Finansowanie ze środków związanych z funduszem leśnym niektórych działań w parkach narodowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2018.2.21

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 stycznia 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 17 stycznia 2018 r.
w sprawie finansowania ze środków związanych z funduszem leśnym niektórych działań w parkach narodowych

ZP.0210.1.2018

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach 1 , zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  - w wykonaniu zadań wynikających z obowiązku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 56 ust. 2 ustawy 3 , a ponadto mając na względzie:

1) art. 58 ust. 3 pkt 4 ustawy 4 ,

2) art. 58 ust. 3b pkt 1 ustawy 5 ,

3) art. 4 ust. 4 ustawy 6 ,

4) art. 34 ust. 2 oraz art. 34a ustawy o Radzie Ministrów 7

- postanawiam, co następuje:

CZĘŚĆ  1

PODSTAWY FINANSOWANIA NIEKTÓRYCH DZIAŁAŃ PARKÓW NARODOWYCH

§  1. 
Finansowanie niektórych działań wykonywanych w parkach narodowych, zwanych dalej parkami, z wykorzystaniem do tego celu środków związanych z funduszem leśnym, o którym mowa w art. 56 ust. 1 ustawy 8 , następuje na podstawie:
1)
wytycznych i poleceń wydawanych w wykonaniu art. 34a ust. 1 ustawy o Radzie Ministrów przez ministra właściwego do spraw środowiska w celu dostosowania zasad i kierunków działania Lasów Państwowych do polityki Rady Ministrów, w tym zakresie, w jakim polityka ta dotyczy priorytetów ochrony przyrody prowadzonej przez parki - jeżeli wytyczne te lub polecenia powołany minister zechce ustanowić dla danego roku lub dłuższego okresu;
2)
wniosków dyrektorów parków, składanych na ręce Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych po ustanowieniu przez nich wykazu rocznych zadań rzeczowych, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody 9 , a także, w szczególnych przypadkach, w trakcie ich realizacji - zwanych dalej wnioskami 10 ;
3)
decyzji zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, ustalających na dany rok kalendarzowy wykaz zadań możliwych do sfinansowania (współfinansowania) z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym, opracowanych z uwzględnieniem wytycznych i poleceń, o których mowa w pkt 1, przekazywanych bez zbędnej zwłoki w formie informacji do wiadomości dyrektorów parków oraz ministra właściwego do spraw środowiska jako dysponenta części 41 budżetu państwa;
4)
umów oraz aneksów do umów, spisywanych między Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych a dyrektorami parków w sprawie finansowania zadań ochronnych parków w danym roku kalendarzowym - przekazywanych bez zbędnej zwłoki do wiadomości ministra właściwego do spraw środowiska.

CZĘŚĆ  2

ZAKRES RZECZOWY MOŻLIWEGO FINANSOWANIA DZIAŁAŃ W PARKACH

§  2. 
Przedmiotem finansowania lub współfinansowania, z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym, mogą być:
1)
działania ochronne parku prowadzone metodami gospodarki leśnej, odpowiadające pod względem faktycznym działaniom ujętym w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia 11 ;
2)
badania prowadzone przez park, spełniające łącznie warunki, o których mowa w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
3)
inne działania w parkach mogące podlegać, z punktu widzenia aktualnego stanu prawnego, finansowaniu z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym.

CZĘŚĆ  3

WNIOSKOWANIE W SPRAWIE FINANSOWANIA DZIAŁAŃ W PARKACH

§  3. 
1. 
W celu zainspirowania dyrektorów parków do składania wniosków, mających za przedmiot sfinansowanie w całości lub w części działań oraz badań, o których mowa w § 2 - Lasy Państwowe corocznie wysyłają do nich zaproszenia w tej sprawie.
2. 
Zaproszenia, o których mowa w ust. 1, są wysyłane w terminie następującym po przygotowaniu przez parki propozycji wykazu rocznych zadań rzeczowych, wynikających z planów ochrony lub z zadań ochronnych dla parków. W zaproszeniu podawany jest termin, do którego należy składać wnioski.
3. 
W wyżej wymienionym zaproszeniu wysyła się do parków postanowienia decyzji zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o których mowa w § 1 ust. 3.
4. 
Wnioski mogą być również składane po ustaleniu oraz zmianie ustalonego przez dyrektora parku projektu rocznego planu finansowego, o którym mowa w § 8g ust. 2 ustawy o ochronie przyrody 12  - w wykonaniu części 7 niniejszego zarządzenia.
5. 
Lasy Państwowe informują ministra właściwego do spraw środowiska o wnioskach wpływających do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (dalej DGLP).
§  4. 
1. 
W celu zapewnienia możliwości weryfikowania wniosków pod względem zgodności utrwalonego w nich zakresu rzeczowego działań z przedmiotem możliwego finansowania działań i badań, o którym mowa w § 2 - nazwy działań we wnioskach powinny być ujęte w brzmieniu, jakie poszczególnym działaniom zostało nadane w wyżej wymienionym załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2. 
Wzór wniosku wraz ze szczegółowymi objaśnieniami stanowi załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  5. 
1. 
Analizowanie wniosków oraz projektowanie decyzji zarządczych, o których mowa w § 1 ust. 3, stanowi obowiązek Wydziału Ochrony Przyrody DGLP, działającego we współpracy z wydziałem DGLP mającym w swoim zakresie działania nadzór nad Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (dalej CKPŚ) oraz w miarę potrzeb operacyjnych we współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi DGLP oraz CKPŚ.
2. 
Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody może wnioskować o zawarcie porozumienia z CKPŚ w sprawie świadczenia przez tę jednostkę organizacyjną określonych usług wewnątrzinstytucjonalnych, obejmujących weryfikację wniosków oraz wykonywanie innych działań związanych z tymi wnioskami.
3. 
W ramach wnioskowania, o którym mowa w ust. 2, Wydział Ochrony Przyrody przygotowuje oraz przedkłada pod podpis Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych projekt porozumienia pomiędzy DGLP a CKPŚ.
4. 
Wydział Ochrony Przyrody dokonuje audytu działań CKPŚ w zakresie określonym w porozumieniu, o którym mowa w ust. 3.
§  6. 
1. 
Do analizowania wniosków przystępuje się po wpłynięciu wyżej wymienionych wytycznych i poleceń ministra właściwego do spraw środowiska lub po roboczym upewnieniu się, że wytyczne takie i polecenia nie zostaną wydane oraz po finalnym zakończeniu naboru wniosków, o którym mowa w zaproszeniu w § 3 ust. 1.
2. 
Analizowanie wniosków, o którym mowa w § 5 ust. 1, obejmuje:
1)
ich weryfikowanie, o którym mowa w § 4 ust. 1;
2)
ocenę kwalifikowania się do finansowania z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym oraz ocenę priorytetu realizowania wniosku, w tym w kontekście decyzji zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o których mowa w § 1 ust. 3;
3)
ocenę rzetelności wyceny kosztów przedwykonawczych działań ochronnych parku prowadzonych metodami gospodarki leśnej - stosownie do procedury postępowania w tym zakresie określonej w § 8;
4)
ustalenie wartości punktowej wniosku - stosownie do procedury postępowania w tym zakresie określonej w § 9.
3. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ma możliwość podjęcia decyzji w trybie ekstraordynaryjnym o włączeniu wniosku do oceny na każdym jej etapie oraz wprowadzeniu indywidualnego trybu oceny wniosku złożonego poza terminem naboru.
§  7. 
1. 
Wnioski nie są poddawane dalszej procedurze analizowania, jeżeli:
1)
zostaną sporządzone niezgodnie z wymogami formalnymi zawartymi w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia, a wezwanie do ich skorygowania w oznaczonym czasie nie przyniesie spodziewanego efektu, albo wpłyną po terminie, przysługującym na składanie wniosków, o którym mowa w § 3 ust. 3 - chyba że dany wniosek zostanie uwzględniony przy ekstraordynaryjnej decyzji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jako naruszający termin instrukcyjny z umotywowanych względów;
2)
wnioskowane działania do objęcia sfinansowaniem lub współfinansowaniem z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym naruszają załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego zarządzenia;
3)
wniosek nie kwalifikuje się do poddania dalszej procedurze analitycznej ze względów przedmiotowych lub podmiotowych - w świetle postanowień zawartych w decyzjach zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych określonych w § 1 ust. 3;
4)
wartość kosztów przedwykonawczych, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 3, została ustalona ponad poziom kosztów wynikający z procedury określonej w § 8 - chyba że, w ramach uzgodnień roboczych, do których w każdym takim przypadku Wydział Ochrony Przyrody lub CKPŚ zgodnie z porozumieniem, o którym mowa w § 5 ust. 2 i 3, jest obowiązany przystąpić, zostanie ona zweryfikowana z wykorzystaniem internetowej formy komunikacji;
5)
wnioskowane działania nie są bezpośrednio lub pośrednio wskazane w planie ochrony lub w zadaniach ochronnych dla parku.
2. 
Jeżeli w danym wniosku część działań w nim ujętych spełnia którykolwiek z warunków wykluczających określonych w ust. 1 pkt od 1 do 5 - wniosek podlega dalszej analizie, jednak przy założeniu, że nie obejmuje on przedmiotowych działań.
3. 
O wnioskach nie poddawanych dalszej procedurze w całości lub w części Lasy Państwowe zawiadamiają zainteresowane parki po wydaniu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o której mowa w § 13 ust. 2, przekazując tę informację do wiadomości ministra właściwego do spraw środowiska.
§  8. 
1. 
Jeżeli wniosek, w całości lub w części, może być poddany dalszej analizie, gdyż nie sprzeciwiają się temu okoliczności opisane w § 7 ust. 1 pkt od 1 do 3 i pkt 5 - jest on poddawany procedurze analitycznej w celu oceny rzetelności zawartej w nim wyceny kosztów przedwykonawczych w zakresie działań ochronnych prowadzonych w danym parku metodami gospodarki leśnej.
2. 
W odniesieniu do działań ochronnych, prowadzonych w danym parku metodami gospodarki leśnej, procedura, o której mowa w ust. 1, polega na ustaleniu kosztu bezpośrednio wytwórczego danego działania w parku, powyżej którego dane działanie nie może być sfinansowane lub współfinansowane z użyciem środków związanych z funduszem leśnym, przy czym:
1)
ustala się, że na etapie przedwykonawczym możliwy do zaakceptowania poziom tych kosztów (zwany dalej maksymalnym poziomem kosztów akceptowalnych) nie może przekroczyć o 30% poziomu kosztów podobnych działań wytwórczych w Lasach Państwowych;
2)
co do zasady pod uwagę należy brać co najmniej trzy nadleśnictwa w pobliżu zasięgu terytorialnego danego parku.
3. 
Przyjmuje się, że wartość wskaźnika przypisu kosztów pośrednich wynosi do 0,25 dla wszystkich parków.
4. 
W przypadku, gdy park nie zgłosi kosztów pośrednich w ramach wniosku, rozliczeniu podlegają tylko koszty bezpośrednie.
5. 
W zakresie działań ochronnych prowadzonych w danym parku metodami gospodarki leśnej wniosek nie jest poddawany dalszej procedurze w odniesieniu do danego działania w nim utrwalonego, jeżeli koszt całkowity tego działania, wykazany we wniosku, uwzględniający wartość wskaźnika przypisu kosztów pośrednich, jest wyższy aniżeli koszt całkowity, opowiadający iloczynowi:

[koszt bezpośredni działania na maksymalnym poziomie

kosztów akceptowalnych]

razy [1 + wartość przypisu kosztów pośrednich],

chyba że w ramach uzgodnień roboczych wniosek zostanie skorygowany do poziomu akceptowalnego kosztów, o którym mowa w ust. 2 pkt 1. W przypadku działań, o których mowa w ust. 7, jako maksymalny poziom kosztów akceptowalnych rozumie się wartość określoną w kosztorysie przedwykonawczym.

6. 
Jeżeli koszt całkowity realizacji danego działania wynikający ze złożonego wniosku, uwzględniający wartość wskaźnika przypisu kosztów pośrednich, jest niższy aniżeli koszt całkowity objęty iloczynem, o którym mowa w ust. 5, przyjmuje się, że działanie to, w razie skierowania wniosku do realizacji, będzie wykonywane po koszcie ujętym we wniosku.
7. 
Jeżeli ze względu na specyficzny charakter działań ochronnych prowadzonych w parku metodami gospodarki leśnej, mających podlegać sfinansowaniu lub współfinansowaniu z użyciem środków związanych z funduszem leśnym, nie jest możliwe przeprowadzenie procedury analitycznej oceny rzetelności wyceny kosztów przedwykonawczych danego działania, zgodnie z postępowaniem określonym w ust. 2 - koszt całkowity danego działania, ujęty we wniosku, jest przyjmowany zgodnie z kosztorysem przedwykonawczym przedstawionym przez park z uwzględnieniem kosztów pośrednich ujętych w ust. 3. W uzasadnionych przypadkach dla kosztu, o którym mowa w zdaniu powyżej, może zostać dokonana ocena metodą ekspercką z zachowaniem najdalej idącej staranności.
8. 
Jeżeli procedura weryfikacji kosztów, ujętych we wnioskach, dotyczy sfinansowania lub współfinansowania badań naukowych - postępowanie ujęte w ust. 7 stosuje się odpowiednio.
9. 
W odniesieniu do innych działań postanowienia ujęte w ust. 2-7 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
1. 
Wszystkie działania ujęte we wnioskach, które nie zostały odrzucone w wykonaniu § 7 ust. 1 pkt od 1 do 5, podlegają ocenie punktowej w zakresie kosztów działań (zwanym dalej kryterium finansowym kosztu całkowitego ujętego we wniosku) i ich priorytetowości z punktu widzenia potrzeb ochrony przyrody (zwanym dalej kryterium priorytetowości).
2. 
W ramach danego wniosku wartość punktową określa się odrębnie dla poszczególnych działań z zachowaniem skali od 1 do 10, przy czym dane działania otrzymują 0 punktów, jeżeli na etapie przygotowywania pakietu działań, o którym mowa w § 12, po zakończeniu indywidualnych wyjaśnień z parkami, powzięta została informacja, iż dane działanie nie odpowiada de facto działaniu zadeklarowanemu we wniosku.
3. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w drodze decyzji zarządczej powołuje Zespół opiniodawczo-doradczy do zapewnienia oceny punktowej w zakresie określenia priorytetowości działań.
4. 
Funkcję członków zespołu, o którym mowa w ust. 3, pełnią: pracownik wskazany przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej ds. ochrony przyrody oraz osoby będące autorytetami w dziedzinie ochrony przyrody. Do zadań osób, o których mowa powyżej, jest wypełnienie i zwrotne przesłanie do CKPŚ ankiety oceny, której wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
5. 
Działania, o których mowa w § 8 ust. 7, w stosunku do których nie jest możliwe przeprowadzenie procedury analitycznej oceny rzetelności wyceny kosztów przedwykonawczych, otrzymują z mocy niniejszego zarządzenia w ramach prowadzonej oceny punktowej kryterium finansowego wartość uśrednioną wynoszącą 5 punktów, z wyłączeniem działań, których koszty zostały poddane ocenie eksperckiej.
6. 
Podczas oceny złożonych wniosków DGLP oraz CKPŚ mogą wnieść zastrzeżenia do zakresu merytorycznego przedstawionych działań i wskazać zakres wymagający wyłączenia bądź uzasadnienia planowanych działań.
7. 
W przypadku prac badawczych przewodniczący rady naukowej parku zobowiązany jest przedstawić oświadczenie potwierdzające spełnienie warunków określonych w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
8. 
Przy ustalaniu łącznej wartości punktowej poszczególnych działań uwzględnia się dwa kryteria:
1)
kryterium priorytetowości, do którego przywiązuje się wagę równą 0,25, uwzględniając przy tym okoliczność, że będą przez dyrektorów parków wnioskowane działania o najwyższym priorytecie;
2)
kryterium finansowe kosztu całkowitego ujętego we wniosku, do którego przywiązuje się wagę: 0,75.

CZĘŚĆ  4

TWORZENIE PAKIETÓW DZIAŁAŃ DO OBJĘCIA FINANSOWANIEM Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW ZWIĄZANYCH Z FUNDUSZEM LEŚNYM

§  10. 
1. 
W ramach opracowywania planu finansowego Lasów Państwowych - w części, w jakiej plan ten dotyczy funduszu leśnego - w drodze decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ustala się ogólną kwotę środków związanych z funduszem leśnym, jaka będzie mogła być przeznaczona na finansowanie działań w parkach.
2. 
Ogólna kwota środków, o których mowa w ust. 1, stanowi wynik następującego działania:
WielkośćWartość wielkości
Bilans Otwarcia funduszu leśnego oraz funduszu stabilizacjiA
Zwiększenia wartości funduszu leśnego ze wszystkich tytułów (plan)B
Zmniejszenia wartości funduszu leśnego związane z wyrównywaniem niedoborów finansowych w nadleśnictwach powstających w związku z prowadzeniem gospodarki leśnej przez te nadleśnictwaC
Zmniejszenia wartości funduszu leśnego związane z nieobligatoryjnym wydatkowaniem środków związanych z funduszem leśnym (wydatki niezbędne dla należytego funkcjonowania Lasów Państwowych)D
Zmniejszenia wartości funduszu leśnego związane z wydatkowaniem środków związanych z funduszem leśnym na rzecz podmiotów władających lasami niepaństwowymi oraz w związku z realizowaniem działań określonych w art. 13a ustawyE
Bilans Zamknięcia funduszu leśnego oraz funduszu stabilizacji (stan niezbędny)F
Wartość środków przeznaczonych na finansowanie działań w parkachG = A+B-

-C-D-E-F

§  11. 
1. 
Ogólną kwotę środków, o której mowa w § 10 ust. 1 i 2, dzieli się na:
1)
pulę środków związanych z działaniami ochronnymi, prowadzonymi metodami gospodarki leśnej;
2)
pulę środków przeznaczonych na finansowanie badań (stanowiącą około 20% puli);
3)
pulę środków przeznaczonych na finansowanie pozostałych działań w parkach.
2. 
Pule środków, o której mowa w ust. 1, są ustalane z uwzględnieniem procentowego udziału wydatków planowanych do poniesienia w danym roku kalendarzowym na poszczególne działania w parkach. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych stosowną decyzją zarządczą dokonuje odstępstwa od zasad w zdaniu poprzedzającym.
§  12. 
1. 
Pakiet działań ochronnych prowadzonych metodami gospodarki leśnej, do objęcia finansowaniem z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym, tworzy się w ten sposób, że "naborowi" ulegają działania, poczynając od działań o najwyższej wartości punktowej, aż do wyczerpania puli środków, o której mowa w § 11 ust. 1 pkt 1.
2. 
Pozostałe pakiety tworzy się odpowiednio do postanowienia w ust. 1.
3. 
Przy uzyskaniu takiej samej liczby punktów przez dwa lub większą liczbę działań charakter rozstrzygający ma decyzja zarządczą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
4. 
W załączniku nr 5 do niniejszego zarządzenia zamieszczono opis algorytmów określania wartości punktowej działań oraz opis ustalania pakietów.

CZĘŚĆ  5

OCENA PAKIETÓW W TRYBIE NADZORU SPRAWOWANEGO PRZEZ MINISTRA NAD DZIAŁALNOŚCIĄ LASÓW PAŃSTWOWYCH

§  13. 
1. 
Informację o pakietach, o których mowa w § 12, przesyła się do wiadomości ministra właściwego do spraw środowiska z prośbą o rozważenie objęcia nadzorem zamierzeń Lasów Państwowych co do finansowania w danym roku kalendarzowym działań parków z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym. W prośbie, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, zwraca się uwagę na ewentualną konieczność weryfikacji tego pakietu przez służby ministra ze względu na okoliczność, że niektóre przedsięwzięcia parków są realizowane z wykorzystaniem zewnętrznych środków finansowych, wymagających partycypacji środków ze źródeł krajowych, co może powodować potrzebę uwzględnienia tych działań w ww. pakiecie w następstwie omawianych działań nadzorczych - pomimo ich niezakwalifikowania przez Lasy Państwowe do finansowania z funduszu leśnego.
2. 
Po ewentualnym wystosowaniu do Lasów Państwowych przez ministra właściwego do spraw środowiska decyzji nadzorczej w sprawie skorygowania wyżej wymienionych pakietów oraz po wprowadzeniu do nich w ślad za tym stosownych zmian i uzupełnień, albo po operacyjnym upewnieniu się, że minister właściwy do spraw środowiska nie zamierza odnieść się nadzorczo do informacji, o której mowa w ust. 1, pakiety, o których mowa w § 12 ust. 1 i 2, uznaje się za ustalone. Jest to kwitowane stosowną decyzją zarządczą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
3. 
Decyzja zarządczą, o której mowa w ust. 2, stanowi źródło informacji o zapewnieniu przez Lasy Państwowe środków na sfinansowanie lub współfinansowanie działań ujętych w pakiecie działań wskazanych w tejże decyzji.
4. 
Jeżeli dany wniosek został uwzględniony w całości lub w części, informacje, o których mowa w ust. 3, przesyła się niezwłocznie do zainteresowanych parków w trybie kontaktów roboczych, a następnie drogą oficjalną wraz z jednostronnie podpisanymi umowami, o których mowa w § 14.

