stycznia roku, w którym legalizacja została dokonana.
§  81.
Za terminowe zgłaszanie potrzeb w zakresie legalizacji do organów Urzędu Miar (np. legalizacji odmierzaczy paliw ciekłych, zbiorników pomiarowych, wag, kolb) oraz sporządzanie planu legalizacji urządzeń i zaplanowanie środków finansowych na kolejny rok gospodarczy odpowiada osoba zajmująca się transportem w jednostce Policji gospodarującej mpis.

WARUNKI TECHNICZNE I WYPOSAŻENIE MAGAZYNÓW MPiS I STACJI PALIW

§  82.
1.
Wszystkie zbiorniki powinny posiadać:
1)
oznaczenia cyfrowe,
2)
tablice objętości sporządzone przez Urząd Miar,
3)
orzeczenia o stanie technicznym zbiornika sporządzone przez wykonawcę dla zbiorników nowych lub przez komisję dla zbiorników po remoncie głównym,
4)
sprawne wyposażenie i armaturę.
2.
Oznaczenie cyfrowe zbiornika umieszcza się w sposób trwały na włazie studzienki zbiornika i na rurze pomiarowej. Dodatkowo każdy zbiornik powinien być oznaczony zgodnie z wymaganiami przepisów Polskiego Komitetu Normalizacji Miar i Jakości.
3.
Orzeczenie o stanie technicznym zbiornika zawiera:
1)
opis jego stanu technicznego,
2)
określenie jakości wykonanych robót,
3)
wyniki prób na szczelności,
4)
określenie przydatności do eksploatacji.
§  83.
1.
W zbiornikach nie posiadających aktualnych świadectw legalizacji, tablic objętości ani orzeczeń o stanie technicznym nie wolno przechowywać paliw.
2.
Rury pomiarowe, włazy i armatura zbiorników powinny być szczelnie zamknięte i zaplombowane. Odnosi się to zarówno do zbiorników napełnionych, jak i opróżnionych.
3.
Wszystkie części metalowe urządzeń podziemnych (zbiorniki, rurociągi, pokrywy studzienek itp.) muszą być połączone z uziemieniami instalacji piorunochronowej. Wypadkowa rezystancja uziemienia nie może przekraczać wartości 10 omów.
4.
W miejscach opróżniania (napełniania) cystern samochodowych powinny być zaciski umożliwiające podłączenie cysterny do instalacji uziemiającej.
5.
Rury wdechowo-wydechowe zbiorników powinny być wyprowadzone min. 4 m ponad poziom gruntu nad zbiornikiem, zakończone zabezpieczeniem przeciwogniowym i zaworami oddechowymi.
§  84.
1.
W celu utrzymania zbiorników w stałej sprawności technicznej należy przeprowadzać przeglądy codzienne oraz przeglądy sezonowe.
2.
Podczas przeglądów codziennych należy sprawdzać:
1)
stan oplombowania armatury zaporowej, włazów i rur pomiarowych,
2)
szczelność połączeń armatury,
3)
czystość siatek osłonowych zaworów oddechowych,
4)
stan połączeń instalacji uziemiającej.
3.
Podczas przeglądów sezonowych przeprowadzanych każdego roku wiosną i jesienią należy sprawdzać stan:
1)
nasypów ziemnych nad zbiornikami i wokół nich,
2)
malarskich powłok ochronnych,
3)
instalacji uziemiającej,
4)
mechanicznych zaworów oddechowych.
4.
Działanie hydraulicznych zaworów oddechowych sprawdza się raz w miesiącu i uzupełnia w nich ewentualne ubytki oleju.
5.
Dodatkowo raz w roku w okresie wiosennym (kwiecień) należy przeprowadzić kontrolne pomiary rezystancji uziemień i instalacji odgromowej.
6.
Wszystkie usterki stwierdzone podczas przeglądów należy natychmiast usunąć i odnotować w książce przeglądów kontrolnych sprzętu do mpis (materiałów), której wzór stanowi załącznik nr 7 do instrukcji.
§  85.
1.
Zbiorniki podlegają okresowemu czyszczeniu: dokładnemu i zgrubnemu.
2.
Dokładne czyszczenie zbiornika należy wykonać:
1)
podczas jego remontu,
2)
podczas przeprowadzania legalizacji,
3)
w celu przygotowania zbiornika na paliwo wyższej jakości od dotychczas przechowywanego,
4)
przy odświeżaniu paliw.
3.
Czyszczenie zgrubne zbiornika wykonuje się raz na 3-5 lat w zależności od stopnia jego zanieczyszczenia oraz częstotliwości napełniania (opróżniania).
§  86.
1.
Zbiorniki podziemne od strony zewnętrznej należy konserwować farbami odpornymi na działanie wody i produktów naftowych, a wewnętrzne powierzchnie zbiorników - jeżeli nie są napełnione - należy dokładnie oczyścić i pokryć smarem stosowanym do konserwacji części metalowych.
2.
Przed napełnieniem zbiorników zakonserwowanych należy przemyć naftą ich wewnętrzne powierzchnie, a następnie dokonać ich płukania paliwem, którym mają być napełnione.
§  87.
1.
Budynki magazynowe przeznaczone do składowania mpis i sprzętu do mpis należy dostosować do rodzaju przechowywanych środków materiałowych, uwzględniając wymagania przepisów przeciwpożarowych, ochrony środowiska, a także zabezpieczenie przed kradzieżą i ujemnymi wpływami atmosferycznymi.
2.
Rozmieszczenie mpis i sprzętu w budynkach magazynowych powinno zapewnić:
1)
efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej,
2)
