Gospodarka finansowa przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej rozliczających się bezpośrednio ze zjednoczeniem.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1974.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1974 r.

ZARZĄDZENIE Nr 141
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1973 r.
w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej rozliczających się bezpośrednio ze zjednoczeniem.

Na podstawie § 42 uchwały Nr 53 Rady Ministrów z dnia 9 marca 1973 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 14, poz. 85) oraz § 21 uchwały Nr 54 Rady Ministrów z dnia 9 marca 1973 r. w sprawie gospodarki finansowej zarządów budynków mieszkalnych (Monitor Polski Nr 14, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"uchwała" - uchwałę Nr 54 Rady Ministrów z dnia 9 marca 1973 r. w sprawie gospodarki finansowej zarządów budynków mieszkalnych (Monitor Polski Nr 14, poz. 86),
2)
"zjednoczenie" - zjednoczenie (zrzeszenie) przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zjednoczenie przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej,
3)
"przedsiębiorstwo" - przedsiębiorstwo gospodarki mieszkaniowej, działające w osiedlu (zespole) mieszkaniowym, miejskie, powiatowe lub rejonowe, objęte przepisami uchwały.
§  2.
Wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa) może upoważnić zjednoczenie do dokonywania rozliczeń ze wszystkimi przedsiębiorstwami gospodarki mieszkaniowej zgrupowanymi w zjednoczeniu z tytułu dotacji z budżetu do działalności podstawowej, wpłat z zysku do budżetu oraz dotacji z terenowego funduszu inwestycyjnego.
§  3.
Zjednoczenie stosuje przepisy § 25-35 uchwały Nr 53 Rady Ministrów z dnia 9 marca 1973 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 14, poz. 85) z uwzględnieniem zmian określonych zarządzeniem.
§  4.
Przedsiębiorstwo stosuje przepisy uchwały z uwzględnieniem zmian określonych zarządzeniem.
§  5.
1.
Podstawą gospodarki finansowej przedsiębiorstwa jest plan finansowy uwzględniający dochody własne z administrowanych budynków oraz wynikające z norm jednostkowych koszty ich utrzymania (§ 4 ust. 2 uchwały) powiększone o koszty usług w zakresie centralnego ogrzewania, dostarczania ciepłej wody i eksploatacji dźwigów osobowych, łącznie z remontami urządzeń służących do świadczenia tych usług.
2.
Jeżeli planowane dochody własne przedsiębiorstwa nie pokrywają planowanych kosztów działalności podstawowej powiększonych o 2%, przedsiębiorstwo otrzymuje na wyrównanie różnicy dotację od zjednoczenia.
3.
Dotację, o której mowa w ust. 2, zjednoczenie otrzymuje z budżetu wojewódzkiej rady narodowej (miasta wyłączonego z województwa).
§  6.
1.
Zysk bilansowy przedsiębiorstwa podlega podziałowi według następujących zasad:
1)
zysk do wysokości 2% kosztów działalności podstawowej przeznacza się:
a)
na finansowanie zapasów w granicach ich pokrycia funduszem własnym w obrocie,
b)
na scentralizowany fundusz inwestycji i modernizacji zjednoczenia w pozostałej kwocie,
2)
zysk w granicach powyżej 2% do 5% kosztów działalności podstawowej przeznacza się:
a)
w 50% na fundusz rezerwowy przedsiębiorstwa,
b)
w 50% na fundusz rezerwowy zjednoczenia.
3)
zysk przekraczający 5% kosztów działalności podstawowej podlega wpłacie do zjednoczenia.
2.
Zjednoczenie z otrzymanego zysku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 dokonuje:
1)
przelewu na fundusz rezerwowy zjednoczenia do wysokości kwoty nie przekraczającej 5% zbiorczych kosztów działalności podstawowej przedsiębiorstw objętych przepisami zarządzenia,
2)
wpłat do budżetu wojewódzkiej rady narodowej (miasta wyłączonego z województwa) w pozostałej części.
§  7.
1.
Zjednoczenie tworzy dla przedsiębiorstw scentralizowany fundusz inwestycji i modernizacji zjednoczenia. Dochodami funduszu są:
1)
odpisy z zysku, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. b,
2)
odpisy amortyzacyjne otrzymane od przedsiębiorstw,
3)
dotacje otrzymane z terenowego funduszu inwestycyjnego,
4)
inne dochody określone odrębnymi przepisami.
2.
Scentralizowany fundusz inwestycji i modernizacji zjednoczenia przeznacza się na finansowanie w przedsiębiorstwach objętych zarządzeniem robót określonych w § 11 ust. 2 uchwały. Ponadto środki funduszu przeznacza się na fundusz inwestycji i modernizacji przedsiębiorstwa w wypadkach określonych w § 9.
§  8.
Odpisy amortyzacyjne przedsiębiorstwo w całości przekazuje na scentralizowany fundusz inwestycji i modernizacji zjednoczenia.
§  9.
Przedsiębiorstwo tworzy fundusz inwestycji i modernizacji jeżeli wykonuje we własnym zakresie roboty, o których mowa w § 11 ust. 2 uchwały. W tym przypadku przedsiębiorstwo otrzymuje dotację na ten fundusz ze scentralizowanego funduszu inwestycji i modernizacji zjednoczenia.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r. z tym, że postanowienia dotyczące norm kosztów utrzymania budynków (§ 5 ust. 1) stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 1975 roku.