CZĘŚĆ  6

WARUNKI UMOWNE PRZEKAZYWANIA DO PARKÓW ŚRODKÓW ZWIĄZANYCH Z FUNDUSZEM LEŚNYM; ROZRACHUNKI (ROZLICZENIA) ORAZ SPRAWOZDAWCZOŚĆ ZWIĄZANA Z FINANSOWANIEM DZIAŁAŃ W PARKACH Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW ZWIĄZANYCH Z FUNDUSZEM LEŚNYM

§  14. 
1. 
Finansowanie działań danego parku następuje na warunkach ustalonych w umowie między dyrektorem parku a Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych.
2. 
W umowie zawiera się klauzulę o przyjęciu przez dyrektora parku postanowień niniejszego zarządzenia do stosowania, a ponadto rozstrzyga się w szczególności o:
1)
ewentualnej zaliczce do przekazania parkowi;
2)
sposobie rozliczania się parku z przekazanych środków;
3)
obowiązkach sprawozdawczych parku;
4)
uprawnieniu Lasów Państwowych do dokonywania wizytacji terenowych parku i weryfikacji dokumentacji w ramach działań, przed lub oraz po wydatkowaniu środków związanych z funduszem leśnym;
5)
zobowiązaniach ciążących na parku w razie nieprawidłowego wydatkowania środków;
6)
zdarzeniach, których wystąpienie upoważnia Lasy Państwowe do odstąpienia od realizacji umowy.
3. 
Kopię każdej umowy przekazuje się do wiadomości ministra właściwego do spraw środowiska.
§  15. 
1. 
Środki związane z funduszem leśnym są przekazywane do parków na podstawie not księgowych wraz z kserokopiami faktur lub równoważnych dowodów księgowych potwierdzonymi za zgodność z oryginałem, obciążających DGLP oraz przygotowanymi na ich podstawie sprawozdaniami.
2. 
Zaliczka może być przekazana parkowi co najwyżej w kwocie odpowiadającej w kosztorysie przedwykonawczym zapotrzebowaniu na środki w wysokości 50% kwoty ujętej w umowie, przygotowanej na podstawie decyzji, o której mowa w § 13 ust. 2.
3. 
W terminie wynikającym z zapisów umowy park jest obowiązany przedstawić notę księgową tytułem poniesionych kosztów bezpośrednich wraz ze sprawozdaniem, a za ostatni kwartał - dodatkowo ostateczny kosztorys powykonawczy.
4. 
Nota księgowa z tytułu kosztów pośrednich powinna być wystawiona po wystawieniu wszystkich not tytułem kosztów bezpośrednich.
5. 
Każda nota księgowa powinna być uzupełniona sprawozdaniem, którego wzór stanowi załącznik do umowy.
6. 
Ustala się, że zaliczka zostanie rozliczona przez DGLP w oparciu o przedstawione przez park pierwsze i kolejne noty księgowe z tytułu kosztów bezpośrednich w wysokości uznanej przez DGLP, aż do całkowitego rozliczenia zaliczki. W następnej kolejności refundowane będą uznane przez DGLP wydatki przedstawione przez park w kolejnych notach księgowych.
7. 
W sprawozdaniu podaje się m.in. opis działań wykonanych w danym kwartale wraz z ich zakresem rzeczowym i finansowym, przy czym:
1)
pożądane jest, aby na potrzeby rozrachunków parku z tytułu środków związanych z funduszem leśnym, przekazywanych mu na finansowanie określonych działań - park prowadził konta zespołu 5 według analityki, odpowiadającej poszczególnym działaniom;
2)
jeżeli rachunkowość parku nie obejmuje prowadzenia kont zespołu 5, tj. kont według wykonywanych działań rzeczowych - w sprawozdaniu należy wykazać koszty rodzajowe przypisane pozabilansowo do tych działań wraz z przypisanymi kosztami rodzajowymi, związanymi z prowadzeniem działalności pomocniczej na rzecz tych działań.
8. 
Jeżeli w danej lokalizacji geograficznej, o której mowa w załączniku nr 3 do zarządzenia, dane działanie jest realizowane z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym oraz innych środków pozyskanych przez park (na przykład również ze środków ze źródeł w postaci dotacji budżetu państwa, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ze źródeł zagranicznych czy ze źródeł związanych z działalnością gospodarczą parku) - w opisie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego należy wykazać koszty całkowite w rozbiciu na ww. źródła, przypisując do każdej pozycji kosztów zakres rzeczowy wykonanych działań.
9. 
Lasy Państwowe przekazują informację o przekazanych parkom środkach finansowych ministrowi właściwemu do spraw środowiska - do wiadomości.
§  16. 
1. 
Przed realizacją każdej z not, na wniosek Wydziału Ochrony Przyrody - stosownie do zapisów zawartych w umowie - jednostka organizacyjna LP lub pracownik upoważniony przez Dyrektora Generalnego LP może zostać zobowiązany do dokonania wizytacji terenowej parku celem sprawdzenia "na gruncie" i poinformowania DGLP, czy działania zrealizowane przez park z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym zostały pod względem rzeczowym i finansowym zrealizowane zgodnie z umową, o której mowa w § 14, ze sprawozdaniami, o których mowa w § 15.
2. 
Podczas wizytacji terenowej dokonuje się weryfikacji dokumentacji działań związanej z wydatkowaniem środków związanych z funduszem leśnym.
§  17. 
1. 
Lasy Państwowe realizują noty księgowe do wysokości kosztów ujętych w umowach, o których mowa w § 14, z uwzględnieniem wyników weryfikacji, o której mowa w § 16, choćby w urządzeniach księgowych parku zostały wykazane wyższe koszty, poniesione na realizację działania; decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w umotywowanych przypadkach (w konkretnych stanach faktycznych), może uznać koszty odpowiednio wyższe w stosunku do zawartych w umowach.
2. 
Lasy Państwowe odmawiają realizacji noty księgowej w pełnej wysokości, jeżeli uzasadnia to weryfikacja, o której mowa w § 16.
3. 
Stosownie do zapisów w umowie - Lasy Państwowe odmawiają realizacji noty, jeżeli noty zawierają błędy formalno-rachunkowe lub wystąpią dostatecznie udokumentowane stany faktyczne, wskazujące na to, że działania ujęte w fakturze i w sprawozdaniu:
1)
nie zostały wykonane, nie odpowiadają działaniom, na wykonanie których strony zawarły umowę;
2)
w każdym przypadku, w którym zaistnieją dostateczne przesłanki wskazujące na to, że działania zostały wykonane przez park z oczywistym rażącym naruszeniem zasad dobrej praktyki wykonawczej.
4. 
Lasy Państwowe z wykorzystaniem przepisów prawa powszechnego będą dochodzić zwrotu środków związanych z funduszem leśnym, jeżeli uznają, że środki te zostały wykorzystane przez park nieprawidłowo, w szczególności niezgodnie z przeznaczeniem oraz z naruszeniem zasady gospodarności i rzetelności.

CZĘŚĆ  7

FINANSOWANIE DZIAŁAŃ W REALIZACJI WNIOSKÓW SKŁADANYCH WCIĄGU ROKU KALENDARZOWEGO

§  18. 
1. 
Stosownie do postanowień § 3 ust. 5 Lasy Państwowe, w miarę możliwości finansowych lub w innych uzasadnionych okolicznościach, mogą wystosowywać do parków zaproszenia do składania dodatkowych wniosków - w okresie po sporządzeniu projektów rocznego planu finansowego parku, w tym w trakcie realizacji tego planu.
2. 
W sytuacjach szczególnych park może z własnej inicjatywy wystąpić z wnioskiem o sfinansowanie określonych działań.
3. 
Postanowienia części od 3 do 6 stosuje się odpowiednio z zastrzeżeniem § 6 ust. 3.

CZĘŚĆ  8

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  19. 
1. 
W celu zapewnienia sprawnego przebiegu:
1)
procedury analitycznej oceny rzetelności wyceny kosztów przedwykonawczych, o której mowa w § 8;
2)
weryfikacji kosztów powykonawczych, o której mowa w § 16;
3)
ustalania wartości punktowej wniosków, o której mowa w § 9;
4)
tworzenia pakietów, o których mowa w części 4 zarządzenia;
5)
wykonywania części 6 zarządzenia oraz pozostałych jego części -

- działania te mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem możliwości aplikacyjnych zintegrowanego systemu informatycznego Lasów Państwowych.

2. 
Wydział Ochrony Przyrody przy współpracy z Wydziałem Informatyki DGLP ma możliwość przygotowania projektu porozumienia między DGLP a Zakładem Informatyki Lasów Państwowych (ZILP), przy czym po zawarciu tego porozumienia:
1)
Zespół ds. analiz specjalistycznych w DGLP przygotuje szczegółową dokumentację ontologiczną, opisującą na potrzeby dokumentacji analitycznej algorytmy, charakteryzujące ww. działania;
2)
ZILP:
a)
opracuje dokumentację analityczną stosownej aplikacji informatycznej;
b)
opracuje dokumentację techniczną tej aplikacji, zawierającą kody źródłowe;
c)
opracuje instrukcję dla użytkownika;
d)
dokona stosownego przeszkolenia pracowników Wydziału Ochrony Przyrody oraz CKPŚ;
e)
doprowadzi do zainstalowania ww. aplikacji informatycznej w ramach zintegrowanego systemu informatycznego Lasów Państwowych, jej przetestowania, wdrożenia oraz postawienia do dyspozycji Wydziału Ochrony Przyrody;
f)
wykona inne standardowe działania, związane z rozwojem zintegrowanego systemu informatycznego pod względem jego funkcjonalności aplikacyjnej.
§  20. 
1. 
Działalność w zakresie finansowania z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym niektórych działań parków należy identyfikować jako działalność Lasów Państwowych w zakresie wspomagania administracji rządowej w sferze dominium.
2. 
Usługi wewnątrzinstytucjonalne CKPŚ należy traktować jako usługi świadczone na rzecz DGLP w ramach wspólnego przedsięwzięcia DGLP i CKPŚ w ramach prowadzenia przez Lasy Państwowe działalności, o której mowa w ust. 1.
3. 
Działalność, o której mowa w § 19, należy traktować jako realizację wspólnego przedsięwzięcia DGLP, CKPŚ oraz ZILP w zakresie działalności rozwojowej w Lasach Państwowych.
§  21. 
1. 
Mając na względzie, że niniejsze zarządzenie ma moc niewładczego jedynie oddziaływania na dyrektorów parków, zostanie ono przekazane do ministra właściwego do spraw środowiska z prośbą o rozważenie poddania tego zarządzenia działaniom nadzorczym.
2. 
Niniejsze zarządzenie zostanie objęte nowelizacją, jeżeli wynikać to będzie z efektów działań nadzorczych, o których mowa w ust. 1.
§  22. 
1. 
Wydział Ochrony Przyrody we współdziałaniu z innymi komórkami organizacyjnymi DGLP oraz z CKPŚ zorganizuje i przeprowadzi cykl spotkań roboczych z dyrektorami oraz innymi pracownikami parków, a także osobami zainteresowanymi takimi spotkaniami. W ramach tych spotkań w trybie roboczym zostaną udzielone szczegółowe wyjaśnienia oraz odpowiedzi na wszelkie pytania związane z niniejszym zarządzeniem,
2. 
Zobowiązuje się CKPŚ do przekazania niniejszego zarządzenia do wiadomości wszystkich parków, a także do udzielania wszelkich niezbędnych konsultacji oraz wyjaśnień oraz wsparcia obsługi umów, o których mowa w § 14.
§  23. 
Z zastrzeżeniem § 21 ust. 2 zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z tym że nie dotyczy umów podpisanych przed tą datą.
§  24. 
Traci moc Zarządzenie nr 5 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 10 lutego 2017 r. (znak sprawy: ZP.0210.4.2017).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KLASYFIKACJA GOSPODARCZA