sprawne przyjmowanie i wydawanie oraz kontrolę ilościową i jakościową środków,
3)
zachowanie przestrzegania przepisów BHP oraz przeciwpożarowych, a w razie potrzeby szybką ewakuację.
3.
Budynek magazynowy powinien być wyposażony w:
1)
schemat rozmieszczenia mpis i sprzętu do mpis,
2)
plan ewakuacji magazynu na wypadek pożaru,
3)
podręczny sprzęt gaśniczy i kwaterunkowy,
4)
skrzynie na czyste czyściwo,
5)
instrukcję przeciwpożarową i BHP.
4.
Budynki magazynowe przeznaczone do przechowywania paliw w beczkach lub kanistrach powinny mieć pomieszczenia z wentylacją o powierzchni pozwalającej na składowanie nie więcej niż 25 Mg paliwa każde (a olejów nie więcej niż 850 beczek) i nie przekraczające dopuszczalnych wielkości stref pożarowych. W jednym budynku magazynowym nie może być więcej niż cztery pomieszczenia oddzielone od siebie tzw. ścianami oddzielenia przeciwpożarowego.
5.
W przypadku przechowywania mpis w budynkach magazynowych wielobranżowych mpis powinny być przechowywane w skrajnych pomieszczeniach budynku. Pomieszczenia te powinny być oddzielone od pozostałych tzw. ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.
§  88.
Produkty o właściwościach trujących wolno przechowywać tylko w wydzielonym budynku magazynowym z odpowiednią wentylacją mechaniczną.
§  89.
1.
Zabrania się eksploatować odmierzacze nie posiadające aktualnej legalizacji lub z naruszonymi cechami Urzędu Miar.
2.
Celem uniknięcia błędnych pomiarów wydawanych paliw prowadzący gospodarkę mpis ma obowiązek sprawdzać, używając kolb pomiarowych, dokładność dawkowania odmierzaczy. Sprawdzanie powinno odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał oraz w każdym przypadku zgłoszenia błędnych pomiarów przez magazyniera.
§  90.
1.
Urządzenia i instalacje elektryczne w odmierzaczach powinny być wykonane w wersji przeciwwybuchowej, a silniki w wersji przeciwwybuchowej i ognioszczelnej.
2.
Wszelkie niesprawności zespołów i podzespołów odmierzaczy należy usuwać na bieżąco.
3.
Codziennie przed uruchomieniem odmierzaczy należy dokonać ich przeglądu pod kątem sprawności technicznej i bezpieczeństwa użytkowania.
4.
Raz w roku w okresie wiosennym /kwiecień/ należy przeprowadzać pomiary rezystancji uziemienia, skuteczności zerowania i oporności izolacji instalacji elektrycznej odmierzacza.
5.
Uziemienia odmierzaczy powinny być połączone z instalacją uziemiającą zbiorników stacji paliw.
§  91.
1.
Odmierzacze powinny być ustawione na podwyższeniu /fundamencie/ o wysokości nie mniejszej niż 15 cm. Odległość od krawędzi jezdni do odmierzacza nie może być mniejsza niż 50 cm z każdej strony.
2.
Nawierzchnia, na której odmierzacz jest ustawiony powinna być twarda i zmywalna.
§  92.
Obudowy odmierzaczy powinny być utrzymane w stanie czystym i okresowo malowane jasnymi kolorami zapewniającymi odbijanie promieniowania słonecznego.
§  93.
Do instalacji technicznych magazynów mpis i stacji paliw zalicza się:
1)
zbiorniki magazynowe,
2)
rurociągi i armaturę,
3)
odmierzacze paliw płynnych,
4)
instalacje odgromowe i uziemiające,
5)
instalacje elektryczne,
6)
instalacje odwadniające i kanalizacyjne,
7)
instalacje i sprzęt ppoż.,
8)
urządzenia do czyszczenia opakowań,
9)
budynki magazynowe i kiosk stacji paliw,
10)
dojazdy, wysepki, wiaty, place składowe i ewentualne inne urządzenia.
§  94.
1.
Wszystkie instalacje techniczne wymagają bieżącej konserwacji i obsługi.
2.
Konserwacji instalacji dokonują uprawnieni konserwatorzy przy udziale osób zajmujących się gospodarką mpis w jednostce.
§  95.
Wszystkie instalacje techniczne powinny być wykonane zgodnie z przepisami i normami dla urządzeń służących do przyjmowania, wydawania i przechowywania produktów naftowych i materiałów niebezpiecznych o określonej kategorii zagrożenia pożarowego i określonej klasie wybuchowości.
§  96.
1.
Stacja paliw i magazyny mpis powinny posiadać dokumentację obsługowo-remontową zawierającą w szczególności:
1)
protokoły przyjęcia urządzeń nowych lub po remoncie z załączonymi metrykami,
2)
protokoły odbioru po czyszczeniu, malowaniu,
3)
świadectwa legalizacji zbiorników pomiarowych, odmierzaczy paliw oraz innego sprzętu podlegającego legalizacji,
4)
tabele objętości,
5)
protokoły z kontroli szczelności zbiorników,
6)
książkę przeglądów kontrolnych sprzętu do mpis,
7)
protokoły pomiarów rezystancji instalacji odgromowej i uziemiającej, skuteczności zerowania instalacji elektrycznej i oporności izolacji (odpisy oryginałów),
8)
protokoły stanu technicznego urządzeń,
2.
Dokumenty należy przechowywać do powtórzenia następnego cyklu obsługowo-remontowego, jednak nie krócej niż 5 lat.

