Formy i metody wykonywania przez Samodzielną Sekcję Poszukiwawczą Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czynności poszukiwawczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2010.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 2010 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 17 marca 2010 r.
w sprawie form i metod wykonywania przez Samodzielną Sekcję Poszukiwawczą Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czynności poszukiwawczych

Na podstawie art. 19 ust 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154) postanawia się, co następuje:
§  1.
1.
Samodzielna Sekcja Poszukiwawcza Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwana dalej SSP, jest komórką organizacyjną właściwą w sprawach poszukiwań osób ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w postępowaniach prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz poszukiwania osób zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach, jeżeli zaginięcie może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.
2.
Czynności poszukiwawcze wykonywane przez SSP na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz na terytorium innych państw, wobec osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości w postępowaniach prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz poszukiwania osób zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach, jeżeli zaginięcie może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa - to forma pracy operacyjnej, stanowiąca zespół czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych, których celem jest ujawnienie miejsca pobytu osoby poszukiwanej, jednoznaczne potwierdzenie jej tożsamości, zatrzymanie osoby i ustalenie innych okoliczności mogących mieć znaczenie w toczących się lub zakończonych postępowaniach przygotowawczych.
§  2.
1.
SSP jest komórką organizacyjną w strukturze organizacyjnej Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2.
Kierownik SSP kieruje pracami i reprezentuje Departament Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zewnątrz w zakresie prowadzonych czynności i procedur poszukiwawczych.
3.
Bezpośredni nadzór nad pracą SSP sprawuje Dyrektor Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub wyznaczony przez niego Zastępca, który merytorycznie odpowiada za prowadzenie czynności poszukiwawczych i działania SSP.
§  3.
Do zadań SSP należy, w szczególności:
1)
prowadzenie czynności poszukiwawczych wobec osób ukrywających się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, wobec których wydano krajowe lub międzynarodowe listy gończe lub Europejskie Nakazy Aresztowania;
2)
poszukiwania osób zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach, jeżeli zaginięcie może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa,
3)
współdziałanie z jednostkami poszukiwań celowych komend wojewódzkich Policji i innymi służbami w zakresie realizowanych przez nich czynności poszukiwawczych, w szczególności przejęcia ścigania osób do śledztw prowadzonych przez Urząd Ochrony Państwa lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
4)
współpraca z podmiotami zagranicznymi tj. oficerami łącznikowymi służb i policji z innych krajów lub organizacji międzynarodowych (Interpol, Europol, Eurojust i innych) w zakresie działań poszukiwawczych;
5)
wnioskowanie o wszczynanie przez inne jednostki organizacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego procedur operacyjnych i koordynacja przedsięwzięć poszukiwawczych w przypadku postępowań przygotowawczych zakończonych umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców;
6)
przedstawianie Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Dyrektorowi Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego bieżących informacji o prowadzonych przedsięwzięciach poszukiwawczych i procedurach wspomagających te poszukiwania;
7)
współdziałanie z jednostkami poszukiwań celowych komend wojewódzkich Policji i innymi służbami w monitorowaniu i analizowaniu skuteczności prowadzonych poszukiwań na terenie kraju oraz opracowywaniu, opiniowaniu i wdrażaniu rozwiązań operacyjno-taktycznych mających na celu doskonalenie metod poszukiwania osób;
8)
gromadzenie, przetwarzanie i przesyłanie do innych jednostek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji dotyczących osób poszukiwanych lub podejrzanych w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez jednostki organizacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4.
Czynności, o których mowa w § 3, wykonują funkcjonariusze zajmujący stanowiska służby w SSP zgodnie z ustalonymi przez Dyrektora Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego indywidualnymi zakresami obowiązków oraz poleceniami przełożonych.
§  5.
1.
Zadania SSP, o których mowa w § 3, wykonują funkcjonariusze przy wykorzystaniu metod pracy oraz w formach określonych Zarządzeniem nr 00-1 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 1 stycznia 2009 r., określającym szczegółowe zasady, metody i formy wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, oraz Zarządzeniem nr pf-33 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 24 sierpnia 2009 r., określającym sposób prowadzenia postępowań karnych i wykonywania czynności procesowych w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2.
O metodach i formach przeprowadzanych przez funkcjonariuszy SSP czynności poszukiwawczych decyduje Dyrektor Departamentu Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  6.
Kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zobowiązani są do udzielania niezbędnej pomocy funkcjonariuszom SSP przy wykonywaniu zadań poszukiwawczych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.