Ewidencja księgowa w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1986.2.5

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1986 r.

INSTRUKCJA Nr 1/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 23 stycznia 1986 r.
w sprawie ewidencji księgowej w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.

W związku z § 2 ust. 3 i § 7 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 1985 r. w sprawie planów kont jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 95) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Księgowane na koncie 501 "Produkcja budowlano-montażowa" koszty produkcji budowlano-montażowej dzieli się w ewidencji szczegółowej na jednostki ewidencyjne (place budów, grupy robót itp.), jednostki kalkulacyjne oraz na następujące pozycje:

501/1 - "Materiały bezpośrednie" (według cen zakupu),

501/2 - "Koszty zakupu",

501/3 - "Płace bezpośrednie",

501/4 - "Sprzęt i transport technologiczny",

501/5 - "Inne koszty bezpośrednie",

501/6 - "Koszty ogólne budowy",

501/8 - "Koszty nieprodukcyjne".

2.
W pozycji 501/5 "Inne koszty bezpośrednie" mogą być wyodrębnione koszty dotyczące kontynuowanych robót budowlano-montażowych, rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1984 r., które będą fakturowane według cen ustalonych przed dniem 1 lipca 1984 r. W innych przypadkach wykorzystanie tej pozycji wymaga zgody Ministerstwa Finansów.
§  2.
W ewidencji szczegółowej prowadzonej do konta 523 "Koszty zakupu" wyodrębnia się koszty poszczególnych grup materiałów, jeżeli koszty ponoszone przy zakupie określonej grupy są w sposób istotny różne od kosztów zakupu innych grup materiałów. Dotyczy to zwłaszcza kosztów zakupu materiałów masowych, dostarczanych bezpośrednio do miejsc ich zużycia. Koszty zakupu materiałów masowych, dostarczanych bezpośrednio do miejsc ich zużycia, można zaliczać w całości do kosztów produkcji budowlano-montażowej właściwej jednostki ewidencyjnej w okresie ich poniesienia.
§  3.
1.
Wynagrodzenia osobowe zaliczane do pozycji:

501/3 - "Płace bezpośrednie",

501/8 - "Koszty nieprodukcyjne",

a także wynagrodzenia osobowe wyodrębniane w ewidencji szczegółowej prowadzonej do pozostałych kont zespołu 5 "Koszty rozliczone" wykazuje się łącznie z dotyczącym tych wynagrodzeń narzutem na płace.

2.
Do narzutu na płace (Ma konto 649 "Inne rozliczenia międzyokresowe") zalicza się obowiązkowe świadczenia rzeczowe wliczane do wynagrodzeń lub wypłacone w zamian ekwiwalenty, wynagrodzenia za urlopy i inne płatne nieobecności, zasiłki chorobowe nie refundowane przez ZUS, nagrody jubileuszowe, wypłaty z funduszu mistrza, odprawy dla pracowników powołanych do odbycia służby wojskowej, wynagrodzenia za czas ćwiczeń wojskowych, wynagrodzenia za czas szkolenia, podatek od płac, składki na rzecz ZUS, odpisy na zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy oraz nie włączone do wynagrodzeń rekompensaty pracownicze.
3.
W ewidencji szczegółowej składników narzutu na płace prowadzonej do konta 649 "Inne rozliczenia międzyokresowe" wyodrębnia się wynagrodzenia należne za czas nieprzepracowany i pozostałe składniki narzutu na płace.
§  4.
Pozycja 501/8 - "Koszty nieprodukcyjne" obejmuje:
1)
niezawinione szkody i niedobory materiałów, zmniejszone o odpowiadające im nadwyżki,
2)
koszty przestoju pracowników (wynagrodzenia wraz z narzutem),
3)
koszty przerzutu materiałów z jednostki ewidencyjnej do innej lub do magazynu centralnego,
4)
koszty przestoju środków transportowych i sprzętu budowlanego,
5)
koszty robót poprawkowych wykonanych w okresie budowy zarówno siłami własnymi, jak i przez obcych wykonawców; obejmują one także koszty robót poprawkowych niezawinionych przez podwykonawców i powtórnie przez nich wykonanych,
6)
koszty robót poprawkowych (usunięcia ujawnionych przez odbiorców wad robót i obiektów budowlanych), wykonanych w okresie i po okresie rękojmi zarówno siłami własnymi, jak i obcymi.
§  5.
1.
Księgowane na koncie 521 "Koszty ogólne budowy" koszty dzieli się w ewidencji szczegółowej na jednostki ewidencyjne (place budów, grupy robót itp.), których koszty te dotyczą oraz na następujące pozycje:

521/1 - "Płace i narzuty na płace stałego personelu budowy",

521/2 - "Zużycie zaplecza",

521/3 - "Zużycie sprzętu",

521/4 - "Koszty bezpieczeństwa i higieny pracy",

521/5 - "Koszty zatrudnienia pracowników zamiejscowych",

521/9 - "Pozostałe koszty ogólne budowy".