Załącznik  Nr 1

ROCZNY PLAN POTRZEB NA MPiS

na rok ...................

dla .................................................................

(nazwa jednostki)

Lp.WYSZCZEGÓLNIENIESymbol

SWW-KTM

JM

(Kg/tona)

Zapotrzebowanie na ............. rok

z tego w kwartale

Planowana jednostkowa cena zakupu
ilośćIIIIIIIV
12345

Załącznik  Nr 2

Normy wyjściowe zużycia paliwa

w eksploatacji sprzętu transportowego

TABELA nr 1

NORMY WYJŚCIOWE AKTUALNIE UŻYTKOWANYCH

W POLICJI POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

L.pMarka i typ sprzętu transportowegoNorma w dm3 na 100 km przebiegu pojazdu

z silnikiem o zapłonie:

iskrowymsamoczynnym
1234
SAMOCHODY OSOBOWE
1Alfa Romeo 1,711,0
2Daihatsu Applause 1,610,0
3Fiat 126 0,656,5
4Fiat Tempra 1,611,0
5Fiat Tipo 1,49,0
6Fiat Tipo 1,610,5
7Fiat Punto 758,5
8Fiat Uno 1,48,5
9Fiat Brava 1,6 16v11,0
10Fiat Marea 1,6 16v11,0
11Fiat Cinqecento 0,77,0
12Fiat Cinqecento 0,97,5
13FSO 125p/Fiat 125p. 150010,5
14FSO 125p. Kombi11,5
15FSO 125p. PICK-UP11,5
16Polonez 1,5 SLE, GLE11,5
17Polonez 1,6 SLE, GLE11,5
18Polonez Caro Plus GLi12,5
19Polonez Atu Plus GLi13,0
20Polonez Caro Plus GSi13,5
21Polonez Atu Plus GSi14,0
22Polonez TRUCK12,0
23Polonez ETDiE14,0
24Polonez CARGO13,5
25Polonez 1,9 GLd8,0
26Polonez 1,4 Rover11,0
27Polonez 2.0 Argenta12,0
28Polonez 2.0 Ford12,5
29Polonez 1.6 sanitarka13,0
30Polonez Kombi 1,613,5
31Ford Escort 1,38,5
32Ford Escort 1,610,5
33Ford Orion 1,610,5
34Ford Focus 1,8 16v11,0
35Ford Mondeo 1,811,0
36Ford Mondeo 2,5 V6 24v15,5
37Ford Scorpio 2,011,0
38Daewoo Lanos 1,510,5
39Daewoo Lanos 1,6 16v11,0
40Daewoo Nexia 1,59,5
41Daewoo Nubira 1,6 16v11,0
42Daewoo Nubira 2,0 16v12,0
43Daewoo Nubira kombi 2,0 16v12,5
44Daewoo Espero 1,511,0
45Daewoo Espero 1,8 16v12,0
46Daewoo Espero 2,0 16v12,0
47Daewoo Leganza 2,0 16v14,0
48Lada 1,510,5
49Lada 2108 Samara10,0
50Nissan Primera 1,610,0
51Nissan Primera 2,012,0
52Opel Astra 1,49,0
53Opel Vectra 1,8 16v13,0
54Opel Vectra 2,0 typ 20NZ11,0
55Peugeot 405 1,811,0
56Peugeot 405 1,911,5
57Renault 19 1,4 td8,5
58Renault 19 1,410,0
59Renault 19 1,811,5
60Renault 21 2,110,5
61Renault 21 1,710,5
62Renault 21 1,7 Nevada11,0
63Renault Clio 1,49,0
64Renault Kangoo 1,410,0
65Skoda 135L Favorit9,5
66Wołga M.-21 i M.-2313,0
67Volkswagen Golf 1,610,0
68Volkswagen Golf 1,810,5
69Volkswagen Golf 2,010,5
70Volkswagen Jetta 1,610,0
71Volkswagen Vento 1,811,0
72Volkswagen Vento 2,013,0
73Volkswagen Passat 1,811,5
74Volkswagen Passat 2,013,0
75Volkswagen Passat 1,6 td8,0
SAMOCHODY OSOBOWE-TERENOWE
1Honker 232415,0
2Jeep Wrangler 2,517,5
3Land Rover 110 WB DEFENDER sw23,0
4Land Rover 2,5 Tdi12,0
5Land Rover opancerzony31,0
SAMOCHODY OSOBOWE-TERENOWE
7SsangYong Korando 2,5d12,0
8SsangYong Musso 2,9d12,0
9Mercedes 711d (PIROT)20,0
JONiva 2121 1,612,5
11Niva 4x4 1,7i13,0
12Nissan Patrol 2,8d13,0
13Nissan Terrano II13,5
14Tarpan 4011 HT16,5
15Tarpan Iveco12,5
16tarpan Iveco Turbo13,0
17UAZ 469 B17,0
SAMOCHODY FURGON/MIKROBUS I POCHODNE
1Fiat Ducato 1,9 td12,0
2Fiat Ducato 2,5 td13,5
3Ford Transit 2,0 100L14,0
4Ford Transit 2,0 150L16,0
5Ford Transit 2,5d 100L13,0
6Ford Transit 2,0 100L APS17,0
7Mercedes Benz 310 KA sanitarka22,0
8Mercedes Benz 312d sanitarka18,0
9LDV Convoy 2,4 td13,0
10Lublin II 3384 ETDiE15,0
11Lublin II 0352 izoterma13,0
12Lublin II 0554 izoterma14,0
13Lublin II 3327 2,216,0
14Lublin II 331413,0
15Lublin II 3304 MW14,0
16Lublin II 337214,0
17Lublin 3302 MW13,5
18Lublin 332214,0
19Nysa 52214,0
20Renault Trafic 1,714,0
21Tarpan F233 i F237813,0
22Toyota HiLux 2,4 td13,0
23Volkswagen T-4 1,813,5
24Volkswagen T-4 2,014,0
25Volkswagen T-4 2,515,0
26Volkswagen T-4 1,9d10,5
27Volkswagen T-4 2,4d11,5
28Żuk14,0
AUTOBUSY
1Autosan H-9 2025,0
2Autosan H-10-1130,5
3Autosan H 10-11 TAM28,0
4Ikarus 28036,0
5Ikarus 256 A36,0
AUTOBUSY
6Iveco17,0
7Jelcz 08024
8Sanos S14 2F 217A27,5
9Jelcz PR 11031,0

Dla pojazdów oznakowanych normę wyjściową zużycia paliwa można zwiększyć do 5 %.

Tabela nr 2

NORMY WYJŚCIOWE DLA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Z SILNIKIEM O ZAPŁONIE ISKROWYM, NIE WYMIENIONYCH

W TABELI NR 1

L. pRodzaj PojazduNorma w dm3 na 100 km

przebiegu pojazdu

123
1Samochody osobowe i pochodne, jeżeli ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,4 t z silnikiem o pojemności skokowej:
1do700 cm3 włącznie6,5
2powyżej700 do 900 cm39,0
3"900 do 1300 cm310,0
4"1300 do 1500 cm310,5
5"1500 do 1800 cm311,0
6"1800 do 2100 cm312,0
7"2100 do 2500 cm313,0
8"2500 do 2900 cm314,0
9"2900 do 3400 cm316,0
10"3400 do 4000 cm318,0
11"4000 cm322,0
2Samochody ciężarowe pochodne orasz ciągniki siodłowe z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej:
1/ powyżej 2,4t do 3,5t włącznie z silnikiem o pojemności skokowej:
a/ powyżej1000 do 1800 cm3 włącznie13,0
b/1800 do 2200 cm314,0
c/2200 do 2500 cm315,0
d/2500 do 3000 cm316,0
e/3000 cm318,0
2/ powyżej 3,5t do 5,5t włącznie z silnikiem o pojemności skokowej:
a/ do2500 cm3 włącznie20,0
b/ powyżej2500 cm323,0
3/ powyżej 5,5t do 9,0t włącznie z silnikiem o pojemności skokowej:
a/ do4500 cm3 włącznie26,0
b/ powyżej4500 cm331,0
4/ powyżej 9,0t do 11,0t włącznie z silnikiem o pojemności skokowej:
a/ do5000 cm3 włącznie34,0
b/ powyżej5000 cm340,0
5/ powyżej 11,0t43,0
3Autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej"
1/ do3t włącznie
2/ powyżej3t do 6t włącznie14,0
3/6t do 8t20,0
4/8t do 10t26,0
5/10t32,0
36,0
4Motocykle:
1/ z silnikiem dwusuwowym o pojemności skokowej:
a/ do100cm3 włącznie2,5
b/ powyżej100cm3 200cm33,0
c/200cm3250cm34,0
d/250cm34,5
2/ z silnikiem czterosuwowym o pojemności skokowej:
a/ do250cm3 włącznie3,0
b/ powyżej250cm3 do 350cm4,0
c/350cm3 do 500cm5,5
d/500cm3 do 600cm6,0
e/600cm3 do 750cm7,0
f/750cm38,5