Lp.Symbol klasyfikacyjnyKierunek
123
1.GP - 0Działalność gospodarcza
2.GP - 1.Gospodarcza działalność podstawowa
3.GP - 1.1.Gospodarcza działalność podstawowa wykonywana w lasach pozostających w zarządzie (w innym władaniu) Lasów Państwowych
4.GP - 1.1.1.Czynności gospodarcze związane z urządzaniem lasu
5.GP - 1.1.2.Działalność gospodarcza w zagospodarowaniu lasu
6.GP - 1.1.2.1.Działalność gospodarcza dotycząca hodowli lasu
7.GP - 1.1.2.1.1.Gospodarka nasienna - nasiennictwo i selekcja
8.GP - 1.1.2.1.1.1.Selekcja - tworzenie i utrzymanie bazy nasiennej
9.GP - 1.1.2.1.1.1.1.Zagospodarowywanie specjalne drzewostanów nasiennych i zachowawczych
10.GP - 1.1.2.1.1.1.1.1.Zagospodarowywanie wyłączonych drzewostanów nasiennych
11.GP - 1.1.2.1.1.1.1.2.Zagospodarowywanie gospodarczych drzewostanów nasiennych
12.GP - 1.1.2.1.1.1.1.3.Zagospodarowywanie drzewostanów zachowawczych
13.GP - 1.1.2.1.1.1.2.Zakładanie i utrzymanie plantacji nasiennych
14.GP - 1.1.2.1.1.1.3.Zakładanie i utrzymanie plantacyjnych upraw nasiennych
15.GP - 1.1.2.1.1.1.4.Zakładanie i utrzymanie upraw pochodnych
16.GP - 1.1.2.1.1.1.5.Zakładanie i utrzymanie upraw zachowawczych
17.GP - 1.1.2.1.1.1.6.Selekcja indywidualna - czynności techniczno-gospodarcze przy typowaniu, hodowli i pielęgnowaniu doborowych i elitarnych
18.GP - 1.1.2.1.1.1.6.1.Selekcja indywidualna dotycząca drzew doborowych
19.GP - 1.1.2.1.1.1.6.2.Selekcja indywidualna dotycząca drzew elitarnych
20.GP - 1.1.2.1.1.1.6.3.Selekcja indywidualna dotycząca drzew zachowawczych
21.GP - 1.1.2.1.1.2.Pozyskiwanie nasion oraz materiału wegetatywnego
22.GP - 1.1.2.1.1.2.1.Prace pomocnicze (techniczno-gospodarcze) przy ocenie urodzaju nasion i szyszek
23.GP - 1.1.2.1.1.2.2.Zbiór szyszek i nasiona
24.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.Zbiór szyszek i nasion z drzew stojących
25.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.1.Zbiór szyszek i nasion z drzew stojących - drzew doborowych, drzew elitarnych i drzew zachowawczych
26.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.1.1.Metoda wysokościowa
27.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.1.2.Metoda przy użyciu wysięgnika
28.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.1.3.Pozostałe metody
29.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.2.Zbiór szyszek i nasion z drzew stojących w wyłączonych drzewostanach nasiennych, w gospodarczych drzewostanach nasiennych i w drzewostanach zachowawczych
30.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.2.1.Metoda wysokościowa
31.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.2.2.Metoda przy użyciu wysięgnika
32.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.2.3.Pozostałe metody
33.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.3.Zbiór szyszek i nasion z drzew stojących w drzewostanach dojrzałych do wydawania materiału nasiennego, powstałych z upraw pochodnych
34.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.3.1.Metoda wysokościowa
35.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.3.2.Metoda przy użyciu wysięgnika
36.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.3.3.Pozostałe metody
37.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.4.Zbiór szyszek i nasion z drzew stojących w plantacjach nasiennych i plantacyjnych uprawach nasiennych
38.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.4.1.Metoda wysokościowa
39.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.4.2.Metoda przy użyciu wysięgnika
40.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.4.3.Pozostałe metody
41.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.5.Zbiór szyszek i nasion z ziemi przy użyciu metody otrząsania na płachty w wyłączonych drzewostanach nasiennych, w gospodarczych drzewostanach nasiennych i w drzewostanach zachowawczych z ziemi przy użyciu metody otrząsania na płachty
42.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.5.1.Wyłączone drzewostany nasienne, gospodarcze drzewostany nasienne, drzewostany zachowawcze
43.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.5.2Drzewostany z upraw pochodnych
44.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.5.3Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne
45.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.6.Zbiór szyszek i nasion z ziemi (nasiona opadłe)
46.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.6.1.Wyłączone drzewostany nasienne, gospodarcze drzewostany nasienne, drzewostany zachowawcze
47.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.6.2.Drzewostany z upraw pochodnych
48.GP - 1.1.2.1.1.2.2.1.6.3.Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne
49.GP - 1.1.2.1.1.2.2.2.Zbiór szyszek i nasion z drzew ściętych
50.GP - 1.1.2.1.1.2.2.2.1.Wyłączone drzewostany nasienne, gospodarcze drzewostany nasienne, drzewostany zachowawcze
51.GP - 1.1.2.1.1.2.2.2.2.Drzewostany z upraw pochodnych
52.GP - 1.1.2.1.1.2.2.2.3.Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne
53.GP - 1.1.2.1.1.2.3.Pozyskiwanie pędów do szczepień (zrazów) - łącznie z zapakowaniem zrazów, dołączeniem świadectwa pochodzenia materiału roślinnego i ich przetransportowaniem do przechowalni
54.GP - 1.1.2.1.1.2.3.1.Pozyskiwanie zrazów z drzew doborowych, drzew elitarnych i drzew zachowawczych
55.GP - 1.1.2.1.1.2.3.2.Pozyskiwanie zrazów z wyłączonych drzewostanów nasiennych
56.GP - 1.1.2.1.1.3.Łuszczenie szyszek, oddzielanie nasion od owocni, odskrzydlanie nasion itp. prace poprzedzające proces przechowywania
57.GP - 1.1.2.1.1.3.1.Szyszki i nasiona z gospodarczych drzewostanów nasiennych
58.GP - 1.1.2.1.1.3.2.Szyszki i nasiona z drzewostanów dojrzałych do obradzania nasion, powstałe z upraw pochodnych
59.GP - 1.1.2.1.1.3.3.Szyszki i nasiona z wyłączonych i zachowawczych drzewostanów nasiennych
60.GP - 1.1.2.1.1.3.4.Szyszki i nasiona z plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych
61.GP - 1.1.2.1.1.3.5.Szyszki i nasiona z drzew doborowych, elitarnych oraz zachowawczych
62.GP - 1.1.2.1.1.4.Tworzenie zapasów nasion i szyszek
63.GP - 1.1.2.1.1.4.1.Tworzenie zapasów nasion i szyszek z gospodarczych drzewostanów nasiennych i drzewostanów, dojrzałych do obradzania nasion, powstałych z upraw pochodnych i upraw zachowawczych
64.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.Przygotowywanie szyszek i nasion do przechowywania
65.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.2.Zabezpieczanie nasion na okres przechowywania
66.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.2.1.Metody chemiczne
67.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.2.2.Metody biologiczne
68.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.3.Regulacja wilgotności szyszek i nasion przed przechowywaniem
69.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.4.Inne zabiegi przygotowawcze
70.GP - 1.1.2.1.1.4.1.1.5.Sortowanie i pakowanie nasion i szyszek (łącznie z etykietowaniem)
71.GP - 1.1.2.1.1.4.1.2.Przechowywanie nasion i szyszek
72.GP - 1.1.2.1.1.4.1.2.1.Przechowywanie krótkoterminowe
73.GP - 1.1.2.1.1.4.1.2.2.Przechowywanie długoterminowe
74.GP - 1.1.2.1.1.4.1.2.3.Przechowywanie przysposabiające
75.GP - 1.1.2.1.1.4.1.2.3.1.Stratyfikacja
76.GP - 1.1.2.1.1.4.1.2.3.2.Pozostałe zabiegi
77.GP - 1.1.2.1.1.4.1.3.Przygotowywanie nasion do siewu
78.GP - 1.1.2.1.1.4.1.3.1.Przedsiewne przysposabianie nasion w celu uzyskania szybkich i równoczesnych wschodów
79.GP - 1.1.2.1.1.4.1.3.2.Zaprawianie nasion dla ochrony przed grzybami i wybieraniem przez ptaki
80.GP - 1.1.2.1.1.4.1.4.Przygotowywanie szyszek i nasion do wprowadzenia i wprowadzanie nasion do obrotu - czynności gospodarcze (wyjmowanie z miejsc przechowywania lub miejsc przetrzymywania po przygotowaniu do siewu, sortowanie, pakowanie, załadunek na środki transportu, transportowanie do odbiorcy w przypadku zużywania przez Lasy Państwowe)
81.GP - 1.1.2.1.1.4.1.4.1.Nasiona zużywane przez jednostkę organizacyjną, która nasiona wyprodukowała
82.GP - 1.1.2.1.1.4.1.4.2.Szyszki i nasiona zużywane przez inne jednostki organizacyjne (zbywanie nadwyżek nasion)
83.GP - 1.1.2.1.1.4.1.4.3.Szyszki i nasiona zbywane do nabywców spoza Lasów Państwowych
84.GP - 1.1.2.1.1.4.2.Tworzenie zapasów szyszek i nasion z wyłączonych drzewostanów nasiennych, drzew doborowych, drzew elitarnych, drzew zachowawczych, plantacji nasiennych oraz plantacyjnych upraw nasiennych
85.GP - 1.1.2.1.2.Gospodarka szkółkarska
86.GP - 1.1.2.1.2.1.Pozainwestycyjne czynności gospodarcze związane z zakładaniem, powiększaniem, rekonstrukcją lub/oraz modernizacją biologiczną i regeneracją szkółek leśnych
87.GP - 1.1.2.1.2.1.1.Pozainwestycyjne czynności gospodarcze związane z zakładaniem, powiększaniem lub rekonstrukcją istniejących szkółek leśnych
88.GP - 1.1.2.1.2.1.1.1.Karczowanie pni (o ile zakres prac nie kwalifikuje ich do zaliczenia do robót budowlano-montażowych)
89.GP - 1.1.2.1.2.1.1.2.Czynności gospodarczo-pomocnicze, związane z inicjacyjnymi analizami glebowymi i diagnozami entomologiczno-fitopatologicznymi
90.GP - 1.1.2.1.2.1.1.3.Roboty glebowe
91.GP - 1.1.2.1.2.1.1.3.1.Pierwsza pełna orka
92.GP - 1.1.2.1.2.1.1.3.2.Uzupełniające ziemne prace niwelacyjne po pierwszej orce (o ile zakres prac nie kwalifikuje ich do zaliczenia do robót budowlano-montażowych)
93.GP - 1.1.2.1.2.1.1.4.Odpędraczanie gleby
94.GP - 1.1.2.1.2.1.1.5.Szczepienie gleby grzybami mikoryzowymi
95.GP - 1.1.2.1.2.1.1.6.Wstępne inicjacyjne nawożenie organiczne gleby poprzez wysiew roślin zielonych
96.GP - 1.1.2.1.2.1.1.7.Wstępne inicjacyjne nawożenie organiczne gleby kompostami
97.GP - 1.1.2.1.2.1.1.8.Pozainwestycyjne czynności gospodarcze związane z przygotowaniem pól kompostowym
98.GP - 1.1.2.1.2.1.1.9.Inne pozainwestycyjne czynności gospodarcze związane z zakładaniem szkółek leśnych
99.GP - 1.1.2.1.2.1.1.10.Zakładanie pasów wiatrochronnych w ramach wewnętrznego podziału szkółki na kwatery
100.GP - 1.1.2.1.2.1.2.Modernizacja biologiczna i regeneracja szkółek użytkowanych przez dłuższy okres
101.GP - 1.1.2.1.2.1.2.1.Rewitalizacja mikroorganizmów glebowych (w tym mikoryz) w szkółkach leśnych użytkowanych dłużej niż przez okres 10 lata
102.GP - 1.1.2.1.2.1.2.2.Specjalna uprawa gleby przez jej głęboszowanie dla usunięcia podeszwy płużnej
103.GP - 1.1.2.1.2.1.2.3.Regeneracyjne nawożenie organiczne gleby
104.GP - 1.1.2.1.2.1.2.4.Odkażanie gleby
105.GP - 1.1.2.1.2.1.2.5.Pozostałe działania w zakresie modernizacji biologicznej i regeneracji szkółek użytkowanych przez dłuższy okres
106.GP - 1.1.2.1.2.2.Produkcja sadzonek na otwartej powierzchni
107.GP - 1.1.2.1.2.2.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem żyzności gleby i jej sprawności biologicznej (pobór próbek do badań i analiz glebowych, pobór próbek materiału roślinnego do badań, inne czynności)
108.GP - 1.1.2.1.2.2.2.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z ustalaniem stopnia zagrożenia produkcji szkółkarskiej od owadów glebowych (przesiewanie gleby celem odseparowania do diagnoz entomologicznych różnych stadiów owadów bytujących w glebie)
109.GP - 1.1.2.1.2.2.3.Przygotowanie gleby (orka, kultywatorowanie, bronowanie, wałowanie i inne czynności)
110.GP - 1.1.2.1.2.2.4.Ograniczanie liczebności szkodników glebowych przed siewami
111.GP - 1.1.2.1.2.2.5.Nawożenie mineralne gleby przed siewami
112.GP - 1.1.2.1.2.2.6.Regulowanie wilgotności gleby przed siewami poprzez kontrolowane nawadnianie
113.GP - 1.1.2.1.2.2.7.Siew
114.GP - 1.1.2.1.2.2.8.Ochrona wschodów, siewek (i sadzonek w toku produkcji) przed przymrozkami
115.GP - 1.1.2.1.2.2.8.1.Ochrona przez osłanianie siewów matami
116.GP - 1.1.2.1.2.2.8.2.Ochrona przez zadymianie
117.GP - 1.1.2.1.2.2.8.3.Ochrona przez zraszanie
118.GP - 1.1.2.1.2.2.9.Ochrona wschodów, siewek (i sadzonek w toku produkcji) od nadmiernej insolacji słonecznej
119.GP - 1.1.2.1.2.2.9.1.Ochrona przez zraszanie schładzające
120.GP - 1.1.2.1.2.2.9.2.Ochrona przez osłanianie wschodów i siewek
121.GP - 1.1.2.1.2.2.10.Ochrona wschodów, siewek (i sadzonek w toku produkcji) przed innymi szkodliwymi czynnikami o charakterze abiotycznym
122.GP - 1.1.2.1.2.2.11.Ochrona zasiewów i wschodów przed szkodami od ptactwa
123.GP - 1.1.2.1.2.2.11.1.Ochrona przez osłanianie zasiewów i wschodów
124.GP - 1.1.2.1.2.2.11.2.Pozostałe metody
125.GP - 1.1.2.1.2.2.12.Ograniczanie szkód we wschodach, siewkach i sadzonkach w toku produkcji wywoływanych przez owady
126.GP - 1.1.2.1.2.2.12.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem szkodników owadzich (w tym odławianie owadów do diagnoz entomologicznych)
127.GP - 1.1.2.1.2.2.12.2.Ograniczanie liczebności szkodników glebowych po wschodach
128.GP - 1.1.2.1.2.2.12.3.Ograniczanie liczebności ryjkowców i innych owadów
129.GP - 1.1.2.1.2.2.12.3.1.Metody naziemne chemiczne
130.GP - 1.1.2.1.2.2.12.3.2.Metody naziemne mechaniczne
131.GP - 1.1.2.1.2.2.12.3.3.Metody naziemne zintegrowane
132.GP - 1.1.2.1.2.2.12.3.4.Pozostałe metody
133.GP - 1.1.2.1.2.2.13.Zwalczanie nicieni
134.GP - 1.1.2.1.2.2.13.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem czynnika sprawczego (w tym pobór odpowiednich próbek materiału roślinnego)
135.GP - 1.1.2.1.2.2.13.2.Metody mechaniczne
136.GP - 1.1.2.1.2.2.13.3.Metody chemiczne
137.GP - 1.1.2.1.2.2.13.4.Metody biologiczne
138.GP - 1.1.2.1.2.2.14.Ograniczanie skutków chorób grzybowych po siewach
139.GP - 1.1.2.1.2.2.14.1.Czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozami fitopatologicznymi (w tym pobór próbek materiału roślinnego do badań)
140.GP - 1.1.2.1.2.2.14.2.Prewencyjne zabezpieczanie wschodów i siewek przed grzybami
141.GP - 1.1.2.1.2.2.14.2.1.Metody chemiczne
142.GP - 1.1.2.1.2.2.14.2.2.Metody z zastosowaniem metod biologicznych
143.GP - 1.1.2.1.2.2.14.3.Ograniczanie powierzchni i skutków występowania chorób grzybowych
144.GP - 1.1.2.1.2.2.14.3.1.Metody mechaniczne
145.GP - 1.1.2.1.2.2.14.3.2.Metody chemiczne
146.GP - 1.1.2.1.2.2.14.3.3.Metody biologiczne
147.GP - 1.1.2.1.2.2.15.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji przed gryzoniami
148.GP - 1.1.2.1.2.2.16.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji od zwierzyny leśnej i polnej
149.GP - 1.1.2.1.2.2.17.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek we wczesnej fazie produkcji przed nadmierną konkurencją ze strony chwastów
150.GP - 1.1.2.1.2.2.17.1.Metody mechaniczne
151.GP - 1.1.2.1.2.2.17.2.Metody chemiczne
152.GP - 1.1.2.1.2.2.17.3.Pozostałe metody
153.GP - 1.1.2.1.2.2.18.Regulowanie mikroklimatu i wilgotności gleby w toku produkcji szkółkarskiej
154.GP - 1.1.2.1.2.2.18.1.Spulchnianie gleby
155.GP - 1.1.2.1.2.2.18.2.Nawadnianie zasiewów, wchodów, siewek i sadzonek w toku produkcji, a także sadzonek po szkółkowaniu
156.GP - 1.1.2.1.2.2.18.3.Pozostałe metody regulowania mikroklimatu i wilgotności gleby w toku produkcji szkółkarskiej
157.GP - 1.1.2.1.2.2.19.Dokarmianie mineralne wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji
158.GP - 1.1.2.1.2.2.19.1.Nawożenie pogłówne
159.GP - 1.1.2.1.2.2.19.2.Nawożenie za pomocą roztworów wodnych (w tym przy użyciu deszczowni)
160.GP - 1.1.2.1.2.2.20.Zabiegi formułowania cech morfologicznych sadzonek
161.GP - 1.1.2.1.2.2.20.1.Podcinanie systemów korzeniowych sadzonek w toku produkcji
162.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.Szkółkowanie sadzonek
163.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.1.Podcinanie korzeni sadzonek przed szkółkowaniem
164.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.2.Wyjmowanie i sortowanie sadzonek dla przeprowadzenia ich szkółkowania
165.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.3.Przechowywanie sadzonek przygotowanych do szkółkowania do czasu przeprowadzenia szkółkowania
166.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.4.Uwilgotnienie gleby przed szkółkowaniem (w tym w drodze deszczowania)
167.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.5.Specjalne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przed szkółkowaniem
168.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.6.Szkółkowanie
169.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.7.Nawadnianie startowe po zaszkółkowaniu
170.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.8.Podcinanie systemów korzeniowych sadzonek przed wyjęciem ze szkółki
171.GP - 1.1.2.1.2.2.20.2.9.Inne zabiegi zmierzające do kształtowania cech morfologicznych sadzonek
172.GP - 1.1.2.1.2.2.21.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze przy inwentaryzacji sadzonek w toku produkcji (liczenie i klasyfikowanie sadzonek na wybranych odcinkach taśm siewnych)
173.GP - 1.1.2.1.2.2.22.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze przy przygotowywaniu materiału sadzeniowego do wprowadzenia do obrotu (wyjmowanie sadzonek, sortowanie sadzonek, przejściowe przechowywanie sadzonek, pakowanie sadzonek i załadunek na środki transportowe, transportowanie w przypadku transportu do zużycia sadzonek na własne potrzeby Lasów Państwowych) - sprzedaż materiału sadzeniowego lub zbywanie na warunkach nieodpłatnych w rozumieniu przepisów prawa leśnego
174.GP - 1.1.2.1.2.2.22.1.Sadzonki do zużycia przez nadleśnictwo, które materiał sadzeniowy wyprodukowało (zbywanie wewnętrzne)
175.GP - 1.1.2.1.2.2.22.2.Sadzonki do zużycia przez inne jednostki organizacyjne Lasów Państwowych (zagospodarowywanie nadwyżek)
176.GP - 1.1.2.1.2.2.22.3.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki przekazywane nieodpłatnie na mocy ustawy o lasach
177.GP - 1.1.2.1.2.2.22.4.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki przekazywanie na warunkach odpłatności
178.GP - 1.1.2.1.2.2.22.5.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki zakupywane przez fundusz leśny
179.GP - 1.1.2.1.2.2.22.6.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki zakupywane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej
180.GP - 1.1.2.1.2.2.22.7.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki w ciężar dotacji budżetu państwa na zadania zlecone Lasom Państwowym przez administrację rządową
181.GP - 1.1.2.1.2.2.22.8.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki w ciężar dotacji budżetu państwa dla właścicieli tych lasów
182.GP - 1.1.2.1.2.2.22.9.Sadzonki zbywane na rzecz kontrahentów zewnętrznych
183.GP - 1.1.2.1.2.3.Produkcja sadzonek w warunkach kontrolowanych
184.GP - 1.1.2.1.2.3.1.Produkcja pod osłoną (inspekty, namioty foliowe, szklarnie) z wykorzystaniem naturalnego podłoża glebowego
185.GP - 1.1.2.1.2.3.1.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych oraz zasiedlenia gleby przez szkodliwe grzyby owady (pobór próbek do badań i analiz glebowych, pobór próbek materiału roślinnego do badań, inne czynności)
186.GP - 1.1.2.1.2.3.1.2.Przygotowanie gleby
187.GP - 1.1.2.1.2.3.1.3.Ograniczanie liczebności szkodników owadzich oraz szkodliwych grzybów w glebie przed siewem
188.GP - 1.1.2.1.2.3.1.4.Uzupełniające mikoryzowanie gleby przed siewem
189.GP - 1.1.2.1.2.3.1.5.Nawożenie mineralne gleby przed siewem
190.GP - 1.1.2.1.2.3.1.6.Regulowanie wilgotności gleby przed siewami poprzez kontrolowane nawadnianie
191.GP - 1.1.2.1.2.3.1.7.Siew
192.GP - 1.1.2.1.2.3.1.8.Założenie trwałych osłon na inspektach, rozwinięcie namiotów foliowych, montaż segmentów szklarni
193.GP - 1.1.2.1.2.3.1.9.Ochrona wschodów, siewek (i sadzonek w toku produkcji) przed przymrozkami
194.GP - 1.1.2.1.2.3.1.9.1.Ochrona przez przykrywanie inspektów matami ocieplającymi
195.GP - 1.1.2.1.2.3.1.9.2.Ochrona przez sztuczne dogrzewanie szklarni i namiotów foliowych
196.GP - 1.1.2.1.2.3.1.9.3.Ochrona przez zraszanie
197.GP - 1.1.2.1.2.3.1.9.4.Pozostałe metody
198.GP - 1.1.2.1.2.3.1.10.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji od nadmiernej insolacji słonecznej i nadmierną temperaturą
199.GP - 1.1.2.1.2.3.1.10.1.Wietrzenie inspektów, namiotów oraz szklarni
200.GP - 1.1.2.1.2.3.1.10.2.Ochrona przez zraszanie schładzające
201.GP - 1.1.2.1.2.3.1.10.3.Ochrona przez cieniowanie wschodów i siewek (w tym poprzez bielenie osłon)
202.GP - 1.1.2.1.2.3.1.10.4.Pozostałe metody (w tym specjalistyczne)
203.GP - 1.1.2.1.2.3.1.11.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji przed innymi szkodliwymi czynnikami o charakterze abiotycznym
204.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.Ograniczanie szkód we wschodach, siewkach i sadzonkach w toku produkcji wywoływanych przez owady
205.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem szkodników owadzich (w tym odławianie owadów do diagnoz entomologicznych)
206.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.2.Ograniczanie liczebności szkodników glebowych po wschodach
207.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.3.Ograniczanie liczebności ryjkowców i innych owadów
208.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.3.1.Metody naziemne chemiczne
209.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.3.2.Metody naziemne mechaniczne
210.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.3.3.Metody naziemne zintegrowane
211.GP - 1.1.2.1.2.3.1.12.3.4.Pozostałe metody
212.GP - 1.1.2.1.2.3.1.13.Zwalczanie nicieni
213.GP - 1.1.2.1.2.3.1.13.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem czynnika sprawczego (w tym pobór odpowiednich próbek materiału roślinnego)
214.GP - 1.1.2.1.2.3.1.13.2.Metody mechaniczne
215.GP - 1.1.2.1.2.3.1.13.3.Metody chemiczne
216.GP - 1.1.2.1.2.3.1.13.4.Metody biologiczne
217.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.Ograniczanie skutków chorób grzybowych po siewach
218.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.1.Czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozami fitopatologicznymi (w tym pobór próbek materiału roślinnego do badań)
219.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.2.Prewencyjne zabezpieczanie wschodów i siewek przed grzybami
220.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.2.1.Metody chemiczne
221.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.2.2.Metody z zastosowaniem metod biologicznych
222.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.3.Ograniczanie powierzchni i skutków występowania chorób grzybowych
223.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.3.1Metody mechaniczne
224.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.3.2.Metody chemiczne
225.GP - 1.1.2.1.2.3.1.14.3.3.Metody biologiczne
226.GP - 1.1.2.1.2.3.1.15.Ochrona wschodów siewek i sadzonek w toku produkcji przed gryzoniami
227.GP - 1.1.2.1.2.3.1.16.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek we wczesnej fazie produkcji przed nadmierną konkurencją ze strony chwastów
228.GP - 1.1.2.1.2.3.1.16.1.Metody mechaniczne
229.GP - 1.1.2.1.2.3.1.16.2.Metody chemiczne
230.GP - 1.1.2.1.2.3.1.16.3.Pozostałe metody
231.GP - 1.1.2.1.2.3.1.17.Regulowanie mikroklimatu i wilgotności gleby w toku produkcji szkółkarskiej
232.GP - 1.1.2.1.2.3.1.17.1.Spulchnianie gleby
233.GP - 1.1.2.1.2.3.1.17.2.Nawadnianie zasiewów, wchodów, siewek i sadzonek w toku produkcji
234.GP - 1.1.2.1.2.3.1.17.3.Pozostałe metody regulowania mikroklimatu i wilgotności gleby w toku produkcji szkółkarskiej
235.GP - 1.1.2.1.2.3.1.18.Dokarmianie mineralne wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji
236.GP - 1.1.2.1.2.3.1.18.1.Nawożenie pogłówne
237.GP - 1.1.2.1.2.3.1.18.2.Nawożenie za pomocą roztworów wodnych (w tym przy użyciu deszczowni)
238.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.Zabiegi formułowania cech morfologicznych sadzonek
239.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.1.Przerzedzanie siewek
240.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.Szkółkowanie siewek do dalszej produkcji pod osłoną
241.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.1.Wyjmowanie i sortowanie sadzonek dla przeprowadzenia ich szkółkowania (sadzonki wyprodukowane na otwartej powierzchni lub pod osłoną)
242.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.2.Przechowywanie sadzonek przygotowanych do szkółkowania do czasu przeprowadzenia szkółkowania
243.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.3.Uwilgotnienie gleby przed szkółkowaniem (w tym drodze deszczowania)
244.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.4.Specjalne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przed szkółkowaniem