2.
Do pozycji 521/1 - "Płace i narzuty na płace stałego personelu budowy" zalicza się:
1)
płace personelu jednostki ewidencyjnej, nie zaliczane do płac bezpośrednich; w pozycji tej ujmuje się m.in. płace kierownictwa budowy, personelu magazynów budowy i straży przemysłowej,
2)
płace pracowników zatrudnionych przy przygotowaniu zakończonego obiektu do przekazania, np. za sprzątanie i porządkowanie otoczenia,
3)
płace pracowników dozoru geodezyjnego oraz wykonujących badania radiologiczne; mogą one być też księgowane na koncie 555 w pozycji 555/1 - "Płace i narzuty na płace personelu zarządu", jeżeli wymienieni pracownicy są zaliczani zgodnie ze schematem organizacyjnym do komórek organizacyjnych zarządu przedsiębiorstwa lub na koncie 501 w pozycji 501/3 - "Płace bezpośrednie", jeżeli usługi świadczone przez tych pracowników są objęte oddzielną umową z zamawiającym,
4)
narzut na płace wymienione w pkt 1-3,
5)
wynagrodzenia bezosobowe za prace o charakterze ogólnym.
3.
Do pozycji 521/9 - "Pozostałe koszty ogólne budowy" - zalicza się:
1)
zużycie materiałów oraz energii (opłaty za wodę, ogrzewanie i prąd, jeżeli jego zużycie nie dotyczy sprzętu) na cele administracyjne jednostki ewidencyjnej,
2)
zużycie przedmiotów nietrwałych użytkowanych na cele ogólne i administracji jednostki ewidencyjnej,
3)
koszty transportu wewnętrznego materiałów w czasie ich magazynowania z wyłączeniem kosztów transportu dotyczących przerzutów materiałów,
4)
koszty podróży na obszarze kraju, jeżeli nie są one związane z zatrudnieniem pracowników zamiejscowych,
5)
usługi obce dotyczące dozoru budowy, sprzątania, usuwania nieczystości, opłaty telekomunikacyjne, koszty dezynfekcji i deratyzacji magazynów,
6)
opłaty za dzierżawę chodników, bocznic kolejowych użytkowanych bezpośrednio przez budowę,
7)
opłaty za ekspertyzy, np. dotyczące materiałów, jakości wykonywanych robót itp., ubezpieczenia majątkowe budowy, w tym również magazynów na budowach,
8)
inne niewymienione w pkt 1-7 koszty ogólne budowy.
§  6.
1.
Na koncie 701 "Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej" księguje się wartość kosztorysową sprzedanych robót budowlano-montażowych, wykonanych siłami własnymi na rzecz zamawiającego lub na potrzeby własne. Na koncie 701 księguje się również wszelkie korekty (zmniejszenia lub zwiększenia) dochodów ze sprzedaży robót budowlano-montażowych, wykonanych siłami własnymi, bez względu na okres wykonania i zakończenia robót. Ponadto na koncie 701 księguje się:
1)
zwiększenia (dopłaty i dodatki), np. za koordynację wykonywanych na budowie robót, za wykonywanie robót w szczególnych warunkach,
2)
zmniejszenia z tytułu:

- niewykonania ustalonego zakresu rzeczowego robót lub pogorszenia ich jakości,

- utworzenia rezerwy na należności z tytułu robót budowlano-montażowych; nie dotyczy to przedsiębiorstw zmniejszających przychody ze sprzedaży o nieopłacone przez odbiorców należności na podstawie odrębnych przepisów.

2.
Opust udzielony zamawiającemu z tytułu wykonania objętych umową robót inaczej niż to przewiduje projekt dostarczony przez zamawiającego, zastosowania innych materiałów lub konstrukcji niż określono w kosztorysie albo w projekcie, jeżeli zmiany te nie wpłyną na trwałość, wartość użytkową, estetyczną i techniczną obiektu, przedłużenie wykonania obiektu a ponadto, jeżeli zmiany te nie naruszą przepisów techniczno-budowlanych, a w szczególności przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - księguje się Wn konto 740 "Wyrównanie rentowności" i Ma konto 209 "Inne rozrachunki z odbiorcami i dostawcami". Inne opusty zarówno obligatoryjne, jak i dodatkowe, księguje się Wn konto 701 "Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej" - Ma konto 209 "Inne rozrachunki z odbiorcami i dostawcami".
§  7.
Nabyte od obcych jednostek usługi specjalne, polegające np. na dozorze geodezyjnym, badaniach radiologicznych, innych badaniach i ekspertyzach związanych z obsługą budowy, nie zalicza się do wartości kosztorysowej robót budowlano-montażowych. Faktury obce za usługi specjalne księguje się na koncie 336 "Towary handlowe, roboty i usługi nabyte dla zleceniodawców". Sprzedaż tych usług zmawiającemu księguje się na koncie 733 "Sprzedaż towarów handlowych, robót i usług nabytych dla zleceniodawców", zaś koszt własny tej sprzedaży - na koncie 738 "Koszt własny sprzedaży towarów handlowych, robót i usług nabytych dla zleceniodawców".
§  8.
Sprzedaż zamawiającemu na podstawie odrębnej umowy usług specjalnych określonych w § 7, wykonanych siłami własnymi księguje się na koncie 701 "Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej". Koszt tych usług ujmuje się na koncie 711 "Koszt własny sprzedaży produkcji budowlano-montażowej" (Ma konto 501 "Produkcja budowlano-montażowa"). Jeżeli usługi te nie są indywidualnie kalkulowane, można ich koszt własny ustalać na poziomie ceny sprzedaży, dokonując zapisu Wn konto 711 "Koszt własny sprzedaży produkcji budowlano-montażowej", Ma konto 521 "Koszty ogólne budowy" lub 555 "Koszty zarządu" zależnie od tego do jakiej komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa są zaliczani pracownicy wykonujący te usługi zgodnie ze schematem organizacyjnym.
§  9.
Uchyla się instrukcję Nr 4/KS Ministra Finansów z dnia 19 lutego 1985 r. w sprawie ewidencji księgowej w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 3, poz. 5).
§  10.
Instrukcję stosuje się z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do operacji gospodarczych, poczynając od dnia 1 stycznia 1986 r.