TABELA nr 3

NORMY WYJŚCIOWE DLA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Z SILNIKIEM O ZAPŁONIE SAMOCZYNNYM NIE WYMIENIONYCH

W TABELI NR 1

L.pRodzaj pojazduNorma w dm3 na 100 km przebiegu pojazdu
123
1Samochody osobowe i pochodne, jeżeli ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza

2,4t , z silnikiem o pojemności skokowej:

1/ do1300 cm3 włącznie7,0
2/ powyżej1300 cm310,0
2Samochody ciężarowe i pochodne oraz ciągniki siodłowe z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej:
1/ do 2,4t włącznie
2/powyżej2,4t do 4t włącznie10,0
3/ "4t do 6t13,0
4/ "6t do 8t16,0
5/ "8t do 10t19,0
6/ "10t do 12t22,0
7/ "12t do 15t25,0
8/ "15t do 23t28,0
9/ "23t31,0
36,0
3Autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej
l/ do3t włącznie12,0
2/ powyżej3t do 6t włącznie16,0
3/ "6t do 9t20,0
4/ "9t do 12t24,0
5/ "12t do 16t27,0
6/ "16t33,0
4Ciągniki typu rolniczego używane w transportcie drogowym:
1/ z silnikiem o mocy 20KM włącznie11,0
2/ z silnikiem o mocy powyżej 20KM13,0
5Ciągniki samochodowe /balastowe/:
1/ z silnikiem o mocy do 80KM włącznie26,0
2/ z silnikiem o mocy powyżej 80KM34,0

TABELA nr 4

NORMY WYJŚCIOWE DLA ŁODZI MOTOROWYCH

L.pRodzaj łodziZużycie paliwa
123
1łodzie zasadniczych typów:
21/ morska MI-620,0 dm3/ 1 mth
32/ morska M.-15023,5 dm3/ 1 mth
43/ wodolot "Wołga"23,5 dm3/ 1 mth
54/ rzeczna SMK-7514,0 dm3/ 1 mth
65/ morska /rzeczna/ ze stałym silnikiem FIAT-150012,5 dm3/ 1 mth
76/ rzeczna ze stałym silnikiem S-31-W10,0 dm3/ 1 mth
87/ rzeczna z zaburtowym silnikiem DE-458,5 dm3/ 1 mth
9Łódź motorowa 340 z silnikiem 75 ELPTO18,0 dm3/ 1 mth
10Harpun 550 z silnikiem 80 ELPTO JP19,0 dm3/ 1 mth
11Harpun 550 z silnikiem 100 ELPTO22,0 dm3/ 1 mth
12Harpun 550 z silnikiem 115 ELPTO23,0 dm3/ 1 mth
13Harpun 550 Mariner 11517,0 dm3/ 1 mth
14Harpun 550 Mariner 135 JP17,0 dm3/ 1 mth
15Harpun 550 z silnikiem 90 ELPTO JP21,0 dm3/ 1 mth
16Ponton (Tohatsu 15) 7,5 dm3/ 1 mth
17Crescent Evinrude 5019,0 dm3/ 1 mth
18Crescent 418 Mercury 60 JP14,0 dm3/ 1 mth
19Quick Silver z silnikiem 25 M7,0 dm3/ 1 mth
20Quick Silver z silnikiem Mercury 6015,0 dm3/ 1 mth
21
22
23Griffon (poduszkowiec) 15,0 dm3/ 1 mth

Na łodzie nie wymienione w tabeli normę eksploatacyjna ustalić na podstawie wyników badań.

TABELA nr 5

NORMY WYJŚCIOWE DLA NIEKTÓRYCH URZĄDZEŃ OGRZEWCZYCH POJAZDÓW

Rodzaj urządzeniaZużycie Paliwa w dm3 na

1 godz pracy urządzenia

Urządzenia ogrzewcze pojazdów
11/ SCIROCCO1,4
22/ R-14-265-021,8
33/ WEBASTO-2410,8
4OETF-11,4
5OETF-82,0
6NURSUR1,8

Załącznik  Nr 3

.............................................

nazwa jednostki

............................... dnia ................ r.

PROTOKÓŁ NR

badania zużycia paliwa

W dniu ................. r. ................................................... w obecności kierującego /konserwatora/

/stopień, imię i nazwisko/

...................................... przeprowadził badanie zużycia paliwa przez .....................................

/pojazd, łódź, agregat/

markatypNr wewnętrznyNr rejestracyjnyNr ewidencyjny

użytkowany w ..................................................................................... w celu ustalenia /rewizji/

normy eksploatacyjnej /indywidualnej/ wyjątkowej/ zużycia paliwa.

Badanie przeprowadzono na sprzęcie transportowym/1,2 agregacie techniczne sprawnym

- z obciążeniem

osóbkg% obciążenia znamionowego

- na trasie ................................................................................................

/nazwa ulic lub miejscowości/

posiadającej jezdnie ..........................................................................................

/rodzaj i stan nawierzchni jezdni/

- na wodzie .............................................................................................

/rodzaj i nazwa zbiornika/

przy temperaturze otoczenia .......................................................

Podczas badania sprzęt transportowy/1,2/ agregat/3 zużył ............... dm3 paliwa

- przejeżdżając odcinek drogi wynoszący ....................... km/1

- w czsie pracy ........................ mth/2,3

Na - 100 km przebiegu/1

- 1 mth pracy silnika/2,3/

zużycie paliwa wynosi:

Ilość paliwa w dm3
------------------------------100/1 = dm3 po zaokrągleniu ...... dm3
Droga w km/1 praca w mth/2,3/

Norma wyjściowa zużycia paliwa wynosi ....... dm3/100km/1 1 mth/2,3/

Norma eksploatacyjna zużycia paliwa wynosi ......... dm3 /100km/1 1 mth/2,3/ /dotyczy ustalenia normy wyjątkowej/.