245.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.5.Szkółkowanie
246.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.2.6.Nawadnianie startowe po zaszkółkowaniu
247.GP - 1.1.2.1.2.3.1.19.3.Inne zabiegi zmierzające do kształtowania cech morfologicznych sadzonek
248.GP - 1.1.2.1.2.3.1.20.Hartowanie sadzonek wyprodukowanych w warunkach kontrolowanych
249.GP - 1.1.2.1.2.3.1.20.1Nawożenie przyspieszające procesy drewnienia i przechodzenia w stan spoczynku wegetacyjnego
250.GP - 1.1.2.1.2.3.1.20.2Likwidacja osłon w końcowej fazie wegetacji
251.GP - 1.1.2.1.2.3.1.20.3Pozostałe zabiegi hartujące
252.GP - 1.1.2.1.2.3.1.21.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze przy inwentaryzacji sadzonek w toku produkcji (liczenie i klasyfikowanie sadzonek)
253.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze przy przygotowywaniu materiału sadzeniowego do wprowadzenia do obrotu (wyjmowanie sadzonek, sortowanie sadzonek, przejściowe przechowywanie sadzonek, zabezpieczanie przed przesychaniem systemów korzeniowych w fazie transportu, zabezpieczanie na szkółce przed zgryzaniem przez zwierzynę po wysadzeniu, pakowanie sadzonek i załadunek na środki transportowe, transportowanie w przypadku transportu do zużycia sadzonek na własne potrzeby Lasów Państwowych lub w związku z zalesianiem gruntów nie stanowiących własności Skarbu Państwa) - sprzedaż materiału sadzeniowego lub zbywanie nieodpłatne w rozumieniu przepisów prawa leśnego
254.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.1.Sadzonki do zużycia przez nadleśnictwo które materiał sadzeniowy wyprodukowało (zbywanie wewnętrzne)
255.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.2.Sadzonki do zużycia przez inne jednostki organizacyjne Lasów Państwowych (zagospodarowywanie nadwyżek)
256.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.3.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki przekazywane nieodpłatnie na mocy ustawy o lasach
257.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.4.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki przekazywanie na warunkach odpłatności
258.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.5.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki zakupywane przez fundusz leśny
259.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.6.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki zakupywane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej
260.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.7.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki w ciężar dotacji budżetu państwa na zadania zlecone Lasom Państwowym przez administrację rządową
261.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.8.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki w ciężar dotacji budżetu państwa dla właścicieli tych lasów
262.GP - 1.1.2.1.2.3.1.22.9.Sadzonki zbywane na rzecz kontrahentów zewnętrznych
263.GP - 1.1.2.1.2.3.2.Produkcja sadzonek na otwartej powierzchni lub pod osłoną (inspekty, namioty foliowe, szklarnie) w skrzyniach, korytach drewnianych lub betonowych, kasetach itp. pojemnikach wypełnianych sztucznym substratem (w tym substratem stabilizującym w przypadku produkcji hydroponicznej)
264.GP - 1.1.2.1.2.3.2.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych oraz zasiedlenia substratu glebowego przez szkodliwe grzyby i owady (pobór próbek do badań i analiz glebowych, pobór próbek materiału roślinnego do badań, inne czynności)
265.GP - 1.1.2.1.2.3.2.2.Ograniczanie liczebności szkodników owadzich oraz szkodliwych grzybów w substracie glebowym (parowanie, odkażanie, podobne zabiegi)
266.GP - 1.1.2.1.2.3.2.3.Mikoryzowanie substratu glebowego
267.GP - 1.1.2.1.2.3.2.4.Wypełnianie skrzyń, inspektów, koryt, kaset itp. pojemników substratem glebowym (w tym substratem stabilizującym w przypadku produkcji według technologii hydroponicznej)
268.GP - 1.1.2.1.2.3.2.5.Nawożenie mineralne substratu glebowego przed siewem
269.GP - 1.1.2.1.2.3.2.6.Regulowanie wilgotności substratu glebowego przed siewami poprzez kontrolowane nawadnianie
270.GP - 1.1.2.1.2.3.2.7.Siew
271.GP - 1.1.2.1.2.3.2.8.Ochrona wschodów, siewek (i sadzonek w toku produkcji) przed przymrozkami
272.GP - 1.1.2.1.2.3.2.8.1.Ochrona przez przykrywanie inspektów matami ocieplającymi
273.GP - 1.1.2.1.2.3.2.8.2.Ochrona przez sztuczne dogrzewanie namiotów i szklarni
274.GP - 1.1.2.1.2.3.2.8.3.Ochrona przez zraszanie
275.GP - 1.1.2.1.2.3.2.8.4.Ochrona przez zadymianie
276.GP - 1.1.2.1.2.3.2.8.5.Pozostałe metody
277.GP - 1.1.2.1.2.3.2.9.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji od nadmiernej insolacji słonecznej
278.GP - 1.1.2.1.2.3.2.9.1.Wietrzenie inspektów, namiotów i szklarni
279.GP - 1.1.2.1.2.3.2.9.2.Ochrona przez zraszanie schładzające
280.GP - 1.1.2.1.2.3.2.9.3.Ochrona przez cieniowanie wschodów i siewek (w tym poprzez bielenie osłon)
281.GP - 1.1.2.1.2.3.2.9.4.Pozostałe metody (w tym specjalistyczne)
282.GP - 1.1.2.1.2.3.2.10.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji przed innymi szkodliwymi czynnikami o charakterze abiotycznym
283.GP - 1.1.2.1.2.3.2.11.Ochrona zasiewów i wschodów przed szkodami od ptactwa
284.GP - 1.1.2.1.2.3.2.11.1.Ochrona przez osłanianie zasiewów i wschodów
285.GP - 1.1.2.1.2.3.2.11.2.Pozostałe metody
286.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.Ograniczanie szkód we wschodach, siewkach i sadzonkach w toku produkcji wywoływanych przez owady
287.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze, związane z diagnozowaniem szkodników owadzich (w tym odławianie owadów do diagnoz entomologicznych)
288.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.2.Ograniczanie liczebności szkodników glebowych po wschodach
289.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.3.Ograniczanie liczebności ryjkowców i innych owadów
290.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.3.1.Metody naziemne chemiczne
291.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.3.2.Metody naziemne mechaniczne
292.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.3.3.Metody naziemne zintegrowane
293.GP - 1.1.2.1.2.3.2.12.3.4.Pozostałe metody
294.GP - 1.1.2.1.2.3.2.13.Zwalczanie nicieni
295.GP - 1.1.2.1.2.3.2.13.1.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozowaniem czynnika sprawczego (w tym pobór odpowiednich próbek materiału roślinnego)
296.GP - 1.1.2.1.2.3.2.13.2.Metody mechaniczne
297.GP - 1.1.2.1.2.3.2.13.3.Metody chemiczne
298.GP - 1.1.2.1.2.3.2.13.4.Metody biologiczne
299.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.Ograniczanie skutków chorób grzybowych po siewach
300.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.1.Czynności techniczno-gospodarcze związane z diagnozami fitopatologicznymi (w tym pobór próbek materiału roślinnego do badań)
301.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.2.Prewencyjne zabezpieczanie wschodów i siewek przed grzybami
302.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.2.1Metody chemiczne
303.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.2.2Metody z zastosowaniem metod biologicznych
304.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.3.Ograniczanie powierzchni i skutków występowania chorób grzybowych
305.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.3.1.Metody mechaniczne
306.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.3.2.Metody chemiczne
307.GP - 1.1.2.1.2.3.2.14.3.3.Metody biologiczne
308.GP - 1.1.2.1.2.3.2.15.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji przed gryzoniami
309.GP - 1.1.2.1.2.3.2.16.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji od zwierzyny leśnej i polnej
310.GP - 1.1.2.1.2.3.2.17.Ochrona wschodów, siewek i sadzonek we wczesnej fazie produkcji przed nadmierną konkurencją ze strony chwastów
311.GP - 1.1.2.1.2.3.2.17.1.Metody mechaniczne
312.GP - 1.1.2.1.2.3.2.17.2.Metody chemiczne
313.GP - 1.1.2.1.2.3.2.17.3.Pozostałe metody
314.GP - 1.1.2.1.2.3.2.18.Regulowanie mikroklimatu i wilgotności gleby w toku produkcji szkółkarskiej
315.GP - 1.1.2.1.2.3.2.18.1.Spulchnianie gleby
316.GP - 1.1.2.1.2.3.2.18.2.Nawadnianie zasiewów, wchodów, siewek i sadzonek w toku produkcji, a także sadzonek po szkółkowaniu
317.GP - 1.1.2.1.2.3.2.18.3.Pozostałe metody regulowania mikroklimatu i wilgotności gleby w toku produkcji szkółkarskiej
318.GP - 1.1.2.1.2.3.2.19.Dokarmianie mineralne wschodów, siewek i sadzonek w toku produkcji
319.GP - 1.1.2.1.2.3.2.19.1.Nawożenie pogłówne
320.GP - 1.1.2.1.2.3.2.19.2.Nawożenie za pomocą roztworów wodnych (w tym przy użyciu deszczowni)
321.GP - 1.1.2.1.2.3.2.19.3.Specjalistyczne dokarmianie i dostarczanie wody sadzonkom przy produkcji sadzonek w technologii hydroponicznej
322.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.Zabiegi formułowania cech morfologicznych sadzonek
323.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.1.Przerzedzanie wschodów
324.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.Szkółkowanie sadzonek
325.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.1Wyjmowanie i sortowanie sadzonek dla przeprowadzenia ich szkółkowania (sadzonki z otwartej powierzchni lub wyprodukowane w warunkach kontrolowanych)
326.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.2Przechowywanie sadzonek przygotowanych do szkółkowania do czasu przeprowadzenia szkółkowania
327.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.3Uwilgotnienie gleby przed szkółkowaniem (w tym drodze deszczowania)
328.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.4Specjalne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przed szkółkowaniem
329.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.5Szkółkowanie
330.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.2.6Nawadnianie startowe po zaszkółkowaniu
331.GP - 1.1.2.1.2.3.2.20.3.Inne zabiegi zmierzające do kształtowania cech morfologicznych sadzonek
332.GP - 1.1.2.1.2.3.2.21.Hartowanie sadzonek wyprodukowanych w warunkach kontrolowanych
333.GP - 1.1.2.1.2.3.2.21.1.Nawożenie przyspieszające proces drewnienia oraz przechodzenia sadzonek w stan spoczynku wegetacyjnego
334.GP - 1.1.2.1.2.3.2.21.2.Likwidacja sztucznych osłon
335.GP - 1.1.2.1.2.3.2.21.3.Przemieszczanie pojemników z sadzonkami na otwarte powierzchnie
336.GP - 1.1.2.1.2.3.2.22.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze przy inwentaryzacji sadzonek w toku produkcji (liczenie i klasyfikowanie sadzonek na wybranych odcinkach taśm siewnych)
337.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze przy przygotowywaniu materiału sadzeniowego do wprowadzenia do obrotu (wyjmowanie sadzonek, sortowanie sadzonek, przejściowe przechowywanie sadzonek, zabezpieczanie przed przesychaniem systemów korzeniowych w fazie transportu, zabezpieczanie na szkółce przed zgryzaniem przez zwierzynę po wysadzeniu, pakowanie sadzonek i załadunek na środki transportowe, transportowanie w przypadku transportu do zużycia sadzonek na własne potrzeby Lasów Państwowych) - sprzedaż materiału sadzeniowego lub nieodpłatne zbywanie w rozumieniu prawa leśnego
338.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.1.Sadzonki do zużycia przez nadleśnictwo, które materiał sadzeniowy wyprodukowało (zbywanie wewnętrzne)
339.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.2.Sadzonki do zużycia przez inne jednostki organizacyjne Lasów Państwowych (zagospodarowywanie nadwyżek)
340.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.3.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki przekazywane nieodpłatnie na mocy ustawy o lasach
341.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.4.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki przekazywanie na warunkach odpłatności
342.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.5.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki zakupywane przez fundusz leśny
343.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.6.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki zakupywane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej
344.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.7.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki w ciężar dotacji budżetu państwa na zadania zlecone Lasom Państwowym przez administrację rządową
345.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.8.Sadzonki do zużycia przez właścicieli lasów nie należących do Skarbu Państwa - sadzonki w ciężar dotacji budżetu państwa dla właścicieli tych lasów
346.GP - 1.1.2.1.2.3.2.23.9.Sadzonki zbywane na rzecz kontrahentów zewnętrznych
347.GP - 1.1.2.1.2.4.Produkcja sadzonek na drodze wegetatywnego mnożenia drzew i krzewów
348.GP - 1.1.2.1.2.5.Produkcja materiału sadzeniowego dla celów zadrzewień
349.GP - 1.1.2.1.2.5.1.Prowadzenie działu rozmnażania szkółek zadrzewieniowych
350.GP - 1.1.2.1.2.5.2.Prowadzenie działu produkcji szkółek zadrzewieniowych
351.GP - 1.1.2.1.2.6.Produkcja sadzonek poprzez pozyskiwanie nalotów
352.GP - 1.1.2.1.2.7.Produkcja sadzonek na potrzeby tworzenia bazy nasiennej
353.GP - 1.1.2.1.2.7.1.Produkcja sadzonek z nasion z drzew doborowych, drzew elitarnych i drzew zachowawczych
354.GP - 1.1.2.1.2.7.1.1.Produkcja na otwartej powierzchni
355.GP - 1.1.2.1.2.7.1.2.Produkcja w warunkach kontrolowanych
356.GP - 1.1.2.1.2.7.2.Produkcja sadzonek do zakładania plantacji nasiennych
357.GP - 1.1.2.1.2.7.2.1.Produkcja podkładek
358.GP - 1.1.2.1.2.7.2.2.Produkcja sadzonek po wykonaniu szczepień
359.GP - 1.1.2.1.2.7.3.Produkcja sadzonek z nasion z plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych
360.GP - 1.1.2.1.2.7.3.1.Produkcja na otwartej powierzchni
361.GP - 1.1.2.1.2.7.3.2.Produkcja w warunkach kontrolowanych
362.GP - 1.1.2.1.2.7.4.Produkcja sadzonek z wyłączonych drzewostanów nasiennych i z drzewostanów zachowawczych
363.GP - 1.1.2.1.2.8.Działalność przygotowawcza
364.GP - 1.1.2.1.2.8.1.Produkcja kompostu i innych nawozów organicznych
365.GP - 1.1.2.1.2.8.2.Produkcja we własnym zakresie substratu glebowego
366.GP - 1.1.2.1.2.8.3.Produkcja we własnym zakresie szczepionek mikoryzowych
367.GP - 1.1.2.1.2.8.4.Produkcja we własnym zakresie biopreparatów zabezpieczających przed hubą korzeniową drzewostany na gruntach porolnych
368.GP - 1.1.2.1.2.8.5.Inna działalność przygotowawcza
369.GP - 1.1.2.1.2.9.Okresowa działalność regeneracyjna
370.GP - 1.1.2.1.2.9.1.Zakładanie i utrzymanie powierzchni w czarnym ugorze
371.GP - 1.1.2.1.2.9.2.Zakładanie i utrzymanie powierzchni w ugorze zielonym
372.GP - 1.1.2.1.2.9.3.Nawożenie organiczne powierzchni poprzez wysiew roślin motylkowych, innych roślin (w tym mieszanek) o działaniu nawozowym
373.GP - 1.1.2.1.2.9.4.Okresowe nawożenie organiczne kwater
374.GP - 1.1.2.1.2.10.Wprowadzanie do obrotu (sprzedaż) produktów pomocniczych działalności szkółkarskiej
375.GP - 1.1.2.1.2.10.1.Wprowadzanie do obrotu szczepionek mikoryzowych
376.GP - 1.1.2.1.2.10.1.1.Na rzecz innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych
377.GP - 1.1.2.1.2.10.1.2.Na rzecz kontrahentów zewnętrznych
378.GP - 1.1.2.1.2.10.2.Wprowadzanie do obrotu substratu glebowego do produkcji sadzonek w warunkach kontrolowanych
379.GP - 1.1.2.1.2.10.2.1.Na rzecz innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych
380.GP - 1.1.2.1.2.10.2.2.Na rzecz kontrahentów zewnętrznych
381.GP - 1.1.2.1.2.10.3.Wprowadzanie do obrotu nadwyżek kompostu
382.GP - 1.1.2.1.2.10.3.1.Na rzecz innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych
383.GP - 1.1.2.1.2.10.3.2.Na rzecz kontrahentów zewnętrznych
384.GP - 1.1.2.1.2.11.Pozostała działalność w zakresie gospodarki szkółkarskiej
385.GP - 1.1.2.1.3.Melioracje agrotechniczne, rekultywacja gruntów i regradacja gleb jako działania poprzedzające odnowienie lasu, zalesienie gruntu lub założenie plantacji drzew szybko rosnących
386.GP - 1.1.2.1.3.1.Porządkowanie powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub założenie plantacji drzew szybko rosnących
387.GP - 1.1.2.1.3.1.1.Rozdrabnianie części roślinnych zalegających w nadmiernej ilości na powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub pod plantację drzew szybko rosnących
388.GP - 1.1.2.1.3.1.2.Uprzątanie powierzchni przeznaczonej do odnowienia lub zalesienia poprzez układanie w sterty części roślinnych zalegających w nadmiernej ilości na powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub pod plantację drzew szybko rosnących
389.GP - 1.1.2.1.3.1.3.Inne metody zagospodarowywanie części roślinnych zalegających w nadmiernej ilości na powierzchni przeznaczonej do odnowienia lub zalesienia lub pod plantację drzew szybko rosnących
390.GP - 1.1.2.1.3.1.4.Pozostałe prace w zakresie porządkowania powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub założenia plantacji drzew szybko rosnących
391.GP - 1.1.2.1.3.2.Lokalna regulacja stosunków wodnych na terenie powierzchni przeznaczonej do odnowienia zalesienia lub założenia plantacji drzew szybko rosnących (prace nie kwalifikujące się do uznania za melioracyjne roboty budowlano-montażowe)
392.GP - 1.1.2.1.3.3.Zabiegi agrotechniczne
393.GP - 1.1.2.1.3.3.1.Ustalanie (stabilizowanie) gleb na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia, zalesienia lub/oraz założenia plantacji drzew szybko rosnących, skłonnych do uruchamiania się
394.GP - 1.1.2.1.3.3.2.Fitomelioracje (w tym przez przejściową uprawę roślin specjalnych) na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia, zalesienia lub założenie plantacji drzew szybko rosnących
395.GP - 1.1.2.1.3.3.2.1.Przygotowanie gleby pod wysiew roślin o działaniu fitomelioracyjnym
396.GP - 1.1.2.1.3.3.2.2.Wysiew roślin o działaniu fitomelioracyjnym
397.GP - 1.1.2.1.3.3.2.3.Wysiew nasion krzewów i drzew o znaczeniu fitomelioracyjnym w połączeniu z przygotowaniem gleby pod odnowienia lub zalesienia
398.GP - 1.1.2.1.3.3.2.4.Przyorywanie roślin o działaniu fitomelioracyjnym, o ile rośliny te nie mają być długotrwałym lub stałym elementem nowego pokolenia lasu
399.GP - 1.1.2.1.3.3.2.5.Inne prace w zakresie fitomelioracji
400.GP - 1.1.2.1.3.3.3.Nawożenie organiczne powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub zakładania plantacji drzew szybko rosnących
401.GP - 1.1.2.1.3.3.4.Wapnowanie powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub zakładania plantacji drzew szybko rosnących
402.GP - 1.1.2.1.3.3.5.Nawożenie mineralne powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub zakładania plantacji drzew szybko rosnących
403.GP - 1.1.2.1.3.3.6.Mikoryzacja powierzchni przeznaczonej do odnowienia, zalesienia lub zakładania plantacji drzew szybko rosnących
404.GP - 1.1.2.1.3.4.Pomocnicze prace techniczno-gospodarcze związane z poborem próbek i innymi czynnościami, mającymi na celu stawienie diagnoz dotyczących nawożenia i przeprowadzenia innych zabiegów w ramach melioracji agrotechnicznych
405.GP - 1.1.2.1.3.5.Pozostałe melioracje agrotechniczne poprzedzające odnowienie lasu, zalesienie gruntu lub założenie plantacji drzew szybko rosnących
406.GP - 1.1.2.1.3.6.Rekultywacja gruntów nabytych przez Lasy Państwowe
407.GP - 1.1.2.1.3.6.1.Rekultywacja techniczna
408.GP - 1.1.2.1.3.6.1.1.Kształtowanie rzeźby terenu
409.GP - 1.1.2.1.3.6.1.2.Regulacja stosunków wodnych w ramach działań rekultywacyjnych
410.GP - 1.1.2.1.3.6.1.3.Odtwarzanie gleb metodami technicznymi
411.GP - 1.1.2.1.3.6.1.4.Budowa dróg dojazdowych
412.GP - 1.1.2.1.3.6.1.5.Pozostałe działania w zakresie rekultywacji technicznej
413.GP - 1.1.2.1.3.6.2.Rekultywacja biologiczna
414.GP - 1.1.2.1.3.6.3.Pozostałe prace w zakresie rekultywacji gruntów
415.GP - 1.1.2.1.3.7.Rekultywacja gruntów na zlecenie jednostek i osób do niej zobowiązanych
416.GP - 1.1.2.1.3.7.1.Rekultywacja techniczna
417.GP - 1.1.2.1.3.7.2.Rekultywacja biologiczna
418.GP - 1.1.2.1.3.7.3.Pozostałe prace rekultywacyjne
419.GP - 1.1.2.1.3.7.4.Wprowadzanie - na zlecenie jednostek i osób zobowiązanych do rekultywacji - roślinności leśnej na tereny, objęte rekultywacją techniczną, biologiczną i innymi działaniami w tym zakresie
420.GP - 1.1.2.1.3.8.Pozostałe prace w zakresie melioracji agrotechnicznych, rekultywacji gruntów i regradacja gleb jako działania poprzedzające odnowienie lasu, zalesienie gruntu lub założenie plantacji drzew szybko rosnących
421.GP - 1.1.2.1.4Odnowienie lasu
422.GP - 1.1.2.1.4.1.Odnowienia sztuczne
423.GP - 1.1.2.1.4.1.1.Odnowienia sztuczne na otwartej powierzchni
424.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.Przygotowanie gleby na powierzchni do odnowienia (z ochroną fragmentów powierzchni odnowionej naturalnie)
425.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.1.Wyorywanie bruzd
426.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.2.Spulchnianie gleby spulchniaczem bez wyorywania bruzd
427.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.3.Orka pługami talerzowymi lub frezowymi
428.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.4.Orka pełna dwupoziomowa
429.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.5.Orka pełna średniogłęboka
430.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.6.Przygotowanie gleby poprzez wykonanie placówek
431.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.7.Przygotowanie gleby poprzez wykonanie wałków na bruzdach
432.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.8.Przygotowanie gleby poprzez ręczne darcie pasów
433.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.9.Przygotowanie gleby poprzez ręczne wykonanie talerzy
434.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.10.Przygotowanie gleby poprzez mechaniczne wykonanie talerzy
435.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.11.Przygotowanie gleby poprzez ręczne wykonanie kopczyków
436.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.12.Przygotowanie gleby poprzez mechaniczne wykonanie kopczyków
437.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.13.Przygotowanie gleby poprzez wykonanie jamek w miejscach sadzenia
438.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.14.Ekstensywne przygotowanie gleby poprzez mineralizację gleby (przemieszanie gleby ze ściołą)
439.GP - 1.1.2.1.4.1.1.1.15.Pozostałe metody przygotowania gleb
440.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.Ponowne wprowadzenie roślinności leśnej na powierzchni odnawianej
441.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.1.Ponowne wprowadzenie roślinności leśnej poprzez sadzenie
442.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.1.1.Sadzenie w szparę wykonaną kosturem
443.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.1.2.Sadzenie w jamkę
444.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.1.3.Sadzenie w dołki
445.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.1.4.Sadzenie przy użyciu sadzarek
446.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.2.Ponowne wprowadzenie roślinności leśnej w drodze siewu
447.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.2.1.Odnowienie poprzez siew ciągły
448.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.2.2.Odnowienia poprzez siew przerywany
449.GP - 1.1.2.1.4.1.1.2.2.3.Odnowienia poprzez siew kupkowy
450.GP - 1.1.2.1.4.1.2.Odnowienia sztuczne na otwartej powierzchni z przedplonem
451.GP - 1.1.2.1.4.1.2.1.Przygotowanie gleby dla wprowadzenia sadzonek drzew przedplonowych (brzoza, modrzew, sosna i olsza, ewentualnie osika przy braku sąsiedztwa upraw i młodników sosny)
452.GP - 1.1.2.1.4.1.2.2.Wprowadzenie sadzonek dla wykształcenia przedplonu
453.GP - 1.1.2.1.4.1.2.3.Wykonanie odpowiednich cięć i innych prac dla wykorzystania odnowień naturalnych do pełnienia roli przedplonu
454.GP - 1.1.2.1.4.1.2.3.1.Kształtowanie przedplonu powstałego z samosiewu bez pozyskania drewna użytkowego
455.GP - 1.1.2.1.4.1.2.3.2.Kształtowanie przedplonu powstałego z samosiewu z pozyskaniem drewna użytkowego
456.GP - 1.1.2.1.4.1.2.4.Przygotowanie gleby dla wprowadzenia docelowej roślinności leśnej
457.GP - 1.1.2.1.4.1.2.5.Podsadzanie odnawianej powierzchni sadzonkami docelowej roślinności leśnej
458.GP - 1.1.2.1.4.1.2.6.Wysiewanie na odnawianej powierzchni nasion docelowej roślinności leśnej