Wniosek:

Proponuje się ustalenie normy eksploatacyjnej/x indywidualnej/x wyjątkowej/x zużycia paliwa w wysokości ........ dm3/100 km/1 1 mth/2,3.

.................................................... ...........................................................

/podpis kierującego/ /podpis przeprowadzającego badania/

Uwaga!

1. W przypadku łodzi i agregatów nie posiadających licznika przepracowanych motogodzin normę zużycia paliwa ustala się na 1 godzinę pracy silnika.

2. Do przeliczeń norm zużycia paliwa zamienne z wartości na 1 mth lub 1 godz. należy stosować przelicznik 1 godz=0,85 mth.

/x - niepotrzebne skreślić

/1 - dotyczy badania pojazdu

/2 - dotyczy badania łodzi

/3 - dotyczy badania agregatu.

Załącznik  Nr 4

PROTOKÓŁ

zużycia /rozliczenia/ MPiS w stacji obsługi

za okres od ......................... do .........................

w ......................................................

/nazwa jednostki/

Na podstawie ewidencji pomocniczej prowadzonej w stacji obsługi w okresie rozliczeniowym zostały zużyte materiały:

Lp.WyszczególnienieJmIlośćIlość w /kg/ do zdjęcia w ewidencji

Sporządzony przez ..........................................

Dnia ...................................................

.............................................................

/podpić kierownika/

stacji obsługi

Załącznik  Nr 5

Zestawy sprzętu do MPiS stanowiącego wyposażenie magazynowe jednostek policji

L.p.Nazwa sprzętuj.m.Numery zestawów sprzętu wg należności sprzętu transportowego /agregatu/
zestaw

nr 1

zestaw

nr 2

zestaw

nr 3

zestaw

nr 4

zestaw

nr 5

zestaw

nr 6

zestaw

nr 7

zestaw

nr 8

zestaw

nr 9

zestaw

nr 10

zestaw

nr 11

zestaw

nr 12

ilość sprzętu transportowego /agregatów/ w sztukach
3-1011-2021-3031-5051-7576-100101-150151-200201-250251-300301-400ponad 400
1Beczka stalowa 200lszt101213151820222527303540
2Klucz do beczek"111222222333
3Pręt pomiar. metal. do beczek"111111112222
4Pompa ręczna paliwowa B-3"111222223333
5Pompa ręczna paliwowa B-5"---111111122
6Pompa ręczna olejowa zębata"-11112222233
7kanister 5l"23581216243240485560
8kanister 20l"461016243248648096110120
9lejek do kanistra"222333344568
10lejek do paliwa"222333344568
11lejek do oleje"222333344568
12wiadro rozlewcze 5l"222233334568
13wiadro rozlewcze 15l"222233334568
14Lampa górnicza akumulatorowa"111222233456
15skrzynia do sprzętu mała"111---------
16skrzynia do sprzętu duża"---111111£22
17jarzmo do cystern kolejowych"------222222
18Osłona wiązu cystern kolej."------222222
19Waga dziesiętna 300 kg z kpl odważników"----11111111
20Hydromiar'111---------
21Kpl. termoaerometrów do pomiaru gęstości płynnych MPiSZestaw termoareometrów o zakresach odpowiednich do gatunków przechowywanych MPiS dla każdej jednostki lub stacji paliw.
Uwaga: 1. Dla jednostek użytkujących nieposiadających stacji paliw liczby beczek stalowych 200l, kluczy do beczek i pomp paliwowych B-3 ujęte w zestawach zwiększa się o 100%

2. Jarzma i osłony włazów do cystern kolejowych ujęte w zestawach przysługują tylko jednostkom, które odbierają MPiS w cysternach kolejowych.

3. Komplet termoaerometrów można zastąpić uniwersalnym urządzeniem do pomiaru gęstości.

Załącznik  Nr 6

ZESTAWY

zbiorników dla stacji paliw płynnych jednostek Policji
Lp.jednostka o należności sprzętu transportowegoStacje paliw płynnych wyposażone w zbiorniki podziemne o łącznej pojemności w m3Zaleca się, aby łączna pojemność składała się z następującej ilości zbiorników o pojemności:
5m310-16m320-25m3
123456
13-1051
211-20102
321-301511
431-50202
551-753011
676-1004021
7101-1505012
8151-2006022
9201-2507013
10251-3008013
11301-4009014
12ponad 40010014

Uwaga:

Stacje paliw płynnych posiadające dwa zbiorniki podziemne lub więcej, powinny być wyposażone w odpowiednią ilość dystrybutorów zapewniających możliwość wydawania paliwa w kilku gatunkach.

Załącznik  Nr 7

Strona tytułowa

KSIĄŻKA

PRZEGLĄDÓW KONTROLNYCH SPRZĘTU DO MPiS /MATERIAŁÓW/

...............................................................................................................

/NAZWA JEDNOSTKI/

Rozpoczęto dnia ....................................... r.

Zakończono dnia ....................................... r.

Strony dokumentu

Data dokonanego przegląduNazwa sprzętu/ materiału/ objętego przeglądemStwierdzone uszkodzenia lub braki oraz termin ich usunięciaStanowisko służbowe stopień, imię i nazwisko oraz podpis przeprowadzającego przeglądAdnotacja o usunięciu uszkodzenia lub braku data i podpis
12345

Załącznik  Nr 8

................................................................

/nazwa jednostki/

PROTOKÓŁ NR .....

stanu technicznego sprzętu do MPiS

A. DANE DOTYCZĄCE SPRZĘTU DO MPiS

Nazwa sprzętu do MPiSTypNumer fabrycznyProducentRok produkcjiData wprowadzenia do ewidencjiSprzęt do MPiS użytkowany był na:/x

jedną zmianę

dwie zmiany

trzy zmiany

B. OPIS STANU TECHNICZNEGO SPRZĘTU DO MPiS

Na podstawie oględzin i częściowej rozbiórki zespołów stwierdza się następujący stan techniczny sprzętu do MPiS:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

C. STOPIEŃ ZUŻYCIA SPRZĘTU DO MPiS

stwierdza się, że:

1/ koszt naprawy wg załączonego kosztorysu wstępnego

wyniósłby ______________ zł

2/ wartość zespołów, podzespołów i podstawowych części wymagających uzupełnienia lub wymiany wg załączonego wykazu

wynosi ______________ zł

3/ aktualnie obowiązująca cena detaliczna identycznego lub zbliżonego funkcjonalnie fabryczne nowego sprzętu do MPiS

wynosi ______________ zł

4/ na podstawie powyższych danych stopień zużycia sprzętu do MPiS wynosi

______________ zł

5/ za ........ lat eksploatacji sprzętu do MPiS stopień jego zużycia powiększa się o ......................................... %

6/ ogólny stopień zużycia sprzętu do MPiS wynosi ______________ %

--------------------------------------------------------------------------------------------------

/SŁOWNIE/

--------------------------------------------------------------------------------------------------

/IMIONA I NAZWISKA ORAZ PODPISY CZŁONKÓW KOMISJI SPORZĄDZAJĄCEJ/

--------------------------------------------------------------------------------------------------

CZĘŚĆ A - C PROTOKÓŁU/

D. ZAKWALIFIKOWANIE SPRZĘTU DO MPiS

Uwzględniając przedstawiony stan techniczny sprzętu do MPiS uznaje się, że:

1. Sprzęt do MPiS po wykonaniu naprawy może być użytkowany w jednostce.

2. Sprzęt do MPiS jest zbędny:

a) z przyczyn organizacyjnych/x

b) z przyczyn technicznych/x

3. Sprzęt jest zużyty i podlega kasacji/x

........................................................... ...........................................................

/podpis kierownika komórki /podpis kierownika jednostki/

organizacyjnej/

Sprzęt do MPiS przekazano odpłatnie/x, przekazano nieodpłatnie/x, sprzedano/x, skasowano/x, za nr "dowodu wydania-przyjęcia/x

__________________ z dnia .............................. .............. r.

__________________________

/data, stanowisko, podpis/

Załączniki:

1. Kosztorys wstępny naprawy sprzętu do MPiS.

2. Wykaz zespołów, podzespołów i podstawowych części wymagających wymiany lub uzupełniania.

3. Dokumentacja odmów naprawy sprzętu do MPiS/x.

4. Dokumentacja prób upłynnienia sprzętu do MPiS/x.

5. Protokół kasacji sprzętu do MPiS/x.

UWAGA: części B i C nie wypełnia się, jeżeli ocenę techniczną przygotowywali rzeczoznawcy.

/x - niepotrzebne skreślić

Załącznik  Nr 9

ZATWIERDZAM

........................................

Protokół przeklasyfikowania - wybrakowania - zużycia Nr ...................

data .........................

Sporządzony w ............................................ dnia ....................... .......r przez komisję w składzie: 1) przewodniczący ....................................................... 2) członkowie .....................................................................................

która działając na podstawie ................................................................ dokonała przeglądu stanu technicznego sprzętu, urządzenia, materiału* przedstawionych do ................................................................ i ustaliła:

Lp.Nr karty ewidencyjnejNazwa sprzętu (urządzenia, materiału)J.m.Ogółem do przeklasyfikowania wybrakowania zużycia**z tego:cena jednostkowawartośćDane o zaewidencjonowaniu
Przeklasyfikowanowybrakowano zużyto**
ilośćkat.ilośćkat.ilośćkat.
12345678910111213

* niepotrzebne skreślić

** dotyczy zużytej amunicji

wyniku wybrakowania uzyskano

L.pNazwa materiałuJ.mIlośćDane o zaewidencjonowaniu......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

......................................................................................

podpis komisji

Przewodniczący...................................

Członkowie:......................................

12345

Orzeczenie (uwagi) komisji

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Załącznik  Nr 10

ZATWIERDZAM

.........................................

dnia .................................

PROTOKÓŁ PRZYJĘCIA Nr ........................................................

Sporządzony w ........................................ dnia ............... .............. r. przez komisję w składzie:

1) przewodniczący ........................................... 2) członkowie..................................................

..................................................................................................................................................

która dokonała sprawdzenia i przyjęcia n/wym. sprzętu, materiałów przybyłych z ...................................................................................... wg zamówienia nr .............................

z dnia ......................................................................................................................................

Transport ................................................................................................................................

(ilość i stacja załadowcza, itp.)

Za dowodem dostawy Nr ................. ilość opakowań wg dokumentów ...................................

ilość faktyczna .................................. brak*............................................................................

nadwyżka

Stan plomb, pieczęci, opakowań ..............................................................................................

Nazwisko odbierającego sprzęt, materiały od przewoźnika lub dostawcy ..................................

Lp.Nr karty ewidencyjnejNazwa sprzętu (materiałuJ.mStan wg dokumentówPrzyjęto faktycznieRóżniceDane o zaewidencjonowaniu
ilośćkatilośćkat.braknadw.
1234567891011

* - niepotrzebne skreślić

Ilość pozycji ........................................................ słownie ..........................................................

Orzeczenie (uwagi) komisji) ........................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

wyszczególniony sprzęt (materiały) zgodnie podpisy komisji

ze stanem faktycznym (rubr. 7 i 8) przyjęto

przewodniczący .......................................

................................................................. członkowie ..............................................

podpis magazyniera

Załącznik  Nr 11

karta nr ....................

Wykaz Nr ..................

za okres od ................................ do ............................ ................ r.

przyjęto - wydano*)

w/g rubr. 4 .................... .................... litr/kg

w/g rubr. 5 .................... .................... litr/kg

w/g rubr. 6 .................... .................... litr/kg

w/g rubr. 7 .................... .................... litr/kg

w/g rubr. 8 .................... .................... litr/kg

.....................................................................

podpis prowadzącego ewidencję

*) niepotrzebne skreślić

karta nr ....................

Wykaz Nr ..................

za okres od ................................ do ............................ ................r.

DataNr pojazdu*) przyjęto - wydano (rodzaj MPiS)pokwitowanie odbiorcy
Marka i typ pojazdu mech.
123456789
Razem litrów
Średni ciężar właściwy
Razem kilogramów

Wpisano do ........................................................

podpis magazyniera

...............................................................

podpis prowadzącego ewidencję

Załącznik  Nr 12

NORMY UBYTKÓW NATURALNYCH PRODUKTÓW NAFTOWYCH

Tabela nr 1

Normy ubytków naturalnych przy przechowywaniu produktów naftowych w zbiornikach, w % od średniego zapasu miesięcznie.

Rodzaj zbiorników
Nazwapodziemnenaziemne

izolowane

naziemne i luźno stojące
produktuzimalatozimalatozimalato
benzyny silnikowe samochodowe0,0270,0400,0550,0800,0750,100
Nafty, benzyna do lakierów0,0160,0230,0160,0230,0170,035
Oleje

napędowe

0,0070,0130,0090,0130,0100,033
Oleje

smarowe

0,0070,0090,0070,0120,0080,013

Tabela nr 2

Normy ubytków naturalnych przy przechowywaniu produktów naftowych w zbiornikach przewoźnych, beczkach, kanistrach i w innych opakowaniach w % od średniego zapasu miesięcznie.