459.GP - 1.1.2.1.4.1.3.Odnowienia sztuczne pod osłoną drzewostanu macierzystego
460.GP - 1.1.2.1.4.1.3.1.Odnowienia sztuczne w rębniach złożonych
461.GP - 1.1.2.1.4.1.3.1.1.Przygotowanie gleby dla wprowadzenia docelowej roślinności leśnej przy użytkowaniu lasu w rębniach złożonych
462.GP - 1.1.2.1.4.1.3.1.2.Ponowne wprowadzenie roślinności leśnej przy użytkowaniu lasu w rębniach złożonych
463.GP - 1.1.2.1.4.1.3.1.2.1.Ponowne wprowadzenie roślinności leśnej przez sadzenie
464.GP - 1.1.2.1.4.1.3.1.2.2.Ponowne wprowadzanie roślinności leśnej poprzez siew
465.GP - 1.1.2.1.4.1.3.2.Wprowadzanie drugiego piętra
466.GP - 1.1.2.1.4.1.3.2.1.Przygotowanie gleby dla wykonania podsadzeń w ramach wprowadzania drugiego piętra
467.GP - 1.1.2.1.4.1.3.2.2.Podsadzanie drzewostanu dla wprowadzenia drugiego piętra
468.GP - 1.1.2.1.4.2.Odnowienia naturalne
469.GP - 1.1.2.1.4.2.1.Odnowienia naturalne drogą samosiewu górnego lub bocznego (w tym przygotowywanie gleby dla stworzenia korzystnych warunków dla wschodów)
470.GP - 1.1.2.1.4.2.2.Odnowienia odroślowe
471.GP - 1.1.2.1.4.3.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z oceną udatności upraw
472.GP - 1.1.2.1.4.4.Prace w zakresie przygotowania sadzonek do prac odnowieniowych
473.GP - 1.1.2.1.4.4.1.Przygotowanie dołów i innych miejsc przechowywania sadzonek lub/oraz nasion
474.GP - 1.1.2.1.4.4.2.Rozładunek sadzonek lub/oraz nasion
475.GP - 1.1.2.1.4.4.3.Dołowanie sadzonek lub przejściowe przechowywanie nasion
476.GP - 1.1.2.1.4.4.4.Specjalne zabiegi w zakresie zaprawiania systemów korzeniowych sadzonek przed wsadzaniem do gleby
477.GP - 1.1.2.1.4.4.5.Donoszenie sadzonek do miejsca wysadzania
478.GP - 1.1.2.1.4.5.Pozostałe prace w zakresie odnawiania lasu
479.GP - 1.1.2.1.5.Zalesianie gruntów porolnych, gruntów zrekultywowanych i innych
480.GP - 1.1.2.1.5.1.Zalesianie sztuczne
481.GP - 1.1.2.1.5.1.1.Zalesianie sztuczne na otwartej powierzchni
482.GP - 1.1.2.1.5.1.1.1.Przygotowanie gleby na powierzchni do zalesienia (z ochroną fragmentów powierzchni odnowionej naturalnie)
483.GP - 1.1.2.1.5.1.1.2.Wprowadzenie roślinności leśnej na powierzchni zalesianej
484.GP - 1.1.2.1.5.1.1.2.1.Wprowadzenie roślinności leśnej poprzez sadzenie
485.GP - 1.1.2.1.5.1.1.2.2.Wprowadzenie roślinności leśnej w drodze siewu
486.GP - 1.1.2.1.5.1.2.Zalesianie sztuczne na otwartej powierzchni z przedplonem
487.GP - 1.1.2.1.5.1.2.1.Przygotowanie gleby dla wprowadzenia sadzonek drzew przedplonowych (brzoza, modrzew, sosna i olsza, ewentualnie osika przy braku sąsiedztwa upraw i młodników sosny)
488.GP - 1.1.2.1.5.1.2.2.Wprowadzenie sadzonek dla wykształcenia przedplonu
489.GP - 1.1.2.1.5.1.2.3.Wykonanie odpowiednich cięć i innych prac dla wykorzystania samosiewów do pełnienia roli przedplonu
490.GP - 1.1.2.1.5.1.2.3.1.Kształtowanie przedplonu, powstałego z samosiewu, bez pozyskania drewna użytkowego
491.GP - 1.1.2.1.5.1.2.3.2.Kształtowanie przedplonu, powstałego z samosiewu, z pozyskaniem drewna użytkowego
492.GP - 1.1.2.1.5.1.2.4.Przygotowanie gleby dla wprowadzenia docelowej roślinności leśnej
493.GP - 1.1.2.1.5.1.2.5.Podsadzanie zalesianej powierzchni sadzonkami docelowej roślinności leśnej
494.GP - 1.1.2.1.5.1.2.6.Wysiewanie na zalesianej powierzchni nasion docelowej roślinności leśnej
495.GP - 1.1.2.1.5.2.Zalesianie w drodze naturalnej sukcesji - przygotowanie gleby do stworzenia korzystnych warunków dla wystąpienia wschodów
496.GP - 1.1.2.1.5.3.Pomocnicze czynności techniczno-gospodarcze związane z oceną udatności upraw
497.GP - 1.1.2.1.5.4.Prace w zakresie przygotowania sadzonek i nasion do prac zalesieniowych
498.GP - 1.1.2.1.5.4.1.Przygotowanie dołów i innych miejsc przechowywania sadzonek lub/oraz nasion
499.GP - 1.1.2.1.5.4.2.Rozładunek sadzonek lub/oraz nasion
500.GP - 1.1.2.1.5.4.3.Dołowanie sadzonek lub/oraz przechowywanie nasion
501.GP - 1.1.2.1.5.4.4.Specjalne zabiegi w zakresie zaprawiania systemów korzeniowych sadzonek przed wsadzaniem do gleby
502.GP - 1.1.2.1.5.4.5.Donoszenie sadzonek lub/oraz nasion do miejsca wysadzania lub/oraz wysiewu
503.GP - 1.1.2.1.5.5.Zadania w zakresie zalesiania gruntów enumeratywnie wymienione w prawie
504.GP - 1.1.2.1.5.5.1.Wykonywanie Krajowego programu zwiększania lesistości na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych
505.GP - 1.1.2.1.5.6.Pozostałe prace w zakresie zalesiania gruntów
506.GP - 1.1.2.1.6.Zakładanie i utrzymanie plantacji drzew szybko rosnących
507.GP - 1.1.2.1.6.1.Zakładanie i utrzymanie plantacji topolowych
508.GP - 1.1.2.1.6.1.1.Przygotowanie gleby
509.GP - 1.1.2.1.6.1.2.Dowóz i rozładunek sadzonek przeznaczonych do założenia plantacji topolowych
510.GP - 1.1.2.1.6.1.3.Przejściowe przechowywanie sadzonek, przeznaczonych do założenia plantacji topolowej
511.GP - 1.1.2.1.6.1.4.Donoszenie sadzonek do miejsca sadzenia
512.GP - 1.1.2.1.6.1.5.Sadzenie sadzonek
513.GP - 1.1.2.1.6.1.6.Prace w zakresie melioracji agrotechnicznych w toku prowadzenia plantacji topolowyh
514.GP - 1.1.2.1.6.1.7.Pielęgnowanie plantacji topolowych
515.GP - 1.1.2.1.6.1.8.Ochrona plantacji topolowych przed zwierzyną, owadami i chorobami grzybowymi
516.GP - 1.1.2.1.6.1.9.Pozostałe zadania w zakresie zakładania i utrzymania plantacji topolowych
517.GP - 1.1.2.1.6.2.Zakładanie i utrzymanie plantacji drzew leśnych szybko rosnących
518.GP - 1.1.2.1.6.2.1.Przygotowanie gleby
519.GP - 1.1.2.1.6.2.2.Dowóz i rozładunek sadzonek przeznaczonych do założenia plantacji drzew szybko rosnących
520.GP - 1.1.2.1.6.2.3.Przejściowe przechowywanie sadzonek przeznaczonych do założenia plantacji drzew szybko rosnących
521.GP - 1.1.2.1.6.2.4.Donoszenie sadzonek do miejsca sadzenia
522.GP - 1.1.2.1.6.2.5.Sadzenie sadzonek
523.GP - 1.1.2.1.6.2.6.Prace w zakresie melioracji agrotechnicznych w toku prowadzenia plantacji drzew szybko rosnących
524.GP - 1.1.2.1.6.2.7.Pielęgnowanie plantacji drzew szybko rosnących
525.GP - 1.1.2.1.6.2.8.Ochrona plantacji drzew szybko rosnących przed zwierzyną, owadami i chorobami grzybowymi
526.GP - 1.1.2.1.6.2.9.Pozostałe zadania w zakresie zakładania i utrzymania plantacji drzew szybko rosnących
527.GP - 1.1.2.1.7.Wykonywanie poprawek, uzupełnień i dolesień
528.GP - 1.1.2.1.7.1.Wykonywanie poprawek
529.GP - 1.1.2.1.7.1.1.Przygotowanie gleby dla wykonania poprawek
530.GP - 1.1.2.1.7.1.2.Rozładowywanie sadzonek przeznaczonych do wykonania poprawek
531.GP - 1.1.2.1.7.1.3.Dołowanie sadzonek przeznaczonych do wykonania poprawek
532.GP - 1.1.2.1.7.1.4.Specjalistyczne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przeznaczonych do wykonania poprawek
533.GP - 1.1.2.1.7.1.5.Donoszenie sadzonek do miejsca wykonywania poprawek
534.GP - 1.1.2.1.7.1.6.Sadzenie sadzonek w ramach wykonywania poprawek
535.GP - 1.1.2.1.7.1.7.Poprawki przekształceniowe w drzewostanach sosnowych na gruntach porolnych
536.GP - 1.1.2.1.7.1.7.1.Przygotowanie gleby dla wykonania poprawek przekształceniowych na gruntach porolnych
537.GP - 1.1.2.1.7.1.7.2.Rozładowywanie sadzonek przeznaczonych do wykonania poprawek przekształceniowych na gruntach porolnych
538.GP - 1.1.2.1.7.1.7.3.Dołowanie sadzonek przeznaczonych do wykonania poprawek przekształceniowych na gruntach porolnych
539.GP - 1.1.2.1.7.1.7.4.Specjalistyczne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przeznaczonych do wykonania poprawek przekształceniowych na gruntach porolnych
540.GP - 1.1.2.1.7.1.7.5.Donoszenie sadzonek do miejsca wykonywania poprawek przekształceniowych na gruntach porolnych
541.GP - 1.1.2.1.7.1.7.6.Sadzenie sadzonek w ramach wykonywania poprawek przekształceniowych na gruntach porolnych
542.GP - 1.1.2.1.7.2.Wykonywanie uzupełnień
543.GP - 1.1.2.1.7.2.1.Przygotowanie gleby dla wykonania uzupełnień
544.GP - 1.1.2.1.7.2.2.Rozładowywanie sadzonek lub/oraz nasion przeznaczonych do wykonania uzupełnień
545.GP - 1.1.2.1.7.2.3.Dołowanie sadzonek przeznaczonych do wykonania uzupełnień lub/oraz nasion przeznaczonych do wykonania uzupełnień metodą siewu
546.GP - 1.1.2.1.7.2.4.Specjalistyczne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przeznaczonych do wykonania uzupełnień
547.GP - 1.1.2.1.7.2.5.Donoszenie sadzonek lub/oraz nasion do miejsca wykonywania uzupełnień
548.GP - 1.1.2.1.7.2.6.Sadzenie sadzonek w ramach wykonywania uzupełnień
549.GP - 1.1.2.1.7.2.7.Wykonywanie uzupełnień metodą siewu (dotyczy w szczególności jodły i buka)
550.GP - 1.1.2.1.7.3.Wykonywanie dolesień luk i przerzedzeń
551.GP - 1.1.2.1.7.3.1.Przygotowanie gleby dla wykonania dolesień
552.GP - 1.1.2.1.7.3.2.Rozładowywanie sadzonek lub nasion przeznaczonych do wykonania dolesień
553.GP - 1.1.2.1.7.3.3.Dołowanie sadzonek przeznaczonych do wykonania uzupełnień lub przechowywanie nasion przeznaczonych do wykonania dolesień
554.GP - 1.1.2.1.7.3.4.Specjalistyczne zaprawianie systemów korzeniowych sadzonek przeznaczonych do wykonania uzupełnień
555.GP - 1.1.2.1.7.3.5.Donoszenie sadzonek lub nasion do miejsca wykonywania uzupełnień
556.GP - 1.1.2.1.7.3.6.Sadzenie sadzonek w ramach wykonywania uzupełnień
557.GP - 1.1.2.1.7.3.7.Dolesianie (szczególnie jodły i buka) metodą siewu
558.GP - 1.1.2.1.8.Melioracje agrotechniczne w toku hodowli lasu (działanie nie mające charakteru robót budowlano-montażowych)
559.GP - 1.1.2.1.8.1.Fitomelioracje
560.GP - 1.1.2.1.8.1.1.Wprowadzanie podszytów (w tym gatunków krzewów i krzewinek biocentotycznych)
561.GP - 1.1.2.1.8.1.2.Wysiew łubinu trwałego i innych roślin o działaniu fitomelioracyjnym
562.GP - 1.1.2.1.8.2.Nawożenie lasu
563.GP - 1.1.2.1.8.3.Pozostawianie w lesie drobnicy leśnej i rozdrobnionej masy roślinnej po cięciach pielęgnacyjnych
564.GP - 1.1.2.1.8.4.Pozostałe melioracje agrotechniczne w toku hodowli lasu (działania nie mające charakteru robót budowlano-montażowych)
565.GP - 1.1.2.1.9.Pielęgnowanie lasu
566.GP - 1.1.2.1.9.1.Pielęgnowanie drzewostanu
567.GP - 1.1.2.1.9.1.1.Pielęgnowanie drzewostanu w okresie uprawy
568.GP - 1.1.2.1.9.1.1.1.Spulchnianie gleby
569.GP - 1.1.2.1.9.1.1.2.Niszczenie chwastów
570.GP - 1.1.2.1.9.1.1.3.Poprawianie formy drzew
571.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.Prowadzenie czyszczeń wczesnych
572.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.1.Usuwanie lub hamowanie wzrostu zbędnych domieszek
573.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.2.Łagodzenie różnic wysokości drzew na granicach grup lub kęp różniących się między sobą
574.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.3.Składem gatunkowym lub wiekiem
575.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.4.Usuwanie wadliwych przerostów i przedrostów
576.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.5.Przerzedzanie przegęszczonych partii siewów lub samosiewów oraz odrośli
577.GP - 1.1.2.1.9.1.1.4.6.Usuwanie drzewek chorych, obumierających i obumarłych
578.GP - 1.1.2.1.9.1.2.Pielęgnowanie drzewostanu w okresie młodnika
579.GP - 1.1.2.1.9.1.2.1.Prowadzenie czyszczeń późnych
580.GP - 1.1.2.1.9.1.2.1.1.Prowadzenie czyszczeń późnych bez pozyskania drewna użytkowego
581.GP - 1.1.2.1.9.1.2.1.2.Prowadzenie czyszczeń późnych z pozyskaniem drewna użytkowego
582.GP - 1.1.2.1.9.1.2.2.Formowanie strzał i koron poszczególnych drzew
583.GP - 1.1.2.1.9.1.3.Pielęgnowanie drzewostanu w okresie dojrzewania drzewostanu (w okresie tyczkowiny i drągowiny)
584.GP - 1.1.2.1.9.1.3.1.Prowadzenie trzebieży wczesnych
585.GP - 1.1.2.1.9.1.3.1.1.Prowadzenie pomocniczych prac techniczno-gospodarczych dla wybrania i oznaczenia drzew dorodnych i szkodliwych
586.GP - 1.1.2.1.9.1.3.1.2.Pozyskanie drewna w trakcie usuwania drzew szkodliwych
587.GP - 1.1.2.1.9.1.3.2.Podkrzesywanie drzew
588.GP - 1.1.2.1.9.1.4.Pielęgnowanie drzewostanu dojrzałego do odnowienia - trzebieże późne
589.GP - 1.1.2.1.9.1.4.1.Prowadzenie pomocniczych prac techniczno-gospodarczych przy wyznaczaniu trzebieży
590.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.Pozyskiwanie drewna w trakcie wykonywania trzebieży późnych
591.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.1.Selekcja pozytywna w drzewostanach sosnowych, modrzewiowych i świerkowych średnich klas wieku o należytym stanie zdrowotnym
592.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.2.Selekcja pozytywna w zaniedbanych bliskorębnych drzewostanach sosnowych, modrzewiowych i świerkowych
593.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.3.Trzebież dolna w bliskorębnych drzewostanach sosnowych, modrzewiowych i świerkowych o należytym stanie zdrowotnym i dobrze pielęgnowanych w przeszłości
594.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.4.Cięcia sanitarne i przygotowawcze do odnowienia naturalnego w rębnych i starszych drzewostanach sosnowych, modrzewiowych i świerkowych
595.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.5.Pielęgnowanie drzewostanów olszowych starszych klas wieku
596.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.6.Trzebieże późne w pozostałych drzewostanach liściastych i drzewostanach mieszanych z przewagą gatunków liściastych
597.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.7.Trzebież późna w drzewostanach jodłowych
598.GP - 1.1.2.1.9.1.4.2.8.Cięcia sanitarne w drzewostanach chorych i osłabionych
599.GP - 1.1.2.1.9.1.5.Pielęgnowanie dolnego piętra drzewostanu w okresie rozwoju pod osłoną drzewostanu piętra górnego
600.GP - 1.1.2.1.9.1.5.1.Pielęgnowanie dolnego piętra do czasu zwarcia się koron drzewek
601.GP - 1.1.2.1.9.1.5.2.Pielęgnowanie dolnego piętra od okresu zwarcia się koron do okresu rozpoczęcia się procesu wydzielania się drzew drugiego piętra
602.GP - 1.1.2.1.9.1.5.3.Pielęgnowanie dolnego piętra w okresie dojrzewania drzewostanu tego piętra
603.GP - 1.1.2.1.9.1.5.4.Pielęgnowanie dolnego piętra - drzewostan dojrzały
604.GP - 1.1.2.1.9.1.6.Specjalne zabiegi pielęgnacyjne na zalesionych gruntach porolnych - intensywne przerzedzanie młodników sosnowych po wystąpieniu zwarcia koron
605.GP - 1.1.2.1.9.1.7.Pielęgnowanie i użytkowanie drzewostanów zagospodarowanych przerębowo
606.GP - 1.1.2.1.9.2.Pozostałe prace pielęgnacyjne
607.GP - 1.1.2.2.Działalność gospodarcza w zakresie ochrony lasu (gdzie indziej nie uwzględniona w niniejszej klasyfikacji)
608.GP - 1.1.2.2.1.Ochrona lasów przed czynnikami biotycznymi
609.GP - 1.1.2.2.1.1.Ochrona lasów przed owadami i nicieniami
610.GP - 1.1.2.2.1.1.1.Prace pomocnicze o charakterze techniczno-gospodarczym związane ze zbiorem materiału diagnostyczno-prognostycznego
611.GP - 1.1.2.2.1.1.1.1.Prace pomocnicze związane z próbnym poszukiwaniem owadów, zbiorem jaj itp.
612.GP - 1.1.2.2.1.1.1.2.Prace pomocnicze związane z jesiennym poszukiwaniem szkodników sosny i innych gatunków drzew
613.GP - 1.1.2.2.1.1.1.3.Prace pomocnicze związane z badaniami zapędraczenia gleby
614.GP - 1.1.2.2.1.1.1.4.Prace pomocnicze związane z pozostałymi pracami prognostycznymi
615.GP - 1.1.2.2.1.1.1.5.Prace pomocnicze związane z kontrolą występowania nicieni
616.GP - 1.1.2.2.1.1.2.Ograniczanie występowania szkodliwych owadów i nicieni
617.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.Ograniczanie występowania szkodliwych owadów
618.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.Ograniczanie występowania szkodliwych szkodników glebowych
619.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.1Ograniczanie liczebności ryjkowców
620.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.1.1.Metodami chemicznymi
621.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.1.2.Metodami biologicznymi
622.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.1.3.Metodami biotechnicznymi
623.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.1.4.Metodami naziemnymi zintegrowanymi
624.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.2.Odpędraczanie gleby
625.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.1.3.Ograniczanie liczebności pozostałych szkodników glebowych
626.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.Ograniczanie liczebności szkodników pierwotnych
627.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.1.W uprawach i młodnikach
628.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.2.W drzewostanach iglastych średniowiekowych i starszych klas wieku
629.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.2.1.Metodami naziemnymi biologicznymi
630.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.2.2.Metodami naziemnymi chemicznymi
631.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.2.3.Metodami lotniczymi biologicznymi
632.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.2.4.Metodami lotniczymi chemicznymi
633.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.3.W drzewostanach liściastych średniowiekowych i starszych klas wieku
634.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.3.1.Metodami naziemnymi biologicznymi
635.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.3.2.Metodami naziemnymi chemicznymi
636.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.3.3.Metodami lotniczymi biologicznymi
637.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.2.3.4.Metodami lotniczymi chemicznymi
638.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.Ograniczanie liczebności szkodników wtórnych
639.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.1.Z zastosowaniem pułapek klasycznych
640.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.2.Z zastosowaniem pułapek feromonowych
641.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.3.Poprzez usuwanie drzew opanowanych przez szkodniki wtórne
642.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.4.Ograniczanie liczebności szkodników wtórnych zasiedlającego pozyskany surowiec drzewny
643.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.4.1.Z zastosowaniem metod mechanicznych
644.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.3.4.2.Z zastosowaniem metod chemicznych
645.GP - 1.1.2.2.1.1.2.1.4.Pozostałe działania związane z ograniczaniem liczebności szkodliwych owadów
646.GP - 1.1.2.2.1.1.2.2.Zwalczanie nicieni
647.GP - 1.1.2.2.1.1.2.2.1.Z zastosowaniem metod mechanicznych
648.GP - 1.1.2.2.1.1.2.2.2.Z zastosowaniem metod chemicznych
649.GP - 1.1.2.2.1.1.2.2.3.Z zastosowaniem metod biologicznych
650.GP - 1.1.2.2.1.2.Ochrona lasu przed grzybami
651.GP - 1.1.2.2.1.2.1.Prace pomocnicze techniczno-gospodarcze związane z pracami diagnostyczno-prognostycznymi oceniającymi zagrożenie lasu od grzybów i chorób grzybowych
652.GP - 1.1.2.2.1.2.2.Prewencyjne zabezpieczanie upraw, młodników, drzewostanów średniowiekowych i starszych przed inwazją grzybów
653.GP - 1.1.2.2.1.2.2.1.Z zastosowaniem metod chemicznych
654.GP - 1.1.2.2.1.2.2.1.1.Opryski zapobiegawcze fungicydami
655.GP - 1.1.2.2.1.2.2.1.2.Pozostałe działania
656.GP - 1.1.2.2.1.2.2.2.Z zastosowaniem metod biologicznych
657.GP - 1.1.2.2.1.2.2.2.1.Smarowanie pniaków, miejsc po ściętych konarach i innych miejsc stanowiących potencjalne wrota inwazyjne preparatami biologicznymi
658.GP - 1.1.2.2.1.2.2.2.2.Opryski z użyciem preparatów biologicznych
659.GP - 1.1.2.2.1.2.2.2.3.Pozostałe działania
660.GP - 1.1.2.2.1.2.2.3.Inne zabiegi o znaczeniu prewencyjnym (gdzie indziej nie wymienione w ramach niniejszej klasyfikacji)
661.GP - 1.1.2.2.1.2.3.Ograniczanie powierzchni i skutków występowania chorób grzybowych
662.GP - 1.1.2.2.1.2.3.1.Z zastosowaniem metod chemicznych
663.GP - 1.1.2.2.1.2.3.1.1.Opryski preparatami interwencyjnymi
664.GP - 1.1.2.2.1.2.3.1.2.Pozostałe działania
665.GP - 1.1.2.2.1.2.3.2.Z zastosowaniem metod biologicznych
666.GP - 1.1.2.2.1.2.3.2.1.Opryski preparatami
667.GP - 1.1.2.2.1.2.3.2.2.Iniekcja preparatów biologicznych
668.GP - 1.1.2.2.1.2.3.2.3.Pozostałe działania
669.GP - 1.1.2.2.1.2.3.3.Inne zabiegi ograniczające powierzchnię i skutki występowania chorób grzybowych, gdzie indziej nie ujęte w ramach niniejszej klasyfikacji
670.GP - 1.1.2.2.1.3.Ochrona lasu przed zwierzyną łowną i inną zwierzyną bytującą w lesie
671.GP - 1.1.2.2.1.3.1.Ochrona przed zwierzyną łowną i innym ssakami kopytnymi bytującymi w lesie
672.GP - 1.1.2.2.1.3.1.1.Grodzenie upraw
673.GP - 1.1.2.2.1.3.1.1.1.Zakładanie nowych grodzeń
674.GP - 1.1.2.2.1.3.1.1.2.Konserwacja grodzeń
675.GP - 1.1.2.2.1.3.1.2.Indywidualne zabezpieczanie sadzonek
676.GP - 1.1.2.2.1.3.1.3.Pozostała działalność w zakresie ochrony lasu przed zwierzyną łowną i innymi ssakami kopytnymi bytującymi w lesie
677.GP - 1.1.2.2.1.3.2.Ochrona lasu przed gryzoniami
678.GP - 1.1.2.2.1.3.2.1.Zabezpieczanie lasu przed gryzoniami
679.GP - 1.1.2.2.1.3.2.2.Ograniczanie liczebności gryzoni
680.GP - 1.1.2.2.1.3.2.2.1.Z zastosowaniem metod mechaniczych
681.GP - 1.1.2.2.1.3.2.2.2.Z zastosowaniem metod chemicznych
682.GP - 1.1.2.2.1.3.2.2.3.Inne działania
683.GP - 1.1.2.2.1.4.Pozostała działalność w zakresie ochrony lasu przed czynnikami biotycznymi
684.GP - 1.1.2.2.2.Ochrona lasu przed pożarami
685.GP - 1.1.2.2.2.1.Prewencja przeciwpożarowa
686.GP - 1.1.2.2.2.1.1.Udział w wykonywaniu i utrzymaniu pasów przeciwpożarowych i podobnych urządzeń
687.GP - 1.1.2.2.2.1.1.1.Wykonywanie nowych pasów przeciwpożarowych i podobnych urządzeń
688.GP - 1.1.2.2.2.1.1.2.Konserwacja istniejących pasów przeciwpożarowych i podobnych urządzeń
689.GP - 1.1.2.2.2.1.2.Porządkowanie dna lasu i inne czynności porządkowe w ramach prewencji przeciwpożarowej
690.GP - 1.1.2.2.2.1.3.Działania, dotyczące kształtowania sieci zbiorników przeciwpożarowych i punktów czerpania wody, nie mieszczące się w zakresie tworzenia i utrzymania leśnej infrastruktury przeciwpożarowej
691.GP - 1.1.2.2.2.1.4.Utrzymanie sieci dróg służących do monitoringu i ochrony przeciwpożarowej lasu
692.GP - 1.1.2.2.2.1.5.Maszyny, urządzenia i sprzęt do ochrony przeciwpożarowej
693.GP - 1.1.2.2.2.1.6.Pełnienie dyżurów/obserwacji przeciwpożarowych
694.GP - 1.1.2.2.2.1.7.Oznakowanie przeciwpożarowe
695.GP - 1.1.2.2.2.1.8.Pozostałe działania w zakresie prewencji przeciwpożarowej, wynikające z instrukcji ochrony lasu przed pożarami (nie wchodzące w zakres tworzenia i utrzymania leśnej infrastruktury przeciwpożarowej)
696.GP - 1.1.2.2.2.2.Zabiegi ratownicze w razie wystąpienia pożaru
697.GP - 1.1.2.2.2.2.1.Udział w akcjach gaśniczych
698.GP - 1.1.2.2.2.2.1.1.Z zastosowaniem metod lotniczych
699.GP - 1.1.2.2.2.2.1.2.Z zastosowaniem metod naziemnych
700.GP - 1.1.2.2.2.2.2.Udział w dozorowaniu i w działaniach dogaszających pożary
701.GP - 1.1.2.2.2.3.Inne prace w zakresie ochrony lasu przed pożarami
702.GP - 1.1.2.2.3.Ochrona lasu przed innymi czynnikami abiotycznymi
703.GP - 1.1.2.2.3.1.Działania prewencyjne
704.GP - 1.1.2.2.3.2.Zabiegi ratownicze
705.GP - 1.1.2.2.4.Ochrona przyrody w lasach, kształtowanie bioróżnorodności, wzmaganie pozaprodukcyjnych świadczeń lasu oraz zdolności środowiska leśnego do oporu przed szkodliwym oddziaływaniem czynników biotycznych i abiotycznych (zadania gdzie indziej nie ujęte w ramach niniejszej klasyfikacji)
706.GP - 1.1.2.2.4.1.Ochrona przyrody w lasach
707.GP - 1.1.2.2.4.1.1.Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt - czynności gospodarcze
708.GP - 1.1.2.2.4.1.2.Realizacja planów ochrony dla rezerwatów przyrody - znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych oraz planów ochrony przyrody wchodzących w skład planów urządzenia lasu
709.GP - 1.1.2.2.4.1.3.Specjalna ochrona przyrody w bankach genów
710.GP - 1.1.2.2.4.1.3.1.Prowadzenie stacjonarnych banków genów
711.GP - 1.1.2.2.4.1.3.2.Zakładanie i utrzymanie archiwów klonów
712.GP - 1.1.2.2.4.1.3.3.Zakładanie i utrzymanie pochodnych powierzchni rodowych
713.GP - 1.1.2.2.4.1.4.Pozostała działalność gospodarcza w zakresie ochrony przyrody
714.GP - 1.1.2.2.4.1.5.Urządzenia oraz aplikacje/systemy niezbędne do wspomagania prowadzenia zabiegów ochrony przyrody realizowanych metodami gospodarki leśnej
715.GP - 1.1.2.2.4.1.6.Utrzymanie, modernizacja i budowa oznakowania graficznego na obszarach leśnych w celu ochrony granic i elementów cennych przyrodniczo
716.GP - 1.1.2.2.4.2.Zakładanie i utrzymanie ognisk biocenotycznych, remiz i ekotonów
717.GP - 1.1.2.2.4.3.Działania w zakresie zachowania, odtworzenia i utrzymania elementów środowiska, cennych z punktu widzenia bioróżnorodności oraz kształtowania siły oporu środowiska przed szkodliwym działaniem czynników biotycznych i abiotycznych