NazwaW pomieszczeniach
produktupodziemnychnaziemnych i

nie zadaszonych

zimalatozimalato
Benzyny silnikowe samochodowe0,0500,0750,0600,100
Nafty, benzyna do

lakierów

0,0100,0200,0150,020
Oleje

napędowe

0,0050,0100,0100,015
Oleje

smarowe

0,0050,0100,0080,012
Smary

stałe

0,0240,0350,0320,057

Tabela nr 3

Normy ubytków naturalnych przy przyjmowaniu produktów naftowych w %

Nazwa

produktu

Rodzaj opakowania
do zbiornikówdo beczek i zbiorników

przewoźnych

do innych

opakowań

zimalatozimalatozimalato
benzyny silnikowe samochodowe0,0500,0800,1500,1500,2200,220
Nafty, benzyna do

lakierów

0,0150,0250,0700,0800,0900,130
Oleje

napędowe

0,0150,0150,0500,0700,0750,100
Oleje

smarowe

0,0100,0100,0500,0500,0800,080
Smary

stałe

0,5000,500

Uwaga: Jeżeli ilość produktu przyjętego określana jest na podstawie pomiaru w zbiorniku jednostki, wówczas normy ubytku od przyjmowania nie zalicza się.

Tabela nr 4

Normy ubytków naturalnych przy wydawaniu produktów naftowych w %

Nazwa

produktu

Rodzaj opakowania
ze zbiornikówz cystern

samochodowych

ze zbiorników przewoźnych, beczek i innych opakowań
zimalatozimalatozimalato
benzyny silnikowe samochodowe0,0500,0800,0600,0900,1500,150
Nafty, benzyna do lakierów0,0150,0250,0250,0400,0700,080
Oleje

napędowe

0,0150,0150,0150,0200,0500,070
Oleje

smarowe

0,0200,0200,0400,0400,0500,050
Smary

stałe

0,5000,500

TABELA nr 5

Normy ubytków naturalnych przy przewozie produktów naftowych w %

Nazwa produktuodległość przewozu w kmw cysternach samochodowychw cysternach kolejowych
zimalato
Benzyny silnikowedo 500,0800,1000,50
51-1000,1000,150
101-1500,1100,170
powyżej 2000,1800,200
Oleje napędowe

i nafty

o 500,0100,0200,50
51-1000,0200,050
101-1500,0300,070
powyżej 2000,0500,090
Oleje

smarowe

do 200nie nalicza sięnie nalicza się0,50
powyżej 2000,700,090

Załącznik  Nr 13

ZATWIERDZAM

..............................................

Dnia ...................... ............r.

Protokół ubytków Nr ..................

Sporządzony w ..................................................................dnia ................. ..............r.

(nazwa jednostki)

przez komisję w składzie:

1) przewodniczący ..................................................................................

2) członkowie .........................................................................................

która po zapoznaniu się z: ............................................................................................................

(Nazwa, nr i data dokumentu)

i stanem faktycznym, ustaliła (jak na odwrocie):

Lp.Nr kartyNazwa sprzętu (materiału)J.m.Stan na dzień

.................

stwierdzenie ubytków
ewidencyjnejewidencyjnyfaktycznyogółemw normieponad normęcena jedn.wartość
1234567891011

Orzeczenie (uwagi) komisji .........................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

podpisy komisji:

przewodniczący ...........................................

członkowie ..................................................

*) - w czasie transportu

- w magazynie

Załącznik  Nr 14

KSIĄŻKA

pomiarów i ewidencji materiałów pędnych w zbiornikach

............................................................................................

/nazwa jednostki/

Rozpoczęto dnia ........................... .............r.

Zakończono dnia........................... .............r.

Zbiornik nr .........................

Nazwa przechowywanego produktu ................................ Jednostka miary ................................

Typ zbiornika .............................................................................................................................

(podziemny, półpodziemny, naziemny, stały, ruchomy)

Obrót produktu
LpNazwa, numer i data dokumentówData przeprowadzenia pomiaru lub dokonanych obrotówGodz. pomiaruTemp. produktów w czasie pomiaru °CGęstośćPrzychódRozchódEwidencyjny stan produktuStan licznika dystrybutora
12345678910

Odmierzacz paliw nr .................... Typ ......................... Nr przepływomierza ............................

Pojemność zbiornika w m3 ....................... powierzchnia parowania ..........................................

Wysokość (długość) zbiornika w mm ................... Uwagi: .........................................................

Średnica zbiornika w mm ....................................... ..............................................................

Stwierdzony stan faktycznywg pomiaru stwierdzonoUwagi o technicznym stanie zbiornikaPodpisy przeprowadzających pomiary
wysokość słupa w mmrazemrazem
produktuwodyogólnaproduktuproduktubraknadwyżka
w dmw kg
111213141516171819

Załącznik  Nr 15

KSIĄŻKA EWIDENCJI OBROTÓW

MATERIAŁÓW PĘDNYCH I SMARÓW

......................................................................

/NAZWA JEDNOSTKI/

Rozpoczęto dnia ..............................

Zakończono dnia .............................

(Strona lewa)

StronaNazwa materiałusymbol indeksowyjednostka miary
skąd przybyło

dokąd ubyło

z tegow magazynieW PODLEGŁYCH
Lpdata zakupunazwa

nr dokumentu

data wystawienia dokumentuobr. ogólne
przychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstan

(Strona prawa)

Informacja uzupełniającalub uwagi:strona
JDNOSTKACHw zbiornikach sprzętu transportowegostan

ogółem

w jednostkach

stany magazynowa do wyjaśnienia
przychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstanprzychódrozchódstan

Załącznik  Nr 16

KSIĄŻKA EWIDENCJI

PRZYCHODÓW ILOŚCIOWO-WARTOŚCIOWYCH

MATERIAŁÓW PĘDNYCH I SMARÓW

............................................................................

/NAZWA JEDNOSTKI/

Rozpoczęto dnia ..............................

Zakończono dnia .............................

(strony dokumentu)

stronanazwa materiałusymbol indeksowyj.m
Lp.skąd

przybyło

jednostka przyjmującanr faktury rachunkunr dowodu przyjęciazakupy detalicznezakupy hurtowezakupy sponsorowanecena jedn.uwagi
ilośćwartośćilośćwartośćilośćwartość(zł-kg)
Przychody za miesiąc
Przychody od początku roku

Załącznik  Nr 17

KSIĄŻKA EWIDENCJI OBROTÓW

SPRZĘTU DO MPiS

..........................................................

/NAZWA JEDNOSTKI/

Rozpoczęto dnia ..............................

Zakończono dnia .............................

stronanazwa sprzętu, materiałusymbol indeksowynr katalogowyjednostka miary
Lp.data zapisunazwa dokumentudata wystawienia dokumentuskąd przybyło

dokąd ubyło

z tego:w magazyniew podległych
obroty ogólnie:
przychódrozchódstankategoriaprzychódrozchódstankategoriaprzychódrozchódstankategoria
IIIIIIIVIIIIIIIVIIIIIIIV
cena jednostkowainformacje uzupełniające lub uwagistrona
JEDNOSTKAstany magazynowe do wyjaśnienia
przychódrozchódstankategoriaprzychódrozchódstankategoriaprzychódrozchódstankategoriaprzychódrozchódstankategoria
IIIIIIIVIIIIIIIVIIIIIIIVIIIIIIIV

Załącznik  Nr 18

KSIĄŻKA MAGAZYNOWA

MATERIAŁÓW PĘDNYCH I SMARÓW

.....................................................

/NAZWA JEDNOSTKI/

Rozpoczęto dnia ..............................

Zakończono dnia .............................

strona ...........

................................................. .........................................

NAZWA ARTYKUŁU JEDN. MIARY

Lp.Data wpisuNazwa i numer dowodu materiałowegoSkąd przybyło wzgl. dokąd ubyłoPrzychódRozchódStan

Załącznik  Nr 19

POMOCNICZA KSIĄŻKA

EWIDENCJI ZUŻYCIA MPiS

............................................

/NAZWA JEDNOSTKI/

Rozpoczęto dnia ..............................

Zakończono dnia .............................

strona ...........

................................................. .........................................

NAZWA ARTYKUŁU JEDN. MIARY

Lp.Data wpisuNazwa i numer dowodu materiałowegoSkąd przybyłoPrzychód - RozchódUwagi

Załącznik  Nr 20

KSIĄŻKA EWIDENCJI

SPRZĘTU DO MPiS W UŻYTKOWANIU

.............................................................

Rozpoczęto dnia ..............................

Zakończono dnia .............................

Nazwa i typ ............................................................................ .....................................................

w użytkowaniu
Lp.Data zakupuNazwa dokumentuNr dokumentuData dokumentu
1234567891011121314151617181920212223

Nr indeksu ................... jednostka ......................... cena jednostkowa .......-....... strona .............

w użytkowaniuw magazynieStan ogólnyuwagi
w tymilośćwartość
kat Ikat IIkat IIIkat IVPrzychódRozchódStan
24252627282930313233343536373839404142434445464748

Załącznik  Nr 21

ROZLICZENIE

gospodarki MPiS w jednostce użytkującej

za okres od ................... do ................... ...........r.

....................................................

/nazwa jednostki/

Rozliczenie zbiorcze przychodów i rozchodów MPiS

za okres od ................. do ................. ...............r.

/nazwa jednostki/ ................................................

Lp.NazwaStanPrzychód
produktuna dzień

........

zakupy hurtowezakupy detaliczne i z innych jednostekpobrane we własnej jednostce prow. gosp. transport.inne wewnętrzneRazem
12345678
RozchódStan
na ksploatację pojazdów, łodzi i agregatów własnychna potrzeby innych jedn. we własnej jednostce prow. gosp. transport.na potrzeby innych jednostek Policjina potrzeby innych odbiorcówrazem MPiS zużyte na potrzeby własne i wydane poza

j.p.g.t

9+12+13

Razem

9+11+12+13

oraz braki i ubytki

na dzień

........

Uwagi
kglitrkgkgkgkgkgkg
91011121314151617

Załącznik  Nr 22

"ZATWIERDZAM"

SPRAWOZDANIE

z gospodarki MPiS jednostki prowadzącej gospodarkę transportową za rok ...........

.....................................................................................

/nazwa jednostki/

PrzychódRozchód
Nazwa produktu (należy wyszczególnić pełny asortyment produktów będących w obrocie i na stanie)Stan paliwa wraz ze zbiornikami sprzętu transp. agregatu

na 1.01..

ilość produktu /łącznie/sumaryczny koszt zakupu.średnia cena jednostkowana eksploatację pojazdów własnychna potrzeby innych jednostek Policjina potrzeby innych odbiorcówogółemStan paliwa wraz ze zbiornikami sprzętu transportowego agregatów na

1.01.......

kgkgzł/kgzł/kgkgkgkgkgkg
12345678910
I Paliwa płynne
II Oleje opałowe
III Oleje do silników dwusuwowych
IV Oleje do silników czterosuwowych
V Oleje do silników samoczynnych
VI Oleje przekładniowe
VII Oleje hydrauliczne
VIII Smary plastyczne
IX Płyn hamulcowy
X Pozostałe produkty
Zabezpieczenie zapasów normatywnychEtylina 94Olej napędowyrazem
Średnia roczna wysokość zapasu w % zużycia rocznego
Ilość olejów i płynów przepracowanych, zdanych w roku ...... w kg% olejów i płynów zdanych w stosunku do wyd. /zakup/Stan magazynierów MPiS na 1.01...... r.
Oleje silnikoweEtatowych na stanowisku policyjnym
Oleje przekładnioweEtatowych na stanowisku cywilnym
Razem olejeOgółem ilość osób pełniących funkcję magazyniera
Płyny chłodzące
Stan zbiorników podziemnych na 1.01...... r.
Na terenie garaży KWPOgółem dla KWPIlość stacji w jednostce ogółem na 1.01.......r
Informacje uzupełniające:4/
szt.m3szt.m3
Etylina 94
Olej napędowy
Razem

........................................................ ....................................................

/podpis sporządzającego /podpis Naczelnika Wydziału/

nazwisko i nr telefonu/

Uwagi:

1. w kolumnie 6 ujmować paliwo lub inne produkty naftowe wydane lub otrzymane z innych jednostek na podstawie asygnat itp. na pojazdy własne,

2. w kolumnie 7 należy uwzględnić rozchód na potrzeby wydziałów terenowych biur (zarządu) KGP

3. w pozycji "Ogółem ..." podawać łącznie z osobami pełniącymi funkcję magazyniera a zatrudnionymi na innym etacie,

4. w informacjach uzupełniających podawać zmiany dotyczące ilości i pojemności zbiorników podziemnych w stosunku do roku ubiegłego, oraz lokalizację stacji paliw której te zmiany dotyczą.