718.GP - 1.1.2.2.4.3.1.Zapewnianie trwałości istnienia oraz odtwarzanie i renaturalizacja torfowisk i zabagnień oraz naturalnych zbiorników wodnych - o ile zabiegi te na kwalifikują się do zaliczenia do prac wodnomelioracyjnych w ramach kształtowania małej retencji (w rozumieniu prawa wodnego)
719.GP - 1.1.2.2.4.3.2.Realizacja planów zwiększenia retencji w nadleśnictwie, gdzie indziej nie ujęta w niniejszej klasyfikacji (o ile zadania w tym zakresie nie mieszczą się w zakresie zadań związanych z robotami wodnomelioracyjnymi
720.GP - 1.1.2.2.4.3.3.Pozostała działalność
721.GP - 1.1.2.2.4.4.Inna działalność w zakresie ochrony przyrody w lasach, kształtowania bioróżnorodności, wzmagania pozaprodukcyjnych świadczeń lasu oraz zdolności środowiska leśnego do oporu przed szkodliwym oddziaływaniem czynników biotycznych i abiotycznych (zadania gdzie indziej nie ujęte w ramach niniejszej klasyfikacji)
722.GP - 1.1.2.2.4.4.1.Prowadzenie hodowli restytucyjnej gatunku
723.GP - 1.1.2.2.4.4.2.Tworzenie/utrzymanie miejsc schronienia i rozrodu gatunków
724.GP - 1.1.2.2.4.4.3.Prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt
725.GP - 1.1.2.3.Zagospodarowanie rekreacyjne, wypoczynkowe i turystyczne lasu
726.GP - 1.1.2.3.1.Specjalne zabiegi hodowlane i ochronne
727.GP - 1.1.2.3.1.1.Prowadzenie specjalnych cięć pielęgnacyjnych pod kątem nadania drzewostanom charakteru rekreacyjnego
728.GP - 1.1.2.3.1.2.Wprowadzanie warstwy podszytowej pod kątem nadania drzewostanom charakteru rekreacyjnego
729.GP - 1.1.2.3.1.3.Wprowadzanie podsadzeń pod kątem nadania drzewostanom charakteru rekreacyjnego
730.GP - 1.1.2.3.1.4.Inne prace hodowlane i ochronne pod kątem nadania drzewostanom charakteru rekreacyjnego
731.GP - 1.1.2.3.2.Utrzymywanie obiektów tworzących infrastrukturę zagospodarowania rekreacyjnego, wypoczynkowego i turystycznego lasu - konserwacja, remonty, ulepszanie pozainwestycyjne
732.GP - 1.1.2.3.2.1.Parkingi leśne
733.GP - 1.1.2.3.2.2.Pola biwakowe
734.GP - 1.1.2.3.2.3.Campingi
735.GP - 1.1.2.3.2.4.Obiekty infrastruktury ścieżek rowerowych i konnych
736.GP - 1.1.2.3.2.5.Obiekty infrastruktury szlaków spacerowych oraz turystycznych
737.GP - 1.1.2.3.2.6.Obiekty infrastruktury sanitarnej
738.GP - 1.1.2.3.2.7.Obiekty infrastruktury małej gastronomii oraz sprzedaży materiałów informacyjnych
739.GP - 1.1.2.3.2.8.Punkty i wieże widokowe
740.GP - 1.1.2.3.2.9.Pozostałe obiekty tworzące infrastrukturę zagospodarowania turystycznego, rekreacyjnego i wypoczynkowe
741.GP - 1.1.2.3.3.Utrzymanie i zakup środków trwałych ruchomych, wyposażenia (w tym zadaszeń turystycznych) oraz inwentarza żywego, związanego z zagospodarowaniem rekreacyjnym, wypoczynkowym i turystycznym lasu - bieżąca eksploatacja, konserwacja, remonty, ulepszanie pozainwestycyjne
742.GP - 1.1.2.3.4.Pozostałe zadania w zakresie zagospodarowania wypoczynkowego, rekreacyjnego oraz turystycznego lasu
743.GP - 1.1.2.4.Utrzymanie maszyn i urządzeń do zagospodarowania lasu (przeglądy, konserwacje, naprawy, remonty i ulepszenia pozainwestycyjne) - z wyłączeniem ruchomości dotyczących zagospdoarowania turystycznego lasu
744.GP - 1.1.2.4.1.Maszyny i urządzenia związane z nasiennictwem i selekcją
745.GP - 1.1.2.4.2Maszyny i urządzenia związane z gospodarką szkółkarską
746.GP - 1.1.2.4.3.Maszyny i urządzenia do prac odnowieniowych i zalesieniowych
747.GP - 1.1.2.4.4.Maszyny i urządzenia związane pielęgnowaniem lasu
748.GP - 1.1.2.4.5.Pozostałe maszyny do prac hodowlanych
749.GP - 1.1.2.4.6.Maszyny i urządzenia ochrony lasu przed czynnikami biotycznymi
750.GP - 1.1.2.4.7.Maszyny i urządzenia ochrony lasu przed pożarami
751.GP - 1.1.2.4.8.Maszyny i urządzenia do utrzymania infrastruktury drogowej
752.GP - 1.1.2.4.9.Maszyny i urządzenia do utrzymania infrastruktury wodnomelioracyjnej
753.GP - 1.1.2.4.10.Inne maszyny i urządzenia do zagospodarowania lasu
754.GP - 1.1.2.4.10.1.Sprzęt pomiarowy do wyznaczania granic powierzchni na których prowadzone będą zabiegi ochronne
755.GP - 1.1.2.5.Utrzymanie infrastruktury leśnej związanej z zagospodarowaniem lasu (gdzie indziej nie ujęte w ramach niniejszej klasyfikacji)
756.GP - 1.1.2.5.1.Infrastruktura edukacyjna
757.GP - 1.1.2.5.1.1.Izby i inne obiekty edukacji przyrodniczoleśnej
758.GP - 1.1.2.5.1.2.Obiekty infrastruktury ścieżek edukacji przyrodniczoleśnej
759.GP - 1.1.2.5.1.3.Pozostałe obiekty infrastruktury edukacyjnej
760.GP - 1.1.2.5.2.Infrastruktura nasiennictwa i selekcji
761.GP - 1.1.2.5.2.1.Wyłuszczarnie
762.GP - 1.1.2.5.2.2.Przechowalnie nasion
763.GP - 1.1.2.5.2.3.Infrastruktura baz sprzętu do pozyskiwania szyszek i nasion
764.GP - 1.1.2.5.2.4.Pozostałe obiekty infrastruktury nasiennictwa i selekcji
765.GP - 1.1.2.5.3.Infrastruktura szkółkarska
766.GP - 1.1.2.5.3.1.Chłodnie - przechowalnie nasion i sadzonek
767.GP - 1.1.2.5.3.2.Infrastruktura stałych pól kompostowych
768.GP - 1.1.2.5.3.3.Zbiorniki wyrównawcze i inna infrastruktura systemu nawadniania szkółek
769.GP - 1.1.2.5.3.4.Infrastruktura produkcji sadzonek w warunkach kontrolowanych lub/oraz z zakrytym systemem korzeniowych
770.GP - 1.1.2.5.3.5.Infrastruktura zaplecza magazynowo-technicznego
771.GP - 1.1.2.5.3.6.Pozostałe obiekty infrastruktury szkółkarskiej
772.GP - 1.1.2.5.4.Infrastruktura ochrony przeciwpożarowej
773.GP - 1.1.2.5.4.1.Wieże przeciwpożarowe i dostrzegalnie
774.GP - 1.1.2.5.4.2.Obiekty infrastruktury baz sprzętu przeciwpożarowego
775.GP - 1.1.2.5.4.3.Zbiorniki i trwałe punkty czerpania wody dla celów zwalczania pożarów
776.GP - 1.1.2.5.4.4.Obiekty baz lotniczych
777.GP - 1.1.2.5.4.5.Centra dowodzenia i koordynowania akcji zwalczania pożarów
778.GP - 1.1.2.5.5.Infrastruktura drogowa
779.GP - 1.1.2.5.6.Infrastruktura wodnomelioracyjna i inna związana z gospodarką wodną w lasach
780.GP - 1.1.2.5.6.1.Utrzymywanie przez Lasy Państwowe budowli tworzących brzeg wody oraz murów nie będących urządzeniami wodnymi
781.GP - 1.1.2.5.6.2.Utrzymywanie przez Lasy Państwowe urządzeń melioracji wodnych w lasach; współpraca z właściwymi organami przy zabudowie potoków górskich
782.GP - 1.1.2.5.6.3.Utrzymywanie przez Lasy Państwowe urządzeń wodnych, stanowiących zabudowę potoków górskich
783.GP - 1.1.2.5.6.4.Utrzymanie pozostałych urządzeń wodnych oraz pozostałej infrastruktury związanej z gospodarką wodną w lasach
784.GP - 1.1.2.5.7.Pozostała infrastruktura związana z zagospodarowaniem lasu
785.GP - 1.1.3.Użytkowanie rębne lasu (oraz część zadań dotyczących użytkowania przedrębnego)
786.GP - 1.1.3.1.Pozyskiwanie drewna w użytkowaniu rębnym (gdzie indziej nie wymienione w ramach niniejszej klasyfikacji)
787.GP - 1.1.3.2.Przemieszczanie drewna po ścięciu
788.GP - 1.1.3.2.1.Zrywka drewna
789.GP - 1.1.3.2.2.Podwóz drewna
790.GP - 1.1.3.3.Utrzymanie maszyn i urządzeń służących do pozyskiwania drewna w użytkowaniu rębnym i przedrębnym
791.GP - 1.1.3.4.Utrzymanie obiektów infrastruktury do użytkowania rębnego i przedrębnego lasu
792.GP - 1.1.3.4.1.Utrzymanie infrastruktury składowania i spedycji drewna (łącznie z urządzeniami do składu wodnego drewna)
793.GP - 1.1.3.4.2.Utrzymanie pozostałej infrastruktury do użytkowania rębnego i przedrębnego lasu
794.GP - 1.1.3.5.Inne prace w zakresie użytkowania rębnego oraz przedrębnego lasu (na przykład: wodne składowanie drewna w ochronie przed deprecjacją lub zraszanie pozyskanego surowca drzewnego w ochronie przed deprecjacją)
795.GP - 1.1.4.Zagospodarowanie i użytkowanie rębne drzewostanów zmierzające do przebudowy drzewostanów
796.GP - 1.1.4.1.Przebudowa drzewostanów niezgodnych z celami gospodarki leśnej i przemiana struktury drzewostanów
797.GP - 1.1.4.1.1.Całkowita przebudowa drzewostanów
798.GP - 1.1.4.1.1.1.Pozyskanie drewna w ramach wykonywania rozrębów na słabych siedliskach borowych w warunkach występowania na dużych powierzchniach równowiekowych monolitów sosnowych, wymagających przebudowy całkowitej (z zachowaniem dominującej roli sosny)
799.GP - 1.1.4.1.1.2.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach rozrębów przed odnowieniem powierzchni
800.GP - 1.1.4.1.1.3.Odnawianie rozrębów z uwzględnieniem właściwego składu gatunkowego uprawy
801.GP - 1.1.4.1.1.4.Postępowanie w drzewostanach wymagających całkowitej przebudowy do czasu objęcia ich zrębami zupełnymi
802.GP - 1.1.4.1.1.4.1.Zakładanie ognisk oporu środowiska z zastosowaniem udoskonalonej metody ognisko-kompleksowej
803.GP - 1.1.4.1.1.4.2.Dolesianie luk i przerzedzeń w monolitach sosnowych wymagających przebudowy całkowitej
804.GP - 1.1.4.1.1.5.Pozyskanie drewna w ramach wykonywania zrębów w monokulturach sosnowych i innych drzewostanach podlegających przebudowie zupełnej
805.GP - 1.1.4.1.1.6.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach zrębów zupełnych w drzewostanach podlegających przebudowie zupełnej
806.GP - 1.1.4.1.1.7.Odnowienie lasu w ramach przebudowy zupełnej
807.GP - 1.1.4.1.1.8.Pozostałe prace w zakresie przebudowy zupełnej drzewostanów
808.GP - 1.1.4.1.1.9.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach po cięciach rębnych
809.GP - 1.1.4.1.2.Stopniowa przebudowa drzewostanów (przebudowa częściowa)
810.GP - 1.1.4.1.2.1.Przebudowa z wykorzystaniem dolesień luk i przerzedzeń dla utworzenia nowej generacji (nowego pokolenia ) lasu
811.GP - 1.1.4.1.2.1.1.Wykorzystanie istniejących luk i przerzedzeń dla przeprowadzenia dolesień z uwzględnieniem wprowadzenia właściwych gatunków drzew (głównie cienioznośnych)
812.GP - 1.1.4.1.2.1.2.Prowadzenie cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych o działaniu przekształceniowym z uwzględnieniem kształtowania luk i przerzedzeń
813.GP - 1.1.4.1.2.1.3.Dolesianie luk, powstałych w wyniku cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych, właściwymi gatunkami drzew
814.GP - 1.1.4.1.2.2.Przebudowa z wykorzystaniem rębni gniazdowych
815.GP - 1.1.4.1.2.2.1.Pozyskiwanie drewna w ramach rębni gniazdowej
816.GP - 1.1.4.1.2.2.1.1.Cięcia dla założenia gniazd
817.GP - 1.1.4.1.2.2.1.2.Cięcia uprzątające powierzchnię międzygniazdową
818.GP - 1.1.4.1.2.2.2.Zabiegi agrotechniczne
819.GP - 1.1.4.1.2.2.2.1.Na powierzchni gniazd
820.GP - 1.1.4.1.2.2.2.2.Na powierzchni międzygniazdowej
821.GP - 1.1.4.1.2.2.3.Prace odnowieniowe
822.GP - 1.1.4.1.2.2.3.1.Odnowienie gniazd pożądanymi gatunkami drzew
823.GP - 1.1.4.1.2.2.3.2.Odnowienie powierzchni międzygniazdowej
824.GP - 1.1.4.1.2.3.Przebudowa przez podsadzanie drzewostanu piętra górnego
825.GP - 1.1.4.1.2.3.1.Podsadzanie drzewostanu przebudowywanego dolnym piętrem o właściwym składzie gatunkowym
826.GP - 1.1.4.1.2.3.2.Prowadzenie cięć pielęgnacyjnych sprzyjających rozwojowi dolnego piętra
827.GP - 1.1.4.1.2.4.Prace w zakresie pielęgnowania nowej generacji lasu (nowego pokolenia lasu)
828.GP - 1.1.4.1.3.Pozostałe prace w zakresie przebudowy drzewostanów niezgodnych z celami gospodarki leśnej
829.GP - 1.1.4.2.Przebudowa drzewostanów częściowo niezgodnych z celami gospodarki leśnej drogą cięć przekształceniowych
830.GP - 1.1.4.2.1.Prowadzenie cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych o działaniu przekształceniowym z uwzględnieniem kształtowania luk i przerzedzeń
831.GP - 1.1.4.2.2.Dolesianie luk, powstałych w wyniku cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych, właściwymi gatunkami drzew
832.GP - 1.1.4.2.3.Pielęgnowanie nowego pokolenia lasu w lukach i przerzedzeniach
833.GP - 1.1.4.3.Przebudowa drzewostanów w rejonach silnego oddziaływania pyłów i gazów przemysłowych
834.GP - 1.1.4.3.1.Przebudowa całkowita
835.GP - 1.1.4.3.1.1.Przebudowa całkowita z zastosowaniem rębni I a
836.GP - 1.1.4.3.1.1.1.Pozyskanie drewna z użyciem rębni I a
837.GP - 1.1.4.3.1.1.2.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach objętych rębnią I a
838.GP - 1.1.4.3.1.1.3.Odnowienie zrębów z zastosowaniem właściwych gatunków lasotwórczych z punktu widzenia rodzaju i nasilenia oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych
839.GP - 1.1.4.3.1.2.Przebudowa całkowita z zastosowaniem rębni I b
840.GP - 1.1.4.3.1.2.1.Pozyskiwanie drewna w ramach wykonywania wrębów
841.GP - 1.1.4.3.1.2.2.Zabiegi agrotechniczne na powierzchni wrębów
842.GP - 1.1.4.3.1.2.3.Odnowienie powierzchni wrębów z uwzględnieniem docelowych gatunków drzew
843.GP - 1.1.4.3.1.2.4.Pozyskanie drewna z użyciem rębni I b
844.GP - 1.1.4.3.1.2.5.Zabiegi agrotechniczne na zrębach wykonanych rębnią I b
845.GP - 1.1.4.3.1.2.6.Odnowienie zrębów z zastosowaniem właściwych gatunków lasotwórczych z punktu widzenia rodzaju i nasilenia oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych
846.GP - 1.1.4.3.1.3.Przebudowa całkowita z zastosowaniem rębni I c z wrębami
847.GP - 1.1.4.3.1.3.1.Pozyskanie drewna przez wycięcie smug (pasów) o szerokości 30 m
848.GP - 1.1.4.3.1.3.2.Zabiegi agrotechniczne na smugach
849.GP - 1.1.4.3.1.3.3.Odnowienie powierzchni pasów (smug)
850.GP - 1.1.4.3.1.3.4.Pozyskanie drewna przez wycięcie kulis
851.GP - 1.1.4.3.1.3.5.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach po wyciętych kulisach
852.GP - 1.1.4.3.1.3.6.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach po wyciętych kulisach
853.GP - 1.1.4.3.1.3.7.Odnowienie powierzchni po wyciętych kulisach
854.GP - 1.1.4.3.1.4.Pozostałe prace w zakresie przebudowy całkowitej drzewostanów silnie uszkodzonych przez przemysł
855.GP - 1.1.4.3.2.Przebudowa częściowa
856.GP - 1.1.4.3.2.1.Przebudowa przez dolesianie luk i przerzedzeń
857.GP - 1.1.4.3.2.1.1.Wykorzystanie istniejących luk i przerzedzeń dla przeprowadzenia dolesień z uwzględnieniem wprowadzenia właściwych gatunków drzew (głównie cienioznośnych)
858.GP - 1.1.4.3.2.1.2.Prowadzenie cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych o charakterze przekształceniowym
859.GP - 1.1.4.3.2.1.3.Dolesianie luk, powstałych w wyniku cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych, właściwymi gatunkami drzew (także bardziej światłożądnymi)
860.GP - 1.1.4.3.2.2.Przebudowa przez podsadzanie drzewostanu uszkodzonego
861.GP - 1.1.4.3.2.2.1.Podsadzanie drzewostanu przebudowywanego, przerzedzonego w następstwie cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych o właściwym składzie dla wytworzenia dolnego piętra
862.GP - 1.1.4.3.2.2.2.Prowadzenie cięć pielęgnacyjnych sprzyjających rozwojowi dolnego piętra
863.GP - 1.1.4.3.2.3.Przebudowa z zastosowaniem rębni gniazdowych
864.GP - 1.1.4.3.2.3.1.Pozyskiwanie drewna
865.GP - 1.1.4.3.2.3.1.1.W ramach wykonywania gniazd
866.GP - 1.1.4.3.2.3.1.2.W ramach uprzątania powierzchni międzygniazdowej
867.GP - 1.1.4.3.2.3.2.Zabiegi agrotechniczne
868.GP - 1.1.4.3.2.3.2.1.Na powierzchni gniazd
869.GP - 1.1.4.3.2.3.2.2.Na powierzchni międzygniazdowej
870.GP - 1.1.4.3.2.3.3.Prace odnowieniowe
871.GP - 1.1.4.3.2.3.3.1.Na powierzchni gniazd
872.GP - 1.1.4.3.2.3.3.2.Na powierzchni międzygniazdowej
873.GP - 1.1.4.3.2.4.Przebudowa z zastosowaniem rębni częściowych
874.GP - 1.1.4.3.2.4.1.Wykonywanie cięć przygotowawczych
875.GP - 1.1.4.3.2.4.2.Wykonywanie cięć obsiewnych
876.GP - 1.1.4.3.2.4.3.Wykonywanie cięć odsłaniających i uprzątających
877.GP - 1.1.4.3.2.5.Pielęgnowanie nowej generacji (nowego pokolenia lasu)
878.GP - 1.1.4.4.Przebudowa drzewostanów w związku z wystąpieniem zjawisk klęskowych (o charakterze biotycznym i abiotycznym)
879.GP - 1.1.4.4.1.Przebudowa całkowita drzewostanów dotkniętych klęskami żywiołowymi
880.GP - 1.1.4.4.1.1.Przebudowa całkowita drzewostanów dotkniętych wielkoprzestrzennymi klęskami żywiołowymi
881.GP - 1.1.4.4.1.1.1.Realizacja programu stopniowego uprzątania drzewostanów dotkniętych klęskami żywiołowymi
882.GP - 1.1.4.4.1.1.1.1.Bez pozyskania drewna użytkowego
883.GP - 1.1.4.4.1.1.1.2.Z zaliczaniem użytków przygodnych na poczet użytkowania rębnego
884.GP - 1.1.4.4.1.1.1.3.Z zaliczaniem użytków przygodnych na poczet użytkowania przedrębnego
885.GP - 1.1.4.4.1.1.2.Realizacja programu zabiegów agrotechnicznych na powierzchniach po uprzątniętych drzewostanach zniszczonych przez klęski żywiołowe
886.GP - 1.1.4.4.1.1.3.Realizacja programu ponownego wprowadzenia roślinności leśnej na powierzchniach dotkniętych wielkoprzestrzennymi klęskami żywiołowymi
887.GP - 1.1.4.4.1.1.4.Realizacja programu pielęgnowania upraw i młodników powstałych na terenach poklęskowych
888.GP - 1.1.4.4.1.1.5.Realizacja programu ochrony upraw i młodników powstałych na terenach poklęskowych
889.GP - 1.1.4.4.1.1.6.Pozostałe zadania w ramach przebudowy całkowitej drzewostanów dotkniętych wielkoprzestrzennymi klęskami żywiołowymi
890.GP - 1.1.4.4.1.2.Przebudowa całkowita drzewostanów dotkniętych klęskami żywiołowymi
891.GP - 1.1.4.4.1.2.1.Uprzątanie drzewostanów zniszczonych przez klęski żywiołowe
892.GP - 1.1.4.4.1.2.1.1.Bez pozyskania drewna użytkowego
893.GP - 1.1.4.4.1.2.1.2.Z zaliczaniem użytków przygodnych na poczet użytkowania rębnego
894.GP - 1.1.4.4.1.2.1.3.Z zaliczaniem użytków przygodnych na poczet użytkowania przedrębnego
895.GP - 1.1.4.4.1.2.2.Zabiegi agrotechniczne na powierzchniach po uprzątniętych drzewostanach zniszczonych przez klęski żywiołowe
896.GP - 1.1.4.4.1.2.3.Odnowienie powierzchni, na których drzewostan został zniszczony przez klęski żywiołowe
897.GP - 1.1.4.4.2.Przebudowa częściowa drzewostanów uszkodzonych w następstwie klęsk żywiołowych
898.GP - 1.1.4.4.2.1.Porządkowanie stanu sanitarnego drzewostanu uszkodzonego w następstwie klęski żywiołowej
899.GP - 1.1.4.4.2.1.1.Bez pozyskania drewna użytkowego
900.GP - 1.1.4.4.2.1.2.Z zaliczeniem użytków przygodnych na poczet użytkowania rębnego
901.GP - 1.1.4.4.2.1.3.Z zaliczenie użytków przygodnych na poczet użytkowania przedrębnego
902.GP - 1.1.4.4.2.2.Przebudowa z wykorzystaniem poprawek, uzupełnień i dolesień w lukach i przerzedzeniach
903.GP - 1.1.4.4.2.2.1.Przeprowadzanie poprawek i uzupełnień oraz dolesianie luk i przerzedzeń powstałych w następstwie porządkowania stanu sanitarnego drzewostanów uszkodzonych w następstwie klęski żywiołowej
904.GP - 1.1.4.4.2.2.2.Cięcia sanitarne wyprzedzające zamieranie drzew uszkodzonych przez klęski żywiołowe
905.GP - 1.1.4.4.2.2.3.Dalsze poprawki, uzupełnienia i dolesienia w lukach i przerzedzeniach
906.GP - 1.1.4.4.2.3.Przebudowa przez wprowadzenie drugiego piętra pod osłoną drzewostanu górnego, ustępującego w następstwie uszkodzeń doznanych w następstwie klęsk żywiołowych
907.GP - 1.1.4.4.2.3.1.Podsadzenie drzewostanu górnego
908.GP - 1.1.4.4.2.3.2.Prowadzenie cięć sanitarnych i pielęgnacyjnych sprzyjających rozwojowi drzewostanu piętra dolnego
909.GP - 1.1.4.4.2.4.Przebudowa w drodze rębni częściowej, inicjującej wystąpienie odnowienia pod okapem drzewostanu piętra górnego uszkodzonego przez klęski żywiołowe - pozyskiwanie drewna w ramach rębni częściowej
910.GP - 1.1.4.4.2.5.Pielęgnowanie nowej generacji (nowego pokolenia) lasu
911.GP - 1.1.4.4.2.6.Pozostałe działania w zakresie przebudowy częściowej drzewostanu uszkodzonego w następstwie wystąpienia klęsk żywiołowych i szkód od czynników biotycznych
912.GP - 1.1.4.5.Przebudowa plantacji topolowych, założonych na gruntach leśnych
913.GP - 1.1.4.6.Przebudowa drzewostanów na gruntach porolnych w fazie postępującego procesu chorobowego
914.GP - 1.1.4.6.1.Przebudowa przez dolesianie luk i przerzedzeń
915.GP - 1.1.4.6.2.Przebudowa przez wprowadzanie drugiego piętra w połączeniu z wprowadzaniem podszytów
916.GP - 1.1.4.6.3.Całkowita przebudowa drzewostanów na gruntach porolnych
917.GP - 1.1.4.7.Pozostałe prace w zakresie stopniowej przebudowy drzewostanów (w tym specjalistyczne zabiegi w zakresie nawożenia dolistnego, wzmacniającego żywotność drzewostanu uszkodzonego przez pyły i gazy przemysłowe)
918.GP - 1.1.4.8.Przebudowa drzewostanu w związku z dostosowaniem składu gatunkowego do siedliska
919.GP - 1.1.5.Postępowanie szczególne na terenach objętych szkodami górniczymi oraz na terenach ekstremalnych z punktu widzenia wzrostu i rozwoju drzewostanów
920.GP - 1.1.6.Zadania w zakresie działalności podstawowej, której szczegółowy zakres jest zależny od zakresu zlecenia przez administrację rządową oraz szczegółowe zakresu umowy z donatorem (wymienione pod względem zakresy rzeczowego w różnych miejscach niniejszej klasyfikacji)
921.GP - 1.1.6.1.Wykonywanie Krajowego programu zwiększania lesistości na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych
922.GP - 1.1.6.2.Pielęgnowanie i ochrona upraw i młodników powstałych w ramach realizacji Krajowego programu zwiększania lesistości
923.GP - 1.1.6.3.Zagospodarowanie i ochrona lasów w przypadku zagrożenia ich trwałości (art. 12 ustawy o lasach)
924.GP - 1.1.6.4.Tworzenie leśnych kompleksów promocyjnych - działalność pozainwestycyjna oraz pozaadministracyjna
925.GP - 1.1.6.5.Zakładanie ścieżek przyrodniczo leśnych - działalność pozainwestycyjna oraz pozaadministracyjna
926.GP - 1.1.6.6.Prowadzenie leśnych kompleksów promocyjnych - zadania gospodarcze
927.GP - 1.1.6.7.Inne zadania gospodarcze administracji rządowej zlecane w ramach działalności podstawowej LP przez administrację rządową
928.GP - 1.1.6.8Inne zadania gospodarcze dotyczące edukacji leśnej społeczeństwa
929.GP - 1.1.7.Zadrzewienia w Lasach Państwowych
930.GP - 1.1.7.1.Porządkowanie powierzchni pod zadrzewienia
931.GP - 1.1.7.2.Nawożenie i inne zabiegi agrotechniczne
932.GP - 1.1.7.3.Przygotowanie gleby pod zadrzewienia
933.GP - 1.1.7.4.Sadzenie drzew i krzewów
934.GP - 1.1.7.5.Pielęgnowanie zadrzewień
935.GP - 1.1.7.5.1.Pielęgnowanie gleby i niszczenie chwastów
936.GP - 1.1.7.5.2.Formowanie koron
937.GP - 1.1.7.5.3.Podkrzesywanie drzew
938.GP - 1.1.7.5.4.Inne prace w zakresie pielęgnowania zadrzewień
939.GP - 1.1.7.6.Zabiegi w zakresie ochrony zadrzewień przed grzybami i owadami
940.GP - 1.1.7.7.Ścinka drzew
941.GP - 1.1.7.8.Wyróbka sortymentów
942.GP - 1.1.7.9.Likwidacja zadrzewień złożonych z krzewów
943.GP - 1.1.7.10.Pozostałe prace
944.GP - 1.1.8.Sprzedaż drewna ("użytkowego") - pomcnicze czynności techniczno-gospodarcze
945.GP - 1.1.8.1Wywóz drewna ("użytkowego") - czynności spedycyjne i wywóz
946.GP - 1.1.9.Pozostała działalność podstawowa gdzie indziej nie ujęta w niniejszej klasyfikacji
947.GP - 1.1.9.1.Specjalne wykorzystywanie drewna w zasadzie nie mającego charakteru drewna o cechach użytkowych (drewno małowymiarowe, w tym z czyszczeń wczesnych i późnych, np. podlegające zrębkowaniu)
948.GP - 1.1.9.2.Inne prace
949.GP - 1.2.Działalność podstawowa w trybie usług wewnętrznych i usług wzajemnych
950.GP - 1.2.1.Wszelka działalność podstawowa w trybie usług wewnętrznych realizowanych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w ramach tzw. działalności pomocniczej
951.GP - 1.2.2.Wszelka działalność podstawowa realizowana przez jedne nadleśnictwa na rzecz innych nadleśnictw w formie świadczeń i usług (przypadki świadczeń i usług gdzie indziej enumeratywnie nie wymienione w niniejszej klasyfikacji)
952.GP - 1.3.Gospodarcza działalność podstawowa realizowana przez nadleśnictwa w lasach pozostających poza zarządem Lasów Państwowych (gdzie indziej nie ujęta w ramach niniejszej klasyfikacji)
953.GP - 1.3.1.Wykonywanie zabiegów zwalczających i ochronnych w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa
954.GP - 1.3.2.Odpłatne udostępnianie specjalistycznego sprzętu leśnego właścicielom lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa
955.GP - 1.3.3.Wykonywanie innej (niż udostępnianie sadzonek) działalności gospodarczej ze środków funduszu leśnego przeznaczonych na zalesianie gruntów nie stanowiących własności Skarbu Państwa
956.G - 2.Gospodarcza działalność uboczna
957.G - 3.Gospodarcza działalność dodatkowa
958.G - 4.Gospodarcza działalność poza gospodarką leśną, nie na rzecz gospodarki leśnej
959.G - 4.1.Działalność zakładów Lasów Państwowych poza gospodarką leśną
960.G - 4.2.Działalność w zakresie skupu drewna
961.G - 4.3.Wykonywanie zadań gospodarczych w sytuacjach kryzysowych, a także w stanach zagrożenia suwerenności kraju
962.G - 4.4.Inna działalność poza gospodarką leśną
963.G - 5.Stosowanie ograniczeń oraz wykonywanie szczególnych czynności faktycznych przy prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z wymogami wynikającymi z prawa ochrony środowiska (w tym prawa wodnego, prawa o odpadach, prawa geologicznego), prawa ochrony pracy, przepisów sanitarnych itp. przepisów prawnych - gdzie indziej nie wymieniona w niniejszej klasyfikacji

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WARUNKI,

jakie powinny być spełnione łącznie, aby przedsięwzięcie badawcze, przewidziane do realizacji w parku narodowym, mogło być przedmiotem finansowania z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym

Lp.Nazwa warunkuUwagi
1.Park narodowy powinien być udostępniony przez Służbę Parku Narodowego na potrzeby badańCo do zasady badania mogą być prowadzone w tych częściach parku, które zostały uznane za tereny do prac badawczych w planie ochrony parku lub w zarządzeniu Ministra Środowiska w sprawie zadań ochronnych dla parku
2.Zakres tematyczny prac badawczych powinien mieścić się w katalogu badań naukowych, wynikającym z art. 59 ustawy o ochronie przyrodyW art. 59 ustawy o ochronie przyrody jest mowa o badaniach naukowych w zakresie:

1) ochrony siedlisk przyrodniczych;

2) ochrony siedlisk roślin i siedlisk zwierząt objętych ochroną gatunkową;

3) ochrony zwierząt prowadzących wędrowny tryb życia oraz ich siedlisk położonych na trasach wędrówek, a także miejsc ich zimowania lub gniazdowania;

4) ustalania zmienności liczebności populacji gatunków roślin i zwierząt;

5) opracowania i doskonalenia sposobów zapobiegania szkodom powodowanym przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową;

6) opracowania i doskonalenia sposobów zapobiegania przypadkowemu chwytaniu lub zabijaniu zwierząt objętych ochroną gatunkową;

7) określania wpływu niekorzystnych skutków zanieczyszczania chemicznego na liczebność populacji roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową

3.Badania naukowe powinny wchodzić w skład programów badawczych i naukowych w zakresie ochrony przyrody, dotyczących danego parku i przyjętych do realizacji po zaopiniowaniu przez radę naukową parku narodowego, uwiarygodnione oświadczeniem przewodniczącego rady naukowej parkuBrak
4.Badania powinny mieć na celu określenie metod i sposobów ochrony przyrody, skuteczności działań ochronnych oraz rozpoznawania różnorodności biologicznejWarunek dotyczy stanów faktycznych prowadzenia badań naukowych bezpośrednio przez Służbę Parku Narodowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR WNIOSKU

składanego przez dyrektora parku narodowego do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie sfinansowania działań z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym

WNIOSEK W SPRAWIE SFINANSOWANIA NIEKTÓRYCH DZIAŁAŃ PARKU NARODOWEGO

Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW ZWIĄZANYCH Z FUNDUSZEM LEŚNYM

Nazwa parku narodowego oraz adres jego siedziby:
Data sporządzenia wniosku:
Data wystosowania przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zaproszenia w sprawie składania wniosków:
Wartość wskaźnika przypisu kosztów pośrednich:
12345678910111213
Grupa działańNazwa działania w brzmieniu zgodnym z nazwami działań kwalifikujących się do sfinansowania z użyciem środków związanych z funduszem leśnym według załącznika nr 1 do Zarządzenia (nie dotyczy prac badawczych)Nazwa działania ogólna w brzmieniu zgodnym z treścią planu ochrony lub treścią zadań ochronnych parku wraz ze wskazaniem punktu lub tytuł pracy badawczej)Lokalizacja geograficzna działańWielkość przyjmowana w Lasach Państwowych rodzaj jednostki miary dla danego działania (nie dotyczy prac badawczych)Liczba jednostek miarStopień pilności działania według planu ochrony lub zadań ochronnych parkuKoszt bezpośredni wykonania działania według kalkulacji kosztów rodzajowych (netto)Koszt bezpośredni wykonania działania według kalkulacji kosztów rodzajowych (brutto)Koszt bezpośredni działania bez kosztów inwestycyjnych oraz nakładów na budowę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnychWartość całkowita działaniaZwięzły opis działania wraz z uzasadnieniem jego realizacji w ujęciu merytorycznym mogący mieć znaczenie przy ocenie [w przypadku prac badawczych należy dodatkowo podać, czy dana praca (1) będzie wykonywana siłami własnymi parku narodowego, (2) będzie wykonywana przez podmiot(y) zewnętrzny(e) (podać nazwę podmiotu) czy też będzie wykonywana w kooperacji (podać nazwy wszystkich kooperantów)]Wyjaśnienia do sposobu wyliczenia kosztów działania -uzasadnienie przedstawionych kosztów
Działania ochronne do prowadzenia w parku metodami gospodarki leśnejdziałanie 1:

...........................

działanie 2:

...........................

(...)
działanie "n"
Prace badawczepraca badawcza 1:

...........................

nie dotyczynie dotyczy
praca badawcza 2:

...........................

(...)
praca badawcza "n"
Inne działaniadziałanie 1:

..........................

działanie 2:

..........................

(...)
działanie "n"
Układ graficzny wniosku może zostać dostosowany do możliwości technicznych przed rozpoczęciem naboru wniosków.
Objaśnienia do wzoru wniosku:

1. Wnioski są wypełniane na zasadach dobrowolności po wpłynięciu do parku narodowego zaproszenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych do sporządzania tych wniosków i ich składania do DGLP.

2. Postulat nazywania działań przewidzianych do realizacji, z zastosowaniem metod gospodarki leśnej lub działań innych z zachowaniem przy tym możliwie pełnej zgodności tych nazw z nomenklaturą utrwaloną w załączniku nr 1 do zarządzenia, ma na celu umożliwienie przeprowadzenia weryfikacji kosztów przedwykonawczych zgodnie z postanowieniami § 8 zarządzenia (dotyczy kolumny nr 2).

3. Wszystkie działania ujęte we wniosku muszą być zgodne z treścią planu ochrony dla parku lub treścią zadań ochronnych dla parku. Prócz nazwy działania należy wskazać miejsce w ww. dokumentach (punkt), w którym dane działanie się znajduje (dotyczy kolumny nr 3).

4. W ramach umowy przyjmuje się nazwę działania w brzmieniu zgodnym z wnioskiem bądź w wersji skróconej odpowiadającej wnioskowanemu działaniu.

5. Lokalizację geograficzną działań należy określać poprzez przypisanie do danego działania listy obejmującej nazwy obrębów ochronnych oraz, w miarę możliwości, numery oddziałów i pododdziałów (dotyczy kolumny nr 4).

6. Dla działań przewidzianych do realizacji z zastosowaniem metod gospodarki leśnej lub działań innych należy przyjmować wielkości powszechnie stosowane w Lasach Państwowych (dotyczy kolumny nr 5).

7. Za jednostkę miary prac badawczych należy przyjmować czasochłonność, wyrażoną w godzinach, przy czym za liczbę jednostek miar należy przyjmować sumaryczną liczbę godzin pracy pracowników naukowych i pomocniczych - z uwzględnieniem wszystkich podmiotów mających wykonywać badania (dotyczy kolumn nr 5 i 6).

8. Stopień pilności należy określać w skali od 1 do 10, przy czym do działań najbardziej pilnych należy przypisać liczbę 100 (dotyczy kolumny nr 7). Dyrektor parku określa samodzielnie stopień pilności, biorąc pod uwagę zapisy w planie ochrony parku lub w zadaniach ochronnych parku.

9. Koszt bezpośredni ustala się według zasad kalkulacji kosztów rodzajowych (wynagrodzenia + pochodne + zużycie materiałów oraz energii + wartość usług obcych + amortyzacja); kalkulację przedwykonawczą kosztów działań zachowuje się w zasobach archiwalnych parku; koszty należy ująć w odpowiednich kolumnach z uwzględnieniem VAT w podziale na wartość netto i brutto (dotyczy kolumn nr 8 i 9).

10. Wartość całkowita działania liczona jest jako suma kosztu bezpośredniego i pośredniego (dotyczy kolumny nr 11). Koszt pośredni stanowi iloczyn wskaźnika kosztów pośrednich i wartości kosztu bezpośredniego działania bez kosztów inwestycyjnych oraz nakładów na budowę środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

11. W zwięzłym opisie działań przewidzianych do realizacji z zastosowaniem metod gospodarki leśnej lub działań innych należy wskazać merytoryczne uzasadnienie wraz z opisem planowanego działania oraz uzasadnienie jego realizacji ze wskazaniem stanu obecnego (dotyczy kolumny nr 12).

12. Przy zwięzłym opisie prac badawczych należy podawać informacje dowodzące, że dana praca badawcza spełnia warunki określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia. Należy odnieść się do planowanego zakresu merytorycznego oraz odpowiednio go uzasadnić (dotyczy kolumny nr 12).

13. W wyjaśnieniach do sposobu wyliczania kosztów należy odnieść się do sposobu wyliczenia kosztów przedstawionych działań, w tym do przyjętych stawek godzinowych oraz cen jednostkowych, rozpisując koszt działania na części składowe z podaniem konkretnych stawek. Jeżeli działanie o danej lokalizacji geograficznej jest realizowane z wykorzystaniem środków z różnych źródeł - należy podawać liczbę jednostek miar, charakteryzujących dane działanie, ciążących do środków związanych z funduszem leśnym (dotyczy kolumny nr 13).

14. Do udzielania wszelkich objaśnień roboczych w sprawie wniosków upoważniony jest Wydział Ochrony Przyrody DGLP oraz CKPŚ.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR ANKIET

kierowanych do ekspertów oceniających działania planowane w parkach narodowych

Ankieta służąca ustaleniu priorytetu realizacji działań ujętych we wnioskach dyrektorów parków narodowych w sprawie sfinansowania niektórych działań parków narodowych z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym
Ankieta dotycząca działań prowadzonych w parkach narodowych metodami gospodarki leśnej
Nazwa działania ogólna w brzmieniu zgodnym z treścią planu ochrony lub zarządzenia Ministra Środowiska w sprawie zadań ochronnych parkuNazwa wnioskującego parku narodowegoStopień pilności działania według planu ochrony parku narodowego lub według zarządzenia Ministra Środowiska określającego zadania ochronne dla parku narodowego w ocenie dyrektora parkuZwięzły opis działania mogący mieć znaczenie przy ocenieOcena priorytetu realizacji działania w skali od 1 do 10 - dokonana przez eksperta (10 punktów przydziela się działaniom o najwyższym priorytecie)Uzasadnienie oceny (część opisowa) - dotyczy działań ocenionych 1 lub 10
123456
Działanie 1Park A
(...)(...)(...)(...)(...)
Park Z
(...)(...)(...)(...)(...)(...)
Działanie NPark A
(...)(...)(...)(...)(...)
Park Z
Ankieta dotyczące działań w zakresie prac badawczych w parkach narodowych
Tytuł pracy badawczejNazwa parku narodowego wnioskującegoStopień pilności działania według planu ochrony parku narodowego lub według zarządzenia Ministra Środowiska określającego zadania ochronne dla parku narodowego w ocenie dyrektora parkuZwięzły opis celu i metodyki badań mogący mieć znaczenie przy ocenieOcena priorytetu realizacji badania w skali od 1 do 10 - dokonana przez eksperta (10 punktów przydziela się działaniom o najwyższym priorytecie)Uzasadnienie oceny (część opisowa) - dotyczy działań ocenionych 1 lub 10
123456
Praca badawcza 1Park A
(...)(...)(...)(...)(...)(...)
Praca badawcza NPark Z
Ankieta dotycząca innych działań prowadzonych w parkach narodowych
Nazwa działania ogólna w brzmieniu zgodnym z treścią planu ochrony lub zarządzenia Ministra Środowiska w sprawie zadań ochronnych parkuNazwa parku narodowego wnioskującegoStopień pilności działania według planu ochrony parku narodowego lub według zarządzenia Ministra Środowiska określającego zadania ochronne dla parku narodowego w ocenie dyrektora parkuZwięzły opis działania mogący mieć znaczenie przy ocenieOcena priorytetu realizacji działania w skali od 1 do 10 - dokonana przez eksperta (10 punktów przydziela się działaniom o najwyższym priorytecie)Uzasadnienie oceny (część opisowa) - dotyczy działań ocenionych 1 lub 10
123456
Działanie 1Park A
(...)(...)(...)(...)(...)
Park Z
(...)(...)(...)(...)(...)(...)
Działanie NPark A
(...)(...)(...)(...)(...)
Park Z
Objaśnienia do ankiet: (1) ankieta jest kierowana do ekspertów, o których mowa w § 9 ust. 3 i 4 zarządzenia; (2) informacje zawarte w kolumnach 1, 2, 3 oraz 4 przenosi się z wniosków składanych przez dyrektorów parków; (3) do udzielania wszelkich objaśnień roboczych w sprawie ankiet upoważniony jest Wydział Ochrony Przyrody DGLP.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

OKREŚLANIE WARTOŚCI PUNKTOWEJ

poszczególnych działań oraz tworzenia pakietów, o których mowa w części 4 zarządzenia - opis algorytmów

Przykład na liczbach umownych określania wartości punktowej danego działania lub danej pracy badawczej oraz tworzenia pakietów

A. 

Ustalenie priorytetu realizacyjnego danego działania lub danej pracy badawczej

Nazwa działania lub pracy badawczejPark narodowyOceny wystawione danemu działaniu przez poszczególnych ekspertówŚrednia arytmetyczna
ocena wystawiona przez eksperta Aocena wystawiona przez eksperta Bocena wystawiona przez eksperta C(...)ocena wystawiona przez eksperta Yocena wystawiona przez eksperta Z
12345222324
Działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej
Działanie 1Park A1089(...)7108,8
(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)
Działanie NPark Y789(...)9108,6
Prace badawcze
Praca badawcza 1Park A1099(...)1089,2
(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)
Praca badawcza NPark Y101010(...)999,6
Działania inne
Działanie inne 1Park A1099(...)1089,2
(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)(...)
Działanie inne NPark Y101010(...)999,6

B. 

Ustalenie wartości kryterium kosztu jednostkowego realizacji danego działania lub danej pracy badawczej

Nazwa działania lub pracy badawczejPark narodowyKoszt jednostkowy działania lub pracy badawczejŚredni koszt jednostkowy działania w nadleśnictwie lub na podstawie stawek rynkowychJednostka miary przyjęta przez parkWartość jednostki miary przyjętej przez parkJednostka miary przyjęta do porównania (np.: jednostka nadleśnictwa)Wartość jednostki miary przyjętej do porównaniaKoszt bezpośredni działania w nadleśnictwie (kol. 4 x kol. 8)Koszt bezpośredni działania zgodny z deklaracją parkuMaksymalny koszt bezpośredni działania (kol. 9 x 1,30)
1234567891011
Działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej
Działanie 1Park A5,007,00100,00700,00500,00910,00
Działanie 2Park B80,00110,0010,001 100,00800,001 430,00
Działanie 3Park C1 200,001 560,002,003 120,002 400,004 056,00
Prace badawcze
Działanie 5Park A160,00160,00100,0016 000,0016 000,0016 000,00
Działanie 6Park B100,00100,0010,001 000,001 000,001 000,00
Działanie 7Park C300,00300,002,00600,00600,00600,00
Działania inne
Działanie 9Park A5,005,00100,00500,00500,00650,00
Działanie 10Park B780,00780,0010,007 800,007 800,007 800,00
Działanie 11Park C11 500,0012 000,002,0024 000,0023 000,0031 200,00
Objaśnienia: koszty jednostkowe muszą zostać sprowadzone do takich samych jednostek miar i wartości jednostki miar dla wyliczenia średnich wartości kosztów jednostkowych.
Koszty jednostkowe działań, o których mowa w § 8 ust. 7, w kolumnach 4, 7, 8, 9, 11 przyjmują wartości zadeklarowane we wniosku.
Tabela tworzona jest dla każdej grupy działań osobno.

C. 

Weryfikacja warunku odrzucającego

Nazwa działania lub pracy badawczejPark narodowyIloczyn maksymalnego kosztu bezpośredniego (tabela B kol. 11) razy 1 + wskaźnik przypisu kosztu pośredniego przyjęty na dany rokKoszt całkowity parku (koszt bezpośredni działania powiększony o 1 + wskaźnik przypisu kosztu pośredniegoWarunek odrzucający

kol. 4 > kol. 3

12345
Działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej
Działanie 1Park A1 137,50625,00FAŁSZ
Działanie 2Park B1 787,501 000,00FAŁSZ
Działanie 3Park C5 070,003 000,00FAŁSZ
Prace badawcze
Działanie 5Park A20 000,0020 000,00FAŁSZ
Działanie 6Park B1 250,001 250,00FAŁSZ
Działanie 7Park C750,00750,00FAŁSZ
Działania inne
Działanie 9Park A812,50625,00FAŁSZ
Działanie 10Park B9 750,009 750,00FAŁSZ
Działanie 11Park C39 000,0028 750,00FAŁSZ
Objaśnienia: w przypadku działań, o których mowa w § 8 ust. 7, warunek odrzucający nie ma zastosowania - kwoty wprowadza się do zestawienia dla porządku.

D. 

Określenie wartości punktowej danego działania lub danej pracy badawczej

Nazwa działania lub pracy badawczejPark narodowyOstateczny koszt bezpośredni realizacji działania

warunek - najmniejszy z kosztów przy porównaniu (tabela B kol. 10 lub 11)

Wartość wyrażenia: iloraz kosztu jednostkowego parku do kosztu jednostkowego nadleśnictwa lub stawek rynkowychKol. 4 x 100, w przypadku przekroczenia 100% przyjmujemy wartość 100%(10-1) / (max z kol. 5 - min. z kol. 5) proporcją wartość jedna dla wszystkich działań w kategorii działań(Kol. 5 - min. wartość z zakresu kol. 5) x kol. 6 proporcją(10 - kol. 7)
12345678
Działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej
Działanie 1Park A500,000,7171,431,64010
Działanie 2Park B800,000,7372,731,6437
Działanie 3Park C2 400,000,7776,921,6491
Prace badawcze
Działanie 5Park A16 000,00----5
Działanie 6Park B1 600,00----5
Działanie 7Park C600,00----5
Działania inne
Działanie 9Park A500,001,00100,002,169,001,00
Działanie 10Park B7 800,00--2,16-5
Działanie 11Park C23 000,000,9695,832,16010
Objaśnienia: kolumny 4, 5, 6, 7 nie dotyczą działań, o których mowa w § 8 ust. 7, a kolumna 8 uzupełniana jest o wartość uśrednioną zgodnie z § 9 ust. 5.

E. 

Określenie wartości punktowej danego działania lub danej pracy badawczej

Nazwa działania lub pracy badawczejPark narodowyOcena punktowa priorytetu wykonawczego (wartość kolumny 24 w tabeli pod poz. A)Ocena punktowa z punktu widzenia kosztu jednostkowego wykonania działania lub pracy badawczej (tabela D kol. 8)Wartość punktowa danego działania lub pracy badawczej [(kol. 3 x 0,25) + (kol. 4 x 0,75)]
WAGA:0,25WAGA:0,75
12345
Działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej
Działanie 1Park A8,88109,72
Działanie 2Park B7,5077,13
Działanie 3Park C2,1511,29
Działanie 4Park B5,001,002,00
Działanie 5Park A9,2056,05
Działanie 6Park B5,2355,05
Działanie 7Park C2,4054,35
Działanie 8Park C4,56108,64
Działanie 9Park A9,2013,06
Uwaga: wartość punktową poszczególnych prac badawczych i innych działań ustala się per analogiam, wartość uznaje się do dwóch miejsc po przecinku (z uwzględnieniem zaokrągleń matematycznych).

F. 

Tabela końcowa pakietu działań

Nazwa działania lub pracy badawczejPark narodowyOstateczna wartość punktowaKoszt całkowity działaniaKoszt całkowity działań (narastająco)Uwagi
Pakiet działań prowadzonych w parku metodami gospodarki leśnej przewidzianych do sfinansowania z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym -przed oceną nadzorczą ze strony Ministra Środowiska
Działanie 12Park A9,812 000 562,0012 000 562,00Działania możliwe do sfinansowania (budżet na dany rok ~ 70 mln zł)
Działanie 20Park E9,731 250 587,3513 251 149,35
Działanie 13Park E9,73368 256,0013 619 405,35
Działanie 1Park A9,72625,0013 620 030,35
Działanie 8Park C8,649 750,0013 629 780,35
Działanie 2Park B7,131 000,0013 630 780,35
Działanie 5Park A6,052 000,0013 632 780,35
Działanie 6Park B5,05750,0013 633 530,35
Działanie 7Park C4,35625,0013 634 155,35
Działanie 9Park A3,0628 750,0013 662 905,35
Działanie 4Park B2,0020 000,0013 682 905,35
Działanie 3Park C1,293 000,0013 685 905,35
Działanie 30Park C1,2220 000 000,0033 685 905,35
Działanie 33Park A1,2212 000 000,0045 685 905,35
Działanie 23Park A1,2121 563 245,3667 249 150,71
Działanie 49Park C1,201 365 987,2468 615 137,95
Działanie 29Park B1,203 568 236,0072 183 373,95Działanie przekraczające budżet dofinansowania na dany rok
Działanie 11Park A1,1012 589,0072 195 962,95
Objaśnienia: pakiet działań tworzony jest w podziale na trzy grupy działań.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2100) stanowi, że Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny Państwowych przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 56 ust. 2 stanowi, że środkami związanymi z funduszem leśnym dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
4 Art. 58 ust. 3 pkt 4 ustawy stanowi m.in., że środki funduszu leśnego (o którym mowa w art. 57 ust. 2) przeznacza się na cele określone w ust. 2 pkt 2, 3, 5a i 6 w lasach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym parków narodowych.
5 Art. 58 ust. 3b pkt 1 ustawy stanowi, że środki funduszu leśnego mogą być przeznaczone na: 1) działania niezbędne do ochrony przyrody realizowanej metodami gospodarki leśnej polegające na: a) wykupie przez parki narodowe na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości położonych w granicach parku, b) tworzeniu infrastruktury.
6 Art. 4 ust. 4 stanowi, że nadzór nad Lasami Państwowymi sprawuje minister właściwy do spraw środowiska.
7 Art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (tj. Dz. U. z 2012 r. Nr 00, poz. 392) stanowi m.in. że Minister nadzoruje i kontroluje działalność (...) jednostek, w stosunku do których uzyskał uprawnienia nadzorcze na podstawie przepisów ustawowych - na zasadach określonych w tych przepisach (...); art. 34a ustawy o Radzie Ministrów stanowi, że Minister, w celu dostosowania do polityki ustalonej przez Radę Ministrów zasad i kierunków działania (...) nadzorowanych (...) jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej może wydawać kierownikom (...) jednostek organizacyjnych wiążących ich wytyczne i polecenia (ust. 1) (...), chyba że jednostki te wchodzą w skład zespolonej administracji rządowej (ust. 4), przy czym wytyczne te i polecenia nie mogą co do zasady dotyczyć rozstrzygnięć co do istoty sprawy załatwianej w drodze decyzji administracyjnej (ust. 2) oraz w razie ich wydania w formie ustnej wymagają potwierdzenia (w dorozumieniu w formie pisemnej) (ust. 3).
8 Art. 56 ust. 1 ustawy stanowi, że w Lasach Państwowych tworzy się fundusz leśny stanowiący formę gospodarowania środkami na cele wskazane w ustawie.
9 Art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.2016.2134, tj. z dnia 23 grudnia 2016 r.) stanowi, że nadzór, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności: 1) zatwierdzanie rocznych zadań rzeczowych wynikających z planu ochrony, o którym mowa w art. 18, lub zadań ochronnych, o których mowa w art. 22; 2) kontrolę funkcjonowania parków narodowych; 3) kontrolę wykonywanej przez parki narodowe działalności gospodarczej; 4) kontrolę realizacji zadań parków narodowych; 5) kontrolę realizacji planów finansowych parków narodowych; 6) kontrolę działań dyrektora parku narodowego podejmowanych jako organ ochrony przyrody.
10 Na mocy niniejszego zarządzenia wnioski o sfinansowanie działań lub ich współfinansowanie z wykorzystaniem do tego środków związanych z funduszem leśnym mogą, w wyjątkowych sytuacjach, obejmować działania już zrealizowane lub będące w trakcie realizacji - pod warunkiem, że działania te będą mogły być zweryfikowane pod względem ich zrealizowania, w szczególności przy posiłkowaniu się postanowieniem § 16 zarządzenia.
11 Załącznik nr 1 stanowi klasyfikację działań gospodarczych, składających się na gospodarkę leśną sensu stricto; w parkach narodowych, na gruntach będących lasami, wykonuje się działania ochronne, które pod względem faktycznym (a często także semantycznym) odpowiadają działaniom ujętym w załączniku nr 1; do operacyjnego wyjaśniania sposobu wykorzystywania załącznika nr 1 do realizacji zarządzenia uprawnione są: Wydział Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
12 Art. 8g ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.2016.2134, tj. z dnia 23 grudnia 2016 r.) stanowi, że podstawą gospodarki finansowej parku narodowego jest roczny plan finansowy.